VOOR DE HUISKAMER UIT DEN OMTREK RECHTSZAKEN Het weerspannige raadslid De verduisteringen bij de Twentsche Bank te Utrecht Een bejaard echtpaar opgelicht Wegens brandstichting veroordeeld ■W FINANCIËN De Paleisloten van 1867 Het Philosophicum te Warmond KALENDERS De Priester-Zoon De toren te Wijk aan Zee Het wegenplan in det Haarlemmermeer HILLEGOM BLOEMENDAAL HEEMSTEDE De Utrechtsche rechtbank heeft P. H. O., lid van den gemeenteraad van Bodegra ven, beschuldigd, dat hij zich niet uit de raadzaal had verwijderd, toen de burge meester hem dit gelastte, veroordeeld tot 40 boete of 20 dagen hechtenis. De eisch was drie maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. 1 jaar gevangenisstraf De Utrechtsche rechtbank heeft den 31- jarigen kassier E. R. te Utrecht, wien ver duistering' van 11.410 ten nadeele der Twentsene Bank te Utrecht was ten laste gelegd, vwoordeeld tot één jaar gevangenis straf mot aftrek van de voorloopige hechte nis. In haar uitspraak overwoog de rechtbank o.m., dat verdachte dagelijks zeer groote bedragen onder zich had, aan groote ver leiding bloot stond en een matig loon had. De rechtbank te Middelburg heeft den 48-jarigen W. N. J., lid van den gemeente raad van Oost- en West-Souburg', thans gedetineerd, tegen wien 1 y. jaar gevange nisstraf was geëischt wegens oplichting van een bejaard echtpaar te Aagtekerke voor een belangrijk bedrag', veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Assen veroordeelde heden twee verpleegden te Veenhuizen, thans ge detineerd, wegens brandstichting in een der slaapzalen aldaar ieder tot vier jaar gevan genisstraf. De eisch van het O. M. was vijf jaar. FAILLISSEMENTEN Door tusschenkmst van de Firma Dyserinek en Zonen, te Haarlem, ontvingen wy een Amerikaanschen kalender van de Keystone Lubricating Co., Philadelphia Pennsylvania, eenigszins afwijkend van het gewone type, maar daarom, vooral voor kantoorgebruik, bijzonder bruikbaar. Elk blad n.l. be"at drie maanden. Zoo vervuldt het eerste blad De cember 1929 en Januari en Februari van 1930. Het tweede blad bevat behalve Januari ook de maanden Februari Mgarr en April, enz. De Amerikanen, die bij uitstek practisch zijn, hebben hiervan bij het samenstellen van dezen kalender weer een bewijs geleverd. zoo was de redeneering' indien de credi teuren niet worden voldaan, Kan langs ge rechtelijken weg, eventueel door faillisse ment, betaling worden verkregen. Toch steunde de beslissing van den rechter op goede gronden. Immers, ter meerdere ga rantie van de bezitters van loten was een waarborgfonds in het leven geroepen, gede7 poneerd bij de Nederlandsche Bank, groot 300.000 effectief onder bestuur van een spe ciale commissie. Uit de rente van dit fonds werden de premiën voldaan en in 1911 bleek deze rente ontoereikend te zijn. Of zij het vóór dien tijd wel is geweest, is twijfelachtig, doch dit punt kan hier buiten beschouwing' blijven. Nu had men zonder eenigen twijfel de premiën uit de hoofdsom kunnen vol doen, doch de rechter oordeelde zeer terecht, dat hierdoor alleen zij gebaat zouden wor den, die toevallig het eerst bij de lotingen uit de bus zouden komen; dë anderen zoyden per se aan het kortste einde trekken. Een faillissement van de N. V. ..Paleis voor Volks vlijt" zou eerst mogelijk zijn geweest na uit putting van het waarborgfonds en de loten- houders die daarna aan de beurt zouden zijn gekomen niet hebben geholpen. Het be- heer is altijd zoo volkomen ondoorzichtig j eurif ls... - ,.lQ,,+ waardoor hij ongetwijfeld een goede plaat sing zal verkrijgen. Victoria-Water Oberlahnstein. Evenals vorige jaren geeft de Victoria-Fror Ober lahnstein ook dit jaar weder een zeer prac- tischen maandkalender uit. De kalender is versieid met eenigt aardige penteekeningen, betrekking hebbende op het gebruik van het zoo bekende Victoria-Water, alsmede eenige afbeeldingen van het be drijf. De duidelijke datumcijfers en eei; memo- I randum voor het maken van kleine aan- j teekeningen zullen dezen kalender, welke j uitgevoerd, zeer gewild maken Oude tante, tot kleermaker: ..Ik wil.m'n neef een verrassing geven. Denkt U dat U een pak kunt maken dat op dezen hanger past? (London Oponion). geweest, dat men de financieels positie eigenlijk nooit heeft kunnen beoordeelen en de rechter wenschte klaarblijkelijk het risico van een geweldig' tekort voor de lotenbezit- ters niet te aanvaarden. Dies werd besloten de trekkingen