Het Zilveren Priesterfeest der Zeereerw. Paters Fabianus en Ernestus SUPPOSITORIA TWEEDE BLAD MAANDAG 30-DECEMBER 1929 BLADZIJDE 1 het provinciaal water leidingbedrijf VAN TOONEEL Een schitterende huldiging NOORD-HOLLAND Een voordracht over het bedrijf door den directeur Dr. H.NANNING's (Zetpillen tcQen aambeien.) SANTPOORT NAAML VENN: J D POSTHUMUS KONINKLIJKE STEMPELFABRIEKEN ZIJLSTRAAT 51 Gisteren herdachten de Zeereerw. pater Capucijnen A.R.P. Fabianus van Udenhout en R. P. Ernestus van Etten, respect, ex-de- finitor, provinciaal en gardiaan en vicarr van het klooster te IJmuiden-Oost, officieel den dag, waarop zij voor 25 jaar tot pnestei O'ewijd werden. Hoewel dus gisteren de eigen lijke huldigingsdag was, begonnen reeds de festiviteiten op Zaterdagavond. Het programma vermeldde om half zeven plechtige ontvangst aan den ingang der kerk waarna het plechtig lof zou volgen. De kerk was ter gelegenheid dezer beide jubilea met planten rijkelijk versierd, terwijl het hoog altaar onder de groen- en bloemenpracht bijna schuil ging. Langs de wanden der kerk en in de lichtkronen waren overal bloemen en zacht groen aangebracht, dat vermengd met het electrische en het licht der kaarsen wel dadig en plechtig aandeed. Precies om half zeven betraden de jubila rissen, voorafgegaan door den Zeereerw. Pa ter Rumoldus en een twintigtal misdienaars en bruidjes het kerkgebouw terwijl het koor het speciale feestlied zong. De stoet werd be sloten door de feestcommissie en familie leden der jubilarissen. Na het „Veni Creator' begon het plechtig lof. hetwelk gecelebreerd werd door pater Fabianus met assistentie van pater Ernestus en pater Chrispinus, een broe der van pater Ernestus. Pater Rumoldus richtte hier een kort woord Van welkom tot de beide jubilarissen. Hoewel dezen dit heuglijke feit in alle stilte hadden hopen te herdenken, hebben zij voor den aandrang van de feestcommissie, den drang van het volk moeten zwichten. De ju bilarissen hadden de plaats tijdelijk moeten verlaten, nu waren ze teruggekomen en werd het feest in grootsche vormen gevierd. Spr. spoorde alle geloovigen aan God te bidden dat de priesters nog lang voor hen gespaard mochten blijven. Zondagmorgen begonnen de plechtigheden om half elf. Toen werd de plechtige Hoogmis uit dank baarheid opgedragen door den jubileerenden pater Ernestus, geassisteerd door pater Fabi anus, jubilaris, en de pater Jordanus en Chris pinus. Het koor zong, onder leiding van den heer P. C. Grimbergen, voor het eerst de missa in honorem reginae Sacratissimi Rosaii van Job v d. Sluijs, welke op keurige wijze werd Uitgevoerd. De feestpredikatie werd uitgesproken door pater Marinus (Spanjaard). Deze eerw. pater sprak o.g. als volgt: Eerwaarde paters jubilarissen, gelukkige familie, beminde christenen. Toen Saulus des nachts de christenen vey~ volgde, hoorde hij op weg naar Macedome n Stem die hem aanriep en hij herkende d roepstem van Christus. Toen hij zich bekeerd had werd er tegen Paulus een samenzwering gesmeed en de plichtvergeten menschen wil den Paulus gevangen nemen en in hun ge vangenis werpen. Maar op het moment, waarop dit zou ge schieden, ontstond er een hevige aardbeving, welke de muren der gevangenis deed wanke len en waardoor de gevangenen zich in vrij heid konden stellen. De gevangenbewaarder was bevreesd, doch Paulus riep uit: „Doet u zelf geen leed, wij zijn niet ontvlucht, wij Zijn nog hier." Toen de magistraten Paulus en Silas in Vrijheid wilden stellen, zonden zij den gevangenbewaarder naar hen