Uit den Omtrek. SSè - *'b rsrusrs V eïling-o ver zicht I HAARLEM MUZIEK Liefde, drank en de gevolgen STADSSCHOUWBURG Deutscher Martha-Verein. f f f Bloemendaal en Voor de stille armen INGEZONDEN Verkoop Weldadigheids postzegels HEER HUGOWAARD IJMUIDEN 4e gemeentelijke orgelconcert Personalia OVERVEEN Personalia ZANG EN VRIENDSCHAP De dirigent Lieven Duvose heeft bij de samenstelling van het programma de krach ten van zijn koor en die van zich zelx over schat. Wij achten „Zang en Vriendschap" wel in staat om een werk als „Dem Sonnen- gott" van Suter goed beheerscht, klankrijk en muzikaai te vertolken. Doch alleen na een angen rustigen tijd van voorbereiding, waarin men alle aandacht in hoofdzaak op dat ééne werk gevestigd kan houden. Hoog stens met enkele kleine, in elk geva ge makkelijke koorwerken op het programma gep.aatst. En met daarnaast nog twee vee - eischende, inspannende groote werken als *Lied des Storms" van Sem Dresden en „Groot is de Heer" van Roeske. Want al Zijn deze werken reeds meerdere malen ge zongen. gemakkelijke repertoirenummers worden het nooit. Voor iedere uitvoering wordt weer opnieuw een serieuze bestudee ring gevorderd. En zoo ze technisch nog goed gekend zijn, dan eischt de laatste, artistieke afwerking dikwijls nog heei wat tijd. Zooais „Dem Sonnengott" thans werd gezongen, was er geen sprake van eenig muzikaal genot. Al spoedig na den aanhef werd er onrustig en met toonvast gezongen. En wat is hiervan ai met het gevolg? On welluidende samenklanken, te los rythme en bovenal onvoldoende voordracht. De herhaling van het laatste couplet op de Hij moest de gevangenis maar in! Bovengeschreven worden zouden goed passen als titel voor een roman in drie dee- len. Het eerste deel zou dan kunnen ver tellen over een gelukkig jong „stel", dat na eenïge moeite elkaar aan het slot (natuur, lijkals man en vrouw mocht beschouwen; de eerste paar bladzijden van het tweede deel zouden het gelukkig leven van het ionge paartje kunnen schilderen; maar dan komt al spoedig de drankduivel den man lastig vallen, hij neemt hem mee naar kroe gen en café's met het bekende gevolg, dat er geen dag meer voorbij gaat, of de man heeft te diep in het glaasje gekeken. Het eind van het tweede deel eindigde dan met eenige tafereelen uit het ruzie-makend en twistend huisgezin, veroorzaakt door den dranklust van den man. In net derde en laatste deel zou eindelijk de bom barsten; de vrouw wil den man niet meer thuis heb. ben, deze komt door den drank met de politie in aanraking en het slot van alles is: de gevangenis voor den man en een rustig leven voor de vrouw Zoo een spiritueel en fantasie-rijk roman- sch-'jver gisteren in de rechtszaal getuige was geweest van de „zaak", die tegen een zekeren H. werd behandeld, hij hadde allicht naar aanleiding daarvan stof voor een groo- ten roman kunnen opdoen ongeveer van bo- vengenoemden inhoud Was hij bovendien nog geheelonthouder geweest, dan had hij waarschijnlijk tot titel gekozen; De gevolgen van den drank. Wij zullen ons echter intussehen alleen bezighouden met het slot van het laatste juiste toonhoogte gat nog eemgen kijk op het d6e]. d€ gev£mgenis. werk maar men voelde toch het gemis aan Het was de 67_jarige j. H dle zich gis_ een karakteristieke uitbeelding» Het geleek ter€n verantwoorden had voor een paar of de zangers hun zelfvertrouwen met konden diefstallen, door hem ten nadeele van den herwinnen. De debacle in Dresden's werk werd een tweede teleurstelling en vormde een treurige afsluiting van een avond, die ook veel schoons bracht. Het mannenkoor trof ons in „Litanei" van Schubert en ,n vele fragmenten van Groot is de Heer." Hier constateerden wij dikwijls fraaie loonvorming, homogenen samenzang, doorvoelde voordracht, volkomen rust en volle beheersching. Duvosel's op va: ting van laatstgenoemd werk is zeer vrij, o.i. som wijlen ets te» geagiteerd. Toch frappeerde ons menig onderdeel door de vitaliteit, die er uit sprak. Van de nieuwe liederen, die ten gehoore werden gebracht, noemen we„Liebes- weile" en „In het Woud" van Duvosel. Bijzonder het eerste is een mooie compiositie, De muziek, niet het minst de begeleiding, is een fraaie illustreering van den tekst. Het geheel is in goed onderling verband opge bouwd. „In het woud" bezit minder con trastvorming, boeit desondanks en maakt een statigen indruk. Daarnevens dient extra te worden ver meld „Wereldwee" een omzetting van „La Charité." een muzikaal tableau voor