Gemengd Nieuws VOOR DE HUISKAMER '4 "f OVER PRIKKELING EN VERMOEIDHEID Een oorzaak van spoorweg ongelukken Een buit van f 2000.- Schip in nood DE DOMINEE HAD EEN BIJVERDIENSTE Zij leverde een zoet winstje op Een 4-jarig jongetje op avontuur uit Wat een windstoot doen kan De agent en de inbreker Hotel Oranjeoord te Hoog- Soeren afgebrand Schip gezonken bij slot Loevestein DE UITBREÊKPLAATS TE SCHEVENINGEN In aanvaring met de Hembrug De vakbeweging in 1928 BOEKBESPREKING Weer iemand uit de gevangenis ontvlucht RECHTSZAKEN Felle fabrieksbrand te Haaksbergen Van een zolder gevallen Een schipbrug weggeslagen FAILLISSEMENTEN SOCIAAL LEVEN Uit het Stucadoorsbedrijf KERKNIEUWS PASTOOR J. v. d. HORST De begrafenis AU fcaï ,*e \eC\rts J c0\y yaxseh. Vooï 15 ^e7.e w beSlor e\^;5s. evens' Treses p Averted 5 latere ^ve e*tta "e «teer ,c\\eP rdet) teo voot e „Konoe s e vao o eV' 00,4 V°?„ b«or«en Prof. H. Griesbach schrijft in de Um- schau over de oorzaken van de vele spoor wegongelukken in den laatsten tijd. Alleen in Duitschland zijn dit jaar tot 18 Novem ber niet minder dan 21 spoorwegongeluk ken gebeurd. De meeste kwamen voor bij of in stations. Dit feit wijst met een waar schijnlijkheid, welke eiken twijfel het zwij gen oplegt, op het niet in acht nemen van signalen, op verkeerden sein- of wissel stand, in het algemeen op physiekj of psychische tekortkomingen van de be ambten. Deze onoplettendheid komt voort uit prikkeling of vermoeidheid, oorzaken waaraan op de terechtzittingen, die naar aanleiding van een spoorwegongeluk wor den gehouden, te weinig aandacht wordt besteed, omdat op vragen aan de verdach ten, of opwinding of vermoeidheid op hun handelen van invloed is geweest, zeer vaak ontkennende of onvoldoende antwoorden worden gegeven. Beide oorzaken kunnen namelijk optreden, zonder dat de persoon Zelf ze voelt of zich bewust is van het feit, dat ze door afleiding en verlamming van Zijn opmerkzaamheid hem verkeerde han delingen doen uitvoeren. Prol. Marbe uit Wützburg heeft een in teressante ongeluk-the-'rie opgesteld. Hij meent dat de waarschijnlijkheid, dat aan personen ongelukken kunnen overkomen, berekend kan worden naar het aantal on gelukken, waarvan ze reeds het slachtoffer werden (de z.g. herhalingswet). De gebeur tenissen in het leven van eenige personen werden zekeren tijd nagegaan. Uit deze ongelukken bleek duidelijk, dat er bij sommige menschen een neiging tot ongelukken bestaat. Deze soort menschen Zou men op een lijst van „ongelukveroor zakers" kunnen zetten en hen deswege ongeschikt moeten verklaren voor gevaar lijk en verantwoordelijk werk, in het bijzon der in functies bij het verkeerswezen. Ongetwijfeld zullen bepaalde eigenschap pen, zooals Marbe meent, de oorzaak zijn geweest van vele ongelukken, b.v. zenuw achtigheid, onoplettendheid, verstrooidheid, nalatigheid, achteloosheid en humeurigheid. Al deze eigenschappen kunnen voor een groot deel herleid worden tot prikkeling of vermoeidheid. Ook is het mogelijk, dat vroegere ongevallen de overgeërfde ge voeligheid voor prikkeling en vermoeidheid nog verhoogen, zoodat men a.h.w. niet tegenstaande alle voorzichtigheid en waar schuwingen voorbeschikt is om ongelukken te krijgen. Er is al gezegd, dat een persoon vaak zelf niet merkt, dat hij vermoeid of geprik keld is. Kan nu die vermoeidheid en prik keling objectief worden vastgesteld Ver schillende methoden zijn uitgedacht, om de vermoeidheid te meten. Daar de meeste te ingewikkeld zijn en bovendien alleen in het laboratorium, dus niet daar, waar het