toe. Maar Paulus zeide hem: „Ga naar uw ma gistraten en zeg hun, dat ik, Paulus van Tar sus deze gevangenis niet zal verlaten alvo rens uw, oversten mij met eere uitgeleide zul len doen. Hoe komt het, dat Paulus er zoo opgesteld was om met eere uitgeleide te worden ge daan? Paulus eischte die eer voor den smaad die hem was aangedaan. De eerwaarde spr. wist niet of het in den geest der jubilarissen zou vallen een kort Woord van welkom tot hen te srireken. Als men als jongen roeping gevoelt om priester te worden, moet men zich van de wereld afzonderen, om dan in een semina rium door studie, gebed en boetvaardigheid zich voor te bereiden voor het H. Priester schap. Spr. memoreerde, hoe de jubilarissen vóór 25 jaar voor hun Bisschop stonden om gezalfd te worden. Feestvierende christenen, als gij heden ten dage naar uw kinderen ziet, denkt dan aan de priesters, welke hen in hun geloof heb ben opgevoed. Ook als gij met zonden be laden zijt, gaat gij naar hen, bij wien alles verborgen blijft. En dit alles hebben zij gaarne over gehad voor u, christenen. Ten allen tijde waren zij bereid aan u de H. Communie uit te reiken. Ook kwamen zij door weer en wind naar uw zieken. Op de zen dag blikken wij dankbaar naar de jubi larissen op en gij, geloovigen, wilt gij uw dankbaarheid toonen, bidt dan tot God, volgt dan hun verlangens en komt de plich ten na, die zij u namens God moeten geven. Onthoudt in een korte samenvatting de slotwoorden van deze predicatie: „Als het volk met een priester is dan is Óok God met Zijn volk". Na de Mis zong het koor het Te Deum. De receptie begon cm 3 uur. Na afloop van het plech tig Lof vereenigden de genoodigden zich in het Patronaatsgebouw, waar onze fotograaf het dubbel mannenkwartet „Sint Caecilia", onder leiding van den heer Arisz een twee tal liederen op zeer voortreffelijke wijze. ter ook noodig zijn de achting en medewer king van uwe parochianen, maar ik geloof dat ik vanaf deze plaats u de verzekering mag geven, dat we daarvoor onze uiterste best sullen blijven doen. Zeereerw. Jubilaris sen mag ik thans overgaan en u een huide blijk aanbieden, bijeengebracht door de pa rochianen, met den wensch dat gij dit naar uw eigen goeddunken zult kunnen besteden. En mag ik dan eveneens met de woerden van den Eerw. feestredenaar van hedenmor gen besluiten. Laten wij onze priesters ach ten en eeren, dan blijft God met ons. Pastoor v. d. Meer uit Driehuis, daarop het woerd verkrijgende, begon met te zeg gen dat hij slecht voorbereid was. Z.i. was Hierop'"verkreeg" aUereerlt'het wwrd^de j voorbereiding niet noodig. Bij een dergelijk heer S. P. J. Stevens, namens de R. K. Mid- i feest spreekt het hart en ei is een spreek- denstandsvereeniging „De Hanze" Spr. richt- woord dat zegt t hait maa t sprekend. Spr. te allereerst een woord van dank tot pater was met heel veel genoegen naar hier ge. Rector voor de welwillende wijze, waarop tornen en wilde met volgen m het voet- Z.Eerw'. de vereeniging zoo voortgeholpen spoor van den voorzatter en al de verdien- heeft. Ook tot U, jubileerende adviseur, zoo ste" «nutans™, onsommen. Men was vervolgde spr., zich tot pater Ernestus wen dende, een woord van dank. Waar U bij de aanvaarding van deze functie de vrees lit- sprak, uw voorganger moeilijk te kunnen vervangen, bent u nierin desniettegenstaande volkomen geslaagd. Wij hopen, dat U nog lang onze adviseur moogt zijn. Namens het R. K. Zangkoor sprak de heer H. J. van Kaam, aan wien, volgens spr., de eervolle taak was opgedragen den jubilaris sen een