i f 3000. DE HAAGSCHE CONFERENTIE De bioscoopramp te Pa isley VOORNAAMSTE NIEUWS Telegrafisch Weerbericht DONDERDAG 2 JANUARI 1930 m BUREAUX MASSAIlLAAN 49 DIT NUMMER BEST4AT UIT DRIE BLADEN I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17349 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL RIJKSKINDERFONDS De IJmuider trawlers niet uitgevaren KRAS! JOEGOSLAVISCHE ONDERSCHEIDINGEN VOOR NEDERLANDERS BOUWVALLEN VAN SODOM ONTDEKT? MOORDAANSLAG TE APELDOORN 39-jarige man levensgevaarlijk gewond DE RELLETJES TE MAASTRICHT Van Gelder Zonen zestig jaar DE K. L. M. IN 1929 Stijgende cijfers DE WIJZIGING DER DRANKWET Plaatselijke Keuze uit de wet DE HEER G. W. SANNES t De broedertwist te Overschie DE PROV. GRIFFIE VAN NOORD-HOLLAND Bevorderingen van ambtenaren De postvluchten naar Indië DE NOORDZEE-VISSCHERIJ IN 1929 De omzet ruim f 1 millioen meer A. Michelson f J.. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Forum Mussolini Telefoon No. 13866 (cUje lijnt*) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappenper weel 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post. per kwartaal f 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35ct.p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1i regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct_ bij v*oruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 et per regel. AUe abcmnê's op dit Wad zijn ingevolge deverzekeringsvoorwaarden f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f bij een ongeval met fL fjrft bij verliesvan een hand HOC bij verlies van eenf Efl bij 'n breuk vanf Jft bij verlies v. een ongevallen verze ere voor een der volgende uitkeeringen j WuJtJlJ, verliesvan beide armen, beide beenen of beide oogen OU»-doodelijken afloop 2t»Ui"*een voet of een oog f duim of wijsvinger uUa' been of arm j Y U anderen vinger De residentie is gereed voor de ont vangst op heden en morgen van de gedelegeerden aan de Haagsehe Herstel conferentie, die een vervolg zal zijn van die in Augustus 1929 gehouden. Met de werkzaamheden is men toen niet klaar kunnen komen, al werd ook het Young- plan na veel strijd aanvaard. Van een definitieve vaststelling was geen sprake, evenmin als van de aanwijzing der plaats, waar de internationale bank voor de herstelbetalingen zou gevestigd wor den. Niet minder dan zeven commissies werden toen gevormd en deze die gedu rende de vier verloopen maanden talrijke besprekingen hebben gevoerd en verga deringen gehouden te Parijs, Londen en Brussel, zullen nu op de conferentie rapport moeten uitbrengen van de be reikte resultaten. Het aantal gedelegeerden is bij deze tweede conferentie weer veel grooter dan jn Augustus, daar ook Hongarije, Oosten rijk eh Bulgarije uitgenoodigd zijn en Zwitserland gevraagd zal worden, zoodra beslist, is, dat de internationale bank te komt. Hadden in Augustus de ver- ■p.ringen van de conferentie plaats in het gebouw van de Eerste Kamer, thans is het gebouw van de Tweede Kamer er voor ingericht, terwijl de grafelijke zalen gelegen achter de ridderzaal voor de pers zijn afgestaan. De groote ovale tafel waaromheen in Augustus de gedelegeer den gezeten waren, kon in de vergader zaal der Tweede Kamer niet geplaatst worden, te meer daar de tafel nog ver groot had moeten wórden om plaats te bieden voor de nieuwe gedelegeerden. In het midden der zaal is thans een drietand-tafel opgesteld, op de plaats waar anders de stenografen en de minis ters gezeten zijn. Een diplomaat, die