Stadsnieuws DE BELANG STELT TWEEDE BLAD DONDERDAG 2 JANUARI 1930 PLADZTJDE 1 Politieorganisatie Dc concessie-voorwaarden in het taxi-bedrijf Hinderwet Gunning Personalia Faillissementen Motorclub Haarlem De ontdekker van de £r iepbacil VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken Rechtbank Vergoeding bijzondere scholen Luidspreker-systemen Gedelegeerden Nuts-Spaarbank te Haarlem Een koffiebranderij BURGERLIJKE STAND Haarl. Postduivenbond Gevonden voorwerpen en dieren I Verkoop van grond Personalia De toestand zeer ernstig Schoorsteenbrandje INGEZONDEN Dringend noodzakelijk In het Maandblad van den Bond van Hoo- gere Politieambtenaren in Nederland vonden wij een artikel van den hee rJ. D. Duyts, Inspecteur van Politie alhier, over „Politie reorganisatie." De heer Duyts vestigt er in dit artikel de aandacht op, hoe gebrekkig de politie ten plattelande en de politietaak nog geregeld is Telkens weer ondervinden de politieambte naren daarvan de nadeelige gevolgen, hetzij bij hun onderzoek, hetzij later bij de behan deling der zaak ter terechtzitting. Ook de voortdurend belangrijker wordende plaats die sedert 1911 de vrouw bij de politie inneemt is nog absoluut niet wettelijk gere geld. Herhaaldelijk zijn Staatscommissies be noemd om het politievraagstuk te bestudee- ren en plannen tot reorganisatie te ontwer pen. Maar resultaten zijn nooit bereikt. En toch is het hoog tijd, dat de gebrekkige in richting der Nederlandsche politie wordt herzien. Er is, meent de heer Duyts, slechts een minister noodig, die de zaak aandurft en wiens ministerieel leven zoo lang is, dat hij tijd heeft om de zaak goed voor te bereiden. Welnu: de tegenwoordige minister van Jus titie heeft getoond, niet terug te schrikken voor ingrijpende maatregelen: de Psycho- pathenwet en de Ambtenarenwet zijn daar enkele bewijzen van. Er moet een algemeene Rijksrecherche ko men. Het gevolg zou dan onmiddellijk zijn, dat de vrij goed geoutilleerde recherche der groote steden haar arbeidsveld tot het ge- heele land zag uitgebreid en óók: dat er een gecentraliseerde dactyloscopische inrichting zou zijn gekomen. Eenheid in uniformen voor de gemeente politie alsmede gelijke rangenindeeling zijn noodig, zoodat het niet meer mogelijk is dat in Rotterdam de politieassistente wordt ge lijkgesteld met een inspecteur en in Den Haag met een agent. Eenheid in de uniformen is alleen al noo dig, omdat het auto-toerisme een buitenge woon nationaal en internationaal vreemde lingenverkeer tengevolge heeft. Men moet trachten langzaam niet plot seling tot reorganisatie te komen. De ver beteringen en noodig gebleken uitbreiding volgen dan van lieverlede, totdat de geheele materie geregeld is. De heer Duyts wekt zijn collega's op, alvast te beginnen met het maken van propaganda voor de door hem genoemde verbeteringen. Waarom de Ned. Unie van Chauffeurs en overig automobielpeisoneel niet ver tcgenwoordigd was De conferentie betreffende de concessie voorwaarden heeft een eigenaardig verloop gehad. Door ziekte van den Hoofdambtenaar ten Stadhuize werd per abuis de uitnoodiging aan de Ned. Unie van Chauffeurs en overig automobiel-personeel voor deze conferentie gezonden naar de 's-Gravendijkwal te Rot- terdm in plaats van naar den Heemraad singel, met het gevolg dat de brief pas op oen dag der conferentie werd bezorgd. De enveloppe