hartelijke felicitatie aan te bieden. Spr. wenschte, na een zinspeling op het „Te Deum" van hedenmorgen, dat God hun de genade en de kracht mocht schenken om de parochianen nog lang te leiden. De heer C. C. Hamers bracht zijn geluk- wensch uit namens de R. K. Drankbestrij ding, waarop de heer C. P. J. Maas namens den R. K. Volksbond het woord voerde. Spr. was vol dankbaarheid en bracht hulde aan God en de paters Capucijnen, waarbij hij wees op de woestenij hier ter plaatse eenige jaren geleden. Spr. sloot met den wensch, dat de jubilarissen van God nog een lang leven mochten verkrijgen tot heil van het volk en tot meerdere eer en glorie van God. Namens het personeel der school sprak de heer P. O. Grimbergen, die wees op de re sultaten van het werk, dat de paters hadden verricht, vooral op gebied van het onderwijs. Men behoefde maar naar de scholen te kij ken, de Jongensschool, de Meisjes- en de Bewaarschool, waarop momenteel ongev. 700 a 800 kinderen gingen. Spr. hoopte, dat de jubilarissen in de toekomst nog veel voor het onderwijs zouden doen en zou in de naaste toekomst de aandacht willen vragen voor de bewaarschool, opdat deze beter zal gaan voldoen dan de tegenwoordige. Hiermede was de receptie voor de besturen der verschillende organisaties afgeloopen en kregen de aanwezigen e.a. gelegenheid de ju bilarissen persoonlijk te feliciteeren en de hand te drukken, waarvan zeer velen een dankbaar gebruik maakten. De jubilé-avond ving reeds om half acht aan in het patro naatsgebouw. Toen traden de jubilarissen de zaal binnen, voorafgegaan door de gingscommissie, terwijl de aanwezigen inde zaal welke stampvol was, het welkomstlied zongen. Nadat allen gezeten waren, nam eerst de voorzitter der feestcommissie, de heer Verzijlbergh, het woord en sprak de volgende rede uit: Zeer Eerw. Jubilarissen, Geachte familie, Zeer Eerw. Heeren, Geacht Eere-Comité, Dames en Heeren. Het is voor mij een zeer aangename taak beide jubilarissen namens U allen een hartelijk welkom toe te roepen in deze zaal. Wfj zijn hier gekomen, Zeer Eerw. Jubilarissen, om U te huldigen voor het vele geestelijke en maatschappelijke werk, wat gij voor ons katholieken van IJmuiden-Oost hebt gedaan. Hoewel wij overtuigd waren, dat gij wars bent van alle uiterlijk huldebetoon, vraag ik U deze kleine huldiging van ons te willen aanvaarden. Is het niet Uw dagelijksch voorbeeld en raad, dat ons in staat stelt standvastig te kunnen blijven in ons Katho liek geloof. Zijt gij niet onze herders, die steeds altijd door, en soms met groote moei ten trachten uwe kudde in één schaapsstal te brengen. Zien "wij niet, en vooral zij, die het pries terleven wat meer van nabij mochten leeren kennen, met welke zorgen gij zoo dikwijls te kampen hebt, en zouden wij dan niet als zeer dankbare kinderen onze liefde toc- nen aan hen die voor ons zooveel hebben gedaan? Wij weten het ook dat uwe pries terloopbaan niet altijd een pad vol rozen is geweest, maar meermalen bezaaid was met doornen. En hoe hebt gij u altijd getoond de doornen niet te voelen en steeds blijde ter liefde Gods uw priesterlijk werk ver richt. O, wat waart gij voor ons meermalen een voorbeeld van naastenliefde en ver draagzaamheid. Hoe dikwijls hebt gij ons niet den juisten weg gewezen, welken wij bewandelen moesten. Wat hebt gij niet in de jaren waarin uwe orde te Velseroord is gesticht en thans IJmuiden-Oost tot stand gebracht? Zien wij slechts om ons heen wat in die jaren is verrezen. Een groot naar de eischen des tijds in gericht