solisten, groot orkest en orgel door Lieven Duvosel. Lfeven Duvosel Het werd nu uitgevoerd door vijf solisten met begeleiding van piano (door den compo nist! en orgei. Een scherpe rea.iteit doet deze muziek kenmerken. Ondanks het gemis van de orkestkleuren voelt men een fraaie illu streering en iuiste typeering van het onder werp. De diepe baspartij, de belangrijkste der soli, igt zeer gunstig voor de stem en met het ensemble bereikt de componist menig in drukwekkend moment. Als de soliste trad onze Haarlemsche zange res Anme Woud op. Zij zong vier Schubert- en drie Duvosei-liederen op een wijze, die niets dan oi verdient. Vooral met „Einsam- keit" en „Mignonbed" imponeerde zij. Deze liederen zijn geheei eigen aan haar karakter en stem. In „An Sy'via" en „Stiind- chen" wist de zangeres haar voi, donker- getimbreerd geiuid zoo licht mogelijk aan te W:nien en het naïeve karakter werd goed ge- trofien Haar groot aanpassingsvermogen bleek ook uit de boeiende vertolking der liederen van Duvosei. De begeleiding van mei. Emmy van Eden was zooais gewoonlijk voortreifelijk. Verder zongen de neeren Hensen en Hoerman een „Tweezang" van Jan Blockx, een romantisch getint, salonachtig lied. en de dames van Tienhoven en Veurman met ede heeren Hensen, de Lugt en Vaient het boven genoemde „Wereldwee". De tenor Hensen had vanwege verkoudheid de toegevendheid van net publiek iaten inroepen. Doch al klonken enke.e hooge tonen minder heider dan anders, zijn praestatie stond bovenaan. De neer Vaient bezit een oracht-basgeiuid en zingt, athoewet dilettant, met voldoende stembeheersching en muzikaliteit. De par tijen der dames ïggen ets ongunstiger. Des ondanks werden ze verdienstelijk verto kt. Alles te zamen vormde een zeer uitgebreid en afwisselend etwat te bont programma. Een orogramma, dat. laramei genoeg, niet genee voldeed. Doch. wij zijn er van over tuigd. „Zang en Vriendschap" neemt re vanche Op de eeuwteest-concerten zal ons jubiieerend Haariemsch Koor zijn ouden roem aooghouden .n ons de teleurstelling van hedenavond doen vergeten. Er resten nog twee maanden studietijd. De voornaamste repartoire-werken rustig nerzien en met goeden noed en zeirvertrouwen de reeks feestccfacerten aangevangen 1 O. K. caféhouder C. te Haarlem gepleegd. De man had nl. in den vroegen morgen van 1 No vember uit het café van C. een flesch cognac en twee halve flesschen advocaat weggehaald. De dienaren der wet hadden het echter achterhaald en proces-verbaal was tegen hem opgemaakt. Dit kon verdachte schijnbaar niets schelen, want (hij bevond zich nog op vrije voeten) veertien dagen la ter besta] hij denzelfden caféhouder weer; nu maakten drie flesschen portwijn den buit uit. Ook toen werd verdachte achter haald en een bevel tot inhechtenisneming werd tegen hem uitgevaardigd. Deze twee diefstallen werden gisteren voor den politie rechter in één zaak behandeld. Verdachte had zich dus te verantwoor den. Hij bekende deze diefstallen te heb ben gepleegd, dus waren in deze zaak geen moeilijke verwikkelingen. Op een vraag van den politierechter, waarom hij zich aan deze diefstallen had schuldig gemaakt, antwoordde verdachte: Ja, eigenlijk wilde ik me van het leven beroo- ven. Het was echter den politierechter en het O. M. niet onbekend, dat verdachte een stevigen borrel aan kon, dus hielden zij deze verklaring uitsluitend voor een „ver klaring", zonder er veel geloof aan te hech ten. Verdachte zocht thuis ook veel ruzie en maakte het zijn vrouw en kinderen lastig. Bij het getuigenverhoor bleek o.m., dat de vrouw van verdachte haar man niet meer thuis wilde hebben, omdat hij ruzie maakte met haar zoon, die dan niet meer thuis wilde blijven. Daar die zoon de kostwinner voor het gezin was, was zij liever haar man, en met hem veel ongemak, dan haar zoon kwijt. Verdachte had ook wel eens buien, om vroeg op te staan. Dit bleek uit het ver hoor van de 26-jarige G., die als getuige tegen haar aanstaande schoonvader moest optreden. Deze verklaarde, dat ze haar schoonvader op dien bewusten dag om half zes bad moeten roenen. Het O. M.: „Wat moest je dan zoo vroeg doen?" Verdachte: „Ik wilde zand voor de poes halen." Het O. M. was echter van meening dat je zooiets wel later op den dag kunt doen, Verdachte verklaarde echter dat hij in derdaad van plan was, om zand te halen, maar onderweg kwam hij langs het café van C Het O. M.: „Ja. en toen werd de verlei ding zeker te sierk!'' Verdachte bleef hierop het antwoord schul