Stadsnieuws v/e**s d, Geen cent voor luxe uitgeven E.R.K. G. F. H. PASTOOR - HAARLEM Filmnieuws l -oe Va°SiÏSêsi t* UIT DEN OMTREK Heringa Wutiirich, Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS Telegrafisch Weerbericht LAATSTE TELEGRAMMEN Levensverzekering Maatschappij Exide-batterijen - Ook reparaties Agenda 29 December Agenda 30 December Het Comité v. Katholieke Actie te Haarlem Een leuke ontmoeting Opheffing Winkelsluitingswet LUXOR-THEATER PALACE I sP°eCX te Aoett t i BarteSjorisstr. 18-Te!. Ho. 10758 Apex Klop-Veeg-Stofzuigersf 175.- REMBRANDT-THEATER TOONEEL „Kwart voor tien" Nini Theilade Jovita Fuentes Jubileum K. van Eden Gevonden dieren en voorwerpen uitgeven alvorens gij een voldoende levensverzekering gesloten hebt Hoofdkantoor NIJMEGEN, NASSAUSINGEL 3 Bijkantoor: 's GRAVENHAGE, BEZUIDENHOUT 58 BURGERLIJKE STAND ROOSTER DER RETRAITEN OVERVEEN HET KERSTFEEST VAN DEN R. K. VOLKSBOND NIEUWE GRACHT 57 TELEFOON 12066 HEEMSTEDE RADIO NIEUWS Hoe de Engelsche stations 1929 zullen besluiten DE PRIJS VAN DE WOODROW-WILSON- STICHTING VOOR 1929 Met algemeene stemmen toegekend aan den Volkenbond EFFECTEN INCASSO'S PROLONGATIEN ASSURANTIËN COUPONS DEPOSITO'S Auto-ongeluk bij Soerabaja Si. Josephsezellen vereeniging Jansstraat 59 Van 132 uur en van half 710 uur ge opend Van 8half 10 uur Verplichte op komst 9 uur Spaarkas. Stadsschouwburg Wilsonsplein 8 uur „De man in de monnikspij." Gemeentelijke Concertzaal Lange Begijne- ftraat half 3 uur Namiddag-Concert H. O. V. Palace Groote Houtstraat 8'/, uur Bioscoopvoorstelling. Luxor- Theater Groote Houtstraat 8 yt uur Bioscoopvoorstelling. Bembrandt-Theater Groote Markt 7 en 9% uur Bioscoopvoorstellingen (voor volwasse nen.) Groote wijd-open oogen vertelden zooveel, dat ae niets va» een tractatie wis ten. w "Nu goed, weer dan maar braaf, dan komt het nog wel! Zeg maar tegen de dames, dat jullie met den Bisschop gesproken hebt, ik wed dan komt het zeker goed." En met het Kerstfeest kwam het ook goed. Sociëteit „St Bavo" 8 uur Motorcursus 8 uur Bevolkingsbureau 2 uur Vergade ring L. T. B. Stadsschouwburg Wilsonsplein 8 uur Stap- per's Revue „Lachen Vergeet". PaUce Groote Houtstraat 8 K uur Bioscoopvoorstelling Luxor-Theater Groote Houtstraat 8'/, uur Bioscoopvoorstelling Bembrandt-Theater Groote Markt 7 en 9)4 uur Bioscoopvoorstellingen (voor volwasse nen.) APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljoris- straat 11. Tel. 10175 en de Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793. ST. VINCENTILS-BIBLIOTHEKEN. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmid dag voor jongens en meisjes van 2)44 uur, Woensdagavond van half 89 uur en Vrij dagavond van half 8half 9 uur. Klarenbeekstraat 60 Woensdagavond van half 8—9 uur. Hagestraat 49: Woensdagmiddag voor jongens en meisjes van half 34 uur. Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tot hall 9 uur. Gen. de la Rcijstraat 17: Dinsdag- en Vrijdagavond van half 3 tot half 10 uur. Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Donderdag 2 Januari 8.30 uur: Bureau- vergadering van de R. K. Reclasseeringsver- eeniging afd. Haarlem, in het gebouw van de St. Vincentiusvereeiiiging, Nieuwe Groen markt 22. Vrijdag 3 Januari 8.15 uur: Lezing van de R. K. Vereeniging „Geloof en Wetenschap" in den schouwburg aan den Jansweg. Ten einde eikaars bezoek niet te hinde ren en te bemoeilijken, worden alle R. K. Vereenigingen dringend verzocht vóór het vaststellen van den datum eener bijeen komst of vergadering overleg te plegen met het algemeen Secretariaat, Kleverparkweg 187, TeL 12791; en na vaststelling daarvan onmiddellijk mededeeling te doen. „Dag Bisschop!" Wij lezen in „De Tijd": Onlangs bezocht Haarlems Bisschop, Mgr. J. D. J. Aengenent, het Francisca Ro- manahuis in de stad zijner residentie. De