Stadsnieuws DE AFBOUW VAN DE KATHEDRAAL HET NIEUWE STADHUIS yAN SASSENHEIM TWEEDE BLAD DINSDAG 24 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 1 m-'y ;rrv. De voltooiing een kwestie van nog slechts enkele maanden - Wat er bereids gereed is gekomen Een belangrijke aanwinst voor de verfraaiing der gemeente. Kerstavond voor de Lyceïsten Waar de kerstboom praalt MUZIEK NEDERL. MiöDEMSïAKDSBANK ADVIEZEN INZAKE BELEGGING KLUISLOKETTEN 5.- per jaar Cursus voor niet-Katholieken SIROOP FAMELI ti doet het hoesten Ui bedaren maakt het slijm tos BURGERLIJKE STAND Het spreekt vanzelf, dat een bouwwerk, als wü te Haarlem in de St. Bavo aan de Leid?chevaart bezitten, de voortdurende be langstelling heeft van hen, die oog voor ar chitectuur hebben en dat elke aanbouw of restauratie, welke deze bouwkundige schep ping behoeft, met bijzondere interesse wordt gadegeslagen en gevolgd. Éonder vrees voor overdrijving mogen we Zeggen, dat onze Kathedrale Kerk de laat ste jaren vooral in het middelpunt van de algemeene aandacht aeeft gestaan, omdat ra dat tijdperk zulke belangrijke en ingrijpende aanbouwen tot stand ziin gebracht* Wij heb ben onze lezers hiervan geregeld in woord en beeld op de hoogte gehouden en elke nieu we aanwinst hebben wij met vreugde in on ze kolommen vermeld, omdat zij telkens weer een stap verder beteekende op den weg naar de voltooiing van het grootsche kerk gebouw. Herhaaldelijk hebben wij bezoeken afgelegd op het bouwwerk en stereotiep luidde onze vraag: wanneer zal het werk gereed zijn? De beantwoording van deze categorisch gestelde vraag moest steeds vaag zijn. De werkzaamheden waren zoo talrijk en zoo veeléisehend en er moest met zooveel niet te voorziene omstandigheden rekening wor den gehouden, dat het ook wel niet doen lijk was, precies te bepalen, op welk tijdstip het werk afgeleverd zou worden. Maar na ons laatste bezoek aan de di rectiekeet, een dezer dagen, kunnen wij niets positiever zijn en althans verzekeren, dat voor den zomer van 1930 de kathedraal ten minste wat het exterieur betreft vol tooid zal zijn. Een belangrijke factor hier bij is het weer. Blijft een winter met veel vorst achterwege, dan kan men er vrijwel verzekerd van zijn, dat de afbouw in Mei gereed is. Op het oogenblik worden de laat ste werkzaamheden aan het Wesiportaal verricht, welke naar men denkt nog zes weken in beslag zullen nemen. Het por taal aan den Noordkant zal dan nog onge veer drie maanden arbeid vragen, maar dan ook wordt het werk stopgezet, omdat het daarmede geëindigd zal zjjn. Bij dezen stand van zaken loont het mis schien wel de moeite, in het kort even de geschiedenis van de kathedraal en haar af bouw na te gaan. Vanaf de eerste besprekingen werd door Mgr. Bottemanne z.g. op den voorgrond ge steld de wensch, om dezen Kathedraalbouw werkelijk monumentaal op te vatten. In ver' band met de beschikbare fondsen konden echter aanvankelijk niet meer dan het Koor met de Kapellen gebouwd worden, aange zien deze het meest noodzakelijk en waar devol waren. De verdere uitwerking van de groote lij nen in het bouwprogramma weid geheel toevertrouwd aan Mgr. Cahier z.g., destijds Vicaris-Generaal. Dank «ij de toewijding van het gansche Bisdom Kon van 1902 1905 reeds het schip met de transeptmuren en den middenkoepel worden afgebouwd. Daarop volgden slechts gedeelten van min der belang, tot in Novemoer 1927 de voor portalen en torenbovenbouw in