Stadsnieuws Kerstmis in Noorwegen Cheque-koersen Amster lams che Electriciteit Heringa Wuthrich - Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS Beurs W. Keesom t De Postboot van Ameland vastgeloopen Poincaré naar Zuid-Frankrijk vertrokken De opening der Vloot- conferentie Het programma der buiten- landsche politiek van de Chineesche regeering Een nieuwe komeet ontdekt Agenda 26 December Agenda 27 December De tweede Haagsche Conferentie Opening van den Japanschen Landdag Brutale roofoverval op een spaar- en beleggingsbank GLADDE WEG BIJ AUTO'S Verschillende auto's geslipt DE A S. VERGADERING VAN DE R. K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING Een belangrijke bijeenkomst NA DE ZANDVOORTALE BEGROOTING Wethouder N. Padt bedankt Priesterjubilea in onze omgeving PASTOOR J. VAN DER HORST T DE AFBOUW VAN DE KATHEDRAAL Postduivententoonsteiling PROGRAMMA UITWISSELING TUSSCHEN NEDERLAND EN DE VEREENIGDE STATEN Interessante proefnemingen op den eersten Kerstdag Chineesch stoomschip vergaan H.H. Wijdingen 4% pCt. Emissie-leening van Noord'Holland De uitslag der verkiezingen in Egypte Brand in een kolenmijn in het Saargebied Burgerlijk Armbestuur Miss Europa getrouwd Door gasverstikfcing omgekomen De postvluchten naar Indië De viiegweg naar Britsch-Indië DE GRAF ZEPPELIN NIET NAAR DE NOORDPOOL Toch gestrand op de verzekeringskwestie Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 98.- MARKTNIEUWS MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam si y4 TEXEL, 24 December Op 81-iangen leeftijd is alhier overleden de heer H. W. Keesom een in landbouw- en veetee.tkringen «eer geziene figuur. Als veehandelaar was de heer Keesom op tal van markten in ons land een bekende persoonlijkheid. De overle dene heeft zich voor de ontwikkeling van landbouw en veeteelt in het bijzonder voor die te Texel zeer verdienstelijk gemaakt. Gedurende ruim 22 jaren was hij voorzit ter van de afdeeling Texel van de Holland- •che Mij. voor Landbouw. Meer dan 20 jaren was hij eveneens voorzitter van de Landbouw Onderlinge en meer dan 28 jaar lid van den gemeenteraad van Texel. De overledene was de vader van professor Keesom. Passagiers en post geïsoleerd De postboot „Waddenzee", die gisteren middag' van Ameland vertrokken is, heeft wegens den lagen waterstand op de Wad den Holwerd niet kunnen bere'ken en zit op een zandplaat met post en passagiers. Met dezen Oostenwind is er wetnie kans, dat de postverbinding heden zal worden her steld. Poincaré is naar Roquebrune (Cote d'azur) Vertrokken. Hij hoopt daar zijn gezonds- heldstoestand al geheel te verbeteren. De rede van- den Koning wordt per radio uitgezonden LONDEN, 24 December. Reuter. De rede die de Koning bij de opening eer vlootconferentie ou 2i Januari as. zal uit spreken, wordt per radio uitgezonden. Men hooft dit ook te kunnen doen met de rede voeringen welke de gedelegeerden der ver tegenwoordigende landen vervolgens zullen uitspreken. LONDEN, 24 December. De Minister van buitenlandscne zaken van de regeering te Nanking aeeft volgens berichten uit Shanghai voor het jaar 1930 het program der buitenlandsche politiek der Chineesche regeeung bekend gemaakt. Het bét at de volgende punten: 1. Afschaffing der buitenlandsche scheep vaartrechten op de Chineesche binnenwate ren. 2. Terugtrekking der buitenlandsche troe pen. 3. Teruggave van de buitenlandsche con cessies en kolonies r* China. Met betrekking tot de afschaffing der exterritorialiteit, welke tegen 1 Januari as. is aangekondigd, wijst Wang er op, dat uit gebreide maatregelen zijn genomen, om de buitenlandsche onderdanen op andere wijze te beschermen. De