stop te zetten, tot bij tijd en wijle het waarborgfonds groot genoeg zou ziin geworden om aan alle aflossingen te vol doen. Indien nu de brand in het Paleis voor Volksvlijt niet ware uitgebroken, zou deze toestand onveranderd ziin gebleven, tot onge veer het jaar 1931 of 1932. Dan toch zou het waarborgfonds weer in voldoende mate ziin aangegroeid, om de trekkingen te hervatten. Door den brand is echter een principieels verandering ingetreden. Het waarborgfond De Eerste Hollandsche Levensverzekerings bank, Keizersgracht 174176. Amsterdam, biedt voor 1930 den bekenden maandkalender aan, met in den linkerbovenhoek het ge bouw der maatschappij De maandbladen zijn beige getint, waartegen de zwarte da- tum-cijfers goed uitkomen. Een zeer bruik bare en fraaie kantoorkalender. De Nederlandsche Verzekering Maatschap pij „St. Willibrordus", Catharijnesingel 48, Utrecht, geeft voor het nieuwe jaar een fraaien, modern uitgevoerden maandkalen- oder uit. De datum-cijfers van mooi type zijn toch is slechts een suppletoire garantie voor I geplaatst tegen banden var. groen in afwis- de lotenhbuders. In het prospectus bij de uit- selende tinten. Voor notities kan een zijvak gifte van de loten toch lezen wij de zftr- worden benut. Een kalender, zoowel voor snede: ..Onverminderd de verplichtingen van j kantoor als huiskamer geschikt. het Paleis vo;r Volksvlijt als hoofddebiteur blijft het waarborgfonds eigendom van dr j Van de Levensverzekering Maatschappij houders der oblieatiën dezer leening, om j Utrecht ontvingen wij den bekenden maand- daaruit de jaarlijksche aflossingen te vol- kalender. Het hoofd van den kalender om doen, totdat de leening, volgens het plan sluit in den naam der Maatschappij een geheel zal zijn gedelgd". silhouet van de stad Utrecht. Voor kantoor De positie is dus thans overzichtelijk ge worden. aldus de ..Telegraaf". Het „Palei; voor Volksvlijt" heeft een „verplichting" tegenover de bezitters van loten. Het „Pa leis" heeft geen onoverzichtelijke balans meer. geen gebouw met een problematieke veilingswaarde, geen mogelijkheid om zich achter schoonschijnende beloften te verschui len, zooals in het verleden is gebeurd. Het heeft, of zal hebben, na de overdracht van Opgegeven door v. d. Graat Co. Uitgesproken 27 Dec. G. de Bruyn, Jac. v. Lennep, sade xa en H. Weisz, Rozengracht 12 Amsterdam, commissionnairs in effecten' tezamen handelende onder de firma de Bruyn Weisz, kantoor Keizersgracht 166, Amsterdam. R. c. Mr. M. D. K. S. van Lier. Cur. Mr. A. J. M. Hendrix, Amster dam, Keizersgracht 401. 27 Dec. M. Moolhuyzen, werktuig kundige, Amsterdam, Vasco di Gamastraat 43, R.c. Mr. M, D. K. S. van Lier. Cur. Mr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, Amsterdam, Heerengracht 177. 27 Dec. J. H. van der Ley, timmerman, Amsterdam, Wilhelminastraat 101 III. R.c. Mr. D. K. S. van Lier. Cur. Mr. W. J. Wijtenhorst, Amsterdam, Amstel 344. 27 Dec. J. C. H. Nijman, electricien, Amsterdam, Kinkerstraat 317 huis. R.c. Mr. M. D. K. S. van Lier. Cur. Mr. W. T. Wij tenhorst, Amsterdam, Amstel 344. 27 Dec. A. de Jong, zich noemende en schrijvende A, Ph, de Jong, koopman, de Laing's Nekstraat 32 hoek Pretoriusplein, Amsterdam. R.c. Mr. M. D. K. S. van Lier, Cur. Mr. A. W. Kymmell, Amsterdam, Leidschestraar 106. 27 Dec. J. A. Meyer, Amsterdam, Baars- jesweg 297. R.c. Mr. M. D. K. S. van Lier. Cur. Mr. A. W. Kymmell. Amsterdam, Leidschestraat 106, 23 Dec. H. W. Blommers, den Haag, Berkenbosch, Blokstraat 11. R.c. Mr. J. H. van Laer. Cur. Mr. G. A. van Haeften, den Haag, Prinsessegracht 12. 23 Dec. Joh. de Best, koopman, Leiden, Witte Singel 101. R.c. Mr. G. H. B. van den Boom. Cur. Mr. A. J. Sormani, Leiden. 23 Dec. P. van Dam, Delft, Hugo de Grootstraat 192. R.c. Mr. J. C. v. d. Burcht van Lichtenbergh. Cur. Mr. G. J. Bevers, Delft, 23 Dec, C. Smit, Hoflaan 1, 's Graven- zande. R.c. Jhr. Mr. Th. W. C. Calkoen. Cur. Mr. W. van der Chijs, Delft. 23 Dec. C. J. Z. de Jong Jzn., lood- en zinkwerker, den Haag, Fahrenheitstraat 307- 309. R.c. Mr. G. Scholten. Cur. Mr. H. G. Kaufmann, den Haag, de Ruyterstraat 72. 23 Dec. H. van der Eist, Warmoezier, Pijnacker, Katwijk-Buurt C 75. R.c. Mr. A. N. Kuhn. Cur. Jhr. Mr. F. van Nispen tot Sevenaer, Delft. 23 Dec. H, J. G. Heijer, kruidenier, den, Haag, Schalkburgerstraat 422. R.c. Jhr. Mr. H. O. Feith. Cur. Mr. C. P. Hoytema, den Haag, Sonderdankstraat 8. 