f 750.- jubilarissen KERSTVREDE IN 1930 EEN TWEEDE ENCYCLIEK VAN Z. H. PAUS PIUS XI DINSDAG 24 DECEMBER 1929 Haarl. Consultatiebur. voor den Middenstand Voornaamste Nieuws Bisdom Haarlem Torens en koepel van de Kathedraal verlicht BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17344 AAWBIFTE MOET, OP STRAFFE «AH VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN HA HET ONGEVAL HET WEERBERICHT VOOR DE KERSTDAGEN <De herderkens lagen hij nachte Wegens het Hoogfeest van Kerstmis, zal ons blad voor het eerst wederom Vrijdagavond verschijnen. DE DIRECTIE ROODE SCHOLEN HET DRAMA AAN DEN ZUIDERZEEDIJK 6 dagen hechtenis geëischt INBRAAK TE PURMEREND Kerstmis DE ZALIGVERKLARING VAN PATER OGILVIE De plechtigheden in de St. Pieter J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Ernstige ongeregeldheden te Keulen lis r r-'-'T 5 J Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 3970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen; per week 25 ct., per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing: elke regel tseer 15 ct_ bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alleahonné'snpdit blad zijn ïngevolgedc verzekeringsvoorwaardenl Oftftfl Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werkendoor tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUuU.-verlies van beide armen, b.I beenen nf beideoogen Dij een ongeval met QCQ bij verlies van een hand 1 OR hij verlies van eenf blJ n l,reUJ4 v"' doodelijken afloop twU»"een voet of een oog| 11 J,"duM oi wijsvingert uUi" been of arm k 5 bij verlies v. een anderen vinger De dagen van voorbereiding tot het heilig Kerstfeest zijn voorbij en over enkele uren doorleven wij weer de hei lige, teere poëzie van het kinderlijk, maar daarom juist zoo verheven Lucas- verhaal „en ze' baarde haren eerstgeboren Zoon, en wikkelde Hem in doeken en legde Hem in een kribbe, omdat er voor hen geen plaats was in de herberg. En daar waren herders in de buurt, die in den nacht de wacht hielden over hunne kudde. En zie, een Engel des Heeren omstraalde hen, en ze vreesden met groote vreeze. En de Engel zeide hun: Vreest niet, want zie ik verkondig u een groote vreugde, die voor heel net, volk zal zijn: dat er heden de Zaligma ker is geboren, die Christus de Heer is, in de stad van David. En dit zij u ten teeken: gij zult een kind vinden, in doeken gewikkeld en in een kribbe ge legen. En plotseling bevond zich bij den Engel een menigte uit het hemelsche heir, die Gode tóf zongen en zeiden: Eere zij God in den hooge, en vrede op aarde aan de menschen van goeden wil" 't Is een heel oud verhaal, maar het gaat er mee als met de sprookjes uit onze teerste kinderjaren: het is telkens weer nieuw, en hoe ouder het wordt, hoe vaker wij het beluisteren, des te sterker gaan de gestalten en figuren le ven voor onzen geest, des te dieper voe len en beseffen wij het schoone en onze phantasie prikkelende gebeuren. Wij behoeven slechts het Lucas-ver- haal te herlezen, en op ieder moment van den dag en den nacht komt over ons de Kerststemming. Hoe komt het, dat het Kerstverhaal in onze ziel zoo graag, zoo vanzelf weer klank vindt? Hoe komt het, dat zelfs in den gru- welijksten oorlogsnacht de liefelijke ge dachte aan het Kerstfeest domineert en vijandige soldaten in den oorlog van 1870—1871 er met onweerstaanbaar ge weld toe dwong, elkander in den Kerst nacht den