Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON RADIO-OMROEP DERDE BLAD ZATERDAG 28 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 1 DEQïHEIMZUNICEtlRAJtK Scheuring in de Heimwehr- beweging De buitenlandsche politiek van Tardieu Het einde van President Loubet GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN Mgr. Dr. Seipel in de politiek terug? Uit de berichten uit Oostenrijk blijkt, dat het tot een strijd is gekomen in den boezem van de Heimwehren. Onlangs is, naar be kend is, minister van binnenlandsche zaken Schumy, leider van den machtigen Land- bond, uit de burgerwacht te Klagenfurt ge- »et, als uitvloeisel van zijn houding tegen de dictatoriale neigingen van de burger wachten. In antwoord daarop heeft minister Schu my een rede gehouden in een partijvergade ring, waarin hij verklaarde gewaarschuwd te hebben in het belang zelf van de Heim- wehrbeweging en van den staat. Zoodra de Heimwehr zich op politiek terrein gaat be wegen, wordt zij partij en elke bedreiging van het burgerlijke front is een versterking van het roode front. In het bijzonder had hij gewaarschuwd tegen het voeren van bui- tenlandsche politiek en deze was inderdaad gevoerd. Men had hem aangespoord met onwettige middelen op te treden; dat had hij geweigerd en sinds dien tijd waren ziin betrekkingen met de Heimwehr geworden wat zij nu waren. In welk verband hij te kennen gaf dat hij eventueel met schriftelijke bewijzen kon ko men. Hij was het volkomen eens met den bondskanselier en de ministerraad had zich met hem solidair verklaard. De vergadering van den Landbond heeft minister Schumy daarin volledig vertrouwen uitgesproken. Daarop is een beweging' begonnen in aansluiting op een besluit van de Stiermark- sche boeren, die deel uitmaakten van de Heimwehrbeweging, om zich in eigen bon den af te scheiden tot vorming in geheel Oostenrijk van Bauerwehren, met de be doeling zich te weer te stellen tegen dictato riale neigingen van links of rechts en uit sluitend te streven naar herstel en behoud van de binnenlandsche rust en orde, onder het afzien van elke inmenging in de bui- tenlandsche politiek. Deze boerenbonden moeten aaneengesloten staan achter de re geering SchoberSchumy. Van deze afscheiding' door de boeren van de burgerwachtsbeweging (welke, zocals men weet, in den oud-bondskanselier dr. Seipel een verdediger en steun vindt) wordt tevens een afscheiding door de boerenbe volking van de chr. sociale partij (dr. Sei pel) verwacht en een aansluiting bij den Landbond, onder leiding van minister Schu my. Tevens wordt gemeld, dat, terwijl bonds kanselier Schober naar Den Haag gaat om daar te trachten de verlangde leening te sluiten, dr. Seipel weer actief in de Oosten- rijksche politiek denkt terug te keeren. Op acht Januari zal hij weer de leiding' van de chi'ist. sociale partij in handen nemen. Van den terugkeer van dr. Seipel in de binnenlandsche politiek verwachten velen het begin van een nieuwe strijdphase in de politiek, welke tot verschillende wijzigingen daarin kan leiden. Motie van vertrouwen in de regeering aangenomen In de Kamer heeft gisteren de afgevaar digde Beibei een van Maarschalk Foch af komstig en 1926 gedateerd document voor gelezen, waarin de Maarschalk erop wijst, dat Duitschland een volkrijke en sterke natie is, die revanche zou kunnen eischen. Hij dringt erop aan den termijn voor de ontruiming van het bezette gebied niet te verkorten, een en ander ook met het oog op de reorganisatie van het Fransche leger. Dit document was onverwijld aan den Pre sident der Republiek en aan den Minister- President overhandigd, zeide Briand in zijn antwoord. Hij legde voorts den nadruk op den ernst van deze kwestie. „Ik, ging hij voort> leerde het document voor vandaag niet ken nen". Spreker betreurde dit incident, naar aan leiding van een nem onbekend document ten zeerste en eindigde met de woorden: „Het is zeer droevig. Dat is vrijwel het eenlge, dat ik over deze aangelegenheid kan zeggen". Voorts werd in deze zitting het woord ge voerd door den Minister-President Tardieu, die met betrekking tot de