Buitenlandsch Nieuws Jh FEUILLETON DE FINANCIEELE HERVORMING IN DUITSCHLAND RADIO-OMROER DE GEHEIMZINNIGE WRAAK DERDE BLAD MAANDAG 23 DECEMBER 1929 BLADZIJDE t Het crediet van 350 millioen mark tot stand gekomen. Rente i2 pCt. boven het officieel disconto - De rijksminister van financiën, Dr. Hilferding, afgetreden. Het referendum tegen het Young-plan GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN De „D. AUg. Ztg." meldt: By de onderhan delingen, die in de Rijksbank met de groote banken zijn gevoerd, is overeenstemming be reikt omtrent het aan het Rijk te verleenen „overbruggingscrediet". Het betreft een be treft een bedrag van 350 millioen rijksmark, dat onder leiding der Rijksbank in Duitsch- land alleen door de Duitsche banken zal worden opgebracht en ter beschikking van bet Rijk zal worden gesteld. Nader meldt Wolff hieromtrent: Tusschen het Rijksministerie van Finan ciën en het consortium onder leiding van de Rijksbank is een overeenkomst tot stand gekomen volgens welke het nominaal •50.000.000 mark schatkistbiljetten overneemt. De aflossing vangt aan op 15 April 1930 met 50.000.000 mark en zal in het midden van elke volgende maand een gelijk bedrag groot zijn, zoodat het geheele crediet op 15 October 1930 zal zijn afgelost. De aflossing geschiedt uit een fonds, waaromtrent een wetsvoorstel bij den Rijksdag is ingediend. De aanneming van dit wetsvoorstel is een Voorwaarde tot het verstrekken van het cre diet. De rentevoet is op een half procent hooger vastgesteld dan het officieel disconto. Een provisie van pet. is aan het con sortium toegezegd. De verkoop der stukken Wordt tot het binnenland beperkt tegen den rentevoet van 7j4 pet. per jaar. Het urgentieprogram aangenomen De rijksdag heeft Zaterdag het. ini iatief- Voorstel der regeeringsparttjen tot inste.ling van een amortisatiefonds van 450 mi lioen In eerste en tweede lezing aangenomen. Vervolgens nam hij in derde lezing het Initiatiefvoorstel der regeeringspartijen tot verhooging der tabaksbelasting met 258 tegen 147 stemmen en dat nopens de verhooging der bijdrage in de werkloozenverzekering in derde lezing met 248 tegen 156 stemmen en negen onthoudingen aan. Eenige leden der D. V. P. behoorden tot de tegenstemmers of onthiel den zich. Het urgentieprogram is hiermee definitief afgehandeld. Dr. Hilferding afgetreden De rijkspresident heeft op voorstel van den rijkskanselier den rijksminister van financiën dr. Hilferding Ingevolge zijn verzoek van zijn functie ontheven, en den staatssecretaris van financiën dr. Popitz, op zijn verzoek op pen sioen gesteld. Waarom hij heenging? De rijksminister van financiën dr. Hilfer ding, zegt in den brief aan Hindenburg, waar in hij ontslag vraagt, o.a. het volgende: Nu de totstandkoming van het crediet ter over winning der moeilijkheden van ultimo De cember is verzekerd, vervallen de redenen, die mijn politieke vrijheid van beweging heb ben belemmerd. HILFERDING De door mij gevoerde politiek voorzag in de voortgaande consolidatie der vlottende Bchulden, die reeds door het sluiten der Kreu- gerleenlng was begonnen, in het gebruik der bespaarde gelden uit het plan-Young ter di king van het tekort op de begrootingen van 1928 en 1929 en ter vermindering der lasten van het bedrijfsleven door belastingverlagin gen in de naaste toekomst. Deze politiek is door ingrijpen van buiten gestoord en kan derhalve door mij niet worden voortgezet. De Douanetarieven. Het wetsontwerp aangenomen De rijksdag heeft het douane tarief ontwerp met 311 tegen 40 stemmen en 64 onthoudin gen aangenomen. De D. Nat Arbeidsgemeen schap stemde vóór, evenals de Nationaal- Socialisten, de Chr. Nat. Boerenpartij en de D. Nat Volkspartij onthielden zich, alleen de Communisten stemden tegen. De resultaten in de verschillende kiesdistricten. Gisteren vond in geheel Duitschland hef referendum plaats over de wet tegen aanne ming van het Young-plan, welke wet in den Rijksdag verworpen werd doch welk refe rendum noodzakelijk is geworden door he' resultaat