I LEEKEPREEKEN 'DE HENK FIBBE W HEERENBAAI Waies-Anthraciet G. KRAAM Co. WONINGBUREAU BUREAUXNASSAULAAN 48 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 28 DECEMBER 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17346 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL 320 Qnze VALUTA-AFDEELING koopt en verkoopt vreemd bank papier en buitenland checheques tegen de scherpste noteer ingen OUDEJ AARS-RADIO De Nieuwjaarsreceptie bij Z. D. H. den Bisschop van Haarlem De postvluchten naar Indië peranto op Oudejaarsavond i NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 HET S.S. „MADIOEN" OP EEN RIF GELOOPEN De passagiers gered; voor de bemanning geen gevaar DE CO-OPERA-TIE IN MOEILIJKHEDEN Dreigt opheffing? Een honderdjarige Ernstig auto-ongeluk ONZE NATUURMONUMENTEN Een belangrijke gift van H. M. de Koningin-Moeder De Raad van Ned.-Indië Het werktijdenbesluit voor winkels Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON vanpewone ECHTE FRIESCHE 20-50cf.per ons per H.L. - franco huis- f 3.10 TURFMARKT 10-TEL. 11088 Radio in Poolsche treinen De Mgr. v. d. Weteringstraat Waterstoof gesprongen Telefoon No. 13866 (drie lynen) Postrekening Na 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et., per kwartaal 3.25, per post; per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct- bij vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschea den tekst 60 ct. per regeL Alle a bonne's op dit blad zijn ingevolge ueverzekenngs voorwaarden! Levenslange geheele ongeschiktheid tot werden door 1 TCfl bijeen ongeval met! OCfi bij verlies van et. nandX IOC bij verlies van eenj H|| bij'n breuü vua, bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen JUuU«*"verbesvan beide armen,be"'s beenen of beideoogen /3|JB""doodelijken afloopj <tÖiJ»""ee13 voet of een oog| |fc3«""duim of wijsvinger been of arm anderen vinger VOORPOSTEN Wij laten nogmaals den ouden dag- oladman aan het woord om vandaag eens iets te zeggen over de zoogenaamde kleine pers in verband met de actie, welke de laatste maanden voor de „groote" R.K. pers valt waar te nemen. Wanneer men al dat gewrijf en ge schrijf, al dat ageeren voor de katho lieke dagbladpers in ons land nagaat, aldus onze zegsman, zou men zoo op pervlakkig tot de conclusie komen: waarom wordt er niet één katholiek- nationaal „werk van de goede pers" gesticht, waardoor het mogelijk is ver snippering, tijd-, geld- en arbeidsver- spilling te voorkomen, waardoor veel ge haspel, onderlinge naijver en nog zoo veel meer onaangenaams uit ons Room- sche kamp zou worden geweerd? Zie zeide onze voorlichter dat is nu precies het tegenovergestelde van het geen wij moeten hebben. Zoo sterk als ik er vóór ben, om voor ons kleine land één groot, algemeen katholiek blad, één Roomsch algemeen handelsblad te heb ben, zoo verkeerd zou ik het vinden, wanneer de centralisatie van de be staande plaatselijke en gewestelijke katholieke bladen tot één onderneming werd doorgezet. Toch is dit denkbeeld geen hersenschim. Zoowel intellectueele als commercieele leiders hebben daar over in een niet al te lang achter ons liggend verleden gedacht. Pogingen om in Nederland een groote Roomsche cou rantentrust te ormen, zijn wel ens be proefd, maar mislukt. Zoo iets uu nog het minste gevaar hebben j. -leverd, omdat daarbij voorzat, de redactie voor zoover zij principieele zaken be handelde vrij te laten. Het treven daarbij was voornamelijk om te komen tot een bezuiniging door gecentrali seerde, commercieele leiding en ge meenschappelijke betaling van voor allen benoodigde nieuwsberichten. Toch was ook dit streven niet geheel gevaarloos, omdat financieele overwe gingen zoo gemakkelijk er toe kunnen leiden, om langzaam aan al meer het groote beginsel, n.m. het eigen karakter van ieder blad, prijs te geven. Gevaarlijker was de opzet, komende uit politieke regionen, om één algemeen Nederlandsch katholiek blad te promo- veeren tot het