Moderne godsdienst- yijandigheid Telegrafisch Weerbericht MAANDAG 30 DECEMBER 1929 effect Hoog bezoek op het kinderfeest van den Bond van Groots Gezinnen DE HEEMSTEEDSCHE RAADSVACATURE Voornaamste Nïeuwa BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17347 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE DIEFSTAL AAN DE AMSTERDAMSCHE VAART CAls in een sprookjesver haal.... zoo mooi was in den kerstnacht de heerlijke tot in den koepelnok verlichte Kathedrale Kerk „St. Bavo" te Haarlem. Hierboven een afbeelding die een indruk geeft van het HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS Hoe wordt de regeling in Haarlem? ROTTERDAMMER IN NIJMEGEN NEERGELEGD De dader handelde uit zelf verdediging UITSLAANDE BRAND TE SPAARNWOUDE NIEUW GEZANTSCHAP IN DEN HAAG Van Zuid-Slavië De heer Jonckbloedt verkozen verklaard MOORD TE ROTTERDAM J, J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telefoon No. 13866 (drie tanen) Postrekening No. 3970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen; per week 25 et»; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct» bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Aiieabonné'sopdit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardeni Qftftn Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door X •JPA tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen OUUU.' verlies van beide armen, bei 'e beenen of beideoogen OU."*' bij een ongeval met 01" bij ver lies van een hand j 1JT bij verlies van een/ C O bij n breuk doodelijken afloop j 23y«"een voet of een oog] ^JJ.^'duim wijsvingerUUi" been of arm nfÜ. bij verlies v. een anderen vinge? Er heeft altijd godsdienstloosheid en godsdienstvijandigheid bestaan en het laat zich allerminst aanzien, dat wij daarvan voorloopig zullen verlost zijn. Maar het is wel opvallend, dat net karakter van een en ander rondom ons zich in den loop der tijden belangrijk wijzigt en wel in ongunstigen zin. Er is een tijd geweest de ouderen onder ons herinneren zich dien nog maar al te goed dat de godsdienst loosheid en godsdienstvijandighcid hoofdzakelijk moest gezocht worden in de kringen van het liberalisme. Men voelde zich daar als de intellectueelen bij uitnemendheid en meende aan zijn intellect een zekere minachting, onver schilligheid en soms zelfs een zekere vijandigheid tegenover den godsdienst verschuldigd te zijn. Een godsdienstige levenspractijk was alleen goed voor het domme volk, maar niet voor het ver lichte deel der natie. Men hield nu °n dan eens een congres, probeerde de baantjes te bezetten, sloot zich soms bij de loge aan, oefende in den kleinen kring van afhankelijken een verkeerden invloed op het godsdienstig leven uit, ging prat op zijn vrijzinnigheid, als op een onderscheiding, welke men zich zelf uitreikte, maardaar bleef het dan ook in het algemeen bij. Een enkele mocht eens over de schreef gaan, door b.v. eens een priester in het gelaat te spuwen, of door een schotschrift tegen den godsdienst te verspreiden, maar dat waren de uitzonderingen. Hoe geheel anders is dat tegenwoor dig, nu de aanvallen tegen den gods dienst voor een groot gedeelte uitgaan van de leiders van het links-georiün- teerde proletariaat, van communisten en socialisten. Nu is het niet meer de hooghartigheid, welke ons minachtend voorbijgaat, maar nu is het de haat. welke ons rechtstreeks aanvalt. Nu zit er opzet en systeem in, nu is geen mid del goed genoeg om ons in het hart te treffen. Zien wij niet, dat in de reuzen-com plexen van gemeente-woningen te Wee- nen biljetten worden aangeplakt, dat men zich op dit en dat uur op nummer zooveel kan aanmelden om zijn lid maatschap van de kerk op te zeggen, om zich bij de lijkverbranding aan te sluiten, om zijn kinderen van de katho lieke school te nemen? Ziet, daar zit sy steem, daar zit organisatie achter, wel ke alleen het bestaan danken aan haat, aan vijandschap