Stadsnieuws P.Jtóppz Filmnieuws Maria-Stichting Stofzuïgerhyïs HAERTT3C Heringa Wuthrich, Haarlem LOSTE telegraiiuep Barteljorisstr. 16 - Tc', tio. 1075C Apex Klop-Veeg-Stcfzo£:rsf 175.- Exide-batterijen - Ook reparaties lederen middag van 2-3 uur Polikliniek Agenda 22 December Agenda 23 December Opening winkel in goud en zilver Rembrandt-Theater De Commissaris der Koningin Het comité van Katholieke Actie te Haarlem Alliance Frangaise N. V- v. d. Sluys' Vieesch- en Veehandel TOONEEL Eerste Plechige H. Mts Cinema Palace Schillenkar ondersteboven BRAND TE SANTPOORT De brandweer voorkomt erger Auto en tram in botsing HET OMROEPVRAAGSTUK Besturen der radio-vereenigingen bij den Radio-raad Gevaarlijke cadeaux Radio-instaüaties op onze Reddingsbooten LUXOR-THEATER De stadsautobussen RADIONIEUWS De ingevallen koude Wat de Berlijnsche communisten verlangen Briand over de Duitsche Oostgrens Typhoon in Indiü Sociëteit „St. Eavo" De Sint-Theresia- Stichting 25 en van 811 uur Pop- pententoonsteiiing met attracties. St» Josephgezelicn vereenig jig, Jansstraat - 59 Van 12—2 uur en van half 710 uur geopend. Van 8half 10 uur verplichte bij eenkomst 9 uur Spaarkas. Stadsschouwburg, Wilsonsplein 8 uur Vereenigde Schouwspelers .Malie Patsy". Luxor-Theater, Groote Houtstraat 8% uur Bioscoopvoorstelling. Palace, Groote Houtstraat 8 uur Bios coopvoorstelling. Rembrandt-theater, Groote Markt 7 uur en kwart over 9. uur Bioscoopvoorstellingen (voor volwas senen). R. K, Vereenigingsgebouw, Heerenweg Van half 10 uur van.—3 uur n.m. Pluim vee-, Konijnen- en Duivententoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Haarl. Zang genot 8 uur Alberdingk Thijm 8 uur Vergadering Gecombineerde Kleermakers 4 uur Vergadering Julianazusters. St. Josephgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Van 810 uur geopend. Stadsschouwburg, Wilsonsplein 8 uur N. V. Italiaansche opera „Madame But terfly". Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijne straat 8% uur Kerstconcert. Palace, Groote Houtstraat 8 uur Bios coopvoorstelling. Luxor-Xheater, Groote Houtstraat 8% uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 en 914 uur Bioscoopvoorstellingen (voor volwas senen). APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11596 en de firma Begemann en Sneitjes, Jans straat 27, TeL 10043. ST. VINCENTHJS-BIBLIOTHEKEN. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmid dag voor jongens en meisjes van 2><j4 uur, Woensdagavond van half 89 uur en Vrij dagavond van naif 8half 9 uur. Kiarcnbeekstraat 69 Woensdagavond van half 8—9 uur. Hagestraat 49: Woensdagmiddag voor jongens en meisjes van half 34 uur. Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tot half 9 uur. Gen. de Ia Reijstraat 17: Dinsdag- en Vrijdagavond -van nalf 8 tot- half 10 uur. Gisteravond is in de Barteljorisstraat no. 7 de zaak in uurwerken, goud, zilver en diamant van den heer Th. W. Polman ge opend. De firma, die reeds geruimen tijd op den Nieuwendijk te Amsterdam een soortgelijke zaak drijft, was door het groot aantal Haar- lemsche cliënten genoodzaakt een filiaal al hier op te richten en zij heeft die op de zelfde manier als te Amsterdam ingericht. Door haar ruime sorteering zal zij geen enkelen kooper onbevredigd laten. Vooral ves tigt de firma de aandacht op de wettig ge deponeerde Galvin Brons pendule-stellen, welke zich bijzonder door haar fraaie afwer king onderscheiden. Een prachtige étalage trekt de aandacht en noodigt een ieder tot koopen uit. In den winkel zelf is eveneens alles tot het uiterste verzorgd. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat gedurende 8 dagen eike kooper boven f 1.een aardig souvenir ontvangt. een boord", "n Niet onwelkome afwisseling op het dikwijls gepresenteerde menu van steenrijke jongedames en weelderige villa's en restaurants. Er zijn verschillende momen ten in deze rolprent van witkielen, stations- gedaver promotie van een tevreden kruier, die niet promoveeren wil, welke tot een ge zonden lach prikkelen. Meer nog dan de hoofdrol heeft de onnoozele witkiel slim suc ces als humorist door zijn domme nuchter heid en nuchtere domheid. Een amusante treinroof geeft nog spanning aan dit ïilm- Reeds van verre straalt de geweldige gevel-verhaal en zorgt tegelijk voor het gelukkige lichtreclame den bezoeker tegen en over- einde. In een totaal uitverkocht theater, deed de Singing Fool gisterenavond zijn intrede in Haarlem. Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Maandag 23 December, 8.30 uur: Gratis Kienavond voor de leden van den R K. Kring in het Eigen Heis aan de Jansstraat. Vrijdag 27 December, 8.30 uur: Ledenvergadering van den R. K. Midden stand in een der zalen van Gebr. Brink- mann aan de Groote Markt. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen Df te bemoeilijken, worden alle R. K. Ver- eenigingen dringend verzocht vóór het vast stellen van den datum eener bijeenkomst of vergadering overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, Kleverparkweg 187 tel. 12791; en na vaststelling daarvan on middellijk mededeeling te doen. Parijs van de Renaissance tot het einde der Revolutie Na de lezing over Jeanne d'Artf en Napole on, gaf de Alliance Francaise Vrijdagavond een histonschen avond bij uitnemendheid de geschiedenis van Parijs van de Renaissance tot het einde der Revolutie. Francois Boucher, de adjunct-conservator van het museum Carnavalet te Parijs, heeft ons aan de hand van een mooie serie licht beelden het Parijs uit dat tijdperk doen zien en doen beleven. Het meerendeel der pro jecties was ontleend aan de verzameling, die het museum Carnavalet bevat. De eerste pro ectie gaf een plattegrond van Parijs met de verschillende uitbreidingen, die de stad in den loop der eeuwen heeft onder ?aan. Spr. stond vervolgens uitvoerig stil bij de geschiedenis van het museum Carnavalet, eens hei verblijf van Madame de Sévigné, waar het intellectueele leven van dien tijd bijeenkwam. 'Onder de revolutie werd het gebouw geconfiskeerd. Later werd het be stemd tot museum en bibiotheek het mu seum onderging in den ioop der tijden uit breidingen. De heer Boucher toonde ver schillende lichtbeelden, voorstellende in terieurs van Carnavalet in verschillenden stijl. Komende tot den tijd der Fransche re volutie. gat spr. uitvoerig commentaar bij de personen, die in dat tijdperk op den voorgrond traden Desmoulins, Danton, e. a., vermeldde interessante historische bij zonderheden van het toenmalige Parijs en van de ..Temple", waar o.a. Lodewijk XVI en Marie Antoinette hebben gevangen ge zeten. Verder memoreerde spr. tal van figuren uit de letterkundige wereld Alfred de Musset, Victor Hugo, Alfred de Vigny, Lamertine, George Sand, e. a. en deed belangwekkende mededeelingen omtrent hun *:ven in en ten opzichte van de stad Parijs. Hef waren vele, vele projecties van het oude Parijs, die aan onze oogen passeerden. Veel is verdwenen, menig punt bleef be nouden. De spreker heeft zijn onderwerp door zijn iangename toelichiing en zijn uitgebreide kennis van historisch l arijs voor zijn hoor ders in een mooi geheei behandeld. De voorzitter, de neer f. H. Sauveur, die den heer Boucher mtroduceerde, dankte den spreket aan het einde van den avond voor zijn scmuerenJe voordracht, wai nog door aop.aus van de aanwezigen werd onder streept. Gisteravond is in perceel 181, Groote Hout straat, het negende filiaal geopend der N.V. v. d. Sluys' Vleesch- en Veehandel. Dit nieuwe filiaal is een naar de eischen dc-s tijds, modern en hygiënisch ingericht j vleeschhouwerij. Aan het geheel glazen plafond is een schitterende verlichting aan gebracht, die meer dan 3000 kaars licht sterkte geeft. Voor een goede ventilatie is tevens gezorgd, iedere vijf minuten wordt de winkel door 3000 M3. versche lucht verfrischt. Bij gelegenheid der opening is een schitte rende étalage opgemaakt. Daarin prijkt o.m. een imitatie van de Groote Houtbrug, geheel met reuzel gemaakt. In de winkel is daaren boven nog een pyramide, bestaande uit meer dan 50 ossentongen, vervaardigd. In dit filiaal is verkrijgbaar het beste kalfs- lams- en varkensvleesch en de beste soorten van fijne vieesehwaren. Nog zij vermeld, dat de bedoeling van de ondernemers met het oprichten van dit fili aal is, om de menschen zelf voor toonbank te ontvangen, om, met andere woorden, de kosten van het bezorgen, van de administra tie aan