UIT DEN OMTREK AAN ONZE LEZERS LAWNTENNIS De Duitsche tennisspeler Moldenhauer overleden Winterspelen te Davos BILJARTEN Kampioenschappen 1ste klasse klein biljart Uit den Kennemer Turnkring Kampioenschap van Haarlem Tweede klasse De laatste wedstrijddag Vos kampioen Technische Bondsvergadering K. N. G. V. Bato Haarlem GYMNASTIEK Haarlemsche R. K. Gymrs. vereeniging „Ursus" PAARDENSPORT De paardensport in 1929 De tweede klassers in actie Alc. VictrixWest Frisia 40 Voetbalwedstrijd „Hollandia" I- „D. W. S." I (Amsterdam) 1—3 HILLEGOM SASSENHEIM HAARLEMMERMEER LIJNDEN LEIDEN NOORDWIJKERHOUT VOORHOUT LISSE Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT tevreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een o» ander opzicht niet tevreden zijt, zegt liet óns. nickl en Donk; Steen wijk, Mr. Geijl en Wakenman; Adré de la Porte, de Visser, Drijver, M. Gunning en P. Gunning. M. H. C.: Katte, Frasen en N. N.; Dinger, D. Brand, Rhodius; v. d. Valk, v. Kempen, Hubrecht, J. Brand en Hooft. De gasten vallen het eerst aan en heb ben reeds na circa 5 minuten succes, als Hubrecht na nog even goed doorzetten, den eersten goal scoort (0—1). De Musschen blij ven over 't algemeen sterker, doch de Bloe- tnendaalsche achterhoede en keeper wijzen alle avances van de hand. Aan den anderen kant komt ook de Bloemendaalsche Voorhoede eenige malen tot aanvallen. Maar ook daar is de verdediging meester in eigen huis. Het duurt tot even voor de rust eer M. Gunning erin slaagt den gelijkmaker te scoren (11). Na de rust legt M. H. C. er nog een schepje op, doch pech is vanmiddag haar ondankbare bondgenoot. Eenige goede scho ten hadden zeker een beter lot verdiend. De Bloemendaalsche voorhoede blijft geheel on gevaarlijk. Alleen de voorzetten van André de la Porte kunnen gevaar inhouden, doch geen enkele ervan wordt door het binnen- trio benut. Van de M. H. C.-voorhoede valt ook na de rust weinig bijzonders te vertellen. Mooi •amenspel is nog altijd sporadisch, echter «ijn er zoo nu en dan goede solo-partijtjes. Het einde komt tenslotte met een 11 gelijk spel. t Nederland opvoeren. Bij hun terugkeer in Nederland moeten de rijders van 14 Januari af aangenomen dat er ijs is als het ware voor hun landgenooten in praktijk brengen wat zij in het hooggebergte aan kennis en ervaring opdeden. Hun rijden zal dan als een demonstratie en een propa ganda tevens te beschouwen zijn. Zondagmorgen omstreeks drie uur is Hans Moldenhauer, de bekende Duitsche tennis speler, bij een auto-ongeluk ernstig Verwond. Hij werd naar het Achenbach-ziekenhuis te Berlijn overgebracht, waar hij gisteravond om zeven uur is overleden. Kerstmis 1929. Het tournooi om den Spengler Cup, 25— 31 December, zal de rij van de winterspelen ook dit jaar weder uitmaken. De beste IJs- hockey-teams hebben reeds ingeschreven, waartoe niet minder dan de Oxford "Univer sity, Cambridge University, de Berliner Schlittshuh-club, de Sportclub Riesensee- München, de Lawn Tennisclub Prag, Hoc- key-riub Mailand, de beidé Davoser teams, etc. behooren. Mocht de Berliner Schlitt- schuh dit jaar als overwinnaar uit het tour nooi te voorschijn komen, dan zal zij defini tief bezitter van de Cup worden. Oxford wist haar tweemaal te winnen te gen Davos éénmaal. Met bijzondere spanning ziet men de wedstrijden hiervan tegemoet. Om twee hoofdevenementen groepeeren zich meerdere minder groote jaarlijksche wed strijden. Tegelijk met de Akademische wed strijden op schaatsen vallen samen de inter nationale wedstrijden door de Davoser Schlittschuhclub uitgeschreven hardrijderij. Hieraan zullen onze Hollandsche schaatsen rijders mee doen. Evenals vorigè jaren heeft de Ned. Schaat- senrijdersbond een keur van Hollandsche schaatsenrijders naar Davos gezonden. De heer van Laer, organisator van den Koninkl. Nederl. Schaatsenrijdersbond, heeft dit jaar een troepje van 14 rijders ter training uit gezonden. Reeds Maandag 16 December 1929 arri veerden hier, om de wintertraining aan te vangen: W. Kos, Oud-Karspel; Ben en Huib Blaisse, Amsterdam; g. en J. G. Elema, Bie- rum; T. Boot, Purmerend; c. Jongert, Schie dam; J. Kuipers, Stadskanaal; A. F. v. d. Scheer, Wageningen; N. Pronk, Warmen- huizen; S. Heiden en T. Hooftman, IJssel- monde; J. W. Holleman, Leiden en A. van Beekum, Haarlem. De meesten zijn oude bekenden, doch Ben Blaisse, G. Elema, Jongert en A. v. Bee kum zijn hier voor 't eerst. In drie hotels zijn de heeren ondergebracht niet'ver van de ijsbaan