tegen den godsdienst. Kortgeleden is in Berlijn een soort „opzeggingsdag" gehouden, gelijk men een moederdag, een tuberculosedag, een spaardag enz. organiseert, en die opzeg gingsdag had alleen ten doel op dien dag zeer' in het bijzonder het uittreden uit de Kerk te bevorderen! Wij zouden zoo nog tal van voorbeel den kunnen aanhalen, vooral om te be wijzen, hoe men de kinderen reeds van jongsaf in haat tegen den godsdienst poogt op te voeden. Priesters en gods dienst, zoo wordt aan de jeugd geleerd, zijn hinderpalen op den weg van voor uitgang, zijn beschermers van de brand kast, teren en smeren op onze kosten en al zulke fraaiigheden meer. Men ziet, hoe brutaal en systematisch wordt te werk gegaan. Haat spreekt uit elke daad, en grenzen stelt men zich zelf niet. Men legt de bijl aan den wor tel van den boom. Men ontziet zich zelfs niet om beslag te leggen op onze oude christelijke feest dagen, om juist die dagen te besteden voor onheilvolle anti-godsdienstige pro paganda. Is de feestdag van O. L. Vr Hemelvaart te Weenen niet de voor naamste dag des jaars, waarop men ons aanvalt en is Kerstmis niet de dag, waarop het socialisme internationaal poogt beslag te leggen voor zijne recla me!? Terecht is er dan ook onlangs op ge wezen, dat wij het godsdienstig karak ter van onze Kerkelijke feestdagen beter in eere moeten houden. Alles schijnt er tegenwoordig toe bij te dragen, om van die Kerkelijke feestdagen te maken da gen, vol van banaliteit. Ook hier te lan de. Lazen wij niet dezer dagen dat in Los Angeles tegen Kerstmis een Kerstmis- laan van denneboomen wordt aange legd, waar eiken avond onder het schit- terlicht der booglampen in haar auto slede een of andere filmster zich in feërieke pracht komt vertoonen om aan de kinderen geschenken uit te rei ken!? Elke godsdienstige gedachte ontbreekt daarbij. En zoo gaat het in het groot en in het klein over de geheele we reld. Het godsdienstig karakter onzer christelijke feestdagen poogt men steeds meer aan te randen. Ook daartegen moeten wij ons te weer stellen! Zoo ziet men, dat ook in de gods dienstloosheid en de godsdienstvijandig heid in den loop der tijden verandering Is gekomen. Verandering ten kwade. Tegenwoordig zijn de aanvallen bru taler, meer systematisch, meer georga niseerd. Het hautaine gebaar van voorheen heeft plaats gemaakt voor ingekanker- den haat. Alleen ons gemeenschappelijk en principieel optreden overal en ten allen tijde kan baten. De dader na ruim een jaar gepakt Mooi werk van onze recherche In den avond van 8 Nov. 1928 werd reeds weer een brutale inbraak gepleegd, die den dader een goeden buit heeft opgeleverd. De heer C? K., winkelier, Amsterdamsche Vaart 84, bemerkte bij zijn thuiskomst half tien, dat men zich toegang tot zijn huis had verschaft. Hij was afwezig geweest van kwart vóór negen tot kwart over negen. Men had zich toegang tot het perceel verschaft door middel van een valschen sleutel. Eêïi groot bedrag aan geld werd vermist uit een groene, met gele biesjes en aan de hoeken geslagen figuurtjes versierde effectentrom mel-sluiting. In de trommel bevonden zich een busje met 40 rijksdaalders, 140 aan bankpapier en een gestreept boterhammen zakje met 1600 aan gouden tientjes, bankpapier, rijksdaalders en guldens. Ver der een sigarettendosje met 45 gouden tien tjes, een bruine leeren portefeuille met 100 aan bankpapier, een blikken busje met 8 aan klein zilvergeld, een busje met 40 halve guldens, een doosje met 85, en een doosje met buitenlandsch goudgeld, n.l. 10 Markstukken, Zwitsersche goud francs, gouden dollars, Fransche 20-frc.