het bezorgen verbonden, en van het narijden der klanten uit te sparen, om daardoor hun waren tegen concurreerende prijzen aan te kunnen bieden. tuigt hem, van de bijzonderheid van deze rolprent, waaraan duizenden hun hart en een midden-aangezichtsdeel reeds hebben opgehaald. i David Lee, het kleine ventje, dat zoo heer lijk naïef speelt, en precies doet, wat er van hem verlangd wordt, zonder in kinderlijke aanstellerigheid te vervallen, is niet minder dan zes maanden de gast van Al Jolson ge- I weest, om alvast behoorlijk aan zijn film- J papa te gewennen. Hierdoor is het ook te verklaren, dat het samenspel van dit twee tal zóó sterk ontroert, dat zelfs heel wijze en overigens nuchtere mensehen er door wor den aangegrepen. Ook de zang van Al Jolson is lang niet onverdienstelijk: zijn diep, sonore geluid met het warme timbre boeit en ontroert tegen wil en dank, en is een genot om naar te luisteren. Voor een meer gede'.anleeide beschrijving Een der mooiste nummers van het uit gebreid program was zeker een korte film van Bremen; een goed soort in structieve film; door de opnamen der mooie gebouwen in de oude Hanzestad en vooral door de sterk sprekende beelden in de haven toonde de operateur oog te hebben voor d' mogelijkheden, die een kort filmje op dit ge bied heeft. DE IJSBERG, drama in drie bedrijven door Ernest Ray mond - Het Schouwtooneel - Stadsschouwburg Misschien zijn we onbillijk, als we met meer dan gewone verwachting naar het dosk staren, waarachter „The Berg" vooralsnog verscholen gaat. Al zijn er een kleine twin- ONIVIiS Q AR£ GENOEGENS VOOR DE KOuOE vs/»n»t£q Avon» oex van P HOPPt P HOW»» P HOPPt in de routes te mogen aanbrengen. Lijn 1 gaat nu vanaf Bosch- en Vaart en Leidschekwartier tot en met de Raaks, postkantoor. Zijlstraat, Groote Markt, Jans straat, Station, vervolgens via Kleverlaan, naar net Boomenkwartier tot en met de bedrijf van den licentie-nemer belemmerd lamp te kiezen, die men wil, terwyl ooven- zou worden, b het feit, dat export verboden is. c. beperking van de vrijheid, die Radio dien nog een aantal minder belangrijke pun- *-»"»«■> 'rrwerv^Ti. In de morgenuren was het de oppositie, die bij monde van eenige sprekers aan deze I bezwaren uiting gaf. Na de lunch kwam ech- ter het Bondsbestuur aan het woord en de uitdrukkelijke verklaringen van den octrooi- deskundige, Mr. Ir. H. Smalhout en den technischen adviseur Ir M. Polak, dat Phi lips juridisch gesproken in zijn recht stond en er niet aan dacht verdere concessies te Zaaneniaan. Lijn 2 Dehoudt dezelfde route als tot nu j doen, had ten slotte ten gevolge, dat de uit- toe. Alleen gaat men nu via Groote Markt j slag der stemming luidde, zooals hierboven en Spaarnwouderstraat naar het Amstc.r- reeds is medegedeeld. dnmnche- en Slachthuiskwartier. Zooals de zaken thans staan, is er slechts Lijn 3 behoudt dezelfde route, met dien één mogelijkheid om zonder licentie-betaling verstande, dat in plaats van over de Ri- in het bezit te komen van een Radio-ont- I viervjecnmarut thans ocor de ripekscraat za; vanger en die is: zelf bouwen. Naar alle verwijzen wij verder naar ons uitvoerig ver- j slag van gisteren, al zouden we daar nog aan toe willen voegen, dat deze film, voor de vol- tlg verloopen smds de „Titamc" door wassenen. die niet voldoende stemming be- botsin? ™£Ji een ^sberg, verSlnS' en al zitten om dit jarenstaartje behoorlijk uit te s'n Je" een were.doorlog meege komen, als geknipt is, daar zij een overdadig maakt> die verschillende vroegere diepe in- portie ernst bezit. Toevalligerwijze speelt ook - drukken heeft ui.