Buitenland dh Nieuws FEUILLETON de g:heimzi;;?üge WRAAK RADIO-OMROEP DE ST0m IN HET BUITENLAND De a.s. Vlootconferentie Het vlootbouwprogram GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN Goed... Graag. Glimlachend keek Janet (Wordt vervolgd* Een „Locamo" voor de Middellandsch» Zee Al geruimen tijd duiken er zoo nu en dan berichten op, in yerband met de voorberei ding der in Januari te Londen te houden Vlootconferentie, dat Frankrijk voornemens zou zijn voor te stellen een „Locarno voor de Middellandsche Zee" te sluiten ter waar borging zijner belangen in deze wateren. In het memorandum, dat Frankrijk aan het einde der vorige week aan de verschil lende, aan de conferentie deelnemende lan den heeft gericht en waarin het zijn stand punt ten opzichte der bewapening ter zee toelicht, wordt hiervan duidelijk gerept. Er wordt n.l. in gezegd, dat de Fransche regee ring, welke zich de gunstige uitwerking her innert van de overeenkomst over de Stille Zuidzee op de totstandkoming van de mari tieme overeenkomst van Washington, meent dat op een kleiner gebied, waarbij echter de meeste Europeesche vloten zijn betrokken, een dergelijk aceoord kan worden verkregen. De Fransche regeering onderschat geenszins dat de verbindingen door de Middellandsche Zee voor het Britsche Rijk van beteekenis zijn. Doch ze zijn van even groot vitaal be lang voor Frankrijk. Zou er dus niet onder handeld kunnen worden over een overeen komst van wederzij dsche waarborgen en non agressie tusschen de zeemogendheden aan de Middellandsche Zee, waaraan die, welke niet te Londen vertegenwoordigd zijn, zouden kunnen deelnemen, allereerst een mogend heid als Spanje, op welks maritieme belan gen in de Middellandsche Zee nauwelijks de nadruk behoeft te worden gelegd! De Fran sche regeering stelt deze vraag en verklaart zich zelf vóór het beginsel van zulk een over eenkomst, daar zij ernstig er naar streeft een vermindering der vlootbewapening tot stand te brengen. In Italië is het Fransche voorstel niet on gunstig ontvangen, want in het Italiaansche memorandum, dat het Italiaansche stand punt weergeeft, wordt gezegd, dat Italië be reid is om onder bepaalde omstandigheden over de mogelijkheid van een Middellandsche Zee-pact te beraadslagen. Daar echter vol gens de opvattingen te Parijs het doel van dit pact zou zijn om in de Middellandsche Zee een evenwicht tusschen de Fransche en Italiaansche strijdkrachten te verkrijgen, waarbij Frankrijk vrij zou zijn om elders een andere vloot te hebben voor gebruik buiten de Middellandsche Zee, moet worden afge wacht, welke interpretatie Italië aan het voorstel zal geven. Spanje toont eenige aarzeling, want „El Debate" schrijft b.v. dat het probleem van groot belang is om de aandacht te trekken van allen, die aan de toekomst denken. Een fout zou Spanje tot een onherstelbaar isole ment veroordeelen of tot een verplichting, welke zwaarzou wegen. In beide gevallen zou het lot van latere generaties en de toekomst des lands worden vastgelegd. Helaas, zegt het blad, schijnt het dat de gedachten van het Soaansehe publiek door andere zaken in be slag wordt genomen, misschien door de na latigheid zijner leiders. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph", die ten sterkste tegen het Fran sche voorstel ts gekant, zegt, dat dit hierop neerkomt, dat Frankrijk vraagt om een ..Middellandsche Zee-Locamo", waaronder het de bescherming der Britsche vloot zou erlangen tegen een Italiaanschen aanval, ge lijk het geval was onder de Rijnland-over eenkomst van 1925, toen het de bescherming der Britsche strijdkrachten verwierf tegen een hernieuwden Duitschen aanval. Hij vindt het een zeer gevaarlijk denkbeeld, omdat het Engeland, tegen de wenschen der natie en de Dominions, in oorlogsverwikkelingen zou brengen, welke een actieve Interventie in een Fransch-ïtaliaansch conflict zouden inslui ten. Primo de Rivera acht deelneming van Spanje noodzakelijk Primo de Rivera heeft aan de persver tegenwoordigers verklaard, dat hij deelne ming van Spanje aan de Londensche vloot- Primo de Rivera conferentie volstrekt noodzakelijk acht. Spanje neeft op grond van zijn geschiede nis het recht, in Je allereerste plaats bij bij dergelijke besprekingen mee te tellen. Britten voor een overeenkomst tuschen Groct-B.ittannië, Japan