be roep wordt uitgeoefend, bruikbaar zijn, zal hier alleen de z.g. aesthesiometrische proef worden besproken, waarmee men zoowel prikkeling als vermoeidheid kan meten. Hierbij wordt de huid met twee spitse of stompe, onderling evenwijdig gerichte naal den tegelijkertijd en onder gelijken druk geraakt. Deze handeling wordt eenige ma len achtereen herhaald, terwijl men de naal den onderling steeds op een anderen afstand stelt. Bij een bepaalden ouderlingen afstand der naalden gevoelt de persoon, die onderzocht wordt, in plaats van twee prik ken slechts één prik. In Duitschland noemt men deze afstand „Schwelle" letterlijk vertaald drempel, m.a.w. vermoeidheids- grens. Prikkeling verhoogt, vermoeidheid vermindert de gevoeligheid der huid. Wan neer men nu voor een bepaalden leeftijd de normale huidgevoeligheid onder normale omstandigheden, een gemiddelde, de „Nor- malschwelle" kent, vindt men bij een toe stand vati prikkeling een kleinere, in een van vermoeidheid een grootere. Daar deze aesthesiometrische proef ge makkelijk op elke plaats, onder alle moge lijke omstandigheden te nemen is, is het dringend noodzakelijk, meent prof. Gries bach, dat zij algemeen wordt toegepast om spoorwegbeambten, als machinisten, baan wachters en het personeel op de stations bij den aanvang en in den loop van hun diensttijd te onderzoeken en hen, wanneer blijkt, dat de bij hen gevonden afstand der naalden aanmerkelijk verschilt van den normalen, door personeel, dat geschikter is voor dezen verantwoordelijken werkkring, te vervangen. Het gevaar voor spoorweg ongelukken zal door dezen maatregel zeer zeker beperkt worden. Ook sieraden verdwenen Gisteravond is ingebroken in het huis van den fabrikant Stefens te Druten (Maas en Waal). Er werd f 2000.gestolen benevens 2 paar gouden oorbellen, een gouden remon toirhorloge en een gouden collier. De politie heeft de zaak in handen. Van de daders ont breekt ieder spoor. maakt van de verbinding Utrecht-den Bosch, r weggeslagen. De schepen liggen schotsch en scheef in de rivier. Door het ruwe water is overtocht on mogelijk. Men stelt alles in het werk om de verbinding zoo spoedig mogelijk te herstel len. Het verkeer op bovengenoemden straatweg wordt voorts nog ernstig belemmerd door een drietal boomen, die ontworteld zijn en dwars over den rijweg liggen. Met machineschade binnengesleept Het gisternacht van Poortershaven naar New York vertrokken Duitsche stoomschip „Regoldstein" seinde gistermorgen dringend om sleepboothulp. De sleepboot „Humber" maakte het schip bij het vuurschip „Maas" vast en bracht het met machineschade be houden te Hoek van Holland binnen. r»e attorney-general van New-York heeft ontzetting uit zijn ambt geëischt van een dominee, die 500.000 dollar bij elkaar heeft gehaald door waardelooze mijnaandeelen aan zijn parochianen, hoofdzakelijke vrouwen, te verkoopen. Beweerd wordt, dat rijke vrouwen in New- York meer dan 600.000 dollar hebben verlo ren door te bezwijken voor oproepen ten ba te van den .methaphysische welvaart van predikanten", die godsdienst combineeren met den verkoop van waardelooze effecten. Terug gevonden bij den gemeente veldwachter Door Huizen en Hilversum werd op ver zoek van den burgemeester van Vlaard. Am bacht een bericht omgeroepen, waarin werd medegedeeld, dat op den Kethelweg aldaar een jongetje van 4 jaar was aangetroffen. Het bleek te zijn het zoontje van den heer v. d. L. te Vlaardingen. v. d. L. had reeds eenige uren loopen zoeken en kwam ten slotte aan de woning van den gemeente veldwachter te Vlaard.