dig. Getuige G. verklaarde verder nog dat zij verdachte later op dien morgen met een "a1 cn h nd toen, als zoo dikwijls, weet ruzie gemaakt. Gehoord werd nog de caféhouder C van wien verdachte den drank gestolen had. Het O. M. achtte het feit wettig er. over tuigend bewezen. Verdacnte bad hee' zijn le ven gedronken en was z.i. te oufi om net drinken nog af te leeren; nem onder toe zicht stellen van de ec'asseering zou wel niet meer helpen Bovendien wilde z;in vrouw hem niet meer in huis hebben, juist om het drinken. Een goede gevangenisstraf was hier wel op zijn plaats De Oriicier eischte dan drie maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. M. Jacobson, vroeg cle mentie. De uitspraak was conform den eisch, Robert, twee Kerstliederen van den moder nen Engelschen componist, Arnold Bax, die zijn stof ontleende aan de XVe eeuw. Het eene „The Boar's head" getiteld is een heei typisch werkie voor mannenkoor a capella en schildert ons (in een gemengd Latiinsch-Engelschen tekst) een van de oekende oud-Engelsche gebruiken het ande re „Now is tne Time of Christymas" geeft ons de lohge Kerstfeeststemming, zooals wij 3ns die van de Oud-Engelsche prenten iennneren. Laatstgenoemd werkie is geschreven voor bannen kooi f iuit en piano. Hieronder volgt het volledige programma i. Pastorate J. S. Bach (orgel) a. Naar Bethlehem b. Wij Armen c. Geioovig hedeken aan Jos. de Klerk den Heiland 'zang) „Vom Himmel hoch, da komm' ich ner" J. Pachelbei (orgel) Pauze Gloria in excelsis Deo W. Robert koori 3me Oftertoire sur des Noëls A. Guilmant (orgel) a. The Hoar's head (mannenKoon Arnold Bax b. No» is the Time of Christymas (mannenkoor, Luit en piano) 3. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, wethouder en lid dér Eerste Kamer; H. J. M. A. JJansen, Dir. v. h. Postkantoor; P. J. van Kessel, vor- XI - 23 December. „KINDERVOEDING" De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in zitter Vincentius-vereeniging, lid Armenraad; de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Ernst H. Krelage, voorzitter Kamer van Koophandel, voorzitter Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur; Mevr. C. L. Levenkamp- Planten; A. W. Michels, lid van Gedep. Sta ten; R. Peereboom, Hoofdred. Haarlem's Dagblad; Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, hoofdred. Opr. Haarl. Crt.; M. A. Reinalda, oud-wethouder; W. Roodenburg, wethouder; Mr. M. Slingenberg, wethouder en lid der Eerste Kamer; Jhr. F. Teding van Berkhout Sr., Pres., Dir. der HDaarlemsche Bankver- eeniging; P. J. M. van Tetering, voorz. Mid denstands-Centrale; G. van Tienhoven, Pres. Kerkvoogd Nederl. Herv. Kerk; Mr. Dr. W. P. Vis, voorzitter Armenraad; L. A. A. Wes- terwoudt, Deken van Haarlem en Louis M. Weterings, Directeur-Hoofred. Nieuwe Haarl. Courant. 't Van je vrinden moet je hebben Huwelijksband-reparatie in 5 tafereelen, van George Co- hau, door Bloemhofstraat 1, Haarlem Dienstag, also am hl. abend, füllt der Verein aus! Das Patronat bleibt an beiden Feiertagen geschlossenl Am 2ten Weihnachtstage ist abends inn unkt M 8 Uhr. Weihnaehtsfeier im Hotel „Brinkmann". auf dme Groote Markt. Zu dieser Feier ha- ben nur die deutschen Madchen Zutritt und kerne Frmeden! Auch kommen nur die Markthakinder in Frage, die sich vorher zu der Fier angemeldet haben. Die letzten An- meldungen werden nur Sonntag den 22ten Dezember noch angsnommen und mögen die jenigen sich an diesem Sonntag abends im Patronat bei der Leiterin melden. Het Ned Indisch I Da gerade „Weihnachten" für uns Deut- I séhe das schönste Fest, worden gewiss Eure Zoetestraat: Maandag 215 porties, Dinsdag 203, Woensdag 192, Donderdag 204, Vrijdag 179 en Zaterdag 157 porties. Gen. Cronjéstraat: Maandag 102 porties, Dinsdag 99, Woensdag 99, Donderdag 99, Vrijdag 100 en Zaterdag 95 porties. is niet alleen voldoende, aldus sdi„ lid te z(jn van de siandsorganisatie, maar hij, die zijn belang begrijpt dien- lid te znn van de geheele arbeidersbeweging en lid van de standsorganisatie én lid van ae vakorgani satie, opdat wij in de toekomst een machtige dam kunnen opwerpen tegen het liberalis me en socialisme er. zij die er buiten staan zijn de stutten en steunen van socialisme en communisme. Kan nu de Katholieke arbeidersbeweging op succes bogen? Zeer zeker, de arbeiders stand is meer tot aanzien genomen, de wet» HERZIENING VAN DE JAARWEDDEN gever heeft verschillende maatregelen geno» DER BURGEMEESTERS, SECRETARISSEN men tot