-gewischt, toch zijn we die worden gereden. Voorts vernemen wij, dat op de aange vraagde naltes nog de goedkeuring van de politie moet worden verkregen. De datum, waarop deze wijzigingen zulten hands nog niet geheel zeker is, ingaan, is nog met vastgesteld, doen het is de bedoeling hiertoe zoo spoedig moge lijk over te gaan. waarschijnlijkheid zal dit ook niet mogelijk zijn door 't koopen van zoogenaamde bouw- doozen, daar ook deze onder de licentie- regeling kunnen vallen, iets, wat voors- de zingende dwaas in het jaareinde. Dat Al Jolson van iedere film een som- ontzettende gebeurtenis nog niet vergeten. Dat komt door den bijzonderen aard van De WelEerwaarde Pater Frans Nieuwen- huys O.S.B., die vandaag de Heilige Pries terwijding zal ontvangen, zal op Zondag 29 December om 9 uur op plechtige wijze zijn Eerste Heilige Mis in de Kathedraal opdra gen. metje van twee maal honderdduizend dollar zeedrama. De vaart van dien machtigen krijgt, zal niemard hem. na van zijn spel en en buitengewoon weelderigen stoomer was zang nota te hebben genomen, nog misgun- °f werd voorgesteld a's een uitdaging bijna, j nen. door den technisch bedreven mensch geuit Het voor-programma biedt binnen- en tegenover de natuurkrachten, die men be- buiten'andsche actualiteiten, terwijl op hetdwongen waande voor sommigen zelfs tooneel een „lachmensch" het publiek eenigetegenover den Meester van alle leven, Dien aangename oogenblikken verschaft met zijn 1 men onttroond dacht. En toen kreeg het ver- veie geestige gestes en grappen. i gaan van het trotsche schip op den Alanti- De hoofdfilm is echter de hoofdzaak, waar schen Oceaan, bij kalms zee, door een schijn- men voor komt en die is de belangstelling baar nietige oorzaak, een verbijsterende be- wel waard. teeken's. De overmoedige mensch had zijn medernen toren van Babel gebouwd en opnieuw gefaald Van dat heroïeke, dat haast niet te om spannen wijde van het drama waarop The Berg" toch moet geïnspireerd zijn Het is een fraai en tegelijkertijd zeer amusant programma wat de directie van vmdsn wl-l m f,1 van Ernss^ Raymond DE COMMISSARIS DER KONINGIN Geen avond-receptie De Commissaris der Koningin en mevrouw Roëll zullen dezen winter wegens den familie- rouw geen avondreceptie houden. Óp den Nieuwjaarsdag hopen zij wel het gebruikelijke namiddagbezoek af te wachten. Mevrouw Roëll zal voorts, te beginnen met 5 Februari 1930, weder op Woensdagmiddag na 3 uur ontvangen. Een met schillen beladen wagen, getrokken door 'n paard, kwam gistermiddag omstreeks 3 uur in botsing met een vrachtauto, juist op den hoek van Kruisstraat en Ridder straat. De schillenwagen kantelde om en de geheele inhoud rolde over de straat. Van den auto brak een wiel. Ongelukken kwamen niet voor. Vrijdagmiddag ongeveer twaalf uur werd brand ontdekt m perceei Kruidbergerweg 49 be~"ir>d door de familie Bordes. De brandweer werd gealarmeerd en was zeer spoedig ter piaatse. Het bleex, dat de brand alleen woedde in de bovenverdieping, doch zich ernstig liet aanzien, vooral door dat er drie percee'en onder een dak geves tigd zijn. Dank zij het spoedig optreden der brandweer, bleef de schade beperkt tot het uitbranden der bovenverdieping en groote waterschade aan de bsnedenbewoning. De oorzaak is tot heden onbekend. Ver zekering dekt de schade. Dit was de eerste brand, die onder leiding van den opper- brandmeester den heer J E. Sluiters werd gebluscht; het sneile vervoer per auto van personeel en materiaal heeft in dit geval zeer bijgedragen tot voorkoming van ver woesting van deze drie percelen Ju'st den dag te voren was in vergadering der brand weer besloten bij brand, voor personeel- en materiaalvervoer gebruik te maken van au to's, wat dus juist op tijd was. de Palace-Cinema deze bioscoop-week aan haar bezoekers aanbiedt. En als bijzonder zorgvuldig uitgekozen Kerstprcgramma Zil het dan ock ongetwijfeld ve.en trekken. Want reeds gisterenavond heeft een bijna volle zaal zitten genieten van den gevariëer- den schotel bioscopische nieuwigheden, welke ons in Groote Houtstraat lil werd opgediend onder de smakelijke muziek van het Orkestje van den heer Bron en den or ganist, den heer de Nijs, die de juiste noten steeds zoo vaardig weten te treffen. Het Wereldnieuws bevatte als altijd inte ressante actualiteiten uit binnen- en bui tenland. Als een der beste opnamen herin neren wij ons de begrafenis van den Rct- terdamschen Wethouder Heijkoop, waaron der het orgel stemmingsvol Beethoven's Trauersmarsch uit de Eroica-symphonie ten gehoore bracht. Als entremets werd ons de dol-vermakelijke klucht geserveerd van den mijnheer van de juffrouw die zich on danks haar bescheiden middelen wilde ruïneeren doorhet ten eten vragen van billionairs! Het is haar en haar echtgenoot duur te staan gekomen: dat krijg je na