Roomsch-Katholiek Ziekenhuis, daarnaast de jongens- en meisjesschool, nu weer de zorg voor een nieuwe bewaarschool, een patronaatsgebouw, dat er wezen mag, dit alles is door uwe priesterlijke zorg ge heel of gedeeltelijk tot stand gebracht. Dan verder het vereenigingsleven, zooals het pas opgerichte Wit-Gele Kruis, waarvan nu al zoovel ende vruchten genieten, de zorgen voor het voortbestaan van den missienaai- kring, het meisjespatronaat, den Vrouwen bond, de Derde Orde, de Hanzevereeniging enz., enz. en dit alles en alles tot het welzijn van' ons, parochianen. O, priester-jubilaris sen, moge het ons gegeven zijn, dat gij met Gods hulp en tot meerdere glorie voor God, nog talrijke jaren uw heilzaam werk in onze parochie mag voortzetten, dan kan het niet anders of onze parochie zal nog meer in sten der jubilarissen opsommen. Men was hier bezig aan een soort heiligverklaring. Gewoonlijk gebeurt zoo iets pas na den dood en spr. wil geen advocaat van den duivel zijn. Spr .heeft tijdens de 15 jaar, welke hij te Driehuis is, niets anders dan groote lofuitingen over de capucijnen hier gehoord. Spr. respecteert de jubilarissen en als hij dan het saluut wil brengen, wil hij het ook doen aan hun voorgangers. Spr. hoopt dat- God de capucijnen hier nog lang zal laten arbeiden en ock de eventueele opvolgers der jubilarissen. Hierop sprak pater Fabianus, die het noo dig vond aan het slot van dit feest een woord van dank te spreken. Spr. had ge hoord, dat er een cadeau aangeboden zou worden en daarvoor moest worden bedankt. Spr. is werkelijk door het feest getroffen. Het heeft een klein beetje geleken op eer. heiligverklaring. Hun persoon is in de hoogte gestoken, maar als men op de 25 jaar terug gaat kijken, zoo op zijn ouden dag, dan merkt men een massa fouten en te kortkomingen. Spr. spoorde de aanwezigen aan, den priester te blijven eeren, niet om zijn per soon maar om zijn waardigheid. Als u dit blijft doen dan is dit voor ons het mooiste wat op u dezen voor ons zoo onvergetelijken dag kunt doen. Ik dank u daarvoor en zal u in mijn gebeden herinneren. Pater Emestus zeide niet gauw verlegen te zijn, maar gelooft dat men het er op aan gelegd heeft en men is er ook wel een beetje in geslaagd. Er was hun uit de verte wel zoo iets van een feest bekend, maar spr. geloofde dat alles een pacifiek verloop zou hebben. Spr. heeft zich vergist en kan zich een dergelijk grootsch feest niet heiinneren. Spr. wil in één woord zeggen aan allen zonder uitzondering in een vorm, die ieder past: mijn allerhartelijksten dank. Spr. wi! niet alleen de aandacht voor zich zelf vra gen, doch ook voor het werk zijner confra ters en sluit zich aan bij de woorden van pater rector, dat zij die dank hebben willen be tuigen, ook wederkeerig hun dank verdienen. Hierna werd docr de tooneelvereeniging „Alberding Thijm" uit Haarlem opgevoerd het treurspel in drie bedrijven „Don Garcia Moreno". Tiidcns het feest van de R. K. gezinnen Za terdagmiddag in de Gem. Concerzaal gehoud J kindervoorstelling en, maakten wij bijgaand kiekje tijdens de Vrijdag hield het Kon. Instituut van Ingenieurs, onder voorzitterschap van Ir. M. Damme, een vergadering. Nadat de voorzit ter het eere-iid Ir. W. F. Leemans en een zestal gewone leden, die door den dood aan het Instituut waren ontvallen, had her. dacht, werd de begrooting der baten en lasten voor 1930 aangeboden. Een voorstel van den .Raad van Bestuur, strekkende om de dienstbetrekking van den algemeenen secretaris, ir. R. A. van Sandick, met twee jaar in plaats