Stadsnieuws Cheque-koersen Amsterlamsche Beurs J. LOTTGERMG Heringa Wuthrich, Haarlem Bliksembeveiliging LAATSTE TELEGRAMMEN Verven Stoomsn Stofzuigerhuis MAERTEN3 Kapitale boerderij afgebrand De storm Het Al-Indisch Congres en de Engelsche schulden Telegrafeeren van platen, teekeningen, enz. Primo de Rivera afgetreden? De Fransche delegatie op weg naar Den Haag Het nieuwe Egyptische kabinet De opheffing der exterritorialiteit Hasdenvormen GROOTE HOUTSTRAAT 5 A De tweede Haagsche conferentie Agenda 3 Januari DE VERKOOP VAN GRONDEN AAN DEN VERGIERDEWEG Het raadsbesluit goedgekeurd Café's gesloten Jubileum A. J. P. Dinnewet De Oude weg en geen end Het jubileum van den heer Th. Steman W eldadigheidsfonds „Het Schemerlampje" Mannenkoor „Caecilia" Jeugdige boosdoeners Het nieuwe tarief voor telefoonver keer in de streek tusschen Haarlem en Leiden KERKNIEUWS Pater Nicole.as van Hassel O. P. f HOBBY VLOERWRIJVERS f 125.- Barteljorisstr; 16 - Tel. No. 10756 LUCHTVAART De Fransch-Nederlandsche luchtdienst RINNENLANDSCH NIEUWS ONDERWIJS De onderwijzersloopbaan en de katholieken UIT ONZE OOST Geheimzinnige postdiefstal GEMENGD NIEUWS Inbraak in een gymnasium 36 31% 79 186% 22% 22 565% 63% 145 126 371% 339% 94 393 3/4 50 214 87% 24'%, 81 57 4a/, 102 102% 99 99% 96 167 325 150 115% 165 470 145 165 37'/ 399 164%'. 1«* 23'/ 548 exd 379% 341 94 395 215 56 58 Veel stamboekvee verloren gegaan SNEEK, 2 Januari. Gisterenavond ont stond door onbekende oorzaak brand in de kapitale boerderij, bewoond door B. P. Bosch Jr. te Brandgum. De geheele boerderij ging in de vlammen op. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en Vijf kinderen, kon zich met de groots:? moeite in nachtgewaad redden. Vyf-en-twintig stuks stamboekvee en vijf «tamboekpaarden kwamen in de vlam men om. De boerderij was eigendom van den heer P. P. Bosch Sr. te Brandgum. Verzekering dekt de schade. Boerderij ingewaaid SNEEK, 2 Januari. Hedenmorgen is te Hylaard de boerenbehulzing, bewoond door den heer Vellinga, op de Mieden, door een plotsellngen windstoot grootendeels in el kaar gewaaid. Het achtergedeelte van het huis lag in enkele minuten tegen den grond. Twee koeien werden onder de puinhoopen bedolven en werden gedood. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De sluiting Het Pan-Indische congres nam gisteren een resolutie aan welke een aansporing bevat om met alle beloften van financieelen aard welke door het vreemde bestuur aan Indië werden opgelegd, te breken behalve voor het geval dat zij door een onafhankelijke onder- zoekings-rechtbank zouden zijn goedgekeurd. Pandit Jawsharlal Nehru verklaarde dat hieronder ook vallen de door Engeland aan gegane schulden, welke gemaakt werden met het doel Indië te binden en Engelands im perialistische plannen ten uitvoer te bren gen. Het volgende congres zal begin 1931 te Karachi bijeenkomen. De zitting van het Pan-Indisch congres werd gisterenmiddag onder enthousiasme ge sloten. De voorzitter Jawsharlal Nehru een terugblik werpend op den arbeid van het congres verklaarde: Indies roep om onafhan kelijkheid heeft reeds over de geheele we reld werklonken en stelde de elders wonen de Indiërs ln staat de hoofden op te heffen. Jawsharlal zou gaarne zien dat het congres gezuiverd werd van hen die reeds tevreden zijn met enkel een hervorming van den hui- digen stand van zaken. De geschiedenis leert dat de vrijheid niet gewonnen wordt door menschen die als kudden schapen doch door hen die aaneengesloten, vastberaden en goedgeordend handelen. Aan het slot van zijn redevoering riepen 15000 congresleden staande: Bande Matram, hetgeen beteekent Heil Moeder Indië. Tusschen Londen en Berlijn LONDEN 1 Januari, Reuter Het post kantoor deelt mede dat vanaf 7 Januari