uitvoering werden genomen Hierbij werden aan de Westzijde geen open portalen gebouwd, doch in vijf lage over spanningen werd'een chvarsgaierij gelegd voor de drie hoofddeuren, -ar nissen werden uitgebouwd tot ruime tochiportalen, schuin van-boven belicht. De rijke en slanke buitenportalen aan de Zuidzijde vanb.v. St. Se-vatius te Maas tricht, zijn hierbij op zeer bescheiden hoogte nagevolgd. Zulks zal ook het geval zijn in den voorbouw aan het Noorder-transept. In het zuidelijk portaal is een hoog-op- gaande doorgang gemaakt, verier een mo numentale trap naar de westelijke tribune. Het bleek wenschelijk den westelijken voor bouw een grooten voorsprong te geven en het midden tot de hoogte van het gewell in het middenschip op te voeren. Interessant is te vermelden, dat voor het oorspronkelijke portalenplan reeas in 1903 palen werden geslagen. De uitbreiding van het plan eischte echter aanmerkelijke toe voeging van de heifundeering. Om het kort te zeggen, k.mnen we de aanwinsten sinds 1927 als volgt resumeeren: de heide torens, de hoofdingang met tri bune, de trouwkapel, de ikapel, de westelijke hoofdgevel met drievoudig voorcpbouwde portalen, een v 'ingang Van deze werken zijn de bijzonderheden omtrent de torens wel het, noest interes sant. Daar deze hoogei in mefselwerk op getrokken werden, dan bij het ocrspronke lijke plan was gerekend, was het noodza kelijk geworden de fundeeringen der torens te versterken: deze moesten daarom geheel worden blootgelegd eerst tot onderzoek en verder voor het inslaan der nieuwe palen en het aanbrengen der gewapend beton-ver sterking. Voor de versterking der torens moesten ongeveer 300 palen van 12 M. lengte worden bijgeheid; in de kerk moes'en hiervoor vloe ren worden opgebroken. Voor het slaan der 12 M. lange palen in de kerk was vooral voorzichtigheid en practische bekwaamheid noodig. Door te geringe hoogte onder de tri bune was het niet mogelijk do hieronder geprojecteerde palen over nun volle lengte in te heien; deze werden daarom z.g.n voor- gepulst om later op diepte te worden inge slagen. Het totaal gewicht per toren bedraagt 4.500.000 K.G., het totaal aantal palen per toren 360 stuks van 12 M. lengte en het totaal aantal steenen per toren 1.800.000, Hoeveel zorg al deze op zich enorme bouwwerken ook eischten, toch werd ook de verfraaiing van het bedehuis niet vergeten, Gisteren mochten we nog een waardevolle schenking memoreeren maar ook voordien mocht de kathedraal belangrijke inwendige verfraaiingen ondergaan. We noemen b.v. t koorhek rond een gedeelte "an het hoogkoor, de plaatsing van de ambo en van het H. Hart-Altaar, de fraaie kanunnikenbanken. de klokken in de torens van het Zuider transept, de decoratie van de Sacmmentska pel, waar reeds drie engelen in goud-mozaiek rond het altaar zijn aangebracht. Dan denken we aan den afhouv van het orgel; een nieuwe Communiebank. Niet het minst is ock de schenking- van het nieuWe parochie-altaar, dat is komen te staan in een afzonderlijk priesterkoor, vier treden hooger dan het vroegere. Het altaar is door de edelsmeden Brom ontworpen als eenvoudige offer:afel, be staande uit een sokkel, vier zuilen en men sa, alles vervaardigd van fraai geaderd goud geel Skyros-marmer Het parochiaal hoogaltaar, waarvan be houdens enkele uitzonderingen op hooge feestdagen alle kerkelijke plechtigheden der St. Bavoparochie plaats vinden, is door wij ziging der dispositie prachtig