hemelschen vrede toe te zin gen? Hoe komt het, dat de heidensche we reld de laatste jaren juist de Kerstda gen, ja zelfs den Kerstnacht, is gaan misbruiken voor de organiseering van festijnen, waar de lanterfanters langs de wegen van aen levens- en stervens- ernst enkele oogenblikken hun ziele- leegheid pogen te verzadigen aan ge- dachtelooze dolzinnigheid? Het komt, doordat de behoefte aan Kerstvreugde den mensch als het ware ingeboren is. Het heilige gebeuren in den stal van Bethlehem duurt na tot op onzen hui- digen dag: als hadden wij ons in den histori- schen Kerstnacht bevonden onder de herders, zoo leeft in ons de herinnering aan deze hemelsche stonden, waarin de Vredevorst geboren werd om de arme menschheid aan het ware geluk deel achtig te doen worden. De menschheid smacht naar geluk en daarom kan zij het Kerstfeest niet missen. Voor ons, katholieken, is het Kerst feest het schoonst, wanneer wij in den winternacht opgaan naar het van verre lichtende kerkgebouw, wanneer wij in de nachtmis het „Gloria" hooren zin gen, wanneer wij in de H. Communie het Kerstekind in ons hart ontvangen, wanneer wij bij een kerststalletje hoe schamel ook in onze huiskamer kerstliedjes zingen met onze kindertjes Zij, die dit groote geluk ontberen zoeken daarvoor een „Ersatz": zij ma ken zich vroolijk aan rijke maaltijden en in zinnenbedwelmende dancings en als er dan nog een oogenblikje voor de kinderen op óver kan schieten, dan schaart men zich rondom een zinledi- gen kerstboom, zwaar beladen met mis plaatste rüke geschenken, en het hei densche kerstmannetje vervangt dan het Kindje in de kribbe. t Is de hang naar geluk, welke de Kerstviering christelijk of heidensch door alle eeuwen heen tot een on misbaar element in het leven der men schen gemaakt heeft. Doch waaruit wordt dit geluk gebo ren? De engelen hebben het in den „Kerst nacht, schooner dan de dagen" verkon digd: „Eere aan God in den hooge en vrede aan de menschen van goeden wil." Alleen de vrede kan ons het ware geluk brengen en waarborgen. Vrede tusschen de volkeren, vrede tusschen de menschen, vrede voor al met zichzelf. En nu wagen wij ons aan een stout- lijkende voorwaardelijke uitspraak: als alle menschen dezen nacht :ii den echt Christelijken geest met ons het Kerstfeest vierden, dan was de driedub bele vrede, waarvan wij hierboven spra ken, tot een gelukkig feit geworden. Dan zouden de volkeren niet langer elkander afgunstig bejegenen, noch ook oorlog voeren, dan zouden de menschen onderling zich niet meer vóór alles la ten leiden door hun kleinzielig egoisme, waaruit ten slotte alle onheil geboren wordt, dan zouden wij zelf trachten al les voor anderen te zijn om den even- mensch en door hem ook ons zelf coo gelukkig mogelijk te maken. Elkander zoo gelukkig mogelijk trachten te maken door het stichten van vrede tusschen de volkeren, tus schen de menschen enmet zichzelf dat is de schoone les, welke ons ieder jaar weer het Kerstfeest geeft. Het Kerstkindje in zijn schamel kribje geeft ons het heerlijk voorbeeld: Het Kerstkindje wilde geboren wor den om door Zijn lijden en sterven ons gelukkig te maken. Streven wij het Kerstekind na door ons opofferingen te getroosten en door minstens christelijk en eerlijk te han delen jegens onzen evenisensch tot zijn en ons eeuwig en tijdelijk heil. Dan eerst zal het Kerstfeest voor ons een waar Vredefeest zijn en zullen wij elkander van harte kunnen toewensclren een ZALIG KERSTFEEST! Stormachtig en lichte vorst Hoogste barometerstand 777 te Hapa- ranaa. j Laagste barometerstand 730.5 te Vestma- noer. Verwachting: In het N O matige tot j krachtigen tijdelijk afnemende Z O wind, betrokken, waarschijn'lik sneeuw lichte j vorst. 