LEEKEPREEKEN HENK FIBBE Wales-Anthraciet G. KRAAIJ Co. WONINGBUREAU ZATERDAG 21 DECEMBER 1929 Onze EFFECTEN AFDEELING bemiddelt den aan- en verkoop van incourante fondsen. Verstrekt vjorsciotlen op eiiecten. Voornaamste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET OFII I USTRFFRD /OA'OAOSBIAD I I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17341 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Audiëntie DE ZUIDERZEEWERKEN Het werk voorloopig stilgelegd De Amsterdamsche Beurs SCHUNNIGE LECTUUR" BRAND IN EEN DANCING TEROTTERDAM Bij het blusschingswerk veel last van de vorst KERKNIEUWS De tweede Haagsche Conferentie DE ONTPLOFFINGSRAMP TE GRONINGEN De oorzaak van de ontploffing 3* J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 161» Haarlem ER VLUG BIJ! De eerste ijsbanen geopend NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 UIT HET BIOSCOOP BEDRIJF Een boycot opgeheven per H.L. - franco huis- f 3.10 TURFMARKT 10-TEL. 11088 De spoorbrug by Vinkeveen aangevaren Telefoon No. 13866 (drie lijnen. Postrekening Na 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 CL, per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bi) vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE!» 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD - AO VERTEN* TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing; elkr regel meer 15 ct- bij vooruitbet Bi) contract belar-e korting. ING iONDEN MEl ^£ELI iEN tusschen den tekst 60 ct per regeL AUeahonné'sopdit blad zijn ingevolge ii. verzekenngs voorwaarden! AAftA Levenslange geheeleongeschiktheid tot weiven dooi i irfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen| fjUyU,"verlies van beide armen, h-' beenen of beidcoogen f JU," i OCn bij verlies van een hand I IOC hÜ verlies van eenl CQ doodelijken afloop 4uUi"een voet een oog| J,"duim ol wijsvingerl UUi' bij eenongeval met b»j 'n orcas been ot arm bij verlies v. een anderen vinger 319 EEN KRANTENPRAATJE De pers, vooral de katholieke dag- ïladpers, is de laatste weken druk over ie tong gegaan. De krant we merk- ;en het den vorigen keer al op is len zaak van zoo groot algemeen be- ang en zoo in ieders bereik, dat ieder - len daarover zijn meening heeft en die »k te pas en dikwijls te onpas uit. En wanneer nu door een samenloop van jmstandigheden de pers op zeer bijzon- iere manier de aandacht tot zich trekt, ligt het voor de hand, dat de tongen eerst recht goed los komen over „de krant" en al wat daaraan vastzit. Bij zoo'n massale oordeelvelling behoeft het geen verwondering, dat er heel wat gepraat en geschreven wordt, dat nu Juist den toets van degelijkheid en door dachtheid, van oeraden oordeel en za kenkennis niet kan doorstaan. Om onszelf niet aan hetzelfde euvel ▼an oppervlakkig gepraat schuldig te maken hebben wij voor ditmaal eens de schoenen aangetrokken van den-man van-de-courant, die, wanneer het gaat om een oordeel te vernemen over din gen, welke zoo maar niet onder het verstandelijk bereik van iedereen lig gen, naar een vakman stapt om dezen, wat men dan noemt een interview af te nemen. Wij hebben een in het dag bladwezen doorkneed man gezocht en iemand gevonden, die geacht kan wor den een door ervaring en ondervinding rijp oordeel over groei en ontwikkeling van de moderne dagbladpers te heb ben; die tevens doordat hij thans buiten den dagelijkschen strijd staat objectief genoeg is, om zonder voor- ingenomendheid een meening uit te spreken. Wij meenen, dat het oordeel van zoo iemand in deze zaak voor onze lezers meer waarde zal hebben dan het onze. Wij vroegen dezen vergrijsden cou rantenman, wat hij wel dacht van de geweldige actie der katholieke pers