23 Dec. J. Tegelaar, koopvrouw, den Haag, Valkenboschkade 681. R.c. Mr. H. W. E. Klomp. Cur. Mr. D. E. J. Schafer, den Haag, Oude Molstraat 12 F. 24 Dec. J. Brouwer, winkelier, Olde- markt, R.c. Mr. A. J. van Slooten. Cur. Mr. H. J. Bouman, Zwolle. 20 Dec. D, J. J. Hageman, koopman, Heerlen, Sittarderweg 97. R.c. Mr. Ruland. Cur. Mr. J. Camps, Heerlen. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 23 Dec. A. v. d. Abeele, den Haag. Vernietigd op grond van verzet 20 Dec. Levie van Gelderen, Kampen. 23 Dec. P. Oppelaar, Hazerswoude. De positie van de bezitters dezer papieren In den laatsten tijd is in de financieele pers een polemiek gaande betreffende de „aandeelen in de premieleening Paleis voor Volksviyt van het jaar 1867", anders ge naamd de groote loten Paleis voor Volks vlijt. Dat de kleine" loten, die van 2.50, buiten de discussie vallen, is net gevolg' van het feit, dat te dezen aanzien een regelings plan is aanvaard, volgens hetwelk regelmatig uitiotingen plaats vinden. Met de „groote" loten, die van 10.is dit echter niet het geval. Sinds 1911 vinden hiervan geen trek kingen meer plaats; de in April 1911 uitge lote stukken zijn zelfs tot nu toe niet betaalcl Het behoeft geen betoog, dat de in dat jaar gedupeerde lotenhouders zich indertijd tot den rechter hebben gewend, ten einde beta ling van hun premiën te verkrijgen. Dit is geschied door bemiddeling van de toen te Amsterdam gevestigde vennootschap „Rechts zekerheid". doch zij heeft nul op het request gekregen. Deze beslissing lijkt op het eerste gezicht nogal eigenaardig. Immers, de beta ling der premiën vormde een verplichting van de N. V. „Paleis voor Volksvlijt" en zeer bruikbaar. De Levensverzekerir g Maatschappij „Noord Brabant" te Waalwijk heeft voor 1930 een eenvoudigen maandkalender op kleurig schild. De blauwe datumcijfers komen tegen het gele fond goed uit. Een doelmatige kan- toorkalender. Van de Verzekering Maatschappij „St. Pe- het terrein aan de Gemeente Amsterdam en j trus", Utrechtsche weg 160, De Bilt, ont- na ontvangst van de assurantiepenninsren j vingen wij een maandkalender in koper een overschot aan contante middelen. Hel 1 diepdruk uitgevoerd. Op het Januari-blad waarborgfonds is intusschen aangegroeid tot i prijkt de beeltenis van den ontslapen Aarts- circa een millioen gulden, hetgeen echter nor i bisschop Mgr. Henricus van de Wetering. De niet voldoende is, om alle houders van loten overige bladen zijn versierd met onderschei- verzekerd te doen zijn van de richtige uit - j dene kerkgebouwen, het gebouw van de Drukkerij Fa. Ruijgrok en Co., Ged. Ou de Gracht 138. Haarlem, heeft voor de ver siering van haar fi'aaien maandkalender een houtsnede van Lucas van Leyden gebruikt. De kalender is in stemmige kleur uitgevoerd en vormt een artistieke wandversiering. Het Nieuwsblad van het Noorden, te Gro ningen, geeft voor het a.s jaar een smaak vol uitgevoerden maandkalender. Elk maand blad bevat een Jraaie teekening (in kleuren) van diverse gezichten uit de provincie en van de stad Groningen, uit het heden en verleden. Een kalender, die door de gebrui kers zeer Zal worden gewaardeerd. betaling van hun premiën. Het ligt dus voor de hand. dat de N.V „Paleis voor Volksvlijt" welke thans over voldoende contanten beschikt, het aan di1- waarborgfonds ontbrekende bedrag integraal aanvult Daarna kunnen de trekkingen wor den hervat doch zelfs dan zal de N.V. ni in liquidatie kunnen treden. Want wie ka>* zeggen, wat in den loop van de jaren, geriv rende welke de trekkingen nog plaats zul'1*- moeten vinden, met de fondsen, waaruit waarborgkapitaal bestaat, zal geschied" Totdat het laatste lot zal ziin betaald de N.V. „Paleis voor Volksvlijt" aansprr lijk blijven en dus ook moeten zorgen v de middelen., om eventueel aan deze - ^prakëlijkbeid te kunnen voldoen. De mogelijkheid van uitloting inééns v>* alle loten en uitbetaling hiervan onder di maatschappij zelve en her Petrus Donders monument te Tilburg. Een smaakvol uitge voerde kalender voor kantoor en huiselijk ge bruik. Dc N.V. P. Sluis, pluimvee en vogslvoe- derfabrieken, Weespercarspeï. zonot ons een maandkalender, die, zooals we var dit huis gewoon zijn, uitmunt door fraai- uitvoering in zes-kleurendruk. De diverse hoenders en vogels zijn natuurgetrouw afgebeeld. Er is naar gestreefd de nuttige voorlichting op 't gebied van vogel- en hoenderteei. zoo uit voerig mogelijk te doen zijn, waardoor de kalender, die