m- 140.- i DE IJSKONING VAN EEN DAG ft f 3000.- Telegrafisch Weerbericht I I MAANDAG 23 DECEMBER 1929 Voornaamste Nieuws BUREAUX NASSAULAAN 49 dit nummer bestaat uit vier bladen DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17342 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NA WEENENBERLIJN EEN VRAAG é3MMr* DE ONREGELMATIGHEDEN BIJ DEN ALG. NED. STUCADOORSBOND De Secretaris-Penningmeester ontslagen TRAGISCH ONGELUK TE WAGENINGEN Een student gedood; een zwaar gewond DE WERKZAAMHEDEN AAN DE ZUIDERZEEWERKEN De contracten der arbeiders DE MICROFOONS IN DE TWEEDE KAMER Ter verbetering van het geluid Onze ijsclub wist Zijne Majesteit te ontvangen as&pii Het gouden Priesterfeest van Z H. den Paus Het hypotheekregister J. J. WEBER ZOON DE NIEUWE DEKEN VAN DE HAARLEMSCHE BALIE Mr. A. H. J. Merens benoemd Telefoon No. 13866 (drie U)nen< Postrekening No 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem an Agentschappen: per week 45 ct., per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bU vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMS OURANT AOVERTENTIEN 35 ct. p. rege' VRAAG - EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct bij voornitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 et per regel. Alleahonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardenf OflfTfl ^fnslangegeheeleongeschiktheid ut werken door tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen -Il&fl D'J een ongeval met i l)r ft bij verlies van een hand f 4 ft C bij verlies yan een t UR bij 'n breua jjft bij verlies v. een ver ies van beidearmen.be.'a beenen of beideoogen I Jjy,""doodelijken afloop 23U«~een voet of een oog| 23«™c'uim of wijsvinger) been of arm anderen vinger De feiten, welke het bewijs moeten leveren, dat een roode overheid in dien zij haar socialistische princiepen althans in praktijk tracht te brengen tot financieren onbekwaam is, volgen elkander verrassend snel op. t Is nog maar enkele weken geleden, dat het roode gemeentebestuur van Weenen onder finantieele controle van de Bondsregeering werd gesteld, en nu ls ook Berlijn, de millioenenstad met haar in meerderheid socialistisch ge meentebestuur, onder curateele komen te staan. De omstandigheden, waaronder het noodlot zich aan beide steden voltrok, zijn niet geheel gelijk, maar de groote, de alles-beteekenende overeenstemming is hierin gelegen, dat in beide gevallen het socialistisch element in het gemeen- tebeheer een hoogere macht tot ingrij pen dwong om nóg erger finantieel on heil te voorkomen. In Weenen hebben wij 't al jaren lang aan zien komen al jaren lang hebben wij ook in duidelijke kranten taal voorspeld, dat het In Weënen fi nancieel eenmaal spaak zou en moést loopen. Wij herinneren ons die voorspelling thans met een zekére voldoening, en wij maken van deze gelegenheid dankbaar gebruik om wijzend op aeze prompt uitgekomen voorspelling van de S.D. A.P. In Nederland wat meer vertrouwen te vragen in zoovele andere voorspellin gen, waaraan wij. ons ten aanzien .'an de toekomst der roode Donaustad ge waagd hebben. Wedden, dat ook déze uitkomen? In Berlijn is de onder-curateelestel- ling 'n beetje vlugger en 'n beetje plot- selinger in haar werk gegaan: daar zat men vast en zeker te rekenen op de af sluiting van een groote nieuwe leening om schulden tot een bedrag van min stens veertig millioen Mark te voldoen, toen de adviescommissie voor buiten- landsche leeningen natuurlijk sterk onder den indruk van den huldigen strijd van den Rijksbankpresident Schacht tegen roekeloos financieel