gelegen. lederen dag kan men ze op de baan ijverig bezig zien, de kunst van het bochten nemen te-leeren, startjes maken, stijl verbeteren en tweemaal per dag, 's morgens en 's middags wordt hiervoor de wedstrijdbaan uitgezet. De phenomeen Thunberg, wereldkampioen op schaatsen, heeft bij de oefeningen de lei ding, terwiji zijn beroemde masseur Voulo assisteert met massage. Waren bij de aankomst de weersomstan digheden verre van gunstig te noemen de banen waren reeds eenige dagen gesloten het leek er veel op of de Hollanders het juiste weer hadden meegebracht. Het heeft nu reeds enkele malen 20 graden gevroren. De training is feitelijk de voortzetting van de reeds in September aangevangen voor bereiding. Ruim drie maanden hebben de rijders een serieuze levenswijze gevolgd, hebben veel hard geloopen, zelfs eens per week 10 K.M. Deze physieke voorbereiding heeft er dan ook veel toe bijgedragen, dat allen hier in de beste conditie zijn aan gekomen. Behalve het rijden op de baan trekken de rijders de 300 M. hooger gelegen Schatz Alpen in. Hardloopen, wandelen, dit alles om zich goed aan lucht en omgeving Heerlijk genieten daarbij onze jongens van de mooie, schitterende natuur, het maakt hen gezond en het is een lust dit van hun gezichten te kunnen aflezen. De eerste krachtmeting zal. zooals reeds gezegd, samenvallen met de Akademische Wereldwinterspelen en wel 1012 Januari. Hier komen dan alle veertien rijders in actie. Van der Scheer is favoriet voor de studenten-kampioenschappen, terwijl Hei den op de andere wedstrijden wel een be hoorlijk figuur zal maken. Van de overigen valt niets te zeggen. Aan allen kleven nog kleine individueele fouten, zoodat momen teel onmogelijk zal zijn de andere twee aan te wijzen, die dan de vier zullen vormen, welke de Nederlandsche kleuren zullen ver dedigen op de groote internationale kracht metingen te Tjrondheim en de Wereldkam pioenschappen te Stockholm en vermoede lijk tusschendoor nog de internationale wedstrijden te Oslo. Voor de open plaatsen zijn legio gelijk waardige krachten en de concurrentie is dus zeer fel. Overigens wordt bij de keuze niet uitsluitend op de snelheid afgegaan, doch wordt ook rekening gehouden met verschil lende bijkomende omstandigheden, met physieke conditie, mentaliteit etc. Het hoofddoel van de training is niet al leen om tot deze selectie van vier te komen, maar na afloop van de internationale en akademische wedstrijden wordt afscheid van elkaar genomen en vertrekken de ove rige elf en hoopt men nog in Holland een voldoende (jsperiode mee te maken om daar op de nationale wedstrijden uit te komen. Het is daarom vooral zoo te hopen, om dat hun rijden in Nederland dan tevens weer tot leering van coming-men kan strekken. Het is er slechts in de tweede plaats om te doen enkele cracks in topvorm te brengen en mooie resultaten voor hen mogelijk te maken. Het hoofddoel is en blijft het rjden van een aantal Nederland sche rijders zoodanig te verbeteren, dat zij het algemeen peil der wedstrijdrijders in Zaterdag werden de kampioenschappen bil jarten 1ste klasse klein biljart beëindigd. Den laatsten dag hadden nog verschillende deel nemers kans op den titel, ten slotte won Kuyper den kampioenstitel voor Ouwehand, beide spelers hadden twee verliespartijen. doch Kuyper had een iets beter gemiddelde. De einduitslag luidt 1808 punten. 1. Kuyper 5 gew partijen in 152 beurten, hoogste serie 79, gem 1189 Ouwehand vijf gewonnen partijen 1937 punten in 165 beur ten, hoogste serie 79, gem. 11.73. 3. Van Bcxsel 4 gewonnen partijen, 2022 punten, 137 beurten, hoogste serie 112, gem. 14.75. 4. Devenyns vier gewonnen partijen, 1882 punten, in 137 beurten, hoogste serie 134, gem. 10.35. Beekhof vier gewonnen partijen, totaal 1782 punten, in 172 beurten. Hoogste serie 112, gem. Lo 35. Schuurman drie gewonnen partijen, totaal 1963 punten, in 157 beurten, hoogste serie 88, rem. 12.50. 7 Van Alphen 2 gewonnen partijen, totaal 1683 punten, in 154 beurten hoogste serie 148, rem. 0 92 8. Huyskens 1 gewonnen partij, totaal 1558 punten in 164 beurten hoogste serie 65, gem. 9.50. In de vorige week gehouden algemeene vergadering van den Kennemer Turnkring werd als afgevaardigde naar de Technische Bondsvergadering in Groningen benoemd de heer D. Beets. Het door de Technische Commissie voor 1930 vastgestelde werkprogramma luidt als volgt x. Vaardigheidsproeven K.N.G.V. 2. Gymnastiekwedstrijden in 3 graden. 3. Adspirantendag met vereenigings- wedstrijden. 