pla ten, teekeningen en photographieën In direc te lijn tusschen Londen en Berlijn kunnen worden getelegrafeerd tegen een tarief van 2'/é penos per vierkanten centimeter met een minimumbedrag van 1 pond sterling. PARIJS, 2 Januari Naar uit Hendaye aan de Spaansche grens gemeld wordt, zou de Spaansche dictator Primo de Rivera den koning zijn ontslag en dat van zijn kabinet hebben aangeboden. Koning Alfons zou zich zijn beslissing heb ben voorbehouden. PARIJS, 2 Januari De Fransche mi nister president Tardieu en de overige le den der Fransche delegatie vertrekken he denochtend te 11 uur uit Parijs naar Den Haag, waar zij hedenavond te 6 uur zullen aankomen. De delegatie bestaat uit ongeveer 50 per sonen. Zij reizen met een extra-trein. De nieuwe Egyptische minister-president en leider der Wafdpartij Nahas Pasha heeft Woensdag den koning de nieuwe minister- lijst voorgelegd. Minister-president en binnenlandsche za ken is Nahas Pasha. De nieuwe minister-president verklaar de in een brief aan den koning, dat de ver kiezingen den werkeiyken wil van het volk tot uiting hebben gebracht. Het eerste doel der nieuwe regeering zal zijn de grondwet te bevestigen en het her stel van de volledige onafhankelijkheid van Egypte te bereiken. De regeering zal trachten de vriendschap met de buitenlandsche mogendheden te ver sterken en tot een overeenkomst met Groot Brittannië te geraken. Het nieuwe parlement zal op 11 Januari in zijn eerste zitting bijeenkomen. In politieke kringen te Caïro verwacht men, da Nahas Pasha onmiddellijk daarna naar Londen zal gaan om met de Engelsche regeering besprekingen te voeren over een Egyptisch-Engelsch verdrag. Een Japanner gearresteerd Woensdag hebben de Chineesche autoritei ten te Tientsin voor de eerste maal na de opheffing van de exterritoriale rechten een Japansch onderdaan gearresteerd, die met Chinees in een vechtpartij gewikkeld was. De Japanner weigerde mee te gaan naar het politiebureau, doch werd daartoe gedwon gen. De Japansche consul-generaal eischte de onmiddellijke lnvrijheidsstelling van den Ja- panschen onderdaan, waarbij hij mededeelde, dat deze zaak door de Japansche rechtbank te Tientsin zal worden behandeld. De Chineesche autoriteiten antwoordden, dat in China slechts de Chineesche recht spraak geldt, waaronder ook de zaak van den gearresteerden Japanner valt. De Ja pansche consul-generaal heeft de Japansche regeering onmiddellijk van dit incident in kennis gesteld. De Oostenrijksclie delegatie Bondskanselier Schober en de minister van Financiën, dr. Juch, zijn Woensdag naar Den Haag vertrokken. Zij worden o.a. vergezeld door den afdee- lingschef, dr. Schüller, die ook aan de be sprekingen te Parijs over de schadevergoe dingskwesties in het Oosten heeft deelgeno men en dr. Schoenberger, evenals de on derdirecteur van den officieelen persdienst, dr. Hans, die voor de voorlichting der pers heeft te zorgen. De kwestie der sancties De voornaamste Britsche gedelegeerden voor de Tweede Haagsche Conferentie, de kanselier voor de schatkist Snowden en de minister van handel, Graham, vertrekken hedenavond naar Den Haag, waar 't groot ste deel der Britsche delegatie reeds aan gekomen is. De diplomatieke medewerker van de „Dai ly Telegraph" komt terug op de vrees, in sommige kringen geuit, dat de Tweede Haagsche Conferentie in gevaar zou kun nen worden gebracht door het ter sprake brengen van de kwestie der sancties door de Fransche sancties. Een dergelijke crisis, meent de medewerker van het blad. is on waarschijnlijk, daar tusschen de betrokken mogendheden overeenstemming is bereikt over de te nemen maatregelen bij een even tueel in gebreke blijven van Duitschland. Meeningsverschillen tusschen Duitschland en zijn schuldeischers over de Duitsche be talingscapaciteit zullen overeenkomstig de desbetreffende bepalingen van het Dawes- plan langs arbitralen weg beslist worden. Eenige der geallieerde en Duitsche juristen, die veertien dagen geleden te Brussel ver gaderden en den tekst vaststelden van een aantal resoluties voor de Haagsche confe rentie, hebben zich ook met deze kwestie bezig gehouden. Heel" te Hoek van Holland (Februari 1929) f 50.