bescherming der arbeiders en spr. EN ONTANGERS IN DE PROVINCIE stipte aan de woningwet, de arbeidswet, de NOORD-HOLLAND invaliditeits- en ouderdomswet. Ook ten op- Bij Koninklijk besluit van 16 December 1 zichte van hare leden heeft de aröeidersbe- 1929 is afgekondigd een herziening van de weging veei gekregen en spr «vees hier opy regeling der jaarwedden van de drie hoogste dat sedert 1925 de beidt deelen de La'hollek* ambtenaren in de gemeente-administratie. arbeidersbeweging de stands- en vakorgani- Over het algemeen bevat deze een belang- satie, in de hoofdleiding een werden, waar- rijke verbetermg van de levenspositie van door het R. K. Werkliedenverbond de be- deze functionarissen, welke ingaat op 1 Ja- schikking kreeg over veler.ei instellingen w.o. nuari 1930. i Herw. Levenskracht, Coöperatieve Levensver- Betreffende enkele omliggende gemeenten zekeringsmaatschappij .Concordia". Weei- ishet volgende te vermelden1 stands- en Reservefonds enz Jaarwedden: I Vervolgens gaf spr aan de •etstandkoming burgemeester secretaris ontvanger van de vakcentrale om des te beter de ge- 3200-4200 700-1000 Heemstede 5500-6600 4700-5800 Bennebroek 2000-2400 1900-2300 Velsen en Haar lemmermeer 8000 5800-7000 3900-4900 Aalsmeer 4500-5400—3900-4800—2400-3200 Uithoorn en Ouder- Amstel 3000-3600 Haarlemmer- liede c.a. 4800 Zandvoort, Bever wijk en Nieuwer- Amstel 5000-6000 2700-3300 1 300-1800 4300 1300-1800 4300-5300 2800-3700 zamenlijke belangen te kunnen behartigen, als het uitoefenen van Invloed op sociale wetgeving, optreden bij regeering en andere overheidsinstellingen Maar nog zeer veel moet gedaan worden zal de toestand der arbeiders zoodanig wor den, dat van een inderdaad 'r.ensch waardig bestaan gesproken kan wovaen. Op de Katholieke arbeidersbeweging rust voor de toekomst nog een zware iaak. Al leen een krachtige organisatie ®a' in staat zijn den arbeider den invloed te ge/en, dien zij krachtens hun aantal kunnen hebben. Het organiseeren is niet alleen een recht, maar evenzeer een plicht in dezen tijd, Een rnzia-kchtie snel in een vermakelijkHerrschaften Euch gerne Gelegenheit ge- Wgt i»et v,J"£l»t«> HM-hMe» h.rzllchst d.rum een paar dikke vrienden. De nieuwe echtge- 1 en' Die grosse Weihnaehtsfeier, zu der wat hooger geplaatst. ure arosse auch i Ook is bepaald, dat deze jaarwedden zuiver noot had een groeten vriend en de dito t -tt haben wird 'abgehalten am moeten worden genoten;ingevalm een ge- vrouw een lieftallige vriendin. De vriend en Januar. ebenfalls im Hotel Brink- meente de pensioenbijdragen worden ver vriendin ontmoetten elkaar nu alleen bij der> nachsten Nummer wird alles naald, wordt het bedrag der deswege toege- hun visite aan het echtpaar en leeren u- darüber bekannt gegeben. An die- paste korting vergoed. kander nader kennen in een ang gesprek ens Generalkommunion i De gemeenten Amsterdam en Haarlem zijn dat zij houden over hun respectleven vrienc. der Ka Ue bei den Ehrw. schwestem an en vriendin, in casu het jonge echtpaar Spaarne. Auch darüber in der folgenden De vriendin beweert, dat de nieuwe echt- mehr genoot zijn vrouw om haar geld getrouwd j Am Freitag den 27ten Dezember ist abends gomütliche Zusammenkonft für die Mitglie- cier aus Heemstede im Patronat am Hee- remveg. Alle eine Handarbeit mitbringen. Jeden Mittwochabend Verein in Bloemen daal in Hotel Vreeburg, Kerkplein 16. De 116 kleinere gemeenten worden naar waarjn volgens het Bisschoppelijk woord, de het bevolkingscijfer verdeeld in negen klas- toekomst zal afhangen van de on»wikkelint sen. van het organisatiewezen De 6 grootere gemeenten Alkmaar, Bussum, j Met een aansporing om getrouw de verga- Haarlemmermeer, den Helder, Velsen en dering bij te wonen en steeds daadwerkelijk Zaandam zijn gelijk gesteld; Hilversum is deej te nemen aan het vereeniging*ieven en in het bijzonder de jeugdige aroeiüers. die voorbereid moeten worden om de leege plaats welke de ouderen nalaten weer aar te vul len, besloot spr. in een schitterende perora tie zijn rede. heeft en hoewel uit alles blijkt, dat dit niet 1 het geveal is, zal zij dit trachten te bewij zen, door op een „bakvischachtige" manier met hem te flirten. Hoewel de man er in geen geval op ingaat, ontstaat er toch een conflict, omda ook de nieuwe echtgenoote wil trachten te bewijzen, dat ook de hoog- opgehemelde vriend van haar man, allesbe halve den naam van vriend waardig is. Wat als een spelletje bedoeld is, wordt als ernst opgevat en er komt