be heer heel onverwacht haar goedkeu ring tot het aangaan der leening wei gerde. zoodat er van die leening niets komen kon! De kroon werd op het werk der roode gemeentebestuurders gezet, toen de raadsmeerderheid dezer dagen het be sluit nam aan de werkloozen boven de gewone nog een extra-kerstuitdeeling uit te keeren van.... zes millioen Mark Terwijl er geen Pfennig voor in de ütedelijke schatkist was! Toen was het roode wanbeheer naar het oordeel der hoogere autoriteiten ver genoeg gevorderd, en de opper-presi- dent van Berlijn decreteerde, dat de verstandige burgemeester Scholz als Rijkscommissaris van Berlijn zou fun- geeren, waardoor hem, voorloopig tot 1 Januari, een dictatorische macht over de gemeentelijke financiers in handen is gegeven. Het kon niet uitblijven, wilde men nóg grooter onheil verhoeden. Berlijn staat onder curateele. En de burgers van Berlijn, die zich een roode raadsmeerderheid kozen, mo gen thans zich verlustigen in het voor uitzicht, door nóg noogere belastingen, door verhooging van tramtarieven en van water-, gas- en electriciteits-p-Vi- zen te moeten boeten voor het wanbe heer der heeren en dames, in wie zij zoo'n groot vertrouwen gesteld hebben. Na WeenenBerlijn! Nog méér liefhebbers voor rood fi nantieel „beleid. „De Tribune," het communistische dagblad, gaat heftig te keer tegen de politie, „het instrument van de klasse- justitie de bourgeoisie," die het waagde, een inval te doen in de bureaux van de Communistische Partij, van de sectie der Communistische Internationale en in de woningen van enkele communisti sche arbeiders. „Overal werden geschriften of cliché's in beslag genomen, en in Utrecht werd een arbeider gevangen gehouden," klaagt de verontwaardigde redactie. En „Wat was het doel van deze huis zoeking?" De redactie zal ons inlichten: „Het gaat tegen de geheele actie van de C. P. Holland en de Communistische Jeugd. Het naaste doel was, materiaal te vin den over de wijze, waarop onze partij en de communistische jeugd haar anti-militai- ristisch werk in het leger doen want de regeeruig wil deze actie verhinderen!" (Wat "li schandaal! Red.). „Het is vooral het „militaire zakboekje" en de soldatenkrant „Het Pantser", die de woede van de bourgeoisie hebben opgewekt. En waarom wilde de regeering den anti- militairistischen arbeid van de communis ten. die het leger voor de kapitalisten onbe trouwbaar maakt, verhinderen?" „De Tribune" bazelt dan nog heel lang verder over een oorlog, welken de „in ternationale kapitalistische klasse" te gen Sovjet-Rusland organiseert over „den eersten aanval van het imperialis me in Mandsjoerije", welke is geworden tot „een overwinning voor de arbeiders klasse der Sovjet-Unie en voor de we reldrevolutie door de konsekwente vre despolitiek van onze Russische mak kers en de dapperheid van het roode ie- ger" (hoe anti-militairistisch! Red.). Terloops zij even opgemerkt, dat de Sovjet met haar strijd tegen China niets anders beoogt dan de verdere uit buiting van een „kapitalistischen" zet, welken de veel verfoeide Czaristische regeering zich voorheen om het be zit van een spoorweg in China ver oorloofd heeft. Maar genoeg! Wij nemen „De Tribune" eigenlijk nooit ernstig en „De Tribune" gaat vrij wel nooit op eenig ernstig debat in maar bij hooge uitzondering willen wij de redactie toch eens een vraag stellen, en bij hooge uitzondering zal de redac tie zich misschien ook aan een poging tot ernstige beantwoording durven wa gen. Wij vragen dan: Wat zou het lot geweest zijn van de niet-bolsjewieken in Rusland, van wie