geieleveerd en meer dan vroeger het aandacht trekkend centrum der kerk De nieuwe communiebank, eveneens ont worpen door de edelsmeden u'an Eioy en van groen en bruin met 'n bovenblad van gevlamd palissanderhout. De symboliek waarvoor de hoofdgedach ten werden aangegeven door Z. D. H mgr. Callier, kan als volgt omsiiire'-en w--rden; Eerste deel: gedachtenis aan Christus' lij den. Tweede (midden) deel: eenheid en vrede aan de Kerk. Derde deel: hoop op het eeuwig leven. De geheele communiebank heeft een leng te van elf meter en is een monumentaal bronswerk, geheel aansluitend bij het prach tig smeedwerk van de bronzen ambo en van het bronzen koorhek. Tenslotte nog iets over den aanbouw aan de Westzijde, zooals die thans bijna gereed is. In plaats van slanke houten spitsen op minder hoogen gemetselden onderbouw zoo als de opzet is geweest, vormen de westelijke torens een krachtig evenwicht in hun lucht- silhouette tegenover den brr eden koepel bouw, die door de vier rende hoektorentjes nog verzwaard werd. De westelijke torens zijn. door het onge broken doorvoeren van den vierkanten pris- mavorm in baks;eei. tot groo e hoogte, en dan bekroond door niet hooge koperen da ken, een sprekend en krachtig symbool van de vastheid van ons Christeneeloof. Dit komt beter tot uiting dan wanneer »ij in een meer speelsche lijn met rijkdom van ptjnakels in schuine pyramiden ten hemel stegen. Ook tegenover den grooten rijkdom van details in het uitwendige van het Priester koor passen aan de westzijde deze twee mas sieve en hoogopstijgende eenvoudige torens, als zich bewust van den orrist der tijden, en van de groote krachtsinspanning die van ons gevraagd wordt. Aan het eind van dit overzicht mogen wij niet den lof onthouden aan den aan nemer, den heer Metselaar, die toen hij als metselaar onder den aannemer den heer G. Hulsebosch aan den bouw van het eerste deel werkzaam was wel niet vermoed zal hebben, dat hem later nog eens de algeheele afbouw zou worden opgedragen. Het oude Sassenheim, dat reeds üi een oorkonde van de 8ste eeuw als Saksingen- heim genoemd wordt, in de daaropvolgende eeuwen onder verschillende namen voorkomt (Sasnem, Sassenhem, enz.) en thans nog in de wandeling als Sassem wordt aangeduid staat aan den vooravond van eene voor deze gemeente belangrijke gebeurtenis: de inge bruikneming van een nieuw stadhuis. In de laatste honderd jaren is de ge meente Sassenheim gestadig in bloei toege nomen, voornamelijk door den zich steeds uitbreidenden bollenhandel. Dat de gemeente haar opkomst aan den bollenhandel te danken heeft, is in den nieuwen stadhuisbouw tot uitdrukking ge komen. Alle glas in lood ramen in het nieu we gebouw zijn aan de gemeente geschon ken door de afd. Sassenheim van de Al gemeene Vereeneiging voor Bloembollencul tuur! Het nieuwe stadhuis, in modernen stijl gebouwd naar een ontwerp van de firma Meischke en Schmidt te Botterdam, is ge legen aan de Hoofdstraat, hoek Wuhelmi- nalaan. Van den Hoofdweg Is het gescheiden door een toekomstig plantsoen, zoodat het ebouw gehëél vrij ligt en van den weg ge zien een fraaien aanblik oplevert. Het hoofdgebouw is voorzien van een ran ken toren, die aan het geheel een voorna am cachet geeft. Op het achtergedeelte van het gebouw is de hooge schoorsteen van de centrale verwarming te zien. Aan dit achtergedeelte sluit zich aan de bodewoning. met de gevelzijde aan de Wil- helminalaan gelegen. Tusschen het