leidende orgaan van de katholieke staatspartij, waaruit al de andere dan verder naar de beschikbare ruimte en de mentaliteit der lezers een aftreksel konden distilleeren. De voornaamste kracht van .onze in het buitenland zoozeer bewonderde en benijde katholieke pers zou daarmee verloren zijn gegaan. Tot eer van de Roomsche journalisten zij gezegd, dat zij zelf dezen aanslag op hun onafhan kelijkheid zóó krachtig hebben afgesla gen, dat de dagbladondernemers er zelf nooit aan te pas behoefden te komen. Begrijpen wij het goed aldus merk ten wij op, dan ziet u die kracht voor namelijk in de onafhankelijkheid der verschillende katholieke dagbladen? Juist, gaf onze gastheer ten antwoord. Wanneer de politieke eenheid van de Nederlandsche katholieken een groot goed is (en wie twijfelt daar nog aan, wanneer hij naar het buitenland kijkt), dan is het groeien, het versterken en behouden van die eenheid voornamelijk aan de vele gewestelijke Roomsche bladen te danken. Die weten precies, waar in hun gebied de zwakke plekken schuilen; die brengen naar buiten, wat er in critieke tijden gist en bruist on der de kiezers. Zelf kunnen zij al veei rechtzetten; misvattingen wegnemen; geschillen beslechten. Maar niet het minst doen zij dienst als veiligheids kleppen. In het politieke leven moeten verhitte gemoederen zich nu en dan kunnen uiten. De districtsbesturen vol gen die plaatselijke en gewestelijke be weringen en doen er in de centrale lei ding hun voordeel mee. Zonder die vei ligheidskleppen en zonder die gedecen traliseerde voorlichting zou het massale lichaam van de R.K. Staatspartij al lang als een leemen reus in elkaar zijn gezakt. Nu blijft die zelfde staatspartij steeds meer tot spijt en verbazing van den veelkoppigen tegenstander éen hechte eenheid; komt de heftigste stor men te boven en verschijnt telkens weer vernieuwd cn verjongd uit den strijd. Onze leiders en voormannen in de politiek weten heel goed, dat die dertig katholieke dagbladen de onmis bare voorposten zijn, die voor het wei slagen van den strijd beslissend zullen wezen. Een poging tot gecentraliseerde voorlichting, waarover ik daar straks sprak, is dan ook al lang als een ver gissing van een enkeling erkend. En wat van de algemeene landspoli- tiek gezegd kan worden, geldt natuur lijk in verdubbelde mate van de plaat selijke en gewestelijke politiek. Op dit terrein is het streekblad het leidende orgaan. En, wie de macht en invloed van de pers kent, die geeft daarmee tevens toe, dat alleen de provinciale bladen bij machte zijn om plaatselijk en gewestelijk aan de katholieke open bare meening leiding te geven. Vanzelf ging onze heldere prater voort heb ik de politiek tot voorbeeld genomen. Maar daarin schuilt niet al leen en zelfs niet in hoofdzaak de kracht van onze provinciale pers. Zij is het orgaan van de katholieke gemeen schap, waaronder zij is verspreid. In ons moderne leven is het dagblad een onmisbaar ding. Wie met politie of strafrechter in aanraking komt, be hoeft zich op geen onwetendheid te be roepen. Het antwoord is onmiddellijk: „dat hebt ge toch in de krant kunnen lezen." En te recht! Wie geen dagblad leest, plaatst zich buiten de gemeen schap en moet daarvan de gevolgen on dervinden, nu dit middel voor geestelijk verkeer eenmaal bestaat. Zoo is het ge westelijk dagblad het orgaan van open baar leven van stad en streek. Geen bloeiend openbaar katholiek leven is zonder zulk een orgaan denkbaar. De bestaande bladen zijn dan ook uit en met hun omgeving opgegroeid. En de katholiek, die verzuimt zijn eigen cou rant te lezen, plaatst zich opzettelijk buiten de Roomsche gemeenschap, waarin hij leeft en waarvan hij deel uitmaakt. Laten wij nu aldus vatte onze pra ter het gesprokene samen tot eenige conclusies komen. Het Nederlandsch episcopaat heeft al meer dan driekwart eeuw lang, in heel de geschiedenis van onze Roomsche emancipatie, ontelbare bewijzen gegeven van een treffende