"De Leidsche Courant UIT DEN OMTREK t&ï covW^1 V°'«sS ""f' e" See" S °"deS itdscri tx vwtVitn- De uitbreiding der Ziekenhuis- verzekering Minister Deckers en de Kringenwet De Kerstmis-tentoonstelling in het Krelagehuis Lijk gevonden Personalia Aanrijding tusschen twee vrachtauto's Beparkte tramdienst op Oudejaarsavond is voor LEIDEN en OMSTREKEN het gewezen DAGBLAD voor ADVERTENT1LN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR •aan- BLOEMENDAAL HAARLEMM^RLIEDE EN S^A HEEMSTEDE Inschrijving voor den dienstplicht HEEMSKERK MUZIEK N.V. Ver. Rotterdamsch Hofstad- Tooneel „Drie weken op proef' ZANDVOORT Tentoonstelling van Beeldende Kunst te Heemstede Het nieuwe Gouvernementsgebouw Per radio uitgezonden Voor de microfoon Mej. Annie Woud HALFWEG NIEUW-VENNEP VOGELENZANG e een abo^eJVd*e tea Se *Toevoe- aaid^ver2-°c, r.vu \a£e \yareaa- be\eeUe* V oT^ \aaa 3 De conferentie tusschen gemeentebe stuur en besturen van de zieken fondsen nog geen besluit opge leverd Gisteren is een conferentie gehouden tus schen wethouder mr. Slingenberg, den direc teur van den Gemeentelijken Geneeskundigen dienst, den heer J. van Konijnenburg en de besturen van de ziekenfondsen over de wen- schelijkheid om de bestaande ziekenhuis verzekering uit te breiden. Naar wij vernemen, is men in deze confe rentie nog niet tot een besluit gekomen, doch zullen de besprekingen worden voort gezet. Op het oogenblik betalen de ziekenfondsen 5 cent per lid voor de ziekenhuisverzekering. B. en W. nu willen die verzekering uit breiden tot verpleging in oude lieden-ge- stichten, de lighal, het Parkherstellingsoord, sanatoria en kinderkolonies. De deelnemers aan de ziekenhuisverzeke ring die minder dan 1500 inkomen hebben zullen geen hooger contributie betalen. Voor de overigen zou de verhooging bedragen 15001800 2Vi cent per week, ƒ1800 aioo 5 cent en ƒ21003000 7V2 cent. Thans ontvangt de gemeente ongeveer 100.000 premie voor de ziekenhuis-verzeke ring. Er zijn omstreeks 40.000 leden die 5 cent per week betalen. Geraamd wordt dat de verhoogde opbrengst 60.000 zal bedragen. De bedoeling is, alleen ouden van dagen die hulpbehoevend zijn voor rekening van de gemeente te doen verplegen. De Genees kundige Dienst zal hierbij over de opneming beslissen. De bijdrage van de" nabestaanden zal voortaan als het verzekerden betreft, voor rekening van de gemeente komen. Nu worden zulke chronische zieken af en toe naar gestichten buiten de stad gezonden, terwijl het de bedoeling schijnt te zijn, de inrichting aan den Schotersingel in de toe komst meer dan tot nu toe te bestemmen voor het opnemen van zulke patiënten. De uitzending zal blijven geschieden via de Vereeniging tot tuberculosebestrijding. Wat het consultatiebureau en het werk der huisbezoeksters betreft, zal het werk der vereeniging geheel zelfstandig blijven. Alleen is te verwachten dat de gemeente meer geld zal moeten uitgeven dan tot nu toe werd beschikbaar gesteld voor de verpleging van patiënten. Vermoedelijk ook zal de gemeente alle verpleeggelden voor de sanatoria voor haar rekening nemen. Het Brederode-duin blijft geheel voor de zorgen van de vereeniging, alleen zal de gemeente nog voor haar rekening nemen de verpleeggelden die de verzekerde patiënten voor de verpleging aldaar zouden moeten betalen. De bedoeling is voorts, om geen verpleging van verzekerde t.b.c.-patiënten te garari- deeren, maar alleen dat deel der kosten te vergoeden, dat onder de bestaande omstandig heden voor rekening der patiënten zou komen. Hetzelfde geldt voor de opneming in het Parkherstellingsoord en de kinderherstel- lingskolonies. de centrale punten van Nederland, waar cie Kringenwet hoofdzakelijk werkt en wil rut- len binnenkort de eerste vergadering is al uitgeschreven in die verschillende V'.aatscn vergadering hebben, waar de naast belanghebbenden en vertegenwoordigers dei- gemeentebesturen bijeenkomen en voorge licht worden, nopens de beteekenis der Krin- genwet, door den inspecteur der genie, en waar de bezoekers dier vergaderingen ten volle gelegenheid hebben hun bezwaren te uiten Ik heb hoop, dat dit verhelderend en, waar noodig, apaiseerencl zal kunnen wer ken. Het meeste belang vindt ge geachte af gevaardigde