van de laatste weken, nadat wij er eerlijk heidshalve voor gezorgd hadden, dat hij vooraf kennis had genomen van onze beschouwing van de vorige week. Gij hebt zeide hij ons in uw eigen artikel van verleden week één ding neel juist aangevoeld, n.m. dit. dat de katholieken in ons land wel een beetje laat met hun persactie begon nen zijn. inderdaad: door mijn meer dere jaren weet ik dat vermoedelijk nog beter dan gij: wij hebben dat machtige wapen van de pers veel te lang in han den van onze tegenstanders gelaten. Wel zijn er voor onze voorouders veel verontschuldigingen aan te voeren: onder veel meer deze, dat het nieuws blad in zijn wording als een zuiver handelsartikel werd aangezien. Dit be wijst wel het feit, dat het Algemeen Handeisblad meer dan honderd jaar geleden door een uitstekend katholiek Amsterdamsch koopman, den heer van den Biesen, werd gesticht uit geen an dere overweging, dan om de beursman nen in de hoofdstad beter en vlugger in te lichten dan voorheen geschied was. De geschiedenis, hoe deze katho liek van het blad afraakte, is heel inte ressant om te lezen. Met godsdienst heeit het intusschen niets te maken. En nie mand schijnt zich in die dagen van den toekomstigen invloed der pers bewust te zijn geweest. Dat bewijzen ook de histories van vele andere grootere en kleinere neutrale bladen in ons land in het beheer waarvan katholieken groote soms volledige zeggenschap heb ben gehad om geen andere dan finan- tieele overwegingen. De Nederlandsche liberalen hebben zich in het verloop van de vorige eeuw van de pers meester gemaakt op de zelfde manier, als waarop zij heel het openbare leven beheerscht hebben: de staatkunde, de lagere en de hoogere school, ja, de heele openbare meening. Toen de christenen zich van die lang zame verovering bewust werden, was het wel niet te laat, maar toch laat ge noeg om hen te doen beseffen, dat zij heel hard en lang zouden moeten loo- pen, om den achterstand in te halen. Toen is, na lang dralen, eindelijk de stap gezet, waaraan gij ook al herin nerd hebt, n.m. de stichting van een groote haridelscourant in Rotterdam Maar, zooals het meestal met men - schenwerk gaat, werd daarbij een groote fout gemaakt, n.m. deze. dat de basis te klein werd genomen voor zulk een groot werk. Men had de stichting van zulk een olad moeten aanvatten als een. na tionaal katholieke zaak en de geesten in heel het- land moeten wakker maken voordat men begon. De stichtingsdatum zou dan misschien een of twee jarer. zijn vertraagd; maar het eindresultaat zou veel eerder en met minderen, soms zeer onverkwikkelijken strijd zijn be reikt. Een katholiek grootblad in Neder land tegen de liberale pers had een zaak van alle Katholieke Nederlanders moeten zijn. zooals het de vrije Univer siteit voor onze gereformeerde landge- nooten en de katholieke hoogeschool voor ons geweest is. Dan zou zooals gij al terecht opmerkte het thans na een en twintig jaar niet meer noodig zijn om met vliegende vaandels door het land te gaan om nog duizenden tot de Roomsche pers over te halen, met het gevaar, dat er ongewild hier en daar bloemen worden platgetreden of tuintjes worden vernield, die tot nu toe sieraden waren van eigen bodem. Doch daarover straks nog wat meer. Dan zou ons het verschijnsel zijn be spaard, dat er in Amsterdam opeens nóg een groot, katholiek blad met twee edities daags was uitgekomen en dat onze geloofsgenooten nu in plaats van een geschikt blad te missen, verward worden door een overvloed van keus Want, eerlijk gezegd, ons landje is heusch te klein voor twee zulke onder nemingen; die twee moeten noodzake lijk met elkaar in botsing komen en de kracht, die in eenheid gelegen