HENDRIK ANDRIESSEN Maria-Stichting TWEEDE BLAD DINSDAG 31 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 1 odYLuziek EEN BUITENLANDSCH OORDEEL lederen middag van 2-3 uur Polikliniek Belangrijke data OP BEZOEK BIJ JUFFROUW PEETERS TE BLOEMENDAAL Bij haar aftreden als presidente van den R. K. Vrouwenbond Voor de Stille Armen Wat zal 't zijn over de composities van onzen stadsgenoot - J. S. JANUARI 3 Januari Uitbreiding van het aantal kapelaans in de Kathedrale kerk (van 3 op 4). 12 Januari Jubileum G. Zemel, 25 jaar agent van Politie. Behandeling der Haar- lemsche Gemeentebegrooting. 14 Januari Autobusdienst HaarlemBe verwijk opgeheven (Schweitzer). 21 Januari Ernstig ongeluk bij het bob sleeën te Bloemendaal waarbij een 7-jarige Jongen werd gedood. 22 Januari Overleden J. G. Nijk, oud- directeur der Rijkskweekschool te Haarlem. 25 Januari Bezoek van Mgr. J. D. J. Aengenent aan de Middenstandsvereeniging te Haarlem. Rede van Mr. P. J. M. Aalberse. 26 Januari Mgr. M. P. J. Möllmann licht ongesteld. 29 Januari Diefstal in de Kathedrale Kerk. FEBRUARI 8 Februari Doodelijk ongeluk in de Nau we Appelaarsteeg. 15 Februari Mgr. M. P. J. Möllmann 60 Jaar. Haarlemsche Hanzebank met de 5de uitkeering begonnen. Dr. August Borms in het Kennemer Ly ceum. 19 Februari De koude-maatregelen van B. en W van Haarlem. Een gift van den Bis schop voor de Roomsche werkloozen. 22 Februari Mgr. Aengenent brengt een onverwacht bezoek aan de spijskokerij tij dens het etensuurtje. 22 Februari De officieele opening van de H.B.S. aan het Santpoorterplein. MAART 1 Maart Jaarvergadering H.O.V.; een te kort van f 4000. 9 Maart De Zeereerw. Heer J. C. C. Groot rector te Oegstgeest wordt tot verant woordelijk redacteur van het weekblad ,,St. Bavo" benoemd. 12 Maart Aanbesteding van 35 woningen Van ouden van dagen. 20 Maart Jaarvergadering van R. K. Bond van Handelaren in Melk- en Melkpro ducten. APRIL 4 April Inbraak in de Kamer van Koop handel te Haarlem. 9 April Z.D.H. Mgr. Aengenent te Rome. 15 April Z.D.H. Mgr. Aengenent in audiëntie bij Z.H. den Paus. 20 April Het comité van Katholieke Actie te Haarlem. Geen officieele Bisschop pelijke goedkeuring voor R. K. Gemengde Tooneelvereenigingen. 29 April 38-jarige krankzinnige K. ver wondt zijn vrouw op de Zomerkade en tracht zichzelf daarna van het leven te berooven. 30 April In den afgeloopen nacht vier inbraken te Haarlem. Diefstal in het Frans Hals-Museum. MEI 7 Mei Optocht door de politie bij de Jansbrug uiteen gedreven. 10 Mei Huldiging van dokter C. H. Kue rten Herdenking van de oplossing der Romein- sche Kwestie. 14 Mei Kanunnik dr. Ph. M. Vlaming 70 jaar. 23 Mei Feestelijke herdenking van het 15-jarig bestaan van den R. K. Dioc. Vrou wenbond. 25 Mei Zilveren jubileum van de Pa rochie van den H. Joannes den Dooper. JUNI 17 Juni Afscheid van den heer J. E. A. R. van Helker, hoofdinspectur bij den dienst Weg en Werken der E.S.M. 3 Juni De door Haarlem te betalen schadevergoeding; een advies van minister Kan, dat voor Haarlem niet onfortuinlijk is. 7 Juni De. -aiar.ssen van net politieper soneel. Een nota an den neer Kit in aan B en W. 80ste verjaardag van Aug. Lindner. 10 Juni Aanbesteding van het maken van bazalt-kademuren langs den Gasthuis singel. 17 Juni De heer W. Saeys, aannemer, speciaal bekend als bouwer van den Stads schouwburg, overleden. 20 Juni Demonstraties van de vereeni- ging der 17 woningen. Relletjes aan de Centrale Werkplaats. 21 Juni Tien-jarig bestaan van het Ge zelschap der Vrouwen van „Bethanië." Hul diging van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose, die 25 jaar bestaat. 