- stukken, Noorsch, Deensch, Italiaansch en Engelsch goudgeld, gouden tientjes, gouden vijfjes en rijksdaalders. In de trom mel bevonden zich nog een polis van de R.V.S., een obligatie groot 1000, vier spaarbankboekjes, twee testamenten en andere waardevolle papieren. Men zal zich ook herinneren, dat de re cherche alle moeite deed, om de daders van den brutalen diefstal te achterhalen, echter tot op heden niet met het gewenschte re sultaat. Door de recherche worden geregeld de re gisters gecontroleerd van de winkeliers, die gouden en zilveren voorwerpen koopen of verkoopen. Bij een controle, die zij de vorige week op de registers van den horlogemaker S uitoefende, bleek, dat deze 28 November j.l. vier gouden munten van J. V. had ge kocht. Zij nam deze munten voor nader on derzoek mede naar het bureau en toen bleek, dat deze afkomstig waren van den diefstal bij K. De winkelier had ze gekocht voor f 33. V. werd Zaterdag j.l. aangehouden en aan een verhoor onderworpen. Hu verklaarde, dat hij de munten had verkocht op verzoek van zijn vriend D. W. V. Hij wist echter niet, dat ze van diefstal afkomstig waren. D. W. V. werd nu verhoord en deze be kende dat hij in vereeniging met A. F. R., eveneens te Haarlem, den diefstal had ge pleegd. Op D. W. V. werden een gouden tientje en een Indische munt bevonden, terwijl bij huiszoeking nog een gouden tientje, een gou den vijfje en een halve guldenstuk voor den dag kwamen. Hij verklaarde verder nog, dat hij zijn aandeel In de buit regelmatig had opgemaakt. Ook de aangehouden A. F. R. bekende aan den diefstal mede schuldig te zijn; hij be weerde, dat hij zijn aandeel eenige weken na den diefstal had begraven op een open terrein aan de Pladellastraat, alwaar hij het nu eenigen tijd niet meer heeft kunnen vinden. De recherche is op de aangeduide plaats direct aan het graven gegaan, echter zonder resultaat. Volgens verdere mededeeling der dieven hebben zij de paDieren verbrand en het geld kistje in het Spaame geworpen. J. V. is gisteren in vrijheid gesteld. De beide daders zijn echter in bewaring gesteld. De politie stelt een nader onderzoek in. Een vrije regeling? Naar wij vernemen, is de Commissie voor Winkelsluiting uit den gemeenteraad gereed gekomen met haar rapport betreffende de invoering van het Werktijdenbesluit voor Winkels. Het is aan B. en W. doorgezonden en zal aan het einde dezer week openbaar ge maakt worden. Waarschijnlijk zal het dan in de raadsvergadering van 8 Januari a.s. be handeld kunnen worden. Echter is het ook mogelijk, dat uitstel der behandeling bepleit wordt, omdat de raadsleden misschien niet voldoende gelegenheid gehad hebben, het rapport te bestudeeren voor dien tijd. Hoe de regeling in Haarlem zal worden, is nog niet te zeggen, omdat daaromtrent het voorstel van B. en W. nog verschijnen moet. Het schijnt evenwel in de bedoeling te lig gen, het Werktijdenbesluit zoo royaal moge lijk uitgevoerd te krijgen, zonder bemoeiing der gemeentelijke Overheid. In verband hiermede kunnen wij nog me- dedeelen, dat Vrijdag een bijeenkomst plaats gehad heeft van winkeliers in het manufac turen-, confectie- en groot-winkelbedrijf, waarin besloten is, in navolging van het be sluit der categorie winkeliers te Amsterdam, hun zaken Vrijdags tot 1 uur gesloten te houden. Onze bisschop temidden van de jeugd December is een maand van verrassin gen. Dat hebben we Zaterdagmiddag weer ondervonden, toen we naar de Gem. Con certzaal waren gegaan, om het kinderfeest van den R. K. Bond van Groote Gezinnen bij te wonen. Om circa vier uur, toen de festiviteiten op het hoogtepunt waren, kwam een heer in een zwart pak binnen, die op zijn teenen naar voren liep, om de kleintjes niet in hun werkelijken feest-droom te storen De heer W. van Liemt, de voorzitter van den bond, -erwelkomde hem zeer hartelijk en liet hem plaats nemen op de eerste rij. Toen ineensja, ineens ging het van mond tot mond: „de Bisschop is er. Hij zit vooraan". „Nietes," merkte een bijdehande guit op, „ik weet het veel te goed. De bisschop heeft altijd een rooie mantel aan en zoo'n klein mutsje op...." ,,'t Is nietes...." Zoo ging het lieve volkje door, niet ge heel beseffende, dat Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent inderdaad in de zaal was, niet als officieel uitgenoodigd persoon, maar als belangstellende, „die zoo maar eens even was komen aanloopen". De meeningsverschillen tusschen de wij zen en waanwijzen werden echter opgeheven, toen de bisschop zelf op het podium kwam en een toespraak hield. Mgr. zei het volgende: Beste kinderen. Ik vind het echt fijn, dat ik vanmiddag in jullie midden ben. Wat hebben we ons vermaakt, hè, en wat was die afgezant van St. Nicolaas een leuke man, niet? De bisschop houdt erg veel van kin deren en hij is blij, als jullie blij zijn. Ne gen honderd kinderen zijn hier in de zaal en dat is nog maar een derde gedeelte waar voor het feest bereid is. Als jullie nu thuis komt, moeten jullie tegen vader en moeder zeggen, dat de bis schop de Vereeniging van Groote Gezinnen bijzonder op prijs stelt en waardeert en dat ik de dames en heeren, die voor jullie al deze heerlijkheden bereiden, erg heel erg dankbaar ben. Zullen jullie dat thuis alle maal zeggen? (Bedeesd ja-geroep) En dan moeten jul lie vader en moeder namens den bisschop een Zalig Kerstfeest, een gelukkig uiteinde en een Zalig Nieuwjaar wenschen. Toen kwamen de tongetjes weer los en werd er druk over het groote gebeuren ge sproken. Rood van opwinding waren al die gezichtjes, toen de beminde Haarlemsche kerkvorst door het middenpad ging en tien tallen handjes drukte, deze of gene eens over zijn krullebol streek en vriendelijk toelachte. En thuis zullen de kinderen nog lang ge praat hebben over het groote en onverwach te gebeuren. En opnieuw zal de liefde voor onzen bisschop in honderden huishoudens I zijn toegenomen; de kleintjes zullen hun ge- heele leven blijven terugdenken aan dien onvergetelijken middag, toen die „mijn heer" in zijn zwarte pak zoo ongemerkt op bezoek kwam. Gisterenmiddag omstreeks 3 uur is zekere Van G. uit Rotterdam, die de woning van E. aan den Groenewoudscheweg te Nijmegen was binnengedrongen, door den heer des hui zes met een jachtgeweer neergeschoten. De zaak heeft zich als volgt toegedragen, volgens de „Courant." In bedoeld perceel woont E. met een huishoudster. Beiden zijn ongeveer drie maanden geleden uit Rotter dam hier komen wonen. De huishoudster is momenteel in een echtscheidingsprocedure gewikkeld met van G. te Rotterdam. Dit echtpaar had geen kinderen, doch zorgde reeds een 10-tal jaren voor een pleegkind, dat thans met de huishoudster mee naar Nij megen was gekomen, en ook in de woning aan den Groenewoudscheweg verblijf hield. Gistermorgen nu vertrok Van G. met den /ader van het pleegkind, zekeren Jdie in Den Haag woont, naar Nijmegen. Zij zouden gekomen zijn om van het kind te zarr.en met nog een ander zoontje van den vader een foto te laten maken. De vader van beide kinderen vertrok weer in een auto, terwij] even later in denzelfden wagen de pleegvader Van G. arriveerde Van G. belde aan de woning aan den Groene woudscheweg aan, doch hem werd niet open gedaan. Hierop ont tak hij in woede en uitte zijn misnoegen in krachtige termen. Hij schopte en sloeg tegen de deur, waarvan een oaneel vernield werd. Daarop vernielde hij een groote spiegelruit van een erker en drong door de opening naar binnen. Zijn vrouw, de bovengemelde huis houdster, vluchtte hierop naar boven, naar de eerste verdieping, waarheen zich ook E. begaf. Daar volgde Van G. haar, waarna „ij ich nog hooger naar de zolderverdieping begaf. Ook hierheen achtervolgde Van G haar. Ook E. snelde de zoldertrap op. Hij ''iep, daar hij Van G. met een evolver in de hand zag staan: „Niet schieten, niet schie ten". maar ontving dadelijk daarop een schot in den linkerarm en een in den linkerduim. Onmiddellijk daarop vuurde hij uit zijn jacht geweer, dat hij inmiddels gegrepen had, een schot af in de richting van Van G. dat de zen trof. Bloedend viel Van G. de trap af en bleef beneden levenloos liggen. De politie, die