van het „Volksbegehren". ge organiseerd door Hugenberg, waarbij meri juist de benoodigde 10 pCt. van het kiezers corps aan handteekeningen wist te verzams len. Te half negen hedenavond had men tr Berlijn de uitslagen binnen van ongeveer 40 pCt. van het aantal kiesdistricten. In het algemeen blijkt de deelneming aan het refe rendum grooter te zijn dan aan het Volks begehren Van de ingekomen stemmen luidden 170.176 ja, 7513 neen en waren 1469 ongeldig voor de stad Berlijn. Volgens mededeeling van het politiepresi dium, was 't tot half vijf Zondagmiddag over het geheel rustig. Verschillende politieke par tijen hielden pro, -anda-optochten, waarbij het hier en daar te*, opstootjes kwam. Zoo werden in Karishorst een 35-tal per sonen gearresteerd, daar 'Jj het politie-voor- schrift niet hadden opgevolgd. In de Prenziauer Allee kwam het tot een vechtpartij tusschen leden van de Reichs- banner en andersdenkenden. Hier werden 3 personen gearresteerd. In de Oranienburgerstrasse had een doo- delijk ongeval plaats, doordat een props- ganda-auto van den Stahlhelm tegen een motor met zijspan botste. Een 52-jarige in zittende werd gedood, zijn zoon licht ge wond, terwijl een derde inzittende zwaa; werd gewond. Tot half acht Zondagavond was nog niets nauwkeurigs mede te deelen over het aantal uitgebrachte stemmen. Maar het schijnt, da: de deelneming niet bijzonder groot is geweest In den afgeloopen nacht is het te Breslau tot'een kloppartij gekomen tusschen politieke tegenstanders. Achttien personen weiden daarbij gearresteerd. Niemand werd gewond Voorloopig officieel resultaat. Om 1 uur 28 werd het volgende vcorloo- pige officieele resultaat van het referendum tegen het Youngplan bekend gemaakt. In totaal uitgebrachte, stemmen 6.293.109: ongeldig 130.707; vóór 5.825.082, tegen 337.320 stemmen. Volgens een voorloopige raming is door circa 13,83 pCt. der kieezrs van hun kies recht gebruik gemaakt. Officieele sfelHngname Officieel wordt t. o. v. het resultaat van het volksreferendum op de volgende wijze stelling genomen. „Daar de voorgestelde wet in tegenspraak is met de grondwet, zouden 21.055,583 stem men er voor hebben moeten zijn. Van dit aantal is nog geen derde deel bereikt. De achter het „Volksentscheid" staande partijen kregen bij de laatste regeerings- verkiezlngen van Mei 1928 7 millioen stem men. Het „Volksentscheid" is daarmede mis lukt." Overval op een verkiezingslokaa] Zondagmiddag tegen half zes drongen, volgens berichten in de Berlijnsche bladen1 drie onbekenden een verkiezingslokaal in een gemeenteschool binnen en dwongen, met de revolver in de hand, tot overgave van de kiezerslijsten. Zij wisten te ontko men. Daar echter duplicaten voorhanden waren, was het verlies onbeduidend. taak een speciaal controlebureau ingesteld, dat onmiddellijk onder hem staat en over eenkomstig zijn aanwijgingen heeft te wer ken. Het bureau moet alle orders tot betaling onderzoeken, vóór zij worden doorgegeven naar de kasafdeeling. Betalingsorders, die de gestelde grenzen overschrijden, zullen on herroepelijk worden geweigerd. De districtsburgemeesters hebben in een conferentie met dr. Scholz nadrukkelijk ver klaard, dat zij zich voor de noodzakelijke bezuinigingsmaatregelen mede verantwoor delijk achten en hem in alle opzichten daarbij zullen steunen. Communistische protestbetoogingen Dè communisten hielden Zaterdag in aile districten van Berlijn protestbetoogingen tegen de instelling eener financieele contróia over Berlijn, en tevens tegen het morgen te houden volksreferendum. Zij hadden alle, afgezien van enk ele incidenten, een kalm verloop. De politie had overigens uitge breide maatregelen ter handhaving der orde genomen. DE HAAGSCHE CONFERENTIE Opening op 3 Januari De minister-president Jaspar heeft 3 Januari vastgesteld als openingsdag van de tweede Haagsche Conferentie. EEN SOVJET-AGENT GEARRESTEERD In het bezit van een val- schen pas Na de arrestatie van den Poolschen stu dent Gricha Cahan (die onder den valschen naam