meisjes waren zeer verheugd over het hooge bezoek en ter eere van den Door luchten gast werd een operette opgevoerd. Maar Mgr. Aengenent op zijn beurt had niet minder schik in het leuke gedoe, knikte hartelijk om hun doen en laten en bleef lang, heel lang in hun midden. Enkele dagen later wandelde Monseigneur door Haarlem's straten toen opeens twee ukkies met uitgestoken handjes naar hem toekwamen. „Dag Bisschop!" klonk het, heel niet be deesd en twee paar klare kijkertjes keken den bisschop aan. „Zoo, wie zijn jullie?", vroeg Monseig neur. Tjonge, dat de Bisschop dat nu niet eens wist. Hij was nog wel pas bij hen op bezoek geweest en half verwonderd over de niet- directe-herkenxüng zeiden de kleuters: we zQn van Roman a Gul lachte de Bisschop om de vrijmoe dige kleintjes en hun handjes hartelijk schuddend vroeg hij: En hoe heeft de trac tatie gesmaakt? Nar we vernemen wordt voor Maandag 30 en Dinsdag 31 December a.s. ontheffing van de winkelsluitingswet verleend. Maandag mogen de winkels tot 10 uur, Dinsdag tot 12 uur geopend blijven. Men hoeft niet naar ontoegankelijke stre ken van Australië te trekken of zich in een of ander zonderling instrument naar de maan te laten schieten, om avonturen te vinden. Men kan allerlei extra-ordinaire dingen beleven zelfs in de zeer prozaïsche omgeving van koeien, varkens en een kaas makerij, die onwelriekende kaas produceert. Fox heeft op deze gegevens een rolprent gefabriceerd, en hij heeft er een genoeg lijke film van gemaakt, zonder moderne aspiraties, waarin Marjorie Beebe, als Strui- sche boerendochter Margriet op zonderlinge manier verliefd doet en daarmede den lach van de zaal wint, een film met een boeren knecht-uitvinder, een zwendelaar uit de stad, en een muilezel, die op afdoende wijze den bedrieger op de vlucht jaagt. In het journaal zagen de bezoekers de laatste uiting van Amerikaansche idioterie, n.l. een wedstrijd voor meisjes, wie de mooi ste enkels heeft; om dien eeretitel machtig te worden, moet men wat heen en weer trippelen voor een z.g. jury en moet de maat uiterst zorgvuldig worden opgenomen, niet alleen van de enkels, maar ook boven de knie, ofschoon het een enkel-wedstrijd was. Voor en na de pauze ging het doek open voor enkele variété-nummers, muzikale pres taties van Les Morleys en acrobatische dans- toeren van Les Foresca's, meer acrobatiek dan dansen het bekende trippelgestap en ongelooflijk beenengezwaal, waarvan het ge zicht reeds, laat staan dus de uitvoering, een leek doodmoe maakt; de Foresca's voer den echter onvermoeid enkele nummers ach ter elkander uit. Na dat alles wordt tenslotte nog een lan ge film gegeven, een film van lucht, vlieg machines, angst en moed, een film met twee jonge lucht-enthousiasten, waarvan vooral de vermakelijke Speed Doolittle ons amuseert, zoowel in de lucht als door zijn potsierlijke gedragingen tegenover het schoo- ne geslacht. Het is een vroolijke film die juist door het gemis van pretenties voldoet. De standen bij een der acrobatische dan sen vragen voorbehoud tot volwassenen voor dit overigens onschuldig', afwisselende en genoeglijk programma. Musiceerende en zingende film, staat er in de advertentie en al moet iemand die dat muziek en zang noemt al heel gauw tevreden zijn, wij zien dan liever een film die haar mond houdt toch zouden wij iedereen aan raden de groote film „De Luchtvloot", die se dert gisteravond in het Palace-theater wordt vertoond te gaan zien. Want zoo'n film heeft geen muziek en geen zang noodig, die komt er zonder dat wel en hoeft heusch niet te probeeren een probeersel dat toch altijd mislukt zich het air te geven van een ge luidsfilm. Wat de film te zien geeft is immers zoo schitterend en bovendien zoo belang wekkend en tegelijk op vele oogenblikken zoo spannend, dat men de verdekt opgestelde gramofoon