-Ambacht. Toen de deur openging, was de eerste, dien de vader zag, zijn kleine jongen, die rustig op den grond zat te spelen. Toen het bericht om geroepen werd, lag het ventje reeds rustig in zijn eigen bedje. Een auto werd in het rond getold Op den Maastrichter weg bij Roermond is bij een plotselingen windstoot een auto van den heer D. uit Roermond tegen een boom verbrijzeld. De wagen, waarin voorts nog 3 kinderen zaten, kwam van Echt. Na enkele malen nabij Hattem te zijn rondgedraaid, sloeg de auto tegen een van de boomen. Hij werd geheel vernield. De kinderen en de bestuurder kwamen er ongedeerd af. Eenige meters verder was een marechaus see van het paard gewaaid. Zij renden elkaar na, doch de dief won het Gistermorgen omstreeks kwart over vier ontdekte een agent van politie onraad in „Royal", het grootste restaurant van Arnnem waar circa zeven maanden geleden ook reeds was ingebroken en waarbij men toen f 1900.ontvreemdde, doch van welke in braak men tot heden den dader nog niet heeft kunnen ontdekken. De agent zag nu in het café een man, die, toen hij zag, dat men hem opmerkte, weg vluchtte, door het café rende en aan de an dere zijde van het gebouw door het verbreken van een raam trachtte te ontkomen. De agent snelde op het gerinkel naar deze zijde, doch öc inbreker keerde nu terug naar de plaats van waar hij gekomen was en ontsnapte. Inmiddels was een groot aantal politie mannen op de been, omsingelde het gebouw en naaste omgeving en loste eenige schoten op den inbreker, die echter niet meer te vinden bleek. Bij onderzoek in het restaurant vond men een groot breekijzer. Inmiddels zijn vinger afdrukken genomen. De bewoners met moeite gered Vermoedelijk door kortsluiting is Zaterdag morgen half 5 brand ontstaan in het beken de hotel Oranje-Oord te Hoog-Soeren, van den heer H. A. Theunissen. De bewoners konden zich slechts met moeite redden: in nachtgewaad moesten zij zich langs aan eengeknoopte lakens naar beneden laten zak ken. Het geheele gebouw en de inboedel werd in de asch gelegd. De brandweer uit Apel doorn, die spoedig ter plaatse was, moest zich enkel tot blusschen bepalen en kon niets behouden. Het pand was verzekerd bij Lloyd en de Nieuwe Vaderlandsche. Er wa ren geen gasten in het hotel. De schade wordt op ruim f 60.000 ge schat. Het ligt gevaarlijk voor de scheepvaart Zondagmiddag tijdens den hevigen storm is het sleepschip „Christina", geladen met steenkolen, en metende 450 ton, schipper I. de Langs, thuisbehoorende te Rotterdam, welk schip met drie andere door de sleep boot „Irmgard" op de rivier de Merwede werd gesleept, nabij Kilometerpaal 93 voor het slot Loevestein onder de gemeente Vu ren, gezonken. Door het plotseling afbreken van een der sleepdraden kantelde het schip, waardoor het vo! water liep. De vrouw van schipper de Lange begaf zich met haar vier kinderen onmiddellijk op een in de nabijheid liggend schip, terwijl de schipper nog getracht heeft aan boord te blijven om het schip te laten afdrijven en op het droge te zetten. Doordat het schip zeer vlug onder water liep, moest de schip per de „Christina" ijlings verlaten. Het schip, dat midden in de rivier gezonken is, ligt zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. Door den Rijksbakendienst, en de rivier-po- litie te Gorinchem zijn de noodige seinen aangebracht. 