23 Juni Encycliekmeeting. JULI 1 Juli 80ste Algemeene vergadering Ned Mij. tot Bevordering der gezondheid. 7 Juli Zilveren jubileum van het Dioce saan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem. 25 Juli Melkstaking in Haarlem. Ech ter geen gebrek! 26 Juli Een .Jonker stichting" te Haar lem? Een commissie benoemd. 29 Juli Thuiskomst van pastoor Compa- nus. 31 Juli Volksfeesten te Zuid-Schalkwijk AUGUSTUS I Aug. J. Nelissen viert zijn zilveren zangerjubileum. De heer S. C. de Haas van Dorsser, de nieuwe directeur van het Arm wezen te Haarlem. 5 Aug. Verijdelde inbraak bij den juwe lier Voet in de Anegang. 9 Aug Ernstige brand in de Vogelen- buurt te Haarlem Noord. Een winkelhuis ge heel uitgebrand. Groote waterschade. 13 Aug. Gouden jubileum van café Restau rant Brir.kmann. 18 Aug. Een auto met acht Haarlem mers in de Rotterdamsche Schie. Een doode. 20 Aug. Het Concertgebouw gemoder niseerd. 22 Aug. 82-jarige man levend verbrand in perceel 49, Kerklaan. 27 Aug Herdenking 75-jarig bestaan van Ie spijskokerij der St. Vincentiusvereeniging. 29 Aug Automobilist rijdt door de af- sluitboomen aan de Kleverlaan. De auto door den trein gegrepen en gedeeltelijk vernield. SEPTEMBER 6 September Feestweek Generaal Cron- jéstraat. 12 September De voorzitter van den Raad van Arbeid, de A. B. Michielsen, zal Haarlem verlaten. 14 September De R. K. Bond van Waschindustrieeien bestaat 12 'A jaar. 18 Sept. Rector J. P. J. Kok is eervol ontslag verleend, als geestelijk adviseur van verschillende vereenigingen. 19 Sept. Brand bij de firma Haan in de Barteljorisstraat. De feestelijke opening van de Dahliatentoonstelling. 20 September Jubilea bij den R. K. Bond van Bouwvakpatroons. De heeren Klein Schiphorst, Nelissen, Cobelens en Jonck- bloedt, 12 X' jaar bestuurslid v. d. afdeeling Haarlem 22 September 40-jarige bestaan Man nenkoor Proza en Poëzie". 26 September Felle brand in de Hellen- brekersteeg. 29 September Afdeeling Haarlem van de Ned. R. K. Volksbond bestaat 40 jaar. 40 jarig bestaan der roodbroeken. 30 Sept. Afscheid van den heer J. N. Hendrix als Gedeputeerde. OCTOBER 4 Oct. 25-jarig bestaan E.S.M. Opening Haarlemsche Kruideniersbeurs. 9 October Jaarvergadering in het R. K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem. '2 October Overste Van Wagtendonk overleden. 13 October De Graf Zeppelin ook boven Haarlem. 14 October Aanbesteling nieuwe Groote Houtbrug. 17 October De R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen bestaat 10 jaar. 19 October Brand aan het Noorder Bui ten Spaame. 28 October Jaarlijksche Algemeene Ver gadering van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede NOVEMBER 4 November Begrafenis van Felix Togni. 12 November Zilveren jubileum Notaris W. van Niekerk. 23 November Jhr. Mr. F. W. v. Stirum overleden. DECEMBER 3 December Onthulling van het Lorentz- monument. 12 December Ernstige stagnatie in den Tramdienst Haarlem-Zandvoort. Beugel van den motorwagen trekt stroomkabel en een paal naar beneden. 16 December 162ste Algemeene Vergade ring van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. 