voorzienigheid. Wanneer wij nu roemen in een eigen katholiek onderwijs; wan neer het tegenwoordig als vanzeif spreekt, dat een katholiek zijn jonge kinderen op een Roomsche school doet en we zien die niet te overschatten practijk doorzetten bij het nijverheids- en handels-, het middelbaar en feooger onderwijs; wanneer het vereenigingsle- ven onder ons bloeit, zooals de laatste groote Pausen het als een ideaal ge dacht hebben; wanneer de charitas steeds nieuwe paden blijft bewandelen: in de ziekenverpleging voldoende aan de allermodernste eischen, in de armen zorg lettend op de wisselingen in het sociale en economische leven, dan speu ren wij in dit alles en in nog veel meer na de wijze leiding van hen, die aan gesteld zijn als „de opzieners der zie len". Welnu, laat men bij katholieke persactie dan ook bedenken, dat het steeds tot de wijze leiding van onze Nederlandsche bisschoppen heeft be hoord, om de Roomsche gewestelijke pers in stand te houden, te bevorderen en te doen bloeien. En ik geloof dat het nu regeerend episcopaat daaraan nog zonder de minste aarzeling vasthoudt. Er zal dus tegen gewaakt dienen te wor den, dat er bij de min of meer eenzij dige persactie, welke wij de laatste maanden waarnemen, verwarring ont staat. Die actie moet er alleen op gericht zijn, om katholieke lezers van niet-katholieke, liberale en socialisti sche bladen tot Roomsche dagbladle zers te maken. De overwinningen welke geboekt worden, moeten behaald worden op den vijand. Anders loopt men ge vaar met zijn actie meer kwaad dan goed te doen. Laat ik u aldus onze zegsman om te besluiten nog iets uit de practijk meedeelen, wat gewoonlijk meer spreekt dan lange theoretische betoogen. Een van mijn oud-collega's vertelde mij on langs, dat nog niet lang geleden op initiatief van enkele heetgebakerde katholieke propagandisten door het doorluchtig episcopaat aan een com missie van journalisten en dagbladdi recteuren gevraagd was, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid en wenschelijkheid van één R.K. Volks dagblad in Nederland, zulks om het veel verspreide volksaftreksel van „De Telegraaf" uit de Roomsche huisgezin nen te weren. Dit onderzoek voerde er o.m. toe, na te gaan in hoeveel katho lieke gezinnen wel een katholieke cou rant gelezen werd. En tóen men de abonnementsgetallen van de bestaande katholieke dagbladen optelde, kwara men tot een getal van bijna 500000 wat bewees, dat er geen behoefte was aan een algemeen katholiek volksblad naast de bestaande. Men laat zich te gemakkelijk verleiden om te spreken over de „duizenden" katholieke gezin nen, waar de neutrale pers gelezen wordt. De feiten toonen meestal aan. dat die lezers óf wel slechts naam katholieken zijn, óf wel een zeer klein percentage van de Roomsche bevolking omvatten. Maar om dit zoo te laten blijven en nog beter te laten worden, dient de ka tholieke persactie er op gericht te zijn om enkel overwinningen op den vi j and te behalen; niet moet het eene roomsche blad trachten het andere te verdringen. Zulke verschuivingen kun- --V. V,- -j,v nen .niet anders dan schade doen aan het eindresultaat. Immers, ieder blad moet zijn eigen karakter behouden en voor zijn eigen lezers spreken- Zoodra een blad buiten zijn natuurlijke gren zen gaat, moet zijn eigen karakter ver doezelen, zijn inhoud verwateren. Het katholieke dagblad moet voor de massa een huisvriend zijn en dat kan het niet zijn, wanneer het te veel wil omvatten. Het kan niet tegelijk den pastoor, den bankier, den hoogleeraar, den staats man eenerzij ds en den beambte en win kelbediende, den handwerksman en de huisvrouw in het arbeidersgezin bevre digen. Daarom moet de leus zijn: in ieder katholiek gezin dat katholieke blad, dat er het meeste nut kan doen! En dit ideaal wordt bereikt, wanneer de katholieke persactie zich zorgvuldig richt op verovering van die gezinnen, waar nog z.g. neutrale, liberale of so cialistische bladen gelezen worden, en de andere even zorgvuldig vermijdt. Wij kunnen volstaan met deze wen ken aan onze lezers ter overweging voor te leggen. Zij lijken ons zóó juist, dat onzerzijds met de enkele vermelding kan worden volstaan. HOMO SAPIENS. Het „Handelsblad" maakt heel bij zonderlijk gewag van de A.V.R.O.