Stadsnieuws Heringa Wüthrich, Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS Cheque-koersen Amster lamsche Beurs LAATSTE TELEGRAMMEN Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigersf 175.- Ü)1 Olies took-!n richtingen Centrale Verwarming MGR. VERDIER DOOR Z. H. DEN PAUS TOT BISSCHOP GEWIJD Fransche belangstelling HET INDISCH NATIONAAL CONGRES GEOPEND Volledige nationale onafhankelijkheid DE PARTIJ NATIONAL INDONESIA BEREIDDE ONGEREGELDHEDEN VOOR Huiszoeking op groote schaal bij de leiders Uit de Fransche Kamer Overval op een bank De storm in Engeland Agenda 31 December „GELOOF EN WETENSCHAP" Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond Af d. 'Haarlem Eerste plechtige H. Mis in de Kathedrale Kerk DE ST. VINCENTIUS- VEREENIGING Het jaarlijksche St. Nicolaasfeest Postdienst gedurende de jaar wisseling G. H, G. von Bracken Fock 70 jaar DRAISMvanVMKENBURG'S-- A •'iLEVERTR Ongeval bij het rooien der boomen aan de Kerklaan MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam DENEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK Bijkantoor Alkmaar is yH 366% 370% 334 338% 88 90 380% 394% 50 216 /;i4 55 24% r1 A8 81 - 57 5 - Z. H. de Paus heeft gisteren de Bisschops wijding toegediend aan Kardinaal Veraier. De plechtigheid had plaats In de Sixtijnsche Kapel. Z. H. ontving Zondagavond de Franschen, die waren gekomen ter gelegenheid van de bisschopswijding van Kardinaal Verdier. Z. H. hield daarbij een toespraak waarin Hij uiting gaf aan Zijn vreugde dat zooveel pel grims waren gekomen om getuigenis af te leggen van de toegenegenheid van Frank rijk tot den Heiligen Stoel. Overweldigende belangstelling LAHORE, 29 Dec. (Reuter) In zijn openingsrede zeide de voorzitter van het In disch Nationaal Congres, dat hij zelf voor stander is van een sociale republiek en hy wenschte volledige nationale onafhankelijk heid, een onmiddellijk boycotten van de be staande wetgeving, alsmede de organisatie van een vreedzame massabeweging voor wei gering van belastingbetaling. Het statuu* van Dominion noemde hy een schijn van autori teit voor een handjevol Indiërs en grootere verdrukking en exploitatie der massa. Het boycotten der bestaande wetgeving zou de noodige energie vrijmaken voor de algemeene staking, het niet betalen van belasting, het boycotten van vreemde kleederdrachten en Britsche goederen. Ondanks de schitterende oogsten en de hooge dividenden getuigen de armoedige hutten en stallen en de armoede der bevolking van wat het Britsche Rijk voor Indië is. Tenslotte verklaarde hij, dat de In diërs geen verantwoordelijkheid aanvaarden voor de schulden, welke Engeland op hun schouders nebben geladen behalve dan die, welke ten bate van Indië zijn aangewend. LAHORE, 29 Dec. (Reuter) Na een debat dat tien uren duurde, heeft het In disch Nationaal Congres de motie van Gandhi, zich uitsprekende voor de volkomen onafhankelijkheid van Indië en tegen het bewonen eener conferentie, aangenomen, terwfjl het amendement van den extremist Bote met 131 tegen 89 stemmen werd ver worpen. Thans gaat deze kwestie naar de algemeene vergadering van het congres. De ceremonie van 't hijschen der nationale vlag door den voorzitter van het congres had plaats onder groote teekenen van opwinding onder de kreet: „Lang leve de revolutie." Een menigte van dertigduizend personen, waaronder vijfduizend vrouwen, welke de plechtigheid bijwoonden, verbrak het politie- ccrdon, zoodat velen onder den voet werden geloopen. In de nabijheid van Market is het Duit- sche motorschip „Hermine" gestrand. De bemanning werd door een Engelsch kust vaartuig gered. Zy bestond uit acht man, den kapitein met diens vrouw en een vijf jarig kind. Het schip waë op weg van New- Haven naar Antwerpen en werd in den nacht van Zaterdag op Zondag door den storm overvallen. Het schip is lekgeslagen en maak te water toen de bemanning het vaartuig verliet. In Frankrijk Het vreeselijke noodweer, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag bove oord-Fran krijk was losgebroken en Zo niddag be langrijk in hevigheid afnam, ^ondag tegen den den avond