onthullingen van Beibei het volgende verklaarde: De onthullingen van Reibei over het me morandum van Foch, zijn niet nieuw want hij heeft er in Juli van dit jaar reeds op ge zinspeeld. Spr. protesteerde ertegen, dat hier het vertrouwen van een militair leider mis bruikt wordt, inzonderheid het vertrouwen van een militair, die overleden is. De opvattingen van Foch waren niet zon der uitwerking. Allereerst verlangde hij de ontruiming van het Rijnland, daarna weer de bezetting ervan, nu eens onder deze, dan weer onder andere voorwaarden, doch hij heeft te kennen gegeven, dat hij indien vol doende waarborgen gegeven zouden worden, hij bereid zou zijn het Rijnland te verlaten. De geschiedenis echter zal over deze opvat tingen oordeelen. De regeering komt geen groote militaire beteekenis toe aan de be zetting van de derde zone maar wel een psychologische. Overigens staat vast, dat in dien in Den Haag de eind-verdragen niet on derteekend worden, ook net Rijnland niet zal worden ontruimd. Wanneer de Kamer meent, dat de regeering noch naar Londen, noch naar Den Haag moet gaan. dan is het nood zakelijk, dat zij dit heden nog verklaart, op dat de nieuwe regeering zich op het verrich ten van nieuwe daden kan voorbereiden. Aan het slot van de zitting werd naar aan leiding van Paragraaf I van de begrooting voor Buitenlandsche Zaken de vertrouwens kwestie gesteld. De motie werd aangenomen met 342 tegen 317 stemmen. ORGANISATIE VAN BEROEPS MOORDENAARS ONTDEKT De hoofdzetel in Chicago NEW-YORK, 27 Dec. (N.T.A.) Men heeft hier een organisatie van beroepsmoorde naars ontdekt, waarvai. de hoofdzetel in Chicago gevestigd is. Deze organisatie heeft verscheidene bom aanslagen en roofovervallen gepleegd, zoo wel te New-York als te Chicago. DE OPENING VAN HET JAPANSCHE PARLEMENT De 'troonrede TOKIO, 27 Dec. (N.T.A.) De keizer van Japan heeft gisteren op feestelijke wijze het parlement geopend. De keizer las de troonrede voor, welke in het bijzonder gewag maakte van den be vredigenden stand der be trekking tusschen Japan en de overige mogendheden. SCHEEPSRAMP IN DE ZEE VAN MARMORA 27 personen verdronken Het Grieksche stoomschip „Chrysis" werd in de Zee van Marmaro door het Bulgaar- sche stoomschip „Warna" geramd en zonk onmiddellijk. De bemanning, bestaande uit 24 koppen, en drie passagiers, die aan boord waren, verdronk. De papegaaienziekte De Berlijnsche correspondent van de „Frankf. Ztg." meldt, dat thans reeds een twintigtal menschen lijdende zijn aan de geheimzinnige ziekte welke men houdt voor de z.g. papegaaienziekte (een leveraandoe ning). Drie patiënten zijn gestorven. Het medisch onderzoek duurt voort, maar de aard van de ziekte is nog niet met zekerheid vastgesteld. DE ONLUSTEN IN PALESTINA De onderzoekingscommissie keert terug De Engelsche onderzoekingscommissie naar de jongste onlusten in Palestina heeft haar werkzaamheden beëindigd en keert Zondag naar Engeland terug. DE KERSTDAGEN TE LONDEN Talrijke ongelukken; 17 dooden Gedurende de Kerstdagen hebben in En geland talrijke ongelukken plaats gehad. In totaal werden zeventien personen ge dood. EEN SPECIALE ZITTING VAN HET RIJKSKABINET Het Duitsche Rijkskabinet kwam gister middag te zamen in een speciale zitting ter voorbereiding van de Haagsche conferentie. TELEGRAM VAN DEN KONING AAN IRIGOYEN De koning heeft een persoonlek telegram gezonden aan den president var de repu- i bliek van Argentinië, Irigoyen. on hem ge- i luk te wenschen met zijn ontsnappen aan den aanslag op zijn levei. gepleege op den avond voor Kerstmis, toen een man 5 scho- ten op hem loste i Ook de Britsche regeering heeft een te legram van gelukwenschen gezonden. DE RAMP VAN DE „ASLAUG" Van de bemanning van het tijdens den storm op de Spaansche kust gescande Noor- sche stoomschip .Aslaug' zijn mtusschen acht lijken aan land gespoeld. Er oestaat niet veel kans meer op i-edding van de ove rige 15 leden der equipage. Zeer waarschijn lijk zijn zij met het schip verdwen n. HET PROCES TEGEN DE GIFT- MOORDEN aRESSEN Weer twee beklaagden Vrijdagochtend werd het proces tegen twee andere giftmoordenaresser