met aanteekeningen van de post werd als bewijs voor de afwezigheid der af gevaardigden aan net gemeentebestuur toe gezonden waarbij gevraagd werd om een vervolgconferentie, vooral omdat ook de ver tegenwoordiger van uen R. K. Bond, de heer Janzen, wegens sterfgeval niet aanwezig had kunnen zijn. Dooi B. en W is evenwel besloten, dat de voor het jaar 1929 geldende concessievoor waarden ongewijzigd worden voortgezet, met de bepaling dat de ondernemers in Juni 1930 voorstellen moeten doen toekomen terzake het tarief, de arbeidsvoorwaarden van het Personeel en het rouleersysteem. Ook de or ganisaties der werknemers zullen hiervan ge bruik kunnen maken. Deze maatregel werd door B. en W. getrof fen om mogelijk te maken dat het volgend jaar tijdig over deze belangrijke punten van gedachten kan worden gewisseld en ook tij dig een beslissing kan worden genomen. Een vervolg-conferentie wordt dus niet meer gehouden. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat van heden op alle werkda gen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, des Zaterdags tot des namiddags 1 uur, tot 13 Januari e.k. 's voormiddags ten H>4 uur, ter gemeente-secretarie (7e Afdee- ling) ter inzage is nedergelegd het ingeko men verzoekschrift met de bijlagen van J. P. Senft, om vergunning tot oprichting van een smederij 'n het perceel aan de Korte Marga- rethaslraat No. 8, kad. sectie C no. 427, waar bij electrische beweegkracht zal worden ge bezigd tot een gezamenlijk vermogen van 2 )4 P.K. tot het aandrijven van diverse werk tuigen. dags 2 uur, des Zaterdags tot des namiddags I uur, tot 13 Januari e.k., 's voormiddags ten II uur, ter gemeente-secretarie (7e Af dee ling) ter inzage is nedergelegd het ingeko men verzoekschrift met de bijlagen van de firma de weduwe J. Leupen en Zn., om ver gunning tot oprichting van een koffiebran derij in de perceelen aan de Gasthuisvest Nos. 5 en 7, kad. sectie D no. 7899 ged., waarbij gebezigd zullen worden 3 electromo- toren met een gezamenlijk vermogen van 5 P.K. dienende tot het aandrijven van diverse werktuigen. dorp 234. J. W. Radsma 230. H. Fikkert 227. P. Stokman 210. P. H. Boeree 207. Kampioen Jong C. J. v. Tongeren 296. L. Gimbrere 263. H. van Es 221. B. C. v. d. Meer 212 Joh. v. d. Pol 205. J. Klumper 195 W Spoor 193. J. Lasschuit 190. Th. Cramer 183 J. Vries 188. Generaal J. de Vries 601. Joh. v. d. Pol 524 A. Schuiten 490. C. J. v. Tongeren 468. A. H Pikkert 430. P. H. Boeree 358. L. Gimbrere 355. H. Fokkert 338, P. de Wilde 295. H. Roos dorp 289. B. en W. hebben het laden, vervoeren, los sen en optassen van materialen en de leve ring van paarden en wagens in huur met of zonder bediening, ten behoeve van Centraal Vervoer, gedurende het jaar 1930, waarvan de openbare aanbesteding heeft plaats gehad op 16 December ji., gegund aan J. L. Thoolen, te Haarlem, voor de volgende prijzen: Keien 0.20 x 0.13 x 0.14 M. 7; idem 0.17 x 0.11 x 0.14 M. 4.75; Utrechtsche- en Waalklinkers 1.60; idem uit het schip 2; Drielingen 1.10; Trottoirtegels 0.30 x 0.30 X 0.05 M. 8.50; IJzersteentegels 0.30 x 0.15 0.05 4.50 alles per 1000 stuks; Trottoirband (alle soorten) 0.13, idem sleepen 0.10 per Meter. Voor een wagen per uur 0.25; per dag 1 Voor een paard per uur 1.