gebleken was, dat zij door het schrijven, drukken en verspreiden van tegen het Sovjetbewind gerichte lectuur het leger onbetrouwbaar trachtten te maken voor de bolsjewieken? Zou het daar gebleven zijn bij enkele huiszoekingen (met misschien als ge volg 'n paar processen-verbaal) en de aanhouding van één mannetje? „De Tribune" is omtrent de ideaal toestanden in Rusland natuurlijk uit stekend ingelicht. Kom, waarde redactie, een klein ant woordje maar! Hierboven een foto van de gedenkwaardige gebeurtenis, dat Z. H. Paus Pius XI, ter ge iegenheid van zijn Gouden Priesterfeest, het Vaticaan verliet en in St. Jan van Lateranen een H. Mis opdroeg. Hierb oven de Paus aan het Altaar. Buitengewoon Congres van den Alg. Ned. Stucadoorsbond Verplaatsing van den zetel van den bond Gisteren kwam in liet Volksgebouw te Den Haag de Algemeene Ned. Stucadoorsbond in buitengewoon huishoudelijk congres bijeen ten einde de maatregelen te bespreken, wel ke na de schorsing van den voormaligen se cretaris-penningmeester dienden te worden genomen. Voor het bestuur van het N. V. V. was aanwezig de heer C. van der Lende. Na breedvoerige discussies werd besloten het door het hoofdbestuur genomen schor singsbesluit in een definitief ontslag om te zetten. Hierna werd in de plaats van den vroege- ren secretaris-penningmeester tot gesalarieerd secretaris-redacteur-propagandist benoemd met een proeftijd van een jaar de heer A. Poptie te 's-Gravenhage, tot onbezoidigd voozitter de heer J. Tempelman te Haarlem, tot onbezildigd penningmeester de heer E. van der Schelling te Rotterdam. Verdere veran deringen in de samenstelling van het hoofd bestuur vonden niet plaats. Het hoofdbestuur kreeg opdracht over te gaan tot het aanstellen van een administra teur en zoo noodig van een aankomende ad ministratieve hulp. De geregelde controle op de financieele aangelegenheden werd opgedragen aan een I accountant en een uit den bond aan te wij zer. controlecommissie. De zetel van den bond wordt gevestigd te 's-Gravenhage. Amsterdamsche Veerkade 20, telefoon 14982. Na afhandeling van deze aan gelegenheden vond een bespreking plaats over voorstellen, door den Nederlandsehen Stucadoorsbond. ten aanzien van een even tueel nieuw af te sluiten collectief contract gedaan. Het hoofdbestuur werd gemachtigd, maat regelen te treffen, noodig voor het opzeggen van het thans geldende contract en het doen van voorstellen voor een nieuwe overeen komst, waarbij een vacantiebepaling dient te worden opgenomen. Zaterdagnacht te ongeveer kwart over twee, zijn twee studenten der Landbouw- i hoogeschool, de heeren W. Koert, uit Som- melsdijk en J. B. Meys, uit Middelharnis, beiden twintig jaren oud, die zich per mo torfiets op weg naar huis begaven, op den grintweg naar Bennekom, doordat de berijder het stuur niet meer meester was, in een sloot langs den weg terecht gekomen. Drie arbeiders, die van Ede kwamen vonden den heer Koert onder den motor liggen en haal den hem er dood onderuit. De heer Meys bleek ernstig gewond te zijn. Hjj is in Ziekenzorg opgenomen. De juiste toedracht van het ongeluk is nog niet bekend, daar de toestand van den neer Meijs niet toelaat, dat hij verhoord wordt, i De politie heeft het lijk van den heer Koert i en de motorfiets in beslag genomen. Verbetering aangebracht Het collectief contract voor de Zuiderzee werken, gesloten tusschen den Centraien Bond van Transportarbeiders en de Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzeewer- kenJcindigt 31 December a.s. Over de vraag of het contract al dan niet moet worden