Westerman schuil ging), die door de correctionele rechtbank tot tien maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, zond de Sovjetregee; ing een nieuwen afgezant van Italiaansche nationaliteit naar België. De politie arresteerde Zaterdagmorgen dezen afgezant. De Italiaan verklaarde, dat hij Luigi Bemeri heet, dertig jaar oud is en doctor in de filosofie. Hij was v roeger hoog leeraar aan een lyceum in Italië. Men vond hem in het bezit van een valsch paspoort ten name van Robini, dat naar men ver moedt uit dezelfde bron afkomstig is als dat, uitgeschreven voor Cahan. Bemeri ver klaarde, dat hij uit Parijs kwam. Hij wei gerde mededeeüngen te doen van zijn woon plaats. Bepaalde inlichtingen wettigen het vermoeden, dat Berneri te Parijs in betrek king stond met de Rosa, den man, die den aanslag pleegde op prins Umberto. DE AjS. VLOOTCONFERENTIE Een Fransch memorandum De Fransche regeering deed aan de Brit- sche regeering een memorandum toekomen, waarin zij het algemeene Fransche stand punt inzake ue ontwapening ter zee uiteen zet. Zij stipuleert o.a,, dat de ontwapening ter zee slechts deel uitmaakt van de alge meene beperking van bewapeningen, die de Volkenbond moet regelen, en zegt, dat de bewapeningen te land ter zee en in ae lucht in onderling verband moeten worden be schouwd. Zij betoogt dat de tonnage van Frankrijk dient te worden gebaseerd op zijn behoeften. Het vlootprobleem moet worden be-jhouwd in het licht van de nöodige veiligheidswaarborgen, waarbij alle landen belang hebben. Het memomdum zal aan de gezanten van de Vereenigde Staten, Japan en Italië wor den toegezonden. EMILE LOUBET Een nationale begrafenis De regeering stelde Paul Loubet op de hoogte van haar wensch om Emile Loubet, den oud-president der republiek, een natio nale begrafenis te geven, Bij het begin der zitting van de Kamer sprak de voorzitter woorden van lof over den gestorven oud-president. Tardieu sloot zich uit naam der regee ring by dit eerbetoon aan. De zitting werd ten teeken van rouw op geheven. In de wandelgangen der Kamer zegt men, dat de familie van Emile Loubet aan den president van den ministerraad heeft deen weten, dat de oud-president bij zijn leven den wensch heeft geuit geen nationale be grafenis te krijgen. Nochtans zal de regeering de uitvaart doen vertegenwoordigen door een minister en een onder-staatssecretaris. BOMAANSLAG OP DE SERVISCH- BULGAARSCHE GRENS Op het grensstation Dagomar aangeko men reizigers bevestigden de geruchten Qm- trent een bomaanslag, die zou hebben plaats gehad tusschen Pirot en Nisch. Naar de „Zora" bericht, heeft een boer in den lo- kaaltrein Pirot—Nisch een medereiziger een pakje ter bewaring gegeven, waarna hij on middellijk den trein verliet. Het pakje be vatte een helsche machine, die onderweg explodeerde. De wagon werd geheel vernield, 3 reizigers werden gedood, 8 zwaar gewond en verscheidene licht gewond. Van den da der ontbreekt tot dusverre elk spoor. De Ser vische grensbeambten weigeren inlichtingen te geven aan de Bulgaren. DE CHAOS IN CHINA Een circulaire-telegram van den gouverneur van Sjansi. Jen Hsi Sjan, de machtige gouverneur van Sjansi, publiceert een circulaire-telegram, waarin hij zegt, dat de regeering van Nan king steunt op voorwaarde, dat hij de zeg genschap krijgt over aile legers ten Noorden van de rivier de Jangtse. Het mislukte onderzoek van vier consuls. De consuls van Groot-Boittannië, Frank rijk, Japan en de Ver. Staten te Charbin, die zich met een speciaien trein naar Mantsjoeii wilden begeven, ten einde een onderzoek in te stellen naar den toestand in Mandsjoerye, slaagden er niet in verder te komen dan Mlentoeko. op 75 mijl ten zuidwesten van Hailar. Zij keerden naar Charbin terug. Men meent te waten, dat hun plan zoowel bij cte Chinècfcche als bij de Sovjet- autoriteiten niet in goede aarde is geval len. Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft de Sovjet-regeering aan dan Japanschen ge zant te Moskou doen weten, dat het zenden van den z.g. internationalen trein naar Mantsjoeii (die halverwege onverrichter- zaken moeten tergkeeren), haar misnoegen heeft opgewekt. Kerstnacht in Kerstland Het eigenaardigste en mooiste Kerstfeest wordt in Duitschland zeker gevierd door de bevolking van het Ertsgebergte, deze bevol king van speelgoed-arbeiders, gewezen mijn werkers, kantmaaksters, industrie- en boscn- arbeiders. Voor menigeen, die dit gebied kent, is het Ertsgebergte het ware Kerst- land. Hier wordt immers in de vele hutten van het gebergte het bonte houten speel goed vervaardigd, dat in Duitschland haast nimmer bij de Kerstgeschenken ontbreekt. Het is voornamelijk te Olbernhau, Seiffen, Grünhainichen en voorts in tal van an dere plaatsjes, dat de kleine houten kudden schaapjes, de paardenstallen, de poppen- kamers met hun meubeltjes, de hobbelpaar den, de miniatuur-trams en andere ver keersmiddelen worden gesneden uit het hout van versch ontwortelde sparren van het Ertsgebergte. Dit bedrijf sterft uit. Mijn werkers waren het overigens, dit in de XVIe eeuw, toen de zilver- en tinmijnen van de streek uitgeput waren, speelgoed begonnen te snijden Reeds weken voor Kerstmis hangt in alle woningen aan de zoldering een met kaar sen en kleurige linten versierde Advents krans. Haast elk gezin in het Ertsgebergte bezit een zelfvervaardigde „pyramide" of „permett', zooals men in het dialect van de streek zegt. Door de warmte der kaarsen wordt deze pyramide in beweging gezet en dTaait steeds door. Zij bestaat uit verschil lende houten strooken, die elk een tooneel uit de Heilige Geschiedenis weergeven. In tal van steden van het Ertsgebergte wordt elk jaar een „Kerstberg" opgericht, die de geboorte van Christus weergeeft. De „Kerst- berg" van Neustadtel bij Schneeberg heeft een omvang van 20 M. en een hoogte van 3 Meter. De gansche bevolking van het j Ertsgebergte verlaat de bergen, om deze „Kerstbergen" te gaan aanschouwen. Maria draagt, zooals de vrouwen uit het Ertsgebergte, een kleurigen doek om het hoofd en St. Jozef is een timmerman uit 't gebergte. Zij zijn omgeven van engelen en herders met rijke kudden. De heilige drie koningen zijn eveneens menschen uit het gebergte en de geschenken, die zij brengen zijn stukken erts. Op den Kerstberg staat ook de overige bevolking van het gebergte afgebeeld: Kantwerksters en vrouwtjes met groote manden op den rug, bezembinders, mijnwerkers, landbouwers. Handige hout snijders hebben al deze poppen het uiter lijk van bekende menschen uit de streek gegeven. En ook de „Stülpner. Karl" die de held is van de sagen uit het Ertsgebergte, ontbreekt niet. Men ziet op den houten berg het landschap van de streek met zijn spa nen huisjes, zijn bergkerkjes en burchten, zyn dorpsbruggen uit worterhout alles net jes met mos getooid. De gansche Heilige Ge- j schiedenis is op den berg samengevat in en kele tooneelen. Op Kerstavond verschijnen niet minder dan negen gerechten op den feestdisch in Het Ertsgebergte. Het „Veuneriei" noemt het volk dit feestmaal. Elk gerecht beant- I woordt aan een bijzonderen wensch. Zoo be- I teekenen deegballetjes groot geld, linzen veel klein geld, haringsla gezondheid en i kracht, schapevleesch voorspoed. De bevolking van het Ertsgebergte zingt gaarne en bezit natuurlijk ook een schat van Kerstliederen. Het vermaardste dezer liederen is het „Heiligohma Lied", het lied van de Heilige grootmoeder, dat uit dertig coupletten bestaat. Op Kerstochtend om 4 uur worden de oeroude Kerstkoren door mannen op de torens van de kerken ge zongen. Om vijf uur 's ochtend trekt oud en I jong vervolgens naar de kerk, naar de „Met- te". Bij echt winterweer is de stemming het best. In sommige deelen van het Ertsge bergte bestaat de gewoonte den weg te ver- 1 lichten met kleurige papieren lantarentjes. In de kerk wordt bij de „Mette" de geboor te van Christus elk jaar opnieuw verkon digd. Vroeger waren de kerken bij deze gelegenheid met duizenden kaarsjes schit terend verlicht. In enkele gemeenten bestaat nog de gewoonte, om, na de