is, gaat alweer verloren, zooals wij Nederlan ders, en vooral wij katholieken al zoo menigmaal op vereenigings- en ander gebied gedemonstreerd hebben en nog dagelijks d'emonstreeren. Ik kan mij er boos over maken en hier werd mijn grijze spreker vurig dat er ln ons land tot nu toe nog geen man gevonden is, die aan die Amster damsch—Rotterdamsche rivaliteit een einde heeft weten te maken. Van het vroegere twistgeschrijf zijn wij nu ge lukkig verlost; maar, waar in heel ons moderne leven alles drijft en dringt naar concentratie, daar hebben wij het met onze groot-katholieke dagbladpers nog maar niet tot eenheid kunnen brengen. Omdat gij dit praatje in de courant gaat zetten, kan ik er verder niet veel van zeggen. Maar dit mag er toch wei even uit: 't Is mij bekend, dat er jaren geleden verschillende pogingen zijn ge daan om tot die noodzakelijke eenheid en samenwerking te komen. Maar nu eens mislukten die pogingen, omdat een der partijen bij de andere te lang op de stoep moest staan; dan weer was het een ander onzakelijk motief. Ik kan mij niet voorstellen, dat. wanneer enkel en alleen het katholiek belang had voorge staan, men niet tot eenheid had kun nen komen. Nu er in deze dagen zoo veel wierook voor de Roomsche pers wordt gebrand, moet dat er ook maar eens uit Wij katholieken, zijn, als het om critiseeren gaat, gewoonlijk niet op ons mondje gebrand. Dat ziet ge wel in de politiek! Maar over zulke veel voornamere dingen, die machtige Rocm- sche belangen raken, wordt te veel ge zwegen. Ik heb dit nu eens willen zeg gen, in de hoop, dat ik het nog eens beleef, dat er in Nederland eenheid komt in de katholieke pers, eenheid' met de noodzakelijke verscheidenheid De onnoodige verdeeldheid die nu nog heerscht, moet noodzakelijk tot onge- wenschte middelen voeren. En hier kom ik tot een teer punt, dat ik toch ook nog eens wil aanroeren. Bij het vele, wat ik den laatsten tijd over Roomsche persactie gelezen heb, was ook een artikel in het katholieke patroonsblad. Kijk, dacht ik bij mezelf, daar hebt ge nu weer zoo'n beste, brave ondeskundige, die daar maar weer aan ons goede Roomsche volk praatjes ver koopt, waarvan geen 10 procent waar heid bevat en die hij, in heilige onbe wustheid, voor goede munt aan den man brengt. Daarin wordt verteld, dat er zooveel katholieke dagbladonderne mingen zijn, waarvan de aandeelhou ders dikke dividenden en directie en commissarissen vettetantièmes opstrij ken, terwijl dat geld toch heel wat nut tiger voor verbetering van den inhoud van het blad was te gebruiken. Goede man, heb ik bij mezelf verzucht, ik kan wel bemerken, dat gij niet „van het vak" zijt. In ons land is er met katho lieke dagbladen nooit zout in de soep te verdienen geweest en de meesten kunnen het nog niet zoo goed als alle zijn jaren en jaren met veel opof fering in stand gehouden. Er zijn in de Katholieke pers kapitalen verloren ge gaan. Er is misschien en dan nog alleen in den laatsten tijd een enkele uitzondering, dan bevestigt deze slechts den regel. En wanneer wij verder in de laatste jaren enkele katholieke drukke rijen door knappe leiding tot bloei heb- oen zien komen, dan werden de winsten niet met het dagblad gemaakt, dat dezelfde onderneming ook uitgaf, maai uit anderen hoofde.. Integendeel, wan neer de schrijver in het patroonsblau de moeite had genomen zijn bewering te controleeren, dan zou hij ervaren nebben, dat juist bij die door hem ge wraakte ondernemingen de beste dag- oladen worden uitgegeven, omdat het mogelijk is de verliezen op die bladen te dekken uit winsten door goede koop manschap met andere producten var de drukkerij gemaakt Ge moest me. zei mijn vrlendelijkr verteller mij, 