weer erer geworden. In de omgeving van Ryssel ondervond het het treinverkeer ten gevolge van den storm I groote vertraging. Te Ryssel zelf zijn twee j personen ten gevolge van het noodweer om hei leven gekomen. Drie personen, die op i weg waren naar de kerk, werden door een omstortenden 15 M. hoogen boom getroffen. Twee anv hen waren op slag dood, terwijl de derde renstig gewond anar het zieken-1 huis werd vervoerd. Te Anvin-Calais werd een spoorwegwagon door den storm omvergeworpen, waarbij 4 reizigers gewond werden. Het dak van den wagen werd 40 M. ver weggeslagen. Te Saint Onrer stortte even voor het be gin van den kerkdienst de klokketoren van j de kerk in. Uit Lorient wordt gemeld, dat j het Engelsche zeilschip „Pouzee", met twaalf man equipega aan boord, met vernielde masten op zee drijft en dringend om hulp vraagt. I Volgens een telegram uit Marseille be-indt zich het Belgische stoomschip Marco" in de nabijheid van Tunis in nood. Door geheel Ned. Indië organiseerde de politie gistermorgen op groote schaal inval len en huiszoekingen bij de voornaamste in- heemsche politieke propaganda voerende leiders der Partij Nationaal Indonesia. Aneta verneemt nader over de invallen huiszoekingen door de politie, door geheel Ned. Indië verricht, dat bij de autoriteiten bericht binnenkwam, dat er ernstige aan wijzingen bestonden, dat het in het voor nemen van de Partij National Indonesia lag, omstreeks den tijd der jaarwisseling georga niseerde onregelmatigheden te verwekken. Te Batavia geschiedden ongeveer 50 huis zoekingen; elke huiszoeking door een af zonderlijke ploeg van 10 man, onder leiding van een Europeeschen politie-ambtenaar of beambte. Bij de invallen bleek, dat de betrokkenen totaal verrast waren, aangezien de geheim houding stipt was bewaard. n. Fransche Kam<" heeft Zondagavond na debatten, die langer dan twee uur duur- d n, met algemeene stemmen het wetsont werp inzake de vermindering der belastin gen aangenomen. Gedurende de debatten had de regeering de kwestie van vertrouwen gesteld, waarbij met 319 tegen 262 stemmen een beslissing ten gunste van de regeering werd genomen. Volgens de wet worden de belastingen met 1147 millioen francs verminderd. De wee werd onmiddellijk doorgezonden naar den Senaat, die tot in den nacht vergaderde. Minister-president Tardieu. die Zondag tusschen Kamer en Senaat heen en weer holde, om de werkzaamheden in beide Ka mers zooveel mogelijk te bespoedigen, heeft een laatste beroep gedaan op de afgevaar digden hun goeden wil te betuigen en in het nationaal belang de werkzaamheden nog op Zondag te beëindigen. De regeering heeft nog slechts Maandag en Dinsdag ter beschikking om de deskun digen bijeen te roepen en de reis naar Den Haag voor te bereiden. Zondagavond eheft te Freiberg in Moravië een overval plaats gehad. In de Raiffeisen- bank, waar twee personen bezig waren met het jaarlyksch onderzoek der boeken, dron gen twee mannen binnen, die beide personen overvielen en vastbonden. Daarna roofden zij uit de kas 45.000 kronen in baar geld en ontkwamen. De sinds 36 uur langs de geheele kust van nEgeland en boven het grootste deel van het land zelf woedende storm heeft overal groote schade aangericht. De Britsche kortegolfzender, die den dienst met Amerika onderhoudt, heeft ernst)' I lijden gehad, St. Josephsgezellenvereeniglng, Jansstraat 69 Zaal voor de gezellen gesloten. Palace, Groote Houtstraat 8yt uur Bios coopvoorstelling. Luxor, Groote Houtstraat syt uur Bios coopvoorstelling. Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 en 9K uur Bioscoopvoorstellingen (voor vol wassenen). Lezing door Pater Antonius Bernaerts O. F. M. De zevende bijeenkomst van het seizoen 19291930 wordt gehouden op Vrijdag 3 Januari as., 's avonds kwart over 8 uur in den schouwburg aan den Jansweg. De Zeereerw. Zeergel. Pater Antonius Ber naerts O.FM., leeraar aan het R. K. Gymnasium te Venray (L.) zal alsdan een lezing met lichtbeelden houden over; „De oorsprong en verdere ontwikkeling van liet Engelsche tooneel tot aan Shakespeare". Ter inleiding daaromtrent lezen wij in „De Loopmare": In de cultuurgeschiedenis van het Wes ten is de ontwikkeling van hst. Engelsche tooneel een interessant hoofdstuk. Al is er op dit gebied nog veel duister, toch blijkt meer en meer, dat het Engelsch tooneel betrekkelijk vroeg de phasen eener ontwik keling ingetreden is, die zou leiden tot het moderne tooneel. Die ontwikkeling begint in Engeland evenals elders in Europa by de liturgische plechtigheden der Kerk. Al is er in Engeland weinig over van de teksten van dit zoogenaamde liturgische Drama, toch wijzen de oudste teksten van het Vasteland naar de Britsche eilanden als het land hunner prototypen. Toen dit liturgische spel op groote schaal begon uitgevoerd te worden, raakte het buiten de kerk en ging over in de handen der leeken. Al zijn in Engeland de meesten dezer mysterie- en mirakelspelen verloren gegaan, toch is hetgeen wij er nog van bezitten, vergeleken bij het weinige dat er nog van ons Nederlendsch godsdienstig tooneel be waard is, een aanzienlijk bezit, te meer, omdat wij er nog het Engelsch mysterie in zijn volle ontplooiing uit zien. Merk waardig is, dat we in Engeland de oudste vermelding vinden van een mysteriespel, dat buiten de kerk vertoond werd. Veei invloed op deze spelen hebben de stille vei- tooningen gehad, die in Engeland gebrui kelijk ware bij de plechtige intochten van vorsten en spoedig navolging vonden op het vasteland. Al is in die spelen weinig ac tie in den modernen zin, toch hebben zij het volk eeuwen lang geboeid, tot ze meer op den achtergrond gedrongen werden door de moraliteiten, waarvan we de eerste sporen reeds zien in de latere mysterie spelen. De moraliteit was een spel van bespie geling en daarom meer geeigend voor een tijd van geestesbewegingen als het huma nisme en de Reformatie, die er zich beide in uitspraken. Waar beide bewegingen in ons land zoozeer de geesten bezig hielden, kan het niet verwonderen, dat Nederlandsche invloed zich gevoelen doet in de Engelsche mora liteiten. Deze spelen echter, hoe ernstig aanvankelijk ook, eindigden in vrij triviale vertooningen zonder eenige oorspronkelijk heid. Ze hebben dan ook meer een rol ge speeld bij de ontwikkeling van het blij spel dan van het drama. Het Engelsche tooneel had vernieuwing noodig uit andere bronnen, zooals Heywood scheen te begrij pen. De Renaissance bracht een hoognodig begrip van vorm bij. Zij bracht echter het leidend tooneel tijdelijk onder den invloed der school. De klassieke eenheden strookten echter weinig met den romantischen aard van den Engelschman, die hield van een kleu rig verhaal. Zij hebben dan ook nauwelijks wortel geschoten op Engelschen bodem. De Renaissance heeft echter zeer bevruchtend gewerkt op het Engelsch tooneel, dat in de twee laatste decennia der 16e eeuw zeer snel de laatste phase eener ontwikkeling doormaakte, waaruit het moderne Europee- sche tooneel geboren werd. In het drama van Shakespeare zijn al de pogingen der voorafgaande generaties geculmineerd tot een nationaal, groot-menschelyk kunstwerk. Merkwaardig is ook de evolutie van het Londensche tooneel in de 16e eeuw van gelegenheidstheater tot vasten Schouwburg. Deze uiterlijke omstandigheid werpt een ei- geaardig licht op het drama van Shakes peare en geeft een verklaring van menige plaats. DE PERSONEELSFORMATIE Vrijdag, 27 dezer, vergaderde de afd. Haarlem van den A.N.C.A. in het gebouw van den Chr. Besturenbond aan de Bake- nessergracht, onder voorzitterschap van den heer P. M. van der Sluijs. Medegedeeld werd, dat drie leden tot de afdeeling waren toegetreden. Vervolgens werden mededeelingen gedaan over de op 19 November j.l. en 19 December j.l. ge houden vergaderingen van de Commissie van Overleg voor Ambtenaarszaken. In die beide vergaderingen van de Commissie van Overleg zijn voor de ambtenaren in dienst van de gemeente Haarlem belang rijke besluiten genomen. In eerst-genoemde vergadering werd besloten aan B. en W. te adviseeren tot het instellen van een Com missie van advies voor personeelsaangelegen heden (bevorderingen). De ledenvergadering meende het te moeten betreuren, dat de voorzitter van