misschien nog gelegen in deze mededeeling', dat ik mij er persoonlijk bij herhaling van overtuig, dat ce Kringenwet zoo soepel als met mijn verantwoordelijk heid. maar eenigszins in overeenstemming is te brengen, wordt toegepast. Beslissingen t.a.v. de Kringenwet worden door mij per soonlijk behandeld en persoonlijk genomen. Ik heb alle zekerheid, dat t.a.v. de Krin genwet geen onbillijkheid wordt begaan, en dat zoover mogelijk wordt gegaan ais met de eischen, welke de wet en de landsverde diging nu eenmaal onverbiddelijk stellen, avereen is te brengen. De geachte afgevaardigde heeft in de rede, welke hij hier gehouden heeft verleden Dinsdag, enkele gevallen genoemd. Zonder nadere aanduiding kan ik tot mijn leedwe zen ik heb er een poging toe gedaan niet voldoende vaststellen, welke gevallen ae geachte afgevaardigde op het oog heeft. Wil hij de goedheid hebben om deze nader te omschrijven, dan wil ik heel gaarne, met be trekking tot de gevallen, welke hij heeft aangeduid, een onderzoek instellen. De Wijker Pijp. De heer van de Bilt sprak ook over de sluis bij de Wijker Pijp. De inudatiesluis is in het zij kanaal A nabij de Wijker Pijp is in 1894 vanwege het toenmalige Departement van Oorlog gebouwd, volgens een verleende vergunning door den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid. De doorvaart- cpening bedraagt 8 M„ en de sluis bevat normaal 2.2 M. water, en is voornamelijk in vredestijd altijd open, maar kan uit een defensie-oogpunt toch niet worden gemist. Nu is het mogelijk, dat er bijzondere belan gen zyn bij voorbeeld van scheepvaart welke vergrooting dezer sluis gewenscht ma ken. Ik wil den geachten afgevaardigde gaarne verzekeren, dat mijnerzijds alle mo gelijke medewerking zal worden verleend, om tot de vergrooting te komen, maar de ge achte afgevaardigde zal het met mij eena zijn, het geldt hier geen defensie-belang. De kosten dus, welke de vergrooting der sluis zou meebrengen, kunnen billijkheidshalve niet drukken op de defensie-begrooting. Aan mijn bereidheid om medewerking te verlee- nen tot verbetering behoeft de geachte af gevaardigde niet te twijfelen. Wij hebben reeds aan de Handelingen der Tweede Kamer ontleend, hetgeen de heer Van de Bilt gezegd heeft over de Kringen wet en de Wijker Pijp te Beverwijk. In verband hiermede laten wij thans hieronder volgen het antwoord van den Mi nister van Defensie, Z. Exc. Dr. L. N. Dec kers. Daaruit blijkt, dat deze Minister het wel meent met de belangen van de be trokkenen. Het antwoord luidt als volgt: Tot de vraag, of de weermacht in staat zal zijn haar taak te vervullen, behoort ook «ie aangelegenheid, door den geachten afge vaardigde den heer van de Bilt ter sprake gebracht, toen hij een betoog hield over de verboden kringen. In verband met de groote draagwijdte van het moderne geschut, zijn die verboden kringen, zoo dacht de geachte afgevaardigde, althans zoo sprak hij veron- derstellenderwijze, minder noodig en zullen zij geen beteekenis meer hebben. Ik ben overtuigd, dat de geachte afgevaardigde zich zoo heeft uitgesproken, omdat hij er prijs op stelde eens de meening te vertolken, wel ke bij zeer velen bestaat. Ik geloof niet, dat dit ten volle de meening is van den geach ten afgevaardigde zelf. Ik wil doen opmer ken, dat aan het scheppen van den verbo den kring de eisch ten grondslag heeft ge legen, welke op liet oogenblik ook nog ten volle geldt, dat, willen de voorbereidende ver dedigingslinie en de afzonderlijke verdedi gingswerken onmiddellijk bij mobilisatie kunnen beantwoorden aan him doel, die kring inderdaad moet worden gehandhaafd. Het is derhalve noodig. dat vóór die linie en werken zich uitstrekke een strook gronds van bepaalde breedte, waarop zonder toe stemming niet mag worden gebouwd en waarin geen verandering van eenige betee kenis mag worden aangebracht, opdat de opruimingswerkzaamheden in tijden van mobilisatie niet zullen worden belemmerd. De wereldoorlog heeft overduidelijk aan getoond. welke de gevolgen kunnen zijn. in dien aan het scheppen van een dergelijke zone niet de noodigc aandacht wordt be steed. Ik behoef er slechts aan te herinneren, dat de overval van Luik in 1914 duidelijk heeft bewezen, hoe het nalaten van