uitvoering van de 3 puntet. van het program acht hij niet zeer moeilijk. Met- betrekking tot de afschaffing der scheepvaartrechten op de Chineesche bin nenwateren wordt opgemerkt dat het Chi- neesch-Britsch verdrag op voorstel van de Britsche regeering zal worden gewijzigd. De KamMrgsche sterrewacht te Berge- j dorf deelt mede: Op 20 December is door den astronoom Wilk van de sterrenwacht een nieuwe komeet ontdekt. Op 21 December kon deze door de Hamburgsche sterrewacht gefotografeerd worden. De in het sterre- j beeld van de Lier staande komeet is van de achtste grootte en dus reeds met een kleinen kijker goed te herkennen. De staart is ongeveer 1 graad lang. Waarschijnlijk zal de komeet op 24 December zuidwestelijk van de ster Gamma Lyrae en op 27 December ongeveer 2 graden Zuidwestelijk van de Beta Cygni staan. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Patronaats uitvoering, parochie Spaarnekerk. St. JosephsgezeUenvereeniging Jansstraat 59 8 uur Feestavond voetbalvereeniging Zwaluwen." Stadsschouwburg Wilsonsplein kwart over 2 uur Grootmoeder komt sprookjes vertel len bij den Kerstboom. Palace Groote Houtstraat 8uur Bios coopvoorstelling. Luxor-Theater Groote Houtstraat 8% uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater Groote markt 7 en 9% uur Bioscoopvoorstellingen (voor volwas senen). LONDEN, 24 Dec. Naar de parlemen taire medewerker van de „Times" verneemt, zal de Britsche regeering op de tweede Haag sche conferentie door den kanselier voor de schatkist Snowden en minister Graham ver tegenwoordigd zijn. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Commissie voor Beroepskeuze 8 uur Bestuur A. R. K A. 8 uur Bestuur Trampersoneel 8 uur le denvergadering Metaalbewerkers 6 uur Kinderkoor „Inter Nos" 8 uur Haarl. Gemengd Koor. St. JosephsgezeUenvereeniging Jansstraat 59 Van 8—10 uur geopend. Schouwburg Jan~weg 8 uur Donateurs uitvoering R. K. Rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm." Restaurant Brinkmann Groote Markt half 9 uur Ledenvergadering van den R. K. Middenstand. Palace Groote Houtstraat 8% uur Bios coopvoorstelling. Luxor-Theater Groote Houtstraat 8% uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater Groote markt 7 en 9% uur Bioscoopvoorstellingen (voor volwas senen). APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der Apothe ken wordt den len Kerstdag tot 's avonds 8 uur waargenomen docr: Th. A. Klinkha mer, Koninginneweg 69, Tel. 11596;de firma Begemann en Sneltjes. Jansstraat 27, Tel. 10043. na 8 uur en 2e Kerstdag door de firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteljoris- straat 11, TeL 10175 de Park-Apotheek, Kleverparfcweg 13, Tel. 11793. LONDEN, 24 Dec. Donderdag a^. zal de 25e gewone bijeenkomst van den Japan schen Landdag door den keizer worden ge opend. Men verwacht spoedig nieuwe verkiezin gen, daar de regeering in den Landdag slechts over 172 stemmen beschikt tegen 239 voor de oppositie. De 15 stemmen der kleine partijen en de 20 der onafhankelijken zijn onzeker, zoodat de regeering bij de eerste de beste stemming ten val kan worden ge bracht. De ontbinding van den Landdag wordt nog voor het einde der maand verwacht. Gsteren werd op de spaar- en beleggings bank te Muehlen bij Bielstein door eenige Jongens een aanslag gedaan. De daders tra den in den namiddag het bureau binnen, gemaskerd en met een revolver in de ha*- Daarmede dwongen zij den filiaalhouder om hen het aanwezige geld over te geven. Toen de man echter weigerde, schoten zij hem neer. De zestienjarige aankomende be diende had toen nog de tegenwoordigheid van geest, de roovers met een buks te drei gen, waarop deze de vlucht namen zonder tets buit te hebben gemaakt. De filiaalhou der moest ernstig gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. Van de daders heeft men nog geen enkel spoor ontdekt. Gisteravond tusschen 6 en 7 uur zijn op den straatweg nabij Halfweg, tengevolge van de gladheid van den weg, verschillende au to's geslipt, men spreekt vair 4 of 6. Hier door ontstond gedurende ongeveer een uur een ernstige verkeersopstopping. Ook later op den avond moesten meer dere auto's het ontgelden. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor, doch de materieele schade is nogal belangrijk. As. Vrijdagavond wordt het winterseizoen van de k. Middensianasvereemging of ficieel geopend. Wij meldden reeds, dat dan als spreker zal optreden de ZeerEerw. Heer J. H. Hooyman, k U 2 - L 2*- o; _i*C Wie de Vastenmeditaties van den K. R. O. dit jaar aan de radio gevolgd heeft, heeft reeds kennis gemaakt met dezen eminenten spreker. Zij weten dus, dat een aangename avond hun wacht. En aan de anderen, die Pastoor Hooyman nog nooit gehoord hebben, zal het dien vergaderavond ook duidelijk worden, waarom het bestuur er zoo prijs op stelde, juist dezen spreker op den openings avond van het seizoen te hebben. Zijn klaar en helder woord, met den gloed der overtui ging uitgesproken, zal niet nalaten, bezielend op alle aanwezigen te werken. Als dit „alle aanwezigen" nu ook maar velen omvat. Trouwens, de laatste vergaderingen zijn niet slecht bezocht geweest. Maar, zooals men weet: het kan altijd beter. Behalve de belangrijke rede van Pastoor Hooyman, zijn er nog andere voorname on derdeden van het programma. Zoo zal we derom een bespreking plaats vinden van de invoering van het Werktijdenbesluit. Daar zit nog wel wat aan vast. Na afloop vindt een gezellig samenzijn plaats, waaronder Menen om wild plaats vindt. Ook dit agendapunt, al is het niet het rr- - -• "O' r"l zoodat verwacht mag worden, dat as. Vrij dagavond half 9 bij Brinkmann vele R. K, Middenstanders bijeen zullen zijn. Naar wij vernemen heeft Ds. N. Padt ont slag aangevraagd als wethouder van de Ge meente Zandvoort, per 1 Februari 1930. Een en ander moet in verband staan met de houding van den Raad tijdens de laatste behandeling van de Gemeente-begrooting. Tijdens de algemeene beschouwingen is toen scherp kritiek uitgeoefend op het beleid van B. en W. De Zeereerw. Heer J. D. M. Meijer, ver blijvende in het St. Bavogesticht te Heem stede, herdenkt 15 Augustus zijn 40-jarig Priesterfeest. 25 jaar priester op 15 Augustus zijn de Zeereerw. Heeren Pastoors N. H. Aanstoots te Spaamwoude aan de Lie, F. A. Bunvin- lcel te Vogelenzang, P. J. Nieuwenhuis te Heemstede (O. L. <Vr. Hemelvaart) en J- H. Spoorman te Halfweg. Hun 12 'A -Jarig Priesterfeest op 15 Fe bruari herdenken de Weleerw. Heeren N. L. A. Ammerlaan, sub-regent Seminarie Hage- veld te Heemstede en L. J. H. Wolf, leeraar aan dit seminarie. Gisterenmiddag te vijf uur is te Loos duinen overleden de zeereerw. heer Joannes van der Horst pastoor aldaar. Pastoor v. d. Horst was de oudste dienst doende Pastoor van het Bisdom en vierde 28 Juni 1.1 zijn zilveren jubileum als pastoor te Loosduinen. Pastoor v. d. Horst werd geboren te Heemstede 17 JUni 1851. Priester gewijd 15 Augustus 1875, werd hij benoemd tot- assistent te Noorden 27 Augustus 1875. Achtereenvolgens was hü kapelaan te Voorburg (30 Juni 1878); en te Den Helder (5 Mei 1884). 