ruzie, die weer bijgelegd wordt. Er komt weer ruzie, 't komt weer voor elkaar; dan krijgen de beide vrienden en de beide vriendinnen ruzie, ver volgens ruziet de man en de vriendin en de vrouw met den vriend, vervolgens weer ge zamenlijk; dan weer de vriend en vriendin die inmiddels verloofd zijn; danenfin zoo gaat het verder to the bitter end. Veel geest heeft de schrijver niet noodig gehad Met deze k)eiric variatie op woorden uit om di stuk in elkaar te plaatsen. Hu nam j luster Theresia's „de Goddelijke kleine Be- die vier ruziemakers, een soort butiei en delaai. van Kerstmis" wekken wij u op, om een huishoudster over elkaar en buitten een met een bydarge ten bate der Stille Armen, grap vijf tafereelen lang uit. Telkens iaat uw Kerstmisstemming te verrijken, hü het pubhek even aan een ontknooping yiert dankbaar en blijde uw Kerstfeest, Ingekomen; N. N. uit dankbaarheid2 Gecollecteerd oponsfeestje„24.10 N. N. het penningske der weduwe., 2.50 Nu ziet wat Zijn blik schijnt te zeggen; „Lacht vriend'lijk toch den Arme toe, Helpt en troost hem, droogt zijn tranen, Dan maakt g' ook mij zoo blij te moe." bidt en zingt, laat groen en bloem uw huis versieren, ontsteekt de kaarsjes bij uw Krib- ruiken" maar laat even dikwijls weer een onaangenaamheden blijven echter even op pervlakkig als het stuk zelf is, wat men in j doch brengt ook wat vreugde bij de ar. dit geval een voordeel kan noemen, daar Tr^ht. h,m „r, men thans geamuseerd bleef kijken en luis- naar iets dat anders absoluut zou 23 Dec. teren 18—10 verveeld hebben. Louis de Bree zou thans, als man en echtgenoote naar believen zijn komisch ta lent botvieren en, zonder iets te willen af dingen op het spel van de anderen, het stuk redden van een uiteindelijke débacle. Mien van Kerckhoven was de gastvrouw die aan de ruzies huisvesting' verleende en dit deed zij met.de gebruikelijke flair en handigheid welke men van haar gewend is. Jan C. de Vos Jr. was de dikke vriend en speelde met het nocdige élan, terwijl Dolly Bouwmeester met haar would-beflapper- manieren wel succes had, al was zij wel eens „te." Bob Clerx was een heel onaangenaam mensch, alsde butler en paste precies in het i kader van deze variteiten. Tenslotte nog een i huishoudster, „die er bü is" en zich van tijd j tot tijd vertoont, en dan hebben we alle I spelers gehad, van dit stuk, waarmede het publiek zich vermaakte. men. Tracht hun droefenis en beproeving te verlichten opdat zij zich troosten met ds Voorzienigheid Gods. Helpt hen opdat zij zich kunnen verheugen om de redding die daagt, om het licht dat is opgegaan. U is het lot beschoren te geven, ahoe za lig) hun te ontvangen. Dat wij alen onzen plicht volbrengen dan zal de Kerstmisvrede i in onze harten, aan zal het een Zalig Kerst feest tij n, voor weldoeners en armen. Dat wenschen wij! in deze regeling niet opgenomen. VOOR 15 OPGELICHT „Je moet degroeten hebben" Eenigen tijd geleden vervoegde zich bij een inwoner, alhier, een zekere Dillard, die zeide stuurman te zijn. Hij kwam uit Zuid-Afrika, en moest van een aldaar wonende broer van den bedoelden inwoner de groeten overbren gen. Na een weinig over en weer te hebben ge praat, vroeg Dillard, daar hij slechts En- gelsch geld bij zich had, 15 ter leen, die hij later zou terugbrengen. De bewoner heeft tot nu toe nog niets ont- v;„ngen. Hij heeft aangifte bij de politie gedaan, dei een onderzoek instelt. DE WINKELS TOT II UUR OPEN In verband met de a.s. Kerstdagen, wrdt aan de winkeliers ontheffing van de winkelsluitingverordening verleend. De winkels mogen n.l. hedenavond en morgen avond tot 11 uur geopend zijn. Voor den inhoud van deze rnbriek stelt de Redactie zich niet aan-jirakelijk. De Voorzitter deed vervolgens eenige me- medeelingen over het Kerstfeest, dat op tweede Kerstdag zal worden gehouaen. Ook dit jaar zal .de vereeniging Hulp in Nood de gewone Liefdesgave geven. In zijn slotwoord bracht ae voorrt'ter dank aan den spreker en aan den Geest. Adviseur voor zijn aanwezigheid en sprak den wensch uit, dat het jaar 1930 zit n zou kenmerken door een steeds hoogereo bloei van een bond en een toenemenden welstand van z(:n leden. Na allen aanwezigen een Zalig Kerstfeest en uit Zalig uiteinde toegewenscht te heb ben, werd deze bijeenkomst, welke een goed slot vormde voor het vereenigingsjaar 1929, met het gebruikelijke gebed door den voor zitter gesloten. Raadsvergadering De raad dezer ge meente vergadert Dinsdag 24 December des namiddags te