hoofdgebouw en de bode- woning bevindt zich de ingang voor het nu bliek, direct toegang- gevende tot de se cretarie. Boven den zij-ingang van het hoofdge bouw zijn het wanen van Nederland, van de provincie Zuid-Holland en 'daartussehen dat van de gemeente Sassenheim aange bracht. Maakt het gebouw van buiten een gran- lioozen indruk, het inwendige is even ruim en grootsch van opvatting. Onmiddellijk aan de vestibule van den zij-ingang van het hoofdgebouw grenst rechts het bode-kamer tje, waarin zich het oentrale schakelbord bevindt en daarachter het appartement voor de politie. In de groote hal heeft men vóór zich de breede trap. die naar de bovenverdieping leidt: links is de trouwzaal gelegen, daar achter de burgemeesterskamer, sober, maar voornaam, voorzien van parketvloer. In de trouwzaal vindt men in een der 'amen een afbeelding van het oude stad huis, dat van 1872 tot on heden is gebruikt De trap opgaande, vindt men halverwege een groot glas-in-locd-re.am, waarin we het wapen van Nederland, dat van Zuid-Hol- in de plaatselijke afdeeling van de Alg. Ver- eeniging voor Bloembollencultuur hare schen king vermeldt. Op dit punt geeft een trap toegang naar den zolder, terwijl zich hier eveneens ae toegangsdeur naar 'de publieke tribune her vindt. Op de eerste verdieping is aan de straat zijde gelegen de ruime raadskamer, voor zien van indirecte verlichting, aangebracht achter de kooplijst. De raadskamer heeft steenen wanden en bevat vijf glas in lood ramen, waarin de buitenlandsche handel ge symboliseerd is: Frankrijk-België; Enge- land-Canada; Amerjka-Denemarken; Zwe- den-Noorwegen en Duitschland-Oostenrijk. Aangrenzend aan de Raadskamer zijn ge- 'egen: de leeskamer, waarin twee glas-in- 'ood-ramen: Italië en Zwitserland en de raadskamer van B. en W. waarin zijn aan gebracht vier glas-in-lood-ramen: Polen, Spanje, Hongarije en Tsjecho-Slowakije. Zooals wij reeds schreven, is de ingang voor het publiek gelegen tusschen het hoofdgebouw en de bodewoning. Achter de zen ingdng ligt langs een ruime gang de se cretarie met aangrenzend archief en aan de andere zij-de de kamer van den secretaris; "inks van den ingang een appartement voor len algemeenen dienst. Alle-, werkvertrekken zijn voorzien van der- ■nolietvloeren en uniforme klokken. De bouw is aangevangen in October 192». Door de strenge vorstperiode in den winter 1928—1929 hebben de werkzaamheden 2% maand stil gelegen, In Januari van het vol lende jaar, op een nader te bepalen datum, zal het nieuwe gebouw officieel in gebruik worden genomen. De bouw kost buiten de parketvloeren, de verwarming, den electrischen aanleg en 1e betimmeringen op 10 na precies een ten Met de bijkomende kosten zullen de totase bouwkosten niet ver van de 2 ton blijven. Het nieuwe ge-bouw is een sieraad voor Sassenheim, een waardige behuizing voor het bestuur eener gemeente die zich in een bloei mag verheugen, waarvan behalve het nieuwe stadhuis ook de algemeene verfraaiing en uitbreiding van dit oude dorp, „gelegen tus schen Leyden ende Haerlem op de Heere- weg". getuigt Mooi sncces voo „Cassiciacum" Wie zou er niet eens graag een avondje vertoeven tusschen de leerlingen van het R. K. Lyceum, de „ALA" ieden, het college „Cassiciacum", de voeballers van Alliance en de somenstellers van het blad „Tolle Lege"? Daarom stapten wij gisteravond naar den Zijlweg om een Kerstavond mede te maken, georganiseerd door „Cassiciacum". En