öerge- De tentoonstelling, die hedenmorgen te 11 uur is geopend in de zaal der bloemenkeu- ringen van het Krelagehuis, was aanvan kelijk uitgeschreven als Kerstmiskeuring en tentoonstelling. De bedoeling var de keuring is, dat de pro ducten gebracht worden zooals ze zijn ge broeid. Dit seizoen nu is voor broeien bij uitstek ongunstig. Ter eerste door de vorstperiode van 19281929, waardoor alles later dan ge woonlijk was, ten tweede door het warme najaar. Met deze omstandigheden is rekening ge houden, wat ae ter toonstelling betreft. Aile inzendingen ziju vrije inzendingen, waarmede dus het oorspronkelijk doel voorbijgestreefd is. Toch neemt dit .niet weg, dat de tentoon stelling vor vaklieden, warvoor ze is opgezet voor het publiek is ze niet toegankelijk buitengewoon belangrijk is. Wanneer men iangs de verschillende in zendingen loopt, valt dadelijk op, dat zelfs de producten van erkend uitstekende broei- ers, de kenmerken van het minder gunstige seizoen vertocnen Kort van steel en klein van bloem, die niet geheel tot ontwikkeling is gekomen, zijn de hoofdkenmerken. De inzendingen Wij zien direct bij den ingang een belang rijke inzending van hyacinten van H. de Graaf en Zoon te Lisse. Dit zijn alle gepre pareerde hyacinten. Hiervoor bestaan drie systemen: 1. prepareeren door vroegtijdiger te rooien (drie weken vóór den normalen tijd) 2. de zoogenaamde teelt op pijpen (warm water-buizen of electrische bodemverwar ming). 3. warenhuishyacinten, die onder glas ge teeld worden. Voor den broei van hyacinten is ditj aar bijzonder slecht. Tulpen zijn iets beter. Van de vele soorten die de firma II. de Graaf en Zoon exposeert, behooren L'Inno- cence, Ftirst Bismarck en Dr. Heber tot de beste exemplaren. Naast deze groep vinden we een inzending van de Gebr A. en P. Nijssen te Santpoort, waarin o.a een groep tulpen op pijpen ge teeld, de Allard Pierson, voorkomt. Deze in zending wordt opgeluisterd door een fraaie groep poinsettia Langs denzelfden wand treffen we eene inzending aan van Mendeltulpen, van de N.V. Ver. Bloembollenculturen te Noordwijk, van de N.V. Braam en Zoon te Heemstede, kruisingen van producten-Dames, den be kenden pionier in het bollenvak. Van de firma P. Bijvoet en Co. te Over- veen vinden we een hyacint „Jan Bos", ge ëxposeerd zooals ze gebroeid is. Het middengedeelte der zaal wordt inge nomen door een belangrijke inzending van Gisterenmorgen is aan de politic te IJmuid- den mededeeling gedaan dat door een mans persoon in de binnenduinen bij paal 58 het lijk van een vrouwspersoon is gevonden. Onder leiding van den commissaris van poli tie werd een onderzoek ingesteld waaruit bleek dat de vrouw uit Utrecht afkomstig is- Het lijk is naar het St. Antonius-zieken- huis overgebracht. De heer K. Bukowsky, alhier, slaagde te Groningen voor het examen Hoogduitsch M. O. B. Gistermorgen had op tien hoek Linden- straatEikenstraat een aanrijding plaats tusschen twee vrachtauto's. De aanrijding ontstond, doordat een van de beide auto's slipte. Zij werden beide zoodanig bescha digd, dat zij moesten worden weggesleept. Na 's avonds 9 uur In verband met den Oudejaarsdag, zal het personeel van de tram dien dag zooveel mo gelijk vrij worden gegeven. Daartoe wordt 's avonds na 9 uur een beperkte tramdienst ingevoerd. Lijn 1 (SchotenHaarlemHeemstede) zal in plaats van om de 1%, om de 10 mi nuten gaan rijden. Bovendien zal op deze lijn met enkele motorwagens zonder aan hangwagens gereden worden, terwijl voorts slechts éénmanswagens dienst zullen doen. Lijnen 2 en 4 (respectievelijk naar Bloemen- daal en Leidschevaart) gaan eveneens om de 10, in plaats van om de 7X* minuut. Desavonds was een feestavond georgani seerd in de zaal „Concordia." Opgevoerd werd door een aantal dilet tanten „Calderons", door pastoor Knaapc vertaalde sacramentsspel: „De Geheimen der H. Mis". Geboren Th. W. C. E. Witte- De lijn Verwulft—Overveen zal om de in plaats van om de 9 minuten rijden. De diensten van lijn 5 en de intercom munale lijnen blijven ongewijzigd. Burgerlijke stand - Warmerdam-Jansen, z Kooijman, d. Ondertrouwd A. J. M. von der Möhlen en A. W. M. D. Bünker E. B. Plooij en W. M. de Wilde J. L. van den Ende en L. A. A. Kaufmann. Getrouwd J. H. Westermann en M. L. Klussener M. Jansen en D. Wesseling. Overleden G. W. V. M. Roling, 65 jaar. Burgerlijke Stand. Overleden: Maria var: Warmerdam geboren van Veen, oud 59 jaar. Aanbesteding. Vanwege openaare wer ken werd aanbesteed: le. Het vervoer voor zoover dit niet door den dienst der gemeentereiniging kan ge schieden van puin, sintels Dasaltslag, stee- nen, tegels en andere materialen benevens het machinaal vegen en sproeien van we- De burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat in Januari a.s. voor den dienst plicht moeten worden ingeschreven personen, die geboren zijn in 1911. 