13 April 1891 volgde zijn benoeming tot pastoor te Wormerveer en ten slotte op 28 Juni 1904 te Loosduinen. Ter aanvulling van het artikel over bovengenoemd onderwerp, zij nog vermeld dat tot de nieuwe aanwinsten ook behooren ramen in twee zijkappellen, biechtstoel voor den Hoogeerw. Heer Plebaan, twee kruis wegstaties naar ontwerp van Henri Bijvoet, het kostbare H. Familie-altaar, naar Ontwerp van onzen stadgenoot Andries- sen. de verhooging van het bisschoppelijk altaar en de beelden van de H. Theresia en den Pastoor van Ars. DE TOESTAND VAN PASTOOR J. A. J. VAN ROOY Toen wij hedenmorgen de pastorie te De Lier opbelden, om te infornjeeren naar den toestand van den Zeereerw. Heer Pastoor J. A. J. van Rooy. vroeger kapelaan aan de Spaarnekerk, alhier, werden wij tot onze verrassing te woord gestaan door Pastoor Van Rooy zelf. Z. Eerw. vertelde ons, dat hij vandaag voor het eerst een paar uurtjes van bed mocht en morgen weder de H. Mis hoopt op te dragen. Op de door d eTentoonstellinclub „Ken- nemerland" in het Brongebouw gehouden expositie van postduiven werden o.m. de vol gende bekroningen toegekend: Schoonheidsklasse (oud) Klasse 1. Blauwe doffers H. Reusing 2e pr. idem z. e. v., Ph. Boeree e. v., P. Lindeman lste prijs. Klasse 2. Blauwe Duiven (oud) H. Reu sing e. v., P. Lindeman lstp rijse. Klasse 3 Blauwe doffers (jong) L. Grim- brère lste prijs. Klasse 4 Blauwe duiven (jong) H. Reu sing lste prijs. Klasse 5 Blauw en zwartkras doffers (oud) P. J. van Daalen lste prijs, H, Reusing 4e prijs, idem z. e. v., P. Lindeman 2e prijs, J. v. d. Aa 3e prijs. J. v. Hemert z. e. v. Klasse 6 Blauw en zwartkras duiven (oud) H. Reusing 3e prijs, P. J. van Daalen 2e prijs, C. v. Riet e. v., L. Grimbrère z. e. v. J. v.d Aa lste prijs. Klasse 7 Blauw en zwartkras doffers ,jong) J. v. HemeHrt e. v., H. Reusing lste prijs, P. J. van Daalen z. e. v., O. van Riet 2de prijs, R. Brakel z. e. v. Klasse 8. Blauw en zwartkras duiven (jong) P. J. van Daalen 3e prijs, H. Reusing lste prijs, E. Ie Comte z. e. v., C. van Riet z. e. v., J. v. d. Aa e. v., P. Lindeman 2e pr. Klasse 9. Roodkras en vale doffers (oud) H. Reusing z. e. v., C, van Riet 2e prijs, B. Lindeman lste prijs, G. H. Stouten z. e. v., D. Verbiesen e. v. Klasse 10. Roodkras en vale duiven (oud) H. Reusing z. e. v „idem 3e prijs, C. v. Riet e. v,. P. Lindeman lste prijs, D. Verbie sen 2e prijs. Klasse 11. Roodkras en vale doffers (jon"' H. Reusing 2e prijs, C. van Riet e. v., P. Lin deman lste rpüs, idem z. e. v., D. Verbiesen 3e prijs. Klasse 12. Roodkras en vale duiven (jong) H. Reusing 2e prijs, C. van Riet e. v., P. Lindeman z. e. v., idem lste prijs. Klasse 13, Bonte en Ooievaars doffers (oud) L. A. Warmedam 3e prijs, C. v. Riet 2e prijs, idem lste prijs, G. H. Stouten z. e. ,v. D. Verbiesen e. v. Klasse 14. Bonte en Ooievaar duiven (oud) H. Reusing 2e prijs, C. van Riet 3e prijs, G. H. Stouten le prijs, P. Lindeman z. e. v., D. Verbiesen e. v. Klasse 15. Bonte en Ooievaar doffers (jong) C. van Riet lste prijs, G. H. Stouten z. e. v., D. Verbiesen e. v. Klasse 16. Bonte en Ooievaar duiven H. Reusing lste prijs, G. H. Stouten z. e. v., p. Lindeman 2e prijs, D. Verbiesen z. e. v. toud) H. Reusing 3e prijs, idem lste prijs, p. Lindeman z. e. v. Klasse 19. Alle andere kleuren duiven .jong) C. van Riet z. e. v., D. Verbiesen lste rpijs. Klasse 20. Alle andere kleuren (jong) H. Reusing lste prijs, P. Lindeman z. e. v. Klasse 21. Prijswinners 100 K.M. en hoo- ger, doffers: c. avn Riet Is teprijs, D. Ver biesen z. e. v. Klasse 22. Prijswinners 100 K.M. en hoo- ger, jong: K G. v. Wolf eren z. e. v., J. v. d. Aa lste prijs. Klasse 23. Vliegklsase 100—200 KM., jong Blauwe doffers P. Kroon Is etprijs. Klasse 24. Blauwe duiven: Ph. Beeree le prijs, T. C. Delft 2e prijs. ®*auwe en zwartkrasdoffers L. A. Warmerdam 3e prijs, E. le Comte 2e