toch niet hoort, als men er niet speciaal op let. „De „Luchtvloot" is een Metro Goldwijn Mayer-film, die is opgenomen met de vol ledige medewerking van de Amerikaansche Marine en haar vliegkorps en uit alles blijkt, dat die medewerking door allen die er deel aan hebben gehad, van heeler harte is gege ven. De „handeling" jn „De Luchtvloot", wat je noemt de draad die door het geheel loopt, om alles bij elkaar te houden, is hoogst een voudig: Twee vrienden, kadetten eerst, dan vaandrigs, daarna vlieger -luitenant, zijn verliefd op hetzelfde meisje (Anita Page) en ten slotte krijgt een van hen (Ramon No- varro) haar. Dat is alles. Weinig, maar pre cies genoeg, om van de film een geheel te maken en toch de aandacht niet af te leiden van waar het om te doen is: het geven van een beeld van de opleiding tot, den dienst in en de gevaren van den Amerikaanschen Ma- rine-vliegdienst. Er komen grappige en ern stige tooneelen voor in deze film; het eene oogenblik kan men hartelijk zijn lever laten schudden en het andere zijn hart vasthouden en zijn adem inhouden u ziet, alle organen krijgen een beurt en we krijgen er verbluf fende staaltjes van vliegkunst in te zien; men ziet een vliegtuig, op weg van San Diego naar 1 Nj N verzoek ,n ^el va.° Vlet tjedï»? ,t\ood W tbft- Honoloeloe, in den hevigen storm vergaan en in zee neerstorten. Wij zien een- ander vliegtuig, uitgezonden om de bemanning van het eerste te redden, vlak bij de plek waar de anderen hulpeloos op den vleugel van hun machine ronddrijven, door den piloot, om de aandacht te trekken van het vliegtuig- moederschip, in brand schieten en brandend eveneens in zee storten, terwijl de piloot zich in een valscherm in zee laat zakken en bij de anderen op den vleugel kruipt, om later samen met hen gered te worden, maar vooral we zien de schitterende manoeuvres van wel honderden vliegtuigen tegelijk in de lucht we zien de Amerikaansche Luchtvloot in volle actie; wij juichen bij de onberispelijk uitge voerde zwenkingen en wendingen dier de ïucht verduisterende massa reuzenvogels, wij wijzen bij de staaltjes van moed en durf welke deze vliegers, die wij zooeven, zenuwachtig' en bleek om den neus voor hun eerste vlucht hebben zien opstijgen, ons te zien geven. Om het maar ineens kort te zeggen: ,,De Luchtvloot" is een film, die amusement geeft goed amusement en waaruit ja tevens iets kunt leeren, die dus het nuttige met het aan gename vereenigt. En als we dan nog zeggen, dat ze op meesterlijke wijze is opgenomen, dan ziet men, dat alles bij elkaar is voor iets buitengewoons. En dat is „De Luchtvloot" ook. Het wereldnieuws geef ditmaal een over zicht van de voornaamste gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar, dat zeer belangwekkend is, terwijl verder nog een teekenfilm het pro gramma, voor zoover het zich op het doek af speelt, voltooit. Op het tooneel zien we dan nog het dans paar Schiphoff, dat met zijn verschillende dansen veel bijval oogstte. Het was te begrijpen, dat de Singing Fooi geprolongeerd zou worden, want dat een theater in een week tijds al degenen zou ver zwelgen, die aan Al Jolson en Sonny Boy voorgesteld zouden willen worden, was een onmogelijkheid. We gunnen Haarlem haar huil-wonder van harte want bijzonder in de zen tijd van het jaar waarin ieder in een min of meer droefgeestige stemming is zonder eigenlijk te weten waarom, is Sonny Boy een welkome gelegenheid om ten minste de schuld op hem te kunnen schuiven. Afgezien daarvan echter, geniet men ook nog van het uitstekende spel en de fascineerende melodie ën, welke zonder twijfel het publiek „mee nemen." Het voorprogramma, is terwille van hen, die de film voor den tweeden keer willen zien, voor de nieuwe week geheel gewijzigd. In het bijzonder vallen de journals op, waarbij men o. a. de sensatie meemaakt, dat