4. Dual-meet gymnastiek met N.H. Zui derkwartier. 5. Keurkorps dames (met voor-examen). 6. Athletiek-competitie in 2 graden (dames en heeren). 7. Athletiek Kringkampioenschappen. 8. Athletiekwedstrijden adspiranten. 9. Dual-meet athletiek met N. H. Zuider kwartier. 10. Speldemonstraties adspiranten. 11. Wisselprijswedstrijd in gymnastiek en athletiek (alleen voor hooren). 12. Onderlinge oefenavonden. Vele biljartliefhebbers waren Zaterdag in „Centraal-Bar" aan den Kruisweg, getuige van de interessante partijen om bovenge noemd kampioenschap. Des middags werd begonnen met de match v. Trigt (H. Noord) tegen de Nijs (D.E.S) Na een wederzijds slecht begin was de eerste er spoedig in en nam door series van 15, 10 en 10 de leiding. Ondanks taai vol houden vermocht de D.E.S.-er zijn laatste partij niet tot het gewenschte resultaat te brengen. De uitslag werd: pnt. brt. h. s. v. Trigt 150 38 15 De Nijs 137 37 12 De huidige kampioen kreeg daarop zijn 4e nederlaag te slikken en moest in Stef- fens (Korenbeurs) zijn meerdere erkennen. Niettegenstaande de „benjamin" kort na den aanvang o.m. 10, 14 en 12 scoorde, wist Mie nis tot de 100 gelijk te blijven. Daarna speelde Steffens echter zeer sterk en won als volgt: pnt. brt. h. s. Steffens 150 33 18 Mienis 109 33 15 Van Trigt kon ondanks een fraaie 29 wel dra het tempo van Mienis niet volgen en boekte een flinken achterstand. Vooral tegen het einde was de D. E. S.-er veel sterker. Het resultaat werd: pnt. brt. h. s. Mienis 150 36 14 v. Trigt 95 36 21 De partij Vos (H. Noord) en Steffens was er een van de goede soort. Op de helft nam laatstgenoemde met een goed gespeelde 22 de leiding. De „leider" kwam er daarna goed in, maakte kort na elkaar 10, 19, 16 en 14 car. en zegevierde zoodoende met groot ver schil. pnt. brt. h. s. Vos 150 30 19 Steffers 109 29 22 In de laatste ontmoeting gaf Steffens bril- lant spel te zien. Na eenige slechte beurten liet deze speler series van 13, 24 en 11 no- tceren, zoodat Wagenaar ondanks goede scro- res van 18 en 10 direct achter stond. Toen de Korenbeurs-matador in de 21ste beurt bovendien nog een schitterende 40 maakte, was zijn 3e zege spoedig een feit. Hieronder de uitslag: pnt. brt. h. s. Steffens 150 26 40 Wagenaar 97 26 18 De resteerende 7 partijen, welke Zondag in „Centraal Bar" plaats vonden, hebben een zeer spannend verloop gehad. Door eeni ge groote overwinningen op Steffens en van Trigt, stond Tabbers dicht achter de leiders. Ook de andere D. E. S.-er had nog een fraaie kans, aangezien N. N. ook slechts 1 verliespartij had geboekt. De spanning kreeg haar hoogtepunt in de match Steffens-N. N., welke met gering verschil door den laatste werd gewonnen. Vos was daardoor verplicht ook zijn laatste partij te winnen en deed dit dan ook in 18 beurten. Hieronder de uitslagen van de Zondag gespeelde partijen: pnt. brt. h. s. Mienis 150 41 16 Wagenaar 116 41 17 Vos 150 30 22 Wagenaar 124 30 22 Tabbers 150 24 43 Steffens 77 23 12 N. N150 35 25 Mienis H4 34 16 v. Trigt 51 35 7 Tabbers 150 35 38 N. N150 31 22 Steffens 147 30 20 Vos 150 18 23 N. N76 17 19 Tenslotte hieronder de eind-uitslag: gew. verl. h.serie alg.gem. 1. Vos 6 1 28 5.05 2. Tabbers 5 2 43 4.15 3. N. N. 5 2 31 3.95 4. Steffens 3 4 40 3.95 5. v. Trigt 3 4 31 3.42 6. Mienis 2 5 23 3.71 7. Wagenaar 2 5 31 3.43 8. de Nijs 2 5 21 3.36 De Technische Bondsvergadering, welke deze maal zou worden gehouden te Gro ningen op 4 en 5 Januari a.s.„ gaat wegens te weinig belangstelling van de zijde der turnkringen niet door. Bovengenoemde gymnastiekvereeniging geeft Zaterdag 4 Januari a.s. onder leiding van haar directeur, den heer G. Borkent, in het Gemeentelijk Concertgebouw een uit voering. Het programma bevat: 1. Opmarsch, 2. Kleutergymnastiek, 3. Evenwichtslatten, J oudste meisjes. 4. Klassikaal brug, jongens. 5. Vrije oefeningen. 6. Staafoefeningen, 1 heeren. 7. Rhythmische oefeningen. 8. Rin- I gen,. 9. Toestellen, heeren. 10 Vrije oefe ningen dames. 11. Springtafel, heeren. 