de. Commissie van Overleg mogelijkheid aanwezig acht, dat B.W., nadat de nieuwe Commissie zal zijn ingesteld, over promoties ook advies zuilen vragen 'aan de Commissie van Bijstand (raadscommissie). De wensch werd uitgesproken, dat nu B. en W. scherp onderscheid maken tusschen functie en functionnaris, zij zich ten aanzien van advies over personen dan ook uitsluitend zullen wenden tot de nieuw ingestelde com missie. Uitvoerig is gesproken over de houding van de afgevaardigden in de Commissie-van Overleg, gehouden op 19 December j.l., waarin het voor de ambtenaren zoo bij uit stek belangrijke besluit is genomen, tof aan vaarding van het ontwerp-personeelsfor- tnatie, aangevuld met de bepalingen tot spoedige wijziging er van. Gewezen is op het groote vertrouwen, dat de ambtenaren door de medewerking tot dat besluit in B.W. hebben gesteld. De organisaties heb ben daardoor medegewerkt aan het tot standkomen van een formatie, waarvan.ieder overtuigd was, dat de daarin opgenomen groepeering van functies ten aanzien van vele onjuist was geschied. Van bestuurs zijde is medegedeeld, dat onze vertegen woordigers nadat vooraf een hunner mede namens de andere organisaties een ander voorstel had verdedigd met het genomen besluit hebben ingestemd, omdat het hun duidelijk was, dat de verschillende wijzigings-voorsteilen, niet in één vergadering van het Overleg zouden kunnen worden af gehandeld. Dit beteekende wederom het Zooveel langer uitstellen-van de promoties, welke krachtens de ontwerp-formatie zou den kunnen worden verleend. Ieder kan begrijpen, dat elke gelegenheid om den achterstand in deze gemeente te verkleinen, door de organisaties moet worden benut. Overigens moet het geheele besluit van het G. O. worden beschouwd ais een uiting van vertrouwen van de organisaties in B.W. De naaste toekomst zal moeten leeren of de or ganisaties er goed aan gedaan hebben, orn hun vertrouwen in B. W. op deze wijze te demonstreeren. De ledenvergadering hechtte aan de houding van hare vertegenwoordigers goedkeuring. De talryke kerkgangers, die zich Zondag- mergen door de jubelend-beierende klokken der Kathedrale Kerk naar de negen-uur- Mis hebben laten roepen, zijn binnen de muren van Haaricms groo bedehuis getuigen geweest van een bij uitstek stem mingsvolle en indrukwekkende plechtigheid: de eerste plechtige H. Mis van den jongen Benedictijn Frans Nieuwenhuys, een oud stadgenoot. Is immer een plechtige H. Mis een zielsver- heffend schouwspel, nü werd er aan deze voor de Kathedrale parochie gedenkwaardige gebeurtenis nog grootere luister bijgezet dooi de aanwezigheid op het altaar van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent, den hoogwaardigen abt, Dom. J. de Puniet, van de St. Paulus Abdij te Ooster hout en een groot aantal geestelijken uit Haarlem en omgeving, die voor het meeren- deel in wit koorhemd rond het altaar had den plaats genomen. In sobere, blanke bloemenpracht blonk het fraaie parochie-altaar, waarachter zich het hoogkoor welfde als een majestueuse achtergrond, laaiend in den gloed van zijn kostelijk marmer, waar de stil glanzende rit sen electrische lampen zich zacht in weer spiegelen en twinkelden en knipoogden van blijkbaar louter voldoening over de eere, die wederom den Bron van alle Licht op deze ure werd gebracht. De lange nissenreeks, het heele hoogkoor rondom, lag in een gouden weerschijn met in het midden de als van louter briljanten saamgestelde ster, die wees naar de kribbe van Bethlehem. Een. weelde van schoonheid om de grootsche plechtigheid te vieren! De neomist werd geassisteerd door den ZeerEerw. Heer Heskens, Professor van het broot-Seminarie te Warmond, als diaken en den WelEerw. Heer J. Boon, Kapelaan te Den Haag, als subdiaken. Een stoet van koorknapen gevolgd dooi den celebrant en de assistenten schreden naar het altaar .terwijl het zangkoor der Kathedrale Kerk het vreugdevolle Veni Crea tor van Hubert Cuypers inzette. Het zang koor, dat voortreffelijk zong en o.m. de missa Benedicamus Domino van L. Perosi uitvoer de, stond onder leiding van den Weleerwaar den Kapelaan der