l opgezegd, is met de leden in alle plaatsen vergfcderd. In deze vergaderingen advi seerde het hoofdbestuur om het contract niet op te zeggen, indien over een aantal verbeteringen overeenstemming kon worden bereikt. Dit is, volgens een bericht in ,Het Volk", gelukt. Het contract zal nu met een jaar worden verlengd. De bereikte verbeteringen betreffen het betalen van wachten, opstookuren, vervan ging en betaling van feestdagen. Voorts zal de vacantie voortaan uiterlijk in September gedeeltelijk worden gegeven, terwijl voor het maandelijksch verlof overeenstemming ls te- reikt met de Ned. Spoorwegen tot het laten rijden van een extra trein van Medemolik naar Amsterdam. Ten slotte zullen ook de steenzetters in het contract worden opgenomen tegen een garantieloon van 35, te bereiken met ta- riefwerk. Na een proef, een paar weken terug heeft de Nederlandsche Sein.oestellen Fabriek te Hilversum thans opdracn gekregen in de aloude Ridderzaal een luidspreker-installatie met drie microfoons, onderscheidenlijk bij den voorzitter, de ministe's. en den spreker aan te leggen, om de stemmen van die leden, die niet al te duidelijk sprexen. ook daar waar dezen niet of misverstaan werden, tot haar recht te laten komen Het gaat ei dus niet om. "er krach ig ge luid te ontwikkeien, zoodat men elsaar met onnatuurlijke stemmen spreken hoort, maar alleen om net geluid acoustisch te corrigee- ren. i*< S3': ?3'isHIS 333 IS mm 111 Séé* m - v:- M 1 HHivi DE HAARLEMSCHE IJSBAAN GEOPEND Zondagmiddag achtte ook het bestuur der Haarlemse!),e IJsclub het gekomen om de banen aan de Kieveriaan te openen. Dra zwierden toen de eerste paartjes over de gladde vlakte. moment Geheel Nederland maakt zich Zaterdag ge reed om den IJskoning waardig te ontvan gen. Vooral de besturen van de IJsclubs wa ren druk in de weer, keken onophoudelijk niet zenuwachtige en schichtige blikken naar den thermometer, die slechts eenige graden onder nul wees, pijlden de diepte van het water of de dikte van het tengere fjskorstje, probeerden met ware doodsverachting de draagkracht van hun angstvallig vertroetelde banen. Daar kwam de Zondag. Het vroor nog tets, doch de nacht had het tengere korstje heel goed gedaan. En om twee uur verschenen in Haarlem tot ieders verbazing de vlaggetjes or de tram, de bekende rood-witte vlaggetjes, waarvan we den afgeloopen winter, dit jaar in Maart nog, zoo erg veel van zijn gaan houden. Waar de wlnterkleedij, de ijsmutsen en de helderwitte truien zoo vlug vandaan kwamen begreep niemand, feit was echter, dat om tien minuten over twee de banen aan de Kleverlaan druk bevolkt waren. De lieve Jeugd, die er als de kippen bij was, mocht al profiteeren van de vergroote en gemoder niseerde kinderbaan. Dagkaarten werden er niet verkocht, want het bestuur was al blij, dat alle leden niet kwamen, ja, dat tengere koninkje mocht eens bezwijken. Muziek was er natuurlijk nog niet, wel werden er vast voor Maandag ijs-hockey wedstrijden aangekondigd. Intusschen steeg de thermometer en liep de barometer terug, de lucht werd al grijzer en grijzer, het zonnetje werd in een dik wolkenpak gehuld en weerprofeten voorspel den binnen een uur sneeuw. Tot half vijf bleef de baan geopend, toen was het ook welletjes, want er stond al knap water voor de consumptietent, waar het ijs het meeste had te lijden. De weerprofeten hadden gelijk gehad, want toen de avond nauwelijks gevallen was, dwarrelden al spoedig kleine sneeuwvlokjes uit de rose-gloeiende lucht. Om zes uur was onze stad door de sneeuw veroverd en zij, die van mooie natuur