godsdienstige plechtigheid, het „Mettenspiel" op te voe ren. een oud herdersstuk, dat de verkondi ging der geboorte voorstelt. De wegen, die naar het gebergte leiden, zijn. als de terug tocht aanvaard wordt, feestelijk verlicht. Voor alle vensters staan brandende kaar sen. Zoo heeft het Kerstfeest in het Ertsge bergte zijn eigenaardig karakter bewaard door de eeuwen heen. De groote gezinnen in Frank rijk De verdeeling van den prijs-Cognacq. De jaarlyksche prijzen tot steun van met talrijk kroost gecgenide gezinnen (gezin nen, die ten minste negen kinderen hebben), ingesteld bij laatste wilsbeschikking van i het verleden jaar overleden echtpaar Cog- nacq, zijn ook dit jaar Wederom verdeeld. Het zijn negentig prijzen van 25.000 francs eik en een kleiner aantal van 10.000 francs. I Aan het hoofd van de Hjst der prijs winnaars staan ditmaal een moeder en vader I met 15 kinderen. Dan volgt een gezin met I 14 kinderen, zeven gezinnen met 13, vijf en I twintig met 12, en negen en twintig met 11 kinderen. Het feit, dat er alleen in het Seine- departement 1000 candidaten waren alle gezinnen met ten minste negen kinderen), bewijst dat de bevolkingsschaarschte, op het platteland althans niet zoo nijpend is, als men het vaak doet voorkomen. Een mlddeleeuwsche roover- geschiedenis. Naar de „Vorwarts" uit Königgr&tz ver neemt, heeft den laatsten tijd het optreden van een rooverbende in geheel Midden- Bohemen, waar nog verschillende kasteelen zijn, schrik en ontsteltenis gewekt. Achtereenvolgens werd op de meest bru tale wijze ingebroken in voer kasteelen en vele groote boerderijen^ waarbij talrijke kostbaarheden enz. werden gestolen. Thans is men echter op het spoor van de daders gekomen. Een molenaarsvrouw bekende, dat haar man tot de rooversbende behoorde, en zij vertelde waar de buit begraven lag. DINSDAG 24 DECEMBER HUIZEN, 1875 M, Uitsl. K.R.O.-Uitx, 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje 12.151.15 Concert door her K.R.O.-Trio 1.152.00 Gramofoonmuziek 2.00— 3.00 Vrouwenuurtje 4.305.00 Gramo- foonmuziek 5.006.00 Gramofoonmuziek 6.01—6.05 Beursberichten b.056.15 Gramoioonmuziek 6.156.45 Kerst» vertellingen 6.45—7.00 Lezing over 4 De Zesdaagsche wielerwedstrijden 7.00-» 7.30 Lezing over De Deurwaarder 7-30"- 8.00 Lezing over Steden-bouwkundig# problemen bij vermeerdering van bevolking en industrie 6.01 9.00 Concert. Orkest en sopraan 9.00-9.40 Bespeling van de klokken van het Kon. Paleis te Amsterdam - 9.4011.00 Voortzetting concert 11.00-* 11.45 Gramofoonmuziek n.4512.00 Inluiden van het Kerstfeest vanaf den SU Vitus-toren te Bussum. Klokken en trom* petters. HILVERSUM, 1071 M. (Van 12.00— 6.00 n.m. 298 M.) 10.0010.15 Morgen» wijding 12.012.00 Middagocncert door het Omroeporkest 2.002.30 Gramofoon muziek 2.303.00 Causerie door J. v. d. Knaap over Veel weten is veel begrijpen, ook bij het Amsterdamsche Trambedrijf 3.004.00 Concert door het A.V.R.Ov» Kwartet 4.004.40 Microfoon-debutan ten. Zang 4.405.00 Gramofoonmuziek 5.30—6.00 Lezing door C. F. H. Tucser- mann over De gevaren van vuur en licht 6.017.45 Concert door de Stafmuziek van het 5e Kegt. Infanterie 6.30 Koersen Vaz Dias. Daarna Causerie over Skiloopen en Skitraining, door J. H. van Dijk. Ver volgens Voortzetting concert 7.458.00 Gramofoonmuziek 8.018.45 A.V.R.O.- Nutslezingen over Indië. Zending en Missie» Spreker Prof. Dr. L. Knappert 8.45— 9.00 Gramofoonmuziek 9.00—9.30 Kerst klokken. Bespeling van het carillon in den toren der Kathedrale Basiliek van St. Jan te 's-Hertogenbosch, door den Stadsbeiaar- dier Toon van Bal kom 9.3010.00 Kamermuziek door het Haydn-Kwartei 10.00 Persberichten 10.15 Kerstmijmerine door James Yoland 10.3011.00 Vocaal concert door Willem Hespe's a Capella Koor 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting, DAVENTRY. 