12 gen in Heemstede. De laatste inschrijver was de heer G. Bakel. j 2e. De levering, inbegrepen het vervoer van straatzand, benoodigd door den dienst van openbare werken te Heemstede. De laagste inschrijver was de heer M. A. Jansen. elke vereeniging zelfstandig haar feest avonden voortaan zal organiseeren en regelen. Dan was aan de orde het benoemen van een bode wegens het bedanken van den te- genwoordigen. Nadat over dit punt flink wa» gediscussieerd, was de bode blijkbaar op an dere gedachten gekomen en gaf zich weder om op als bode. Er waren nu echter ook ver schillende anderen, die zich vóór de vergade ring hadden opgegeven. Na stemming werd de bode met een groote meerderheid van stemmen herkozen. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat de wedstrijden van de afdeeling gehdu- den zouden worden op Zondag 12 Januari 1930. Overleden Het raadslid Jac Beentjes, die de vorige week van een vrachtauto is afgevallen, is Zondag in het St. Elisabeth'» Ziekenhuis te Alkmaar overleden. (N et-Officieel). 452e STAATS!OTER1J. Trekking va' Ufnsdac 23 Dec 142» 3e Klasse 2e I iist. Hoogc Prijzen: 979 f 25.0(a). 6087 t 2(00 621 7200 1000 604 10131 16932 490. 1578 7120 7 20" 144 2575 1341 8SS2 12360 12779 13990 14S29 1S998 19141 160 Prlpen v»n 45 •">9 55 57 SO 196 229 242 262 gemeentesecretarie op: Vrijdag, 3 Januari 1930, voor hen, wier namen aanvangen met A tot en met Bo; Zaterdag, 4 Januari 1930, voor hen, wier namen aanvangen met Br. tot diverse begonia's en cyclamen van de firma en met D; Maandag, 6 Januari 1930, voor ITALIA ANSCHE OPERA Puccini's Butterfly Na Bizet's Parelvisschers Puccini's But terfly. Het is door de Italiaansche Opera- instelling goed ingezien, om ter wille van de onontbeerlijke hooge recette, één dezer wer ken van Puccini op te voeren. Ze zijn sinds geruimen tijd bekend, door vele, goede ge zelschappen op uitstekende wijze vertolkt, maar daar ze nog immer als de beste voort brengselen van den nieuwen, veritischen stijl kunnen worden beschouwd, zijn ze de her opvoeringen volkomen waard. Giacomo Puccini is ongetwijfeld Italië's voornaamste muziekdrama-componist na Verdi. Hoe treffend en raak geeft hijin mu ziek door zijn eigenaardige vindingskracht hét kunstenaarsleven weer, met al zijn ramp spoed, tegenslagen en gezonden humor (Bo hème), hoe verplaatst hij ons door de goed getroffen exotische tint zijner overigens echt-Italiaansche muziek in het verre Oos ten (Butterfly). Dat Puccini werd aangetrokken tot mu zikale verklanking van een onderwerp, dat zich in Japan, „het land van bloemen en beeldspraak", afspeelt, is licht te begrijpen. Het is voor een Italiaan niet moeilijk, zich in een andere, zonnige omgeving te verplaat sen. Maar er is hier meer, iets hoogers, wat treft, namelijk de scherpe uitbeelding van het teerc, dramatiche onderwerp. Wordt in het eerste bedrijf op fraaie wijze geschilderd de trouwe liefde van een Japansche aan een Amerikaan geschonken en waaraan slechts in schijn wordt beantwoord, in het tweede komt de schrille tegensteling der oprechte en geveinsde liefde duidelijk uit. En hoe tra gisch doet dat langzaam verwelkende leven der vrouw aan. Meer dan de exotische tint der muziek, die Puccini verkreeg door het gebruik van primitieve Japansche toonsoorten en melodi sche wendingen, voert de juiste illustratie van het onderwerp den boventoon. Het aan passingsvermogen der muziek aan het re alisme der handeling toont Puccini hier op klare wijze. Dank zü de voortrefelijke opvoering, kon men ten volle genieten van dc schoonheden, die dit operawerk bevat. De Japansche, in