12. Brug. 13. Rhythmische dans, dames. Secretariaat; Vooruitgangstraat 79, Haarlem. Oudejaarsavond brengen we natuurlijk thuis door, de oefenavond der meisjes en dames komt deze week te vervallen. Aan alle „Ursianen," groot en klein een „Zalig uiteinde" en vanzelf een „Zalig Nieuw jaar." „PIM." Er ligt alweer een jaar achter ons en on willekeurig denken we over hetgeen gebeurd is na. We mogen dan als enthousiast voor de paardensport niet ontevreden zijn en kunnen Zelfs, in verhouding tot vóór den oorlog, nog vooruitgang bespeuren, niettegenstaande de groote „men" steeds beweert dat het paard op zijn „laatste beentjes" loopt, oftewel aan het uitsterven is en reeds spoedig alleen nog maar aan museum-bezoekers bekend zal zijn. Gelukkig is het tegendeel waar. De meeste landen hebben n.l. op het oogenblik een paardenstapel die grooter of ongeveer even groot is als die van uit den tijd toen de auto haar intrede in het publieke leven deed. Zoo iets geeft toch zeker wel te denken. Dit neemt echter niet weg dat het er voor den paardenfokker hier te lande op het oogen blik allesbehalve rooskleurig uit ziet. Zoo lang echter teveel slechte kwaliteit wordt gefokt zal ook de prijs onbevredigend blijven. Eveneens moest men van regeeringswege eens paal en perk stellen aan invoer van aller lei onmogelijke goedkoope diertjes uit Rus land en Engeland. Het zou ons echter te ver voeren hierop nader in te gaan, dat hoort thuis onder de rubriek „Landbouw en Veeteelt". Wij Zullen ons daarom bepalen tot de hippische sport. En om dan het dichtst bij huis te blijven beginnen we met de draverssport, die in ons land nooit zal uitsterven, omdat het onze nationale tak van paardensport is en door velen wordt geacht voor het eerst in ons vaderland te zijn beoefend. Toch bloeit, nadat het totalisator-verbod is uitgevaardigd in i§n, deze sport niet meer en gal het ook zonder de gelegenheid tot een gokje (zooals overal in het buitenland) niet meer tot op bloei komen. Nog erger is het met de ren sport. De enkele rennen, die nog door lief hebbers worden gereden, mogen geen naam meer hebben al doet men steeds weer op nieuw pogingen de galopsport te doen her leven. Men moet zeer zeker de enthousiaste voorstanders en eigenaren ondersteunen, doch zonder totalisator zal een bloeiend renwezen, als wij overal in het buitenland om ons heen zien, nooit tot stand kunnen komen. Daar over de grenzen spreekt men van de rensport terecht als van een „industrie". De rensport is daar een niet onbelangrijke rol in de staatshuishouding gaan spelen. Beter gaat het nog steeds de concoursen- lrippique aan wier spits als nationaal concours wel dat te Hoofddorp staat. Het concours in dit plattelands dorp kan zelfs met veel groote buitenlandsche concoursen concur- reeren. Ook trekken de internationale con coursen te Den Haag en Hilversum veel belangstelling. Beide concoursen missen echte/, wat rnen zou kunnen noemen, „een grooten opzet". Men moet zooiets met meer „bluf" aanpakken dat behoort bij de inter- nationaliteit 1 Belangstelling is er over 't algemeen nog genoeg voor concoursen, vooral ten platte- lande. Doch er mankeert o.i. iets aan den opzet en de organisatie der meeste concour sen. Men hangt te veel aan een programma schema en heeft angst voor propaganda- en reclame-kosten. Er is te weinig afwisseling en alles is nog te veel schablone-werk. Van een vooruitgang der sport op onze concour- sen-hippiques kan, met uitzondering der lan delijke ruitersport, niet gesproken worden. Beangstigend is de rijkunst der jongere generatie (ook hier spreken we weer niet over de landelijken). Waar blijven de op volgers van onze Olympiade-ruiters We meenen hen in het jachtveld te zien of wel aan cross-countrys en vooral aan afstands- ritten te zien deelnemen, maar van zich be kwamen in de rijkunst (dressuur) en ruiter sport (springconcoursen) der concoursen, daarvan is weinig sprake. Het jachtrijden gaat niet achteruit en mag zich steeds in meer beoefenaars verheugen, evenals de wed strijden der Kon. Militaire Sportvereeniging en burger Sportvereeniging, welke hoofd zakelijk bestaan uit cross-countrys, afstands- ritten en ralley-papers. Van een systeem in de wedstrijden is over de geheele linie echter weinig sprake. O.i. is het absoluut noodzake lijk dat één centraal lichaam vóór het wed strijdseizoen bepaalt welke wedstrijden er zullen gehouden worden en waar dat zal geschieden, een en ander in overleg met de wedstrijd-uitschrijvende vereenigingen. Men moet de wedstrijden doen organiseeren ten behoeve van de sport en niet omgekeerd. Als voorbeeld heeft men slechts de orga nisatie der rijvereenigingen te nemen. De federatie der rijvereenigingen gaat nauwkeurig na welke algemeene fouten er werden gemaakt in het afgeloopen wed- strijdseizoen en aan de hand van die erva ringen worden dan bepalingen voor de vol gende wedstrijden uitgevaardigd. Zoo zal waarschijnlijk volgend jaar ieder springcon cours minstens één