't plezier doen en dit in uw RIME praatje opnemen; dan heb ik den on verdienden smaad van mijn oud col lega's weggenomen. Wei, ging hij met stemverheffing voort, als oud zakenman kan ik die tactiek heel wat juister vinden, dan dat men om der wille van de concurrentie gaat knabbelen aan den in den oorlogs tijd met zooveel moeite omhoog gevoer- den abonnementsprijs. Wij staan hier in Nederland voor den dwazen toestand, dat de adverteerders de kosten van de courant betalen. Den winkelstand haait men en moet men halen het vel over de ooren. Enkel en alleen omdat men den courantenlezer een belachelijk prijs- j je iaat betalen voor het dagblad, dat hij iederen avond of zelfs tweemaal daags op een vast uur, in zijn brievenbus krijgt. Feitelijk krijgt zoo'n abonné de courant cadeau; er zijn en waren vroeger veel courantenondernemingen, die op een abonnement geld toegaven. De adver teerders betalen de dure berichten en het vele papier. In den oorlog was het gelukt althans een weinig meer even wicht tusschen den kostenden en den ge vraagden prijs te brengen. En ik kan mij kwaad maken, wanneer ik zie, dat die gezonde economie weer verstoord gaat worden en de adverteerder geheel de baas gaat worden in het couranten wezen. Maar Ik verveel U misschien met die koopmansprincipen en daarom wil ik nog even Ingaan op die tuintjes en bloempjes, waarover ik het zoo juist had. Tot zoover voor vandaag onze aange name causeur. Wat deze oude dagblad man ons verder over de locale en ge westelijke pers vertelde, welke, naar zijn meening, niet in de verdrukking mocht komen, het kan nuttig zijn dit in een slotbeschouwing over de katholieke persactie mee te deelen. HOMO SAPIENS Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Maandag a.s. geen audiëntie verleenen. Vanaf heden tot en met 15 Februari 1930 zijn door de Maatschappij tot Uitvoering van de Zuiderzeewerken, de werkzaamheden neergelegd. Waren reeds zeer vele arbeiders ontslagen, thans Krijgen hierdoor nog 500 aibeiders hun ontslag. Men noopt, wanneer vorst het niet onmo- I gelijk zal maken, 16 Februari weer de werk- zaamheden te kunnen beginnen. Het jaarlijfcsch contingent De motie-Ter Laan verworpen De Tweede Kamer heeft de motie-Ter Laan, tot vermindering van het jaarhjk- sche contingent der militie reeds in 1930, verworpen. De verdere moties-Ter Laan en het amen dement-Ter Laan werden eveneens verwor pen. Maandag 30 December gesloten. In de ledenvergadering van de vereenlgine /cor den Effectenhandel werd met 182 -68 -jtedsmen besloten de beurs Maandag 30 De- .^iü>r,a(s-,teLl'jjt?d. De Mm|stei moe- aai; dit besluit nog officieel zijn gO'okeurin- lèchten. Bij de laatste Kamerdebatten over de Onderwijsbegrooting, afdeeling „Kunsten en Wetenschappen," zijn ook de openbare leeszalen ter sprake geko men en ons Kamerlid Dr. Moller heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om zijn zeer gerechtvaardigde bezwaren tegen véél van het in deze inrichtingen beschikbare leesmateriaal naar voren te brengen. Het is nè. den heer Vliegen in de Kamer alweer de Kameroverzicht schrijver van „Het Volk", die het op neemt voor de onzedelijkheid. Men leze maar: „Een warm woord van Gerhard voor openbare leeszalen <en volksuniversiteiten) wei cl gevolgd door rechtsch geteem. Ds. Kersten wijst deze instellingen van volks ontwikkeling af wegens de goddeloosheid der door de leeszalen verstrekte lectuur. Dr. Moller ging zelfs zoo ver, van „schunnige lektuur" te spreken, voor wat de openbare leeszalen belangt. En Ds. Schokking kiaagds ook al over onzedelijkheid en godlooche ning. Het herinnerde aan het „Justitie"- debat over de onzedelijkheid Concrete ge gevens bleven achterwege, nu