24 December Winkelhuis in de Bartel- orisstraat uitgebrand. De bewoner kon zich met moeite redden. te laten. En ik wil de eer aan mijzelf hou den, voor ze me aan den dijk zetten." Wij moesten onwillekeurig lachen. Of de Vrouwenbond juffrouw Peeters ooit van den troon zou stooten, dat was toch wel een erg pessimistische gedachte. „U kunt me gelooven of niet" ging ze voort, „maar ik vind aftreden niet zoo verschrik kelijk. Ik maak me echter bezorgd over mijn opvolgster. Als de vrouwen nu maar besef fen, dat er een flinke, jonge kracht aan het stuur moet komen, een ontwikkelde vrouw, die weet te handelen en door te tasten, een presidente die boven de anderen staat en ontzag heeft duor haar optreden." ,,Ja.... Ja," zuchtten wij. „Maar kalm de vergadering afwachten en dan zult u zien, dat de Katholieke vrouwen in Haarlem, toch de bisschopsstad, begrijpen, welk een gewich tig besluit zij moeten nemen." „Vooral ook de betere dames moeten 14 Januari op de vergadering komen," vermaan de juffrouw Peeters, „o, ik zou ze wel willen halen, ik zou ze wel willen uitnoodigen vanaf de daken We stelden haar gerust, door haar te ver zekeren, dat de Bavo te klein zou blijken, doch ze schudde het hoofd en lachte fijntjes, alsof ze zeggen wilde, „daar raaien jullie ook maar naar." Toen gingen we gezellig grabbelen in de oude doos en wckelijk we vonden interessan te vergeelde papieren. Juffrouw Peeters is nu ruim 12 jaar be stuurslid en voorzitster van de afdeeling Haarlem van den Vrouwenbond. Vruchtbaar is haar werken zeer zeker geweest. Het was in de woelige revolutie-dagen, toen zij aan het bewind kwam en de Vrouwenbond in enkele dagen tot 2000 leden zag groeien. In alle kerken werd de vrouw op haar plichten ge wezen en gelukkig werden die begrepen. Maal laten we onze gastvrouwe zelve aan het woord laten: „In die dagen was het een strijd van er op of er onder en ik als 69-jarige vrouw, kon niet hebben, dat ze steeds maar verkondigden, dat oude menschen veel kwaad in de oorlogsjaren deden. Ik hanteerde den voorzitters-hamer en trok ten strijde. Heerlijk was die tijd en groot de voldoening. Lang zamerhand volgde toen weer een reactie, maar we mogen thans toch niet tevreden zijn. Rector Borsboom, thans deken van Noordwijk, was in die dagen de geestelijke adviseur en we hebben menig gezellig uurtje bij Z.Eerw. thuis doorgebracht, als we verga derden." ,,Wat zijn nu de aangenaamste herinnerin gen?" informeerden wij. „Het groote feest bij mijn tachtigsten ver jaardag," antwoordde de juffrouw spontaan, „dat was prachtig en onvergetelijk. Toen heb ik echt bemerkt, dat de Haarlemsche vrou wen van mij hielden. En dan het 10- en 15- jarig bestaan van den Diocese en Bond. Haarlem is toen waardig voor den dag geko men, dat staat vast." Ja, werkelijk, het staat in de convocatie, die aan de leden van den R. K. Vrouwen bond is gezonden. Juffrouw Peeters moet periodiek aftreden als presidente en zij stelt zich niet herkiesbaar. Dat was voor ons een aanleiding om eens naar Bloemendaal te gaan, om een praatje met deze krasse 82-jarige pionierster te maken. De dienstbode gaf ons te kennen, dat de juffrouw niemand kon ontvangen, doch toen wij mededeelden, dat we van de „Nieuwe Haarlemmer" waren, veranderde de zaak plotseling. Even later werden we door haar hartelijk ontvangen en tusschen de bloemetjes, die kleur en leven aan de kamer gaven, bespra ken we oude tijden. De gastvrouwe was weer geheel hersteld en we zagen haar weer als voorheen met wollen sjaal en tasch met zil veren beugel. „Waarom ik aftreed?" antwoordde ze op een desbetreffende vraag, ,,wel omdat ik den tijd gekomen acht om te gaan. Als je 82 jaar bent, behoor je de zaak aan een ander over Mejuffrouw Peeters Het was werkelijk niet mogelijk om lang bij oude tijden stil te staan, want steeds speelde de groote komende gebeurtenis onze gastvrouwe parten. Dat nam al haar gedach ten in beslag. „De bisschop ziet me heelemaal