Binnenlandsch Nieuws wp DE VLUCHT UIT VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE >F U HET COMMUNISTISCHE GEWROET De „boer" H. Koch HET OPTREDEN VAN JUSTITIE EN POLITIE Een ministerieele circulaire in verband met de moordzaak Giessen-Nieuwkerk Het Centraal Stembureau Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck 25 jaar in de Kamer Moeilijkheden bij een Bouwmaatschappij TWEEDE KAMER DE NOORDPOOLVLUCHT MET DE ZEPPELIN In 1931? Noorsch vlieger in het Poolgebied verdwenen Twee bekende vliegers gedood LUCHTVAART Een vaste luchtpostdienst ParijsSaigon VLIEGTUIG-MOEDERSCHIP ALS STEDELIJKE LICHT- CENTRALE Het bracht redding in den nood UIT ONZE OOST WANTOESTANDEN OP EEN CHINEESCHE ONDERNEMING Hoe die toestanden zijn OM WEGLOOPERS TE ONTDEKKEN Mishandelingen werden toegepast KUNST EN KENNIS DE OPGRAVINGEN TE UTRECHT Een Romeinsch bouwwerk voorheen op het Domplein Nieuw land in het Zuidpool gebied De tocht van Byrd naar de Zuidpool ONDERWIJS De wijziging der Lager Onderwijswet Alles voor ilc boeren De actie onder de kleine boeren, die door fen niet-bestaand heerschap worden uitge- ïioodigd adhaesie-betuigingen (en later geld) te sturen aan een welbestaand adres, teneinde een „Europeesch Boereneongre's" te Stichten, is vrijwel doodgebloed, nada', bij toeval tengevolge van domheid en slordig heid was gebleken, dat het een communis tische agitatie-poging was en dat de leider H. Koch zich verschool achter een valschen haam („L. B. Simons"). Volgens de „Standaard" heeft de com munistische arts niet slechts een naam aangenomen, die hem niet toebehoorde, maar bediende zich ook van een plunje, die niet de zijne was; hij moet n.l. •enige malen in een boerenvergadering sijn verschenen met een boerenpak aan, een pet op het hoofd en een pijp in den mond. Thans is echter de naam Simons uit de t>eweging verdwenen (en die van dr. Koch Is er niet voor in de plaats gekomen zoodat de veronderstelling voor de hand ligt, dat hij niet meer „naar buiten" op treedt, zelfs niet met andermans naam of kleeren. Intusschen echter heeft hijwéér een domme en slordige vergissing begaan bij tijn correspondentie; volgens de „Standaard" n.l. is op deze wijze toevallig gebleken, dat het propaganda-materiaal voor het „neutra le Europeesehe Boerenoongres" wordt ver zonden uit een lokaal, dat zóó dicht gele gen is bij het centrum van den Brochure- handel der Communistische Partij Holland, dat het mogelijk was, dat stukken van den laatste terecht kwamen tusschen het aan de boeren toegezonden neutrale propaganda materiaal. Er schijnt geen zegen te rusten op de administratie In de gedrukte „Mededeelingen" van her Europcesche Boerenoongres stond vermela, dat het bureau van het internationaal voor bereidingscomité is gevestigd te Berlijn en dat aan het hoofd staat „de bekende pu blicist Harry Richter." Ook hiernaar heeft de „Standaard "-re- dacteur een onderzoek ingesteld. Hem is caarbij gebleken, dat tijdens het van de Dultsche communistische beweging uitgega ne anti-fascistische congres (9 en 10 Maart te Berlijn gehouden), tevens een bijzondere conferentie is gehouden, eveneens uitgaande van de communisten, ter bespreking van verschillende boerenaangelegenheden". Op die conferentie nu is de actie voor het be faamde „Europeesehe Boerencongres" inge zet en is een voorloopig comité gevormd. Dit voorloopige comité is daarna van 3 tot 6 Juli te Berlijn bijeengekomen en omgezet im een „Voorbereidingscomité". Het congres Kèif zal nu in Februari a.s. te Berlijn wor den gehouden. Bovendien bleek hem, dat „de bekende publicist Harry Richter' 'te Berlijn slechts bekend is als correspondent van de „Pro- kowski Nachrichten", het „officieel" orgaan van de Duitsphe