1 In het Z. W. stormachtige later afnemen de westelijke tot zuidelijken wind nevelig tot zwaar bewoikt Aanvankelijk nog regen of natte sneeuw, matige lot lichte vorst. Hedenmorgen om 9 uur geseind aan alle posten: Verwacht storm uit het Zuidwesten. •SXM Dir. Mr. KASSE-ZEGEL en M. DEKKER. Begin Januari verschijnt ons nieuw tarievenboekje. Uitgave 1930. Wilt gij van toezending verztkerd zijn, zendt dan heden briefkaart met naam eh adres. VERWULFT no. 1, of bel op tel. 10966 slechts naar leerstelligheid zweemt. Dat ii de zin van ons streven naar ..neutraal" 'on, dervijs, zooals uit heel de paedagogiscjiè literatuur van socialistische' zijde blijkt. Zegt men, zooals de ex-socialist v. d. Ploeg, ook in den Heerlencchen gemeenteraad deed, dat zulk neutraal onderwijs in Lim burg ook op de openbare school gegeven' wordt, dan kan daartegenover de vraag ge- j steld worden, waarom dan in Limburg ook 1 de neutrale Nutsscholen noodig bleken Waarom anders dan wijl onder katholieke' drijverij naar benoeming van katholieke- onderwijzers aan openbare scholem dè open- bare scholen daar vaak tot verkapte katho lieke scholen verworden zijn?" Al het in- en uit-praten in boven staand citaat kan de strekking van hei; I éérste mooie en bij-vergissing-eerlijkb i zinnetje niet verdoezelen. We weten het nu: met de stichting der z.g. neutrale volksscholen beoogen de sociaal-demokraten „socialistische kuituur". „Het Volk" zegt het zelf. We weten nu, wat de vroegere ontken ningen waard geweest zijn, en we zijn gewaarschuwd! Op 78-jarigen leeftijd is overleden de Zeer eerw. Heer J. v. d. Horst, pastoor te Loos* duinen. Weer nieuwe plannen voor den bouw vaa schouwburgen te Amsterdam. De Eerste Kamer heeft gisteren het z.g.n> Vaccinatie wet je behandeld. De tocht van de „Graf Zeppelin" naar d« Noordpool gaat niet door. Het 8e postvliegtuig is te Batavia geland. Als opvolger van Dr. Hilferding is Molde» nauer benoemd tot Duitsch Minister van Financiën. De Egyptische kwestie in het Britsche La gerhuis. Chamberlain over net beleid der i regeering. De rede van Henderson. Litwinov weigert een nota te accepteeren van de Roemeensche regeering. De aanslag op den onderkoning van In« dië in het Britsche Lagerhuis besproken. Een Chineesch stoomschip vergaan; menschen omgekomen. 250 Toen onlangs de plannen bekend wer den tot stichting van z.g. neutrale scholen door socialistische organisaties, is van katholieke zijde terstond vastge steld, dat de sociaal-demokraten daar door het steeds gepropageerd princiep van de neutrale volksschool overboord wierpen. „Niet waar!" beweerden de heeren in de socialistische pers, „wij willen alleen maar zuiver neutraal onderwijs bren gen in Limburg; het huidig openbaar onderwijs is daar te katholiek." Wij hebben 't even laten betijen, wel wetend, dat de feiten ons spoedig ge noeg in het gelijk zouden stellen. Zoo lang hebben wij echter niet eens behoeven te wachten. In antwoord op een recente herhaling van de bewering in de katholieke pers, dat de „neutrale volksscholen", welke in Limburg door de sociaal-demokraten