de opstelling in ooger.schouw nam, maakte de ondeugende opmerking, dat in tegen stelling met Augustus, toen de gedele geerden elkander allen in het gelaat keken gezeten rond de ovale tafel, ze elkander ru in den nek kunnen zien. Het is niet te hopen, dat hetgeen hier werkelijk waarheid bevat, ook figuurlijk waarheid zal blijken te zijn, want dan hebben we niet veel hoop, dat deze con ferentie werkelijk een stap zal zijn in de richting van de liquidatie van den oor log. Gevaar daarvoor bestaat in alle geval wel, want een zeer moeilijke kwestie, die door de conferentie ter oplossing zal worden voorgelegd, is die der Oostelijke herstellingen. De commissie, die daarover gedurende drie weken te Parijs verga derd heeft met de experts van Hongarije, Bulgarije en Oostenrijk, heeft niets tot stand gebracht en is op een volkomen mislukking van ieder vergelijk uitgeloo- pen. Ook de diplomatieke besprekingen, die daarna hebben plaats gehad, hebben - ^geen enkel resultaat opgeleverd. Jn het kort komt het hierop neer, dat inf 1924 Hongarije en Bulgarije de ver plichting op zich genomen hebben, jaar lijks een bepaalde som te betalen als herstelkosten. Hongarije zou gedurende SO jaar betalen 20 millioen goud kronen, •zoodat na 1943 niets meer te betalen zou ;zijn. Geheel in den vorm is deze over eenkomst wel niet opgemaakt, maar het I'ind acht zich toch moreel gebonden. II hans wil men deze herstelbetalingen •erjfoogen en wel voor Hongarije tot 37.5 'iilllioen en voor Bulgarije tot 12.5 mil- Jlo'en terwijl voor Oostenrijk aangeno men wordt, dat dit land onmogelijk iets kan. be: alen. 13e financieele en economische toe stand in Hongarije en Bulgarije is echter zoo, dat deze landen dit geld evenmin kunnen opbrengen. De kleine Entente, bestaande uit Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië en Roe menië,, gesteund door Griekenland en Polen, wil deze herstelbetalingen echter hebben. Als dit niet kan in baar geld, dan wordt voorgesteld daarvoor artikel 250 van het Verdrag' van Trianon te laten vervallen. In dit artikel wordt be paald, dat de staten, die deelen van Hong'irije gekregen hebben en bezittin gen j ontnomen, deze laatste aan de vori&e eigenaars moeten vergoeden. Dit ■artikel bevat ongeveer het eenige recht van de overwonnenen en Hongarije kon idaar dus nooit afstand van doen, zonder èsijn vroegeren bondgenooten groot nadeel /tè berokkenen. Van recht en rechtvaar- j digheid is hierbij dus geen sprake en hoe f men het dus op de conferentie tot oplos sing zal moeten brengen, is voorloopig nog een raadsel. Heel de Bulgaarsche en Hongaarsche bevolking staat, ongeacht partijen, in deze achter haar delegatie, om dezen eisch af te wijzen. Het moet met spijt erkend worden: ondanks veler goede bedoelingen, on danks tallooze fulminante redevoeringen en ondanks hartelijke instemming in de hoogste geestelijke en wereldlijke krin gen, is er tot leniging van den nood der kinderrijke gezinnen nog maar bitter weinig bereikt. Afgezien van de wijze, waarop enkele belastingen geheven worden, zien zich de vaders van veel kinderen om van de moeders maar niet te spreken nog steeds precies eender behandeld als de vrijgezellen en de financierders van kin- derarme of kinderlooze gezinnen. Dat zulks niet alleen een grove onbil lijkheid beteekent tegenover degenen, die hun christelijke en maatschappelijke plichten ten deze met de grootste opof fering in het algemeen belang nakomen, doch bovendien een prae schenkt aan degenen, die het met