Wolga-republiek, een der republieken van de Russische Sovjet Unie. Niettemin heet die beweging volkomen „neutraal". Wenken hoe Justitie en Politie hebben te handelen De Minister verwacht verslag vóór 15 Februari De volgende circulaire is, naar het Ned. Juristenblad meldt, door den Minister van Justitie aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven gezonden: „De zaak Giessen-Nieuwkerk, die in de laatste maanden den goeden naam van ju stitie en politie in het geding heeft gebracht, moet inderdaad voor beide aanleiding zijn zich op de richtige vervulling van haar taak nog eens opzettelijk te bezinnen. Het feit, dat twee personen ten onrechte een lang durige vrijheidsstraf hebben onderdaan op zich zelf reeds beschamend wint aan ernst, nu daartegenover niet het rustig ge voel kan worden gesteld, dat justitie en po litie in geen enkel opzicht in haar plicht zijn tekort geschoten. Er zijn toch in deze zaak fouten gemaakt, die wat er zij van haar juisten omvang en haar beteekenis voor het verloop van het proces alleen reeds daarom hadden moeten zijn "ermeden, om dat het niet mag voorkomen, dat de vraag of een justitieele dwali-.g op de schuld van justitie en politie is terug te leiden, zelfs maar kan worden gesteld. Deze ernstige aangelegenheid roept vra gen van verschillenden aard op. Doel van dit schrijven is: te wijzen op de noodzake lijkheid, dat justitie en politie m de bestaan de organisatie haar volle kracht en toewij ding geven, opdat richtige functionneering overeehkomstig de gestelde wettelijke rege len en den aard en het doel dezer organen te allen tijde verzekerd zij. Ofschoon ik mij overtuigd houd dat deze les van het gebeurde in haar algemeenheid begrepen is, meen ik teem goed te doen op enkele momenten, die in deze aangelegen heid meer in het bijzonder nair voren zijn gekomen, nog bepaaldelijk de aandacht te vestigen. Vooreerst dan wil ik er op wijzen, dat ook de politie-ambtenaren zich stip: hebben te houden aan het voorschrift var artikel 29 Wetboek van Strafvordering act gebiedt om bij de verhooren van den verdachte en voor de verhooren van getuigen geldt uiteraard hetzelfda (men vergelijke de arti kelen 173 en 274 van het Wetboek van Straf vordering) zich te onthouden van alles wat de strekking heeft een verklaring te verkrijgen, waarvan niet gezegd ka<- worden, dat zij in vrijheid is afgelegd. Dit voorschrift wil niet alleen grotere vor men van physieken en moreelen dwang ver bieden, doch keert zicb in het algemeen tegen onedele middelen dus niet alleen b.v. geweld of bedreiging daarmede, doch in het algemeen alles, waardoor men voor den ver hoorden persoon kunstmatig belang schept bij of hem opwekt tot een verklaring in den door den ondervrager gewenschte.; zin, b.v. door giften of beloften, of hem zoodanige verklaring opdringt, b.v. door hem die te suggereeren. Miskenning van dit voorschrift doet niet alleen gevaar rijzen voor het verkrijgen van onware verklaringen, maar schaadt ten slotte in hooge mate het aanzien van de po litie en het vertrouwen, dat het publiek in de politie moet kunnen stellen. M.a.w. een politieambtenaar die van ver dachten of getuigen verklaringen verkrijgt op een wijze, welke de rechter, had hij ze gekend, zou wraken, is niet alleen een ge vaar voor de rechtspleging, maar ook voor het aanzien van zijn eigen corps. Dit is het geval, zelfs al mocht hi., te goe der trouw zijn en meener dat dt door hem verkregen verklaringen juist zijn Ook dan misleidt hij voorts den echter, aangezien hij de wijze, waarop hij zijn „successen' be haalt, niet noemt en niet kan noemen. Voortdurend toezicht en zich vergewissen, dat niet in strijd met het vorenstaande is gehandeld, is plicht zoowel