spoedig afwezig was, stelde een nauwgezet onderzoek in, dat geleid werd door hoofdinspecteur Van de Pool. Ook de Justitie was weldra ter plaatse. Het voor onderzoek heeft tot half twaalf 's avonds geduurd. E. heeft uitsluitend uit zelfverde diging gehandeld*. Het lijk van den ver- slagene is naar het R. K. ziekenhuis St. Canisius vervoerd. Kostbare inboedel vernietigd In den nacht van Zaterdag op Zondag J.l. is om ongeveer kwart over twaalf brand uit gebroken in het bjj den Stompetoren ge legen woonhuis van den kunstschilder F, Baljon te Spaarnwoude. De heer Baljon waarschuwde per auto on middellijk de brandweer en de politie van Halfweg De automobiel brandspuit van Haarlem- merliede was spoedig ter plaatse, doch kon niets anders meer doen, dan de in de nabij heid gelegen perceelen nat houden, daar het huis reeds over de geheele lengte in brand stona. De geheele inboedel, waaronder vele schil derstukken en antiquiteiten werd een prooi der vlammen. Aan de gunstige richting van den wind is het te danken, dat het oudheidkundig mo nument „De Stompetoren" behouden bleef Van het geheel uitgebrande woonhuis ble ven alleen de muren staan. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt de schade. De Zuid-Slavische regeering heeft beslo ten in Den Haag een gezantschap te vesti gen. Als perste gezant zal benoemd werden dr. Bosjko Hristitsj, tot dusver chef van net protocol aan het ministerie van Buitenland- sche Zaken te Belgrado. Tot lid van den gemeenteraad van Heem stede is hedenmorgen verkozen verklaard de heer C. A. M. Jonckbloedt (R.K.), oud-lid van den Haarlemschen Raad. Wij herinneren eraan, dat de voorgeschie denis van deze verkiezing de volgende is. Mevrouw Bigot, die zitting in den Heem- steedschen gemeenteraad had ais vertegen woordigster van de S. D. A. P., bedankte, omdat zij oneenigheid had met het bestuur der plaatselijke partij-afdeeling. De lijst der S. D. A. P. was nu op twee namen na uit geput. Beide candidaten hadden de gemeente echter metterwoon verlaten en één van hen berichtte al spoedig, dat hij deswege niet voor een raadszetel in aanmerking kon ko men. De ander, de heer de Ru zond in het geheel geen bericht in en liet ook den ter mijn, binnen welken hij antwoord had moe ten zenden en welke 27 December j.l. eindig de verloopen. Aanvankelijk was er ook nog sprake van, dat de heer Koper, die bij de jongste raadsverkiezingen gekozen was, doch bedankt had, omdat zijn werkzaamheden (hij is zeevarend) hem een regelmatige uitoefe ning van zijn functie beletten, zich onder op de lijst zou laten plaatsen. Dit- is waarschijnlijk de reden geweest, dat enkele bladen ons bericht tegenspraken, vol gens hetwelk de heer Jonckbloedt verkozen zou worden verklaard. Thans evenwel heb ben de feiten ons in het gelijk gesteld. De R.K. Staatspartij, die voor den vrij komenden zetel in aanmerking kwam, om dat zij na de S. D. A. P. het grootste over schot had, bezet thans 7 van de 15 zetels. Hierbij zal men natuurlijk rekening moeten houden met het feit, dat bij de komende verkiezingen de zevende zetel voor de Katho lieken wel weer verloren zal gaan. De heer Jonckbloedt heeft eenigen tijd zit ting gehad in den Haarlemschen raad en nam vooral in den arbeid van de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken een werkzaam aandeel. Een 32-jarige man doodgestoken Wat kan de ooi-zaak zijn? Gisteravond is te Rotterdam een moord aanslag gepleegd, waarvan het motief bij het eerste onderzoek in het duister gehuld bleef. De 32-jarige Arie Buit, uit de Oleander straat, is in 'het caiè Royal aan de Briel- schelaan 24 doodgestoken door een 58-jari- gen havenarbeider A. van den Broek, die hem blijkbaar in het café heeft opgewacht. De dader is gearresteerd. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. Buit heeft het grootste gedeelte van den avond doorgebracht m het café in gezelschap van zijn vrouw, zijn moeder, een buurman en eenige getuigen. Men had gezamenlijk een glaasje gedronken, doch alles was volkomen ordelijk verloopen. Van den B. is eenige malen in het café geweest; zoo heeft hij er eenigen tijd gestaan, om een uur of 10, toen Buit er ook al was. Tusschen de twee is mets voorgevallen. Zij hebben elkaar niet gesproken en er was ook geen sprake van twist. Om kwart over 11 is van den B. opnieuw binnen gekomen en neeft eer) glaasje port besteld. Hy is zonder iets te zeggen in een hoek naast het buffet gaan staan. Bult stond op dat oogenblik voor het buffet. Naar ge tuigen verklaren, heeft v. d. B. gewenkt om dichterby te komen. Doch toen B. in den hoek kwam heeft v. d. B. ineens een ge- Zaterdagmiddag is het vijfde retonrvlieg- tuig uit Indië behouden op Schiphol geland. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp in zake de wyziging der L. O.» wet 1920. Zuid-Sla vië zal te 's-Gravenhage een ge- zantschap vestigen. De samenstelling van het Centraal Stem- bureau vanaf 1 Januari 1930. Een lezing van den directeur van het Pro- vinciaal Waterleidingbedrijf in Noord-Hol land over dit bedrijf. Een circulaire van den Minister van Justi tie over het optreden van justitie en politie naar aanleiding van de moordzaak Giessen— Nienwkerk. Het landelijk collectief contract in het stn- cadoorsbedrijf is door de werknemersbonden opgezegd. De „Graf Zeppelin" in 1931 naar de Noord pool? Weer een moord te Rotterdam. Een 32- jarige man doodgestoken. Ernstige brand te Spaarnwoude. Te Nijmegen is een Rotterdammer met een jachtgeweer doodgeschoten. *>- dader handelde uit zelfverdediging. De R. K. Vereeniging van Hoofden van Bijzondere Scholen in het Bisdom Haarlem heeft te Haarlem haar 110e algemeene ver gadering gehouden. Een oude diefstal te Haarlem opgehelderd, Mej. F. A. M. Peeters treedt af als presi dente van den R. K. Vrouwenbond te Haar lem. De uitvoering van het Werktydenbesluit voor winkels te Haarlem. Te Hedel is door den storm de schipbrug weggeslagen. De Brïtsche commissie van onderzoek pu bliceert een verklaring gericht aan het volk van Palestina. Dr. Schacht zal niet op de Haagsche Con ferentie verschijnen. In een krankzinnigengesticht te Madrid hebben zich ernstige vergiftigingsverschijn selen voorgedaan; tot nu toe vier sterfge vallen. Het officieele feestprogramma bij het hu welijk van kroonprins Umberto. Wat de storm in het buitenland aanrichtte. Het nieuwe Poolsche kabinet tot stand ge komen. Huiszoeking bü de leiders, der Party Na tional Indonesia in Indië. Barometerstand 9 uur vjn. 757 vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4 uur 27 min. Hoogste barometerstand 770.8 te Toulouse, Laagste barometerstand 720.8 te Kinn. Verwachting: Stormachtige tot krachtigen Zuidelijke tot Z.-Westelijken wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, later mogelijk met opklaringen, regenbuien, iets zachter des nachts. opend knipmes uit zijn zak gehaald en dat B. in den hals gestoken. Het bloed spoot naar buiten. B. deed nog enkele stappen, doch viel dood neer in een grooten plas bloed. De dader is aan het tafeltje gaan zitten. Hij werd ontwapend door den café houder en even later zonder verzet door de politie gearresteerd. Er wordt een uitgebreid onderzoek naar den moord ingesteld, waarbij verschillende getuigen reeds zijn gehoord door den com missaris Alberda De dader, die volgens getuigen onder drankinvloed was, is opgesloten. Het slacht offer laat een vrouw en drie kinderen na» Een echte Frans Hals ontdekt By een koopman te Rijsel werd een schil derij ontdekt, dat de handteekening draagt van Frans Hals. Een Belgisch expert heeft de echtheid vastgesteld. De schilderij bevindt zich sedert 50 jaren in net bezit der familie. Volgens deskundigen zou het schildery „De man met den handschoen zijn", waarvan zich te Berlijn een replica bevindt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1