en de Ver. Staten. Britten, voorzitter van de commissie voor vlootzaken uit het Representantenhuis, zeide, zich 'Uitlatende over het Franseche memoran dum inzake de vloten, een voorstander te zijn van een vlootovereenkomst „usschen de drie mogendheden Groot-Brittannië, Japan en de Vereenigde Staten. DE ONDERZOEKINGSCOMMISSIE IN PALESTINA Een verklaring aan het volle De Britsche commissie van onderzoek, welke haar arbeid, gelijk gemeld, heeft vol tooid, heeft een verklaring gepubliceerd, tot het volk van Palestina gericht. In deze verklaring wordt gezegd: De ge tuigen, wier getuigenissen wij hebben ge hoord, waren uit tal van klassen der ge meenschap en uit de meeste deelen des lands afkomstig. Van alle zijden hebben wij de grootste tegemoetkoming en medewer king ondervonden bij onzen arbeid. Wij meenen dat wij huiswaarts keeren, niet slechts met een verslag der jongste tragi sche gebeurtenissen, welke de geschiedenis des lands zoo hebben verontrust, doch ook met. materiaal, dat van het grootste nut zal zijn bij onze analyse van de oorzaken dezer gebeurtenissen, alsmede met adviezen van de grootste waarde van personen en van vertegenwoordigers van organisaties, wat betreft de stappen,die zouden moeten worden gedaan om een herhaling van der gelijke onlusten te voorkomen. De opdracht ,die wij van Z. M. ontvingen, was tweevoudig. Wij hebben thans net eer ste gedeelte voltooid, n.l. het onderzoek ter plaatse. Bij de moeilijker taak, welke nog voor ons ligt, n.l. het vaststellen van de oorzaken en de middelen ter voorkoming eener herhaling, zullen wij aangemoedigd worden door de gedachte, dat allen, die bij ons onderzoek betrokken waren, van gan- scher harte met ons samenwerkten. Wij zullen ons aan onze taak wijden in het volle vertrouwen, dat zij opnieuw bereid zullen zijn met ons samen te werken aan de toe komst van het land, volgens de lijnen, welke Z. M.'s regeering, na overweging onzer aan bevelingen, moge besluiten om te aanvaar den. De Fransche Kamer keurt de credieten voor 1930 goed De Kamer nam het wetsontwerp aan, dat machtiging verleent tot den bouw in 1930 van een aantal oorlogsschepen (behoorende tot het eerste deel van het vijfjarig vloot bouwprogram), te weten een kruiser, zes tor pedojagers, zes duiktaooten der eerste klasse, een duikboot-mijnenlegger, een bovenzeesche mijnenlegger, drie adviesjach ten voor den dienst buitenslands en een mijnenvisscher. De bouw van een pant serkruiser van 20.000 ton was beraamd ter vervanging van een kruiser met het oog op het nieuwe Duitsche pantserschip, doch de commissie stelde den bouw daarvan tot het volgend jaar uit. DE GRENSVERDEDIGING De Kamer neemt het wetsont werp aan De Kamer nam met groote meerderheid het Wetsontwerp aan op de organisatie van de grensverdediglng. Maginot, de minister van Oorlog, stelde vast, dat de Kamer bijna in haar geheel er voor was de grenzen te vrijwaren tegen mogelijke aanvallen en invasie. Hij stelde de noodzakelijkheid in het licht van versterking van het dekkings stelsel door machtige fortificaties en goed- geoefende troepen. Het kwam er volgens hem op aan, dat de ontruiming van het Rijnland een tegenwicht vond in de orga nisatie van de grensverdediglng. Hij zeide verder, dat het wetsontwerp in staat stelt tot de volmaking van de verdediging ter on dervanging van de numerieke minderheid in de eerste dagen van een conflict. Hij besloot met te zeggen, dat hij niet de kwestie van vertrouwen zou stellen en aan het geweten en het verantwoordelijkheids, gevoel van de Kamer zou overlaten te toonen, dat de partijen terugtreden voor het ernstig probleem der nationale verdediging. Hij zou bewijzen, dat Frankrijk niet in staat is tot een aanval tegen wie ook. De credieten voor de grensverdediglng, met inbegrip van die voor de verdediging in de lucht, bedragen acht milliard francs. De socialistische afgevaardigde Burtin be. stempelde het plan tot organisatie van de grensverdediging als offensief. Hij criti- seerde verder de gevraagde credieten, omdat de oorlog in de toekomst door vliegtuigen en gifgassen tot het geheels land zou worden uitgebreid. De voorzitter der legercommissie ver klaarde, dat de versterkingswerken met het oóg op den afweer van vliegtuigenaanvallen moesten worden uitgevoerd. De versterkin gen