twee uur. Mishandeling Door Mej. K„ woonachtig Trompstraat, alhier, is bij de politie aangifte gedaan van mishandeling van haar minder jarigen zoon door N. B. De politie doet on derzoek. Niet hygiënisch Tegen zekeren A. v. L. is proces-verbaal opgemaakt, daar hij een hoeveelheid vet vervoerde, waarbij d' zinde lijkheid van deze verzending wel wat te wen schen overliet. Een Kerstconcert Met een enkel woord hebben wij reeds nelding gemaakt van het Gem. Orgel concert op Maandag 33 December a.s. des ivonds te Kwar' over 8 in de Concertzaal. De samenstelling van het programma vettigt volkomen den naam „Kerstconcert". Volgen wij het programma op den voet. zoo treffen wij eerst Bach's eenvoudige, bekoorlijke Pastorale-Suite voor orgel aan, ;en ideaal begin voor ieder Kerstconcert. Daaraan volgen 3 Kerstliederen, gecom poneerd door los. de Kierk, die zelf zijne lie deren zaï voordragen. Deze liederen leenen 7.ich uitnemend tot uitvoering met begeleiding van orgei een ervan „naar Bethlehem" is trou- vens speciaal voor zang met orgel gedacht. In het „Geioovig liedeken aan den Hei and" 'tekst van Anton v. d. Velde) vinden de .doedeideinende schalmeien" en een „pij pende herder" treffende kleuren op het orgel. Het dec vóór de pauze sluit af met Toh. Jachelbei's bewerking van het bekende toraal „Vom Himmel hoch, da komm' ich ler". Na de pauze treedt de Mannen-Zangver- teniging „Werkmanslust" uit Krommenie op. Dit koor gemet eene voortreffelijke repu- atie ook m Haarlem. Wij herinneren slechts tan de medewerking op het laatste Avond orgelconcert m de St Bavokerk (September .1.) alwaar dit boor op voortreffelijke wijze ^alestrijnsche zangen ten gehoore bracht. Op het a.s. Kerstconcert zingt dit koor behalve „Gloria in excelsis Deo" van Willem WELDADIGHEIDSPOSTZEGEL VOOR HET MISDEELDE KIND „Voor het Kind" staat vanaf 10 December op de postzegels van 1)4, 5, 6 en 12cent, die ieder, die den arbeid voor het zwakke, Veilingsoverzicht In de afgeloopen week Haarlem, 20 December 1929 Het Bestuur van den Armenraad te Haar lem, beveelt gaarne den verkoop van de Weldadigheidspostzegels ten bate van het zwakke, zieke, gebrekkige, verwaarloosde of Uwe bijdrage worden gaarne 141 ontvangst I misdadige kind aan en vertrouwt, dat de genomen aan het bureau dezer courant en opbrellgSt dit jaar die van het voorafgaande liet het weer den aanvoer van de stapelpro- aan het adres van onzen Penningmeester, beiangrjjk zal overtreffen. i ducten weer beter toe en was het aan de den heer P. J. Busé, Gasthuissingel 64. Laten allen, die hiertoe in staat zijn, dit dagelijksche veilingen heel wat drukker dan Postgiro 13543. jaar wederom medewerken door postzegels te koopen. De komende feestdagen bieden aan particulieren een goede gelegenheid hiervoor. Wanneer een ieder zich duidelijk het De heer D. J. Doeglas, alhier, slaagde aan vorige week. Er is een vrij beduidende hoe veelheid afwijkend goed uit de bewaarplaat sen afgezet, vooral van Rootie kool. Het ge middelde aanbod aan beide veilingen samen bedroeg van deze soort 20 wagons per dag. schoone doel, dat in deze wordt nagestreefd wei was hiervan een deel eerste kwaliteit, de Universiteit te Leiden voor het doctoraal- ^et welzijn van het kind" voor oogen stelt, 1 maar verreweg het grootste deel doorschot. examen wis- en natuurkunde, hoofdvak geo logie. De heer P. J. Clarasse, alhier, slaagde te Den Haag voor het machinisten-examen, voorloopig diploma. EEN WAARDEVOL GESCHENK VOOR DE KATHEDRAAL Gebrandschilderde ramen in den Westgevel Naar wij vernemen, heeft een parochiaan zieke blinde, doove doofstomme achterlijke van gt Bavo> voor verfraaimg van de Ka„ jebrekkige, verwaarloosde of misdadige kind een goed hart toedraagt, thans zal gebruiken Het schijnt, dat nog steeds velen het doel dezer weldadigheidfcpostzegels niet kennen. Men kan deze postzegels gewoon gebruiken ter frankeering zijner correspondentie zoowel voor het binnenland als voor het buitenland, doch men betaalt boven de frankeerwaarde sen kleine opslag ten bate van de vereenigin- gen van alle gezindten, welke voor het mis deelde kind werkzaam zijn. De zegels zijn slechts tot 9 Januari verkrijgbaar, doch zij blijven steeds geldig. Vele groote handelskan toren, banken, enz. bestel *n reeds aanmer kelijke hoeveelheden; laat niemand achter blijven en ieder het zijne doen! De opbrengst komt geheel aan de verschil lende vereenigingen ten goede; het vorige jaar bedroegen de onkosten der actie, welke