we moeten eerlijk erkennen dat we genoten hebben van de prestaties van onze Lyceïsten. Het orkest, dat zich verschillende malen deed hooren, is gelukkig weer op het oude peil terug gekomen, we durven zeggen is aanmerkelijk verbeterd. De heer Koop weet met zijn musici iets hoogers te bereiken en ook op de juiste wijze zijn solisten te kiezen. Het project naar het ontwerp van Jan Stuyt van het nieuwe studiehuis voor de aanstaande geestelijkheid te Warmond Het nieuwe stadhuis te Sassenheim De glas-in-lood-ramen zijn vervaardigd door den bekenden kunstenaar Jaap Gid- ding te Rotterdam. Op de eerste verdieping vindt men verder nog links van de hoofdtrap bet apparte De kleine cellist ontpopte zich als een ta lentvolle musicus, die heusch niet onderdoet voor zijn groote broers in beroeps-strijkjes. Het Lyceum-strijkje verdient een ver maardheid en die zal het krijgen wanneer land en dat van de gemeente zien en waar-der gefeente dit vordert. ment van den gemeente-opzichter en een het over eenige dagen in de gevangenis en reserve-ruimte, die in gebruik kan worden jvoor de blinden gesp'cld zal hebben, genomen als de uitbreiding van den dienst1 Dan moeten we het koortje noemen, dat onder leiding van den heer Bar.k, eenige stemmige kerstliederen ten gehoore bracht. De stem van den dirigent zelf bekoorde ons echter het meeste Verschillende liederen werden door het orkest begeleid. Dan de prestaties van de declamatoren. Er waren er veel en velen hadden schoo- ne Kerstpoëzy uitgekozen. Speciaal werd ons hart veroverd door den kleinen H. Renen die met een bravour van een echten grooten mensch „ziji." gekozen gedichten voordroeg Zijn basstem drong ons tot diep in de ziel en zijn heldere zwarte oogen schoten vuur bij de heetste passages. Dat tweede-klassertje belooft heel wat voor de toekomst, maar hy dient geschoold te worden. Onder de pauze wenschten wy Pater Rec tor geluk met zyn leerlingen en de Pater toonde zich werkeiyk verheugd over de prestaties van zijn jongens. Pater Mijknecht bedankte aan het eind van den avond de verschillende executan ten. Van het volijverige bestuur roemde hij speciaal den voorzitter Jan v. d Berg. De Pater hield dan een treffende Kerst rede, die wy in ons hart bewaarden, als voorbereiding voor den grooten dag van morgen. „Zalig Kerstfeest!" klonk het van alle kanten, toen we naar huis gingen. „Zalig Kerstfeest!" Hoe zouden we dat hebben kunnen wen- schen, als we geen eigen Lyceum hadden? VIERDE GEMEENTELIJK ORGELCONCERT SolistJos de Klerk (Zang en fluit). Mannen- zangvereeniging „Werk- manslust" Krommenie. George Robert (orgel). Annie Robert-Fleumer (piano). Op dit Kerstconcert hadden we een volle zaal verwacht. Het programma, veelzijdig en toepasselijk als het was, mocht dit zeker verdienen. De orgelwerken waarop George Robert ons vergastte, waren geheel in de stemming van het naderende Vredefeest. De 1 Pastorale van J. S. Bach, waarmede de orga- jnist o 'ende, had slschts in het middendeel wat fleuriger registratie noodig gehad om geheel te kunnen voldoen nu was er nog plaats voor enkele wenschen dienaangaande. I Joh. Pachelbel's „Vom Himmel hoch, da komm' ich her", zoowel als de het Kerst offertorium door Guilmant op een viertal oude Kerstzangen gemaakt, werden in meer vol-''oming gevende registratie gespeeld, zoo e r zelfs dat de compositie van Guil mant ons wat bruusk voorkwam. Blijkbaar was de aandacht van den heer Robert