dubbelsprong moeten opnemen in het parcours. Waarom Omdat in het buitenland gebleken is dat deze uit stekend springende paarden minder zeker waren op zulke dubbele sprongen. Zoo heeft men eveneens uit de dressuurproeven con clusies getrokken. Het gevolg is dat onze landelijke ruiters weer schitterend van zich hebben afgebeten in Slees wij k-Holstein en zelfs.... tot voor beeld der Duitschers worden gesteld door Duitsche autoriteiten Waarom kan dat ook niet op het gebied onzer concours-sport Dan moet één lichaam b.v. het Centraal Comité de leiding vast in handen nemen, flinke bepalingen maken en die ook na komen. Even mopperen, maar na één jaar is ieder er aan gewend en de zaak gaat van jaar tot jaar excelsior 1 Het gevolg van die verkeerde politiek is dat slechts enkele geroutineerde oudere concoursruiters Nederlands naam nog hoog kunnen houden in den vreemde. Ook daartoe ontbreekt de „reserve". Ritm. de Kruyff en ritm. Labouchère, welke laatste zijn zil veren „springruiterjubileum" enkele weken geleden mocht vieren, hebben de kastanjes uit het vuur gehaald en worden door allen onder de beste hindernis-ruiters der wereld gerekend. Helaas moesten wij het verlies van een zeer kundig en bekend ruiter, ritmeester Colenbrander, betreuren, die, tengevolge van een val met zijn paard overleed. Een zeer verheugend verschijnsel is de op richting van diverse overdekte maneges. Zoo kregen Heiloo, Winterswijk en Gorssel alle dit jaar een nieuwe overdekte rijbaan, het geen de rijkunst natuurlijk zeer ten goede komt, omdat men nu niet aan het jaargetijde is gebonden. Wanneer we hierbij nog voegen de plannen der federatie van rijvereenigingen om reeds volgend jaar het rijden-van-den-bok eens geducht aan te pakken, nog meer aandacht te schenken aan dressuurrijden en opleiding van instructeurs, dan gelooven we dat lang zaam maar zeker onze concours-hippique- sport op een hoog peil kan komen en dat de overige ruiters dan vanzelf wel zullen volgen. Organisatie is in deze alles. Centraliseering van krachten en van initiatief. Vertrouwen in een vaste leiding. Liefhebberij is er ge noeg, maar kan zich onder de tegenwoordige omstandigheden, zonder orde en tucht, niet voldoende ontwikkelen en waardevolle vruch ten afwerpen. We hebben daartoe noodig menschen die „tegen een stootje kunnen", die wel een tijdlang onhebbelijkheden willen slikken, maar die toch desniettegenstaande doorzetten tot het doel bereikt is en een ieder zegt „dank U 1" voorhoede was ditmaal heel goed en Root- ring bracht meer leven in den aanval. West-Frisia is ons niet meegevallen. De aanval maakte geen sterken indruk en ook van de middenlinie ging niet zoo heel veel kracht uit, De beide achterspelers waren na de rust niet bij machte de aanvallen van Alcmaria te onderscheppen. Keeper v. d. Zei heeft gered wat hij kon redden. Alcmaria heeft zich door deze overwin ning mooi hersteld. Nu zoo volhouden, Alc- marianen! Voor West-Frisia wordt het intusschen oppassen. De leiding van den scheidsrechter was uitstekend. De elftallen waren: Alcmaria Victrix. v. d. Abeele, Kuiper, Ooms, Burger, Lengers, Klinkhamer, Bos, Rootring, Peereboom, Nol, Hamstra. Horeman, Krul, Peereboom. Ramkema, Loots, Jelles, Kafman, Bakker, Kroon, Oerlemans, v. d. Zei. Twee wedstrijden doorgegaan Alc. Victrix wint van West- Frisia Hollandia verliest op eigen terrein van D. W. In de tweede klasse A zijn slechts twee wedstrijden gespeeld. Alc. Victrix won van West-Frisia met 40, terwijl Hollandia op eigen terrein van D. W. S. met 13 ver loor. De wedstrijden K. F. C.W. F. C. De Spartaan V. V. A. en Z. V. V.—H. R. C. gingen niet door wegens terrein-afkeuring. Een verdiende overwinning De gedwongen rust schijnt Alcmaria goea gedaan te hebben, want er werd in dezen wedstrijd zeer goed gespeeld en een flinke overwinning behaald. Het weer zag er des morgens alles behal ve mooi uit, maar toen het tegen den aan vang van den wedstrijd droog weid, kon deze doorgang vinden, daar het terrein in uitstekenden staat was. De hevige wind, welke bijna van doel tot doel stond, maakte goed spel onmogeltjK, niettemin is er deze omstandigheid In aanmerking genomen dikwijls aardig spel te zien gegeven. Alcmaria speelde het eerst met den stei lten wind tegen. Begrijpelijk is het, dat de achterhoede en middenlinie in deze periode veel werk kregen, daar de bal steeds weer terug kwam, achterhoede en middenlinie hebben echter toen kranig' van zich afge beten en het moet geconstateerd