Kathedrale parochie, J. Sprenger. Moeten we nog schrijven, dat het St. Nicolaasfeest der St. Vlncentius-Vereeni- ging ook dit jaar weer een groot succes geweest is? Wy gelooven van niet, want de organisatie van dat feest zit altijd zoo goed in elkaar, dat dat feest wel slagen moet. Zoo is het ook thans gegaan. Vele kinderen en vele gezinnen zijn weer gelukig ge maakt. Des middags waren in het St. Vincentius- gebouw 310 kinderen bijeen, die met groote belangstelling de vertooning van de pop penkast volgden en vol ontzag opzagen naar St. Nicolaas en zijn zwarten knecht. De Sint toonde zich weer in zijn volle goed heid, maar wist daarnaast toch ook wel enkele hartige vermaningen uit te deelen. Elk kind kreeg een mooi geschenk en daar naast nog de noodige snoeperijen. Of zij in hun schik waren! Maar dat was nog niet alles. De St. Vin- centius-Vereeniging doet geen half werk. Want toen 's avonds de ouders de kinderen kwamen halen, volgde er nieuwe vreugde. Elk gezin kreeg een, laten wij het noe men Kerstpakket, buitengewoon van inhoud. Brood, krentenbrood, worst, kleeding en een fraaie kalender van het H. Hart waren de verrassingen welke de met het pakket ver rijkte gezinnen verraste. Was het wonder, dat allen met de grootste vreugde vervuld en vol dankbaarheid jegens het bestuur der St. Vincentius-Vereeniging huiswaarts gin gen? Het was een mooie dag voor de ge zinnen, maar zeker niet minder voor de St. Vincentius-Vereeniging. De directeur van het postkantoor te Haar lem brengt ter kennis, dat gedurende het tijdvak der Nieuwjaarsdrukte gelegenheid bestaat in de wachtkamer van het hoofdpost kantoor aan loket 21 naamkaartjes en nieuw jaarskaarten af te geven. In het belang van een vlugge behandeling van de te verzenden correspondentie wordt het publiek uitgenoodigd van deze gelegen heid gebruik te maken en stukken als be doeld zoo min mogelijk in de brievenbussen te werpen. Op Nieuwjaarsdag zal het hoofdpostkantoor geopend zijn als op Zondag, n.l. van 8.30 9.30 uur. Gedurende dat uur zullen bovendien aan- geteekende stukken ter verzending worden aangenomen. Vermits briefpostbestellingen zullen wor den uitgevoerd, zal echter geen gelegenheid bestaan tot het kosteloos afhalen van ge wone correspondentie. Deze bestellingen zullen ten 9.15 en 16.15 aanvangen. De bijkantoren Plein, Frans Halsstraat en Aerdenhout, het poststation Oud-Schoten, alsmede de postagentschappen Santpoor terstraat, Rijksstraatweg, Wagenweg, Spaarn- wouderstraat en Zandvoortschelaan zullen op Nieuwjaarsdag gesloten zijn. De bijkan oren Overveen en Santpoort station zijn op dien dag van 89 uur en de bijkantoren Bloemendaal en Heemstede van 89 uur en van 1314 uur opengesteld. De hu.pkantoren Bennebroek, Vogelen- Zang, Santpoort-dorp, en Spaarndam zijn op Nieuwjaarsdag geopend van 89 uur. Na het Evangelie besteeg de Hoogeer waarde Heer Deken L. A. A. M. Westerwoudt den preekstoel tot het houden van de feest predikatie, naar aanleiding van de woorden: „Heden jubelen de Engelen op aarde, en de geloovige scharen juichen mee: Eere zij God in den Hooge." De gewijde spreker vroeg zich allereerst af, of er wel een dag kan zijn, waarop het ons zoo licht valt als heden, om in te stem men met het kerkelijk vreugdelied. Een zoon uit uw huls, een kind ook onzer Parochie, keerde weer in ons midden, door Gods eindelooze goedheid verheven tot het H. Priesterschap. Huiverend van bovenaard- sc'ne ontroering staat hij gereed om straks voor onze oogen zijn eerstelingenoffer, aller- I meest als een offer van dankbaarheid, den 1 Allerhoogste op te dragen. Spr. stelt dan tot den neomist de twee vol gende vragen: Vooreerst; waarom, mijn vriend, wy vragen het u, waarom zijt gij eertijds van ons weg gegaan? en vervolgens: gij, jonggewyde Priester, Waarom is 't, dat gij heden hier zijt weêr- gekomen? Op de vraag, waarom gij eertijds zfjt heen gegaan. kan de wereld mij geen antwoord geven. Voor de wereld was die daad niets anders dan zinlooze overdrijving en ijdel krachtverspillen, aldus spr. Maar, mijn vriend, wat zou het u deeren? Voor u was er geen edeler en tevens geen nuttiger- werk, dan 't werk van hen, die waai- anderen God vergeten zich stellen in hunne plaats, om in onafgebroken gebeds leven, aan den gemeenschappelyken Vader de eer te geven, die Hem toekomt. Geen edeler werk! 