meer dan f 4400 winst opleverde (Hetgeen een zegelverkoop van meer dan f 13.OOO be- teekent), nauwelijks f 20, De opbrengst wordt jaarlijks door den Ne derl. Bond tot Kinderbescherming over de vereenigingen verdeeld; de Minister van Binnenlandschè zaken en Landbouw keurt jaarlijks de rekening en verantwoording van de verdeeling' goed. De uitgekeerde bedragen komen geheel aan de organisaties ten goede en brengen geenerlei vermindering in de, dor hen genoten, subsidies. In deze koude Kerstweken denke ieder, die iets missen kan, aan de arme misdeelde kin dertjes, die nog zooveel steun behoeven. Komt, Haarlemmers, zorgt, dat de opbrengst dit jaar wederom hooger is dan verleden jaar. Het kan zoo gemakkelijk en het ver hoogt Uwe portuitgaven slechts zoo weinig! De postzegels zijn verkrijgbaar aan alle postkantoren; de kinderbriefkaarten in twee series zijn slechts verkrijgbaar aan den stand in het Postkantoor, waar eenige dames zich welwillend met den verkoop hebben belast. Groote bestellingen worden thuisbezorgd, in dien men de bestelling schriftelijk zendt aan het Bureau van het Plaatselijk comité: Mr- L. G. Van Dam, Wilhelminastraat 49, Haar- lenm. In het Comité van aanbeveling hebben zit ting genomen: Eereleden: C. Maarschalk. Burgemeester van Haarlem; Z. D. H. Mgr. J. D.*J. Aenge- nent. Bisschop van Haarlem. Leden: Mevr. Del Baere—Jiskoot; Mr. A. Bruch, lid v. Gedep. Statén; G. J. Droste Jr.. industrieel; Mr. J. Gerritsz, wethoüder; Mr. thedraal een waardevol geschenk aangebo den. Op zijn kosten n.l. worden in den West gevel gebrandschilderde ramen aangebracht, naar ontwerp van Dom van der Me(j O.S.B. en vervaardigd in de ateliers van Asperlagh te 's-Gravenhage. Morgen zullen de ramen geplaatst zijn, dus juist op het Hoogfeest van Kerstmis zal men voor hel eerst de artistieke scheppings kracht van den Benedictijner monnik kun nen bewonderen. De groote roset in het midden van de kleinere rosetten geeft een afoeelding van de dan kan het niet uitblijven of de verkoop zal dit jaar in Haarlem een groot succes wor den. Het bestuur voornoemd: Mr. Dr. W. P. VIS, Voorzitter Mr. R. C. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK J. C. DIRKS S. C. DE HAAS VAN DROSSER P. J. VAN KESSEL W. KORVINUS G. WOLZAK Mr. P. E. BARBAS, Secretaris. R. K. Vrouwenbond. Onder leiding van den heer J. G. van Kessel Delegde de R. K. Volksbond, afd. Overeen en Omstreken Don derdag een ledenvergadering in de St. Aloy- De handel was beter dan vorige week, zoodat voor genoemde kwaliteit vrij geregeld 2.50 a 5 per 100 k g. kon worden gemaakt, naar gelang van de grootte. De beste kwaliteit noteerde voor alle sorteeringen een gulden daarboven. Het winterweer deed op de laatste veilingen reeds zijn invloed gelden; er heerschte een levendige stemming. De prij zen liepen iets op, zoodat voor het mooiste kleine goed zelfs tot 6 80 werd gemaakt. Een ongeveergeiijk verloop had de markt voor de Gele kool. Als steeds bleven de prij zen van kleine kool iets beneden en voor grootere kool iets boven die der roode koel. Zaterdag waren echter ook hiervoor de no teeringen iets hooger en bedroegen deze van 4 tot 6.50 per 100 k.g. De aanvoer nam een weinig toe, maar beperkte zich toch nog tot gemiddeld A wagons per dag. Bij de inventarisatie is gebleken, dat er bij siusshool aan het Zandvoorterpad, welke zeer j vorig jaar een surplus is. Dit komt bijna ge- druk was bezocht. Om half acht opende de Voorzitter de vergadering met gebed er. snrak een kort openingswoord en een woord van welkom tot den Geestelijken Ad/Leur den Weieerw. heel voor rekening van de Deensche witte kool, waarvan een 40 pet. grootere voorraad is dan verleden jaar. Hiervan wordt op het oogenblik nog maar weinig afgezet, wegens de lage prijzen. Ook deze week waren er ge- kroning van Maria in den Heme,. Daarom- heer F. van Buuren en den spreker van de- middeld niet meer dan 5 wagons per dag aan heen bevinden zich zes rosetten. waarin voor- 'zen avond, den hee; J W van den Akker, de markt. De vraag bleef even slap. Wei ging stellingen van engeien, die lofliederen aan- lid van het Centraal Bestuur zaterdag een enkele partij voor 3 van de heffen, begeleid door snarenspel, verheugd 1 Nadat dp notulen der vorige veigadering hand, maar overigens stond de noteering vrij als zij zijn over de onderscheiding de Moe- waren vastgesteld en de aigevaardigde van vast 0p 1.50 a 2.50 per 100 k.g. dermaagd door Haar Goddelijken Zoon be- den Centraien