worden, dat de West-Frisia voorwaartsen weinig serieuze kansen hebben gekregen. De aanvallen van de Alcmaria-voorhoeöe waren niet zoo talrijk, maar zeker gevaar lijker. Alcmaria heeft voor de rust een paar pracht-kansen gekregen. De mooiste kans wel die toen Alcmaria een strafschop kreeg toegewezen, toen Bos in het straf schopgebied gehaakt werd. Peereboom nam dezen schop evenwel te zacht, waardoor de W. Frisia-doelman hiermede niet zoo heel veel moeite had. Ondanks de pogingen om voor de rust te doelpunten, mocht dit niet gelukken, zoodat deze met blanken stand inging. Voor Alcmaria was dit geen slecht resul taat, want na de pauze kreeg zij den ster ken wind mee. Direct na de hervatting werd er van beide zijden met animo begonnen. Reeds spoedig was Alcmaria voor het W.- Frlsia-doel en al bleek het met den wind mee ook niet zoo gemakkelijk te spelen, toch was het Peereboom, die met een hard schot Alcmaria de leiding gaf. Er was toen ongeveer 5 minuten gespeeld. Alcmaria bleef in den aanval en kort daarna wist Bos op handige wijze den voor sprong te vergrooten. De West-Frisia-voor- hoede bepaalde zich tot uitvallen, bijzonder gevaarlijk waren deze evenwel niet Goed gesteund door de middeniiaie was de Alc- maria-voorhoede in de gelegenheid steeds aan te vallen en het was wederom Bos, die met een goed doelpunt den stand op 3—0 bracht. De West-Friria-ach'e-.ioede kreeg druk werk. Eenmaal stopte de W. F.-doelman een hard schot van Peereboom mooi. Rootring maakte nog een buitenspel doelpunt. Jam nier. dat dit doelpunt wegens buitenspel ge annuleerd moest wórden daar het een mooi stukje individueel spel was. Peere boom bracht tenslotte den eindstand op 4—0. Ondanks hun volhouden, mocht het den W. F.-voorwaartsen niet gelukken de eer te redden. Alcmaria kan op een goeden wedstrijd terug zieh. De achterhoede heeft voor 00 rust vooral uitstekend werk verricht en de W. P-aanvallen goed weten af te slaan, m de middenlinie waren Lengers en Klink hamer goed op dreef en ook Burger heeft op do rechtshalfplaats wel voldaan. De Na K. F. C. heeft ook het Amsterdamsche D. W. S. de rood-witten een nederlaag toe gebracht. Echter moeten wij zeggen, dat D. W. S. bij ons geen grooten indruk heeft achtergelaten. Van systeem was bij hen evenmin als bij Hollandia, niets te bespeu ren. De zeer sterke wind zal hieraan wel eenigszins debet zijn geweest, doch het was dezen middag een trap maar raak systeem. Het eenigste wat van de D. W. S.'ers gezegd kan worden is, dat ze geweldig op den bal zittend er desnoods man en bal tegelijk mede nemen. Intuschen als a.s. kampioenen willen wij ze allerminst bekijken, dan is K. F. C. o.i. een betere ploeg. Bij Hollandia vlotte het wederom niet. Allen hebben zon der uitzondering hard gewerkt, doch steeds was een Amsterdammer een tikje eerder bij den bal. Door het felle spel van D. W. S. konden de meerendeels lichte spelers van Hollandia geen behoorlijk voetbal spelen. Echter mag dit geen verontschuldiging zijn voor den nederlaag, daar er ook maar al te veel laks werd gespeeld. Freezen Sr. werd goed bewaakt, doch in de eerste helft gelukte het hem toch, ondanks zijn speciale bewaking, een meesterlijk doelpunt te sco ren. Neefjes en v. d. Rol blonken wel het meest uit. Ook Haring speelde schitterend. Polman was de minste in de voorhoede. Van het achterstel noemen we B. de Groot, welke een pracht-backpartij speelde. Schut te, we schreven het reeds meerdere malen, is de aangewezen doelman niet meer. Ook thans was hij wederom aan den gelijkmaker schuldig. Over den wedstrijd valt niet veel bijzonders te memoreeren. Een handje vol publiek heeft de verrichtingen gevolgd, welke door arbiter Th. Bos behoorlijk wer den geleid. Aanvoerder Freezen Sr. wint den toss en verkiest het eerst tegen den schuin over het veld staande wind te spelen. Ge regeld gaat de bal over de outlijn en van mooi spel is allerminst iets te bespeuren. Het achterstel van D. W. S. staat raar te schutteren en bij een dezer gevallen maakt Freezen den bal mooi vrij en schiet op sublieme wijze in. 10 voor Hollandia. Nog voor half time gelukt het D. W. S. echter bij een doelwisseling gelijk te maken. Na de thee wordt het spel nog minder, ter wijl de spelers ook vermoeid raken. Het veld, dat in zeer goeden toestand verkeerde, raakt ook moeilijker bespeelbaar en liet blijkt uit alles, dat wie een goal weet te ma ken de overwinning te pakken heeft. Het gelukt dit aan D. W. S. met een effectbal en wanneer enkele