met een oplag15 var 200.000 exemplaren gedrukt is. zeer aar, bruikbaar heid wint. De kalender is uitsluitend be- I stemd voor de cliënteele en is verkrijgbaar conto blijft bestaan. Bezitters van loter I te8en inlevering der kaartjes, die zich in of aan de verpakkingen bevinden De Stoomververij cn Chemische Wassche- rij „De Regenboog" te Tilburg (agentschap te Haarlem fa. P Middeldorp en Zoon, War moesstraat 20) heeft op het schild van haar maandkalender voor 1930 het Straatje van Vermeer afgedrukt, dat bijzonder fraai uit komt in de breede, zwartt omlijsting met gouden bies. zullen hiertegen vermoedelijk geen bezwaa' hebhen, omdat het voor hen practisch or hetzelfde neerkomt. Doch het schijnt niei twijfelachtig, dat- de lotenbezitters een volle dig recht op de activa kunnen doen gelden temeer daar volgens het oorspronkelijk1* plan. in 1931 de laatste loting moet plaa^s- "inden er in dat jaar de volledige schuld d'-e opeischbaar wordt, terwijl de middelen hier toe aanwezig zijn. De beslissing van 1911 heeft een dergelijken gang van zaken ni"1 1 voorzien. I Met belangstelling zal de verdere ontwik keling van deze aangelegenheid worden af gewacht Wellicht, dat de aanstaande jaar vergadering van het „Paleis" hieromtrent eenig licht zal doen opgaan. Een beschrijving' van het nieuwe gebouw Het Philosophicum bestaat uit een in den vorm van een U gerangschikten voorbouw en zijvleugels. In den voorbouw (beganen grond) be vindt zich in het midden de hoofdingang met portier- en spreekkamers alsmede bureau, zit- en slaapkamer van den Zeereerw. heer Directeur, zit- en slaapkamer voor 2 pro fessoren en de groote ontvangzaal. De rech terzijvleugel, die een 10-tal meters naar vo ren springt, bevat allereerst de ontspan- ningszaat der studenten met pianokamers en bewaarplaats voor tooneelapparaat. In het zich verder naar achter uitstrekkend gedeelte bevindt zich de refter of eetzaal (in welker nabUheid de distributiekquken) waarachter een laboratorium en twee les zalen en ten slotte een muziekzaal. De lin kervleugel wordt, èn op den begaien grond èn op de eerste verdieping geheel in beslag genomen door de studentenkamers (telkens 34). Op de eerste verdieping van den vóór gevel vindt men de vertrekken voor den Zeereerw. onder-Directeur en nog 2 profes- sorenkamers, terwijl een ziekenkamer wordt ingericht, die aansluit bij de kapel. Deze is gelegen op de le verdieping van den rech terzijvleugel boven de recreatiezaal. Het overige gedeelte dezer verdieping wordt weer in beslag genomen door studentenkamers (34). De beide zijvleugels worden-aan de achterzijde vereenigd door een verbindings gang, waaraan zich eenerzijds een serre, anderzijds de douchebaden aansluiten. Op de 2e of zolderverdieping zijn nog 20 ka mers gereserveerd voor studemen, terwijl de overige ruimte wordt ingericht voer het per soneel en voor berging. Ii* de kelders be vindt zich de verwarmings-installatie. De verwarming geschiedt door oliestookinrieh- ting en warmwatervoorziening, terwijl ook voor de verdere voorzieningen van de nieuw ste vindingen gebruik wordt gemaakt. Tusschen het bestaande Seminarie en liet te bouwen Philosophicum wordt een verbin- bingsweg geprojecteerd, daar het huishou den (koken enz.) voor beide afdeelingen ge meenschappelijk geschiedt in het bestaande Seminarie en daar ook groote Bibliotheek gevonden wordt. De uitbreiding der Seminaries werd ge vorderd door het ruim groot aantal studen ten en de verlenging var. den studietijd met één jaar, terwijl het apart installeeren van de philosophie om meerdere redenen ge- wenscht bleek. Het Philosophicum ontvangt zqn studenten na afloop hunner zes-jarige gymnasiale studies van het Seminarie Hage- veld te Heemstede en legt door een twee jarige philosophische scholing den solieden grondslag voor hun vier-jarigen theologi- schen cursus in het bestaande Groot-Semi narie. Gehoopt wordt dat het gebouw tijdig gereed is voor het nieuwe leerjaar. Kalender 1930 van de N.V. Drukke rij Senefelder, Amsterdam. Werkelijk, onder de talrijke kalenders die wij deze maand hebber ontvangen mag die van Drukkerij Senefelder in Amsterdam, tot de beste gerekend worden. De zeer kunstige kalender is ontworpen en op steen geteekend door W Arondeus. Verschillende gedachten zijn door dezen tee- „En zoudt ge nu wezenlijk denken dat ik heel mijn leven hard gewerkt heb om jou met een arm meisje te zien trouwen? Neen Wim, dat