tuurlijk, wanneer je als tijdelijk butler iemand in dienst neemt, met wi e je we gens een auto-aanrijding al eens ixi con flict bent gekomen, endienü de kans Waar neemt om zich eens ongemerkt te wreken. Dan eet je zeep, dan drink je consommé met ijs erin, dan saakt het bier naar soda water, endan krijg je ten slotte tot pudding een rugby-voetbal met 'n stroopje opge diend, waaruit een straal water, bij het aansnijden, juist in het gezicht van je def- tigen gast terecht komt. Waaruit alweer blijkt, dat, hoe onchristelijk ook, wraak toch wel eens zoet kan zijn. De Metro-Movietone-film presenteerde een Cabaretvoorstelling, geheel in kleuren. We moeten zeggen, dat het ons zeer is meegevallen. Het kleurenprocédé, eer. uit vinding va nde bekende Duitsche Aiga-foto- fabrieken, voldoet uitstekend.. Het synchro nistisch effect tusschen de film en de ge luidsweergave komt meer en meer de wer kelijkheid nabij en is vaak van een verras send effect. Het behoeft nog slechts aan scherpte en duidelijkheid van articulatie vooral te winnen, wil het voor ons volkomen verstaanbaar worden we bedoelen na tuurlijk voor de engelsch-sprekenden onder ons. Evenzoc is het met de Rcveliers, 'n gewone zwarte movietone-film het geval. De zang komt reeds aardig over, maar toch eenigszins mat nog en niet geheei natuur lijk van stemklank. We meenen echter dat het niet lang zal duren of ook hierin zai verbetering komen. niets terug. Maar dit mogen we den schrijver niet verwijten: hij behoeft onze bedoelin gen niet te volgen, als hij de zijne maar gaaf in beeld brengt. Wij hbeben dus geen „Titanic", maar in ieder geval een groote mailboot en een onvoorziene schipbreuk, die er toe noodzaakt, dat de vrouwen en kinderen met de red dingsbooten de open zee opgaan, terwijl de mannen achterblijven met vrijwel geen ander vooruitzicht dan den dood, na een uur van strijd in het ijskoude watre. De ontzettende spanning, welke deze toestand moet teweeg brengen, wordt ons meegedeeld door ver schillends passagiers in ontroerende taferee- len, maar dat geeft ons toch geen voorstel ling van het grootsch-tragslche van zóó'n schipbreuk. Toch hebben we die voorstelling heel sterk in onze verbeelding, en daarom lijkt het beperkte gedoe op het tooneel, dat den opvallend soberen wintertuin van een groote mailboot vormt, ons wel wat erg huiselijk. We dachten daarbij onwillekeurig aan de zooveel grocter mogelijkheden, de de film biedt, al vergaten we niet de finaneieele bezwaren, die de toepassing van massaregie voor het tooneel meebrengt. Toch gelooven we. dat Ko van Dijk, als regisseur, zach te gauw tevreden heeft gesteld; er was ook met niet al te kostbare middelen te berei ken geweest, dat het leven op een boot, de spanning, die de naderende ramp voor afgaat. de jachtige beweging, de suggestieve geluiden, die zoo'n gebeurtenis onvermijdelijk vergezellen, tot de toeschouwers waren doorgedrongen. Nu moesten we ons tevreden stellen met de actie binnen de wanden van den win tertuin en die actie was tamelijk verbrok keld, alhoewel op sommige momenten sterk en lijn. Eigenaardig was daarbij, dat de twee personen, die bijna uitsluitend op den voorgrond traden, de bejaarde filosoof en de jonge Angiikaansche geestelijke, het stuk belangrijk moesten maken, n'set door aan grijpende dramatiek, maar door diepzinnige, soms ook wel eens quasi-diepzinmge ge sprekken. Het was aan het buitengewoon fijne spel van Jan Musch, die den gebrek- kigen ouden heer in zijn rolwagentie volko men zuiver uitbeeldde, en aan de öiep- doorvoelde actie van Cor Hermus, die den goed-wiliencien maar steeds weiïelachtigen padre overtuigend teekende, te danken, dat die lange passages niet tot hiaten in de handeling' werden. Het had soms den schijn, alsof de andere tooneelen: die van het paartje op de huwelijksreis, van het gezin, dat in onmin leeft, en door de scheiding bij de schipbreuk weer vereenigd wordt en Gistermiddag om 1 uur kwam een auto uit de Faul Krugerstraat den Schoterweg oprij den. De bestuurder gaf signalen. Van de stad kwam een tram. Ook deze bestuurder gaf sig nalen. Ze schenen elkaar echter niet te hooren, zoodat een botsing onvermijdelijk was. De auto viel om, een ruit brak en de caros- serie werd beschadigd. Van ds tram brak een reflector. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. SPREEKUUR WETHOUDERS De wethouder van Onderwijs, de heer W. Roodenburg zaï Ma^nda^ a.s. zijn spreek uur houden van i2 uur in plaats van 12i uur De heer f. Gerritsz. wethouder van Open bare Werken zaï Maandag zijn spreekuur houden van ioi r uur, m plaats van 121 uur. Naar het „Hbd." verneemt, hebben de be- i sturen dar omroapvereenigingen. Donderdag I een conferentie gehad met den Radioraad. De besprekingen liepen in hoofdzaak over het vraagstuk der golflengten. Gelijk men weet, loopt de thans door den vorigen mi nister van Waterstaat ingestelde regeling 31 December a.s. ten einde, waardoor Huizen en Hilversum moeten ruilen. Van de zijde van de A. V. R. O. werd er zeer krachtig op aangedrongen, dat deze ver- eeniging na 1 Januari a.s. de beschikking zal krijgen over de 1875 M. golf. Een bepaalde beslissing is nog niet geno men. Wel kan deze thans zeer spoedig wor den tegemoet gezien. R.K. JONGEMANNENVEREENIGING „ST. GERARDUS MAJELLA". Woensdagavond il. hield de Eerw. Broe der Bernard van de orde „St. Johan Bap- tis de la Salie" voor bovengenoemde ver- eeniging een interessante causerie met licht-op de geadresseerden" dê"dek^ïs"öplichtten. Helsche machines BORDEAUX, 20 December Twee hel sche machines, die over de post waren ver zonden, ontploften op het oogenblik, waar- De komische goochelaars Hermes en Cor- m,f de ramp direct ver hand hielden, toch alleen maar dienden om Prins Hendrik 00 het Kentiemer Lyceum De bijdrage van scholieren Intertijd is gemeld, dat op initiatief va l een leeriins van het Xennemer Lyceum te lloemendaai de ramo van de „Saiento' was hem daartoe een aansporing geweest ioor leer ingen van middelbare schoten in ie' geheele land gelden zijn ingezameld met tet doe deze ter beschikking te stellen van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- rij. Op uitnoodiging van den vector van het ienn. Lyceum verklaarde de neer de Booy, secretaris van het hootdbestuur der Redding- .iij., zich gaarne bereid deze gelden in het choolgebouw in ontvangst te nemen en iaarbii tevens een voordracht met licht beelden over het reddmgwezen te houden. jHet was een Dijzondere eer voor de iniria- tietnemers roen prins Hendrik toezegde bij leze overdracht tegenwoordig te wille leze overdracht tegenwoordig te willen zijn. Gistermiddag is dit op het Kennemer Lyceum gesch;ed. Te half drie kwam prins .iendrik tn gezeischap van zijn ad'udant •.n net Lyceum aan en werd door den rector Ir. De Vletter omvangen. De prins begai zich vervolgens naar de aula. waar curatoren aestuur. leeraren en leerlingen vereenigd varen. Ook was aanwezig de heer De Booy tecretaris van het nooldbestuur van de .oord-Zuid-Hoü. Redding- .Vlij. De rector stelde een der leerlingen, Ar' „on.etvan. aan den prins voor, omdat van tem uei initiatie! tot ae landelijke inzameling vas uitgegaan. (Reeds een deel geplaatst in onze vorige opiage) tez verschijnen daarna op het tooneel om u een half uurtje met hun allerkoelciigste tooverkunsten te amuseeren. Als u goed op let, weet u door Cortez, die de heeleboel verraadt, aan het slot der uiterst komische vertooning, precies hoe alles in z'n werk gaat en kunt u het thuis nadoen. We zou den bijna zeggen: vergissingen uitgesloten. De goochelaars hadden met hun leuk num mer zeer veel en verdiend succes. Buster Keaton had na de pauze in „De de noodige afwisseling in de dialogen tus schen de twee mahnen te brengen. Vrij duidelijk kwam het uit, dat de voor keur van den schrijver de levenshouding van den atheïst, méér nog scepticus John Pool raakt, want de oude heer wordt het meest sympathiek voorgesteld. De geeste lijke daarentegen, al blijft hij voor het erg ste gespaard, is al te zeer een speelbal van zijn gebrek aan levende overtuiging Aan Camera-man" de lachers op z'n hand. Het Zanlaatste bedrijf vult hij het werd een onbedaarlijk lachsucces en we moeten zeggen dat we om den stumperigen- lachloozen filmoperateur, die overal z'n on geluk tegenkomt, overal en altijd pech heeft, kortom die het model is van 'n eeuwigen pechvogel je hebt van die men schen