geopend. De belangstelling van het publiek is zeer verminderd. Op de beklaagdenbank zitten Frau Esther Takazs en de weduwe Zsabai. Eerstgenoemde wordt er van beschuldigd haar schoonvader vergiftigd te hebben. Zij zou naar man, die zenuwziek is, slechts gehuwd hebben om het vermogen van haar schoonvader te erven. Daar het bewijs voor haar schuld bij de behandeling der zaak niet werd geleverd, werd zij vrijgesproken hoewel de ambtenaar vanhet O. M. de doodstraf had geëischt. De weduwe Zsabai oekende haar man ver giftigd te hebben. Hei vergift had zij van de beruchte „Tante Susi" betrokken. Het vonnis tegen haar zal later worden bekend gemaakt. Vrijdagochtend heeft het Gerechtshof von nis gewezen tegen Frau Maria Zsabai, die beschuldigd werd van moord door vergifti ging. Zij werd veroordeeld tot 15 jaar tucht huisstraf en 10 jaar eerverlies. Zoowel be klaagde als de Pres. van het O. M. gingen in hooger beroep. OPHEFFING DER BUITENLANDSCHE GERECHTSHOVEN. De legislatieve raad der republiek heeft de opheffing van alle buitenlandsche ge rechtshoven in China per 1 Januari 1930 gelast. Onder leiding van den Chineeschen minister van Justitie is een bijzondere com missie gevormd, die de gebouwen der bui tenlandsche gerechtshoven zal overnemen. Verder wordt gemeld, dat de Chineesche regeering besloten heeft, alle empiov"s der buitenlandsche gerechtshoven in dienst te houden totdat de Chineesche rechtspraak zal zijn uitgebreid. De Chineesche regee- ring heeft ten slotte maatregelen getrof fen opdat de Japansche bijzondere ge rechtshoven in Noord-Mandsjoerije voorloo- pig tot den eersten Maart 1930 zullen blij ven bestaan. AMERIKA TEGEN OPHEFFING DER EXTERRITORIALITEITSRECHTEN. In verband met de berichten uit China volgens welke vanaf den eersten Januari de exterritorialiteitsrechteni door een verorde ning zullen worden opgeheven, verklaarde, volgens een bericht uit Washington staats secretaris Stimson, dat de V S. niet toe stemmen in de eenzijdige opheffing dezer rechten. Hij geloofde dan ook niet, dat Nanking een dergelijke daad (en opzichte van Amerika voornemens was te doen, daar immers onderhandelingen gaande waren tusschen beide landen omtrent een geleide lijke opheffing van het Amerikaansche ge rechtshof. ENGELAND EN RUSLAND De nota's inzake de propaganda ge publiceerd LONDEN, 27 Dec. (Reuter) Het depar tement van Buitenlandsche Zaken publi ceert de nota's, gewisseld tusschen den Russi- schen ambassadeur en Henderson betreffen de de propaganda. Deze nota s komen hier op neer, dat de beide regeeringen de verbin tenis nopens de propaganda bevestigen, ver vat in artikel 16 van het Algemeen En gelsen-Russisch verdrag van 8 Augustus 1924. De Britsche regeering verklaart op verzoek van de regeeringen van Canada, Australië, Nieuw-Zeeland. Zuid-Ai'rika, den Ierschen Vrijstaat en Nieuw-Schotland, dat vorenge noemde verbintenis eveneens tusscheu deze landen en de Sovjet-Unie van kracht wordt. Op zijn sterfbed ontvangt hij de H.H. Sacramenten De ex-president van de Fransche republiek, Emile Loubet, heeft op zijn sterfbed de H. h! Sacramenten der stervenden ontvangen, ver telt de Maasbode. Ieder Katholiek zal zich daar oprecht over verheugen. Maar dat neemt niet weg, dat hij in het aangezicht van zoo velen, die tegen de H. Kerk stormloopen, de vraag zal Stel len: „De hoeveelste is dit?" Inderdaad, als men een „Journal Officiel" in handen heeft en daarin de lijsten raad pleegt van hen, die tijdens de Combistische vervolging voor de Kerk-vervolgende wetten stemden, als ministers ze voorstelden, als staatshoofd ze hebben bekrachtigd en met blauw potlood hen merkt, die in hun ster vensuur hun misdrijf hebben verzaakt om aan de goede Moeder die de Kerk is, de vergif fenis te vragen, die Zij den berouwvolle nim mer weigert, dan zijn er niet zooveel namen, die ongekleurd blijven. Het kruis is helaas uit 's lands vergader zalen verdreven, evenals uit de publieke scho len en in het politiek gewoel vragen de ver volgers zich niet af, of zij wel zoo stemmen, dat zij in het uur van den dood niet hebben te vreezen. Emile