't Hoogst van allen staat hij, die als pleitbezorger en afgezant van heel de kerk, staat tusschen God en de menschen, op den offerschaal zijner smee-- kende handen al dat goede te samenbrengt, om het als Christus zelf al biddende op te dragen aan Hem, van Wien het is uitgegaan en tot Wien het dus moet wederkeeren. Mozes, die met uitgestrekte armen op den bergtop bidden bleef, totdat zijn volk in den strijd de eindoverwinning zou hebben be vochten, hy is voor U de voorafbeelding. In het klooster, lichtend middelpunt van geeste lijk leven, ziet ge als een andere berg des Heeren, van welks hoogten het water des heils afstroomen naar de dorre woestijnvlak- ten beneden, naar het heete slagveld, waar het Christenvolk de zondige wereld heeft te bekampen. De nachtelijke gebeden in de stemmingsvolle abdijkerk zijn het onmisbaar tegenwicht voor de schaamteloosheid,'waar mede de wereld dag aan dag, nacht aan nacht haar lichtzinnige feesten viert. Indien gy dan eens uit ons midden zijt heengegaan om met de engelen Gods lof te zingen, dan zullen wij U dien stap niet ver wijten, maar uw edele bedoeling prijzen. En nu de tweede vraag: Waarom, pasgewij- de Priester, waarom kwaamt gij, eens van ons heengegaan, dezen dag terug in ons mid den? O! het antwoord op die vraag, mij dunkt, uit niets klinkt het my zoo duidelijk tegen als uit het blij „Magnificat", dat gij in uw voorgebed dagelijks, maar deze dagen vooral, overneemt van Maria, Gods uitverkoren Moeder, de gezegende onder de vrouwen. Gij zijt de eenzaamheid een wijle ontvlucht om ons te doen deelen in uw vreugde. Nu gij met de Engelen aan het altaar uw driewerf „Heilig" God moogt toezingen, hebt gij ge wild, dat wij allen in zouden stemmen met u. Spr. besloot aldus: Welaan dan, Gods Priester, zet het H. Offer, door u begonnen, voort. Zingt ons uw „Sursum Corda!" dankbaar heffen wij met u onze harten tot den algoeden God om hoog. Dankbaar zijn uw goede ouders. Gaven zij eenmaal u het stoffelijk leven, straks moogt gij hen voeden met 's Heeren Goddelijk Vleesch en Bloed, opdat Hij hen bewaren moge ten eeuwigen leven. Dankbaar zijn al familieleden en uw vrienden. Dankbaar is ook onze Doorluchtige Bis schop. Hij toch mocht als bijzondere geeste lijke raadsman uwe schreden richten tijdens de Seminarie-jaren en u heenleiden naar den Kloosterpoort. Zoude Hy niet dankbaar zijn, nu Hij hoo ien mag hoe ook gij, in Zijn Kathedraal kerk, als al Zijne Priesters, Zijn naam heden al biddend noemt, om zijn bisschoppelijken arbeid aan te bevelen in de goedertierenheid Gods. Dankbaar is de Hoogwaardige Vader Abt, nu Hij een der beste kinderen uit St. Ba- vo's huisgezin mocht winnen als Priester zoon van St. Benedictus. Zoo gaan dus onze harten met u naar God omhoog en wij vragen voor u, dat gij door een lang en heilig priesterleven moogt over vloedig zijn aan goede werken. Dan als het priesterwerk in trouw en eere volbracht is, dan, mijn vriend, moge ook aan u gebeuren, wat zoo pas een uwer Orde broeders in wonderen kleurenpracht ons heeft afgeschilderd boven den hoofdingang van dezen tempel. Dan zullen niet enkel, gelijk ik u zeg gen mocht in mijn tekstwoord, Gods En gelen jubelen op aarde; maar bij het „Alle luja", dat juicht rond Gods hemelschen troon,, zult ook gij, gij die, dragend den Moeder in waardigheid mocht gelijken, priesterkroon, immers zijn hoogverheven door Christus, eigen hand gekroond worden met eeuwige glorie! Alle aanwezigen waren diep onder den in druk van deze geestdriftige en indrukwek kende kanselrede, toen met al de pracht en praal, die onze Moeder de H. Kerk aan ha re liturgie weet bij te zetten het H. Misofter werd voortgezet en het machtig oogenblik naderde dat Christus voor de eerste maal door de woorden van dezen jongen priester binnen de muren der Haarlemsche Kathe draal, neerdaalde. Dit oogenblik was er een voor stille over