van met vijf jaar te verlengen, werd goedgekeurd, terwijl in de plaats van ir. J. E. Inckel, die aan de beurt van aftreding was, tot lid van den Raad van Bestuur werd gekozen ir. W. J. Muller, hoofdingenieur der Ned. Paketvaart Maat schappij. Vervolgens hield de heer J. van Olden- borgh, Provinciaal directeur van het water leidingbedrijf in Noord-Holland, een voor. dracht over dit bedrijf. Spr. ving aan met er op te wijzen, dat, waar het vraagstuk van de watervoorziening De Haarlemsche Brandweer is in het bezit gekomen van een nieuwe motorspuit. Een foto van de nieuwe aanwinst Het stuk speelt in Quito, de hoofdstad der republiek „Ecuador" in Augustus 1875 en toont ons met welke troebelen de staatjes aldaar te kampen hebben. De president van Ecuador werd door den heer Nielen schitte rend gerepresenteerd. Het was werk meer dan amateurs waardig. We gelooven dat de aanwezigen meerma len een prop móesten wegslikken. Vooral in het laatste bedrijf als Gabriel bfj het li chaam van zijn stervenden vader neervalt, welke voor het laatst uitroept „God sterft niet." Het was een waardig slot van deze grootsche huldiging. j. uviviiactwgcwuun, waai uiuit/ ivvvgiaaz anzuviu x- eerst een overzichtsfoto maakte. Hierna zong groei en bloei toenemen. Daarvoor zal ec Te IJmuiden-Oost zijn Zondag twee zilveren Priester Jubileums gevierd, n.1. Pater Fabianes en Pater Emestus, herdachten beiden dit heuglijke feit. Tijdens de receptie maakten wij bo venstaande groep, in het midden beide jubilarissen, daarnaast Pater Chrispinus broeder van Pater Emestus en geheel links Pater Rumoldus ten plattelande o.a. blijkens -de belangrijke beslissingen, welke de Provinciale Staten van Groningen en Overijsel dezen zomer hebben genomen alle aandacht heeft, het zijn nut kan hebben kennis te nemen van de ervarin gen, opgedaan in Noord-Holland, waar de watervoorziening tot oplossing is gebracht. Na een overzicht te hebben gegeven van den onbevredigenden toestand in 1919 toen de provincie de watervoorziening ten platte lande binnen den kring van haar bemoei ingen trok, en te hebben gewezen op het mislukken der pogingen door de Gezond heidscommissies in het werk gesteld om den toestand te verbeteren, kwam spr. tot de conclusie, dat de mislukking dier pogin gen grootendeels moest worden toegeschreven aan de moeilijkheid om de gemeenten tot medewerking te brengen. Z. i. hebben die plannen de meeste kans van slagen, welke zich los maken van de financieele medewer king der gemeenten, wat in Noord-Holland is geschied. Intusschen heeft hij zelf princi- Pieele bedenkingen i/egen den in Noord- Holland gekozen vorm van het zuiv ere over heidsbedrijf. Hij erkent daarvan slechts enkele malen ernstigen last te hebben onder vonden, maar het had anders kunnen zijn en het zal vermoedelijk ook anders worden, omdat zich meer en meer stemmen verhef fen tegen het doen beheeren der bedrijven door Gedeputeerde Staten, wier taak als controleurs der gemeentelijke huishouding naar veler oordeel daarmede niet vereenig- baar is. Spr. zou de voorkeur geven aan den vorm van een naamlooze vennootschap en wel zoodanig, dat de provincie de zaak finan cierde en in groote lijnen de beslissingen in handen had, terwijl het beheer door directie en commissarissen, onafhankelijk van Ged. Staten, werd gevoerd. Spr. behandelde verder de oprichting van het P.W.N. De eerste stappen daartoe waren, de aankoop van ongeveer 500 H.A. duin terrein bij Bergen en Wijk aan Zee en de overneming door de provincie der Zaan. landsche en