deze plichten niet zoo nauw nemen of althans door om standigheden vrijgezellenschap of kinderloosheid in financieel gunsti gere positie verkeeren, wordt blijkbaar nog veel te weinig gevoeld en beseft. In het buitenland is men ons in dit opzicht hier en daar reeds ver vooruit. Italië kent de vrijgezellenbelasting; Frankrijk kent de gezinstoelagen. En dat het gezinstoelagen-systeem in Frankrijk gunstig werkt, is onlangs door het Antwerpsche weekblad „De Christe lijke Werkgever" dankbaar erkend: „Het getal arbeiders, aan wie toeslagen worden uitbetaald, is nu 174.000, met vrouwen en kinderen meer dan 4.171.000 personen ver tegenwoordigend. Het bedrag betaald aan toe slagen was het laatste jaar fr. 292.000.000. De praktische waarde van dit stelsel van sociale verbetering ziet men niet alleen in de veel betere verhoudingen, die tusschen kapitaal en arbeid in Frankrijk bestaan, maar ook in vele andere richtingen. Het ge boortepercentage in gezinnen, die deze toe slagen ontvangen, is de helft hooger dan het Fransche gemiddelde. Kindersterfte, die in dit land altijd ont zaglijk hoog is geweest, is 20 a 25 pet. be neden het gemiddelde bij de bevolking die geen toeslagen ontvangt. Een toenemend aantal huisvrouwen kan buiten de fabriek blijven en zich geheel aan hun huishouden wijden." Wij weten, dat er ook in christelijke kringen met name in de christelijk- historischë' partij door meerderen wei nig sympathie gevoeld wordt voor een zoo bij uitstek christelijke zaak als een Rijkskinderfonds, waarvan voor de groote gezinnen in Nederland voorloopig het meeste heil te verwachten is, doch minister Verschuur moge toonen, dat de door hem in de Kamer en in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag zijner begrooting verkondigde sympathie heel ernstig gemeend geweest is. Is er in onze Kamers niet een meer derheid te vinden tot het doen van recht aan het groote gezin? Men meldt ons uit IJmuiden: In verband met den hevigen storm varen Öe in de haven liggende trawlers vandaag niet uit. In ons blad van Zaterdag 28 December zijn we zoo vrij geweest, het „Handelsblad" attent te maken op een „vergissing" zijnerzijds. Aan een lofrede op het door de A. V. R. O. uit te zenden Oudejaars-program had de redactie n.l. de zonderling-aandoende mede- deeling toegevoegd dat Huizen (K.R.O.) dien avond geen Oudejaars-programma had Het blad nam van onze opmerking geen notitie. Liet de onwaarheid voortleven. Intusschen is Oudejaarsavond gepasseerd, en de redactie van het „Handelsblad" heeft het K.R.O.-program van dien avond kunnen beluisteren: Te 914 uur (tijdens de opvoering van „Die Fledermaus te Aken) Oudejaars- en^Nieuw- jaarstoespraaK in vele talen door den K.R.O.- secretaris. Te 10.45 uur; Uitvoering berijmde Jaarkro niek. Te 11.40 uur: Toespraak van den K.R.O.- Voorzitter, Pater Perquin, naar aanleiding van de jaarwisseling, met gebed. Te 12 uur; Klokgelui. Tot onze verbazing lezen wij nu in het „Handelsblad" van 1 Januari in een bespre king van de Oudejaars-radio: „Maar Huizen daarentegen hield met het bijzonder karakter van den avond van 31 December geen rekening, totdat eindelijk ook de K. B. O. om middernacht klokgelui daverend deed weerklinken." 