-uit- zending op Oudejaars-avond; het blad releveert het „zeer gevarieerd program ma", dat de A.V.R.O. op dien avond uit zal zenden, waarbij Engelsche klokken Nederlandsche ongenoegzaamheid moe ten aanvullen, en schrijft aan het slot van zijn (overigens overbodige) mede- deeling (het programma staat immers in de radiogidsen vermeld): „Op den Huizer-zender (K.R.O.) is dien avond geen bijzonder programma." Deze laatste opmerking is wel heel op vallend. Is het voor een bij een radio-omroep- gids geïnteresseerd blad op zichzelf al minderwaardig om bij wijze van markt- reclame de voortreffelijkheden van de eigen koopwaar te roemen door den „concurrent" te kleineeren en in gebre ke te stellen, nog treuriger wordt het geval voor zoo'n blad, wanneer het zich van klaarblijkelijke leugentjes be dient om zijn marktreclame te doen in slaan: In alle radiogidsen toch heeft de re dactie kunnen lezen, dat de K.R.O. op Oudejaarsavond een „Berijmde Jaar kroniek" zal doen uitspreken; voorts vermeldt het program van 11.45 tot 12 uur een „Toespraak door den Voorzitter van den K.R.O." (natuurlijk naar aan leiding van de jaarwisseling), en te 12 uur „Het luiden van de St. Vitusklok- ken te Hilversum." Bovendien zal nog (maar dat kon in den Radiogids niet meer opgenomen wor den) door den secretaris van den K.R.O. in een groot aantal vreemde talen van uit Aken (van waar „Die Fledermaus" wordt uitgezonden) een Nieuwjaars- wensch aan de wereld en omstreken worden uitgesproken. Dit laatste wist het „Handelsblad" misschien niet, maar het gepubliceerde K.R.O.-program was op zichzelf al dui delijk genoeg een Oudej aars-avond program. Als de redactie maar behoorlijk had willen lezen enbegrijpen. Toch heet het: „Op den Huizer-zender (K.R.O.) is dien avond geen bijzonder programma. Wij wachten vol belangstelling af, of het „Handelsblad" dit vergissinkje zal willen en durven herstellen. Het feit, dat het vroeger vaak zoo eerlijke blad heelemaal niet terugkwam op zijn onjuist-gebleken beschuldiging van den Maastrichter Pater, die een officieele acte zou vervalscht hebben, kan ons intuschen niet zeer bemoedi gen. Raakt ook het „Handelsblad" in jour nalistieke decadentie? Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, zal a.s. Dinsdag geen audiëntie verleenen. Op Nieuwjaarsdag (Woensdag), zal Mgr. audiën- i tie verleenen om 12 uur voor de leeken en om 1 uur voor de Eerw. Geesteiykheid. De retourreis van het vijfde «liegtuig Bij de K. L. M. kwam gisteren bericht In, dat het vijfde postvliegtuig op de retour vlucht, de P.H.—A.G.R., te Praag was ge land. De tocht werd gisteren niet vereer voort gezet. De post aan boord van het retourvliegtuig wordt vanaf Neurenberg met den trein verder vervoerd, omdat de K L M net risico niet wil loopen, dat de mail tengevolge van slecht weer mogeiyk eerst Zondag op Schiphol zou komen, wat de bestelling weer epn dag later zou maken. Nader wordt gemeld: Het is Smirnoff's bedoeling om hedenoch tend om acht uur uit Praag te gaan, dat is 7.20 Hoilandsche tijd. Gaat dit plan door, dan zou het vliegtuig omstreeks één uur of half 2 op Schiphol kunnen worden verwacht. Onder deze omstandigheden is de post aan boord gebleven. x "81 December a.s-aulton nMo-Ewopee- sche omroepstations een Esperantogroet uit zenden. De uitzending zal des avonds om 12 uur geschieden. Vrees voor zinken van het schip Het stoomschip „Madioen" van den Rot- terdamschen Lloyd, op weg van Batavia naar New-York, is in den ochtend van 27 Decem ber op een afstand van 3 mijlen van Djeddah in de Roode Zee op een rif geloo- pen. Er waren ongeveer 800 pelgrims aan boord, die overgenomen zijn door het stoom schip „Atreus" van de firma A. Holt en Co. te Liverpool. De pelgrims zullen naar Djed dah worden overgebracht. Voor de beman ning bestaat geen gevaar. (De Madioen is gebouwd in 1913 en is 6803 ton bruto groot, 4305 ton netto). Nader wordt gemeld, dat het schip op het rif Mesmari zit. Het heeft vrij ernstige scha de. De voorsteven is verbogen en het heeft bodemschade. In een der ruimen staat water Men vreest, dat het schip by het vlot komen zal zinken. De Directie van den Rotterdamschen Lloyd deelt ons nog mede, dat voor zinken van het schip in het geheel geen gevaar bestaat. Een bergingsboot is naar de „Madioen" toe. De zee is zeer kalm. Voorstelling in Rotterdam niet door gegaan. De voorstelling van de Co-opera-tie die voor gisteravond in den Circusschouwburg te Rotterdam was aangekondigd, is niet door gegaan. De directie van den Circusschouw burg zou een telegram hebben ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat de Co-opera tie opgehouden heeft te bestaan. De bezoe kers, die reeds plaatskaarten hadden geno men, ontvingen aan de cassa hun gelden te rug. Naar aanleiding van bovenstaand bericht, verneemt de Haagsche correspondent van de Telegraaf van den gedelegeerd commissaris der Nederlandsche Opera, den heer K. Huij- zinga, dat de vooruitzichten voor deze voor stelling zoodanig waren, dat men de uitvoe ring niet aandurfde, gezien de zware kosten, die gemaakt moesten worden. Het bezoek is den laatsten tijd zoo slecht geweest, dat men op het oogenblik geen kosten durfde te ma ken. Van ontbinding van het gezelschap der Ne derlandsche Opera is echter nog geen sprake. Aangezien er tot half Januari geen ver dere voorstellingen der Nederlandsche Opera zijn, heeft men gelegenheid de situatie tot dien tijd onder de oogen te zien. Te Amsterdam. Tweeden Kerstdag heeft mevrouw de we duwe C. StasBoulviquet, wonende aan ae Jacob van Lennepkade haar honderdsten verjaardag gevierd. De jarige kreeg in den namiddag bezoek van wethouder F. M. Wibaut en den ge meente-secretaris en J. J. Roovers, die haar namens het gemeentebestuur gelukwensch- ten. Een vijftal personen gewond. Gisteren had te Rosmalen (N.-Br.) op den Graafschen weg nabij het tramstation een ingehaald door een vrachtauto uit Oss. De luxe-auto week naar rechts uit, maar de vrachtauto nam de bocht zoo kort, dat hij den eersten auto aanreed, waarop deze nog meer uitweek. Juist kwamen twee kinderen de 9-jarige P. Smulders en de 2-jarige Ph. Smulders den weg op en hoewei de heer Schiks het stuur omwierp, waardoor zijn wagen omsloeg, kon een aanrijding niet voorkomen worden. Beide kinderen waren gewond. De oudste had snij- en schram- wonden opgeloopen, de jongste nog een beenbreuk en lichte hersenschudding. De inzittenden van den luxe-auto konden slechts door het stuk slaan van het dak bevrijd worden. De heer Schiks uit Gassel was on gedeerd, de heer M. Schiks uit Overasselt echter bekwam een bloedende hoofdwonde en een armbreuk, mej. Schiks verwondingen aan den arm, het 2 lA-jarig kindje C. Schiks verwondingen aan het hoofd. Een drietal doktoren verleenden hulp en ver voerden de gewonden naar Coudewater. De 19-jarige chauffeur van den vrachtauto, aan wiens schuld het ongeluk schijnt te wijten te zyn, was doorgereden, doch een andere chauffeur haalde hem In en bracht hem terug bij de politie. Naar het „Vad." verneemt, heeft H. M de Koningin-Moeder aan de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land een belangrijke gift doen toekomen als blijk van belangstelling in de pogingen der Vereeniging om het behoud van een heide gebied bij Dwingelo (Dr.) te verzekeren. Voorts bericht het blad, dat, hoewel het benoodigde bedrag van 100.000 nog lang niet byeen gekomen is, de giften, kleinere en grootere, in ruime mate vloeien. Een bedrag van ongeveer 40.000 werd tot dus verre toegezegd voor het sympathieke doel. Mgr. Van Stee bediend Mgr. W. van Stee, rector van St. Anto- niushoven te Voorburg is in verband met zijn hoogen leeftijd, van de H.H. Sacra menten der Stervenden voorzien. Zijn toestand is niet onbevredigend. Nieuwe leden benoemd Bjj Kon. besluit zyn met ingang van 1 Jan. 1930 benoemd tot leden van den Raad van Ned.