1 by Lupton M. Wsbb. „Mag ik ook weten, waarom je je laatste betrekking verliet?" ,"ze deden daar aan gemeenschappelijk zingen, mevrouw." haar, donkere wenkbrauwen, donkerbruine oogen, ovaal gezicht, slank en tenger posuur, Dijkmans heef een litteeken op de rechterwang. Wanneer het precies gefceurd is, staat niet vast, vertelt de „Courant", want ten gevolge van het groote aantal gevange nen, dat in Seheveningen verblijft, is het niet mogelijk tijdens den nacht in alle cellen geregelde controle uit te oefenen. Toen een der gevangenbewaarders des morgens om 7 uur de cel opende, waar- Adrianus Dijkmans zijn straftijd uitzit, kwam hij tot de voor hem minder aange. name ontdekking, dat de bewoner ver dwenen was. Er bleek een spijl uit het traliewerk voor het raam te ontbreken, waardoor een opening was ontstaan, die toeliet, dat Dijkmans zijn cel verliet. De politie werd terstond gewaarschuwd, waarop onder leiding van hoofdinspecteur Zimmerman een nauwgezet onderzoek werd ingesteld. Na uit zijn cel gekomen te zyn, t- aan den voorsteven beschadigd en de heeft Dijkmans over den muur aan aen Het schip moest naar Amsterdam terngkeeren Zaterdagavond is het Zweedsche stoom- Zij deelen voorts mede, dat de door hen noodig geachte wijzigingen binnenkort aan de patroonsorganisaties zullen worden toege zonden. Een stijging van ledental Blijkens de statistiek van den omvang der vakbeweging, welke dezer dagen door het Centraal Bureau voor de Statistiek werd ge publiceerd, is het aantal georganiseerde werknemers in ons land in 1928 gestegen van 520.100 tot 552.100, d. i. met 6 pCt., tegen 3 pCt. in 1927 en 2 pCt. in 1926. Evenals de beide vorige jaren, hadden de organisaties van werklieden in het vrije bedrijf in den groei het grootste aandeeL Haar gezamenlijk ledental steeg met 22.800 (7% pCt.), terwijl dat van de groep perso neel in openbaren dienst met 8000 (4% pCt.) en van de groep administratief en technisch personeel in het vrije bedrijf met 1200 (3 pCt.) vooruitging. l'anorama Het nummer van deze week staat in het teeken van de Oudejaars- en de Nieuw jaarsversiering. In fraaie platen en goeden tekst wordt de aandacht op de jaarwisse ling gevestigd. Daarnaast geeft het nummer nog vele actueele foto's. De mode-pagina bevat verschillende schip „Monika", groot 1313 netto ton, in snufjes, aanvaring gekomen met den Noordelijken pijler van de Hembrug. Het stoomschip was om kwart voor tien uit de Amsterdamsche haven vertrokken. Bij de botsing werd het De strafgevangenis in Seheveningen, die mede om haar landelijke ligging tusschen de duinen een zekere vermaardheid heeft, gekregen, heeft gisternacht weder de sen, satie van een ontvluchting beleefd. Wisten bij vorige gelegenheden gedetineerden uit de bijzondere gevangenis te ontvluchten, dezen keer kon een berucht Rotterdamsche inbre ker de cellulaire gevangenis, die naast de bijzondere staat, op ongeoorloofde wijze verlaten. achterkant der gevangenis weten te klim men. Hoewel in het belang van het onderzoek geen bijzonderheden omtrent de ontvluch ting meegedeeld mogen worden, is uit het voorloopig onderzoek wel komen vast te staan, dat de ontsnapte bij zijn ontvluch ting hulp van buiten heeft gehad. Er is niet gebleken, dat de ontvluchte van binnen uit hulp heeft genoten. Het zeer slechte weer van den afgeloopen nacht is voor Dijkmans, die nog vier jaar straf voor den boeg had, zeer gunstig geweest. Elk spoor in de omgeving is door den regen uit- gewischt, zoodat ook het onderzoek met politiehonden heden niets opleverde. Het volgende signalement van den ont snapte werd heden per radio uitgezonden. Adrianus Dijksmans, op 10 Januari 1895 te Rotterdam geboren, lang 1.75 M., donker kapitein besloot naar Amsterdam terug te keeren. Tegen