een parachutist tijdens zijn daling film opnamen maakt. Op het tooneel ontmoetten we de Ween- sche Stimmun gss&ngerta Vera Trolle, die met haar lustige liedjes een groot succes had. Zij verstond de kunst, evenals Lya Mara op de film, om het publiek even uit zijn isolement te halen en te dwingen mee te neuriën. En wie kent niet het lied: Trink, Trink, Brüderlein, trinkdat zü in Holland heeft ingevoerd? Nee, wat dat betreft, is ook dit gedeelte van het pro gramma, zeker niet het geringste onder al die grootheid. Pro memorï, herinneren we er nog even aan, dat de Singing Fooi voor volwasse nen is. Johan Schmidt en Tula di Vista bij de BJi, Rederijkerskamer „Alber- dimrk Thijm". De 'R"K* rederijkerskamer „Alberjfiingk Thijm gaf gisterenavond in den schouw burg aan den Jansweg een uitvoering voor haar donateurs. Het was voor een aardig bezette zaal, dat de heer Gerard Nielen met een geestige speech de beide kunstenaars inleidde, die dezen avond door hun optre den de leden en oixateurs der eenige R.K. Tooneelvereeniging in Haarlem gezellig zou den bezighouden. De actieve leden, zoo zei de voorzitter, die beweerde dat hij niet speechen kon, hij moet het ons niet «kwa lijk nemen, maar daar gelooven wij niets van wilden gaarne eens uitrusten van hun drukke werkzaamheden, en hij noem de zoo terloops een paar tooneel werken, die op stapel stonden. „Garcia Moreno" ggat Zondag a.s. in ÏJnruiden, en een vier-be- drijvig stuk „Speculanten", naar het Fransoh door Stef. van Cuyk is druk in studie: wei- nu, de conclusie, dat er wel eens gespijbeld mocht worden o, niet van de répetities a. u. b. was volkomen op haar plaats, en de woorden van propagandistische strek king zullen hun effect niet missen. We wil len het voor „Alberdimgk Thijm" hopen. Verdienen doet de Rederijkerskamer het ze ker, want, de avond, welke den donateurs en leden met hun dames gisteren werd ge boden, moet voor hen, die het tooneel min nen om deszelfs wil en genoegen, en die uit het schitterende spel van den heer en me vrouw Schmidt zeer veel hebben kunnen lee ren, een onverbroken genoegen zijn geweest. Wat deze beide kunstenaars in him ver schillende rollen hebben weten te bereiken, was ontegenzeggelijk van groote artistici teit en getuigde van sterk speeltalent. Het eerste stukje „Van twee oude menschen", een genrestukje door beiden gespeeld, was levenswaar en echt en de oude Frits deea in de herkenningsscène met zijn Adèle oe geheele zaal bulderen van 't lachen. Trou wens, het lachen is den ganschen avond niet van de lucht geweest na dit uitstekend en- trée. Daarna woonden we het „Eerste di- nertje" bij van een twee maanden getrouwd mevrouwtje. Een diner dat tengevolge van de klaarblijkelijke onbetrouwbaarheid van den echtvriend wel geen diner werd, maar waarin mevrouw Tula Schmidt di Vista ons toch echt hartelijk heeft doen meeleven in de kinderlijke vreugde van het pas getrouw de mevrouwtje en de eerste teleurstelling in haar huwelijk. Buitengewoon natuurlijk van naieve bekoorlijkheid en werkelijk rea listisch werden zoowel vreugde als ont goocheling' weergegeven, en dat alles in een tempo, waaruit niet slechts groote tooneel- routine sprak, maar ook een klaar zich in leven in het karakter van deze monoloog. Naar het leven met rake typeering ge schreven is het transformatiespel „De Dier- van Otto Zeegers, waarin Tula di Vista de rol speelde van Directrice van het Toe vluchtsoord voor onbehuisden en Johan Schmidt achtereenvolgens optrad als por tier, als aan lager wal geraakte jonker met veel pretenties en een onbedaarlijke flux de bouche, als Hecht, de prachtig gekarakte- ris»"i'de kleptomaan, als Toffe Dirk, de Jor- •'■'""r van het type „houd er den moed in", als de zeer moeilijk uit te beel den, maar psychologisch bijzonder mooi weergegeven rol van den gereclasseerden