Loubet was voor alles een zwakke figuur. Gesproten uit een vrome familie, had hij de traditie der zijnen niet als steun be houden en maakte zijn loopbaan er een van contradicties. Maar ,,La Croix" weet te ver tellen, dat hij na zijn terugkeer uit het open bare leven en wij hebben doen zien, dat zijn bagage aan des illussies groot moet zijn Se~ weest langzamerhand tot inkeer is inge komen. „Sedert zijn terugtrekken in 1906 op zijn luiten van La Bézude de Mazenc, of in zijn woning te Montélimart, ontving hij gaarne het bezoek van den priester en liet niet na, les Zondags de H. Mis bij te wonen. In de laatste jaren had de heer Loubet een zuster-van-liefde bii zich. die hem met haar 'orgen omringde en bad voor hem, die de wetten tot uitwijzing der religieuzen had geteekend. Tijdens de jongste ernstige afzwakking van den president werd kanunnik Roboulet. aarts-priester van Montélimart. als vriend van de familie en herder van de parochie geroepen en liet de zieke zich voorbereiden voor het ontvangen der genademiddelen der H. Kerk. De oud-president heeft zich dus, ge zuiverd door de boetvaardigheid en voorzien van de laatste H.H. Sacramenten voor God begeven." En toch blijft men die wetten „de onaan- tastbare grondslagen der republiek" noemen. Grondslagen, die vrijwel al hun leggers ver baken, zoo spoedig zij gedwongen zijn aan hun eeuwig heil te denken. EEN SPIONNAGE-ORGANISATIE ONTDEKT TE CHARKOW Vertegenwoordigers der Poolsche regecring er bij betrokken MOSKOU, 27 Dec. Wolffbureau In de Ukrainsche stad Charkow is een spionnage- organisatie ontdekt, waarbij officieele verte genwoordigers van de Poolsche regeering be trokken zouden zijn. Naar van Russische zij de wordt medegedeeld, heeft de staatspolitie onweerlegbare bewijzen dat de Poolsche vice- konsul te Charkow en diens chauffeur in den geheimen politieken dienst werkzaam zijn. De politie beweert dat zij een sovjet-be ambte heeft betrapt toen deze militaire do cumenten aan den vice-consul overhandigde. DRANKSMOKKELSCHIP IN BESLAG GENOMEN 1500 kisten champagne geconfiskeerd Aan de Oostkust van Amerika is een aranksmokkelschip in beslag genomen door een schip van de kustwacht. Het smokkel- schip had 1500 kisten champagne aan boord. Naar verder uit New York gemeld wordt, stellen de autoriteiten een onderzoek in naar het smokkelen van alcohol, die voor industri- eele doeleinden bestemd was, ter waarde van 40 millioen dollar. Meer dan 1000 zakenlie den, hoogere politie-ambtenaren en politie beambten staan onder verdenking bij de zaak betrokken te zijn. De kleine vagebonden van Moscou. Sinds eenigen tijd neemt het aantal dief stallen en plunderingen door kleine vage bonden zoodanige afmetingen aan dat de politie zich genoodzaakt zag om een drijf jacht te houden tegen deze kleine boos wichten. Reeds meerdere jaren wordt Moscou door deze jeugdige vagebonden on veilig gemaakt. Het resultaat van de klop jacht die de politie gehouden heeft, was de arrestatie van meer dan 1000 bandieten, die in afzonderlijke opvoedingsgestichten zul len worden ondergebracht. Dit groote succes was voornamelijk te danken aan het feit, dat deze jeugdige misdadigers door de felle koude genood zaakt waren om hunne schuilhoeken te verlaten en op verwarmde plaatsen een toevluchtsoord te zoeken. De Bolsjewisten geven 55000 pond sterling voor de revolutionaire pers in Engeland. De „Sunt Chronicle" meldt, dat Mos kou besloten neeit, de communisten in En geland 55000 pond sterling te schenken, om daardoor een dagblad te kunnen oprichten, dat ten doel heeft: het verspreiden der bolsjewistische ideeën. Volgens de „Sunday Chronicle" zal dit nieuwe blad voor de revolutionaire propa ganda begin 1930 verschijnen. De poort van de gevangenis gaat open! Binnen afzienbaren tijd zal Rusland het eerste land der wereld zijn dat geen gevan genissen meer heeft. Alle gebouwen waarin misdadigers waren opgesloten zullen worden afgebroken en de boeven die tot meer dan drie jaar vrijheidsbsrooving veroordeeld worden zullen ondergebracht worden in groote concentratiekampen in eenzame stre ken afgezonderd