minuten voor het einde hieraan nog een derde geval wordt toege voegd, verlaten de weinige toeschouwers het terrein, Veel liefhebbers Voor de betrekking van hoofdagent alhier hebben zich 75 sollicitan ten aangemeld; voor agent van politie 103! Mooi succes Mej. D. Bergman, werk zaam aan de Gemeente-secretaris te Heem stede, slaagde dezer dagen voor het examen M.'o. Staatsexamen met volledige bevoegd heid voor school en huis. Zij is de eerste leerlinge, opgeleid door den heer L. Schu- man, ambtenaar ter secretar eialhier, te vens leeraar M. O. Staatsinrichting. Het is een mooi succes, zoowel voor den leeraar als voor de geslaagde. Uitkeering kindertoeslag Vrijdagavond had de eerste uitkeéring plaats van het kin dertoeslagfonds in de bloemlstbedrijven. Uitgekeerd werd aan 75 gezinnen de som van 1484. Tentoonstelling schilderijen Daartoe door den heer Teernstra welwillend beschik baar gesteld, zal vanaf heden-avond voor de ramen van de eetzaal van het Hotel café-restaurant Het Bruine Paard, een ten toonstelling gehouden worden van de schil derstukken, vervaardigd door den kunstschil der, den heer Casper Verlint, alhier, en door inwoners geschonken aan het nieuwe Ge meentehuis. We twijfelen er niet aan of Velen zullen hun bewondering uiten over de waarlijk schoone kunstwerken. PARTICULIERE NACHTVEILIGHEIDS DIENST Is er iets nieuws onder de zon? Het lijkt wel vim niet, want in onzen tijd van zeer moderne dingen en ongelooflijke uitbreiding van menschelijk gemak en levensgenot, wordt weer opgericht en in het leven geroepen de oude nachtwacht. Het voorbereidend comité heeft aan de ingezetenen bij circulaire medewerking en wekelijksche en maandelijke bijdragen ge vraagd en schrijft daarin een paar personen als vaste nachtwakers te willen aanstellen. In Hoofddorp wonen twee rijksveldwach ters en drie gemeenteveldwachters; er wordt dooi- deze politiemannen geregeld ook nacht dienst gehouden. Het comité acht dit blijk baar niet voldoende en wil nu door particu liere bijdrage de nachtpolitie gaan uitbrei den en versterken. St. Jozcfsgczcllen-vereeniging Voor een goed bezette zaal gaf deze vereeniging onderafdeeling Tooneel een uitvoering in de Gymnastiekzaal aan den Spaarnwouder- weg. De Zeereerw. heer Pastoor opende de bijeenkomst. Zeereerw. heette allen welkom en sprak 'n opwekkend woord. Bovendien werd de mogelijkheid geopend om zich op te geven als lid voor 'n tooneelvereeniging en voor 'n nieuw op te richten gymclub. Opgevoerd werd „De Mexicaansche Zilvermijn". Vlot werd door allen gespeeld, 'n eerste vereischte, vooral voor 'n stuk als dit. Ieder speelde z'n rol verdienstelijk, doch bijzonder viel op 't spel van den ouden Riem en van Opa. Meermalen waren de spelers gedurende 't spel met handgeklap begroet, doch op 't eind van 't dorde bedrijf was 't applaus over weldigend. Een gezellige avond was het. waartoe niet weinig meewerkte 't mooie samenspel der dames M. en G. Veldt. Een gezellig samenzijn va nrond een uur beëin digde dezen goed geslaagden avond. Een commissie voor handel en Industrie Door den burgemeester geïnstalleerd Ingesteld is een gemeentelijke commissie voor handel en industrie, die een studie zal maken over de mogelijkheden tot bevorde ring van handel en industrie in de gemeente en daarover aan den gemeenteraad een rapport zal uitbrengen. De burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuijzen, heeft de commissie geïnstal leerd met een rede, waarin hij uitvoert'' haar taak heeft geschetst. No. 10 30 Dec. R. K. Volksbond In café „De Zwaan" vergaderde de R. K. Volksbond. De heer Ant. Angenent oehandelde het onderwerp: „Eigen kracht ontplooiing". Hij wees op het funeste van het koesteren der kleinheidsgedachte. Ieaei moet zich door dringen van een gevoel van inte'lectueele zelfstandigheid. Wij in onzen Volksbond moeten niet alleen gedsdiensti" zedelijke en geestelijke verheffing willen bewerken, óók en zeer noodzakelijk sociaal-stoffelijke opvoe ring, voor het eerste zou een Congregati» kunnen dienen, voor beide is er de Volk»- bond. Nadat hij eerst enkele instellingen, uitgaan de van den grooten Bond had vermeld, be sprak spr. uitvoeriger bet wezen en doel van de Centrale Volksbank Hij wees op het dé- bacle van sommige zusterbanKei-, toonde echter overtuigend aan dat hiervoor in deze instellingen geen vrêes behoeit te bestaan. En beter dan het met moeite maai ook het inzien van wel begrepen belang, bespaarde geld te brengen in handen van vreemden, die