zoowel als destijds. Vinden de heeren boeken van Zoia en Heijermans onzedelijk? Onzes inziens mogen en moeten de openbare leeszalen zulke boeken uitieenen. Vliegen protesteerde terecht tegen dr. Moller's uitlating en trachtte ds. Schokking aan het verstand te brengen, dat ook geschriften van vrij denkers wetenschappelijk kunnen zijn." Hier wordt de vraag gesteld, of boe ken van Zola en Heijermans onzedelijk zijn. Alsof op die vraag een ontkennning moest volgen! Voor allen, die nog hechten aan eenl- ge moraal, is het een uitgemaakte zaak, dat Zola bijna steeds en Heijermans meermalen (maar dan ook grof) onze delijk geschreven hebben. Alweer hebben de socialisten zich hier op het stuk van zedelijkheid getypeerd De heeren maken het ons in den laatsten tijd wel erg gemakkelijk om de verderfelijke „zedeüjkheids"-opvat- tingen der officieele sociaal-demokratie ten onzent aan te toonen. Gisteravond Omstreeks kwart over zes ontdekte een caléhouder aan den Schie- damschen dijk te Rotterdam dat er brand woedde in de danszaal „Cosmopolite" op no. 225 van dien dijk. Onmiddellijk waarschuwde hij ae politie en inmiddels waren reeds eènige handspuiten op eigen geiegenheid naar den brand toegereden. Het gebouw, waarin de danszaal is ge vestigd en dat diep ingebouwd in een aan tal oude huisjes is gelegen, stond aan de achterzijde op de zolderverdieping in lichte laaie. Een dichte rook dieet over de Baan en den Schiedamschen Singel weg. Een j hevige vonkenregen verspreidde zich m den gelukkig slechts matigen wind. Omdat de brand zich in net begin zeer gevaarlijk liet aanzien en omdat men voor uitbreiding vreesde, werd groot alarm ge maakt. Behalve een groot aan.al handspui ten rukten twee motorspuiten uit. Van deze laatsten werd er één geplaatst aan de Baan, vanwaar men de vuurhaard direct door een slop en eenigè woningen kon bereiken. De andere motorspuit stond aan de Leuveha- ven en van hier werd de zeshonderd meter lange slang uitgelegd naar den Schiedam schen dijk. Met dit materiaal bestreed men het danslokaal van de binnenzijde, omdat het voorste gedeelte van de zaai geheel brandvrij was. De brandweer had het ge- heele gebouw omsingeld en het Is haar ge lukt, in korten tijd net vuur te blusschen. Bij het blusschingswerk ondervonden de brandweerlieden veel hinder van de vorst. De oorzaak van den brand is totaal onbe kend. Er nebben tot een uur gisterna mid dag zeven man in de danszaal gewerkt. Na dien is er niemand meer in het gebouw geweest. In het voorste gedeelte van de zaal stond een brandende kachel, maar deze kan de brand niet veroorzaakt hebben, omdat ln dit gedeelte van de zaai niet de minste brandsporen zijn voorgekomen. Hef dak van de danszaal en de daarboven gelegen zolder zijn voor een groot gedeeue uitgebrand; de zaal zelf en de daarin aan wezige instrumenten hebben veel van de waterschade geleden. De beheerder van de danszaal, de heer T. M. van Trier, is tegen brand verzekerd. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft aedenmorgen ln de kapel van het Groot Seminarie te Warmond de H. Priesterwijding toegediend aan de E.E.H.H. A. A. v. d. Togt en H. Reumer en aan den Weleerw. Pater J. Vollaerts S.J. De Doltsche delegatie. Naar wij vernemen, zal de Duitsche de legatie voor de tweede Haagsche Conferen tie haar intrek nemen in Hotel Central. 