—. Aan 97 der allerarmste gezinnen in Haar lem, waarvan: 24 opgegeven door het Bur gerlijk armbestuur, 12 opgegeven door Zuster Merison (Diaconessenhuis), 14 opgegeven door Zuster Schouten (Groote Gasthuis), 7 opgegeven door Zuster Casander (Maria Stichting), 12 opgegeven door de Vincen- tius-Vereeniging, 27 opgegeven door den Pen ningmeester en eenige leden. Te verdeelen: 9 gezinnen elk van 10.is f 90.30 gezinnen elk f 7.50 is f 225.58 gezinnen elk f 5.is f 290.samen f 605. Totaal f 1005. Kort na elkaar werd het bestuur verblijd met twee giften van f 100. Ook zonder deze beide giften waren de fi- nantiën in stijgende lijn, al is het verschil met verleden jaar niet groot. De vorige ja ren werden verdeeld: f 782.50 (1928) f 680.- (1927), f 505.— (1926) en f 167.50 (1925). Bij de intrede van het 12e levensjaar gaat het fonds gestadig verder en men hoopt ook c-en volgend jaar wederom duizend gulden kwartjes te kunnen verdeelen. In een circulaire zegt het bestuur: „Denkt u eens aan den zegetocht van onzen pen ningmeester, die kort voor Kerstmis aan 97 huisbellen trekt om een tientje te bezorgen en die oude vrouwtjes, die leunend op de onderdeur, hunne gaven met zoo'n groote dankbaarheid in ontvangst nemen, ongeacht de verschillende instellingen, die hunne haast wel permanent geworden jaarlijksche bijdra gen yan ons ontvangen. Wy willen thans fcert zijn en zeggen: Aan leden, vriendelijk dank voor uwen storm. Blijft ons nog jaren lang trouw en., zou er niet iemand onder uwe vele kennis sen en vrienden zijn, die gij met o zoo wei nig moeite, eveneens lid van onze liefdadige instelling kunt maken? Ongetwijfeld wel! Aan niet-leden. Is de contributie van 25 ets. per maand (of nog geen cent gemiddeld der dag) voor u een bezwaar? Wij meenen van niet, temeer waar u de wetenschap hebt, dat een en ander goed wordt besteed". Penningmeester is de heer J. W. v. Leeu wen, Gasthuisvest 31 zw. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur "sari. Ge mengd Koor 6 uur Kinderkoor Inter Nos 8 uur Alberdlngs rhijm 8 uur Be volkingsbureau 8 uur Commissie voor Beroepskeuze. St. Joscphsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Van 810 uur geopend. Stadsschouwburg Wilsonsplein 8 urn- Nieuw Nederlandsch Too'neel „Kwart voor tien". Schouwburg Jansweg 8.15 uur Zevende bijeenkomst van Geloof en Wetenschap. Palace, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoop voorstelling. J.uxor-Theater, Groote Houtstraat 8.15 uur Bioscoopvoorstelling. Itcmbrandt-Theater, Groote Markt 7 en 9.15 uur Bioscoopvoorstellingen. (Voor vol wassenen) De gemeenteraad besloot indertijd tot aankoop van grond, gelegen ten oosten van den Vergierdeweg in voormalig Schoten. De aankoop beliep een bedrag van 135.276 terwijl de straataanleg geraamd wordt op 120.000. Eveneens werd besloten den aan koop van 5845 M2 f 4, ook gelegen aan den Vergierdeweg. Tegen dezen grondaankoop hadden de raadsleden Ch. C. Wolff ca. bezwaren inge diend bij Ged. Staten, omdat naar hun meening de grondprijzen onnoodlg zouden worden opgedreven en de zoo mooie gelegen heid in de voormalige gemeente Schoten om te voorzien in de volkshuisvesting ten zeerste zou worden bemoeilijkt. 