moeten gedeeltelijk vast, gedeeltelijk mobiel zijn en in overeenstemming .met de endervinding, in den wereldoorlog opgedaan Do toenaderingspolitieken de politiek van het aanleggen van versterkingswerken aan de grenzen 'ulden elkaar aan en waren nauw met elkaar verbonden. Frankrijk moest, wanneer het Duitschland de hand reikte, volledige veiligheid kennen. Ook de Senaat heeft het wetsontwerp inzake de organisatie der grensverdediging met 274 tegen 26 stemmen. WEDER EEN MOTIE VAN VERTROUWEN AANGENOMEN. "7 Bij de beëindiging van de debatten om trent de interpellaties inzake de Bank voor Internationale herstelbetalingen, stelde Se Fransche regeering de vertrouwenskwestie. Zij bleef met 316 tegen 271 stemmen in de meerderheid. Hierna werd de motie van ver trouwen van Thomson met hand. opsteken aangenomen. DE HAAGSCHE SLOTCONFERENTIE De Duitsche delegatie De Duitsche delegatie zal bestaan uit: rijksminister van buitenlandsche zaken dr. Curtius; rijksminister dr. Wirth (bezette ge bieden): rijksminister van financiën dr. Moldenhauer en Robert Schmidt, rijksminis ter van economische zaken. Als deskundige is aan de delegatie toe gevoegd de Duitsche deskundige ter Parij- sche Conferentie dr. Melchior. Voor zoover de beraadslagingen over de Internationale Bank het wenschelijk maken, zal ook dr. Schacht op verzoek van de delegatie aan de conferentie deelnemen. Overigens zal op voorstel van len rijksbankpresident het lid van het Bankbestuur „Geh. Finanzrat" dr. Vocke deel uitmaken van'de delegatie. Verder behooren tot de lelegatie: van Bui tenlandsche Zaken, onderminister dr. von Schubert, dr Gaus en dr. Ritter; van Finan ciën dr. Schaeffer en dr. Dorn; van het departement van de bezette gebieden de heer Miller; verder dr. Pünder en de perschef dr. Zechlin. Dr Schacht Dr. Schacht houdt zich afzijdig Naar een Wolfbericht meldt, heeft de Duitsche regeering dr. Schacht bij herhaling dringend verzocht als een der hoofdgedele geerden aan de tweede Haagsche conferen tie deel te nemen. Men veronderstelt, dat hij deze uitnoodiging van de hand heeft ge wezen in verband met zijn bekende memo randum. Men betreurt dit besluit te Berlijn zeer. VERGIFTIGING IN EEN KRANK- ZINNIGENGESTICHT Reeds vier dooden Het „Journal"' verneemt uit Madrid: De huismeester van een krankzinnigen gesticht deed dezer dagen een dubbel rantsoen wijn aan het personeel en de verpleegden van het gesticht verstrekken. Eenige oogenblikken later voelden ver- scheidenen van hen hevige pijnen. Ge durende den nacht stierven een verpleger, een zaalwachter en twee verpleegden na ontzettend lijden. Vijftien krankzinnigen verkeeren in emstigen toestand. Zeven ande ren zullen, naar men vreest, er niet boven op komen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat een knecht per vergissing wijn had gegoten in een medicijnfleseh, welke een arsenicum- mengsel bevatte, dat ter bestrijding van insecten werd gebruikt. HET HUWELIJK VAN DEN KROONPPRINS Het officieelc feestprogramma De Italiaansche bladen publiceeren thans het officieele feestprogramma voor het huwelijk van Kroonprins Umberto en prin ses Marie José van België: Zondag 5 Jan., 10 uur. Aankomst van den koning en de 'koningin van België, prinses Marie José en andere prinsen. Maandag 6 Jan. De koning en de koningin van Italië zullen in het bijzijn van den kroonprins de huldeblijken in ontvangst nemen, aangeboden door een deputatie uit den Senaat, uit de Kamer en den grooten Fascistischen Raad. Ontvangst in het Quiri naal, waaraan het corps diplomatique, het hof en de groot-officieren van Staat zul len deelnemen. Dinsdag 7 Jan. Folkloristische optocht uit alle deelen van het rijk en de koloniën. Deze optocht zal uit 5000 personen en hon derden dieren (paarden, muilezels, ossen, buffels en kameelen) bestaan. Woensdag 8 Jan. 10 uur v.m. Inzegening van het huwelijk in de Capella Paolina in het Quirinaal. Donderdag 9 Jan Parade der troepen aan de Parioli, waaraan 20.000 man, uitgekozen uit de verschillende wapenen, zullen deel nemen. Des avonds illuminatie van het plein voor het Quirinaal met de beroemde Dioscuren-fontein van het forum, den Palatijn, het Colosseum, de keizerfora, de fontein van Trevi,, de ministeries, de Ca- tunus, Piazza Colonna, Palazzo Venezia, pitoljjnsche paleizen, den tempel van