peinzing, maar grootsch en ontroerend was 't moment «ier Communio. Dat maakten wij door omstandigheden mede, terwijl wij achter in de Kathedraal stonden kwamen onder de bekoring van dit emotievolle oogenblik. Daar het juist half elf was, het uur waarop andere Zondagen de Hoogmis in de Kathe draal begint was het toch reeds groot aantal geloovigen aangegroeid tot een menigte, die het kerkgebouw tot in alle hoeken vulde. En daar stond de jonge priester, in al de schoon heid van zijn groeiende mannelijke kracht, op het altaar, de ciborie met de H. Hosties heffend over de geknielde menigte, zegenend, weldaden brengend en wij dachten aan Christus, Die eens in de kracht van zijn men- sehelijk bestaan Zijn openbaar leven begon op de bruiloft van Canaan. Twee prelaten bogen hier mede het hoofd en tgl van priesters. Kinderstemmen zongen kerstliederen en herinnerden aan de Enge lenzang in KerstnachtToen de geloovi gen eerbiedig op de borst hadden geklopt en het uitreiken der Communie begon, toen rekten zich alle halzen om niets te missen van dit immer indrukwekkend oogenblik, dat een jonge priester de H. Teerspijze voor het eerst uitreikt aan zijn bloedverwanten en viienden. Zij, die langs den noordelijken in gang zoo juist waren binnen gekomen, ble ven, gevangen door dit heerlijke schouwspel, staan, alvorens in de ruimte der Kathedraal een plaats te zoeken. Waarom zijt gij tot ons gekomen? had de plebaan als feestredenaar gevraagd. Hier was het antwoord: deze jonge Benedictijn was gekomen om den geloovigen te laten zien de grootheid en schoonheid van een jon gen priester-monnik, die in het bijzijn van zyn bisschop en abt zijn eerste H. Mis op draagt en de glorie en zegening, die daar door straalde over een overgelukkig oude- renpaar en familieschaar. Des avonds werd een plechtig danklof in de kathedraal opgedragen. Voor deze gelegenheid was de Kathedraal wtder geheel verlicht. Zaterdag vierde de componist G. H. G. von Brucken Fock zijn 70sten verjaardag. Naar aanleiding hiervan schrijft de „N R. Crt.": Hoewel thans te Heemstede woonachtig is Fock een Zeeuw. Hij werd geboren op het slot „Ter Hooge" bij Middelburg zijn vader, eigenaar van het prachtige landgoed, was voorzitter van het Polderbestuur van Walcheren zijn moeder, bekend om haar liefdadigheid en teekentalent, was de dochter van den bekenden Zeeuwschen Hoofd ingenieur van den Waterstaat Abraham Caland. Ook de zoon Gerard teekende al op jeug digen leeftijd, maar zijn spéciale liefde ging uit naar de muziek. Op zijn 5e jaar speelde hij reeds piano. Die liefde voor de muziek had hij gemeen met zijn broeders Henri (een verdienstelijk violist, mede-oprichter der Vereeniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg) en Emile, den geprezen componist van ver schillende muziekstukken (opera „Seleneia", Elainens Tod," „Koninginnemarsch" enz.) Zijn oudste broeder Mr. Bonifacius, was een bekend genealoog en heraldicus. Gerard Fock stelde zich op zijn 17e jaar onder leiding van Richard Hol en was later nog korten tijd leerling van musici te Berlijn. Nadat hij zich na zijn jeugdjaren aanvankelijk als componist weinig deed gelden, vestigde hij een dertig jaren geleden plotseling de aandacht der muzikale wereld op zich door zijn „Préludes" voor piano, een unicum in de Nederlandsche muziek-literatuur, stukken waarin zich een krachtig, oorspronkelijk talent openbaarde. Fock componeerde daarna nog verschillende stukken voor piano van impressionistischen aard, zooals „Hoog water op de Schelde", vele, voornamelijk geestelijke liederen, waaronder verscheidene met orkest, en dan orkestwerken („Die Wiederkunft Christi"). O.a. zijn „natuur schilderingen" (Maannacht op zee enz.), in het Concertgebouw te Amsterdam onder leiding van Willem Mengelberg twaalf jaren geleden ten gehoore gebracht, met Elise Menagé Chalia als zangeres der liederen, oogstten in muzikale kringen veel bewon dering. Ondanks de uiterst waardeerende recen sies die Gerard Fock gewoonlijk ten deel vielen (de N. R. C. schreef o.a. naar aan leiding van een zijner uitvoeringen te Am sterdam Fock is een