11 December werden de bezwaren in open bare zitting behandeld. Thans hebben Ged. Staten het raadsbe sluit goedgekeurd. Met het oog op den Nieuwjaarsdag waren gisteren zeer veel café's in het centrum aoov. 1 als in de buitenwijken der stad ge sloten. Heden herdenkt de heer A. J. P. Dinne wet den dag, waarop hij voor 40 jaar bi] de N. V. „Werf Conrad" in dienst tra/a. Sedert tal van jaren is de jubilaris bij ge noemde vennootschap kassier. Hedenmorgen om 9 uur werd de jubilaris van huis gehaald en naar de directiekamer geleid, waar hem een enveloppe me;, inhoud werd overhandigd. Namens het personeel werd hij door een zijner collega's toegesproken, waarbij hem een fraaie bloemenmand werd aangeboden. De jubilaris had verder vrijaf. Nog altijd is de Oude weg een ware hin derpaal, zoowel voor de bewoners langs dien weg als voor de velen die van dezen druk ken verkeersweg naar Haarlem gebruik moe ten maken. Gedurende deze natte periode vqoral gelijkt deze weg meer op een modderpoel dan op een wandel- of rijweg. Wel is op het begrinte gedeelte enkele we ken geleden puin of verharding aangebracht, maar nadien heeft men er letterlijk niets meer aan gedaan en is dit gedeelte zoo goed als onbegaanbaar. Het ligt zoo vol met kuilen en gaten, dat er geen goed plekje is te vinden en men er, zelfs met de fiets, met levensgevaar langs moet gaan. Wanneer men er onmiddellijk na deze ver harding met grint op was gaan werken, had men voor velen, die langs dezen weg moeten, vele onaangenaamheden kunnen voorkomen. Dat had wel mogen geschieden op een ver keersweg onder den rook van Haarlem. Wat het nieuwe bestrate gedeelte betreft, dit vordert slechts langzaam, zoodat het ge deelte, dat ligt tusschen Harmejansstraat en het spoorwegviaduct, op het oogenblik totaal onbegaanbaar is, zoowel voor voetgangers a's voor al het overige verkeer. De heer Th. Steman, hoofdcommies ter Provinciale Griffie, herdacht gisteren den dag, waarop hij voor 25 jaar bij de Provin cie in dienst trad. Wij meldden reeds, dat de jubilaris by die gelegenheid tot referen daris is benoemd. Het feest werd gisteren kerkelijk inge zet, om kwart voor 7 werd in de Kathe draal een H. Mis uit dankbaarheid opge dragen. In den loop van den morgen kwam de Hoogeerw. Deken ten huize van den ju bilaris op bezoek; tevens maakten eenige bestuursleden van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen hun opwachting. Van dezen bond, waarvan de heer Ste man secretaris is, ontving hij een fraai bloemstuk en van het koor der Kathedrale Kerk „St. Bavo" een kostbare fruitmand. De directeur en het bestuur van dit zang koor kwamen in den middag den jubilaris persoonlijk gelukwenschen. Bloemen kwamen verder binnen van tal rijke vrienden en kennissen. In intiemen kring werd het heugelijk feest verder herdacht. Hedenmorgen om 10 uur had ter Pro vinciale Griffie de huldiging plaats van het personeel der eerste afdeeltng. Het woord werd gevoerd door den chef der afdeeling, den heer jhr. mr. Th. M. van Asch van Wijck, die hem tevens een geschenk aanbood. Het personeel van de andere afdeelingen kreeg vervolgens gelegenheid den heer Ste man te complimenteeren. Vanavond denkt de jubilaris zijn collega's te zijnen huisze te ontvangen. De f 1000 bereikt Op de IJ. gehouden jaarvergadering wer den de inkomsten ais volgt verdeeld: Nederd. Hervormde Diaconie, Jansstraat f 50.Jo zefhuis „Trinitas", Zyizingel f 40.Israë litische Armen 30.—, Stads-Edltie Klee- dingfonds f 25.—, Stads Armen- en Zieken huis f 50.—, Leger des Heils f 20.—, Hofje in de Tuchthuisstraat (8 inwoners) f 40—, Kinderfeest Stads-Editie O.H.Ct. f 25 St. Vincentius-Vereeniging f 35.