1554.4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Recepten 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Orgelconcert door E. T. Cook 1.202.20 Orsest- concert 3.20 Concert. H. Goodman, sopraan. C. Whittle, bariton 3.50 Kerk dienst 5.05 Orkestconcert en orgeJ 5.35 Kinderuurtje 6.20 Voorlezing 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano-recitai door R. Paul 7.20 Voorlezing 8.05 Dans muziek 8.50 Kerkdienst 9.20 Nieuws ber. 9.40 Lezing 9.55 Concert. D. Smith, bariton, Strijkorkest 11.05 Dans» muziek 11.2012.20 Dansmuzies. PARIJS „RADIO-PARIS 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek 4.05 Or kestconcert en soli 8.20 Concert. Orkest en vocale solisten. LANGENBERG. 473 M. 6.20—7.20 Gramofoonmuziek 9.3510.35 Gramo foonmuziek 12.25t-S0 Orkesteoccert 2.505.20 Kerstprogramma. Orkest en de clamatie 4.205.20 „Christkind's Erden- reise". Sproo! jes-Opera var P. Kürten. Muziek van Gustav Kneip 5.205.50 Orgelconcert 5.506.05 Klokgelui 6.10—6.30 Concert door Mannen-, jongens- en bazuinkoor 8.209.50 Keretmuziek. Orkest, harmonium en vocale solisten. ZEESEN, 1635 M. 6.159.50 Lezingen en berichten 11.2012.15 Gramofoon muziek f2.1512.50 Berichten 1.20— 3.50 Lezingen 3.5O4.50 Concert uit Leipzig 4.505.20 Lezing 5.206.15 Kerstconcert. Tenor, orkest en koor 7.35 Uit LeipzigConcert. Orkest, vocale en instrumentale solisten 9.20 Blaasmuziek vanaf een toren 10.50 Concert. Koor en orgel. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20— X.20 Orkestconcert 3.504.40 Kerk dienst 5.205.40 Kerstliederen. Zangeres en piano 7.208.20 Kerstconcert. Orgel en vocaal kwartet. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Dansmu ziek 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Concert. Orkest, koor en solisten. 5 MIJNWERKERS BEDOLVEN In het Dombrowaer-industriegebied is Zaterdag in de Jullen-mijn bij Kazimier een ernstig ongeluk gebeurd. 5 mijnwerkers wer den daar nJ. tijdens het opstellen van stut- 1 ten door vallende steenmassa's bedolven. jNa een reddingswerk van verscheidene uren 1 gelukte het door middel van klopteekens in contact te komen met de levend begraven mannen. Men verwacht, dat nog twee van jhen In leven zyn en hoopt hen te kunnen redden. DE CONTROLE OVER BERLIJN Een bureau ingesteld Burgemeester Scholz heeft ter uitvoering der hem door den opperpresident opgelegde DE POSITIE VAN HET KABINET- MACDONALD Nieuwe verkiezingen in 1930? De „Daily Herald", het blad der arbei derspartij, houdt zich bezig met den poli- tieken toestand in verband met de stem ming over de mijnwet. Blijkbaar houdt de oppositie, volgens het blad, rekening met het aftreden van MacDonald in geval van een verwerping der wet. Dan zou, naar de meening in de kringen der oppositie vol gens de „Daily Herald" de conservatieve oud-premier Baldwin met de vorming van een regeering worden belast en zou er een coalitie tusschen conservatieven en libera len gevormd worden, waarover reeds gerui- men tyd onderhandeld wordt. Voorts meent het blad der arbeiderspartij, dat de oppositie wel eens een verkeerde rekening zou kunnen opmaken, want by een aftreden van MacDonald bestaat ook nog de mogelykheid van nieuwe verkiezingen. Men zal in elk geval goed doen zich op nieuwe verkiezingen in 1930 voor te bereiden. Advocaat: „Ieder glas whiskey verkort uw leven met een week!" Dorpsbewoner: „Onmogeiyk." Advocaat: „Maar het is een wetenschappeiyk vastgesteld feit!" Dorpsbewoner: „Dat kan niet waar zyn, want als het zoo wel was, had ik al 200 jaar geleden dood moeten zynt" De aanvoerder van de bende bleek een ryke veekooper te zyn; tot zyn getrouwen behoorde o. a. een grondbezitter. In het geheel zijn 20 leden of medeplichtigen gear resteerd. Als heelster trad 'n vrouw op, die als zeer ryk bekend stond. De ontdekking van de middeleeuwsche roovergeschledenis heeft veel opsien ge baard. Raadselachtige sterfgevallen Papegaaien - ziekte Op het oogenblik vormen twee raadselach tige doodsgevallen onderwerp van ernstig onderzoek in medische kringen te Beriyn. Te Dahlem is de geoloog professor Harbort onder griepachtige verschynselen over leden. Tegelijkertijd werden de vrouw van den professor, zyn twee dochters, het dienst meisje, de