't Is kras! Meer zullen wij er maar niet van zeggen. Broeder van Z. H. den Paus overleden In den ouderdom van 66 jaren is Oude jaarsavond te Rome overleden tengevolge van een aderverkalking, ae 66-jarige broeder van Z. H. den Paus, Graaf Fermo Ratti. Het overlijden geschiedde plotseling, juist terwijl zijn familie zich aan tafel bevur.d De ontslapene was vroeger Koopman in zijden stoffen. Hij werd door i-iu^ XI in den adelstand verheven. Z. H. de Paus werd di rect op de hoogte gebracht van den dood van zijn broeder. Verscheidene geestelijken uit zijn aaste omgeving zond H:j raai het sterf huis. Vrijdagmorgen zulien in dt St. Maria delli Angelikerk de uitvaartdiensten plaats hebben. Het stoffelijk overschot "ai den naar het Noord-Italiaansciie verbliif van den graaf worden overgebracht. AJgemeen word' de mo gelijkheid besproken, dat de Paus persoonlijk zijn broeder de laatste eer zal bewijzen. Het is onwaarschijnlijk, dat Z. H naa> het Qui rinaal Hotel zal gaan waar net. lijk is opge baard. Het is waarschijnlijker, da' de Paus den uitvaartdienst zal bijwonen. Het Consultaat-genera-.' van Joego-Slavië te Amsterdam deelt mede. dat Z. M. Koning Alexander van Joego-Slavië de volgende on derscheidingen heeft verleend. Benoemd tot commandeur in de orde van Saint Sava: W. de Vlagt, burgemeester van Amsterdam; C. D. Merens, consul generaal van Joego-Slavië te Amsterdam; Dr C. B. Xilanus te Amsterdam adivseerer.c lid van het bestuur van de afdeuing Amsterdam van het Nederlandsche Rood? Kruis. Benoemd tot Officier in de re'e van Saint Sava: W. N. van de Poll, havenmeester van Amsterdam: B. van Dan. consul van Joego- Slavië te Rotterdam; Mevrouw van Dam, echtgenoote van den heer b van Dam. Benoemd tot ridder in de orde var, Saint Sava: Mr. Dr. W. M. Westernan te Wasse naar; Mr. G. S. Krieken secretaris der Han delsvereniging Amsterdam' te Amsterdam; A. Beynes, directeur van de Fabriek van Spoorwegmateriaal te Haarlem; C. L. Boisse- vain, kapitein in buitengewonen dienst te Den Haag; Prof. H. W. Woerdeman te Gro ningen; Simon Maris, kunstschilder te Am sterdam; B J. Veldhuys voorzitter van den Raad van Beheer van het Holland Huis te Brussel; 'A. Haighton, oud-viee-consul van Joego-Slavië te Den Haag; .ne"-ruw Dijk graaf en Mevr. van Heteren, ueir'er te Was senaar. Benoemd tot ridder in de orde van de „Aigle Blanc": Overste A Meinster te Hen gelo (O.). Serie bronzen munten uit den tijd van Koning Willem I Voor het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden De heer K. J. Kortenbach, bouwkundig ambtenaar bij den Rijksgebouwendienst, heeft aan de verzameling van munten en pennin gen van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden gegeven een volledige serie bronzen munten uit den tijd van Koning Willem I, be staande uit ongeveer 18 stuks, waarvan een aantal zeldzame. Deze verzameling beteekent een belangrijke aanwinst van Nederlandsche munten. Een Reuter-telegram uit Jeruzalem meldt, dat in het midden van de oostelijke vlakte van den Jordaan de bouwvallen zijn ontdekt van een stad die naar men gelooft Sodom was. Uit opgravingen blijkt dat de stad door een grooten brand verwoest werd. Op Oudejaarsavond heeft zich tegen 11 uur op den Vakweg te Apeldoorn een ern stig drama afgespeeld, waarbij achter de schermen een vrouw een belangrijke rol speelde. De 39-jarige J. Schreurs hield verblijf in het logement van den heer M. Kramer, Vakweg 3. Eenige weken geleden vestigde zich in het logement van G. Ticheler, Vak weg 15, dat slechts eenige perceelen van het eerstgenoemde verwijderd is, zijn ge wezen huisvrouw, bekend onder den naam „Sientje". waarvan J. Schreurs sedert 3 jaar gescheiden was. Zij leefde thans sa men met den 36-jarigen R. Stufken. Oudejaarsavond zaten de logeergasten van het