— per dag 5 Voor een paard en begeleider per uur 125; per dag 7.50. Voor een wagen, paard en begeleider ner uur 1.50; per dag 7.75. De navolgende gediplomeerden van de M. T. S. te Haarlem zijn geplaatst in onder staande betrekkingen: Af deelingen Bouwkunde: de heer F. Fla- meling als bouwkundige bij de HoU. Beton- maatschappij te 's-Gravenhage. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: de heer J. P. Stokfleth als techn. opzichter bij de Gemeente-tram te Amsterdam. Afdeeling Werktuigbouwkunde: de heer P. C. Rus als techn. employé bij de Nederl. Ko loniale Petroleum Maatschappij met bestem ming naar Nederl. Oost-Indië. Afdeeling Electrotechniek: de heer Th. Kumpe als techn. employé bij de Nederl. Ko loniale Petrol. Mij., met voorloopige bestem ming naar de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. De arrondissements-rechtbank te Haar lem verklaarde op Dinsdag 31 December 1929 failliet M. v. Duin, melkventer, wonende te IJmuiden, Bakkerstraat 28. Curator Mr. A. A. van der Flier, wonende te IJmuiden A. Jansma, bouwer, wonende te Overveen, Oranje Nassaulaan 132. Curator Mr. F. A. Davidson, wonende te Haarlem; P. Rikkelman, fabrieksarbeider, wonende te Worden. Curator Mr. Dekhuyzen, wo nende te Zaandam J. Hendriks, kapper en winkelier in si garen, wonende te Vijfhuizen. Curator Mr. F. A. Davidson, wonende te Haarlem; de N.V. Bouw- en Handel-Maatschappij „Alcestis" gevestigd te Haarlem, Zuider Buiten Spaarne 166. Curator Mr. A. Bruch, wonende te Haarlem; de N.V. Bouw- en Exploitatie Maat schappij „Elandsberg" te Haarlem, Zuider Buiten Spaarne 166. Curator Mr. A. Bruch, wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. A, L. M. van Berckel. Vernietigd werd het faillissement van W. Tros, wonende te Hoofddorp. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, wonende te Haarlem. Morgen begint de tweede Haagsche Confer a: ie. Be foto hierbo.en genomen tiidens de laatste conferentie geeft een afbeel ding van het Binnenhof van het gebouw, waarin de onderhandelingen zullen plaats vinden Zondag 5 Januari a s. wordt de Estafette- Strandnt, welke 1 Dec. 1.1 niet door kon gaan, wegens den slechten toestand van het strand, verreden. Zoo mogelijk zal er gereden worden tus- schen eind Zeeweg en Zandvoort, zoodat een en ander vanaf de Boulevard te zien zal zijn. De eerste rijder start om 10.30 uur. Huizing Klein Heiligland 38, breipennen; Berman, Madoerastraat 9, kinderbeursje met inhoud Bur. v. Politie, Smedestraat, ballen Koek, Lindenstraat 9, broche Wijchers, 2e Hoogewoerddwarsstr. 44, kinder cape Smit, Graaf v. Wiedstraat 19, kinder das Veltkamp, Spionkopstraat 41, speel- goedgeweertie v. Weel, Damiatestraat 24, geld Zoetelief, Indischestraat 93, hand schoen Martin, Delftstraat 26 zw., idem Hoogedoorn, Javastraat 1, kinderhand- schoen Schouten, Esschilderstraat 23, idem Verholz L. Heerenvest 30 rood, wit hondje Bur. v. Politie, Smedestraat, handschoen Haven, Burgwal 31 a, ketting Vermeer, Vooruitgangstraat 119, kleedingstukken Hoogland, Tugelastraat 46, mesje Nauta, Kleverparkweg 60 rood Oorbelletje Prin sen, Slachthuisstraat 77 zw, petb. Noorden, Leliestraat 27, postzak Otte, Dahliastraat 13, rozenkrans De Jong, Boterstraat 14, ring Verheijden, Kolkstraat 27 B rd., idem Grit, Lekstraat 25, sjaal Zweers, Zwaard straat 14, werkpakBouman, Waldeck Pyrmontstr. 