niet graag weg gaan," ging ze voört, „het is heelemaal niet naar zijn zin." „Welke idealen zoudt u nog gaarne verwe zenlijkt zien", was onze volgende vraag. We spraken over idealen met een 82-jarige! Be wijst dat niet voldoende hoe jeugdig het hart van juffrouw Peeters nog is! „Nou," zei ze, „ik had een vereeniging wil len hebben voor rustbehoevende moeders en dat hebben ze op de diocesane vergadering niet gewild. Dat vind ik verschrikkelijk en ik voel me daardoor werkelijk gegriefd. Nu is opgericht een Vereeniging voor hulpbe hoevende leden van den Vrouwenbond, maar ik vond, dat alleen de moeders daarvan moe ten profiteered Hoevele zijn er niet, die door een bevalling of door zorgen hoognoodig rust moeten hebben. Ik blijf bij mijn idee, dat ze spijt van dat besluit zullen hebben." Juffrouw Peeters was rood geworden, de bloemen schenen op de tafel te trillen en het was alsof de portretten aan den wand lee- lijke gezichten trokken. „Alles komt terecht," vergoeilijkten wij, en over de keuze van een nieuwe presidente behoeft u ook vast niet bezorgd te zijn." Toen we afscheid van haar namen, bewon derden we opnieuw haar jeugdige flair, haar temperament en haar liefde voor het ver- eenigingsleven. En op straat dachten we nog lang na over dit sympathieke onderhoud. Waf- zou het heerlijk en hoopvol voor de toekomst zijn, als er meer Katholieke vrouwen zóó waren!!! Ingekomen N.N Zaterdagmorgen nam de burgemeester van Warmond, de heer A. 3. Schölvinck, afscheid van de gemeente in verband met zijn aan gevraagd ontslag. Burgemeester Schölvinck te midden van den raad. VREEMDELINGENVERKEER Nieuwe banen De voorzitter van Vreemdelingenverkeer, Jhr. Mollerus, schrijft in de „Opr. H. Crt.": Het is vrijwel algemeen bekend, dat dooi de Haagsche Vereeniging van Vreemdelin genverkeer een reorganisatieplan openbaar is gemaakt, dat in den lande veel belang stelling heeft getrokken. Ook het Bestuui der Haarlemsche V.V. heeft zich bezig ge houden met dit plan en naar aanleiding daarvan een uitvoerig rondschrijven gericht tot tal van organisaties in onze stad. De resultaten van dit rondschrijven zullen m de a.s. jaarvergadering nader onder het oog worden gezien en zoo mogelijk zal daar een beslissing worden genomen. Wat wordt met het Haagsche plan be doeld? In het kort komt het hier op neer, dat men eenerzijds wil komen tot een meei uitgebreid en vooral beter geoutilleerd Bu reau der Vereeniging, anderzijds tot het betrekken van een grooter aantal belang hebbende groepen bij het werk der Vereeni ging. Over het eerste punt heb ik al meer dan eens in deze kolommen mijn meening op schrift gesteld, zoodat ik -mij ditmaal wensch te bepalen tot enkele opmerkingen over het tweede punt. Het spreekt wel vau zelf, dat in het algemeen gesproken nie mand bezwaren zal hebben tegen een oor deelkundige uitbreiding van de werkings sfeer ecner plaatselijke vereeniging van Vreemdelingenverkeer. Toch zal men m. i. ernstig rekening moeten houden met net feit, dat niet iedere plaatselijke vereeniging het Haagsche recept zal kunnen toepassen en dat dan ook van de plaatselijke omstan digheden afhangt, welke organisaties bijv. voor medewerking in aanmerking komen. Bij de uitnoodigingen, welke hier te Haar lem tot dit doel verzonden zijn is daarmede zooveel mogelijk rekening gehouden. De vraag doet zich daarbij voor of ook con tact gezocht moet worden met de vereeni gingen voor Vreemdelingenverkeer in onze onmiddellijke omgeving. Voorzoover het deze vereeniging in Heemstede betreft, is dit m.i. van zelf sprekend trouwens