Raad zbo verslag had uitge- j ook voor Uien bleef de lustelooze stemming bestaan en onder dien invloed kwam er ook weinig aan de veiling, niet meer dan 1 wa gon per dag. Alleen de laatste dagen werden de prijzen van 2 a 2.50 per 100 k.g. met een paar dubbeltjes verhoogd en gingen en kele partijen voor 3. De grove sorteering noteerde 50 cent meer en de drielingen ge middeld f 2 per 300 k.g. Ook Peenwerd in geringe hoeveelheden aangeboden en bleef in prijs vrij vast op ruim 2 voor de groote en 1.20 voor de kleine sorteering. Zaterdag werd iets meer voor groote gemaakt tot hoogstens 3 per 100 k.g. Kroten bleven bü gering aanbod 1.50 a 2.50 noteeren. Zooals gezegd, was het win terweer op de laatste veilingen in de prijzen merkbaar en is er thanseenige kans van verbetering in den handel en verruiming van de vraag voor export. Voor andere producten kwam echter dit winterweer nog te Vroeg. Er was alles bijeen in deze week nog een goede 60.000 stuks reid. bracht, werd het woord pegeven aan den Het ramen-tableau wordt vervolmaakt door Heer J. W. van den Akker, acht gekleurde ramen van verschillende I Spr. had zich ten doel gesteld te spreken grootte. jover dé Arbeidersbeweging en wel de Ar- De kleurencombinatie treft door füne nu- j beidersbeweging in het algemeen. Wat is de anceering en rijke kleurenpracht en de af- R. K Arbeidersbeweging? Wat scelr ze zich beeldingen zün van subtiele teerheid jvoor te bereiken? en welke rrmdelen moeten Nu de uitwendige voltooiing van de Ka- wU hiertoe aanwenden? thedraal met rassche schreden haar einde i Spr. begon een uiteenzetting te geven van nadert, is het verheugend, dat ook niet ver- het ontstaan der Katholieke Arbeidersbewe- ge en wordt de verfraaiing van het interieur ging, en wees op de encycliek Rerum Nova dat volkomen in overeenstemming zal zijn rum, uitgevaardigd door Paus Leo XIII in met het geheele trotsche bouwwerk. De heer G. Duyskinck Sanders, directeur der Visscherijschool te IJmuiden en de heer J. C. Kruyt, oud-gezaghebber Gouverne mentsmarine in Oost-Indië, te Heemstede, zijn benoemd in de examencommissie voer stuurman en schipper aan boord van Zee- Visschersvaartuigen en schiper bij de kust vaart. Onze voormalige stadgenoot, de heer J. C. Andriessen, professor aan de Technische 1891, waarin de Paus ai! Katholr-ae arbei ders op riep zich te organiseeren. De aan sporing in Rerum Novaram nad zeer goede gevolgen. Vooral in het Katholieke kamp werd overal krachtig aangepakt, hetgeen met veel moeilükheden gepaard ging. Be- trekkelük weinig ontwikkelde arbeiders, te genwerking van werkgeverszijde, die dikwüls het werken voor de organisatie straiten met ontslag; verder de lange arbeidstijden, waar door de propaganda uiterst moPiii'k was. Langzamerhand omwikkelde Zich de Ka- Bloemkool pan de veiling. Ook nuJton de tholieke arbeidersbeweging. Wij kregen de Stands- en Vakorganisaties. De siandsorga nisatie, die meer in het bijzonder tot taak tr heeft de godsdienstig-zedelijke en culturee- - - Hoogeschool te Delft en de heer W. J, Mul- je verheffing der arbeiders, .icarnaast be- zün. Deze week werd °r nog ruim 17.000 krop ier, hoofdingenieur bü de Kon. Paketvaart hartiging der stoffelijke belangen; welke de aangevoerd, die naar de kwaliteit zeer variee- Maatschappij te Haarlem, hebben aitting arbeiders gezamenlük hebben rende prijzen opbrachten,n.l. van 0.80 tot eerste soort hiervan 12 a 15 per 100 stuks maken en lichtere vanaf 8. Voorshands is het echter met den aanvoer gedaan. Met Wltkrop zal dit wel geheel en al het geval in de commissie voor examen voor machi nist bij de koopvaardü en de sleépvaart. De heeren J. Steenboer en H. G. Uilkens, De vakorganisatie kreeg de zorg voor be- 4.10 per 100 krop. hartiging der arbeidsvoorwaarden, loon, ar- Intussehen is het wintertje zeer welkom. beidsduur, veiligheid op fabrieken en werk- Allicht wordt de vraag naar kooi iets beter beiden oud gezagvoerder ter koopvaerdü, te plaatsen, werkloosheidsverzekering, Zondags- en iri ieder geval blijft de kwaliteit beter. Haarlem, en de heer J. Schuurman, inede rust, beschermingtegen gevaren voor deugd oud-gezagvoerder te Hillegom, zijn examina- en godsdienst, collectieve contracten en be toren voor stuurman aan boord van koop- drijfsorganisatie Hoe zou dit alle.- geregeld vaardijschepen en voor de sleepvaart. 'zijn, indien er geen vakbeweging was. Het i Deze Pagina gedeeltelijk gecorrigeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7