gesticht worden, „socialistische opvoe ding" zullen geven, flapt „Het Volk" er in een vlaag van onbedachtzaamheid nu zélf de waarheid uit: „Ongetwijfeld beoogen wfj ook met deze schoolstichting socialistische kuituur in Lim burg te brengen. Deze socialistische kuituur sluit echter voor het kind in vermijding van alle geestelijke overweldiging met wat Hedenmorgen heeft voor de rechtbank te Amsterdam terecht gestaan vrouw Mathias in verband met het gevonden lijkje van haar 3-jarig zoontje. De ambtenaar van het O. M. elschte 6 da gen hechtenis met aftrek der preventieve hechtenis. Hedennacht is ingebroken in het kantoor van de maalderij „Ons Voordeel", gelegen aan de Neckerstraat te Purmerent Uit een zich in een jas bevindende porte feuille werd f 4200 ontvreemd. Van de(n) dader(s) tot op het oogenblik geen spoor. De politie stelt een onderzoek in. Dat simpele liedje van de herderkens zullen we morgen weer zingen en weer zullen we getroffen worden door den eenvoud, die uit dezen Kerstzang spreekt. Daar schittert een licht in het duister Een licht als het zonlicht zoo klaar. Een engel verschijnt hun vol luister Verkondend een vreugdige maar. Troepen nationaal-socialisten te Keulen doen aanvallen op de groote plaatselijke warenhuizen. Belangrijke radio-programma-uitwissellng tusschen Nederland en de Ver. Staten op den eersten Kerstdag. Vrouw Mathias voor de Rechtbank te Am* sterdam. po-jairgen, 15 Augustus 1D30: Pastoor C. froftnaar te Wassenaar 40-jarigen, 22 Maart: Deken P. v. d. Aa van Vlissingen en Rector G. Huibers te Bo degraven. 15 Augustus: Pastoor B. P. Aalberse te Vocrburg, St. Martinus; pastoor A. G. v. d. Berg, Den Haag, St. Liduina; F. A. Keet. pastoor te Bodegraven; J. D. M. Meyer, St. Bavogesticht te Heemstede; W. J. J. van Straelen, pastoor te Oud Ade. 20 December: A. H. J. Sprenger, pastoor te Leimuiden. 25-jarigen, 15 Augustus 1930: Pastoor N. H. Aanstoots te Spaarnwoude a. d. Lie; rector Th. A. v. d. Burg, R.K. Ziekenhuis rector Th. A. v. d Burg, RK. Ziekenhuis te 's-Gravenhage; pastoor F. A. Burwinkel te Vogelenzang; pastoor P. van Dorp te Rhoon; pastoor J. H. Duymel te 's-Gravenhage, Al- lerh. Sacrament; pastoor A. J. M. Hooge- veen te Aarlanderveen; pastoor G. Kuys te Hiüegersberg; pastoor J. B. W. M. Möller te Sclyedam, H. Hart; pastoor P. J. Nieu- wenhuis te Heemstede, O. L. V. Hemel v.; pastoor A. F. C. van Noort te Heerhugo- waard, H. Familie; J. M. H. Spocrman te Halfweg. 12 y, -jarigen op 15 Febr. 1930: R.R. D.D. N. L. A. AmmeUaan, sub-regent. Seminarie Hageveld te Heemstede; J. P. Bik, kapelaan ■fCy ^-rNfatWHlmye, '-W^-faiëmtnay A. I M. Deze handelt over de groote gebeurtenissen in 1929. Het Verdrag van Lateranen. Verlenging van den Juhilé-aflaat. Een prachtige Kerstgroep, die uitmunt door soberheid en eenvoud. De figuren zijn geheel uit hout gesneden en daarom mogen we juist van een kunstwerk spreken, want uit de gezichten spreekt een expressie, die rustig en devoot aandoet Z. H de Paus heeft thans een tweede en cycliek uitgevaardigd, die n.l. waarop Zijne Heiligheid doelde in Zijn Consistorie-rede, 'cetreffende 't verdrag van Lateranen en de andere groote gebeurtenissen van het jubel jaar. De encycliek, welke aanvangt met de woor den „quinquagesimo anno" is in hoofdzaak gewijd aan de oplossing der Romeinschr kwestie. De H Vader herinnert aan den stand der kwestie, toen Hij den