voor de hoogere politie-autoriteiten als voor de justitieele ambtenaren, die op de gegeven:- der politie moeten voortwerken Men g'eve zich telkens rekenschap, of voor argwaan tanleiding is, en handele c.q. dienovereenkomstig. Dan zij er op gewezen lat artikel 152 Wetboek van Strafvordering de opsporings ambtenaren verplicht om ten spoedigste pro ces-verbaal. op te maken van het door hen opgespoorde strafbare feit en van hetgeen door hen tot opsporing van een strafbaar feit, dat gepleegd zei zijn, is "erricht of bevonden. Met deze processen-verbaal moet worden gehandeld, als in de artikelen 153, 155, 157 en 159 is voorgeschreven. Dit geldt ook voor de Rijksrecherche, voor zoover zij met opspo ring van gepleegde strafbars feiten wordt be last. Deze processen-verbaal dienen bij het dos sier der strafzaak te worden gevoegd. En wat gegevens betreft, niet vallende onuer het vo renstaande, zoo moet in elk geval er aan worden vastgehouden, dat wat ter kennis van den rechter wordt gebracht, ook niet aan de kennisneming van de verdediging mag wor den onthouden. Verder wil ik naar voren brengen, dat het Wetboek van Strafvordering tijdens het ge rechtelijk vooronderzoek met de verhooren belast den Rechter-Commissaris. AI kan deze, ingevolge artikel 177 van dat Wetboek zooveel mogelijk in overleg met den officier van justitie, in het belang van het onder zoek, het doen van nasporingen opdragen en bevelen geven o.a. aan dt rijksveldwachters, zoo mag m.i. deze bevoegdheic nimmer in dien zin worden uitgeoefend, dat feitelijk de taak van den Rechter-Commissaris op den politie-am'otenaar overgaat Het parket zal daarop bij het hiervoren bedoeld overleg kunnen toezien. Ook wijs ik er op. dat voor het opsporings onderzoek in het algemeen heelt te gelden, dat alle bevindingen, die voor eer richtige beoordeeling van waarde kunnen zijn, be- hooren te worden vastgelegd. Ten slotte mag mede in verband met hetgeen hiervoren in de eerste plaats is ge zegd nog wel eens worden herhaald, dat voorzichtigheid bij de toepassing van pre ventieve hechtenis noocug is en althans dat men zich in die omstandigheden we' reken schap geeft, dat daarin een objecties pressie kan zijn gelegen, waar-mede oij de bepaling van de waarde der verkregen- verklaringen wel rekening is te houden Terwijl ik het vorenstaande in uw bijzon dere aandacht aanbeveel, komt het mij dienstig voor, indien u zich ieder voor wat zijn ressort betreft, vergewist, in hoeverre de toestanden dusdanig zijn, dat redelijker wijs een functionneering overeenkomstig het vorenstaande verzekerd is. Ik moge u dus verzoeken het daartoe noodige onderzoek wel in te stellen en te doen instel .er en mij vóór 15 Februari a.s. een beredeneerd ver slag te doen toekomen. Voorafgaande besprekingen, ook met hoofden van politie in uw ressort, zullen hier zijn aangewezen als het meest geschikt om u den werkelijken toestand te dezen te leeren kennen. Wat betreft de Koninklijke Marechaussee, wend ik mij rechtsstreeks tot den Inspecteur van dat Wapen; voor de Rijksveldwac.ht kunt u zich met de onder u ressorteerende dis trictscommandanten verstaan. Hoezeer het bij dit schrijven niet gaat over organisatorische wijzigingen, za) ik het toch, indien uw onderzoek u aanleidiijg geeft op wenschelijkheden van dien aa-d te wijzen, op prijs stellen daarvan kennis te nemen. Opdat aan hetgeen in dit schrijven als noodzakelijk is aangewezen, reeds aan stonds zoo ruim mogelijke kennisneming in de kringen van de betrokken ambtenaren verzekerd zij, doe ik het opnemen in het Algemeen Politieblad." ling tot een maximum van f 1.0.50.000 te ver- leenen, evenwel onder bepaalde voorwaarde. Ten einde voorts een behoorlijk toezicht van gemeentewege op de exploitatie te ver zekeren, achten B. en W. het noodzakelijk, dat aan de vennootschap bepaalde voorwaar den worden opgelegd, welke tevens den raad ter goedkeuring worden aangeboden. De samenstelling. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Januari 1930, voor vier jaren benoemd bij het Centraal Stembureau, bedoeld in art. 32 der Kieswet: a. tot lid em voorzitter nu-, dr. J. van Gelein Vitringa, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; b. tot lid en plaatsvervangend voorzitter, W. H. Vliegen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; c. tot leden: Mr. E. J. Beumer, lid van de Tweeae Kamer der Staten-Generaal; I mr. P. Rink, lid van de Eerste Kamer der taten-Generaal; mr. dr. A. B. G. M. van Ryckevorsel, Com- missaris der Koningin in de provincie N.- Brabant; d. tot plaatsvervangende leden: Mr. G. van den Bergh, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam; mr. J. R. H. van Schalk, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; J. R. Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het volgende jaar en wel 20 September 1930, is het 25 jaar geleden, dat Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck gekozen werd tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het district Gulpen. De heer Ruys werd destijds voor het eerst gecandideerd in de pas opgerichte Kath. Kiesvereeniging te BleijerheideKerkrade. Deze kiesvereeniging bestaat dan ook wel dra 25 jaren. Ze was een der eerste in Limburg. De gemeente 's-Gravenhage moet borg stelling verleenen In de jaren 1919 tot 1923, dus in den crisis tijd op woninggebied, heeft de gemeente 's-Gravenhage op grond van de desbetreffen de raadsbesluiten, geldelijken steun verleend aan de N. V. Bouw- en Exploitatie-Maat schappij „Tuinstadwijk Houtrust", ten behoe ve van den bouw van een 73-ta"l midden standswoningen aan de Laan van Poot, de Houtrust-, Leeuwerik-, Meezen-, Nachtegaal- en Spreeuwenlaan, het Leeuwerik- en Mee- zenplein en de Sportlaan. De steun bestond in het verleenen van een tweede hypotheek uit het noodhypothekenfonds op het 1ste blok woningen naast de daarop door de Ge meentelijke Hypotheekbank verstrekte 3 e hy potheek en in het verstrekken van le hypo theek uit het Rijkshypothekenfonds op de overige drie met rijkspremie gebouwde blok ken. In totaal werd door de gemeente f 983.100 Jhypotheek op deze woningen gegeven. De exploitatie van de huizen heeft niet aan de verwachting beantwoord. Zij heeft feite lijk reeds een belangrijk verlies opgeleverd. Ten einde leegstaan der woningen tegen te gaan was het noodig de huren in den loop der jaren aanmerkelijk te verlagen. Het ge plaatste aandeelenkapitaal der N. V. ad f 113.700 kan als verloren worden beschouwd. B. en W. stellen nu voor, mede uit een oogpunt van de hierbij voor de gemeente betrokken belangen, de gevraagde borgstel- WERKZAAMHEDEN IN STRAFZAKEN Ingediend is een wetsontwerp tot overbrug ging van werkzaamheden in strafzaken van het bestuur der belastingen naar de griffiën der gerechten. Volgens de op het oogenblik van kracht zijnde bepalingen kan de betaling van een geldboete in strafzaken, evenals de uitleve ring van verbeurd verklaarde voorwerpen of de betaling van het bedrag, waarop deze voor werpen bij de uitspraak zijn geschat, op twee plaatsen geschieden: le ter griffie van het gerecht, dat de be slissing gaf, of tot hetwelk de rechter, van ien de beslissing afkomstig is, behoort; 2e ten kantore van den ontvanger van de registratie of, in Rijksbelastingzaken, van den ontvanger van het betrokken dienstvak. Deze regeling wordt, blijkens de Memorie van Toe lichting onlogisch en ongewenscht geacht. Het ontwerp strekt dan ook om, afgezien van de