muzikaal opzicht natuurlijk, ten deele ver- europeeschte zangeres Yovita Puentes, ver vulde de titelrol. In de dramatische deelen had zij, bijzonder als actrice, goede momen ten Vocaal bewonderden wij haar het meeste in de meer lichte, lyrische scènes. Nu wij deze moeilijke, veeleischende rol van een Japansche hebben zien vervullen, moeten we opmerken, dat vele Europeesche (waaronder Hollandsche) zangeressen, het het exotisch karakter dier rol goed hebben weergegeven. De overige rollen waren goed bezet. De lyrische tenor, Pietro Mariotti, de baryton icPrioeli, de bas Eraldo Coda ver- baryton Piccloli, de bas Pinkerton, Sharpless D. Baardse Dzn. te Aalsmeer, vele en fraaie soorten onderscheiden naar kleur en vorm. De firma J. J. van Meeuwen te Heemstede heeft een prachtige mand Triumph-tulpen ingezonden. Van de Gebr. Eggink te Voorschoten is aanwezig een fraaie collectie Mendeltulpen: van G. van der Mey's Zonen te Lisse een mand hyacinten. De firma H. de Graaff en Zoon te Lisse exposeert hier een colectie Mendeltulpen. Een specimen van Warenhuiscultuur is in gezonden door de N.V. Holl. Cultuur Maat schappijen te Vogelenzang. Van Aalsmeer treffen we nog een inzen ding aan van D. Spaargaren Mzn. en Zonen, die met een schitterende collectie cyclamen uitkomt, waaronder de nieuwste variëteiten. Een voor vaklieden belangrijke inzending is die van C. Soeteman te Noordwijk. Hoe wel S. bekend is als een uitstekend broeler, munten zijne producten niet uit, wat -wel een bewijs is, dat de omstandigheden voor het broeien ongunstig zijn. Wij noemeh uit deze Inzending: Due van Tholl, Proeerpine, Vermilion brlllant. Bü de inzending van de firma C. Jonkheer en Zonen te Hillegom treffen we OA. de hyacint Tuberger Scarlet, fraai van kleur, maar klein van bloem. De grootste inzending op deze tentoon stelling vormt die van de N.V. Gebrs. N. en J. Roozen te Heemstede, hoofdzakelijk Uit hyacinten bestaanden. Hiervan onderscheiden zich Ftirst Bismarck en Dr. Lieber, de laatste een mooie, volle soort. Een specimen van teelt op pijpen is de mendeltulp Grand Lila en Marconie. Een fraaie tulp is Brilliant Star en rose Precos. De aanleg en het arrangement der tentoon stelling is geheel geschied onder leiding van de firma Koper te Bennebroek. Directeur Cor v. d. Lugt Melsert Zaterdag 28 en Zondag 29 December geeft dit gezelschap in den Stadsschouwburg alhier twee vertooningen. Dien eersten avond wordt het bekende blij spel het amusante stuk van Fred. Lonsdale gege ven. Hierin treden op: Cor v. d. Lugt Mel sert, Fie Carelsen, Anton Roemer, Minny Erfmann. Toen het hier in October voor de Vereeni ging Geloof en Wetenschap werd gegeven, heben wij stuk en spel om 't zeerst geprezen. Wij schreven toen dat we genoten hadden van den kostelijken humor en enthousiaste toeschouwers de artisten hadden toegejuicht. Den tweeden avond wordt vertoond: DE MAN IN DE MONNIKSPIJ, het sensatie-stuk van den bekenden Novel list en tooneelschrijver Edgar Wallace. „Arti et ReUgiont". De R. K. Gem. Voor de aangifte ter inschrijving zal in hetZangyereeniging „Arti et Regione' zal op bijzonder gelegenheid worden gegeven ter,fen 2en Kerstdag a.s. het JCeret-en Drie- 1 koningen-Oratorium" van H. F. Mtiler op voeren. Dit werk bestaat uit soli, kwartet en koor met piano en orgel, in veertien groe pen en wordt met een serie lichtbeelden be geleid. bestaande uit totaal 57 films, die hen, wier namen aanvangen met E tot en met Ha; Dinsdag, 7 Januari 1930, voro hen wier namenaanvangen met He tot en met J; Woensdag, 8 Januari 1930, voor hen, wier namen aanvangen met K; Donderdag, 9 Ja nuari 1930. voor hen, wier namen aanvangen voor dit doel uitsluitend op de beste ate liers te Parijs zijn vervaardigd, naar tee- keningen van beroemde meesters als: Gus- tave Doré, Rembrandt, Rubens, fra Ange- lico, Diirer en anderen. De uitvoering der beelden zal geschieden met L tot en met M: Vrijdag, 10 Januari (joor den ^eer DUin> Uit Haarlem, bekend 1930, voor hen. wier namen aanvangen met zandvoort door zijn succes o.a. met N tot en met Q; Zaterdag, 11 Januari 1930, d„ Lourdesfilm. voor hen, wier namen aanvangen met R tot et werk, dat onder leiding staat van den en met Si; Maandag, 13 Januari 1930, voor