logement Kramer gezellig bijeen om de jaarwisseling af te wachten. Om streeks 11 uur begaf Schreurs zich even naar buiten. Ternauwernood had hij de deur achter zich gesloten, of hij opende die weder en de andere logeergasten zagen hem in de deuropening staan. Hij riep: „Ze steken mij dood", en zakte onder het uit roepen van dien kreet in elkaar De an dere logeergasten snelden toe en droegen hem naar binnen. De eigenaar van 't logement waarschuw de de politie, die vrijwel onmiddellijk ter plaatse aanwezig was. Een inmiddels ont boden geneesheer constateerde, dat Schreurs een diepe steek in het onderlijf was toe gebracht. vermoedelijk met een lang mes. Hoe groot en diep deze wonde was, blijkt wel hieruit, dat de ingewanden naar bui ten traden. Per ziekenauto werd hij naar 't gemeentelijk ziekenhuis Aldaar vervoerd. Tijdens het vervoer herkreeg hij even het bewustzijn en noemde als den dader R. Stuf ken, die in den Valkweg op no. 15 verblijf hield met zijn gewezen vrouw. De bediende van het logement Kramer, de heer A. Bekkers, was onmiddellijk na den moord naar buiten gesneld en zag een per soon, die zich snel verwijderde en zich be gaf naar perceel no. 15. Aangezien de straat verlichting daar veel te wenschen overlaat, heerschte er echter een zoodanige duister nis, dat hij geen beschrijving van dien per soon kon geven. Het eenige feit, dat hij kon constateeren, was, dat hij dien bewus- ten persoon het bewuste perceel zag ingaan. Een en ander was voor de politie voldoen de reden, om zich naar het perceel no. 15 te begeven, waar ze inderdaad den man vond, die door den verslagene als de dader was aangeduid. Hij werd gearresteerd en door den commissaris aan een streng ver hoor onderworpen. Hij ontkende ten stellig ste, iets met den moord uitstaande te heb ben. Een mes of een ander wapen werd niet op nem bevonden. Het onderzoek duurt ech ter voort. De toestand van den gewonde is hopeloos. In de laatste jaren is de verslagene reeds driemaal aangevallen en door messen ver wond, telkens door' personen, die zich met zijn vroegere vrouw inlieten. Een rapport aan den Minister van Justitie uitgebracht Mr. I. Couvée, advocaat-generaal te 's-Hertogenbosch ,die door de Minister van Justitie en Binnenlandsche Zaken is belast met het onderzoek naar de schietpartij te Maastricht tijdens de staking aan de Zink- witfabriek is hiermede gereed gekomen, meldt „Het Volk". Hij heeft zijn rapport aan den Minister van Justitie toegezonden. Dinsdag vierde de N. V. Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen te Apel doorn haar 60-jarig bestaan. In 1869 namen de heeren Van Gelder Zonen den eenvoudi- gen watermolen over, welke, volgens een ge denksteen, reeds van 1772 dateerde. Met twee kuipen en een gering aantal arbeiders werd de handpapier-fabrioage begonnen en thans, na 60 jaren, heeft de fabriek zich uitgebreid tot een wereldreputatie. Het personeel bestaat thans uit 550 personen. Te 7 uur 's avonds hield de directeur, de heer Smidt van Gelder een toespraak tot het personeel, welke door den heer W. Leemluik, lid van de fabriekscommissie, werd beant woord. Te 9 uur volgde een serenade van de mu- ziekvereeniging „Eendracht". In 1929 bevonden de vliegtuigen de K. L. M. zich gedurende 12.324 uren in de lucht en legden daarbij omstreeks 2 millioen K.M. af. Over 1928 waren deze cijfers resp. 10.171 uren en 1.623.000 K.M. Gemiddeld legden de vliegtuigen in 1929 per dag 6400 K.M. af, hetgeen ongeveer overeenkomt met halfweg AmsterdamBatavia. Het