gelegenheidsdief, en tenslotte als de Com missaris van politie. Dit nummer van het' met zorg gekozen programma was voor ons wel het fraaiste staal van het kunnen dezer beide artisten. Het meermalen herhaald ap plaus was dan ook volkomen verdiend: dit was sterk, zeer sterk tooneelspel niet al leen, maar ook een prachtige transforma tie, met voor elk der rollen een karakteris tieke, rake typeering in houding, stem en gebaar. Mevrouw Tula di Vista was hierbij voor haar echtgenoot een volwaardige partner, door de uitnemende manier, waar op zij elk der gestichtsmenschen naar zgjn aard en wezen wist te behandelen, zacht en overtuigend jegens den een, streng en ge biedend tegenover een ander, waardig of uit de hoogte jegens weer een derde. Wat ons na de pauze nog werd geboden kon het hiertegen niet halen, ofschoon we ons kostelijk hebben geamuseerd metde echtelijke kibbelscène in „De Groene Hage dis", een komisch discours uit het Hon- gaarsch, waarin we „hem" 'n nuance te sterk gechargeerd vonden, maar waarin toch met veel verve en rake spot de logica of illogiea van een kibbelen man en vrouw werd weergegeven. „Ik kan er niet tegen," een humoreske van P. M. v. Eijsden was uiterst komisch van effect, en er is dolletjes gelachen om de dronkemanslogica van den mijnheer met den vroclijken dronk, die toch „ergens" geweest moest zijn, die het had over het psychologisch moment, die eenvoudig wit heette te zijn wat zwart was en die de rol der schuldkwestie eenvoudig omkeerde, alsof het zoo maar niets was. Eén ding begrijpen we niet, of liever we begrijpen het wel en daarom willen we er op deze plaats toch nog eens op wij zen. Nog altijd worden er menschen gevon den die door hun lachen op de meest dra matische momenten we denken hier aan de aangrijpende scènes in het transforma tiespel het stille genot voor anderen be derven. Laten zij toch bedenken dat het uitsluitend hun domheid is, welke zij door deze houding ten toon spreiden; laten zij zich bij het eerste st. in acht nemen en trachten de diepe levenstragiek, welke er soms in het vreemdste (gekste) gebaar ver borgen ligt, evenals de anderen te door gronden. Een strijkje van de heeren Willy Schmidt en Geijlvoet trachtte de vrij lange pauzen met aardige muziek op te luisteren. Of ze hierin altijd even goed zijn geslaagd, willen onze ooren niet verklappen. Aan de décors en de tooneel aankleed ing was buitengewoon veel zorg besteed: ook dit droeg veel bij tot het welslagen van dezen prachtigen avond, die niet slechts voor den heer en mevrouw Schmidt een groot succes is geweest, maar voor de do nateurs en leden der R.K. Rederijkerskamer Alberdingfc Thijm een leerzame en dankbare afwisseling. J. S. Vrijdag 3 Januari, aanvang 8 uur, geeft de N. V. „Nieuw Neerlandsch Tooneel". artistiek leider Louis Saalborn, in den Stadsschouw burg te Haarlem de eerste opvoering aldaar van „Kwart voor Tien", een politieprobleem in vier bedrijven van Owen Davis en Sewell Collins. In dit stuk treden op de dames: Sophie de Vries, Antoinette Sohns, Hélène Treep— Vink, Miep v. d. Berg, Anny Schuitema, Machteld van Weele en de heeren: Oscar Toumiaire, Bart Kreeft, John Cobau, Elias van Praag, Louis Chrispijn Jr., Johan te Wechel, Rien van Noppen, Ben Lucius, Jo han Fiolet en Jan Lemaire Jr. Regie: Louis Chrispijn Jr. De jeugdige Deensche danseres Nini Thei lade, die dezer dagen haar tournee door Ne derland beëindigt, zal onder auspiciën van haar impressario Ernst Krauss in Januari een tournee door Zwitserland en Duitschlanci maken en vervolgens in Scandinavië optre den. Op Oudejaarsavond zal Nini Theilade in het „Stadttheater" te Bazel dansen, uifc- genoodigd door de stad Bazel. In Duitschland werd Nini Theilade door een reeks groote theaters en opera's uitge- noodigd en zal a a .optreden te