ons dolletjes hebben geamuseerd. Neen, we verklappen u het scenario van de film niet: u moet dat in deze week met de vele Zondagen nu zelf maar gaan zien. We zullen hier niet in debat treden of de rel vanpechvogel, door Buster Keaton ook weer in deze film geadopteerd, niet een copie is zij het dan met 'n persoonlijk tintje van Charlie Chaplin's karakteristieke pecn- rollen, maar de film nemen zooals hij is. En dan verzekeren we u dat o, van het happy end krijgt u ook uw portie u zich di en avond in Palace-cinema zult am usee- ren. Theater Luxor laat voor de komende week een humoristisch programma draaien, waar van twee nummers, een 2-acter en een 6-ae- ter door de sport geïnspireerd werden. Men behoeft het niet als een onvriendelijkheid je gens de voetbalsport te beschouwen, dat deze films niet zooveel vis comica bezitten als de tweede hoofdfilm. Bovendien: de films zijn niet alleen als hu moristische maar ook als sport-rolprenten bedoeld en Amerikaansch voetballen is iets heel anders dan Nederlandsch dito; het komt ons voor dat deze sport ten onzent portlie- ver is. Het tweede hoofdnummer brengt de kolos sale verrassing, dat een Amejjikaansche film maatschappij ons In zes acten voorhoudt, dat een meisje gelukkiger is met een jovialen flinken werkman dan met een „verloofde mei, tooneel. De dood dreigt de achtergeblevenen en wat de padre zelfs nauwelijks aandurft, vragen de mannen, die voor het einde van hun leven staan; ga ons voor in overweging en gebed. Hij doet het en de man die in God gelooft, houdt zijn toespraak tot de ter dood veroordeelde gemeente. Het was goed, dat de katholieke acteur Cor Hermus deze rol speelde wat zou er anders van terecht gekomen zijn!.... Maar ook nu was deze Angiikaansche priester voor ons niet meer dan een moderne dominoe, die het oprechte gelocf en het kinderlijk vertrouwen te zeer mist, om tot God als tot een Vader op te zien. Daarom ging dit drama met het voor bidden van het Onze Vader als een nacht kaars uit en daarom is er in het stuk te veel vaagheid en neiging naar een onaan vaardbare wereldbeschouwing, cm het niet „voor volwassenen voorbehouden" te noe men. De sterkste spanning en ontroering werd bereikt aan het einde van het tweede oe- drijf en daaraan was het te wijten, dat het applaus aan het slot minder spontaan .werd gegeven dan men vóór de pauze verwachten mocht, v. d. S. DE AANGEVRAAGDE ROUTE- WIJZIGINGEN TOEGESTAAN Datum van in werking treden nog niet vastgesteld Naar wij vernemen heeft de Brockway Mij. een goedgunstige beschikking gekregen beelden over „De Passiespelen te Oberam- mergau". De voorzitter de heer J. van der Weiden, opent de vergadering met den Chr. groet en heel de aanwezigen harte.ijk welkom, in hel bijzonder Broeder Bernard die speciaal voor deze avond uit Baarle-Nassau is overgekomen. Ruim twee uur slechts onderbroken door een korte pauze, krijgen wij nu volop te ge nieten,' niet alleen van het grootsche drama, hetweik d c erw. spreker aan ons tiet pas eeren, maar ook de genotvolle wijze waarop broeiler Bernard hier en daar gedeelt n ci teert. Hieruit blijkt welk een uitmuntend de clamator hij tevens is. fammet. dat het einde eenigszins haastig moest geschieden in ver- I band met het sluitingsuur. Een langdurig applaus verbreekt de stilte. En ais de voorzitter met eenige hartelijke woorden den Eerw. spreker vco: dezen aan- genamen avond b dankt, wo dt hij eenige ma en door applaus begroet. Een woord van dank krijgt vervolgens nog de Eerw. Broeder-Directeur door wiens medewerking deze avond georganiseerd was. Ook de broeder die de lichtbeelden verzorg de kreeg een woord van dank. Hierna voigt rondvraag en sluiting op de gebru.ke.ijke wijze. DE PHILIPS-LICENTIES De toekomstige luisteraar moet licentie betalen Op de algemeene ledenvergadering van den Nederlandschen Bond van Radio-handelaren, welke Donderdag j.l. in Amsterdam gehouden werd, is dan, zooals reeds gemeld, besloten, met de door Philips opgestelde en met liet Bestuur van bovengenoemden Bond bespro ken overeenkomst, aecoord te gaan. Wat dus de huidige toestelbezitter tot op heden niet gedaan heeft, zal de toekomstige luisteraar wél moeten doen, licentie be .alen en