Nep- Palazzo Braschi, het monument op Piazza Schade en ongevallen Aan de Fransche kust Het hevige onv/eder dat Zondag aan de Fransche kust woedde, heeft een ernstig on geval ten gevolge gehad Door den storm viel een groote kraar. op een sleepboot. Het schip zonk onmiddellijk. Drie personen ver dwenen in de diepte. Zij konden niet gered worden. In België In geheel België woedde Zondag een ge weldige storm. Uit alle deelen van het land komen berichten ovei scnade binnen. Het dak van de St. Gudule-kerk is grootendeels door den storm afgerukt In hei, Soniebosch bij Brussel heeft de storm talrijke oude boomen ontworteld. Op vele plaatsen zijn te legraafpalen over de raus gevallen, zoodat het verkeer veel vertraging ondervindt, en dikwijls onmogelijk wordt. Het zware steenen kruis van de kerk St. Henri te Brussel is naar beneden gestort. Een van de torentjes van de kerk te Gosselies werd door den storm finaal afgerukt. In Mouscron werd een arbeider door een piano doodgedrukt, die op eer wagen geladen was en door den storm omviel. Van alle kanten worden gevallen gemeld van personen die door vallende schocrsteenen en dakpannen getroffen en gewond zijn. De brandweer is voortdurend aan hcwerk om de straten vrij te houden. In de havens van Antwerpen en Ostende zijn veel schepen be schadigd. Eerst tegen den avond is de stoim eenigs- zins gaan liggen. Noodweer in Engeland Zondag werden Noord- en Midaen-Enge- land opnieuw door hevige stormen geteisterd, begeleid door hevigen regen In Manchester stortte een huis in. waarbij 2 per^cnen ge dood en 4 personen licht gewond werden. De storm heeft het geheele dak afgerukt, dat daarna met groote kracht weer op het huis terugviel. Door den zwaren regenval wast de Theems sterk. Het scheepvaartverkeer op de rivier ondervindt groote vertragnuc Het luchtver keer met Parijs moest wujRn stopgezet. Gevaar voor springvloed aan de Westkust van Sleeswijk-Holstein In het kustgebied en op de Elbe zijn de stormen hedenmiddag opnieuw begonnen. Te Hamburg heeft men windvlagen gemeten met een snelheid van 33 Meter per seconde. De Duitsche Zeewacht heeft gewaarschuwd voor springvloed. Aan de Sleeswijk-Holstein- sche kust is de waterstand 2 K. boven het normale peil. Uit Nanking wordt gemeld: Zaterdag heeft de Raad van State een uit twee deelen be staand decreet openbaar gemaakt, waarbij de afschaffing van de exterritoriale rechten wordt aangekondigd. Het eerste gedeelte ver klaart, dat de buitenlanders, in China woon achtig, in de toekomst zullen worden onder worpen aan de wetten der Centrale Regee ring en de plaatselijke autoriteiten. Het tweede gedeelte kondigt de onverwijlde uit vaardiging aan van een wetboek, dat zal gelden voor de rechtszaken Chineezen en buitenlanders betreffende. Nieuwe identiteitskaart voor vreemdelingen Op instigatie van de Ligue des Droits de l'Homme en op .vivies van de te Genève gehouden confecsntfe voor het verkeerswe zen, heeft de ■ransche regeering besloten van af 1 Januari a.s. een identiteitskaart in te voeren, voor personen, die geen nationali teit hebben of wier nationaliteit twijfelach tig is, ten einde ze in staat te stellen zich vrijelijk in Frankrijk te bewegen. Dit nieu we document, dat veel van 'n paspoort heeft zal dienen voor de talrijke vreemdelingen, die in Frankrijk gevestigd zijn, doch geen paspoort kunnen krijgen van het land, op welks nationaliteit zij aanspraak maken. Dit geldt vooral voor de Russen en Ar meniërs. De duur van het identiteitsbewijs, dat door den prefect wordt uitgereikt, is 6 maan den. Het kost 20 francs. Het draagt den naam van „certificat Nansen" aldus naar Fritjof Nansen geheeten. De jeugd en de stierengevechten Verbod voor kinderen onder de veertien jaar Er is een koninklijk besluit gepubliceerd, krachtens hetwelk het aan jongens en meis jes onder de veertien jaren verboden is om stierengevechten en boksmatches bij te wonen. De maatregel werd pas na ernstigen te genstand door de Nationale Vergadering aangenomen. De oppositie meende, dat de stierengevechten, welke „een gewenschte na tionale sport" vormen, er door in discrediet worden gebracht, temeer, daar tot dusver jongens reeds op zeer jeugdigen leeftijd voor de arena konden worden afgericht. Doch de regeering was van oordeel, dat de jeugd beschermd dient te