München, Stuttgart, Mannheim, Heidelberg, Frankfort, Cassel, Dresden, Bielefeld, Elberfeld, Essen, Saarbrücken, Hannover, Bremen, Hamburg; daarna te Stockholm, Oslo, Bergen, Kopen hagen. Onder auspiciën der N. V. Internationale Concertdirectie Ernst Krauss zal de beroem de Japansche zangeres Jovita Fuentes, die dezer dagen in de „Butterfly"-opvoeringen te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam een groot succes had, vóór haar vertrek uit Hol land nog eenige concerten geven, n.1. op Nieuwjaarsmiddag in „Diiigentia", Den Haag en op Donderdag, 2 Januari, in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam Jovita Fuentes zal na beëindiging van haar Europa-tournee in Juni voor een groote kunstreis in 't verre Oosten (Japan, de Phi- lippijnen en Australië) vertrekken. Vandaag herdenkt de heer K. van Eden den dag, dat htj vóór 50 jaar lid der Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" is geworden. Reeds hedenmorgen vroeg mocht de jubi laris vele bloemstukken en gelukwenschen in ontvangst nemen. Wij komen echter op dit jubileum Maandag uitvoeriger terug, daar hedenmiddag van 35 uur in gebouw Jans straat 74 de receptie plaats vindt. Dit 50-jarig jubileum van den heer K. v. Eden is een zeer zeldzaam en niet veel voor komend jubileum. De heer K. van Eden, die bariton en bas zingt, was voor vijftig jaren lid van de So ciëteit Vereeniging, waardoor hij den voor zitter van Zang en Vriendschap, den heer J. H. Scmitz, zeer goed kende. Dikwijls werd hij verzocht om lid te worden, maar aanvan kelijk voelde hij er niets voor. Eindelijk, na dat hij verschillende keeren de repetitieavon den had bezocht, werd hij lid. De jubilaris ging in 1880 voor het eerst mee op concours naar Den Haag, waar de vereeniging den tweeden prijs behaalde. In het geheel heeft hij twaalf concoursen als penningmeester geadministreerd. Nu is de heer van Eden geen penningmeester meer; hij is ruim 42 jaar bestuurslid geweest. Zooals wij boven reeds zeiden, zal heden middag de receptie plaats vinden. Ongetwij feld zullen velen den jubilaris complimen teeren. Terug te bekomen bij: Baas, Voorzorg straat 35, broche. Perry, A. L. Dyserinck- VRAAGT OFFERTE BIJ DE vi&Aaixi tsu uü straat 31, beursje. Bureau van Politie, Sme- destraat, bril en studieboek. Smit., Graaf v. Wedstraat 19, kinderdas. v. d. Mark, Lin- schotenstraat 2D, horlogeketting. Ludding, Barendsestraat 27, padvindershoed. Walker, Zomervaart 22D, handschoen, v. Kampen, Pres. Steijnstraat 50, idem. Snoeks, v. Oor schotstraat 5, idem. Gasten hove, Qstade- straat 4, schilderskiel. Kennel Fauna, grijs katje, gebracht door Berkhout, Talmastraat 33; grijze kat, gebracht door v. Rossum, Wagenmakerslaan 15; grijs-witte kat, ge bracht door De Jong, Warmoesstraat 24. De Kus ter. Gen. Bothastraat 60, lorgnet. Hooft, Busken Huetstraat 4, mondstuk. Schaap, Merovingenstraat 14. oorknop. De Bruin, Madoerastraat 5, Heemstede, dar sporte- monnaie met inh. De Wilde, Gen. ,e Wet straat 9, kinderportemonnaie met inh. Knol, Wilhelmmastraat 2, roeiboot, v. Veen, Har- menjansstraat 57, poppenschoentjé. De Vries, Kruisstraat 18. sjaal. Bureau van Politie, Smedestra-at, taschje met inhoud, v. Gent, Meidoomplein 14 tasch met inhoud. Ondertrouwd: 27 Dec.: J. N. Bronkhorst en D. Stammes. H. Priester en J. v. d Kort. Geboren: 24 Dec.: A. BalmRuijgvoorn, d. A. van LuitSchoen, z. 25 Dec.: H Kruiswijk—v. Det, d. S. P. Bevin—Loo- beek, z. C. Weidema—Schouten, z. A. A. C. Stellbrink—Copraij, z. J. w. Gudde— Paulsen, z. A. Akkermans—Schellevis, d. J. S. Blom—Hoekstra, z. J. M. Bak kerVrij, z. 26 Dec.: M. E. V. Groskamp v. Rossum, z. J. J. M. Goris—de Vrede, z. E. v. d. Weegh—Petry, d. 27 Dec.: J. H. v. d. HorstSleper, d. Overleden: 24 Dec.: J. W. Crarr.er, 78 jaar, Houtmarkt. T. Kingma. 56 jaar, Slacht huisstraat. J. A. v. d. Laarschot, 59 jaar, Voortingstraat. 