j het aanwenden zelfs tegen den spaarder, kan den Volksbonder zijn goede geld toevertrou wen aan de eigen instelling. De Centrale Volksbank is een Naaml. Ven nootschap. De gewone aandeelen zijn in han den van het R. K. Werkliedenverbond. Zij dus regelen de voornaamste zaken; die gaan dus safe. Nog werd gesproken over coopers tie. Het Doorluchtig Episcopaat heeft jok dit onder- j deel van sociaal werken ingevoego in de taak van den Bond. „Door eigen kracht omhoog* en niet verblind worden door de sociale kwa- len van cadeaux-ste.sels ei. afbetslings- systeem. De middenstand zal er he'aas niet ongedeerd door blijven, maar de gezondheid van de arbeiders-standsorganisatie eischt de ze geneeswijze. Tenslotte belichtte spr. de noodzaae van hulp aan groote gezinnen en sloo met de hoop uit te spreken, aat, gelijk een mijn werker na z'n ploeteren en zwoegen in het duister, ondergronds, weer gaat opstijgen, naar boven den zonnigen dag tegemoet, ook de arbeidersstand na hard wei ken na de inspanning, aller krachten, komen zal tot een zonnige toekomst (Applaus». Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Daarna bracht de Voorzitter verslag uit van de Centrale Raadsvergadering van 9 December j.l. In zijn slotwoord brartrt- de Voorzitter den heer Angenent dank voor het gpsprokene en spoorde de leden aan de volgende vergade ring, belangrijk door begrooting en bestuurs verkiezing, trouw te willen bezoeken in nog grooter getal dan deze vergadering. Kindertoeslagfonds Zaterdag is vanwege de R. K. Landarbeidersbond „St. Deus- Dedit", afdeeling Voorhout, een bedrag van 310 aan kindertoeslag uit het z.g. kinder toeslagfonds uitgekeerd. Tentoonstelling Donderdag, Vrijdag en Zaterdag werd alhier vanwege de Pluimvee- Konijnensportvereeniging „Lisse en Omstre ken" de 12e Pluimveetentoonstelling gehou den. Het bestuur kan over het bezoek te vreden zijn; vooral 2en Kerstdag was het druk! De prijzen werden toegekend als volgt: Wisselprijs, fraai dagboek voor de fraaiste collectie één kleur, één ras der ge heele tentoonstelling. Winner in 1926 L. Enthoven, 1927 C. de Graaf, 1928 A. Polle en thans, 1929, G. Tegelaar te Warmond. Nieuw zilver verzilverde Wisselbeker voor dengene welke de meeste eerste prijzen be haalde door een inzender uit Lisse of Lis- serdijk. Winner in 1927 W. F. Daudey; 1928 A. N. Ruygrok en 1929 A. N. Ruigrok al hier. Groote verg. zilv. medaille van de ge meente Lisse voor 't hoogst aantal punten J. C. v. Ruiten alhier in de afd. Hoenders. Groote en Middenrassen Zilveren Wissel beker voor het hoogst aantal punten N. J. Dol alhier, 5 voor op één na het hoogst aantal punten, P. L. Neuteboom, Leiden, Fraaie wisselbeker voor het hoogst aan tal punten. Holl. Hoenders (Hamburgers) winner 1927 W. E. Neuteboom; 1928 P. L. Neuteboom, 1929 dezelfde; 2.50 voor de beste zwarte oud P. L. Neuteboom; 2.5U voor de beste zwart 1929, P. L. Neuteboom; 2.50 voor de beste goud-lakensche oud, P. L. Neuteboom; 2,50 voor de beste goud laken 1929, P. L. Neuteboom; 2,50 voor ae beste zilver zw. Gelooven oud, niet toege kend; 20 pond oehtendvoer voor de beste goudpel oud, P. L. Neutebocm; 2.50 voor de beste 1929, W. Bamhoorn, Delft; 2,50 voor de beste nutgen (Hamb). dezelfde; 5 K.G. oehtendvoer voor de beste Amer. type, A. Veldhoven, alhier; f 2,50 voor de beste Nederl. type, G. Westerlaken, Hillegom; 2,50 voor de beste zwarte, oud, A, H. Ruig rok, alhier; 2,50 voor de beste zwart, oud, dezelfde; 2.50 voor de beste Ancona 1929; M. Ouwersloot, Rijsenburg; 2,50 voor de beste Sussex licht, oud, H. J. Dol, alhier; 2,50 voor de beste sussex licht, 1929, A. v. d. Panne, Alphen a. d. Rijn. Wyarfdotte: 2,50 voor de beste witte, oud, H. J. Dol; 2,50 voor de beste witte, 1929, H, J. Dol; 2,50 voor de beste zwarte, oud, C. Hornman, alhier; 2.50 vöor de beste zwarte, oud, J. Vliegenthart, Oegst- geest; 2,50 voor de beste Zilver, oud, A. Eikelenboom, Sassenheim; 2,50 voor de beste goud, 1929, H. van Klaveren, Sas senheim; 5 K.G. Sluis' Oehtendvoer voor de beste op één na, dezelfde; 2.50 voor de beste zilver penceeler, dezelfde. Australiërs: 2,50 voor de beste Austra liërs C. Krul, Den Haag; trio's gr. rassen hoenders; 5 K.G. Sluis' Oehtendvoer voor het beste trio, W. Barnhorn, Delft; 2,50 voor het beste trio op één na, dezelfde; lauwerkrans voor het beste trio leghorns wit, A. Veldhoven, alhier; 2.50 voor het beste trio, zwart, A. H. Ruigrok, alhier; (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11