—, Kinder- afdeeling Armenhuis, Schotersingel f 15—, Vereeniging „Blindenzorg" f 20—, totaal f 350— Scheepsramp Reddingsboot „President van Concert op 9 Januari Het mannenkoor „Caecilia" geeft op Don derdag 9 Januari a.s. een concert ln de Gem. Concertzaal. Als solist treedt op onze stad genoot de heer Jos. de Clercq, violist, die begeleidt wordt door den heer Jacob Bijster. Vorder wordt medewerking verleend door het Haarl. Klein a Cappella koor, eveneens onder leiding van den heer Hoogerwerf, welk koor de beide werken zal uitvoeren, waarmede dezen zomer zooveel succes werd behaald op den wedstrijd te Dordrecht, terwijl verder nog zal worden gezongen „Vrede" van Jos. de Klerk. Door het mannenkoor zullen wor den gezongen twee Fransche werkjes La nuit van Lenormand en Du Destin le Vouloir su prème van Rameau, het Pilgerchor uit de Opera Tannhailser van Wagner, en als hoog tepunt het monumentale mannenkoor „Super Flumina Babylonis" van Brandts Buys. Timmermansgereedschappen ontvreemd Gisteren werden op den Militairenweg te Overveen door de politie aangehouden, drie jongens, P., 15 jaar, H., 14 jaar en H., 17 jaar, allen afkomstig uit Haarlem, die op de Julianalaan en Dr. Dirk Bakkerlaan van in aanbouw zijnde villa's timmermansgereed schappen hadden ontvreemd. Proces verbaal werd opgemaakt, waarna de jongens ter beschikking van de politie te Haarlem werden gesteld, dit laatste wegens het ontvreemden van een pak spijkers. De correspondentie tusschen „Bloemboiler- cultuur" en den Directeur-Generaal der P. T. T. Het hoofdbestuur van de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur publi ceert in het jongste nummer van het „V/eek blad voor Bloembollencultuur" de corresr pondentie, gevoerd met den heer Directeur- Generaal der Posterijen en Telegrafie over het behoud van het lokale telefoonverkeer binnen het net-Lisse en het tarief voor het interlocale verkeer van en met aangeslote nen op de naburige netten met het net-Lisse. Op 16 November 1929 werd van het hoofd bestuur der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie het volgende schrijven ontvangen: Aan de Algemeene Vereenlging voor Bloembollencultuur te Haarlem. 1. In verband met de algemeene herzie ning van de telefoontarieven wordt thans overwogen, hoe zal dienen te worden gehan deld met betrekking tot de enkele jaren ge leden na overleg met u ingevoerde regeling betreffende het toelaten tot zoogenaamd locaal telefoonverkeer met de aangeslotenen op het streeknet Lisse van aangeslotenen op naburige netten. 2. Terwijl de aangeslotenen op het streeknet onderling zooals ook nu nog zoo genaamde kostelooze locale gesprekken voer den, konden vóórdat de in het vorige lid bedoelde regeling werd ingevoerd, die aan geslotenen eenerzijds en de aangeslotenen op de naburige netten anderzijds zich slechts tegen betaling van het verschuldigde volgens het interlocale tarief zijnde, hetzij f 0.20 of 0.50 per gesprekseenheid naar gelang van den afstand, met elkander in telefonische verbinding stellen. De nieuwe bijzondere regeling kwam tegemoet aan de bezwaren, dat evengenoemde bedragen voor het verkeer tusschen bij de bollencultuur van -handel betrokkenen zeer uiteenloopend en te hoog waren en dat de afwikkeling van dat verkeer op interlocalen voet niet vlot genoeg was. 3. Nu zal de herziennig van de telefoon tarieven, weike haar beslag heeft gekregen, wijziging in den vroegeren toestand brengen. Eenerzijds zullen de gesprekken, gevoerd tusschen aangeslotenen op het net Lisse, per i stuk worden betaald, anderzijds wordt het tarief voor interlocale gesprekken in het ver- keer op korten afstand vrij sterk verlaagd. I De gunstige uitwerking van die verlaging zal net, betrekking tot het interlocaal verkeer op korten afstand nog van bijzondere beteekenis zijn, indien zooals overwogen wordt, het post-telegra af-telefoonkantoor te Lisse als t eenig interlocaal meetpunt voor de tariefs- zöne wordt aangenomen. Alsdan zal voor interlocale gesprekken, gevoerd tusschen het net, Lisse (Lisse, Hillegom, Sassenheim en Noordwijkerhout) en de naburige netten Haarlem, Bennebroek, Noordwijk, Leiden, Katwijk, Warmond e.a. voortaan slechts 0.10 of 0.15 verschuldigd zijn. Hieraan zij toegevoegd, dat in het complex van te nemen beslissingen ook zou worden opgenomen een voorloopig bestendiging van het streeknet Lisse ln den bestaanden vorm. Verder be staat het voornemen zoodra mogelijk het interlocaal verkeer op korten afstand op ver eenvoudigden voet, dus vlugger, af te wik kelen. 