daggemiddelde in 1928 was 1000 K.M. minder. Naar wij vernemen, zou het in de bedoe ling liggen van de regeering om uit de wij ziging der Drankwet,, die, zooals in de Twee de Kamer is meegedeeld, half Februari op de agenda der Kamer zou worden gesteld, de bepalingen omtrent de Plaatselijke Keuze te elimineeren. Dit met het oog op het feit, dat men deze zaak, die reeds tweemaal bij initiatief-ont werp aan de orde werd gesteld, later liever bij een afzonderlijk wetsontwerp zou willen regelen. Naar wij vernemen, is hedenmorgen te Den Haag overleden mr. G. W. Sannes, lid van de Tweede Kamer. De heer Sannes, die lid was van de S. D. A. P. werd geboren 4 October 1875. Sinds 19 September 1913 was hij lid van de Tweede Kamer. Hij werd gekozen voor het district Veendam. Na de H. B. S. te Amsterdam bezocht te hebben, bezocht hij de Universiteit aldaar, waaraan hij in 1902 promoveerde. Hij was ambtenaar aan het Centraal Bureau voor Sociale Actie te Amsterdam en werd daar na griffier bij den Raad van Beroep der On gevallenverzekering en wel achtereenvol gens te Middelburg, Almelo en Groningen. Daarna werd hij griffier van den Raad van Beroep te Rotterdam, welke functie hij tot zijn dood bekleedde. Bevorderingen van ambtenaren aan de Prov. Griffie van Noord-Holland. Het raadsbesluit tot verkoop van gron den aan den Vergierdeweg is door Ged. Sta ten goedgekeurd. Te 's-Gravenhage is hedenmorgen op 54-jarigen leeftijd overleden de heer G. W. Sannes, soc.-dem. lid der Tweede Kamer» Betreffende de relletjes te Maastricht is een rapport aan den Minister van Justitie uitgebracht. In verband met den hevigen storm zijn de IJmuider trawlers vandaag niet uitgevaren. De omzet van den Rijksvischafslag in 1929 bedroeg 16.702.233 of ruim 1 millioen meer dan in 1928. Joego-Slavische onderscheidingen aan Ne derlanders. Op een Noorsch stoomschip zijn 7 studen ten ziek geworden, waarschijnlijk door alco holvergiftiging. 3 hunner zijn overleden. Mededeelingen betreffende de R.-K. Volks- zangvereeniging. Moordaanslag te Apeldoorn. Het ligt in de bedoeling, uit de wijziging der Drankwet de Plaatselijke Keuze te la ten vervallen. Nootlottige bioscoopbrand te Paisley in Schotland. Thans meer dan 70 slachtoffers, waaronder een groot aantal sinteren. Te Insterburg (Duitschland) werd een autobus door een trein gegrepen. Vijf dooden, verscheidene gewonden. Het Egyptócbe kabinet afgetreden. Nahas Pasja zal een nieuw samenstellen. Graaf Femo Ratti, een broeder van Z.H. den Paus overleden. 1 jaar gevangenisstraf De Roterdamsche rechtbank heeft den 19- jarigen lossen werkman H. C. V. uit Over schie, die in den avond van 4 October in de ouderlijke woning bij een twist zijn broer J. A. V. met een kris in de borst had gestoken, tengevolge waarvan deze levensgevaarlijk werd gewond, veroordeeld wegens het opzet telijk toebrengen van zwaar lichamelijk let sel tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Bij de Prov. Griffie van Noord-Holland zijn bevorderd tot referendaris de heer- Th. Steman, thans hoofdcommies; tot commies de heer D. Brauckmann, thans adjunct-com mies; tot adjunct-commies de heer G. H. Richter, C. Cassé, beiden thans klerk en tot klerk mej. M. H. A. van Swaaningen, thans typiste. Voorts zijn benoemd tot adjunct-commies de heeren H. J. Verkouw, te Zwolle en G W. Groeneveld, thans klerk bij de gemeente secretarie te Haarlem. Overzichtfoto van de Cinema na den brand. Het 6e retourvliegtuig Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het 