niel- den, zijn een avondwandeling gaan maken om te genieten van de witte wereld, die wij slechts zoo weinig dagen in het jaar mogen begroeten. Zoo mooi het buiten was, zoo smerig was het in de stad, want het asphalt accepteert geen sneeuw, liever pekel en mod dermodder, plassen De slootjes werden nog tot Iaat in den avond bezocht en bereden en toen de laatste schaats-enthouslast met natte beenen naar huis toe trok, wees de thermometer drie gra den boven het vriespunt. De ijskoning van één dag was weer ver trokken. Zijne Majesteit werd luisterrijk ontvangen, doch even beleefd en vriendelijk door het dooi-duiveltje van den troon ge wipt Tot ziens, Koning!II Telegram van het Episcopaat aan den Internuntius. Namens het Nederlandsch Episcopaat heef Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen aan den Pause - '.ijken Internuntius te 's-Gravenhage het volgend telegram gezonden: Excellentie Schioppa, Den Haag. Bij gelegenheid van het gouden priester, 'ubilé van Zijne Heiligheid, bieden de bis schoppen van Nederland met hun geloovi- gen aan den waardigen vertegenwoordiger van den H. Vader, hun gelukwenschen aan en beloven trouw en gehoorzaamheid aan den H. Stoel, SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. Hierop heeft Mgr. Schioppa het volgende geantwoord: Mgr. Schrijnen, Bisschop van Roermond. Hartelijk dank ik Uwe Doorluchtige Hoog waardigheid, de Bisschoppen en de Katho lieken van Nederland voor hun gelrkwen- schen bij gelegenhid van goudn priesterju- bilé van Zijne Heiligheid. SCHIOPPA, Internuntius. Aanbieding van gelukwenschen ten internnntiatuur. Ter gelegenheid van het gouden priester feest van Z. H, den Paus, ontving heden de Pauselijke ïhtemvtius bij het Ned. Hof, Mgr. L. Schioppa belangstellenden ter aan bieding van hun gelukwenschen. Tedcnochtend brachten de Hoo"Eerw. heer Deken van 's-Gravenhage H. A. Th. van Dam en verschillende andere geestelijken daartoe een bezoek bij den Internuntius Voorts kwamen vertegnwoordwers van ae Katli. Studentenvereeniging uit Leiden hun gelukwenschen aanbieden. Plechtige H. Mis in St. Pleter. ROME, 21 Dec. Z. H. de Paus celebreerde morgen in de St. Pieterskerk een Heilige "lis ter gelegenheid van Zijn 50-jarig Pries ter-jubileum. De H. Mis werd bijgewoond loor bloedverwanten van den H. Vader, het College van Kard'nalen, het corps diploma tique en talrijke bisschoppen en prelaten. Verder was de geheele St. Pleter gevuld met een ontzaglijke mensohenmenigte, die bij de plechtigheid wilde tegenwoordig zijn. (Gedeeltelijk gecorrigeerd* Nieuwe inschrijving Het Tweede-Kamerlid, de heer Suring, heeft den Minister van Financiën de volgen de vraag gesteld: Is de Minister niet van oordeel, dat het gewenscht is, een wetteliiken maatregel te bevorderen in den geest van de wet van 5 Juni 1878. waardoor de jestaaude hypothe ken opnieuw zullen moeten worden inge schreven, zoodal de vervallen, doch niet geroyeerde hypotheken automatisch uit de hypotheekregisters verdwijnen? Patiënt ontvlucht Bij de politie aan het Bureau Engelraun- dusweg te IJmuiden, werd mededeeling ge daan, dat zich in de omgeving van Velser- beek een man ophield, die eenigszins vreemd voor kwam. De politie toog op onderzoek uit en vond een manspersoon, die ontvellingen aan gezicht en handen had opgeloooen, welke volgens zijn verklaring veroorzaakt zijn door 't springen van een rijdenden auto. De man, die een patiënt uit het Provinciaal Zie kenhuis bleek te zijn, is inmiddels door een verpleger afgehaald. Kunstmatige mistverwekker bij den Ned. Marinevliegdienst. Weer