pr., D. Verbiesen lste prijs. Klasse 26. Blauw en zwartkras duiven K. G. van Wolferen 3e prijs, C. van Riet 2e prijs, D. Verbiesen le prijs. (Wordt vervolgd). Op den eersten Kerstdag zal het Philips Radiolaboratorium te Eindhoven pogingen ir het werk stellen om, niettegenstaande het voor dergelijke proeven ongunstige seizoen de uitzendingen van de kortegolfzenders de; National Broadcasting Company met behulr van speciale toestellen zoodanig te ont vangen, dat getracht zal worden hiermedt een goede uitzending van deze stations ove - den langen-golf-zender te Huizen (1876 M.) en den zender te Brussel (509 M.) te ver krijgen. De proeven zullen plaats vinden tusschei: 16.20 en 17.20 (Amsterd. tijd). Bij het sluiter der uitzendingen zullen een Kerstgroet en een Nieuwjaarswensch in het Hollandser worden uitgesproken. Mits ministerieele toestemming wordt ver kregen, zullen na afloop van deze experimen ten de kortegolf-zenders P.H.I. (P.H.O.H.I.- Huizen) en P.C.J. een speciaal voor de Ver- eenigae Staten bestemd Kerstprogramma uitzenden, dat in Amerika ender gunstige omstandigheden door het netwerk van df N. B.C. opnieuw zal worden uitgezonden. Meer dan 250 menschen verdronken HONGKONG, 23 December. (Reuter». Het kleine Chineesche stoomschip „Liet- sjiong" met een Chineesche bemanning en 250 Chineesche passagiers, waaronder vrou wen en kinderen, is te middernacht tijdens een hevigen storm vergaan, kort na het vertrek uit een haven in Kwangtoeng. Naar gemeld wordt zijn slechts twee ma trozen gered en zijn alle passagiers ver dronken. In het Groot-Seminarie van de Neder- landsche Provincie van de Sociëteit der Afrikaansche Missiën van Cadier-en-Keer werden Zaterdag de volgende Wijdingen toe gediend: Tonsuur aan de Eerw. Heer Joh. Does wijk, Lisse; Ostiariaat en Lectoraat aan de Eerw. Heeren J. Conenberg, Heemstede, en A. v. d. Broek, Velsen; Exorsistaat en Acolytaat aan den Eerw. Heer J. de Rooij, Haarlem. In aansluiting op het bericht betreffende de inschrijving op f 10.025.000 4li pet. obli- gatiën ten laste van de Provincie Noord- Holland, ontleenen wij aan het prospectus nog het volgende: De betaling der toegewezen obligatiën a f 987.50 per stuk, plus f 12.25 voor opgeloo pen rente moet plaatsvinden op 9 Januari 1930. De noteering i n de prijscourant der Vereeniging voor den Effectenhandel té Am sterdam zal worden aangevraagd. De jaariyksche aflossing geschiedt volgens in het prospectus opgenomen plan. De Provincie behoudt zich het recht voor alle of een deel der niet uitgelote aandeelen der leening te allen tijde a pari af te lossen. De vaste leeningschuld van de Provincie, oorspronkelijk groot f 72.785.000, bedraagt thans f 58.624.500. Daartegenover heeft de Provincie Vorde ringen uitstaan tot een totaal van 32.933.137 gulden, zoodat zuiver ten laste van de Pro vincie blijft f 25.691.362. Aan kosten blijft na aftrek van hetgeen ontvangen wordt aan dividenden van aan deelen in verschillende ondernemingen, voor welker verwerving geleend is aan aflossin gen op rentelooze voorschotten en aan bij dragen in de kosten van watersnoodleenin- gen, zuiver ten laste van de Provincie een bedrag van f 597.431. De netto baten en lasten van den gewo nen dienst van 3e provincie voor 1930 zijn geraamd op een totaal bedrag van f 4.887.321. De eenige dagen geleden gehouden ver kiezingen voor het Egyptische Parlement hadden den volgenden uiislxg: Wafdpartij 186 zetels, koningspartij 3 ze tels, extremistische nationalisten vier zetels, onafhankelijken negentien ze>eis. Twee dis tricten zijn nog niet bekend, terwijl er 18 herstemmingen moeten plaats heboen. De overweldigerde meerderneid van