worden tegen „bui tensporig sterke indrukken, dis later een bepaald karakter en bepaalde denkbeelden bij het Spaansche volk doen ontstaan" 29. Een seconde later, bij het zien van den ongewenen blos op het mooie gezichtje te genover hem, kreeg hij berouw, dat hij zich zoo had laten gaan. Maar in dat gevoel mengde zich toch ook wel heimelijke voldoe ning over de manier, waarop Craydon op die paar woorden reageerde. Alsof een wesp hem gestoken had, zóó sprong de lafaard van zijn stoel op. Bat is me toch de brutaliteit wel wat... Ga zitten, kerel, beval Sherrington hem scherp. We zijn hier niet op een afternoon tea in New-York. Met die vraag is niets on geoorloofds bedeeld. Als je Nima-tashi tot gids wilt hebben, zul je dat recht op zijn doe! afgaan gewillig moeten slikken. Reden voor een galant^ verdediger-scène is er niet. Meteen keerde hij zich' weer tot Nima-tashi en begon hem in korte, telkens afgebroken zinnen iets te vertellen, waarop de Thibetaan uitvoerig antwoord gaf. Daarna keerde Sher rington zich weer tot Janet. Staat u er beslist op mee te gaan, miss Craydoh? J a. Waarom zou ze niet? mengte Craydon zich in het gesprek. Dus u laat u door niets van uw voor nemen afbrengen? Neen, door niets. HmNima-tashi vindt het goed, dat u meegaat Tegen beter weten in, heb ik hem tot toestemming overgehaald. Als 't nu maar goed afloopt, want 't is onverstandig n onverantwoordelijk. Ik moet meegaan, t is of ik er toe ge dreven word, verontschuldigde Janet zich deesd. Dat weet ik wel en dat begrijp ik ook wel, maar tóchZonder zijn zin af te maken wendde hij zich tot den grooten Thi betaan. Een paar minuten lang overlegden ze samen, daarna keerde hij zich weer tot Ja- net. Ik moet u namens Nima-tashi zeggen, dat dit huis, tot aan ons vertrek, te uwer beschikking is. Zijn broer is afwezig, maar •vjn schoonzuster, een Chineesche, zal u met het meeste genoegen als gast ontvangen. Hij zegt, dat die Thibetaansche herberg geen ge schikte verblijfplaats voor u is. Het wemelt sr van ongedierte en behalve die, zijn er nog andere redenen, waarom u beter hier kunt logeeren Volgens mij heeft hij volkomen ge lijk als ik u was, zou ik zijn aanbod zeker aannemen. den grooten Thibetaan aan. Wilt u hem voor mij bedanken? Ik vind het heerlijk, dat het zoo geregeld kan worden, maar onze ba gage ik heb verschillende dingen noodig. Dat komt in orde, uw neef of ik zullen het hier brengen. Hiermede was de zaak beklonken. Janet en grand tenue en met de noodige c-eremo- werd aan haar gastvrouw voorgesteld, die haar op karakteristieke Chineesche manier niën ontving en daarna gingen de drie man nen weg. Nima-tashi, om verschillende za kelijke belangen, de gevolgen van zijn reis naar Lhasa, te regelen. Craydon en Sher rington om de bagage uit de herberg van de Zeven Bronnen naar het huis van Nima's broer over te brengen. Voor de poort nam Nima Sherrington ter zijde. „Blijf in de herberg wachten, broeder. Over een uur kom ik daar bij udan zullen we het over deze reis naar Dze.chu hebben." Dat uur wachten viel Sherrington lang. Want geen vijf minuten na hun terugkomst in de herberg verdween Craydon met de bei de handkoffers en bleef hij alleen in het lage rookerige vertrek achter. In een stoel voor het venster begon hij de gebeurtenissen van de laatste paar uur na te gaan, overdacht hij alles, wat Nima-tashi hem verteld had in verband met het voornemen van Janét Craydon om aan de expeditie naar Dze-chb deel te nemen. Dat ze het wilde, was begrijpelijk, al wais het niet verstandig en al getuigde het niet Venezia en vele andere openbare gebouwen. Eveneens wordt een vuurwerk ontstoken. Vrijdag 10 Jan. Zanghulde en bloemen- huldt der Romeinsche schoolkinderen aan den prins en zijn jonge gemalin op de Piazza di Siena, het monumentale plein in het midden der Villa Borghese. Hulde der burgerlijke autoriteiten van de 92 provinciën des lands aan de souvereinen Des avonds galavoorstelling in de Ko en aan de prinsen van het koninklijk huis. ninklijke Opera. Men verwacht dat Rome gedurende de feestweek tenminste een half millioen vreem delingen zal hebben te herbergen, behalve de groote troepenmachten, die in de hoofd stad zullen worden geconcentreerd. De koning heeft den wensch geuit, dat de feesten in luister en grootschheid alles In de schaduw