Pauselijken troon be steeg en aan Zijn uiteenzetting van hei vraagstuk in de encycliek „Ubi Arcano", toer Hij Gods ure voorvoelde, om vervolgens een uiteenzetting te geven van de verdragen, tus schen den H Stoel en Italië tot stand ge komen, verdragen, welke onrecht herstel den en een einde maakten aan dien ondraag- lijken stand van zaken welke het wereldlijk prlncipaat van den H. Stoel negeerde en be lette, dat 's Pausen wettelijke onafhankelijk heid voor allen duidelijK zich openbaarde. De H. Vader herhaalt dan. dat louter gees telijke bedoelingen Hem leidden bij het slui ten dezer verdragen met Italië, niet het ver langen naar aardsche goederen, daar immers le volle souvereiniteit van den opperpriester nu ten volle wordt verzekerd, de rechten van den H. Stoel plechtig worden verkond en er kend en de vrede van Christus wordt her steld Voor het overige had de Paus zich, zoover Zijn plichten het hem toelieten, vaderlijk welwillend en toegeeflijk getoond. Betreffende het concordaat, dat tegelijker tijd behandeld en gesloten werd als het Ver drag, verklaart en bevestigt de Paus, dat het ■net het Verdrag jsamengaat. Verdrag en Concordaat gaan inderdaad sa- nen wijl zij uit hetzelfde fundamenteele be ginsel voortvloeien een onverbreekbaar ge heel vormen en noodzakelijk samen voortdu ren of verdwijnen De H. Vader wijst vervolgens op de uni- verseele vreugde, waarmede deze verdragen welke den vrede aar, de Italiaansche gewe- ens terugschonken begroet werden. Iedere katholiek zal het providentieele sa mentreffen van deze gebeurtenis met de fees ten var O. L. Vr van Lourdes en het H. Hart en met den vijf er zeventigsten verjaardag van de dogmaverklaring der Onbevlekte Ont vangenis inzien De H. Vader zie ln dit samentreffen eer goedkeuring des Hemels, en Hij Is overtuigd, dat er een groot goed voor de Katholieke zaak, voor Italië en voor het groote mensche- lijke huisgezin uit deze verdragen zal voort vloeien. De H Vader bespreekt vervolgens de ver dragen en overeenkomsten, welke met Por tugal. Roemenie en Pruisen gesloten zijn aan welker goeder, wil Hij hulde brengt. Deze diplomatieke conventies zullen niet alleen de vrijheid der Kerk waarborgen, maar sullen ook het bescuur dezer staten verge makkelijken daar voor de toekomst elk con flict tusschen de burgerlijke en feestelijke autoriteiten vermeden zal zijn. De H. Vader verheugt er zich dus over, dat deze staten vriendschapsbanden met den H Stoel aangeknoopt nebben. Het eindf var. de Kerkvervolging in Mexico vervult 's Pausen hart eveneens met vreugde. De H Vader spreekt dan zijn innige blijd schap uit. dat de betrekkingen welke tus schen Rome en de Oostersche ritussen De- staan steeds nauwer worden. Vervolgens bespreekt de Paus de gods dienstige gebeurtenissen, welke zich dit jaar in verschillende landen van Europa afge speeld hebben: de feesten van den Monte Casslno, het elfde eeuwfeest van de Evan gelisatie van Zweden, het vijfde eeuwfeest van de bevrijding van Orleans door de H. Jeanne d'Arc, de feesten van den H. Wen- oeslaus en vooral 't eeuwfeest van de emancipatie der Engelsche Katholieken. De H. Vader spreekt er zijn voldoening over uit, dat de Engelsche en Schotsche ka tholieken, van de hun hergeven vrijheid ge bruik maken, niet om het vroegere onrecht, hun aangedaan, te brandmerken, doch om Christus' wet te propageeren, in alle onder danigheid overigens aan