Rijksbelastingzaken, welke tot de fis cale organen in een bijzondere verhouding staan, al de bovengenoemde justitieele hande- delingen bij de justitieele organen te concen- treeren. Naar aanleiding van de persberichten over de Noordpoolexpeditie met de „Graf Zeppe lin", die in April-Mei 1930 had moeten plaats hebben deelt het bestuur van de Aero Arctic mede: In verband met den algemeen ongunsti- gen economischen toestand is het niet mogen gelukken, de assuratie voldoende tijdig tot stand te brengen, dat de Poolvlucht met het luchtschip „Graf Zeppelin" nog in den loop van 1930 zou kunnen plaats vinden. Eerst thans openen zich gunstiger vooruit zichten voor het sluiten van een verzekering zoodat het bestuur van de Aero Arctic met beslistheid hoopt, den tocht in 1931 te kun nen doen geschieden. Steun aan Byrd gevraagd De vlieger Leif Lier, die meegegaan is met den op dit oogenblik in het Zuid-Poolgebied vertoevenden walvischvanger Cosmos, is van zijn vliegtocht niet teruggekeerd en wordt se dert 40 uren vermist. In zijn gezelschap be vond zich de scheepsdokter van de Cosmos, di*. Ewald Schreiber. Ongeveer 16 stoom- treilers zijn thans op zoek naar de vermisten. De reeders van de Cosmos hebben bovendien Byrd telegrafisch om steun gevraagd. In Mexico NEW-YORK, 28 December Volgens een bericht uit Mexico zijn generaal Juanaz Car rate, de chef van den Mexicaanschen militai ren vliegdienst en kolonel Sidar, een zeer bekende Mexicaansche vlieger gedood, toen hun machine nabij Ixtahuata, gelegen 60 K.M. ten westen van Mexico-City neerstortte. Concurrentie voor de NederlandIndië luchtlijn -v Naar het Parijsche luchtvaartweekblad „Les Ailes" verneemt, bestaan er ernstige plannen om te geraken tot een geregelden luchtpostdienst tusschen Parijs en Saigon, het groote handelscentrum van Fransch IndoChina. Een particuliere maatschappij heeft zich tot de directie der Fransche poste rijen gewend met het voorstel op het ge noemde traject een luchtpostdienst in het leven te roepen. De maatschappij vraagt geen directe rijkssubsidie, doch alleen een toe slag, naar gelang van de hoeveelheid ver voerde post, op welke basis ook de Ameri- kaansche luchtvaart-maatschappijen wer ken, en die zooals bekend, op die basis ook winsten maken. Indien deze plannen tot uitvoering ko men, zal de Fransche verbinding ongetwij feld een concurrent worden voor de Neder landIndië luchtlijn der K. L. M., daar de Fransche lijn dan tot Bangkok in Siam over vrijwel hetzelfde parcours zal loopen als onze luchtpostverbinding met Indië. Terwijl stormen en zware regens het midden-Westen en het Oosten van Amerika teisterden, was de Puget Sound zoo goed als droog. Tengevolge van die droogte, kwam het water in Lake Cusham, welk reservoir reeds jarenlang de kracht levert voor de stedelijke electrische centrale van de stad Tacoma, te laag om de dynamo's aan den gang te kunnen houden. Hierdoor werd Tacoma bedreigd door halve duisternis bij nacht en een groote stagnatie in de in- dustrieele bedrijven. Molens en fabrieken werkten reeds op halve kracht, terwijl de geheele bevolking iederen dag met spanning de weerberichten las, hopende dat aan de noodlottige droogteperiode een eind zou komen. Dat lang verbeide einde is thans plotseling gekomen, dank zij de Amerikaansche Marine. Het geweldige vliegtuig-moederschip „Lexington" werd naar Tacoma gestuurd tusschen het schip en de stad werden elec trische kabelverbindingen tot stand ge bracht en thans leveren de reusachtige gene rators van de „Lexington" een maand lang gedurende twaalf uren per dag de noodige electrische kracht om de stad te verlichten en de verschillende electrisch gevoede be drijven aan den gang te houden. Men hoopt dat