half twee Zaterdagnacht keerde het stoomschip te Amsterdam terug en werd bij de Amsterdamsche Droogdokmaatschappij gedokt. De schade bleek zeer ernstig. De Hembrug zelf heeft geen noemenswaardige schade op- geloopen. De oorzaak van de aanvaring is .Zoekers en Bedriegers" geeft een be schrijving van het werk der alchimisten, waarbij duidelijke foto's aansluiten. „Arbeid in winkels" Na de R.K. „Hanze" heeft nu ook de Kon Ned. Middenstandsbond een „Handleiding voor de regeling van den arbeid in winkels" uitgegeven. Zij is samengesteld door den heer F. L. van der Leeuw, redacteur van „De Midden standsbond". Deze uitgave heeft ten doel de winkeliers luisterde. waarschijnlijk, dat het schip tengevolge van voor te lichten omtrent de verplichting van den storm niet onmiddellijk naar zijn roer den Arbeidswet en werktijdenbesluit voor Winkels, waaraan zij na 1 januari a.s. onder worpen zullen zijn. De handleiding geeft daartoe een populaire toelichting tot alle be langrijke bepalingen, alsmede wenken voor de praktijk. Bovendien bevat zij de voor schriften van sociaal-hygiënischen aard, waaraan het winkelbedrijf reeds heeft te vol doen (Arbeidsbesluit) en modellen van ar beidslijst en arbeidsregister, eveneens met een verklaring der desbetreffende admi nistratieve bepalingen. Evenals het nuttige werkje van de „Hanze" zal ook deze handleiding voor de winkeliers van groot nut blijken te zijn. 1 punt, waarom bet pad zich heenboog, scheid- Len geheim yg hen nog van ons. Daar stoven op eens de drie heeren razend vooruit en vielen den door J. van Merkenlove vreemdeling woedend op 't lijf. Welke woorden ze eerst met elkaar wis- Vele jaren geleden, zoo verhaalt een ge- seiden, kon ik niet verstaan, maar ik kwam j loofwaardige reiziger, bezocht ik, van Genève jUjst aangeloopen, toen zij den vreemden uit, het dal van Chamouny. Niet ver van j heer by de kraag gepakt hadden en hem den weg, tusscheii Cluse en Sallenches. ligt; woeciend door elkaar schudden. Hij nep om een merkwaardige spelonk, bekend onder j genatje. Z'n bediende lag op de knieën, bad den naam van „Grotte de Balme". Op een en smeekte voor z'n heer en klampte zicb Aanzienlijke schade Te Haaksbergen (O.) is brand uitgebroken in de localiteiten van de firma S. Franken huis en Zn., handelaren in katoenafval. Het vuur vond in de aanwezige voorraden gretig voedsel en kon door de brandweer, die ge. assisteerd werd door de spuit van de firma Jordaan, slechts met groote moeite bedwon gen worden. De schade, die vrij aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is niet bekend. Het verkeer in de richting Goor ondervond stagnatie, terwijl ook de electrische stroom voorziening belemmerd werd. Schedelbreuk bekomen In de garage aan de Helmersstraat in Den Haag, is Zaterdag de 16-jarige leerling-mon teur A. M. van een zoldertje gevallen, waar door hij een schedelbreuk bekwam. De Ge- neesk. Dienst heeft den jongen, wiens toe stand nog al ernstig is, naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Te Hedel Tengevolge van den hevigen storm is te Hedel de schipbrug in de Maas, die deel uit- „Ik heb een half uur op mijn lunch moeten wachten." „Maar, mijnheer, U weet toch. dat de trein twee uur te laat is." afstand van 3 a 400 voet van den ingang, hoort men in den eeuwigen nacht der rotsen, de bergwateren ruischen. In dit land maakt men alle merkwaardige natuurtafereelen tot geldspeculaties, en 'zoo is ook deze spelonk van regeeringswege aan een Savoische vrouw verpacht, die uitsluitend het recht heeft de grot aan reizigers te