met haar bestaat reeds een meer intensieve sa menwerking anders wordt het met be trekking tot onze zustervereeniging in Zandvoort .Ik heb speciaal over die samen werking met enkele vooraanstaande Zand- voortenaren van gedachten gewisseld, waar bij duidelijk bleek, dat de algemeene be langen der beide vereenigingen parallel loo- pen, doch dat de meer speciale belangen zeer sterk uiteen loopen. Hoewel Haarlem en Zandvoort zeer dicht bijeenliggen brengt het karakter dezer beide plaatsen mede, dat zoo het tot samenwerking moet ko men deze ook een bijzonder karakter zal moeten dragen. Het is hiermede geheel an ders gesteld dan bijv. met de vereenigingen van V.V. tusschen Dieren en Arnhem, in het algemeen met die, welke op de Veluwe zetelen, waar het aanzien der plaatsen min der uiteen loopt dan bij Haarlem en Zand voort en waar het natuurschoon voor allen overherscht. Bij de bovenomschreven smenwerking is er nog een punt, waaraan van te voren de noodige aandacht besteed dient te worden. Ik bedoel: het op elkanders terrein werken. Voor mij persoonlijk meen ik, dat de V. v. V., waar noodig, regelend kan optreden, van tijd tot tijd het initiatief kan nemen tot het tot stand brengen van veel, wat een in tensief vreemdelingenverkeer saai bevorde ren, doch dat daarbij anderer terrein ver meden moet worden. Het is m. i. onjuist een soort concurrentiestrijd te gaan aan vaarden, zooaat ik bijv. een combinatie der vereeniging met een of ander reisbureau onjuist acht. Dat alles beteekent intusschen niet, dat V.V. een soort passief bestaan moet hebben, zeker niet. Wil men de be- teekenis van haar werk voldoende naar bui ten doen uitkomen, dan zal zij met alle ge paste middelen, het vreemdellngenbezoek aan onze stad moeten prikkelen en als ce vreemdelingen eenmaal aangeland zijn, zorgdragen dat zij datgene, te bezichtigen krijen, waarin zij belangstellen en die be handeling ondervinden, dat een volgend be zoek bij voorbaat verzekerd is. Het reorganisatieplan biedt vele mogelijk heden en in het belang onzer stad is het te hopen, dat bij gelegenheid der komende jaarvergadering, zal blijken, dat voor dit plan de noodige belangstelling bestaat. AANRIJDING TUSSCHEN AUTO EN TRAM Gistermorgen had om half elf op het kruispunt Tempeliersstraat-Van Edenstraat een aanrijding plaats tusschen een auto en een tram, gaande in de richting Zandvoort. De aanrijding ontstond, doordat de zij ruiten van den auto waren beslagen, waar door de bestuurder de tram te laat op merkte. De auto werd zwaar beschadigd; de bestuurder kreeg eenlge snijwonden aan zijn rechteroog. Van de tram werd de linker-lantaarn vernield. f 2. N.NI-— E.Kio.— A.L.D.J25 N.N6.— C.M. io.— J.V. io.— e. H. Antonius 2-50 t. e. H. Theresia, op hoop van beterschap 5- Uit dankbaarheid 2.50 S.V. postcheque 10.— Oudejaarsavond, tijd van balans, terug blik, nadenken Eens welgesteld, flinke zaken, zeer bevredigende balans. Toen tegen spoed, slag op slag onophoudelijk, ten slotte .arm. Wij verschaffen bijstand, betalen vuur en licht en zelfs levensonderhoud, gaan langzaam verder, vinden vroegere vrienden bereid ook te helpen, de zaak begint te loo pen, het gaat beter en thans.... herleefd I Proficiat. Een ander,.... fatsoenlijk man, attent, actief, bekwaam, doch uit zaken geraakt. Het geheele jaar met ijver alles aangepakt, alles geprobeerd vruchteloos Blijf hopen en werken, wij hopen te blijven steunen. Ziekte, dood, inkomsten vervlogen, broo deloos Moed houden, achter de wolken schijnt de zon Wij zijn nooit alleen, onze vrienden en weldoeners zijn