Alkmaarsche waterleidingen, die resp, negen en twee gemeenten, voor een deel nog onvolledig, van drinkwater voor zagen. Met de mede overgenomen concessie-voor waarden, die de uitbreiding der bedrijven belemmerden en waardoor een juiste tariefstelling verhinderd had kunnen zijn. heeft de provincie korte metten moeten maken, door het uitvaardigen der Provin ciale Waterleidingsverordening. De conces. sies kwamen daardoor van rechtswege te vervallen. De financieele voordeelen uit de concessies voortvloeiende beeft de provincie billijkshalve erkend en na langdurige onder handelingen afgekocht. Als grondslagen, waarnaar de exploitatie, werd ingericht, gaf spr. aan: le. De rechtstreeksche levering aan huis van den consument, dus het afzien van de gemeente als distributie-orgaan; 2e. Het stellen der voorwaarden aan de gemeenten om de verplichting tot aanslui ting aan de waterleiding van de jewoonde perceelen op te nemen in de gemeentelijke bouwverordening, met mogelijkheid van vrijstelling van hen. die op andere wijze over goed water beschikken. 3e. De invoering var éénzelfde tarief voor net geheele verzorgingsgebied. Uitvoerig be handelde spr. de uitwerking dier aangeno. men grondslagen, waarvan vooral de tweede aanvankelijk veel tegenkanting in de pro vincie heeft ondervonden. Ook de rechterlijke vracht bleek er in het algemeen niet sym pathiek tegenover te staan. Men is echter geëindigd zich ook daarbij neer te leggen en thans is dan ook reeds 92 der aan- riuitbare bevolking aan de waterleiding aan gesloten, wat de waterleiding uit financieel en uit een hygiënisch oogpunt tot een suc ces heeft gemaakt. Het aantal typhusgeval- len is, zonder twijfel mede als gevolg van de invoering van de waterleiding, in Noord- Holland in de laatste jaren belangrijk ge daald. Spr. gaf vervolgens een uiteenzetting var. het gekozen tariefstelsel, n.1. het opper vlakte-tarief, dat over het geheel genomen democratisch werkt en waardoor gemid deld in 1928 23.3 cent per M3. ontvangen werd. Ter typeering van de moeilijke omstandig heden waaronder het P. W. N. overigens werkt, deelde spr. mede, dat het buizennet ongeveer 1600 K.M. lang is, d.i. ongeveer IK maal zoo lang als dat van Amsterdam, het geen echter twee maal zooveel inwoners bedient. Spr. gaf daarna een beknopte beschrijving der gemaakte werken. Van enkele dezer, de pompstations en de watertorens, werden enkele lichtbeelden getoond. De rente over het volle in de onderne ming gestoken en door de Provincie gefour neerde kapitaal is van meet af aan opge bracht. Bovendien kon ook de volgens het annuiteiten-stelsel berekende afschrijving regelmatig plaats hebben. Ook was het be drijf nog in staat tot verschillende reser veeringen welke, als straks het tiende boekjaar zal afgesloten zijn, ruim 1.1 millioen zullen bedragen. Daartegenover staat onder het actief een post over ruim negen ton gouds aan fictieve activa, zoodat voorloopig nog niet aan tariefsverlaging kan worden gedacht. Evenmin kunnen on rendabele uitbreidingen op kosten van het bedrijf tot stand gebracht worden. Spr. acht zijn taak nog niet geëindigd, zoolang niet door de Provincie nieuw aan te winnen terrein (Zuiderzeepolders) aan gesloten zal zijn en zoolang nog niet voor zien zal kunnen worden in de steeds toe nemende behoefte aan goedkoop industrie water, wat niet uit de duinen gehaald zal kunnen worden. Beide aangelegenheden heben de volle aandacht der directie. Aan de beraadslaging werd deelgenomen door de leden W. F. J. M. Krul, Chr. Steuerwald, Ir. H. van Hettinga Tromp, prof. ir. G. W Weijs, Ir. Ott de Vries, Ir J- C. Loman, Ir. A. H. Ingen Housz en dr. Ir. Th. van der Waerden, die door den inlei der werden beantwoord. Drie weken op proef, blijspel in 3 bedrijven door Frederick Lonsdale. Vereenigd Rotte r- damsch Hofstad Tooneel. Stadsschouwburg. 