-Indië Raden Adipati Aria Achmad Djajadiningrat en Pangeran Adipati Ario Koesoema Joedo thans leden van het college van gedelegeerden van den Volksraad. Welke filiaalhouders vallen er niet onder? Er blijkt onzekerheid te bestaan over de toepasseiykheid van het Winkelwerk- tydenbesluit op filiaalhouders. Daarom acht de directeur-generaal van den Arbeid het nuttig, er belanghebbenden op te wqzen, dat alleen die filiaalhouders niet aan de werk tijdbepalingen zyn onderworpen, die aan het hoofd staan van een winkel, waarin drie of meer arbeiders onder hen werkzaam zijn, be nevens dezulken, die uitsluitend of in hoofd zaak met leiding zyn belast, waarmede de wetgever heeft bedoeld hen, wier werkzaam heden bestaan in leiding en die als regel niet aan de gewone bedrijfswerkzaamheden deelnemen. Tevens zy er op gewezen, dat in een on langs aan de bladen gezonden communiqué een misstelling is biyven staan betreffende den arbeidsduur in weken, waarin een feest dag valt, waarop niet gewerkt wordt. In die weken wordt de wekeiyksche arbeidsduur niet verlengd tot 62 uur, doch biy'ft maxi maal 53 uur. Een gift van H. M. de Koningin-Moedej voor het behoud van een heidegebied b4 Dwingeloo (Dr.) Het stoomschip „Madioen" van den Rot. terdamschen Lloyd is in de Roode Zee Of een rif geloopen. Gisteren is de directe telefoonverbinding DuitsehlandNed.-Indië geopend. Nieuwe leden zijn benoemd van den Raat van Ned.-Indië. Een officieele tegenspraak naar aanlei ding van de geruchten over een verloving van Prinses Juliana. Moeilijkheden bij de Co-opera-tie. Tardieu zet in de Fransche Kamer zijn buitenlandsche politiek uiteen. Een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Publicatie van de nota's inzake de pro- paganda gewisseld tusschen Engeland en Rusland. Scheuring in de Oostenrijksche Hein», wehrbeweging. Barometerstand 9 uur v.m.: 756 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op- uur 26 minuten. bPl I (ook in Vi onsen, Yt ponden «n ponden) llruofft Tim llfinkefar'n patyelbS afm. 20/30 en 30/50 N.V. BRANDSTOFFENHANDEL BESTELKANTOOR P. BIERENBROODSPOT Rijksstraatweg 147. Haarlem-Noord Telt loon 14653 Prinses Juliana Van een verloving geen sprake De Minister van Buitenlands.,he Zaken, Jhr. mr. Beelaarts van Blokland, ontving Vrijdagmiddag in tegenwoordigheid van den perschef van den Buitenlandschen Dienst, mr. Plemp van Duiveiand, den leider van de Buitenlandsche Persvereeniging, om me de te deelen, dat het aan het Koninklijk Huis zeer pijniyk is. telkens berichten aan te treffen in buitenlandsche bladen over een voorgenomen verloving van Prinses Ju liana. Voorloopig is van een verloving geen sprake Naar wy vernemen, zyn op het traject Warschau-Krakau een aantal treinen, voor zien van een radioontvanger. De reizigers kunnen een hoofdtelefoon huren, die aange sloten is op den centralen ontvanger. By minder goede ontvangst brengt men gramo- foonplatenmuziek ten gehoore, waartoe by den ontvanger een gramofoon met een ver sterker is opgesteld- B. en W. handhaven hun besluit Op het advies van een aantal bewoners der Weistraat om den naam dezer straat niet te veranderen in Mgr. v. d. Wetering straat is thans door B. en W. van Utrecht afwijzend beschikt, zoodat de naam van den grooten bisschop zal blijven voortleven in de naam van een straat, welke gelegen is by de grenzen en het gebied van zyn bisschop, pelijk paleis aan de Maliebaan. Te Lith is een heetwaterstoof die mej. S. gesloten op de kachel had geplaatst, met een hevigen knal uit elkaar gesprongen. De kachel werd omvergeworpen en de juf frouw kreeg hevige brandwonden aan <w beenen. Een begin van brand kon nog ge- bluscht worden-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1