een doodelijk ongeval bü een onbo- maakten overweg. De verdwenen banklooper uit Den Half is gearresteerd en heeft bekend. De nieuwe Encycliek van Z. H. Paos Pins XI. D' -jwburgplannen te Amsterdam. De bot een Royaards-schouwburg gaat nic Nc„ ie kwestie der PhilipslicenUe*. Definitieve aanleg van microfoons in d* Tweede Kamer. Ontploffing in de stikstoffenfabriek der M. E. K. O. G. bij het Hoogovenbedrijf te Velsen. Tot Deken van de Orde van Advocaten te Haarlem is In de plaats van wijlen jhr. mr. F. W. van Styrum gekozen mr. A. H. J. Merens. De financieele hervorming in Duitschland. De leening van 350 millioen mark voor Duitschland. Dr. Hilferding afgetreden. Het gisteren in Duitschland gehon ferendum. De voorloopige resultaten. Een bureau ingesteld ter controle van de financiën der stad Berlijn. Jaspar, de Belgische minister-president, heeft de opening 1er Haagsche Confecentie op 3 Januari a.s. vastgesteld. De familie van den oud-president Loubet heeft voor de eer van een nationale begra fenis bedankt- De gelukwenschen en telegrammen van episcopaat en geestelijkheid aan de inter- nuntiatuur. De plechtige H. Mis in de St. IMeter op Zondag j.L De telefoondienst Java-Duitschland is he- denmiddag geopend. Korte ijsvreugde in Haarlem. Te Dezières (Fr.) zijn gistermiddag twee huizen ingestort, waarbij vier personen om het leven kwamen. Barometerstand 9 uur v.m. 749 vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 16(> Haarlem Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4 uur 19 min. Hoogste Barometerstand 776.8 m.M. te Haparanda. Laagste Barometerstand 740.6 m.M. te Reikjavik. Verwachting: Matige, Z.-Oostelijke tot Z.-Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk regen, toenemende dool. Het jubileum van den heer L. A. P. M. Van den Broeke Een huldiging Zondagmiddag is de heer L. A. P. M. van den Broeke, die dezer dagen zijn 25-iang ambtsjubileum ais journalist van „De Tijd" herdacht, in intiemen kring gehuldigd. De heer H. J. van der Berg, vertegenwoor diger van de Leipziger Messe in Amsterdam, heeft in een kring van Leipziger vrienden van den jubilaris, dezen aan een noenmaal namens het bestuur van de Leipziger Messe een geschenk aangeboden als waardeering voor het werk, dat de heer van den Broeke voor de Leipziger Messe heeft verricht. De telefoondienst JavaDuitschland Heden geopend Wij vernemen, dat de openbare telefoon dienst Java—Duitschland hedenmiddag te half vier is geopend. In de studio van den telegraafdienst heeft de directeur der gou- vemementsbedrijven, Ir. de Jong, den diëtist geopend. W eihnachts'Oratorium Bij de uitvoering van fi°.t Weihnachts- Oratorium van J. S. Bach, hetwelk 2den Kerstmiddag, half drie, Gemeentelijke Con certzaal dooi Haarlem s Gemengd Koor di rigent Jan Booda gegeven zal worden, zul len de volgende solisten medewerken nj. Th. Versteegh. alt, Jac. van Kempen, tenor, Jac. Caro, bas. mej. B. Nederkoorn cembalo, P. Halsema, orgel. De begeleiding wordt verzorgd door de H. O. V. De solo's in her orkest door de heeren Fr. Vonk, viool, J Spies, fluit, Nieuhuis, hobo en W. de Vries, trompet. Zaterdagmiddag vergaderden de leden van dc Haarlemsche Balie. In de plaats van wij len Jhr. Mr. F. W. van Styrum is benoemd tot Deken der Orde van Advocaten te Haar lem, Mr. A. H. J. Merens. In de door deze benoeming ontstane vaca ture in den Raad van Toezicht en Discipline werd voorzien door de benoeming van Mr. P. Tideman tot lid van den Raad. Mr. J. H. L, Simons werd als lid herkozen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1