4. Naar mijne meening zijn er geen vol doende redenen meer aanwezig om de gel dende bijzondere regeling voor het verkeer tusschen het net-L'sse en de naburige net ten, welke alleen door de toenmalige om standigheden wen. gerechtvaardigd, te hand haven, indien het mogelijk is oom instede daarvan een regeling als hiervoren uiteen gezet ta treffen. 5. Ik zou het op prijs stellen, om, indien de bij de bollencultuur en -handel betrokken belangen te dezen nog nieuwe gezichtspunten mochten opleveren, uwe desbetreffende mededeelingen te ontvangen vóórdat eene be slissing in vorenbedoelden zin wordt geno men. De Directeur-Generaal w.g. DAMME. Daarop is het volgende antwoord gezon den, gedateerd 29 November 1929. Aan het Hoofdbestuur der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie, 's-Gra- venhage. In antwoord op uw schrijven No. 12499 S, 3e afdeeling betreffende: telefonisch verkeer tusschen het net-Lisse en naburige netten, deelen wij u onder dankzegging voor de ge boden gelegenheid om van ons inzicht to doen blijken, het volgende mede: Onze bezwaren tegen invoering van een gesprekkentarief, ter vervanging van het bestaande vaste abonnementsstelsel, zooals deze in onze brieven van 3 November 1928 en 16 Mei 1929 zijn uiteengezet, handhavend, nemen wij nota van uwe mededeeling dat de herziening der telefoontarieven gepaard zal gaan met invoering van zulk een tarief. Wij hebben ons rekenschap gegeven van de gevolgen daarvan voor het telefoonverkeer in de bloembollenstreek en met name in het gedeelte gelegen tusschen Haarlem en Leiden en namen kennis van uwe mededeeling, dat het streeknet Lisse voorloopig bestendigd wordt ln den bestaanden vorm. Wij zouden er reeds nu dringend op wil len wijzen, dat ook in de toekomst het voortbestaan van direct, lokaal telefonisch verkeer tusschen de plaatsen die dit streek net omvat, van dusdanige beteekenis voor het handelsleven in de bloembollenstreek moet worden geacht, dat een losmaken van dit directe verband een ongunstigen invloed op het telefoonverkeer zou hebben en het gebruik van de telefoon voor honderden be oefenaren van het bloembollenbedrijf tot een minimum zou rêduceeren. Daartegenover kan van het automatisee- ren van dit net verwacht worden een aan zienlijk toenemen van het verkeer, slechts wanneer dit uitsluitend langs den directen weg van het lokaal verkeer kan geschieden. Uwe mededeeling (punt 3) dat het voómemen bestaat het interlocaal verkeer op korten af stand op vereenvoudigden voet, dus vlugger af te wikkelen is voor het verkeer van op andere netten, dan het net-Lisse aangeslo tenen van groote beteekenis. Het invoeren van interlokaal verkeer ook al zou dit door technische verbeteringen, vlugger kunnen geschieden binnen de grenzen van het net-Lisse, zou een achteruitgang van het be staande beteekenen, en is daarom aller minst gewenscht. Wat thans uwe mededèeling betreft aan gaande het verkeer tusschen de omliggende netten en het net-Lisse, stellen wij aller eerst vast, dat in het betreffende gedeelte van uw schrijven niet duidelijk is verweid, dat de berekening van den afstand voor deze soort gesprekken bij doorgaan van uwe plannen dienaangaande ook zal gelden wanneer