rie::r J. Sibbering, werd ook eenige jaren hen, wier namen aanvangen met SI tot en geleden te IJmuiden viermaal met volle za- met U; Dinsdag, 14 Januari 1930, voor hen, ien opgevoerd, ook onder leiding van den wier namen aanvangen met V tot en met heer Sibbering; het zal daarom aanbeveling We; Woensdag, 15 Januari 1930, voor hen.verdienen zich tijdig van een plaatsbewijs wier namen aanvangen met Wi tot en met Z.te voorzien. an telkens van des voormiddags 9 uur tot des middags 13 uur. In ,,'t Kleuterhuis", Lieven de Keylaan te Heemstede, wordt een tentoonstelling ge houden van etsen van Harting en Heuff, teekeningen, etsen en gravures van Dupont, etsen en litho's van Haverman, litho's van Hovtema en Jan Veth, teekeningen, etsen en litho's van Van der Valk. De tentoon stelling is geopend van 24 December tot en met 1 Januari. 3! 156 390 558 920 1143 1390 1597 1/37 1973 2208 ^449 7748 3003 lijke maatregelen in tijd van vrede het ge- en Bonzo-Yamadori. De Suzuki-rol was in makkelijk maakte, dat de tegenstander vrij- handen van de mezzo-sopraan Luisa Squar- wel ongehinderd tusschen de obiecten, die zina, die voortreffelijk samenspel met But- zich op het terrein bevonden, de vesting terfly gaf. tot op zeer korten afstand kon naderen. In j Het orkest bleek uitmuntend ingespeeld verband met dit alles zou ik gelooven geen te zijn en de tweede dirigent Vencenzo Ma- 1 reini leidde het geheel met groote beheer- sching. Bartera, direttore de scema zorgde j voor ^en interessante aankleeding en alles goeden dienst te bewijzen aan de weer- macht, indien ik besloot tot intrekking der Kringenwet over te gaan. Er bestaat ten aanzien van dit vraagstuk heel veel misverstand. Men moet niet uit het oog verliezen, dat de wet al een 80 jaar oud is. De belemmering, welke op den grond ligt, is dus allang gekapitaliseerd; diegenen, die die gronden hebben ontvangen, hebben die al lang ontvangen met den druk, welke op die gronden lag, en wanneer morgen dus opheffing wordt gegeven van dien dnik. dap geeft men daardoor een niet te versmaden geldelijk voordeel aan de huidige eigenaren, wat ik dien eigenaren gaarne zou gunnen, indien het mogelijk ware. De meeste moeilijkheden rijzen voort uit misverstanden. Zeer kort na mijn optreden heb ik daarom een maatregel genomen, waarvan ik hoop, dat eenig goe:f resultaat te verwachten is, en wel deze. Ik heb mij in verbinding gesteld met de organ'saties der naast belanghebbenden, tw. met die van de landbouwers en van de tuinbouwers en het N°deri9ndsch Instituut voor Vo'kshulsves- ting en Stedenbouw. Die organisaties hebben in overleg met den inspecteur der genie zich gewend tot onderscheidene burgemeesters in verliep vlot. De rol van Pinkerton junior werd aller aardigst door een klein ventje vervuld. Van een proces-verOaal wegens overtreding dei- Arbeidswet hebben wij niets gehoord. De zaal was zeldzaam goed bezet. Allen keerden voldaan huiswaarts. De leden van Ged. Staten, Bomans en Mi chel hebben de collectie schilderijen op het gemeentehuis van Laren bezichtigd, welke het gemeentebestuur heeft tentoongesteld, ten einde Ged. Staten in staat te sellen, een keuze te doen voor een geschenk aan het nieuwe gouvernementsgebouw te Haarlem. De keuze is gevallen op een werk van Evert Piters, voorstellende de nieuwe R. K. kerk, waarlangs een processie gaat, mede vanwege de typische Larensche kleederdrachten, die zich hierbij bevinden. De kerkdienst welke Zondag 30 December a.s. des avonds te 5 uur in de Kloppersingel kerk alhier gehouden wordt, zal door de Ned, Christel. Radio Vereeniging over den zender te Huizen worden uitgezonden op golflengte 1875 M. Voorganger in dezen dienst is Ds. J. W. Siertsema, Geref. Predikant alhier, die tot tekst heeft gekozen Lukas 2: 25—32. Naar wij vernemen zal de heer A. Engels, j zong het zangkoor orgelist der Oosterkerk alhier, op Donderdag 2 Januari a.s. des avonds te 6 uur een orgel* concert geven, dat door de Ned. Chr. Radio Vereeniging over een zender te Huizen wordt uitgezonden. Onze stadgenoote Mej. Annie Isoud, die ih het begin van deze maand bij de eerste uit voering van „Sursum-Corda" van Arthur Piechler te Weenen, haar medewerking ver leende, is thans wederom door den compo nist uitgenoodlgd om ook te Augstburg bij dé tweede uitvoering van het Oratorium onder zijn leiding in begin Maart haar medewer- 1 king te verleenen. ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN DEKEN B. M. J, VAN ROOIJ De parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart te Gouda heeft feest gevierd, nu haar pastoor, de Zeereerw. heer B. M. J. van Rooy, deken van Gouda, den dag herdacht heert, waarop hij voor 25 jaar de H. Pries terwelding ontving. Na eenige dagen in geestelijke afzonde ring te zijn geweest,keerde de jubilaris Za terdagavond In zijn parochie terug. Nadat Zijn Eerw. aan het station was verwelkomd door het Kerkbestuur, werd Z. Eerw. gereden naar zyn kerk, waar hem een plechtige ontvangst is bereid. Het geheel met geloovige gevulde kerk gebouw was buitengewoon fraai versierd met seringen en dennengutrlandes. Tusschen een haag van een 80-tal met het blanke wit gekleede bruidjes, dragend den eeerpalm, schreed de jubilaris, vergezeld van eenige familieleden en de geestelijkheid der parochie onder den jubelen-den zang van het orgel, naar het hogkoor, terwijl de aanwezigen hem een welkomstlied toezongen. De voorzitter van het feestcomité, de Wtleerw. kapelaan A. Oudewater, heette namens de parochianen deken Van Rooy opnieuw welkom, wenschte hem geluk en bood hem de feestgave, bestaande uit een bedrag in geld aan. Een plechtig lof door de jubilaris gecele breerd, besloot de plechtigheid. Zondagmorgen hielden de parochianen tot nitentie van den Jubilaris een algemeee H. Communie. Te half 11 droeg de jubilaris een plech tige H. Mis op. Hierbij werd hij geassisteerd door den Hoogeerw. heer dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam presbyter assistens, en de Weleerw. heeren Servaas en Beynen, diaken en sub-diaken. Onder leiding van den heer Farsthövel, Cantate Domino" de Missa in F. Dur van Max Filker. Na het evangelie neeft deken Van Noort de feestpredikatie gehouden, in welke hij de verhevenheid en de schoonheid van het priesterschap schetste. Van de gelegenheid om den jubilaris persoonlijk te complimenteeren, werd een zeer druk gebruik gemaakt. De geestelijkheid der St. Jozefparochie, de R.K. Radsfractie, de gemeente-secretaris de heer G. Pot en afgevaardigden van nagenoeg alle vereenigin- gen maakten hun opwachting. De harmonie „St. Cecilia" van de St. Jozef-Gezellenvereeniging Goudal I, had de attentie den jubilaris, een serenade te bren- 1 gen, welke na de hart'lenke woorden die er bij gesproken zijn, te oordeelen zeer op prijs werd gesteld. Daar het werk 3 uur duurt, zal er pre cies om 8 uur begonnen worden. Voor het orgel heeft de heer Tom de Vries, uit Haarlem, zich welwillend beschik baar gesteld; voor de solo's en kwartetten de dames R. Bürij, A. Eluijs en P Brouwer i (sopraan), M. Versteege en L. Versteege (alt), de heeren A. Zandvoort en W. Ver steege (tenor), J. v. d. Schinkel (bas), allen te Zandvoort. Met paard en wagen in de Hoofdvaart. Zondagmorgen in 't donker, ging de land bouwer C. de Vlieger van Abbenes met vrouw en vijf kinderen naar dc vroegmis. Nabij de woning van zijn broeder Th. C. de Vlieger alhier, schrikte 't paard van eenige veulens die bij zijn broeder op 't erf waren welke bij 't hooren naderen van een paard, uit 't stroo opstoven, welk geritsel 't paard op zij deed springen, waardoor het gerij in de Hoofdvaart terecht kwam. Voor in den wagen zat de Vlieger en zoon, binnen in de gesloten brik de vrouw met nog 4 kinderen, de zoon die voorin zat, geraakte onder 't paard en bekwam nog al eenig letsel, geluk kig niet van ernstigen aard. Door 't openen van 't achterportier wisten de overige huis- genooten zich in veiligheid te brengen. Hoe wel de reis leelijk verstoord werd, liep 't on geval buitengewoon goed af. Wat natte klee deren, een beschadigde brik en de schrik. Door hulpzame handen waren paard en wagen poedig op 't droge gebracht. R.K. Volksbond Gisteravond hield de R.K. Volksbond, afd. Vogelenzang, haar maandelijksche ledenvergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw. De voorzitter deelde mede, dat de feestavonden niet meer zooals gewoonlijk, door een regelingscommissie, ge combineerd met het bestuur der tooneelver- eeniging, zouden worden geregeld, maar dat 153 359 551 7SO 1696 1335 1586 1723 1967 2133 2436 2746 2987 3119 3193 33(18 3520 3714 3869 4008 4212 4470 4697 4S86 5033 5363 5587 5747 6139 6295 6397 6747 7130 7246 7437 7612 7914 8102 S337 S600 8785 8998 9241 9339 9611 9934 10046 10327 10508 10529 10819 10S51 11157 11191 11363 11428 11673 11674 43! 