laten zien. Met veel moeie en onkosten, heeft zij voor 't gemak der toeristen trappen in den rotswand laten houwen, terwijl men vroeger slechts door mid del van aan elkaar gebonden ladders, met den duizelingwekkenden afgrond onder de voeten, de opening der grot bereiken kon. De geleidster, die mij op den berg verge zelde! was een jong meisje, dat ik aan haar tongval als een Italiaansche herkende. Bij den ingang stak ze een fakkel aan, waarvan het somber flikkerend licht het fantastische en grootsche van het natuurtooneel nog ver hoogde. Ik stond reeds op het punt de grot te verlaten, toen m'n gids mij verzocht mijn naam in 't boek te schrijven, waarin de toe risten hun bezoek aan de spelonk vereeuwi gen. Terwijl ik zoo links en rechts in het boek bladerde, viel mij een naam op, die op zon derlinge wijze uitgewischt was, terwijl de let ters nog half en half leesbaar waren. Ik kon een uitroep van verwondering niet bedwingen en vroeg aan mijn gids, waarom juist die naam uitgewischt was. Ze zag me met een vreemden blik aan, als wilde ze op mijn ge zicht m'n gedachten lezen. „U komt misschien uit Frankrijk mijn heer?" vroeg ze, en toen ik hierop beves tigend antwoordde, ging ze voort: „Dan zal ik u de geschiedenis vertellen." „Geruimen tijd geleden kwamen hier drie jongelieden uit Sallenches om de grot te bezichtigen. Ik moest hun den weg wijzen. Een half uur na hen was een andere reizi ger met een bediende aangekomen, en daar er niemand anders op dit oogenblik bij de hand was, ging mijn meesteres zelf als gids met hen mee. Ze kwamen ons tegen, toen ik met de drie heeren uit de grot kwam. In 't donker konden ze elkaar niet goed onder scheiden en de jongelui merkten alleen de vreemde uitspraak van den heer op, waar over ze zich onder elkander vroolijk maak ten. Ik verzocht de drie heeren, vóór ze weg gingen hun naam in 't vreemdelingenboek te schrijven. Een van hen, voor wien de anderen zeker respect schenen te hebben, ofschoon hij niet ouder scheen te zijn, gaf mij ten antwoord, dat zij dit niet gewoon waren Maar hij ging toch op het boek toe, blader de er wat in, en las eenige namen hardop. Opeens ziet hij den laatsten, pas ingeschreven naam. Hij leest dien overluid, de anderen komen naast hem staan en allé drie staan verrast en verstomd. De eerste blijft er een poos sprakeloos op kijken en roept uit: „Hij is hier, vrienden! Waarachtig hij is hier; hij is ons tegen gekomen! Hij zal voor z'n laagheid boeten!" „Ja!" riepen de anderen; „we zullen hem wel vinden!" 1 Ik stond versteld te kijken; ik begreep niets van hetgeen er plaats greep, maar hun luid geschreeuw, hun driftige gebaren zeiden me, dat hier iets buitengewoons achter stak. Ze rukten me de fakkel uit de hand en lie pen de grot weer in. Ik volgde hen van verre. Daar ze toch vreesden in de gangen te ver dwalen, kwamen ze bij me terug, gaven mij de fakkel weer in de hand en gelastten me hun den weg te wijzen. Zoo liepen we een heelen tijd heen en weer. maar de vreem de heer, die tegen het gebruik, rees vóór het binnentreden der grot, z'n naam in 't boek geschreven had, was nergens te vinden Op eens hoorden we stemmen in onze na bijheid. Het was de vreemde heer, wien mijn meesteres met de ""kkel de hand den weg wees. Slechts een uitstekende rots- aan diens kleederen vast, maar ze stieten hem onstuimig weg. „Weg met hem!" riep er een, „naar be neden met hem in de diepte!" Zij sleepten den ongelukkige, die wan hopig om hulp riep, naar den afgrond achter in de grot. De arme man trachtte zich vast te klampen waar