wat sterker geconcentreerd geweest op zijn samenwerking met onzen stadgenoot Jos de Klerk, die van het orgel drie zijner eigen composities ten gehoore bracht met de uitstekende, innig muzikale voordracht, welke wij van hem kennen. Van de drie Kerstzangen vonden wij de muziek op beide gedichten van Anton v. d. Velde het sterkst van expressie en de muzikale vondsten zeer zeker het origineelst. Ernst en dramatiek spraken ook in de voordracht in het warme gedicht„Wij armen", de schalmei, de doedeldeinende, roerde haar zoete stem in het laatste lied, met den fijnen, gevarieer- den keerversvorm „Kersten menschen, hoort mij aan". De zanger van het Vlaamsche land, die zich Nederlander voelt als weinigen, had met zijn composities veel succes. George Robert begeleidde met fijnen smaak slechts de doedeldeinende schalmei en het klin gelende kerkklokje hadden we gaarne een nuance sterker gehoord, doch dit is natuur lijk slechts een detail, dat aan het gave geheel geen afbreuk deed. Het mannenkoor „Werkmanslust" uit Krommenie zou „Gloria" van Willem Robert zingen, benevens een tweetal Engelsche Kerst liederen, op oude teksten en muziek, bewerkt door den Engelschen componist Arnold Bax. Goede en minder goede momenten wis selden hier vrij sterk elkaar af. Het spijt ons dat we de compositie van Willem Robert niet alleen van zuiver kerkelijk-muzikaal j standpunt niet mooi kunnen vinden maar ook als concert-nummer doet dit nummer het niet. Het is daarvoor een te weinig aan eensluitend, een te hytri i ;h geheel, en hinkt eigenlijk op twee princiepen dat van den ouden liedertafelstijl en dat van meer uitgesproken moderne toonschildering. Voeg daarbij dat het zeer moeilijk en voor hol- landsche tenoren al komen ze dan ook uit de Zaanstreek wat heel wat zegt vooral vrij hoog geschreven is en men be grijpt onmiddellijk, dat bij enkele zeer goec% gedeelten, we noemen o.a. Filius Patris Qui sedes ad dexteram de overige niet i konden qjeewerken tot het verkrijgen van een toonzuiver, fraai geheel. Dan waren de beide Engelsche Kerst liederen, hoewel ook daar, vooral ter be reiking van eenige klankschoonheid, nogal een en ander te schaven viel, heel wat beter, vooral echter het eerste The boar's head. i Het fraai misschien wat stug en ruw op- gebouwde Amen, aan het slot was een I geestige bekroning van het typische geheel. Bij het tweede lied Now is the time of Chris- j tymas was het 't typische rhythme,- nog geaccentueerd door het vrije rhythme van fluit en piano, dat 'n koddig effect maakte. Geheel zeker van z'n zaak leek ons het koor KANTOOR HAARLEM NASSAUPIEIN 1 TELEFOON 13098 nog niet, hoewel het over 't geheel genomen een goéden klank wist te ontwikkelen en zong met geestdrift en entrain. De heer Robert leidde zijn mannen met vaste hand en wat ons vooral opviel was het dynamische verschil en de vaak uitstekend verzorgde, fijne voordracht. Dit vrij groote koor zong uitnemende pianissimo's terwijl de forti meest nobel van klank waren, al is over 't geheel genomen het timbre van dit koor niet aan den sonoren kant. Degenen die dit concert hebben bijge woond, genoten blijkens het applaus ten zeerste van hetgeen werd ten gehoore ge bracht. En een prettige stemming voor de komende feestdagen bezorgde het ons zeker l LIEFDADIGHEID Niet geven zonder inlichtingen van den Armenraad Het bestuur van den Armenraad te Haar lem, Mr. Dr. W. P. Vis, voorzitter en Mr. P. E. Barbas, secretaris, wenscht