't Moet voor de Nederlandsche tooneel- schrijvers waarvan we een ganschen bond bezitten, maar zeer weinig stukken, die het tot een opvoering kunnen brengen om jaloersch te worden zijn, als zij zien hoe ge makkelijk de Engelsche blijspelen het op onze vaderlandsche planken doen. Waarom eigenlijk? Waarom kunnen onze auteurs zoo moeilijk een stuk bouwen, dat aan de eischen der tooneeldirecties en aan den smaak van het publiek beantwoordt „Drie weken op proef" (On approval) kan op die vraag een aannemelijk antwoord geven. Onze penneridders zijn te degelijk, te zeer kinderen van den stevigen Holland- schen grond, nuchtere menschen, die wel eens voor 'n oogenblik 'n loopje kunnen nemen met zichzelf en met de luisterende menigte maar dat zelden een paar be drijven lang volhouden en weer vroegtijdig terugzinken tot den gedegen ernst, die toch ons innerlijk leven beheerscht. Wat heeft Frederick Lonsdale noodig gehad, om zijn stuk in elkaar te timmeren en behoorlijk te meubileeren 'n Oud gegeven, opnieuw geformeerd vier menschen van het soort, dat in een novel of short story uitstekend voldoet, maar die men in het werkelijke leven zóó niet aantrefteen geestige dialoog, die gewaagd is, zoolang er geen vuiltje tegen de lucht plekt, en dooi en door fatsoenlijk, zoodra de situatie ge vaarlijk dreigt te worden onmogelijke, doch daarom niet minder amusante toe standen, met meer vrijmoedigheid dan lo- gischen zin in het leven geroepen; en ten slotte.... neen, ten slotte niets', want het stuk vindt zóó weinig een besluit, dat het j publiek na het laatste bedrijf elkaar aan- J kijkt met ezichten als vraagteekens en eerst durft opstaan, als onmiskenbaar dui delijk het brandscherm over het tooneeldoe1 zakt En toch.... en toch hebben we ons drie bedrijven lang door den oolijken Engelsch- man gezellig bij den neus laten nemen, ons geen oogenblik verveeld, maar zelfs ons vrij goed vermaakt waarbij we niet ver gaten, dat Cor van der Lugt Melsert als actei r en regisseur voor een goed deel aan die genoeglijke stemming debet was. Door de omstandigheden is het geval van „Drie weken op proef" nog al aan den ongelooflijken kant. Op de eerste plaats zijn er twee vriendinnen, zóó weinig bij elkander passend, dat ze in werkelijkheid al heel gauw vijandinnen zouden zijn. Lons dale laat ze oprecht van elkander houden. Daarnaast zijn er twee vrienden, die óók al bij elkaar hooren, als de befaamde tang bij het beroemde varken. Hindert den oolijken Frederick niets, want hij bouwt, op die scheeve contrasten zijn grappig spel Er zijn maar vier personen. Mrs. Wislack is een pittige weduwe van middelbaren leef tijd, die het met haar eersten man slecht heeft getroffen en 't nog wel eens wil pro- beeren, maar dan alleen, wanneer ze zeker zal zijn van haar toekomstig huwelijks geluk. De uitverkorene is Richard Halton. Om haar die zekerheid te verschaffen, zullen ze samen een maand in alle eer en deugd, maar in het dagelijksch leven voortdurend bij elkaar, doorbrengen in haar eenzaam gelegen huis in Schotland. Dat voorbeeld trekt de jonge vriendin Helen Hayle en den jongen vriend, den hertog van Bristol, aan, ook al hebben deze twee zich nog niet tegen over elkander uitgesproken. Met die proef