hij kon, nu aan de ruwe steenwanden, dan aan de scherpe rotspunten. Z'n kleederen waren gescheurd; hij bloedde aan gezicht en handen; smeekend strekte hij die uit naar z'n geleidster en mij en bad ons zóó klagend en met zoo'n doodsangst om hulp en medelijden, dat ik er nu nog niet dan met huivering aan kan denken. Op dat oogenblik waren mijn meesteres en ik zóo buiten ons zeiven van schrik en angst, dat we geen geluid konden uitbrengen. Zoo sleepten ze hem, hoe hij ook tegenspartelde, voort tot aan den rand van den afgrond. Daar beproefde hij nog eenmaal met tranen en jammerkreten hun medelijden op te wek ken, maar wekten alleen hun woede nog meer op. „Beulsknecht!" riepen ze „eerlooze wreed- voor lieden van jou siag!" aard! Heb jij medelijden gehad? Geen genade Ze grepen hem nog steviger vast en reeds hing hij halverwege over den afgrond, toen mijn meesteres, die dit jammerlijk tooneel niet langer kon aanzien, zich tusschen de worstelenden wierp, en zich aan de voeten van den vreemdeling vastklemde. „Heeren!" riep ze, „heb toch medelijden! Maak toch om 's hemels wil een arme we duwe niet ongelukkig! Ge stoot mij en m'n kinderen het brood uit den mond!" Zij barstte in tranen uit. Ik was inmiddels ook op de kinieën gevallen om mijn smeekin gen bij de hare te voegen. Eindelijk hielden de woestaards op. Ze waren door onze smeekbede vermurwd en ik geloof ook, dat ze van den beginne af niets anders bedoeld hadden dan den ongelukkige een doodelüken i schrik op 't lijf te jagen. Ze beraadslaagden een oogenblik met elkander en zeiden einde lijk: „Goed, we zullen hem laten loopen, maar de straf, die hem toekomt, zal hij niet ont gaan. Vooruit!" Zoo dreven ze hem naar den ingang terug. Hij was doodsbleek, sidderde over al z'n leden en hoorde of zag niets. Wij beide vrou wen waren niet minder ontsteld en vol angst over hetgeen nog komen zóu. Ze dwongen hem voor de tafel, waaro--* het vreemdelin genboek lag, neer te knielen. „Ellendige schurk!" riepen ze; je naam bezoedelt dit boek; wisch hem uit." De beklagenswaardige man strekte de hand naar het schrijfgereedschap uit. „Neen, neen* zoo niet. Aflikken zult ge het; met je eigen tong!" Aanvankelijk spartelde hij nog tegen, maar toen dreigden ze hem met nog erger. Ze drukten z'n gezicht met geweld op 't pa pier en smeten hem daarna onder schimp en smaad naar buiten! „En wie waren de jonge heeren?" „En wie waren die jonge heeren?" vroeg ik aan 't meisje; „ben je hun namen niet te weten kunnen komen?" „Neen, ze gingen heen zonder hun naam te noemen; maar later heb ik de menschen hooren zeggen, dat op denzelfden dag een jonge heer met twee reisgenooten te Sallen ches aangekomen was; ze noemden hem Louis Bonaparte! De latere keizer Napo leon III. En de uitgewischte naam in het vreemde lingenboek was die van Sir Hudson Lowe, de naam van den bekenden gouverneur van het eiland St. Helena, die, gelijk men weet, Keizer Napoleon I bij z'n gevangenschap be waken moest, en wien men, terecht of ten onrechte een verfijnde wreedheid jegens z'n gevangene ten laste heeft gelegd. opgegeven door v. d. Graaf en Co. Uitgesproken 27 Dec.: F. Peters, Vaals, Clermontplein 6. R. c. Mr. Ruland. Cur. Mr. von Geldern, Maastricht. J. H. Th. Heuts, koopman, Heerlen, Willemstraat 29. R.c. Mr. Hustinx. Cur. Mr. van der Kroon, Heerlen. Johannes Hijmans, zich ook schrijvende Jan nes Heimans, landbouwer, Oosterwolde, gem. Doornspijk, buurtschpa Klijsterij. R. c. Mr. W .A. Vos. Cur. Mr. J. G. Nijsingh, Zwolle. W. Rompa, aannemer, Breda, Zandbergweg 