altijd weer daar om te hel pen. Wat zien wij een lijst van giften en gaven. Wat vermelden onze bladzijden een reeks van edele daden, om zoo te zeggen, met gouden letters opgeteekend tot lof van God, onze stille armen en hun weldoeners tot heil en zegen Al onze wenschen vervuld Ach, al zijn wij nog zoo dankbaar, hoe zou hierop be vestigend geantwoord kunnen worden He- aas wij moeten ons beperken en menigmaal moeten wij een hulp ontzeggen waar deze een redding had kunnen zijn. Doch met vertrouwen gaan wij verder, hopen op veler bijdragen en hebben zelfs de stoute verwachting en stille hoop om in het nieuwe jaar in aanmerking te mogen komen voor eenige deugdelijke legaten. Armoede voorkomen is niet alleen een goed werk, maar daar het welvaart bevordert is het ook aller belang Zalig Nieuwjaar. Voor uwe bijdrage houden wij ons immer De toestand van den 57-jarigen arbeider P. aanbevolen, zij wordt gaarne in ontvangst Hageman, die gisteren van een ladder viel genomen aan het Bureau dezer courant en daarbij een arm en een been brak, is be- j en bij onzen penningmeester, den heer vredigend. j P. J. Busé, Gasthuissingel 64, Postgiro 13543 HET ONGEVAL BIJ HET ROOIEN DER BOOMEN AAN DE KERKLAAN Toestand bevredigend „Nul n'est prophéte en son pays." Deze eeuwig ware spreuk heeft in den loop der tijden nog niets van haar algemeene juistheid verloren. Ze werd ons weer eens te binnen gebracht toen we dezer dagen van een vriendenhand een aantal gegevens ont- vingén, waaruit duidelijk bleek, met hoe veel geestdrift en met hoeveel voldoening men in den vreemde reageert op de com posities van onzen stadgenoot Hendrik Andriessen, den bescheiden en hoogstaanden kunstenaar, wiens steeds zoowel in getal als in belangrijkheid groeiende scheppingen, we mogen gerust zeggen, in te besloten kring worden gekend en gewaardeerd. De kunstenaar, de componist vooral, staat in de uitsluitend op het materieele ingestelde wereld van onze dagen nog altijd zeer apart. De verhouding tusschen kun stenaar en samenleving is, ofschoon de laatste jaren ook in Nederland heel wat ver beterd, toch nog geenszins gestegen tot een gevoel van echte waardeering, en een algemeene en breede belangstelling voor wat er leeft en groeit in die aparte wereld is er nog niet te bespeuren, uitgezonderd dan in enkele groote en kleine centra en in de kringen der onmiddellijk belanghebbenden en belangstellenden. En zoo kon het gebeuren, dat, terwijl hier te lande een koor- of orgelcompositie van den Haarlemschen musicus slechts bij be trekkelijk weinigen bekend is en slechts Zelden wordt uitgevoerd, omdat nog altijd de reeds honderdmaal weerlegde theorie opgeld doet, dat er niets gaat boven im port, zoo kon het gebeuren, dat op de groote concerten in Duitschland en Zwitserland, in Düsseldorf en in Genève kort achtereen en geheel onafhankelijk van elkaar, de pro gramma's verschillende composities ver meldden, welke de signatuur droegen: Hen drik Andriessen. Zoo werd o.a. op hef tweede orgelconcert te Düsseldorf, den 24en November 1.1. door den stads-organisr Jacobus Menzen ge geven zijn Passacaglia met het basthema van zeven noten, in tegenstelling met de meeste Passacaglia's op verschillende toons- hoogten herhaald en met de boven het steeds terugkeerende basthema voortdurend veranderende muziek gespeeld: doch op dat zelfde concert zong Frau Toni Menzen zijn „Drei Lateinische Gesange mit Orgel" O vos omnes Improperium Assumpta est Maria benevens het Marialied: „Maria zart, von edler Art." En dan lezen wij in het qvuziek verslag der „Düsseldorffer Nachrich- ten," 25 Nov. '29 omtrent de Passacaglia: „een harmonisch eigenaardig, sterk bewogen en grootsch opgezet werk," terwijl de re censent van het Düsseldorffer Tageblatt schrijft „den alhier reeds gunstig bekend staanden Hollandschen componist Hendrik Andriessen," terwijl beiden om strijd de „innige devotie roemen, de „reine toon- lyriek, uit onvergankelijke waarden ge boren," en spreken van „het stemmings volle, fijne koloriet van zijn Marialied." Te Genève werd Zondag 8 Augustus zijn 3-stemmige „Missa Assumptionis" (voor gemengd koor en orgel) benevens een „Tan tum Irgo" uitgevcerd tijdens een speciaa daarvoor georganiseerden kerkdienst, waar onder Mr. l'abbé Petit, pastoor van Vey- rier, een toespraak hield over: „De moderne richting in de Liturgische Kunst." Aan het orgel zat Henri Gagnebin, de Directeur van het Conservatorium voor muziek te Gèneve. Het interessantst echter lijkt ons, wat de muziekreferent van het Geneefsche blad: „Le Courrier Economique" schrijft over deze Missa die ook in Nederland meerdere bekendheid verdient, en waarvan de moei lijkheden met eenigen goeden wil stellig j zijn te overwinnen. Deze medewerker schrijft dan „We kunnen niet genoeg de aandacht i vestigen op de kwaliteiten van dit zoo schoone werk, waarin van het begin tot het einde het diep godsdienstige, nauw met de Gregori- aansche melodie verbonden karakter, zich uit. Men kan niet zonder een diepe gods dienstige en artistieke ontroering luisteren naar deze muziek, welke de levendige en streng juiste uitbeelding is der liturgische woorden: de nederige smeeking aan het slot van het Kyrie, der beide „miserere nobis" van de „Gloria," voorafgaande den prachtigen uitroep: „Tu solus altiftimus" «Sf Hendrik Andriessen het biddende Agnus Dei", en de krachtige geloofsbelijdenis van het „Credo," van zeer grootsche allure. Het „Sanctus" met de canonische imitaties is van een ander karak ter. Het Proprium temporis Introïtus Graduale Offertorium Cotnmunio is een puur wonder. De blijde Introïtus „Gaudeamus" contrasteert met het Graduale, waarin de stemmen opklimmen als een stijgend gebed, van bassen naar sopranen, in den aanvang van een grandioos en ernstig karakter: de stem des Heeren, welke zich hooren laat tot aan het engelachtige „Alle luia." Bij het Offertorium zijn het alleen de sopranen, die zich met de Engelen verblijden in een exquise en teer gebeeldhouwde me lodie, zooals ook de Communio bevat, in welke laatste zij met de tenoren alternee- ren." We willen er niet meer van zeggen, voor het oogenblik, maar we willen sluiten met de woorden van den referent, die blijkbaar tout comme chez nous menschen heeft aangetroffen, die over deze uitvoering van moderne kerkmuziek minder goed te spreken waren. Ach, we zouden zoo meenen, dat het tenslotte grootendeels een kwestie van gewoonte is. In den beginne doet de hori zontale polytonaliteit vreemd aan, maar.... men went er aan, en éénmaal moet toch dc eerste zijn. De muziekverslaggever besluit dan en wij met hem: „Te betreuren is het, dat dit werk niet door alle toehoorders gelijkelijk is begrepen en gewaardeerd. Velen hunner zijn nog ontoegankelijk voor de schoonheden der moderne muziek, hoe doorzichtig en begrij pelijk ze oqk in de gegeven omstandigheden was. Moge de hedenavond gewaagde poging dan ook in de toekomst vaak herhaald wor den, opdat de oogen worden geopend voor de nieuwe vergezichten en propaganda worde gemaakt voor die taal waarin men zulke schoone dingen zegt Zoo zij het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5