58., 967 1191 1398 1607 175" 1970 2289 234' 275! 3028 11875 12072 12300 12601 12811 12940 3230 3354 3536 3/74 3873 4014 4306 4502 4702 -1926 5040 5373 5589 5/5.'. 6195 6300 6405 6855 7138 7282 7454 7624 792.) 8115 8422 8626 8852 9017 9255 9407 9651 9940 10059 10077 10357 10363 10564 1087) 11215 11440 11693 3231 3395 3572 3789 3S97 41C6 4329 4509 4743 4940 5135 5379 5599 5827 6199 6310 6451 686f 7151 7300 7499 7633 7953 8168 8-124 8705 8899 902? 9273 9444 967S 994 2 432 669 976 1247 1408 16' 1 1807 2039 2366 2554 2779 3038 3236 3405 5593 3799 3898 4139 4335 4512 4746 4953 5208 3422 5604 5832 6202 6318 6498 6893 7166 7349 7566 7647 7978 8170 8445 8718 8920 9131 9275 9476 9716 9949 10127 10364 10569 10889 11232 11443 11702 450 739 982 1257 1420 1614 1930 2055 2316 2563 2816 3073 506 749 993 1301 1433 1623 1932 2097 2340 2611 2867 3082 3242 3446 3640 3811 5909 4149 4366 4518 4753 4954 5265 5456 5615 5861 621! 6329 6538 6946 7189 7375 7556 7699 8002 8221 5457 8742 8921 9146 9276 9531 9S?7 9954 10179 10201 10378 10445 10582 10602 10928 11085 11259 11269 11458 11513 3255 3459 364! 3S42 3918 4151 4368 4547 4823 4971 5285 5489 5648 5949 6268 6352 661! 7000 7199 7380 7567 7802 8029 8237 8467 8751 8974 9196 9313 9533 9843 89 278 524 753 995 1311 1537 1647 1947 2100 2432 2663 2925 3094 3258 3491 3660 3858 3966 4156 4434 4584 4855 4982 5293 5536 5696 5962 62$ 1 6375 6676 7061 7211 7425 7568 7810 80SO 8281 8512 8768 8992 9217 9316 9564 9919 105 337 530 763 1058 1318 155S 1661 1957 2117 24.35 2716 2931 3096 3281 3518 .3667 3867 3999 4204 4460 4664 4882 5028 5345 5546 5709 6125 6285 6394 6727 7127 7228 7435 759.3 7891 8084 - 8305 8517 8782 8996 9240 9337 9586 9924 11973 12107 12.313 12614 1285S 12962 13137 13152 1.3,384 13402 13622 1.36.30 13755 14171 11.333 14565 15117 15606 15606 15825 16006 13870 14187 14.370 14569 1.5130 15613 1.5613 15854 11707 11980 12001 12017 12200 12214 12241 12395 12439 12458 12655 12662 12682 12869 12872 12909 12992 1.3004 13069 13167 1.3191 13276 13446 13453 13474 13514 13731 137,32 14055 14111 14222 14259 14299 14426 14439 14449 14450 14665 14671 14677 14725 13199 15245 15280 15286 15645 15684 15730 15735 13545 1366.3 14003 140.39 14211 14389 14589 15196 15638 15638 15905 9996 mr? 10021 n2.cÜ 10305 10489 10SOO 10785 10814 11114 1127S 11559 11774 12063 12276 12557 12710 12931 13122 13318 13593 13747 14128 14316 11744 1?034 12255 12517 12685 12929 13106 13281 16007 16084 16392 15645 15684 157.30 15705 15920 15953 15975 15986 16100 16126 16223 16232 16407 16412 16424 16488 16610 16623 16655 16720 16897 16901 16965 16972 17201 17206 1721.3 17230 15018 15041 15045 15051 17410 17461 17525 17557 17725 17760 17784 17819 17957 1798.3 18006 180.37 18206 18227 18266 18415 18541 18546 18547 1S594 18920 18924 18974 19007 19152 19160 19202 19209 19314 193.32 19.337 19407 19511 19519 19532 19538 1962S 19644 19690 19710 19744 19832 19SSO I9SS5 19891 19907 19952 19992 20044 20066 20102 20122 20126 20219 20272 20280 20341 20382 20404 20413 204.34 20501 20525 20589 20591 2U60S 20628 20674 26750 20757 20761 20773 20778 20797 20822 20900 20949 3e Klasse, le lijst. 1821 m. z 2821; 1885 m. z. 2885 8508-m. z. 8608; 143AA m v. 14343* 3S4/i vpj, 16281 16368 16511 16541 16732 16733 17035 17080 14866 14909 17337 17353 17582 17604 17848 1 7857 18043 18124 18477 18501 18641 18753 19120 191.38 19241 19282 19423 1945! 19549 19552 19776 19803 19829 19924 19920 1993 16587 16805 17U2 14913 17401 1770.3 17933 18150 18505 18851 19144 IQ204 19507 19618 1115.3 11346 11608 11841 12067 12280 12567 12729 129.34 13134 13377 13601 13750 1415.3 14327 14492 1473.3 15289 15778 15778 16001 1626S 16507 16728 16976 17262 15061 171574 17842 18041 18437 18616 19068 19239 19412 19541 ^ve~ vOOT e V- d'A 00>s n MCt ;T\ die i Vaatsiné ,v üece® Vlet ^cdt Hooi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6