de aanvrager van het gesprek in een der naburige netten woont. Slechts ls uit uwe mededeeling te lezen, dat voor aanvragers deel uitmakend van het net-Lisse deze uni forme berekening van afstand zal gelden. Gaarna zullen wij vernemen, dat deze rege ling wederkeerlg bedoeld is. Wat dit punt zelf aangaat, kunnen wij u mededeelen, dat vervanging der tegenwoor dige regeling, door de door u overwogene, ons aannemelijker voorkomt, wanneer een (alge meen) maximumtarief van 0.10 voor deze gesprekkencategorie werd ingevoerd. Dat dus vastgelegd werd, dat ook de b utten de 10 K.M. grens (vanaf Lisse gemeten) vallende gesprekken tot en met Haarlem en tot en met Leiden voor 10 cents gevoerd zullen kunnen worden. In dat geval beteekent de immers als verlaging aangekondigde tariefs herziening, althans geen verhooging voor de betrokkenen in de naburige netten en alleen een verhooging bij druk gebruik voor de aan geslotenen op het net-Lisse. Het hoofdbestuur enz. Het antwoord van den Directeur-Gene raal gedateerd 18 December 1929, luidt als volgt Aan de Algemeene Vereenlging voor Bloembollencultuur, Haarlem. 1. Ik deel u mede, dat besloten is tot in voering van de regeling, aangegeven in mijn schrijven van 16 Nov. j.l. No. 12499 S. 2. Het tarief van 0.10, resp. 0.15 voor gesprekken tusschen aangeslotenen op het net-Lisse en aangeslotenen op de naburige netten geldt ook voor de gesprekken door laatstbedoelde aangeslotenen aangevraagd. 3. Tot heffing van 0.10 als maximum bedrag voor alle gesprekken tusschen het net-Lisse en de naburige netten kan niet worden overgegaan. De Directeur-Generaal. Uit deze correspondentie blijkt dus, dat voor de gesprekken, welke na 1 Januari zullen plaatsvinden tusschen aangeslotenen op het net-Lisse (waarin ondergebracht de plaatsen Lisse, Hillegom, Sassenheim en Noordwij kerhout) en de naburige netten Haarlem, Bennebroek, Noordwijk, Leiden, Katwijk, Warmond, enz. nimmer méér dan 15 cent en voor aangeslotenen, cue wonen op een af stand van minder dan 10 K.M. gemeten vanaf het postkantoor te Lisse zelfs 10 cent zullen kosten. Tevens blijkt hieruit, dat de dezer dagen in verschillende bladen ge publiceerde tarieven voor intercommunaal verkeer, voorzoover zij hoogere bedragen voor de hierbedoelde gesprekken vermelden, r.iet definitief waren, zooals uit nadere publica ties dan ook wel zal blijken. Namens het hoofdbestuur: H. J. VOORS, alg. secr.-penningm. EXAMEN HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE Geëxamineerd 9 vrouwelijke en 6 manne lijke candidaten. Geslaagd de dames: J. Wieneke, Bilthoven; C. Elzendoorn, Utrecht; A. Tates, Amster dam; Joh. G. v. d. Vijgh, Amsterdam; Jac. v. d. Kolk, Velsen en de heeren B. Holtzhui- zen, Nijmegen; C. A. Meijer, Amsterdam. Te Utrecht ln het „St. Joannes de Deo"- ziekenhuls ls gisteren in den leeftüd van 73 jaren overleden de Zeereerw. pater Nicolaas van Hassel, van de Orde der Predikheeren. Pater van Hassel werd 11 December 1856 te Rotterdam geboren, trad in 1878 in de Orde van Sint Dominicus en werd in 1885 tot priester gewijd. Achtereenvolgens was hij als kapelaan werkzaam te Rotterdam, Leeuwarden, Nij megen en Utrech*-, waar hij zich bijzonder onderscheidde door zijn oratorisch talent. De post in Parijs aangekomen Donderdag is te Parijs de eerste luchtpost van den geregelden Fransch-Nederiandschen dienst, uit Indo-China op 19 December JA vertrokken, aangekomen. GOUDEN FEEST DER FIRMA VAN EEGHEN Het is heden een halve eeuw geleden, dat de heer S. P. van Eeghen lid werd van de firma Van Eeghen en Co. Dit feit is heden niet onopgemerkt voor bij gegaan. Hedenmiddag hield de jubilaris ln zijn woning een receptie. Te voren was hij reeds toegesproken door den burgemeester, den heer W. de Vlugt, den