zullen stellen wat ooit aan feestelijkheden in Italië gevierd werd. DE PRINS VAN WALES WEER NAAR ZUID - AFRIKA. A-s. Vrijdag zal de Prins van Wales van Engeland naar Zuid-Afrika vertrekken, ten einde het programma, dat hij verleden jaar wegens de hevige ziekte van den koning had moeten onderbreken, verder af te werken. De prins zal vergezeld worden door kolo nel Piers Legh en captain Aird. Zij zullen de reis ondernemen per Union Castle-stoom- schip, de Kenilworth Castle. Te Kaaps tap zullen zij debarkeeren en daarna eerst ongeveer 14 dagen in de Zuid-Afrikaansche Unie doorbrengen, voor zij over land naar Oost-Afrika zullen gaan voor een groote jachtpartij. Gedurende de tocht zal de prins aan geen enkele officieele plechtigheid deelnemen. Er is nog niet besloten, hoelang de prins en zijn gevolg in Afrika zullen blijven, ter wijl bijzonderheden eerst bekend zullen worden gemaakt na het vertrek. Verwacht wordt, dat de prins in den loop van de maand April in Engeland zal teru&- keeren, hoewel dit nog niet vaststaat. Orkaan boven West-Duitschland Te Dortmund is aanzienlijke schede aan gericht door een orkaan welks Zondag den geheelen dag boven West-Duitschlai,d woed de. Ten gevolge' van den storm stortte tegen den middag de in aanbouw zijnde kerk der Petri Nikolai gemeente in De nieuwbouw, welke werd uitgevoerd in gewapend beton, was reeds tot 30 metei gevorderd De scha de wordt geschat op ongeveer 60.000 mark. KERKGEWELF INGESTORT TIJDENS EEN KERKDIENST. In de stadskerk te Limburg (Duitschland) is Zondag tijdens de H. Mis van 11 uur een deel van het gewelf over een lengte van ongeveer 20 M. en een breedte van l'A M ingestort. De kracht van het vallend ge steente was zóó groot, dat een deel van een zware eiken bank finaal afgeslagen werd. Ondanks het feit, dat de kerk vol was, ont stonden er geen noemenswaardige ongeluk ken, hetgeen te danken is aan 't feit, dat toe vallig de kerkbezoekers stonden voor het aanhooren van het voorlezenvan het evan gelie. Slechts 2 kerkgangers werden zoo ge wond, dat zij naar het ziekenhuis moésten wordenvervoerd. HET NIEUWE POOLSCHE KABINET Prof. Bartel heeft zich Zondagmorgen vroeg naar Spala begeven, waar Zaterdagavond het nieuwe Poolsche ministerie was gevormd. In het nieuwe ministerie worden slechts vier ortefeuilles door nieuw benoemden bezet, terwijl de overige reeds in het vorige ministe rie zitting hadden gehad. De plaats van den minister van Binnenlandsche Zaken generaal Skladkowski wordt ingenomen door Henry Jozewski, Car, de minister van Justitie wordt vervangen door dep president van het War- schausche Hof van Appèl, Felix Dutkiewicz; in plaats van Niezabytkowski komt de on dersecretaris voor landbouwzaken Victor Les- niewski en zal Moraczewski als minister van Openbare werken worden opgevolgd door den hoogleeraai aan de Hoogeschool van Lem- berg, Maximilaan Matakiewicz. Het nieuwe kabinet is als volgt samenge steld: Ministerpresident: Prof. Bartel; Binnenlandsche Zaken: Jozewski; Buitenlandsche Zaken: Zaleski; Oorlog: Maarschalk Pilsoedski; Justitie: Dutkiewicz; Onderwijs: Dr. Czerwinski; Verkeerswezen: Ing. Kuehn; Handel: Ir. Kwiatkowski; Landbouw: Prof. Staniewicz; Publieke Werken: Prof. Matakiewicz; Arbeid en Volkswelvaart: Prystor; Economische Zaken: Lesniewski; Posterijen: Bemer. DE EXTERRITORIALE RECHTEN IN CHINA Decreet tot afschaffing Geen Kerst- of Nieuwjaars- wenschen voor den Duce De Duce voelt niets voor Kerstgroeten, noch voor Nieuwjaarswenschen. in een of ficieel oemmuaiqué aan do pers deelt nij mede, dat hij ofschoon zeer gevoelig voor de groeten welke hem ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar uit alle deelen des lands en in tal van vormen bereiken, elk een verzoekt autoriteiten zoowel als par ticulieren ln de toekomst zich van zulke uitingen te onthouden. Groot succes in de bestrijding der sprinkhanen in Italië In Apulië heeft men buitengewoon groot succes gehad met het bestrijden der sprink hanenplaag. In sommige districten waren dezen zomer zwermen sprinkhanen neerge streken, zooals men die nog nooit tevoren gezien had. Direct begon men met het ne men van maatregelen en de strijd werd ge- DINSDAG 31 DECEMBER HUIZEN, 1875 M Uitsl. KRO Uit» 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje 12.151.15 Concert door