25 Dec.; H. Blom. 76 jaar, L. Heerenvest. M. J. J. v. d. Wart—Wes tendorp, 70 jaar, Kleverparkweg. N. de Ruiter, 66 jaar, Hazepaterslaa». L., 1 maand, d. van K. v. d. Valk, Hazepa terslaan. H. J. A„ 5 jaar, z. van J. J, de Ridder, Wouwermanstraat. A. Akkermans—Schel levis, 35 jaar, Kedoestraat. 26 Dec.: W. v. d. Meulen, 77 jaar, Jansstraat. Jkvr. H. v. Styrum, 28 jaar, Nieuwe Gracht. H. Koeleveld—v. Santen, 55 jaar, Madoera straat. J. G. Raspoort—Oosterwal, 27 jaar, Kamperlaan. A. VrolijkLange wis, 65 jaar, Raaks. 27 Dec.; W. Konst, 59 jaar, Kamperlaan. ST. PETERS CANISrtSS REXKAI fENHUIS TE BERGEN 2—5 Januari: Ongehuwde mannen Volen- dam, 6.50. Augustijn. 6—9 Januari: Mannen van L. T. B., 10. Carmeliet. 11—14 Januari: Dienstplichtigen 6.50. Jesuiet. 16—19 Januari: Mannen H. Familie en andere, 6.50. Redemptorist. 21—24 Januari: St. Jos. Gezellen en andere 30 Januari—2 Februari: Retraiteclub Heer Hugowaard en anderen, f 6.50, Carmeliet. 25—28 Februari: Meisjes, 6.50, Redemp- 4—7 Maart: Vrouwen L. T. B., 10.—, Capucijn. 4—7 Februari: Mannen Derde Orde e.a. Franciscaan. 1013 Maart: Dames, 10.Dominicaan. 1720 Maart: Meisjes, 10.Carmeliet. 2326 Maart: Meisjes Congreganisten en andere, 6.50, Montfortaan. 30 Maart2 April: Vrouwen Derde Orde en andere, 6.50, Franciscaan. zy, die wenschen deel te nemen aan een Retraite, gelieven zich to vervoegen by een Eerw. Geestelijke, die het toegangsbiljet aan vraagt, of het onmiddeliyk aan te vragen b« ondergeteekende, die het biljet zal toe zenden. De Retraitanten worden in het Retraiten- huis verwacht te half zeven Aan het sta tion te Alkmaar kan men gebruik maken van de stoomtram Alkmaar-Bergen, uitstappen halte Oostdorp. Alleen op verzoek staat een speciale Autobus aan het staMon Alkmaar, Donderdag, 2en Kerstdag, had de viering plaats van het 15e Kerstfeest, georganiseerd door den R. K. Volksbond, en Is ook dit jaar weer buitengewoon goed geslaagd. In de groote zaal van de St. Aloysiusschool waren een 150-tal kinderen bijeengekomen, welker kinderschaar vol bewondering opzag, naar den prachtig verlichte Kerstboom en vol verlangen was naar hetgeen hun wachtte. Te 2 uur opende de voorzitter van den R„ K. Volksbond, de heer J. G. van Kessel, het Kerstfeest met den Christelijken groet en heette allen welkom. Spr. richtte een woord van dank tot de Kerstcommissie voor het vele werk, dat aan zulk een feest als dit. ver bonden is geweest. Vervolgens tot het ijverige damescomité en verder tot de burgerij van Overveen en Bloemendaal voor hun finan- cieele steun ook dit jaar weer gegeven. Bege leid door mej. Beckers op het orgel, werden door de kinderen eenige Kerstliedjes gezon gen, waarna de kleinen op warme chocolade en koek werden onthaald. Voor dit feest was geëngageerd Professor Antonini in zijn drie voudig ecreatie als goochelaar, buikspreker en man van de Poppenkast. Prof. Antonini had dan ook al heel gauw met zijn goochel Hoogste Barometerstand: 767.5 m.M. t* La Coruna, Laagste Barometerstand 734.2 m.M. t* Vestmanoer. Verwachting: Aanvankelijk krachtig#. Zuidelijke, later afnemende Zuid-Westelij ke wind. zwaar bewolkt tot betrokken. Aanvankelijk regenbuien. Weinig verande ring in temperatuur. toeren de harten van het jonge volkje ver overd, vooral de gulden-toer en de dobbel steen-toer vielen zeer in den smaak en de kleinen genoten volop. Met zijn prettige ma nier van optreden had hij direct contact met de zaal. Ook de poppenkastvertoóningen wa ren bijzonder aardig en de kinderen leefden mee met Jan Klaassen, Piet Klaassen en Trijntje. De gemoedelijke manier, waarop Prof. Antonini met de kinderen omging, de w ze, waarop hij de kinderen aansprak, ver telde en bezighield, was zoo eenig, dat direct een sfeer van vertrouwelijkheid en vriend schap ontstond, welke den