president van de Ned. Handel Mij., den heer C. J. K, van Aalst en den voorzit der Kamer van Koophandel, den hee Heldring. Aangeboden was daarbij een schilderij) van Ludolf Bakhuyzen uit de 17de eeuw. Het fraaie en aantrekkelijke stuk, waar. van de afmetingen 1.66 bij 1155 meter zijn, geeft een prachtig en schilderachtig ge zicht op het scheeprijk IJ, als een blijvend» herinnering aan de groote haven en han delsstad in haar hoogsten bloei gedurend» de gouden eeuw. Zoo is het een welgekozen, een waardig geschenk aan een Amsterdamsen r.oopmaa van beteekenis in onze dagen. DONDERDAG 2 JANUARI Parijs 9.70 9.80 Brussel 34.65 34.75 Londen 12.09% 12.10% New-York (cable 2.47% 2.48% 59.20 59.30 48.10 48.20 Rome 12.95 13.05 33.— 33.20 66.35 66.50 66.65 66.80 66.35 66.50 Praag 7.30 7.40 Weenen 34.90 35.— Warschau DONDERDAG 2 JANUARI Een opmerkelijk verschijnsel De Memorie van Antwoord by de Onder- wys-begrooting geeft het getal leerlingen van de Kweekscholen. Het beeld is aldus; totaal neutraal R.K. protest 1925 12.262 3945 32% 5065 3252 1926 12.103 4103 33% 4842 3158 1927 11.858 4125 CO 4753 2980 1928 11.613 4111 35% 4613 2889 1929 11.307 3898 34% 4536 2873 o—--ov- uiinaivc van het geheel. En een kleine stijging van de neutrale inrichtingen. Voor het eerste en laatste jaar is de verhouding der drie groe pen percentsgewyze aldus; neutraal R.K. prot. 1925 32 41 27 1929 34 41 25 De katholieken handhaven zich dus; de geringe groei der neutralen wordt veroor zaakt door den even geringen teruggang der protestanten. Opmerkelijk is echter, dat de Katholieken hooger precenten aanwijzen dan onze bevolkingsgesteldheid zou doen vermoe den. Kiezen naar verhouding meer katholie ken dan neutralen en rechtzinnigen de on derwijzersloopbaan? Het verschijnsel is in elk geval opmerkenswaard en zoekt een verkla ring. 15 postzakken opengesneden Zaterdagnacht heeft een mysterieuze in braak plaats gehad in het postkantoor te Tandjong Karang. 15 zakken post afkomstig van Java bleken opengesneden te zijn met een scherp voorwerp. De zakken waren be stemd voor Zuid-Sumatra. Uit alle zakken waren de daarin bevinden de brieven met geldswaarde gestolen. Ook bleken zakken, bevattende pakketten openge sneden te zijn. Wat niet van waarde was lie ten. de inbrekers liggen. Door de politie wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. In den afgeloopen nacht is ingebroken in do villa van den rector van het gymna sium, den heer Zwart, aan den Kronenbur gersingel te Nymegen. De inbrekers hebben twee kamers door zocht en bureaux en kasten opengebroken. Men kon nog niet nagaan, of er veel is meegenomen. Van de daders geen spoor. Vorige Koersen Opening beden Staatsleeningen 1% Nederland 1919 5% Nederland 1918 Nederl 1916 i'/i Nederl. 1917 4H% N.lnd. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Oert. Handel Mij.... Industrieën Marg Unie Calvê Delft Alg, Kunstzijde Van Berkel'e Pat Nieuwe Philips.... lndustr. Buitenland Anaconda Cert Flsk Rubber Separator ïweedsche Lucifers Mijnbouw Boe ton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Xtrtscne Petr. Gaboes Kon Olie Periat °eudatva Continental Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubt Rott Tapanoeli Serbadjadl 511 au V L O. O Allied Intereontln Rubber Scheepvaart HolL Amerika Lijn dito Gem Elgend Kon. Ned Stoomb Scheepvaart- Unie Marine comm Marine pref Suiker H V. A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Onion Pacific Wabasb Ihic Milw St Pauj Kansas City South Erie Uailr ProtoogaUa 102 102% 99 993/4 96 216% '54% 166% 316% 148% 118% 166% 461% 148 3u/16 !33t/8 276 145 1643% 38! 39% 3943/4 159 18% 23 153% 161% 129% 130 91% 193 61 114 1 15 51% 96 99 63% 5% X'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 2