by den aanvang van het winterseizoen het publiek nog eens te waarschuwen voor de schadelijke gevolgen van het geven aan hulpbehoeven den, zonder vooraf ingesteld onderzoek eri voor het geven van gelden aan collectanten voor liefdadige instellingen, die men niet kent. Omtrent hulpzoekende personen of instel lingen van weldadigheid kan steeds wor '.en geïnformeerd aan het Bureau van den Ar menraad, Jansweg 39, Telefoon No. 12700. De Armenraad maakt van deze gelegen heid gebruik, er de aandacht van het pu bliek op te vestigen, dat het in den regel de voorkeur verdient, hulpzoekenden, na onder zoek, te steunen door middel van de be staande instellingen van weldadigheid, om dat deze instellingen naast den financieelen steun, welkn zy verleenen, de hulpzoekenden ook met raad en daad ter zyde staan, en trachten hen weder zoo spoedig mogelijk zelistandig te maken. Tenslotte wil de Armenraad zijnerzyas nog eenswyzen op de groote noodzakciyk- heid, dat door het publiek financieele "f- fers worden gebracht voor liefdadige doel einden, door het steunen van betrouwbare instellingen, die niet zelden slechts met groote moeite hun arbeid kunnen voortzet ten. Alleen op deze wijze wordt de mogeiyk- heid geopend, op afdoende wijze in de vele nooden te voorzien. Reeds eerder hebben wy gemeld, dat de ZeerEerw. Pater Wynand Sluys. na zyn zes conferenties in de kerk van het Allerheiligst Hart van Jezus, op den Kleverparkweg, een vervolgcursus zou geven, waarop de R.K. Ge- loofszedenleer in byzonderheden zou worden uiteengezet. Deze cursus heeft gisteravond in de R. K. school aan de Velserstraat een aanhang ge nomen en zal iederen Maandagavond aldaar 1 worden voortgezet. Gedurende de lessen wordt ruimschoots I gelegenheid gegeven to> het stellen van vra- i gen; debat blijft echter uitgesloten. «ügsste Vkooy het oordeel van Uw dokter I AgentenF£B heimtonmo-Den Hocg Vooral in het buitenland wordt het Kerstfeest gevierd als een algemeene feestdag met een beperkt religieus karakter, let Kerstkribbetje is in de Katholieke huisgezinnen tentoongesteld, misschien daarnaast de Kerstboom. Met den Kerstboom alleen kunnen we het echter niet doen, want wat spreekt er uit 'n dennenboom? Leo Brom, is uitgevoerd geheel in massief Deze foto is genomen in Dultschland, waar de dennerboom hel-verlioht midden op de brons, gepat-ineerd in verschillende nuances markt praalt Ondertrouwd: 23 December. W. v. Eyk en J. A. Nauta. Geboren: 20 December, d. van F. Schrama —Prakken z. van J. J. v. Bruggen—Bak ker d. van H. M. de HaanSymonsma 21 December, z. van W. J. VreemVerplak d. van M. W. JoostenBronstring d van G. M. RuttenStinnehsen d. van M. W. HellemannWeyers z. van F. P. de WitHilhorst d. van C. M. de Haas Spoor 22 December, z. van G. SipkesMax. d. van E. A. Reitsma—Krause 23 De cember. d. van R. de JongCohen de Solla z. van D. MartensKoning z. van M. P. v. d. MeerDriessen. Overleden: 21 December. H. v. d. Voort, 72 J„ Harmenjansweg. G. Heiloo—Huykman, 83 j., Kinderhuisvest E. Priüse v. d. Aa— v. Eeuwijk, 79 j„ Omvalspoort H. de Regt 53 j„ Schotersingel 22 December A. C., 2 j., d. van L. Germeraad, Kleverlaan K. Tromp, 65 j„ Fuhrhopstraat J. Hansen, 50 J., Bantamstraat S. v. d. Meer—Botke, 48 j„ Bakkerstraat. Het nienwe laboratorium van Prof. van Slogteren te Lisse, dat officieel ongeveer midden Januari zal worden geopend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5