van de beschaafde wereld. De procureur-generaal Nicola Krilenki heeft dit nieuwe plan ontworpen en bij de sovjet-autoriteiten ingediend. De Volkscom missaris voor Justitie heeft dit plan gunstg beoordeeld, zoodat het zoo goed als zeker is, dat het zal worden aangenomen. Vanaf 1 Januari 1930 zullen op voorstel van Krilenki 135 gevangenissen ontruimd worden, zoodat 30.000 gevangenen die feite lijk nog langer dan drie jaar moesten zit ten, onmiddellijk op transport gesteld kun nen worden naar een strafkolonie, waar ze door te werken in hun eigen onderhoud zullen moeten voorzien. Voorloopig zullen zij in de ontginningen te werk gesteld worden. Later zullen zij houten huishoudelijke artikelen vervaardi gen. En wanneer de Sovjets over voldoende geld zullen beschikken, zal men machine rieën aanschaffen, zoodat de gevangenen gewone industrie-arbeiders worden. Waar deze strafkolonies gevestigd zullen worden is nog niet bepaald. Zeehonden vangen met de gramophoon De Britsche politietroepen, die in het uit gestrekte gebied van Britsch-Columbia le ven, hebben vooral in den winter, tengevolge der slechte verkeerstoestanden metheel veel moeilijkheden te kampen, om in hun le vensonderhoud te voorzien. Een dezer afdee- lingen, die 16 maanden lang aan de Noord grens van Canada dienst gedaan had, is thans naar het hoofdkwartier teruggekeerd en zij vertelden daar over een probaat mid del om zeehonden te vangen, dat het mees te succes had, wanneer er dienst gedaan moest worden aan de kust. Eenige manschappen waren tot de ont dekking gekomen, dat de zeehonden groote muziekliefhebbers zijn en daarop baseerden zij hun plan om, als zij gebrek kregen aan vleesch, zich zeehonden-spek te verschaffen. Daar de afdeeiing een gramophoon bezat met een aantal platen, stelde men, wanneer de nood bijzonder hoog was. het toestel aan de kust op en liet het spelen. Reeds bij de eerste tonen staken de zeehonden hun kop met de groote oogen en stekelige baard haren uit het water op. Dan kropen ze op het ijs en kwamen met logge, trage bewe ging naar de plaats, waar de muziek van daan kwam. Waren er nu een voldoend aan tal dieren samengekomen, dan openden öe nolitiemannen het vuur en legden de ver- rukt-luisterende zeehonden zonder medelij den neer. Op grond van hun ervaringen meenden de politiemannen te mogen verze keren, dat de platen met sentimenteele wijsjes vooral veel bijval bij de toehoorders vonden. ZONDAG 29 DECEMBER HUIZEN 1875 M. 8.30—9.30 K.R.O. Morgenwijding 9.50 N.C.R.V. Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk te Diemen 12.301.30 K.R.O. Concert door het K.R.O. Trio 1.302.00 K.R.O. Lezing 2.00 2.30 K.R.O. Lezing over De roman van Mary Grace Ashton 2.303-15 K.R.O. Concert. Koor, kwartet, tenor, viool en piano 3.15—3.45 K.R.O. Gramofoonmuziek 3.45—4.30 K.R.O. Voortzetting concert 4.30_5.oo K.R.O. Ziekenhalfuurtje 5-oo N.C.R.V. Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) te Haarlem V-3_0"7 7.55 K.R.O. Declamatie 7.55—8.00 K.R.O Voetbaluitsl. 8.01—8.05 K.R.O. Voetbal- uitsl. 8.05—8.15 K.R.O. Praatje door den K.R.O.-voorzitter 8.1510.45 Concert. Orkest en koor 10.45n-oo K.R.O. Epiloog door Klein Koor. HILVERSUM 1071 M. (van 5.00—5.15 n.m. 298 M.) 9.00 V.A.R.A. Gramofoon muziek 9*45 V.A.R.A Toespraak 10.00 V.A.R.A. Orgelspel 12.01—12.30 A.V.R.O Lezing door P. Hofman over: Humor binnen- en buitenboord op reis onder de tropenzon 12.302.00 Concert door het A.V.R.O.- Octet. Boris Lensky, viool 2.002.30 A.V.R.O.-Tooneelhalfuurtje Dr. J. Walch bespreekt het boek van E. A. Reinhardt over Eleonora Duse 2.30—3.00 Zang door Cornelie van Rhyn 3.004.30 „Doorn roosje" of „De Schoone Slaapster". Sprookje van Moeder de Gans 4-3°5-°o Gramo foonmuziek en sportuitslagen 5-00 V.A.R A. (298 M.) Wekelijksch nieuws 5.15 V.A.R.A. Kinderuurtje 6.00 V.A.R.A Concert. Orkest, viool en orgel 7.308.30 Bridgepartij door het A.V.R.O.