wel 10 voor een 3-lamps en 12.50 voor een 4-lamps-toestel. De beslissende vergadering, als steeds heel goed geleid door den voorzitter, was voor de Radio-handelaren en toestelbouwers zeer belangrijk. De voorgelegde licentie-overeenkomst heeft een vergaande strekking en het is de vraag, of het nog mogelijk zal zijn in de naaste toekomst hierin (voor de Radio-handelaren) verbeteringen te brengen. Ontegenzeggelijk geeft deze overeenkomst naast nade: sn or.,- ver ten. terv.1 c scherpe kanten, alweer beschouwd van het standpunt van den teesteicouwer, er door voorncpmd bestuur zijn afgevijld. Toch is de beslissing ten "gunste van de licentie-overeenkomst niet genomen dan na heftigen tegenstand van de zijde der vrij be langrijke oppositie. Met een meerderheid van slechts 9 stemmen kon de vergadering zich met dit contract accoord verklaren en daar deze oppositie zidh schaart rond het Comité van Actie, zal het nog wel geruimen t'jd du ren, alvorens de zoo hoog nocdige rust in den Radio-handel is 'teruggekeerd. H"t was niet r te—n vet urincioe va- de licentie-verleening zelf, da tde oppositie zich verweerde terneer daar de keur mg van de in te zenden toestellen door een neutrale commissies kan geschieden als wel tegen de bijkomstige punten als daar zijn: a. licentie-verleenmg voor een bepaald aantal toestellen, waardoor de groei van het Drie personen werden gewond. Het parket, dat terstond werd gewaarschuwd, begaf zich onverwijld naar het postkantoor, waar twee gelijke pakketten, die klaar stonden om te worden verzonden, in beslag werden genomen en aan de zorgen van de artillerie werden toevertrouwd. De politie moet reeds op het spoor van de daders zijn, die uit wraak zouden hebber gehandeld. Ook in Znid Frankrijk PARIJS, 20 December In Zuid-Frankrijk ht-erscht scherpe koude. In het wijngebied van Bordeaux stond de thermometer heden tien graden onder nul. Ook aan de Middel- landsche zeekust is de temperatuur beneden het vriespunt gedaald. Te Parijs vroor het vandaag zes'graden. --*• Een aangenomen voorstel BERLIJN, 20 December De Gemeen teraad heeft na een breedvoerige discussie met 95 tegen 62 stemmen een communistisch voorstel aangenomen, waarin wordt gepro testeerd tegen de tariefverhooging en voorts wordt verlangd: verlaging dsr gas-, water- en electriciteits-tarieven voor de kleine verbrui kers met 25 pCt. en gratis levering aan werkioozen en steuntrekkenden; een een heidsprijs van 15 pf. voor alle verkeersmid delen, weekkaarten voor arbeiders a 1.20 Mark, gratis vervoer van werkioozen van en naar het controle-bureau en bij het zoeken van werk. PARIJS, 21 December In den Senaat heeft Briand geprotesteerd tegen de verkla ringen van Millerand nopens de Duitsctw Oostgrens. Frankrijk, zeide hij, heeft nooit opgehou den belang te stellen in Polen, dat met vol komen instemming te Locarno onderhandel de en trouwens ook het protocol teekende. Indien Locarno al onderscheid maakte tus schen West- en Oostgrenzen, het is Versail les, dat zelf den specialen toestand voor de eerste maal in het leven heeft geroepen. Briand hield staande, dat Frankrijk zijn politiek in overeenstemming met de gealli eerden voerde. Mijn politiek ten opzichte van het Saar- gebied stemt ten volle overeen met die van Poincaré. Wij hebben geweigerd deze kwestie en die der schadevergoeding te verbinden met die der ontruiming. Ik doe alles wat in den moeilijken toestand mogelijk is, het is de geheele regeering, die in Den Haag haar stem zal laten hooren. Men moet vóór of tegen de regeering zijn Indien men haar steunt en de buitenland- sche politiek in den persoon van 'n minister bestrijdt, dan is dat een armzalige politiek De regeering verlangde een formeele stem ming omtrent de motie van vertrouwen. Groote schade PEKALONGA, 21 December Uit Batan; wordt gemeld, dat de plaats is geteisterd doo: eer, typhoon. Er heerschte een zwaar nood weer. Een vijftal zware boomen is ontworteld Het verkeer is gestremd. Licht- en telefoon verbindingen zijn vernield. Woningen werden beschadigd. Den geheelen nacht is aan het herstel dei schade gewerkt. Er zijn 3 gewonden, doch gelukkig geen dooden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2