binnen vier weken het Cusham-meer weer zijn normaal niveau zal hebben bereikt. De stad Tacoma betaalt aan de Marine i ct. per kilowatt-uur; verder kost de aanwezigheid van het schip 6oo dollars per dag. De totale kosten die de gemeente Tacoma na verloop van 'een maand aan de Marine zal hebben te betalen, worden op 66.000 dollar geschat, welk bedrag bijzonder voordeelig wordt geacht. Gedurende den nacht Wordt nog stroom geleverd door twee kleine centrales aan den wal In den jongsten tijd schrijft men aan de Ind. Crt. zijn de arbeidstoestanden in de cultures in het centrum der belangstelling geraakt en het is toe te juichen, dat door bijna alle dagbladen ongewenschte arbeids toestanden met spoed worden gesignaleerd. Begrijpelijk dat de meeste aandacht van het bestuur werd geschonken aan Java en Suma tra en afgelegen ondernemingen elders in het vergeetboek geraakten. Hiervan een treffend voorbeeld: In de El- papoetihbaai. onderafdeeling Amahai (Ce- ram), zijn gevestigd twee Europeesehe en 1 Chineesche onderneming, welke laatste meer afgelegen ligt. Sedert eenige jaren werden op beide Europeesehe ondernemingen veel ver beteringen in de arbeidstoestanden gebracht, Ik noem onder meer goede hospitalen met een geneesheer en verplegend personeel, be tere behuizing, verstrekking van goed drink water, voeding etc. Een schrille tegenstelling hiermede vormt bovengenoemde Chineesche onderneming. Daar heerscht o.m. een zeer hooge malaria- sterfte onder de ruim 500 arbeiders, van wie de helft bestaat uit niet-Cerammers. Van geneeskundige voorziening is daar nimmer sprake geweest, zelfs een Inlandschen verpleger achtte men overbodig. Een Chinee sche krani, tevens tokohouder, speelt voor medicijn-man en deelt dan pillen en tabletten uit. Wie sterft, wordt begraven en geen haan kraait er verder naar. Moet er dan nog gesproken worden van goede behuizing, drinkwater en voeding? Aan het laatste heeft de Chineesche beheerder echter wel gedacht. Een groote, ruim voor ziene toko met 4 verkoopers voorziet den koe lie van de noodige levensmiddelen tegen monopolieprij zen. Immers geen andere ver- kooper wordt op de onderneming geduld; hij heeft zoodoende het rijk alleen. Het mes snijdt diep en dubbel. Hiervan een staaltje. De Europeesehe on dernemingen voorzien in haar eigen belang het volk van levensmiddelen tegen lage prij zen, 1 katti rijst voor een dubbeltje, een katti gedroogde visch of vleesch voor f 0.35. De prijzen op de Chineesche onderneming zijn respectievelijk f 0.15 en f 0.60. De koelie is verplicht alleen daar te koopen; de nabijgelegen toko's zijn op een dagreis van de onderneming verwijderd. Door nog andere financieele systemen zijn alle arbeiders totaal afhankelijk gemaakt van den Chinees. Er is echter De beheerder vroeg kort geleden een nieuwe concessie aan. Toen de Alfoersche bevolking vernam, dat ze bedreigd werd mettertijd uit a aar bosschen te zullen worden verdreven, verzette zij zich hiertegen met kracht cn dreigde met een gewapenden aanval op de onderneming, wat der koeliebe volking een angstneurose bezorgde. Deze krijgshaftige Alfoeren zijn met recht zeer ge vreesd. Een spoeatussehenkomst van het bestuur (gezaghebber) bedaarde de gemoederen eenigszins. Geheel rustig is het nog niet en nog steeds vreezen de arbeiders een overval. Van boven- gemelden wantoestand is het bestuur natuur lijk sinds jaren op de hoogte, doch nimmer werd daartegen geprotesteerd. De beheerder hield er bovendien nog het trucje op na. om. zoodra als een gouvernementsstoomer in zicht is, alle koelies in het bosch te zenden. Men zag en vond dan niets. De arbeidsin spectie vond het steeds buiten haar waardig heid een Chineesche onderneming te inspec- teeren. De