-Bridgekwar- tet 8.00 Tijdsein, pers- en sport nieuws 8.159.30 Concert door het Versterkte Om roeporkest 9.3010.00 Gramotoonmu- 2jck 10.0011.00 Symphonie Concert door het Versterkte Omroeporkest. Marnix Loevensohn, cello ix.oo Gramofoonmu ziek 12.00 Sluiting. DAVENTRY 1554.4 M. 3.20—3.50 Kerk-cantate No. 122 van Bach. Koor. or kest en vocale solisten 4.05 Concert, t. Gray piano, orkest 5.356.05 Zang door J. Coates, tenor 6.056.20 Bijbellezing 8.20 Kerkdienst 9.10 Nieuwsber. 9.25 Concert. D. Bennett, sopraan. H. Stevens, bariton. Militair Orkest 10.50 Epiloog. LANGENBERG 473 M. 6.20—7.20 Gramofoonmuziek 8.259.20 Katholieke morgenwijding 12.201.50 Orkestcon cert 3.505.40 „Fürst Fitzebutze" Hoor spel met muziek 7.20 Concert. Orkest, pia no, sopraan en alt. Daarna tot 11.20 Orkest- concert. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 1.20 Gramofoonmuziek 2.20 Gramofoon muziek 3.20 Concert 5.20 Gramofoon muziek 7.35 Gramofoonmuziek 7.50 Poppenkast Radio-Paris 8.20 Tooneeluit- zending en zang 9.05 Concert m.m.v» solisten 10.20 Jazzmuziek 11.20 Gramo foonmuziek. ZEESEN 1635 M. 6.207.50 Lezingen 8.20 Morgenwijding 10.20 Morgenwij ding 11.20 Literair programma 12.20 Orkestconcert 1.50 Hoorspel „Sylvester" 2.50 Gramofoonmuziek 3.20 Ouder uurtje 3.50 Orkestconcert 5.507.15 Lezingen 7.20 Orkestconcert uit Leipzig 8.20 Concert door Strijkkwartet. Daarna Berichten en tot 9.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 11.20— 12.20 Orkestconcert 1.203.20 Orkest concert en zang 3.204.20 Kinderuurtje 5.406.10 Harmomcamuziek 7.20— 10.15 Tooneeluitz. orkestconcert en instru mentale solisten. Declamatie 10.1511.50 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Dansmuziek 6.20 Trio-concert 6.50 Gramofoonmu ziek 8.35 Orkestconcert en zang. «Kegrfj /iet JY/eutvste 1st /t actio. 'f3CVii£Aini/ége//tr3te/Zla9tnoeMaar6armd. MAANDAG 30 DECEMBER HUIZEN, 1875 M. Uitsl. N.V.R.V.» Uitz. 8.159.30 Morgenconcert 10.3011.00 Ziekendienst 11.0011.30 Lezen van Chr. Lectuur 11.3012.30 Concert. Zang, viool, cello en piano 12.301.45 Orgelconcert 2.002.45 Gra mofoonmuziek 2.453.15 Lezing overs De aanleg van een tuin 3.153.45 Knip cursus 4.005.00 Ziekenuurtje 5.00— 6.30 Concert, alt, cello, fluit, orgel en piano 6.307.00 Muziekpraatje voor de jeugd 7.008.00 Voor de rijpere jeugd 8.00 Uitzendavond. Koorconcert en sprekers. Na afloop: Persberichten. HILVERSUM, 1071 M. (Van 11.15— 6.00 n.m.: 298 M.) 10.0010.15 Mor genwijding 11.1511.45 Wat zullen onze kinderen lezen Spreekster: Jenny de Waal 12.012.00 Concert door het A.V.R.O.-Kwartet 2.002.45 Kook- praatje door P. J. Kers 2.454.30 Aansl. van het Rembrandt-Theater te Amster dam 5.006.00 Kinderuurtje 6.01— 6.30 Gramofoonmuziek 6.30 Vaz Dias: Koersen 6.45—7.15 A.V.R.O.-Boeken- halfuurtje. Mr. H. Marsman bespreekt A. den Doolaard's „De laatste ronde" 7)15 7.45 Lezing door J. Pelser Jr. over: De voornaamste bepalingen van de wet op de Personeele Belasting 7.458.00 Gramo foonmuziek 8.0111.00 Concert door het Omroeporkest. Nicolas Roth (viool) George van Renesse en Gerard Hengeveld (piano-duettisten) 10.00 Persberichten. Na afloop van het concert: Gramofoonmu ziek 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgen wijding 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Concert. A. Nayler (sopraan), J. Lalitte (bariton) 12.50 Concert op Cinema-orgel 1.20 Piano-recital 1.352.20 Orkest concert 3.20 Concert. L. Richter Rush- worth (sopraan), G. Meller (piano) 3.50 Dansmuziek 4.35 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuws berichten 6.50 Lezing 7.05 Piano recital door D. Moggridge 7.20 Lezing 7.45 Voorlezing 8.05 Concert. Orkest L. Allen (sopraan) 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing g.55 „The Party "van R. Hey en H. Marveil. Tooneeluitz. 10.40 Viool recital door A. Cave 11.05 Dansmuziek 11.2011.35 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek 9.3510.30 Gramo foonmuziek 11.20 Gramofoonmuziek 12.251-50 Orkestconcert 4.505.50 Kamermuziek door Strijkkwartet 7.20 Gramofoonmuziek 7.50 „Der Schlach- tenlenker" van Bernard Shaw. Tooneeluitz. uit Frankfurt. Daarna tot 11.20: Orkest- concert. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek 4.05 De clamatie en zang 7.25 Gramofoonmuziek 8.20 Tooneel uitzending en concert. Vo cale en instrumentale solisten. ZEESEN, 1635 M. 6.159.50 Le zingen en berichten 11.2012.15 Gra mofoonmuziek 12.1512.50 Berichten I.201.50 Gramofoonmuziek 1.50—- 3.50 Lezingen 3.504.50 Concert uit Berlijn 4.506.50 Lezingen 6.50 „Das verwunschene Schloss". Muziek van C. Millöcker. Koor, orkest 'en solisten. Uit Leipzig 8.20 Uit Breslau: „Fantasien ïm Bremer Ratskeller" 9.50 Dansles. Daarna to' 11.50: Dansmuziek. KALUNDBORG. 1153 M. 11.201.20 Orkestconceri 2.204.20 Orkestcon- ceri en declamatie 4.204.50 Kinder- uurtie 7.358.35 Kamermuziek voor blaasinstrumenten 8.509.50 Zang en declamatie 9.5011.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio- concert 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Orkestconcert en zangeres. „Zeg, Alice ik zal voortaan zelf Tommy haar melk geven. - dokter heelt gezegd, dat ik meer lichaamsbeweging moet maken" De PHILIPS- en ..ERREM 3'-TOESTELLEN SPECIALISTEN Tel. 14609 KONINGSTR. 27 28. Het jaar ervoor en hoe lang is het ge leden. dat je met den officier uit G.vangts; op expeditie gpgaan bent Nima? Twee jaren, broeder. Dan is dat dus drie jaar geleden - sindsdien heeft niemand iets van den blan ken lama of van het meisje gehoord. Dat is waar, stemde de Thibetaan, ern stig met het hoofd knikkend, toe. Maar wat is drie jaar voor de zoekers naar Waarheid voor wie tijd niet bestaat? Ik ben zelf ze ven jaar een van nen geweest en ik wee het: Dag en nacht zijn daar gelijk. Jaarge tijden? Of 't zomer of winter is, 't maak: geen verschil. Men eet tsamba en weidt de yaks of de schapen of draait een gebeds kolom, maar behalve door de feestdagen weet men van tijd niets af. Drie jaren! Wat zijn drie jaren? Het vliegen van een adelaar over de bergen, zoo begonnen, zoo volein digd. Sherrington knikte instemmend toen na een oogenblik wachten, deed hij de vraag voor het welslagen van hun onderneming, de elangrijkste. „En weet je ook, waar de be wuste klooster ligt, Nima-tashi?" Ik weet, hoe het heet, maar ik ben er looit geweest. Hèt ligt op grooten afstand van de karavaan-route, op een rots in de bergen, vlak bij de Dze-chu-rivier Weer dacht Sherrington met half geslo ten oogen een poosje na. Toen vroeg hij kortaf Weet je den weg erheen, Nima? Of 'iever, zou je hem' kunnen vinden» 't Was of de groote Thebetaan schrok: iet een eigena-vdkre schittering in zij: ogen keek hij den Engelschman aan. Ja. gaf hij met lets barsch m zijn sten iet beste bewijs van zijn belangstelling ten ntwoord. Maar het zou een moeilijke re: vorden. Moeilijk en gevaarlijk, want d: ama's van Dze-chu zijn onverdraagzaam - te dulden geen vreefdelingen binnen hun ge ■ied. Maar je zou dus wel willen gaan? Je zou goed betaald worden minstens het driedubbele van wat een van de reizen naar Lhasa opbrengt. Nima keek ernstig, alsof hij het voorstel overwoog. Toen bromde hij een paar maal 'ts, een soort van instemming met zijn ge dachten. Ja ik zou gaan, als gij meegingt, moeder! Maar waarom zouden we gaan? Om den blanken lama uit het klooster weg te alen? Bedenk goed, dat de broeders uit het Dze-chu-klooster ons, om dat- doel alleen, zouden dooden want hij is hun hoe za.1 ik het zeggen reclame-heilige begrijpt ge me? Sherrington knikte. „Daarover kunnen we .iet straks nog wel hebben. Laat ik het meis je nu eerst vertellen, wat er verteld moet orden." Meteen keerde hij zich naar Janet Cray- don, die al dien tijd, nerveus door haar on macht om één woord van het gesprek te verstaan, van den een naar den ander had zitten kijken. Zoo beknopt mogelijk deelde rij haar eerst het verhaal en daarna hetgeen or verder tusschen hem en Nima besproken vas, mee. Ze luisterde geduldig eenmaal ■lechts viel ze hem in de rede. O hij is 't 't is mijn vader! Ja daaraan behoeft niet langer ge twijfeld te worden, beweerde Sherrington po sitief daarna ging hij met het verhaal voort. Bij het laatste woord riep Janet im pulsief uit: „En wil hij gaan? Toe, vraag 't hem!" Dat heb ik al gedaan. Hij wil wel. Maar u begrijpt neem me niet kwalijk, dat ik deze kwestie nu ter sprake breng dat u hem het driedubbele van hetgeen een reis naar