juffrouw voor de huishouding en twee kennissen dar familie ziek. De juf frouw voor de huishouding en een der ken nissen overleden eveneens. De behandelende dokters meenden in al deze gevallen met griep of een longaandoening te doen te hebben. Toen echter twee papegaaien die het eigendom van den professor waren, ook stierven, kwam het vermoeden op, dat de gestorven of ziek geworden personen door de vogels werden geïnfecteerd. De directeur /an het instituut voor tropische zieken, is thans met een onderzoek bezig om definitief vast te stellen, wat de aard der ziekte was. Er zouden voldoende aanwyzingen zyn om te denken aan de z.g. papegaaienziekte. 25. Na een uur scherp opletten was Sherring ton er van overtuigd, dat ze hier, voor het oogenblik ten minste niets te vree zen had den. Juist wilde hij met die geruststellende tyding naar het „hotel" terugkeeren, toen hem iets overkwam, dat hy in gewone om standigheden een reuzenbot genoemd zou hebben. Van uit de richting van den grooten weg haar Thibet, langzaam voortstappend door de nauwe kronkelige straat, kwam een kara vaan van zwaar-beladen Yaks. Sherrington maakte plaats voor her., door aan den kant van de straat te gaan staan en bekeek de lange rygeduldig voorstappende lastdieren met de zware pakken huiden, muskus en stofgoud waarschyniyk, de drie voornaamste fuilhandelproducten van Thibet en de flinke stoere begeleiders; in hun lange jas sen van yak-huid en hun zware leeren kap laarzen tot aan de knie. zy kenden het land achter de Poort, voor hen had zelfs Lhasa, Let mystieke Lhasa, geen geheimen meer. Sherrington stond de mogelykheden, door •ie gedachten in het leven geroepen, te over wegen toen zijn aandacht getrokken werd door den leider van de karavaan, een groo ten forschen man met een donker-gebronsd gezicht en groote intelligente oogen met. een netwerk van rimpels aan de hoeken, op vallend vooral door hun voortdurend heen en weer flitsen, alsof ze op zoek naar het een of ander waren. In zyn lange harige yak- huid-jas met zijn geweer aan een riem over zyn schouder en zyn kris in een kleurig foe draal aan zijn gordel zag hy er uit, als eer, echte bandiet. Dat hy dit niet was, bewezen de beleefde begroetingen van de Chineesche kooplieden buigingen en handen-ophef fen welke hy met een vricndschappeUj ken knik hier en een achteloos handgebaar daar beantwoordde. Teen hy tot op een paar meter afstand genaderd was, viel zUn blik 01 Sherrington, die lichtelijk geamuseerd stond toe te kflken. Met een bulderend ge schreeuw. dat al de geduldig voortstappende yaks tot staan bracht en de begeleiders ver wonderd deed rondkijken, liet hy zich van zyn „rossinant" glijden, drong door de ver baasde menigte heen tot hij voor Sherrington stond en legde hem met een vriendschappe lijk gebaar beide handen op de schouders. Op dat oogenblik herkende de Engelsch- man hem. Met een kreet van vreugde sta) 'lij hem de handen toe. Nima-tashi! Present regelrecht van Lhasa. Maar wat voert gy hier uit, broeder? Ik was op weg naar Che-to, om jou een bezoek te brengen, Nima jij kent een verhaal dat ik graag zou willen hooren. Ik ken er meer dan één, broeder, lachte de groote Thlbetaan. Verhalen over de berg passen en de noteboomen Met een nauweiyks zichtbaar handgebaar naakte Sherrington aan dezen scherts een einde. „Nee Nima. 't is me niet om die ver halen te doenik zou de geschiedenis van den blanken lama willen hooren „Hm!" Een onverstaanbaar gebrom tee- kende 's mans verbazing de ondeugende schittering in de donkere oogen doofde ui' scherp-onderzoekend keek hij den En- gelschman aan 't Moet gefluisterd worden 't is dus een geheim? Ja, zoo'n geheim, dat ik elk oogenblik verwachten kan. even brak hy zyn zin ai om vlug om zich heen te kijken— toen ging tij nog zachter voort, „om als antwoord op dit praten, met jou een mes tusschen mijne ribben te krijgen. Aha De groote Thibetaay monsterde de stamp volle straat, de rij geduldig-wachtende yaks en den kring nieuwsgierige kinderen om hen beiden waar