194. R. c. Mr. G. J. Kronenberg. Cur. Mr G. Seholtens, Breda. K. B. van der Woude, koop man, Breda, Bouwerijstraat 30. R.c. Mr. G. J. Kronenberg. Cur. Mr. G. Seholtens, Breda. E. A. M. Hoosemans, theater-directeur, Til burg, Tuinstraat 82. R.c. Mr. G. J. Kronen berg. Cur. Mr. Dr. J. F. M. Eras, Tilburg. J. G. van den Hout, koopman, Dinteloord, Wilhelminaweg. R.c. Mr. G. J. Kronenberg. Cur. Mr. C. W. Insinger, Roosendaal. E J. W. J. Rozeboom, Haren, Stationsweg A 510. R. c. Mr. H. W. J. Kloppenborg. Cur. Mr. P. Dorhout, Groningen. H. H. Rozeboom, Ha ren, Stationsweg A 510. R. c. Mr. Kloppen borg. Cur. Mr. P. Dorhout, Groningen. In het faillissement van J. ten Haaft te Zeist is de curator Mr. C. J. J. W. van Groe ningen vervangen door Mr. H. W. de Vink, Utrecht. In het faillissement van de R. K. Vereeni- ging van Winkeliers in koloniale waren „St. Servatius" is de curator Mr. C. J. J. W. van Groeningen vervangen door Mr. H. W. de Vink, Utrceht. In de week van 23—28 December 1929 wer den in Ndeerland 51 faillissementen uitge sproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 18 Dec. C. de Winer, H. I. Ambacht. 27 Dec. J. Stoker, Marum. Het landelijk collectief contract opgezegd De Algemeene Ned. Stucadoorsbond, de Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond en de Ned. Christelijke Bouwvakarbeidersbond, hebben aan de patroonsorganisaties in het stucadoorsbedrijf een brief gezonden, waarin zij mededeelen, dat zij het bestaande lande lijk collectief contract niet ongewijzigd wen- schen te verlengen. Te Loosduinen heeft de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den Zeereerw. Heer J. v. d. Horst, pastoor aldaar. Om half 10 vingen de Lauden aan, waarna om 10 uur in de geheel gevulde parochiekerk de plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen, welke met assi stentie gecelebreerd werd door den neef van den overledene, den Weleerw. Heer A. v. d. Horst, kapelaan te Dordrecht. Rond de lijkbaar voor het altaar had zich een groot aantal geestelijken opgesteld. Met den Zeereerw. Heer Deken O. Buijsman, pas toor van Poeldijk waren nagenoeg alle pas toors en kapelaan van het dekenaat aanwe zig. Van de Haagsche geestelijken waren er o.m. de Zeereerw. pastoor W. P. Jansen, W. F Roozen L. H. J. Beijsens, J. A. Aegam, B. P. de Jong, P. Kemper, Aalmoezenier, J. J. Noordman deken Homulle, uit Leiden, pas toor W. van Adrichem uit Kwintsheul, pastoor J. v. Buchem, uit Rijswijk en eenige kape laans uit de stad. Verder de pastoors H. A. V. IJzermans, uit Heemstede, Pastoor A. Ko nijn uit Hoogkarspel (oud-kapelaan), Rector J. A. Voorham, uit Amsterdam, F. Wierdels uit Naaldwijk en vele anderen. In de kerk hadden op de eerste rij de fa milieleden plaats genomen. Verder waren aanwezig de heer J. D. de Kok, Lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en ver schillende andere burgerlijke autoriteiten. Het parochiaal zangkoor onder leiding van den heer Lazarom, bracht Hallers Missa Quinta pro defunctis ten gehoore en voerde beurtelings met de cantores de Gregoriaan- sche gezangen uit. Na het H. Misoffer hield de Weleerw. Kapelaan v. d. Horst de lijkpre- dikatie. Nadat de absoute verricht was, werd on der klokgelui het stoffelijk overschot door de collectanten uitgedragen. De kinderen van de jongens- en meisjesschool stonden langs den weg. Op het kerkhof werden door kapelaan v. d. Horst met dezelfde assistentie de beaardings- plechtigheden verricht. At 00* vet- tpfl teSea .aats- ^heuW!aa óetstaa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 12