nabijgelegen Europeesehe onder nemingen werden echter wel met bezoeken vereerd. Is het in den modernen tijd niet noodzake lijk vraagt het blad ten slotte gelijke monniken gelijke kappen te geven? De hoofdtandil van de onderneming Sim pang Ampat is door de veldpolitie van Loe- boeq Pakam aangehouden, in verband met een mishandelingsperkara. Het geval heeft zich, naar de Sumatra Post meedeelt, als volgt toegedragen. Onlangs wisten 12 Chineesche koelies van genoemde onderneming te drossen. Een hun ner werd een paar dagen geleden in Bindjei opgevat en naar de kebon teruggezonden, waar de hoofdtandil van den koelie te weten trachtte te komen, waar zich de overige weg- loopers bevonden. De koelie beweerde zulks niet te weten; waarom de hoofdtandil meen de tot een hardhandiger optreden te moeten overgaan. Hij sloot den koelie in een hok in de hoodtandilswoning op en deed hem een flink pak slaag toedienen. De man bleef zoo eenige dagen lang de gevangene van den hoofdtandil zonder dat iemand kennis droeg van het feit, behalve een tjenteng, die deze behandeling wat al te bar vond en de veld politie van Loeboeq Pakam van het gebeurde in kennis stelde. De politie ondervroeg den hoofdtandil, die ontkende doch bij de huiszoeking werd de koelie aangetroffen, die uitwendig geen tee kenen van mishandeling vertoonde, doch over inwendige pijnen ldaagde. Zijn toe stand was van dien aard, dat hij naar het hos pitaal te Loeboeq Pakam moest worden over gebracht. De hoofdtandil werd gearresteerd. De waarschijnlijkheid, dat op de plaats van het Domplein te Utrecht een Romeinsch bouwwerk heeft gestaan, is, aldus het maand blad Oud-Utrecht, nog gestegen door het vinden van vier wigvormige steenen, die aan den voorkant een goed bewaarde profilee ring vertoonen. Er is voldoende bewaard om een monumentale boog te reconstrueeren. Het feit, dat deze vier steenen te zamen ge vonden zijn in onregelmatige ligging, juist zooals ze neergevallen zijn, weerlegt de theo rie, dat al het Romeinsche bouwmateriaal, dat in Utrecht gevonden wordt, van afbraak uit het naburige Vechten afkomstig is. De boog moet hier gestaan hebben en ingestort of neergegooid zijn. Misschien de allermerkwaardigste vondst maar dit is nog een groot probleem is een groote steen met Romeinsche inscriptie. Aan de ontcijfering wordt alle moeite besteed maar ze eischt tijd en geduld. De kuil wordt thans dicht gemaaktde opgravingen moeten wachten tot na den win ter. Kamp McKinley op 85 gr. 26 min. Z.B» en 157 gr. 10 min. W.L. Het was een merk waardige tocht. Wij vonden de zaken hieï heel anders dan Amundsen ze had gezien. Wij verlaten thans het kamp om een dichtbij gelegen top te beklimmen, teneind^ een uitzicht te hebben op den grooten gMfc scher ten oosten van ons. Wij krijgen hier een anderen indruk vaa het land naar het oosten, hetwelk door Amundsen was gemeld en dat hij had waar genomen op zijn tocht naar de Zuidpool, op welken tocht hij zich meer naar bet wes*»B had bevonden dan wij thans sijn. Wat wij hier waarnemen, klopt met dt berichten, door Byrd mee naar huis gebracht van zijn vliegtochten voor het aanleggen va0 dépots en zijn tocht naar de Rooi. Carmenland wijkt veel af van de opvattint, die kapitein Amundsen er van had gekregen. De bergen in het oosten loopen in een andere richting dan Amundsen meende, toen hij ze voor het eerst zag van een ver verwijderd punt op de barrière. Berichten uit Nev, ouden in t De biologische groep van Byrd's expeditie heeft aan den voet van den Axel Heiberg- gletscherhet berichtendepót gevonden, dat Amundsen na zijn terugkeer van de Zuid pool daar achttien jaar geleden heeft opgericht In een draadloos bericht aan Byrd meldt dr. Gould dat hij onder een