Lhasa heen en weer opbrengt, zal moe ten betalen. Niet omdat dat Dze-chu-klooster verder is - ten slotte scheelt de afstand niet vee! rr ar de reis is oneindig veel moeilij ker en ook niet zonder gevaar. Geld! Wat kan 't me schelen wat het kost! Ik heb geld te veel! Laat hij zijn prijs noemen, ik verdubbel het Kalm aan, Janet! viel Craydon haar waarschuwend in de rede. Hier hi Thibet weet jij. wat die bandiet met je Voor heeft? Schei uit met dat „bandiet?" viel Janet scherp uit. De man is geen bandiet. Als die niet te vertrouwen is, is ei- niemand hier in Thibet te vertrouwen. Craydon onthield zich van verd|r protest. Hij rukte zijn stoel een kwart slag om en ging met een verwoed gezicht naar buiten zitten kijken. Wilt u de kwestie dan maar verder met Nima-tashi m orde maken, mr. Sherrington? Er zullen wel de noodige voorbei-eidingen ge troffen moeten worden en hce eerder we gaan, hoe beter. Wel, herhaalde Sherrington met een overbluften blik op het smalle, bleeke ge zichtje. Meent u bedoelt u dat u dat u van plan bent. Mee te gaan? Ja. ik ben niet anders van plan geweest! Na al die jaren deniu u, dat ik niet verlangend ben om mijn vader terug te zien om eindelijk te weten waar om hij zoo weg gegaan is? En mijn zusje, die zich ook in het een of andere klooster bevindt. Een Engelsch meisje, een pop in een Thibetaansch klooster Maar. miss Craydon. trachtte Sherring ton van naar besluit af te brengen, heeft u wel bedacht, wat zoo'n reis beteekent? De moeilijkheden, die we zullen moeten over winnen en het gevaar want er is ge vaar aan verbonden ook al denkt u mis schien, dat we overdrijven! 't Is onmoge lijk, heusch! Neen. hield Janet koppig vol, dat is 't niet. Ik heb het boek van mijn vader gelezen en als kind heb ik hem veel hooren praten Eén verhaal was van een ontdekkingsreiziger Rockhül was 't, geloof ik die op al zijn reizen zijn vrouw meenam en dat terwijl ze niet sterk was, wat ik wel ben Ik ga beslist mee. Voor mezelf en omdat mijn tegenwoordigheid waarschijnlijk noodig za! zijn om mijn zuster, en mijn vader misschien ook tot meegaan over te halen. Janet Craydon sprak met een beslistheid, die het beste bewijs voor de stelligheid van haar voornemen was. Sherrington zweeg, overtuigd als hij was, dat argumenteeren niet zou helpen. Besluiteloos teekende hij allerlei denkbeeldige figuren op het tafelblad, terwijl Nima-tashi. uit ziin humeur door zijn on macht om het gesprek te volgen, met onrus- tig-opmerkzame oogen van de een naar den ander zat te kijken. Na een minuut stilte nam Husky Craydon het woord. Janet heeft gelijk. Ze^moet gaan en ik ga mee. Die laatste aankondiging werd door Sher. rington met gemengde gevoelens ontvangen De man was een lafaard en een zwakkeling: eenmaal in de bergen met hun ontoeganke lijke passen en hooge besneeuwde plateaus, zou hij lastig en onhandelbaar worden, een blok aan het been voor de expeditie. Die over tuiging prikkelde hem tot een scherp ant woord. U vergeet één ding: de kans bestaat, dat noch Nima mies Craydon, noch ik u mee zal willen hebben. Niet m mee zal w...willen hebben, stot terde Craydon, rood van drift. Maar met een scherp: Vraag 't hem, mr. Sherrington, maakte Janet een einde aan de kleine schermutseling, die een gevecht in -■mst had kunnen worden. Sherrmgton wendde zich weer tot Nima- tashi en vertelde hem, waarover de woorden wisseling gegaan was. Nima-tashi luisterde oplettend. Toen Sherrington hem aan het -inde van zijn uitleg aankeek, deed hij één vraag Is die vrouw van u, broeder? Sherrington probeerde hem haastig, in een paar woorden, den toestand duidelijk te ma ken. Maar door iets onhandigs in zijn doen, in hem ongewoon, maakte hij de ongerust heid van Ja-net gaande. Scherp viel ze hem 111 de rede. Wat zegt hij, Mr. Sherrington? Sherrington kleurde; met iets schuldigs in zijn oogen keek hij haar aan. „O niets iets van beteekenis." Waarom zeg je niet eerlijk, wat? ver- veet Craydon hem op wantrouwenden toon. Goed. riep Sherrmgton geprikkeld uit. Hij vroeg ot Miss Cra nv'n vrouw was. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9