colorist van den eersten rang, het warme, hartstochtelijke zijner kunst oefent een meesleepende werking uit, de picturale schoonheid die de toon dichter aan de zuiver gevoelde stemmings beelden geeft, heeft voor ons iets zeldzaam verlokkends), behoort hij niet tot de com ponisten die het meest van zich doen spre ken. Behalve door het geestelijk karakter van de meeste zijner composities, komt dit niet in het minst door zijn groote bescheidenheid; wars is hij van alle reclame en op den voor grond brengen van zijn persoon. Dan heeft Fock vele jaren in het buitenland vertoefd en beoefent hij ook de schilderkunst en schrijft hij over religieuze en sociale aange legenheden. Verder moet men een „fijn proever" zijn op het gebied der muzikale kunst om zijn, ook moeilijk te spelen, oeuvre te kunnen savoureeren. Populair zal Fock's kunst nooit worden 1 En de componist zou ook de laatste zijn om zulks te verlangen! Tot Fock's laatste in het openbaar uitge voerde composities behooren zijn „Schetsen uit het Zuiden," suite voor orkest, o.a. in 1926 door het Residentie-Orkest onder Peter van Anrooy vertolkt, terwijl in 1927 deze suite eveneens met succes ten gehoore is gebracht te New-York onder leiding van Willem Mengelberg. Vermelden wij ten slotte nog, dat Fock zijn talenten destijds geheel belangeloos ter beschikking heeft gesteld van het Leger des Heils, van welke organisatie hij met zijn wakkere echtgenoote, Jkvr. M. Pompe van Meerdervoort, geruimen tijd deel heeft uitgemaakt. Ter gelegenheid van zijn 70sten verjaar dag mocht de heer Van Brucken Fock vele telegrammen van gelukwenschen ontvan gen, o.m. van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. J. Terp stra, Willem Mengelberg en van vele dich- LEEUWARDEN ters en schilders; Ook werden den 70» jarige talrijke bloemstukken aangeboden. Arbeider va.n een ladder gevallen. Aan de Kerklaan is men momenteel ba. zig met het rooien der boomen. Heden morgen stond de 57-jarige arbeider P. Ha- geman op een ladder, toen plotseling een tak te vroeg afbrak en tegen de ladder terecht kwam, waardoor deze omviel. Hage» man stortte van vrij groote hoogte naar beneden en bleef op den grond roerloos lig gen. Dr. Tombrock verleende de eerste hulp en achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Per auto van Mathot werd de ongelukkige naar de Maria-Stichting ver voerd. Daar constateerde men, dat zijn pois gebroken was, terwijl hij zware inwendige kneuzingen had bekomen. MAANDAG, 30 DECEMBER Parijs Brussel Londen New-York (cable Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Veenen Warschau 9.70 34.65 12.09 2.471/2 59.20 48.15 12.95 33.30 66.40 66.75 66.40 7.30 34.80 27.— 9.80 34.75 12.10 2.4814 59.30 48.25 13.05 33.50 66.50 66.85 66.55 7.40 34.95 29.— MAANDAG, 30 DECEMBER. Vorige Koersen Opening heden Staalsleeningcn Nederland 1919 5% Nederland 1918 1J4 Nederl. 1916 iy, Nederl. 1917 114% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Oert. Handel Mij.... tndnstrleën Marg. Unie Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips tndustr. Buitenland Anaconda Cert. Ftsk Rubber Separator ïweedsche Lucifers Mijnbouw 'loeton Mijnbouw.. Alg. Exploratie Petroleum lortscne Petr. Gaboes Kon Olie Periak eudawa Continental Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubt Rott rapanoell Serbad.ladi Silau V. 1. O. O. Allied intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn lito Gem Elgend Kon. Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pret Suiker H. V A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem.., Tabak lel) Batavia Oude Dell tostkust Senembat» Maxwell Spoorwegen jnion Pacific •Vabasb :hlc Milw St Pau. Kansas City South irie Railr 1021/16 102^/3 99"/x. 99"/la 96 214 155% 166/2 321 1451/a 117 168% 458/2 147 3% 129% 2741/2 146 162% 377 39% 394% 155 18% 23s/g 1491/2 128 87% 593/ 111/4 52 95 63% 415/1S 35 30/2 79 185% 22% 22/2 560 y4 65 1441/2 127 102 /xg 102% 9911/16 99u/i6 96 166% 315 147% 119 170 464 145 160 b 40 392% 159 151 128 89 112 95 ,'roioruratle ij 5 'i"is - 74 562

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2