KRO-Trio 1.15 2.00 Gramofoonmuziek 2.00—3.05 Vrouwenuurtje 4.00—6.00 Gramofoon muziek 6.006.15 Nieuwsberichten in "5 Esperanto 6.15—9.20 Operette „Die Fle» dermaus" Uitgezonden vanuit het Stadfc» theater te Aken 9.20—12.00 Humoristisd» programma Klein orkest en trio's, tenoï, bariton en bas. 12.00 Sluiting. NCRV. Oudejaarsavond Kerkdienst. Geen gegevens bekend. HILVERSUM 1071 M. (Van 12.00—6.00 njlV 298 M.) 10.0010.15 Morgenwijding 12.04 1.45 Concert door het AVRO-Kwartet 1.454.00 AVRO-Radio Tooneel. Studio-op" opvoering door de N.V. „Het Schouwtoo» neel" van „De Familie Stastok" Tooneel» spel in 4 bedrijven naar de „Camera Ob» scura" van Hildebrandt 4.005.00 Micro» foon debutanten zang en piano 5.30-» 5.45 Gramofoonmuziek 5.456.00 Cause» rie door Ds. J. van Hoek over: Het Natio» naai Comité ter verkrijging van een betere rechtspositie der mobilisatie-invaliden 6.01—7.00 Concert door het AVRO-Kwartel 7.00—7.15 vor de kinderen: „De knappe Mejuffrouw Kip" Een sprookje van A. IX Hildebrand 7.157.30 Gramofoonmuzielt 8.459.00 AVRO Nieuwjaarswensch uii te spreken door Joh. A. P. Otten, Hol» landsch, Fransch, Duitsch, Engelsch, Spaansch, Noorsch, Russisch, Italiaanse!» en Esperanto 9.00—9.30 Concert door he* AVRO Octet Boris Lensky (viool) 9.30 9.50 AVRO-Haastprogramma 9.50 Voortzetting concert 10.15 Vaz Dias: Het laatste nieuws van het jaar 10.2510.35 Gramofoonmuziek 10.35—11.20 't Pistool» schot in de Studio 11.20 Gramofoonmu ziek 11.35 Een terugblik in het Oude ea een vooruitzien in het Nieuwe Jaar. Reda door prof. Dr. R. Casimir 11.55 Koraal Gezang 160, 1 en 6 12.00 De AVRO klok kondigt de intrede van 1930 aan gevolgd door het loeien der sirenen en het gillen der stoomfluiten in de Rotterdamsche ha» ven 12.03 Klokgebeier en Koraalmuziek 12.07 AVRO-Nieuwjaarsgroet 12.15 Eerste AVRO Concert in 1930 12.20 Nieuwjaar in Engeland. Daarna voortzet ting Concert van 12.15—1.00 's nachts! Sluiting. DAVENTRY, 1554.4 3VL 10.25 Morgenwij» ding 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Orgelconcert door E. T. Cook, H. Tresil- lian (sopraan) 1.20—2.20 Orkestconcert 3.20 Concert L. Morand (sopraan) N. Ven» ner (bariton), A. Butler (cello) 4,20 Or» kestconcert en cinema-orgel 5.35 Kin deruurtje 6.20 Voorlezing 6.35 Nieuws» ber. 7.05 Piano-recital door D. Moggridge 7.20 Lezing 7.50 Vaudeville 9.20 Nieuwsber 9.40 Lezing 10.00 Piano recital door Moiseivitch 10.35 Verrassing 10.50 Dansmuziek Vanaf 11.10 Oude jaarsavond-programma 11.10 Inleiding —11.20 Middernacht in Duitschland. Oudejaarsavond in Keulen. Afgewisseld door dansmuziek 11.30 Oudejaarsavond viering in Centraal Europa afgewisseld door Dansmuziek 11.55 Middernacht in Holland. De haven van Rotterdam. Afge wisseld door Dansmuziek. 12.10 Nieuw jaarsboodschap zang en klokgelui 12.20 Klokgelui, koorzang en nieuwjaarswensch. LANGENBERG 473 M. 6.20—7.20 Gramo foonmuziek 9.35—10.30 Gramofoonmu ziek 11.30 Gramofoonmuziek 12.25 1.50 Orkestconcert 4.50—5.50 Concert, Harp, viool en cello 7.20—1.20 Oude jaarsavond viering. PARIJS „RADIO-PARIS," 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek 4.05 Orkestcon cert en soli 7.40 Gramofoonmuziek 8.20 Solistenconcert. ZEESEN, 1635 M. 6.15—9.50 Berichten en lezingen 11.2012.15 Gramofoon muziek 12.15—12.50 Berichten 1.20— 1.50 Gramofoonmuziek 1.503.50 Lezin gen 4.506.15 Lezingen 6.157.05 Oudejaarsavondviering Orkest en solisten 7.20 Orkestconcert en tooneeluitz. 8.20 Concert. Vocale en instrumentale solisten 9.20 Concert. Koor en orkest Daarna: Negende Symphonie van Beet hoven met Slotkoor. Koor orkest en so listen. Vervolgens tot 2.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Or kestconcert 2.504.50 Orkestconcert ed pianiste 7.207.55 Orkestconcert 8.058.50 Orkestconcert 8.509.00 Lie deren-voordracht 9.0010.00 Dansmu ziek 10.0011.05 Cabaret 11.20 Nieuwjaarswenschen 11:2511.40 Con cert dor vcaal kwartet. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Orkestcon cert en zang 9.25 Dansmuziek 8.35 (op golfl. 