gebeurt niet," sprak de forsche boerin. En haar zoon wist wel als re eenmaal neen gezegd had. er ook niets ■neer aan te veranderen was. Ja, leefde zijn vader nog maar! Hij was de eenige. die invloed had op moeder. Wat moest hij beginnen? Van zijn. lieve Marie afzien? Dat nooit. Trouwen tegen den zin en kenaar in moderne figuren en in scherpe I „onder de toestemming zijner moeder? Maar S^e"fesmolten tot een verrassend j had hij dat wUlen doen - en Marie ging hem boven zijn moeder, hoe lief hij de oude vrouw ook had het jonge meisje had al meer dan eens met grooten nadruk verklaard heel graag hem te willen trouwen maar alleen als zijn moeder haar volle goedkeuring hiertoe gaf. „De tijd baart zorgen", maar Wim had al lang geduldig gewacht zonder dat de rozen kwamen. Zijn lief meisje begon er al bleeker en bleeker uit te zien, en Wim wist maar al te goed dat ze onder den tegenstand zijner moeder diep gebukt ging. Maar toch hield het goede kind vol. „Als uw moeder haar toestemming geeft, dan heel graag, anders nooit!" Het was in de eerste dagen van Augustus Op de boerderij was alles in de weer voor de feestdagen, die aanstaande waren. En met trots en fierheid verkondigde de boerin aan allen die het hooren wilden, dat haar heer- zoon Antoon binnen eenige dagen priester gewijd zou worden en Zondag daarop in de dorpskerk zijn eerste H. Mis zou opdragen. Allen verkeerden in blijde stemming, en zelfs Wim voelde zijne gewone neerslachtig heid en somberheid voor een oogenblik ver dwijnen en verheugde zicli in het geluk, van zijn broeder, in de eer, die de familie te beurt ging vallen. „En zijt ge nu niet héél gelukkig, mijn jongen," vroeg de boerin, toen ze den aan staanden priester eenige dagen vóór de wij- „Héél gelukkig niet, moeder." was het ant woord, dat op zonderling beslisten toon ge geven werd. „Hè, en waarom niet?" vroeg de boerin verbaasd. „Moeder," sprak de jeugdige leviet hoog ernstig. „Ge zijt zeer onbillijk geweest. Voor mij hebt ge zware geldelijke offers gebracht tot het hoogste geluk, dat mij op aarde te beurt kon vallen: maar als ge straks uw kind als Gods plaatsbekleeder aan het altaar zult zien staan, uit de handen van uw eigen zoon het Brood der Engelen ontvangen en dan eenigszins beseffen zult, hoe groot het geluk ding bezocht. artistiek geheel. Elke maand is symbolisch voorgesteld, ter wijl een korte tekst hetschoone van de teekening beter doet begrijpen en waardee- ren. Ongetwijfeld zal de firma Sneftdder groot succes met haar reclame oogsten, want de gelukkige bezitters van de kalender zullen hem een mooi plaatsje geven in huis of kantoor. Een reclame, die waardeering ver dient! Bij gelegenheid van hun lO-jang bestaan heeft de Vcrceniging van Raden van Arbeid een jubileum-uitgave het licht doen zien. in den vorm van een fraaien maandkalender. Op een kleurig schild zijn de verschillende maandbladen bevestigd, welke alle betrek king hebben op het verzekeringswezen, het nut en de gevolgen Clinge Doorenbos heeft bij elk maandblad een gedichtje gemaakt. Op 1e rugzude van elk maandblad zijn wenken en gegevens ver zameld omtrent verschillende vormen van verzekering'. De kalender is in fraaie kleu ren uitgevoerd en vormt een sieraad zoowel voor kantoor als huiskamer De Fa. ,-V. Vcmhont te Haarlem. Boek- en Papierhandel, Warmoesstraat 10. geeft voor 1930 een practischen. duidelijken maand kalender uit. Van de Nationale Levensverzekering Bank te Rotterdam (Bijkantoor Ilaarlei Kruis straat 3) ontvingen wij der bekenden maandkalender, flink blad met duidelijke cijfers. N.V. Remington Schrijfmachine Mij., Reguliersbveestraat 36. Amsterirtr zendt ons een sierlijken maandkalender. Bet schild is in fraaien kleurendruk uitgevoerd; de cijfers voor de data zijn van een fraai type. De Firma J. Geijlvoet, Doelstraat 37, Haar lem. (Vesta Naaimachines), biedt ook dit jaar haar ciiënteele den doelmatigen scheurkalen der aan. De dagen zijn met forsche cijfers aangegeven. is dat gij naast God mij geschonken hebt zal uw geweten u dan niet zeggen: „Dat alles bebt ge gedaan voor uw tweede kind, wat deedt ge voor het geluk van uw oudsten zoon?" De boerin stond een oogenblik verslagen. „Maar Antoon," begon ze terstond weer Allerminst overrompeld antwoordde de aan staande priester: „Denk maar eens na over hetgeen ik u gezegd heb." Eindelijk is de groote dag aangebroken. In feestgewaad trekt alles kerkwaarts. Daar stond hij nu