de Wafdpartij is hiermede verzekerd. Eenige dagen geleden brak in de kolen-1 mijn Klarenthal brand uit. Gisteren nam deze zulk een omvang aan, dat de met het blusschingswerk belaste mwschapnen uit veiligheidsoogpunt werden teruggetrokken. Aangezien de brandhaard onder de tweede gaanderij ligt, moet de mijn tot zoover on- 1 der water worden gezet. De arbeiders u't deze mijn, ongeveer 1500, konden dan ook heden niet aan het werk gaan. De mijn Klarenthal is een zeer gevaarlijke mijn en ontploffingen zijn dan ook niet uitgesloten.' Men hoopt echter een deel van de mijn binnen enkele dagen weer in bedrijf te kun- aea stellen. i De heeren Oversteegen en Peper, leden van den Raad van Haarlem, hebben bij het college van B. en W. van Haarlem aangedrongen op: 1. bij het Burgerlijk Armbestuur te be werken, dat zoowel de 25 pet. verhooging j der steunbedragen over de Kerstmis- en Nieuwjaarsweek als de verstrekking van brandstoffen, aan alle gesteunden gegeven wordt, ook indien zij pas sinds 1 November of daarna steun van het Burgerlijk Arm bestuur ontvangen; 2e. van Gemeentewege, aan de werkloozen die nog rechtstreeks hunne uitkeering uit de kassen ontvangen, eveneens over boven genoemde weken, 25 pet. verhooging der steunbedragen toe te kennen. 3e. een en ander, voorzoover noodig, met terugwerkende kracht Zi) meenen ter toelichting van hun voor stel te kunnen aanvoeren: Het staat volstrekt niet vast, dat iemand die sinds 1 November JJ. of daarna steun van het Burgerlijk Armbestuur ontvangt, minder behoefte zou hebben aan extra steun van het B. A. dan Iemand, die vóór dien datum al steun ontving. Het is integendeel zeer wel mogelijk, dat iemand met opoffering van al zijn weer stand, tot 1 November, het zonder steun van het B. A. heeft kunnen redden. Zijn behoefte aan extra steun en brandstoffen is dan grooter. dan wanneer hij vroeger om steun zou hebben aangeklopt. Het is vrijwel ongerijmd, dat arbeiders die zich door het brengen van offers, tegen werkloosheid hebben verzekerd, in deze da gen, in ongunstiger conditie zouden komen, dan zij die om welke reden ook, dit niet hebben kunnen doen. Naar wij meenen te weten, is de practijk bij het Burgerlijk Armbestuur in Haarlem ln overeenstemming met boventsaande wen- schen. Weigering wordt alleen toegepast in zeer v»~-, gevreesd. Wij merken hierbij op, dat het B. A. altijd blijk geeft van soepele toepas sing der voorschriften. Met het woord Kerstboom-feest" geeft de f Op een voor deze gelegenheid bijzondere N°orJ>recies de juiste beteekenis weer van markt, kan men Kerstboomen koopen, geen kleintjes, kandelaars, kaarsen, onbrandbaar spetterend vuur etc. zijn in winkels te krij gen. Het is een pracht om te zien de verlich te, bont gekleurde stad ln het donker. Het eigenlijke Kerstboomfeest viert men thuis: de Kerstboom staat op tafel, de kaars jes worden aangestoken, en groot en klem danst en springt er rondomheen. men zingt en men klapt in de handen. Wanneer men moe is geworden begint men allerlei zoetig heden te eten, en dit kan de Noor met een smaak en uithoudingsvermogen beter dan iemand van ons. De verschillende geschenkjes worden on derling overgereikt, geprezen en bewonderd, en weer begint men hand in hand te dan sen ill een kring rondom den van zilverdraad flikkerenden Kerstboom. En zoo gaat het door tot laat in den morgen. Maar nu nog iets anders: verleden week werd mij met alle geweld opgedrongen een bos haver te koopen, (wat krijg ik nu aan mijn fiets hangen? dacht ik bij mezelf). .Ja, vertelde men toen, dit is een overoud en vast gebruik hier overal in Norge: U moet ook zoo'n bos koopen". Ja maar, dat is toch te