het burgerlijk ge zag. Ook over de talrijke bedevaarten naar Rome uit de H. Vader zijn vreugde. Tenslotte betuigt de Paus Zijn dankbaai- heid voor de schitterende gaven, Hem by gelegenheid van Zijn gouden priesterjubilé allerwegen gebracht. De H. Vader dankt niet enkel de pel grims, maar ook de regeeringen, die facili tetten verleenden voor deze bedevaarten. De Paus besluit met de mededeeling, dat Hij, ziende de zóó talrijke blijken van geloof der Katholieke wereld, besloten heeft, het jubllé en alle daaraan verbonden aflaten tot einde Juni 1930 te verlengen. Busch, kap. te R'dam, O. L. Vr. v. Lourdes; K. F. Elsenbroek te 's-Gravenhage, H. Ag nes; J. C. de Groot te Helder, H.H. Petrus en Paulus; A. J. M. v. d. Horst te Dordrecht, H. Bonifacius; J. Konijn te Amsterdam, St. Joes Gesticht; C. de Koster te Rotterdam, H. Teresia van het Kindje Jezus; J. J. A. Kuilman te Amsterdam, St. Vincentius a Paulo; G. H. E. Mudde te 's-Gravenhage, St. Joseph; C. A. Ruigewaard te 's-Graven hage, H.H. Mart. v. Gorcum; H. J. A. Theis- sen te Poeldijk; H. W. v. d. Waarden te Amsterdam. H Maria Magd.; L. J. H. Wolf Seminarie Hageveld, Heemstede, leeraar. W Gisteren had in de St. Pieter de zalig verklaring plaats van den Schotschen mar telaar Pater Ogilvie. Wij onileenen de navolgende bijzonderhe den aan de „Maasbode' Aan de plechtigheden in den morgen na men acht Kardinalen deel. De voorlezingvan het beatificatie-decreet geschiedde door mgr Bernabai en de pon tificale H Mis werd gecelebreerd door mgr. Pellizzo, beiden van het domkapittel van St. Pieter. In den namiddag verscheen de Paus zelf in de basiliek van St. Pieter om den nieu wen zalige te vereeren. Den Paus werden hierby de gebruikelijke geschenken aangeboden, n.l. een boek met de levensbeschrüving van den martelaar, een groote bloemenruikei en een symbolie- ke relikwiekast. daar er van dezen zalige geen relikwieën bestaan. De plechtigheid werd bijgewoond door talryke pelgrims uit alle deelen der wereld, waaronder een karakteristieke groep Schot sche padvinders in nationaal costuum, en verder door verwanten des Pausen, het corps diplomatique, Malteser ridders en talryke prelaten en geloovigen. Barometerstand 9 uur vjn.: 739. Stilstand LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4 uur 19 min., over morgen om 4 uur 20 min. en Vrijdag om 4 uur 22 min. Tijdens den Kerstnacht- Naar wy vernemen, zullen in den komen den nacht, ter gelegenheid van het Hoog feest van Kerstmis de torens en koepel van de kathedrale kerk verlicht worden. Daar toe zyn lampen van bijzondere kaarssterkte aangebracht, welke de torens'in een sprook. jesachtige verlichting zullen zetten en niet zullen nalaten de bekoring, welke de Kerst nacht reeds op ieder geloovige uitoefent, te vergrooten. Troepen nationaal-socialisten doen aanvallen op de Warenhuizen BERLIJN, 21 Deo. 1929 Wolffbureau De Voss. Zeitung meldt uit Keulen: Maandagavond tgeen 6 uur deden groote troepen nationaal socialisten met zware stangen bewapend, stelselmatige aanvallen op de groote warenhuizen in het centrum der stad. Zij vernielden vele etalagevensters by Tietz, Alsberg e.a. zaken en een groote ruit van een café. DE NIEUWE SLUIS TE IJMUIDEN Aanbelde kanten van de nieuwe sluis te IJrnui- den zijn thans ten behoeve van de verlich-ting 21 betonnen lantaarnpalen geplaatst

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1