aan het altaar, haar zoon, die thans de plechtige woorden uitsprak waarbij ze anders altijd maar nu niet het hoofd diep gebogen had. Mocht ze dan op dit oogenblik haar kind niet even zien, ter wijl hij daar stond, den God van Hemel en Aarde in ziin handen houdende! Even later had ze de H. Communie uit zijn handen ontvangen, en sidderend van ontroe ring- keerde ze naar haar plaats terug. Lang duurde het, eer haar innig gebed ge ëindigd was, en toen ze opkeek het eerste wat ze zag, was het bleeke gelaat van haar Wim, dat haar verwijtend scheen te vragen: „Is dan voor mij geen geluk weggelegd?" En nu sprak inderdaad haar geweten: „Wat hebt ge voor zijn geluk gedaan?" De jonge priester had overwonnen. Was het omdat ze zijn geluk op dien dag volkomen wiide doen zijn? Of begreep ze inderdaad ten volle, dat de armoede van de brave Marie geen reden voor haar mocht zijn om het ge- 'uk der jongelieden in den weg te staan? Misschien wist ze het zelf niet, maar toen de jonge priester dien middag het huis züner moeder betrad, werd hij terstond getroffen door het van blijdschap stralende gelaat zijes broeders. Wim snelde op hem toe en met tranen in de oogen dankte hij hem voor ziin tusschen- komst, die de krachtige natuur der oude boerin eindelijk had doen bezwijken. En toen de jonggewijde priester de ver loofden tegenover zich aan tafel zag zitten, zoo innig gelukkig en blij in eikaars onge stoord bezit, toen drukte hij ongemerkt zijn moeders hand en fluisterde haar toe: „Nu, moederlief, nu kan ik ook mijn geluk eerst volkomen genieten." „Kindlief," sprak de oude vrouw dien avond, toen Marie heen zou gaan," kunt ge mij vergeven, dat ik je geluk zoolang heb tegengehouden?" Met een kus sloot Marie haar de lippen. Maar vóór Wim haar thuis bracht, nam ze toch nog de belofte mede: „Voortaan zal ik voor jou een ware moeder zijn, hoor kind!" Dat was de eerste zegen, dien de priester wijding van den zoon in huis bracht en met een zucht van verlichting erkende de boerin voor zich zelf voluit, dat het zóó toch eigenlijk het beste was. De heer Frans Vermeulen schrijft in de „N.Rott. Crt.": De heer Schamp schrijft (N.R.Crt.) dat de 33 M. hooge toren te Wijk aan Zee van bak steen is en „dus (sic) uit de XlVe eeuw, daar men zich toen voor het eerst van bak- steenen bediende." Nu is dit op zichzelf al een zeer zonder linge bewering! Alsof ieder gebouw van bak steen noodzakelijk zou moeten dateeren uit den tijd, dat men zich het eerst van dit ma teriaal bediende! Het staat er toch letterlijk zoo. Maar bovendien: hoe komt de heer Schamp er bij, dat men zich hier in de XlVe eeuw voor het eerst van baksteen zou heb ben bediend? Reeds wijlen prof. Blok heeft gemeend, dat de toepassing van baksteen uit het begin der 13e eeuw moest dagteekenen, dit op grond van bepaalde historische docu menten. In mijn Handboek tot de Geschie denis der Nederlandsche Bouwkunst (dl. I. blz. 272273) meen ik te hebben aangetoond, lat Blok zicli in de interpretatie zijner bron nen had vergist en dat het gebruik van het bedoelde materiaal stellig een halve eeuw rroeger dus ongeveer 1150 wellicht ook eeds vóór dien algemeen was. In ieder geval Werd in de XlIIe eeuw in Noord-Holland reeds volop met baksteen gewerkt. De monu mentale bewijzen daarvan staan in de buurt: ik noem slechts het grafelijk paleis op het Binnenhof te 's-Gravenhage (pl.m. 1250, oud ste gedeelte) en den in 1866 gesloopten toren te Ouddorp, in de buurt van Wijk aan Zee dus die blijkens derminutieuse beschrijving en de nauwkeurige opmetingen door den ar chitect W. N. Rose voor de slooping vervaar digd (W. N. Rose, De gesloopte kerk te Ouddorp, bij Alkmaar, Leiden 1868) een Ro- maansche toren uit liet begin der 13e eeuw vas. opgetrokken van z.g. „reuzenmoppen", baksteenen groot 0 29x0.15x0.075 M. En dateert nu de toren te Wijk a. Zee erkelijk uit de XlVe eeuw? De Voorloo- 'lige lijst der monumenten van Noord-Hol land stelt hem in de XVe eeuw en naar ik meen terecht. Want de kerk te ,.Wyc opt Zee," gewpd aan St. Odulphus, was nog tot het begin der 15e eeuw eene kapel (zie: Toosting en Muller. Bronnen voor de ge- scheidenis der kerkelijke rechtspraak in het bisdom Utrecht, dl. I, blz. 65; dl. II blz. 306); in 1440 wordt zij vermeld als parochiekerk, blijkens de Rekening' Officiaal. Waarschijnlijk is dus de bestaande kerk gebouwd in den loop van de jaren 14001440, een tijd die ook met het oog op de bouwvormen aanne melijker is. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage) Verbetering van den Kruisweg Het is bekend geworden, dat de directie van den provincialen waterstaat te Haarlem na Nieuwjaar zal doorgaan met het groote werk van het verbreeden en verbeteren van den Kruisweg. Met het gedeelte tusschen Hoofddorp en Aalsmeer is zij al druk bezig; de verlegging van den Kruistocht en het ver breeden van den weg is al tamelijk gevor derd; het gedeelte van Hoofddorp naar Heemstede zal weldra volgen. Tal van arbeiders hopen, dat dit spoedig zal gebeuren, want het aantal ingeschreven werkloozen op de gemeenteiyke arbeidsbeurs te Haarlemmermeer is vrij groot. Het moet in de bedoeling liggen om een groot gedeelte van den Kruistocht tusschen Hoofddorp en den Spiei'ingweg te doen dem pen met zand, hetwelk zal worden afgegeven op de oude renbaan nabij de Ringvaart en vandaar per rails zal worden vervoerd naai de bestemde plaats. Als dat zoo is, zal er een vrij groot bedrag aan arbeidsloon met dit werk gemoeid zijn, hetgeen de arbeiders vooral in deze winter maanden goed te pas zou komen, nu zoo wat in alle bedrijven het gewone werk is stop gezet. Allicht zal de directie ook overwegen, dat om deze redenen een aanbesteding in het hartje van den winter voordeeliger uitkomt. Jammer, dat het gedeelte van den Kruisweg in Hoofddorp over een lengte van 2 kilome ter niet in dit mooie plan zal worden opge nomen. Omdat het gemeentebestuur heeft geweigerd de gevraagde geldelijke bijdrage te verleenen. schijnt besloten te zijn om den Kruisweg tusschen den Kagertocht en den Geniedijk te laten op de breedte, zooals deze nu is en hem enkel wat te verharden. Wie uit de richting Aalsmeer of Amster dam komt, zal nu een mooien brceden boule vard van entrée in het groote centrum van dezen uitgestrekten polder moeten missen. Jaarvergadering IJsclub De Hillegom- sche ijsbaan hield Dinsdagavond haar jaar vergadering in Hotel Sistermans. De belang stelling' was goed. De voorzitter, de heer P. Klaver, opent de vergadering met een woord van welkom en zegt. dat het bestuur voor deze vergade- ding wel eenige critiek verwacht. Spr. ver trouwt, dat desalniettemin de besprekingen een zakelijk karakter zullen dragen. De secretaris leest nu de notulen, die on veranderd onder dankzegging worden gear resteerd. Het jaarverslag vermeldde, dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging een zeer gunstig jaar is geweest. Doordat gedurende vele dagen 't ijs in de groote vaarten niet be trouwbaar was, was er een sterke trek naar de kunstbaan. ook uit andere gemeenten kwam men met de bus of tram of fiets naar hier, omdat het ijs der kunstbaan geen ver drinkingsgevaar opleverde. Natuurlijk is deze omstandigheid ook van invloed geweest op den gunstigen stand der Kas. Het aantal leden is gestegen van 138 tot 167,, wat een mooie vooruitgang beteekef-t. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester zag men, dat er een batig saldo in kas is van ruim ƒ500.ongerekend de contributies voor dit seizoen, die feitelijk behooren bij het boekjaar 1929/1930. De reke ning werd gecontroleerd en de penning meester onder dankzegging gedéchargeerd. De heeren M. de Groot en M. Koek werden als bestuurslid en commissaris herkozen. In de vacature Schilpzand. die bedankt had. koos men den heer H. Potman, in de vacature W. v. d. Linden den heer Th. van der Linden. Bij de verdere besprekingen werd geïnfor meerd, hoe het kwam. dat de baan ditmaal zoo laat onder water was gezet. De voorzitter antwoordde, dat dit in verband stond met be- noodigde buizen, waartoe men meerdere malen een leverancier had aangeschreven, die zich, ondanks dat zelfs een postzegel voor antwoord was bijgesloten, niet verwaardigde te ant woorden. Nog werd gevraagd, waarom de jaarvergadering, die reglementair in Novem ber moest gehouden worden, eerst thans was uitgeschreven. De voorzitter gaf hiervan de reden op. Nog werd gevraagd, waarom de ioonen werden uitbetaald door het Bestuur en niet door de Baancommissarissen. De voor zitter argumenteerde dezen maatregel. Hij wees er op. dat de heeren eens moesten be denken, wie de gelden voorschoot, toen we flink in de schuld zaten en dat het niet aan ging, nu er eenig geld in kas was, dat ieder daar baas over zou spelen. Zoolang spreker voorzitter is, zal de leiding bij hem zijn en niet bij anderen, hetgeen toch vanzelfspre kend is. Nog werd het