geheelen middag voortduurde en toenam. Dat dit Kerstfeest dan ook zoo uitstekend geslaagd mag heeten, is dan ook voor een zeer groot gedeelte te danken aan Prof. Antonini. Maar niettegen staande dat alles de „Clou" van den middag was toch de uitreiking der Kerstgeschenken. De verlangende blikken van de kinderen, die al steeds naar den volgeladen Kerstboom hadden getuurd, zouden eindelijk bevredigd worden. En toen dit uitgedeeld werd, konden velen hun blijdschap niet onderdrukken en luide kreten van vreugde en bewondering was de belooning van hen, die dit feest ge organiseerd hadden. Feestvergadering Kruisverbond Zondag herdenkt het Kruisverbond zijn 25-jarig be staan. Een dergelijk jubileum mag zeker op grootsche wijze gevierd worden en werkelijk is de feestcommissie er in geslaagd het feest grootsch op te zetten. Als gebruikelyk worden de feesten kerke lijk ingezet met een H. Mis om kwart over 7 in de St. Bavokerk, waarna gemeenschappe lijk ontbijt in het Patronaatsgebouw. Bij die gelegenheid zullen ook verschillende jubi larissen, o.a. eenige die mede hun zilveren jubileum zullen herdenken, gehuldigd wor den. Des avonds om 8 uur precies zal er in het R. K. Vereenigingsgebouw een groote f eest- vergadering plaats hebben. Hierbij zal allereerst opgevoerd warden „Mignon", operette in 8 tafereelen, door het Dameszangkoor „St. Agnes", waarvan sper en muzikale leiding zal staan onder mej. Else Wille. Ter afwisseling zal mej. Gonny Witteveen, mezzo-sopraan, begeleid aan de piano door mej. L. v. d. Eijken, eenige liederen zingen. De heer Jos. de Lobel zal een korte feest rede houden, wat mede een reden zal zijn voor velen om te komen, daar de heer De Lobel een bekende voor velen is. Dank zij de vele geschonken prijzen voor een verloting door Roomsche en niet-Room- sche winkeliers, en waarvan de kosten voor deze opvoering kunnen bestreden worden, is de toegang vrij, ook voor niet-Roomschen. Alleen is er een leeftijdsgrens van minstens 18 jaar bepaald. Wy twijfelen er niet aan, of de groote zaal van het R. K. Vereenigniggbesouw ahr van het R. K. Vereenigingsgebouw is mor genavond tot in de uiterste hoeken bezet. Zij, die op Oudejaarsavond naar een der Engelsche stations luisteren, zullen een in druk krygen van de wijze, waarop 1929 in verschillende landen wordt besloten. Om 23.20 (A. T.) zal de uitzending van Keulen aan de luisteraars worden doorgegeven; daarna wordt dansmuziek van Jack HyJton uitgezonden, terwijl vanaf 11.30 heruitzendin gen van Parijs, Kopenhagen, Hamburg, Wee- uen, Frankfurt, Budapest, Brussel, Madrid, Milaan en Turijn zullen plaats vinden. Om 11.55 wordt Hilversum gerelayeerd en om 12.10 wordt het „Grand Good Night" van de B. B. C. uitgezonden. NEW-YORK, 28 Dec. Reuter De Wood- row Wilson Stichting deelde gisteravond me de, dat met algemeene stemmen besloten was den prijs van 25.000 dollar voor het jaar 1929, uit te keeren aan den Volkenbond voor diens 10-jarige werkzaamheid voor de zaak van den wereldvrede. Newton Baker, die deze verklaring aflegde, gaf hierbij uiting aan de hoop, dat het geld zal worden besteed voor de oprichting van een gedenkteeken voor wijlen president Wil son in het nieuwe Volkenbondsgebouw. Dit is de vierde maal dat de Wilson-stich- ting een prijs uitkeert. De vorigen ontvin gen Burggraaf Cecil, Elihu Root en colonel Lindbergh. SOERABAJA, 28 December Op den weg van Malang is bij Soekoredjo de auto van den heer Mulder, den administrateur van de onderneming „Gonwang" in het Tangoelsche gebotst tegen een huurauto. Beiden wagens werden zeer zwaar bescha digd. De inzittende van eerstgenoemde auto. de heer Ulvers, administrateur van 'n rub beronderneming, werd ernstig gewond. De Javaansche chauffeur van den huur' auto bekwam ernstige verwondingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2