hoop steenes een kan met 20 liter petroleum, twee pakken lucifers en andere voorwerpen met een mede- deeling van Amundsen, gedateerd 6 Januari 1912 heeft gevonden. Deze mededeeling bevat een korte beschrijving van het laatst* gedeelte van de expeditie en de verklaring, dat Amundsen van 14 tot 16 December aan de Zuidpool heeft vertoefd. Dr. Gould nam afschrift van de mededeeling van Amund sen, voegde een eigen bericht eraan toe over zijn eigen expeditie en bracht het depót weer in den toestand, waarin hij het had ge vonden. Door Noren ontdekt Wolff meldt uit Oslo De vlieger-kapitein Rilser Larsen van de Norwegia-expeditie deelt mede, dat hij en kapitein Lützow-Holm in de Haakon VII- zee in het Zuidpoolgebied tusschen Couts- land en Enderbyland nieuw land hebben ontdekt, dat zij voor Noorwegen in bezit hebben genomen. De beide vliegers verlieten de Norwegia met hun vliegtuig, daalden op een open plek in het water, begaven zich met hun ski's naar het land, heschen de Noor- sche vlag en vlogen daarna naar het schip terug. Een bericht van den leider der geolo gische groep Russel Owen meldt d.d. 19 dezer uit Klein- Amerika, de overwinteringsplaats op de ijs- barrière van Ross aan de Walvischenbaai Dr. Lawrence Gould, de leider van de geologische groep, die in het Koningin Maudgebergte werkt, zond het volgende radiobericht naar Klein-Amerika Beter weer maakt het mogelijk, dat wij de laatste twee dagen verder konden reizen. Hedennacht hebben wij gekampeerd in De Memorie van Antwoord Verschenen is de Memorie van Antwoori over het wetsontwerp tot wijziging van arfc 193, vijfde lid, der Lager Onderwijswet 1920 en van par. 11 van art. LXIV der Wet van 16 Februari 1923, tot wijziging van de L. O.-wet 1920. Tegenover de leden, die meenden, dat het voorstel tot verlenging van den termijn, gesteld in par. 11 van art. LXIV der Wet van 16 Febr. 1923, niet wordt gerechtvaardigd door het motief, dat het niet wenschelijk is om de werking van het vijfde lid van art. 193 der L. O.-wet 1920 automatisch te laten eindigen zoolang het resultaat van den arbeid der Staatscommissie-Rutgers nog niet be kend is, stelt de minister zijn opvatting, dat dit argument niet krachtig genoeg is om met betrekking tot bedoelde par. 11 een geheel ander standpunt in te nemen dan ten aanzien van art. 193, vijfde lid der L. O.-wet 1920* Ook in de verlenging van den in art. 193, vijfde lid, gestelden termijn ligt ongetwijfeld een element van bezuiniging. Bovendien heeft par. 11 door het bij de Wet van 30 December 1927 daaraan toegevoegde tweede lid veel van haar scherpte verloren, zoodat men naar 's ministers meening zeker te ver gaat om een als tijdelijk bedoelde handhaving van deze paragraaf als „onrechtvaardig" te qualificeeren. De minister acht het in hooge mate wenschelijk, niet incidenteel omtrent deze aangelegenheid te beslissen, doch, althans voorloopig, het rapport der Staats commissie af te wachten en elke belangrijke wijziging in de bestaande wetgeving, welke van invloed zou kunnen zijn op de resul taten van den arbeid der Staatscommissie te vermijden. 119. Daar stond nu ons arm Duimpje weder. Hij had helaas geen hempje aan, de wilden kwamen aangeloopen, bleven verwonderd om hem st^an. Zoo'n gekken vent ze nooit aanschouwden. Ze keken er verwonderd naar, in plaats van vleesch en beenen, zat hij met hout en schroefjes aan elkaar. 120. Men vond, dat Duim niet zoo kon loopen, 't was gewoon weg geen gezicht, daarom moesten zü Duimpje helpen, hel pen is toch ieders plicht. Trijn was de eerste, die wou helpen, ze hem haar boezelaar bood. „Ze is wat te kort voor jou," zei ze, „doch 't is toch iets voor in den nood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7