loopt 't in zooverre goed, dat de vier menschen paarsgewijze elkander beter leeren kennen. Maar de uitkomst beantwoordt niet aan de verwachting. Want al belooft Richard Halton in de oogen van mrs. Wislack een voorbeeldig echtgenoot te worden, hij van zijn kant is voorloopig van zijn huwelijksvoornemens bekeerd: zóó'n egoïstische feeks verlangt hij niet tot vrouw. En het weeuwtje, in haar kort zichtigheid, meende nog wel, dat zij tegen niemand ooit zoo vriendelijk en toeschie telijk was als tegen dezen man Met het andere paar gaat 't al niet beter. Bristol biedt het jonge meisje de eer aan, hertogin te worden, maar zij, ofschoon ze hem liefheeft, bedankt voor die onder scheiding met zóó'n slap, zelfzuchtig wezen zal ze nooit gelukkig kunnen worden! Toch is voor beide paren hiermee de schei ding niet definitief de weduwe zoowel als de verwijfde edelman toonen reeds bij de eerste gevoelige les een veelbelovende nei ging tot beterschap. De beslissende les zal zijn, dat beiden een poos in het ingesneeuwde landhuis zich met elkaar moeten verdragen en tot dat doel ontvluchten Richard Halton en Helen Hayle de plaats der proefneming, om de twee ego-centrische naturen aan het bekeerende lot over te laten. Dat is het verloop der malle geschiedenis, die bedenkelijk zou zijn, als ze niet zoo on zinnig was, zoodat aan volwassenen het bij wonen van de genoeglijke vertocning niet behoeft te worden ontraden. Het moet erkend, dat het viertal de leegte van het stuk door zijn uitnemend spel aardig wist te verbergen. Zoo had Cor van der Lugt Mel sert van den sloomen hertog van Bristol een smakelijk type gemaakt telkens wist hij op 't kantje af de sympathie voor den adellijken nietsnut nog te redden. Een ge zellige huwelijkscandidaat, met een ruim en trouw hart, was Anton Roemer. Voor de rol van de feeks bleek Fie Carelsen door haar type en haar talenten uitstekend geschikt. De auteur heeft die figuur zóó sterk over dreven, dat de waarschijnlijkheid menigmaal i i de knel raakte, en Fie Carelsen volgde ijns .ntenties, maar dat doet aan onze waardee ring voor haar sterk spel niets af. Als de blonde Helen vormde MinnEif.i:ann met haar een goede tegenstcinng. Als „Drie weken op proef," een spel van beteekenis was, zouden we den kranigen directeur van het Rotterdamsch-Hofstad- Tooneel willen adviseeren, een prijsvraag uit te schrijven, voor een behoorlijke slot scène geen Nederlandsch auteur zou het stuk zóó besluiten, dat de toeschouwers zich na afloop verlegen de vraag stellen, of zij de garderobe moeten opzoeken dan wel nog een vierde bedrijf afwachten v. d. S. MUZIEKTENT Zooals bekend, organiseerde de besturen bond „Eensgezindheid" alhier, voor eenige jaren een bazar, waarvan de opbrengst moest dienen tot den bouw van een muziektent. Men heeft nu besloten de nog te bouwen tent te doen overdragen aan het gemeentebestuur, als dit daarvoor een stuk grond beschikbaar stelt. Op nader te bepalen datum zal door de aangesloten vereenigingen een tweetal avonden ge organiseerd worden en wel in „Zomer- lust" door de R. K. Harmonie „Soli deo Gloria", de tooneelvereeniging „Ons Ge noegen" en Santpoorts gemengd dubbel kwartet. In „De Weijman" zal een avond gegeven worden door het fanafarecorps „Wilhelmina", de gemengde zangvereeni- ging „Vox Humana" en de turnvereeni- ging „Santpoort". Wü zijn specialiteiten in: FAMILIE-DRUKWERKEN AANKONDIGINGEN voor! GEBOORTE VERLOVING ONDERTROUW UITNOODIGINGEN DANKBETUIGINGEN MENU S VISITEKAARTEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5