2.0 bestaat o.a. uit de heeren Hilferding. mi nister van finanoiën, Curtrns, minister va_ buitenlandsche zaken, Wirth, minister voor het bezette gebied, Von Schubert, Pilntner en de president van de Rijksbank Schacïu Het is niet onmogelijk, dat tijdens de con ferentie ook Rijkskanselier Müller nog naar Den Haag komt, maar daarover is nog niets beslist. De Duitsche delegatie bestaat in haar geheel uit 63 leden, die ten deele hun in trek zullen nemen in Hotel Victoria of De Twee Steden. In verband met de ontplofiing op de sleepboot „De Onderneming", heeft de heer L. K. A. van Duuren, voorzitter van de examen-commissie voor machinisten en rao- tordryvers aan boord van binnenvaart uigen van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart te Amsterdam, net volgende medegedeeld: In de eerste plaats kan er watergebrek in den ketel geweest zijn. Door miswijzing van net peilglas of door onachtzaamheid van het personeel kan watergebrek in den ketel ontstaan. De ketelplaten, die direct met de heete gassen in aanraking komen, kunnen daar door oververhit worden (rood gloeiend). Het materiaal verliest daardoor zijn sterkte, kan aan den stoomdruk geen weerstand Die den en bezwijkt. Een tweede oorzaak kan zijn intering van net materiaal. Door de lucht, die met het voedingswater medegevoerd wordt en ook door zouten of zuren, die zich in het Ketel- water Kunnen bevinden, kan het materiaal zoodanig ingeteerd zijn, dat het evenmin aan den keteldruk weerstand kan bieden. Een andere oorzaak is vervuiling van den ketel. Vooral olie, die in den ketel komt en zich op deelen van den ketel kan vastzetten, die met de heete gassen in aanraking Komen, kan eveneens oververhitting van de Ketel platen tengevolge hebben. Reeds een laagje vet van een tiende m.M., vormt een isolee- rende laag tusschen ketelwater en ketelplaat, waardoor de warmte van het vuur ln de ketelplaat wordt opgehoopt tengevolge waar van de ketel bezwijkt. Hoewel in mindere mate kan ook ketel- steenaanslag een der oorzaken zijn, welke tot deze funeste gevolgen aanleiding kunnen geven. Slechte constructie of slecht bewerkte klinkverbindingen kunnen ook de oorzaak zijn, doch komen bij ketels van Nederlandse!) fabrikaat hoogst zelden of nooit voor. Een enkele maai is een slecht bewerkt of een ingeteerd man- of slijkgatdeksel ook wel 1 eens de oorzaak van eén ketelontploffing ge- i weest. Een ketelontploffing is daarom zoo ge vaarlijk, omdat op het oogenblik van de exploisie al het ketelwater, dat tot op dat oogenblik onder hoogen druk heelt gestaan, nu onder den atmosferischen druk komt en daardoor onmiddellijk in stoom verandert. Zy, die niet door wegspringende deelen getrof fen worden, kunnen door den vrijkomenden stoom op vreeselijke wijze verbranden of door verstikking om het leven komen.. Al deze oorzaken kunnen grootendeels voorkomen worden door vakkundig toezicht, bediening en onderhoud. Door de buitgewoon serieuze contróle en het vakkundig toezicht, dat door de techni sche ambtenaren van het stoomwezen ©P stoomtosstdlen wordt uitgeoefend, somen ketelontploffingen in ons land gelukkig zel den voor. Om de veiligheid van personeel en publiek nog meer te bevorderen en de hooge Kosten van bedrijfsstoringen tot 'n minimum te be perken, is opleiding van goed geschoold per soneel een gebiedende eisch. De groote vaart is, door het verplichtend stellen van een di ploma als machinist, hierin voorgegaan. Voor de binnenvaart en voor de landbedrijven bestaan wel diploma's voor machinist, maar deze zijn nog geen verplichting. De slachtoffers. De lijken van vrouw en kind van kapitein Jasper zijn nog niet gevonden. Het voorstuk van de in twee helften ge slagen sleepboot is thans gelicht en op den wal gebracht. De lijken waren er niet in. Met aan zekerheid gienzende aaarscnyn- lijkheid kan worden gemeld, dat moeder en dochter wel aan boord zijn geweest, zooriat vermoed wordt dat de lichamen zijn weg- j geslagen. De gedocde machinist heet niet Ridderbos I maar Venema. Zijn leeftijd en de plaats I van