6e postvliegtuig op de retourvlucht, de P. H. A. E. N., gisteren naar Palembang is gevlogen. Eergisteren te 10 uur 35 vertrok het toestel uit Palembang en te 4 uur 15 is het in Me- dan aangekomen. Gisteren is het te 6 uur 5 uit Medan vertrokken en om 14 uur te Bang kok geland. De vischomzet aan den Rijksvischafslag te IJmuiden bedroeg over December f 1.568.342. De totale omzet in 1929 was f 16.702.233 tegen f 15.464,426 in 1828 Te Chicago is, 77 jaar oud, overleden dr. Albert Michelson, winnaar van den Nobel prijs voor natuurkunde in 1907. Michelson is vooral bekend geworden door zijn belangwekkende proeven op het gebied van het licht en aan de berekening van de snelheid van het licht is zijn naam onaf scheidelijk verbonden. Deze proeven en be rekeningen zijn van grooten invloed geweest op de studiën, welke Einstein tot zijn rela- tiviteits-theorie hebben gebracht. Barometerstand 9 uur v.m.: 750 stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken op 4 uur 30 min. Hoogste barometerstand 773.8 te Toulouse. Laagste Barometerstand 734.1 te Skudes- naes. Verwachting: Aanvankelijk nog stormach tige tot krachtigen, .westelijke tot N.W., la ter afnemende westelijke tot Z.W. wind. be trokken of zwaar bewolkt met regen of ha gelbuien, later opklarend, iets kouder des nachts, overdag weinig verandering in tem peratuur. ROME, 1 Januari (V.D.) De sport in Italië gaat de laatste jaren met reusachtige schreden vooruit. Thans is men bezig met het bouwen van een groot stadion. Het ligt tegen de helling van de berg Monte Mario, in de nabijheid van Rome, aan den oever van de Tiber. Wanneer het nieuwe stadion klaar zal zjjn, zal blijken, dat het een van de grootste en mooiste stadions ter wereld is. Het Itali- aanscne Volk heeft besloten, dit stadion te noemen naar hem, die zooveel voor den bloei van de Italiaansche sport in het algemeen heeft gedaan. Het Forum Mussolini, dat pas in 1931 geheel gereed zal zijn, ligt in de berg achtige en boschrijke omgeving van de „Eeu wige Stad." Het nieuwe stadion heeft een op pervlakte van 24 H.A. Men kan op het oogen- blik beter spreken-Van een in aanbouw zijnde „Sportstad yerscheidene honderden arbeiders werken aan den bouw van een Universiteit der Spor ten, die 24 studiezalen, musea, bibliotheken, een 500 M2. groote Aula, laboratioria, slaap zalen, eetzalen en keukens enz. zal bevatten. Gymnastiek-, boks-, worstel- en schermzalen worden in dit gebouw eveneens onderge bracht. Daarnaast staat het „kleine" stadion. Het is geheel uit sneeuwwit marmer opge trokken. 2500 M3. van het beroemde marmer uit de groeven van Carrara, waren hiervoor noodig. het totale gewicht van dit marmer bedroeg 7000 ton. Dit „kleine" stadion biedt plaats aan 20.000 toeschouwers. Er om heen worden standbeelden opgericht van bekende sportsmenschen uit de Oudheid, ieder der 72 standbeelden heeft een hoogte van vier me ter. Achter de kleine Stadion strekt zich het „groote" Stadion uit. hetwelk 130.000 toe schouwers zal kunnen bevatten. Dit stadion zal gebruikt worden voor voetbal, rugby, schaatsenrijden, tennis en voor het „Volate" een nationaal spel, voorts komen er een ath- letiekbaan, twee zwembassins met een strand en golven. De banen voor de ruitersport slui ten zich hierbij aan. Een breede, rechte weg leidt naar de Tiber, waar geroeid wordt. Op een open plek staat de Mussolini-zuil, 18 M. hoog op een voetstuk, hetwelk een hoogte heeft van 15 Meter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1