denkbeeld geopperd, of het niet beter zou zijn, bij een wedstrijd in het schoonrijden, de Jury te doen bestaan uit leden buiten de gemeente. De voorzitter zei overweging toe van dezen wenk; noodzakelijk vond hij het gevraagde niet. We moeten en evenzeer mededingers van buiten de Ge meente vertrouwen stellen in de Jury, die de verantwoordelijkheid draagt voor hare be oordeeling. Hierna verloting van enkele surprises en sluiting met een dankwoord. BIJ DEN WATERTOREN Waar de witte man zich indringt, is voor den rooden man geen plaats meer, gold 't indertijd voor Amerika. En waar P. W. van Bloemendaal zich in 't duin vertoonen, daar moeten de duinkonijntjes verdwijnen. Het terrein bij den watertoren, nog niet lang geleden een terrein, waar de duin-konijntjes vrij en vroolijk rondhuppelden en een nutte loos bestaan leefden, daar zwoegt nu de ar beid, daar hebben de duistere, onderaard- sche konijnenholen plaats gemaakt voor bovengrondsche loodsen, schuren en werk plaatsen. Het zandige, bultige, met helm en boschjes begroeide duinterrein heeft plaats gemaakt voor een vlakke, met klin kers bestrate ruimte, waar allerlei materialen plaats hebben gevonden. Hier is ook de toe komstige verblijfplaats voor de Bloemen- daalsche mengmachine, die de wegen van Bloemendaal van hun mooie topeca-bedek- king voorziet. Was deZe mengmachine tot dusver onder gebracht in een planken getimmerte nabij den Tetterodeweg, binnenkort zal zij huis vesting krijgen in een meer degelijk, be tonnen gebouw. Dit krijgt een lengte van 25 M. bij een breedte van 10 M. Onder het heele gebouw komt een kelder van een paar M. diepte, die bestemd is voor opslagplaats van bitumen-cement. Er blijft dan nog ruimte genoeg over voor berging van gereedschap pen en wat dies meer zij. De vloer van 't gebouw is vervaardigd van zwaar gewapend beton. Deze vloer mag ook wel stevig zijn, want 2 groote reserveoirs, elk van 16 M3 inhoud en bestemd voor berging van bi tumen, zullen er op komen te rusten. Als dit gebouw gereed is, zal er een heele verandering komen in den aanvoer van bitumen. Tot dusver had die plaats in z.g.n. „drums", de bekende zwart geparafineerde ijzeren bus sen. In de toekomst zal de bitumen aange voerd worden in tankwagens en wel op een temperatuur van pl. m. 115 C. 't Voordeel van deze hooge temperatuur is, dat de bi tumen dan vloeibaar is'en direct uit de tanks over kan loopett in de zooeven genoemde re servoirs. In deze reservoirs zijn pijpen voor stoomverwarming, zoodat de bitumen daar warm en vloeibaar in blijft. Deze tankwagens kunnen over een daarvoor aangelegd spoor lijntje, aansluitend op de lijn Haarlem Zand voort, tot onmiddellijk voor het gebouw gereden worden. Deze wijze van aanvoer bespaart de gemeente jaarlijks nl. f 10.000, zoodat de kosten van 't gebouw f 25.000, er in een paar jaren weer „uitgehaald" zijn. Nog meer verbeteringen worden ingevoerd. Had de verhitting in de mengmachine tot dusverre plaats door middel van briquetten en steenkool, eerlang zal olie gebruikt worden, terwijl electromotorem dienst zul len doen voor „aandrijving" van de meng machine. De inrichting wordt alzoo rook vrij en bovendien stofvrij. Gevonden voorwerpen Terug te beko men bij: C. Tuijl, Verbindingsweg 4, Bloe mendaal, een zwarte heerenportemonnaie J. Walter, Bloemendaalsche weg 117 Bloe mendaal, een stroomat: Regentesselaan 21 Haarlem, een baal hooi: L. van Noordt, Bloemendaalschestraatweg 74 Jan Gijzen- vaart, Santpoort, een vulpenhouder; Kennel Haerlem. Regentesselaan Haarlem, een Ier- sche setter; A. Kranenburg, Alg. Begraaf plaats, Bergweg 60. Bloemendaal, een acte- tasch; C. van der Mooien, Brederodeweg 70, Bloemendaal. een Lipssleutel; mej. Kelder, Distellaan 6 Aerdenliout, een paar wildlede- ren handschoenen; GraaJ van Randwijck, Zandvoorterweg 68 Aerdenhout, een grijs poesje; ter Brake, Keizerstraat 7 Haarlem, een bruine mantelceintuur; N. Veen, Zijiweg 288 Haarlem, een rozenkrans en een zakmes; aan het bureau van politie te Overveen, een kinderhandschoentje; twee huissleutels. Burgerl. Stand Ondertrouwd H. H. Höeker en M. A. Huijg. K. Schoon en W. Kuijer. Getrouwd: A. Knipper en M. E. Denijs. J. H. Beekhuis en S. Alta. Geboren: E. van SluisdamWillemse, z. A. Smitvan Goeverden, z. H. C. Goze- lingBulters, d. Overleden: A. Boogaard, echtgenoote van K. Reijngoud, 32 jaar. A. Sillem, vr. 57 j.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7