herkomst zijn nog met bekend. De toestand van vrouw Kraak uit de Maeskersgang en mevrouw Elerie aan de Trompkade, die beiden te bed door een s«uk Uzer van de boot werden getroffen, is zeer ernstig. De Tweede Kamer heeft de Defensiebo- grooting met stemmen aangenomen. Ook heeft de Tweede Kamer aangenomen de begrooting van het Wegenfonds en voor de Staatsmijnen, waarna zij op recès is ge gaan tot 11 Februari. De ontploffingsramp te Groningen. Het voorloopig verslag over de Surinaam- sche begrooting. De eerste Ijsbanen dezen winter openge steld. Een. boycot in het bioscoopbedrijf opge heven. Te Rotterdam is een dancing uitgebrand. De Amsterdamsche beurs zal Maandag 30 December gesloten zijn. Dr. Snijers, hoogleeraar in de muziekge schiedenis aan de universiteit te Utrecht? Het radio-telefoonverkeer met Indië. Een Fokkerviiegtnig in Amerika neerge stort. Vijf dooden. De arbeid aan de Zuiderzeewerken is tot en met 15 Februari stilgelegd. Omtrent de in Engeland gerequestreerde eigendommen is een overeenkomst getroffen Betere indnstrieele samenwerking in En geland verkregen. Het Belgische Koningspaar zal 7 Januari a.s. een bezoek brengen aan den ('aas. Algemeene sluiting van café's en winkels in Brussel en elders. In Znld-Eoropa heerscht felle koude; uit sommige deelen wordt zwaie sneeuwval ge meld. Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4 uur 18 min. Over morgen om 4 uur 19 min. Het heeft gedurende de laatste dagen m Groningen zoo sterk gevroren, dat heden reeds de ijsbaan „Helpman" voor kinderen zal worden geopend en als de vorst aan houdt Zondag a.s. ook voor volwassenen Het ijs verkeert in prachtige conditie. In Nijmegen zou vandaag eveneens de ijs baan opengesteld worden. Bi) het Hoofdbestuur van den Nederland- sehen Bioscoopbond is een verklaring inge komen van de neeren B. C. Hartman direc teur van het Luxor theater te Haariem en A P. du Mee, directeur van het Riaito- theater te Amsterdam, oeheizende, dat oeide heeren zich, onder voorbehoud van al nun rechten, zullen onderwerpen aan net besluit van den Bond, waarop zij ieder tot een geld boete van f 5000.— veroordeeld zijn. De gelegenheid is hun geboden, om dit bedrag in termijnen te voldoen en de condi tie is gemaakt, dat, indien de beide heeren voor den rechter Dij een in kracht van ge wijsde gegaan vonnis in het gelijk moenten zyn gesteld, nun de door hen Detaalde ooe- ter, zullen worden terugbetaald. De ontvangst van deze verklaring heeft het Hoofdbestuur aanleiding gegeven het by wijze van sanctie-maatregel ovej oeide bioscoopdirecteuren uitgesproken boycot, op te heffen. alm. 20/30 en 30/50 NV. BRANDSTOFFENHANDEL BESTFLKANTOOR P. BIERENBROODSPOT Rijksstraatweg 147, Haarlem-Noord Telefoon 14653 VrU groote treinvertraging. Gisteravond ongeveer zeven uur Is dl vrachtboot van schipper van der Tol uit Utrecht door tot nu toe onbekende oorzaas tegen de draaltrap van de spoorbrug naDij het station Vinkeveen gevaren. Door ait gebeuren kon de trein van Uithoorn, die om 19.51 van dit station vertrekt en om 23.08 :e Vinkeveen moet aankomen, de brug niet lasseeren. Onmiddellijk werd getracht om de brug weer in zooverre te herstellen, dat het -reinverkeer weer kon plaats vinden. Óm negen uur in den avond was dit werk in tooverre gevorderd, dat genoemde trein de orug kon passeeren, alhoewel slechts gere ten werd met een snelheid van 5 K.M. Met ruim een uur vertraging kwam de trein tenslotte aan het station te Vinkeveen aan. Dok de andere treinen, die heden de spoor brug nog passeeren, zullen met deze uiterst geringe snelheid over de brug rijden. Per soonlijke ongevallen vonden niet plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1