logeert ge broeder? Zeg 't me vlug. Sherrington noemde hem den naam van het Thlbetaansche „hotel". De forsch-ge- bouwde man knikte goedkeurend. Over een uur op zijn langst zal Ik zorgen, daar te zyn. Tot dan, broeder. HU keerde zich om, liep naar zyn yak toe, en heesch zich op den breeden rug van zyn zonderling rossinant met de geduldige oogen en groote ver van elkaar staande horens- Een flinke tik met den hak van zyn kap laars en het dier zette zich met een lfldzaam kreunen In beweging, een voorbeeld, dat door de geheele ry geduldig wachtende dieren ge volgd werd. Sherrington bleef naar 't voor- bytrekken van den stoet staan kyken, maar dadeiyk achter den laatstsn yak om stal: hy de straat over, Hy voelde zich opgewon den en verlicht alsof een groote last hem van de schouders genomen was. De geheele reis lang had hem, bij tusschenpoozen, als een ongewenschte gedachte, die zich niet weg dringen laat de vrees gekweld, dat zij Nima-tashi niet zouden aantreffen, dat hy als gids met een expeditie naar de binnen landen mee zou zijndat zou een opont houd van weken, van maanden hebben kun nen beteekenen! Dat de werkelykheid anders bleek tc zijn dat Nima-tashi geen uur na hun aankomst vrjj na volbrachte reis, Tachienlu was kbmen binnenryden was dat geen vingerwyzing van het lot, geen goed voorteeken voor de toekomst? Van die gedachten vervuld, haastte hij zich naar de Thlbetaansche herberg terug By zyn onverwacht binnentreden in het vrij groote vertrek, welke hun tot zitkamer die nen moest, keek Janet Craydon, die bhjkbaa: heel ernstig had zitten praten, verrast op By het zien van zyn gezicht ontsnapte hna- een haif-gesmoorde uitroep, ze stond op en kwam hem een paar schreden tegemoet. U heeft wat gehoord mr. Sherrington? U brengt nieuws? Ja, ik heb Nami-tashi gesproken. Hi was juist uit Lhasa terug over een uur komt hy hier. 't Was of haar geheele gezicht zich ont spande. Toen, met een afkeurenden blik op Craydon, die norsch voor zich uit zat te kijken, fluisterde ze: Goddank Goddank. Sherrington keek haar verwonderd aan Waarom was zy zoo ontdaan? Hij had haar nooit gesproken over zyn twyfel, zyn angst jat Nima niet in Che-to zou zyn. Juist toen hij ziéh afvroeg wat dit overdreven reagee- ren en de zonderlinge blik op haar neef we' te beteekenen mocht hebben maakte de ruwe stem van Craydon zelf een einde aan zyn mediteeren. Daar zou ik nog maar wat mee wach ten, Janet in elk geval tot Janet Craydon keerde zich met een ruk naar hem toe en keek met hartstoehtelyk verontwaardigde oogen aan. Houd je mond, Husky Met een overbluft gezicht hield Craydor zijn mond. Janet bleef hem aankijken tot zc zeker van zijn zwijgen was, toen keerde ze zich weer tot Sherrington. Heeft u Nima-tashi nog over rnyn va der gesproken? Nee, tenminste ik heb dat onderwerp niet rechtstreeks ter sprake gebracht. Onze ontmoeting had midden in een drukke straat plaats en zooals weet hebben straten nog meer ooren dan muren. Maar ik heb hem '11 kleine aanduiding gegeven en die begreep hy dadelyk. En daarom geloof ik nu ook. dat Jima dat verhaal uit Gyantse kent. Maar if hij 't alleen maar heeft hooren vertellen of dat hy u aan de details zal kunnen hel pen, dat weet ik niet. Nee, natuuriyk niet, viel Janet hem dadelijk bij. Neen natuuriyk niet, herhaalde Cray don smalend en evenmin weet je, of het heele verhaal niet tot de variëteit verzinsels behoort. Husky! protesteerde Janet met een stem 'aag van verontwaardiging. Sherrington keerde zich langzaam om en 'teek Craydon strak aan. Eén oogenblik werd de verleiding om een scherp antwoord te Teven hem by 11a te machtig. Maar hy be dwong zich en zei met een ironischen glim lach: „Als je van die opinie bent, Craydon, kan ik je een goeden raad geven. Demon streer die straks als Nima komt, door hem een leugenaar te noemen. Dan heb je meteen je bekomst. Och, zou mynheer dat denken, hoonde Craydon met een minachtend optrekken van zijn bovenlip. We zullen zien. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9