gek om„Neen; het gaat toch niet aan, dal de dieren met Kerstmis moeten honger lijden, terwijl de menschen op dezen pleeh- tigen dag volop feest vieren?" Ja maar, ik heb geen koeien en geen „Neen, dit is bestemd voor de vogels, ieder een koopt zoo'n bot; haver, het kost maar 60 öre (ongeveer twee kwartjes), en u zult er pleizier van hebben: men «hangt de bos ha- vei uit het raam, of wat nog veel beter is, m een boom in den tuin, zoodat de vogels er vanzelf in beginnen te ravotten en over en door elkaar springend vechten om de haver te bemachtigen, vooral wanneer er hoog sneeuw ligt; o, dat is zoo prachtig om te zien, op deze manier hebben niet alleen de menschen, maar ook de dieren een Zalig en gelukkig Kerstfeest." Door deze redeneering was ik geheel en al overtuigd en nu zit ik met een bos lang ha ver in mijn kamer (en krijg daardoor soms de indruk ja ik kan er niets aan doen BOEDAPEST, 23 Dec. De schoonheids koningin van Europa, Miss Europa, is giste ren alhier in het huwelijk getreden met den zoon van een der rijkste textielhandelaren in Hongarije. De schoonste vrouwe ter we reld, Miss Universe, woonde de plechtigheid bij. den grootsten gorle-dag voor groot en klein in zijn land, in het begin van den stormigen winter. Kerstmis, hetgeen voor katholieken het godsdienstige en huiselijke feest is met een intieme overdenking van Christus' ge boorte, terwijl de kinderen in stille en wijze belangstelling geschaard staan rondom de kribbe, en liederen zingen over de schaapjes, over de ster in de hoogte en over het Kindje, dit Kerstmis is in Noorwegen voor een groot deel ontaard in een „boom-feest", want tij de doorvoering van de Luthersche leer werd men genoodzaakt de krbibe en het Jesuskind weg te nemen, zoodat alleen de Kerstmis- boom nog overbleef. Sinterklaas, die goede man. is onbekend in Norge: maar in zijn plaats zijn Kerstka boutertjes gekomen, in groot en klein for maat: de groote zijn ongeveer hetzelfde ge kleed als onze Sinterklaas, soms zelfs met staf en mijter, maar altijd missen we den knecht of Pieterman, zij staan dan in de étalage-kast of winkel, knikken electrisch, maar toch heel vriendelijk, naar allen die voorbij gaan en noodigen hen dringend uit, de waren te bek s. n: trammetjes, auto's, kleursel, koek, kortom alles wat maar fijn en lekker is, een kinderparadijs, zooals men dit in Holland kan aantreffen den vijfden en zesden December. De kleinere kabouters, bij voorkeur geplaatst tusschen chocolade en suiker, zijn niet minder galant. Maar ook de groote menschen vieren feest, dat kan men merken aan de stadde straten zijn versierd met roode, blauwe, witte lampjes en met dennengroen, waarmee een serie wordt gevormd van kleurenrijke eerebogen: de hoofdgebouwen zijn door sterke Uchtwer- pers vanaf de straat als in een stralende zon geplaatst, en keurig opgesierde en origineele étalages doen de menschen stil staan en trachten hen naar binnen te lokken. Elke winkelier, zoowel de slager als de loodgieter, heeft zijn speciale Kerstuitstalling De geheele stad is feestelijk en zonnig ge stemd, en dat in het regenachtige Bergen! Indien men tien kronen bezit, wel dan koopt men voor een waarde van vijftien. Het kraantje van een gasfornuis stond open Toen Zaterdagavond de familie van den heer K„ ambtenaar van den Raad van Ar beid te Tilburg, thuis kwam. vond zij in de keuken een kraantje van het gasfornuis openstaan. De heer K. iag op den grond en was dermate door uitstroomend gas be dwelmd, dat de levensgeesten niet meei Het 8e vliegtuig te Batavia geland Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het 8e posvtliegtuig van den regelmatigen 14-daagschen