338.2 M) Concert georganiseerd door de Soc. Vlaamsche Radio-Club van Antwerpen. voerd met de meest moderne middelen, waarvan het resultaat was, dat het boeren bedrijf voor zware schade behoed werd. Da zwermen sprinkhanen besloegen een opper vlakte van 3800 H.A. Men gebruikte 30.000 pond arsenicum om het ongedierte te bestrij den. Maar het resultaat was ook schitterend, Dit blijkt wel hieruit: dat de gedoode sprink hanen een totaal gewicht van 10.800 ton hadden. De kosten der verdelging bedroegen 400.000 Lire, maar daar staat tegenover dat er voor een waarde van millioenen gered werd. den donker van medegevoel. Nima zag dien blik, met een glimlach van medelijdendeu spot schudde hij het hoofd. Schrik maar niet, broeder, 't Kereltje is alleen wat zwakjes öp zijn beenen hij is zoo dom geweest of met Iemand, sterker van hoofd dan hij, clhamg met arak te gaan drinken. Nima-tashibegon Sherrington ver wijtend't was niet de eerste keer, dat hij den Thibetaan na een langen karavaan- tocht meemaakte. Maar Nima-tashi legde hem met een gebaar het zwijgen op. Hij heeft niet met mij gedronken, broe der. Als ik drink, drink ik met een man, niet met... dat! Onder het praten liet hü Craydon op een houten slaapbrits neerploffen en rolde hem toen om en om tot hij tegen den muur lag. Hij zat met dien Chineeschen rat van een paar uur geleden... de man, die zoo knap in 't hard wegloopen was. Met... wlen? bracht Sherrington eis ver bluft uit. Als boezemvrienden zaten ze bij elkaar en de rat praatte geen Chineesch... o... neen... uw taal, broeder ten minste... zoo klonk het mij in de ooren. Toen hij mi) zag, vloog hij weg en liet het kind daar vol chang en arak achter... Ter wille van u, broe der, heb ik hem toen meegenomen. van een volkomen zich rekenschap geven van de moeilijkheden en gevaren, aan zulle een onderneming verbonden. Maar gelukkig- had ze „spirit"; zij zou wat de reis zelf be trof, geen rem blijken te zijn en wie weet, hoe ze haar naderhand, als Craydon een maal gevonden was, nog noodig zouden heb ben! Neen, haar tegenwoordigheid was geen bezwaar. Anders stond het met het meegaan van Craydon. De man was een lafaard. Een kerel, die een sta in den weg kon worden, iemand, dien ze waarschijnlijk lang voor het einde der reis ais een koppigen muilezel door slagen en stompen voor zich uit zou den moeten drijven. En dan was er nog iets. Volgens Janet had de kerel haar ten huwe lijk gevraagd en geen uur geleden had hij er op aan zitten dringen dat ze die uiterst gevaarlijke reis ondernemen zou. Dat was op zijn zachtst gesproken zonderling een eigenaardige manier van doen voor een ver liefden jongeman, tenzij hij door het dage- lijksche samenzijn, door de op een reis als deze niet te vermijden intimiteit, vervulling van zijn wenschen verwachtte. Dank zij den kijk, dien hij op het karakter van Husky Craydon had, kon hij om deze ge dachte lachen. Dageltjksche omgang met een man van dat stempel moest onvermijdelijk tot verlies van elke illusie leiden. Maar als dat niet het doei was. Als de pochhans eens andere plannen met het meisje had, rede nen, geheim natuurlijk, om haar tot mee doen aan een gevaarlijke onderneming, zoo als deze ongetwijfeld was, aan te zetten? Terwijl hij over deze nieuwe theorie zat na te denken en naar bewijzen voor de houd baarheid er van zocht, drong het plotseling tot hem door, dat het uur, door Nima ge noemd, allang verstreken was, en dat de man, over wien hij rustig zat te denken, zich niet meer had vertoond. Zou hem een onge luk overkomen zijn? In de donkere straten van Tachien-lu was veel mogelijk en mr. Husky behoorde tot de uitverkoren indivi duen, die altijd en overal in moeilijkheden komen. Ondanks zijn antipathie tegen den mam, hinderde de gedachte hem en toen minuut na minuut verstreek, zonder dat Craydon verscheen, begon hij in ernst ongerust te worden Na een kwartier wachten stond hij op, vast besloten hem te gaan zoeken. Maar juist toen hij naar de deur wilde gaan, hoor de hij bulderend gelach en daarna de diepe basstem van den Thibetaan. Kalm aan wat. sieraad van het blanke ras. De muur is geen deur. Onder het gelach, dat op deze terechtwij zing volgde, hoorde hij strompelende voet stappen. In een verontwaardigd voorvoelen, wat hij te zien zou krijgen, keek Sherrington naar den ingang. Geen twee tellen later ;wam de groote Thibetaan met zijn rechter arm om de zwaaiende figuur van Craydon voetje voor voetje het vertrek in. Een oogen- blik dacht Sherrington, dat den Amerikaan een ongeluk overkomen was. Zijn oogen wer-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6