maildienst AmsterdamBata via v.v. hedenmorgen op het vliegveld Tji- li'itan te Batavia aangekomen. Gister verklaarde de minister voor Indië in het Lagerhuis, dat de luchtdienst van Karachi naar Delhi op 28 December zou worden geopend, in aansluiting op den dienst van Londen naar Karachi. dat ik verhuisd ben in een soort paardenstal), 1 en wacht nu met on"<*d'iid tot Kerstmis Komt want dit is eenmaal de Noorsche gewoonte, dat men leeft hoog boven zijn stand, zoowei om dan de „finkies" ook iets te gunnen, in het kleine als in het groote, H. V. Naar Wolff uit Friedrichshafen verneemt gaat de tocht van het luchtschip Graf Zeppe lin naar de Noodpool niet door, omdat he' verzekeringsvraagstuk niet op bevredigend' wijze kan worden opgelost. Daarom zijn andere plannen in studie ge nomen. Zoo zal ln Mei of Juni Zuid-Amerikr bezocht worden. AMSTERDAM. 23 December Granen. Noteering Amst. Korenbeurs. Mais. La Plata gele, disponibel 164, verwacht 16 Jan, per sjs. „Fowberry Tower" en 18 Jan. per „Theo- dorus" 163. Jan.-April levering 168. le». Juli-Oct. 167, Douna-Yougo-Galfox-Bul- gaarsche aangekomen 154. Lijnkoeken. N.-Amerikaansche loco f 13.95. Jan -Maart lev. 14.10. Jan.-April lev. 14, S K. loco en verwacht 24 Dec. per „Voien« dam" 14. Binnenl. Granen. Boerennoteering. Roode tarwe 1010%, nieuwe tarwe 1111H, rogge 8.258.75, chevaliergerst 99.25, haver f 7.508, duivenboonen f 14—15, poar- denboonen f 10.7511.25, grone erwten 1 13 13, vale erwten 1214, geel mosterdzaad 19.50 en blauw maanzaad f 1819 p. 50 f 2223, alles per 100 K.G. karwijzaad 13 K.G. BODEGRAVEN, 24 Dec. Kaasmarkt Aanvoer 211 wagens, zijnde 8192 stuks. 1ste soort met rijksmerk 5456, 2de soort met rijksmerk 5153. zonder rijksmerk 4852. Handel flauw. ROTTERDAM, 23 December Binnenl. granen. Tarwe ruim ter markt moest lager worden verkocht om te kunnen ruimen 1111.40, in bijzondere gevallen iets meer betaald. Gerst, Chevalier 8.509. Haver f 7.257.75. Erwten, Kleine groene prijs houdend 12.13.50. Schokkers lager 15.— 17.25, soms meer. DINSDAG 24 DECEMBER Parijs Brussel Londen New-York (cable BerUin Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen °raag Veenen Warschau 9.70 34.65 12.09 9.47% 59.35 48.15 12.95 33.90 66.40 66.75 66.45 7.30 34.80 27.- 9.80 34.75 12.10 2.48% 59.45 48.25 13.05 34.10 66.50 66.85 66.45 7.40 24.90 29.- DINSDAG 24 DECEMBER Vorige Koersen üpenrng nepen staaisteenuiceB Nederland 1911 Nederland 19U •H Neden lölt 1H Neder! 191' N.lnd. 1026 B 'tanken ■Coloniale Bank mdtsche Bank >rt. Handel Mij.. ndostneën llarg Onie lalve Delft Alg Kunstzijde Van Berkel'e Pat Nieuwe Philip». 'ndostr Baitenlaiw Anaconaa Cert Flsk Rubber ïeparatoj tweedsche Lucifer* tijnbotm i-ieton Mijnbouw Mg Exploratie.... piraten» •e Petr. Taboes xon Olie Hertak JMiaawa Continental Of) tobber dam Rubber ianria? Jen Batavia Rum Sott 1'apanoel) lerbadjad) Man V 1 O O Mlied ■Tere on tin ftubbei scheepvaart io!l Amerika uyi ino Gem Eigene Son Ned Stoomt scheepvaart - Unie tarlne :omm "trine pref uitier H V A 'oerworedjo 'orsteniarden Actions Mem bak e:; Batavia >ude Deü "StKUSt ienembab vfaxwell ïpoarwei Jnion Pacific vabaah hte MUw St Pau tanaa» Cltp Souti rte Ralli 102% 102% 99"/16 99"/,o ?67/le 210% 153% 164% 305% 142% 118 170% 453% 146 13; - lfi 130 273 147 164% 372 391 388% 156% 19 23% i43% 120% 85% 58 1091:, 48 901/, 64% 5% 34i/0 30% 77% 186 23% 22% 553% 65 >46 124 358% 327 85% 376% 51' 215 59% 24%,, 60 4% 102% 102% 9911% 99»/lc 96%o 164 306 141 117% 170 451 145 160 b 39 386% 159% 18 144 120 85 108 90 63 5%, 34 23 552 358 329 85% 377'" 214 56% 24% 81 57

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2