39, zakken met inhoud De Rechtbank deed Dinsdag de volgende Uitspraken: C. v. d. B., fabrieksarbeider, wonende te Assendelft, verduistering, 25 boete subs. 14 dagen hechtenis o.v. A. K., vrachtrijder, wonende te Haarlem- 1 mermeer, overtr. artikel 22 en 29 der Motor en Rijwielwet, 25 boete subs. 10 dagen hechtenis o.v. M. W., amanuensis, wonende te Zaandam j verduistering in dienstbetrekking, vier maan- 1 den gevangenisstraf o.v. W. v. d. V., arbeider, wonende te Haarlem mermeer, thans gedetineerd, diefstal, vijf maanden gevangenisstraf met aftrek pr. hechtenis o.v. 1. A. v. B., koopman, wonende te Haarlem mermeer; 2. J. W. O., koopman, verblijvende te Vijfhuizen, vrijgesproken. A. K.. zeeman, zonder bekende woonplaats hier te lande, thans gedetineerd, diefstal, acht maanden gevangenisstraf m. a. prev hechtenis o.v. B. en W. stellen den Raad voor, aan de hierna te noemen besturen van bijzondere scholen, over 1928 de vergoeding, als be doeld in art. 100 der Lager-Onderwijswet 1920 (boventallige onderwijzers) te bepalen als volgt Nieuwe Gracht 16f 3272.33 Zijlsingel 2 4633.28 Velserstraat 55 2630.60 Kerklaan 49 1597-75 Westergracht 1 364.4.81 Nassauplein 21457.66 Timorstraat 17 1936.66 Leidschestraat 59 4572.12 Tugelastraat 5 2714.42 Gen. de la Reijstr. 6 2534.91 Gen. de la Reijstr. 8 3172.34 Ged. Oude Gracht 120 1768.53 Totaal f 33935.41 Zoo een vier jaar terug stond het luid- sprekervraagstuk in het middelpunt der be langstelling. Toen was de conus-luidspreker in opkomst, betwistte fel de plaats, die reeds eenige jaren door den hoorn-luidspreker was ingenomen. Ook toen waren er profeten, die, al naar zij het inzagen, één der beide typen de volledige overwinning toezeiden, vooral persoonlijke belangen beïnvloeden hun meening. En nóg zijn er in radio-zaken restanten van deze periode te vinden in den vorm van een of eenige hoorn-luidsprekers, „winkel dochters" zooals de Amsterdamsche winkelier kernachtig en overduidelijk noemt. Menig radio-handelaar heeft ons reeds met een be- grijpelijken zucht in vertrouwen medege deeld „Dat ding zal ik wel nooit meer kwijt raken, of het moest aan 'n museum zijn" Bedriegen de voorteefenen niet, dan is ook dit seizoen getuige van een dergelijken strijd; thans gaat het tusschen den electro-dyna- mischen luidspreker en den electro-mag- netischen dito. Voor wie mocht meenen. dat het eerste type reeds de overwinning heeft behaald, zou vergissing wel eens mogelijk kunnen zijn. De bijzondere eigenschappen van den e.-d. luidspreker geven dezen on tegenzeglijk, wat de weergave betreft, een voorsprong boven den conus-luidspreker (den electro-magnetischen, wel te verstaan), op andere punten echter blijft de e.-d. luid spreker achter, waardoor de strijd tusschen deze beide typen wel eens een ander verloop kon hebben, dan die van een viertal jaren geleden. De conus- en de hoorn-luidspreker waren beiden even duur, ja, zelfs was in B. en W. stellen den Raad voor, in de Vergelijkend overzicht over December 1929—1928 Aantal behandelde posten 15698 (v. j. 14063); aantal inlagen 11332 (v. j. 10266); aantal terugbetalingen 4366 (v. j. 3797); in gelegd 516.428.08)4 (v. j. 482.633.83)4); terugbetaald 497.537.80 (v. j. 425.510.77); meer ingelegd 18.890.28)4 (v. j. 57.123.06 !4aantal nieuwe boekjes 305 (v. j. 2?7); aantal afbetaalde boekjes 123, (v. j. 133). Spaarbusjes op 31 December 1929 in omloop 2733; geledigd in December 1929: 183 busjes met totaal 3240.99; aantal kluislo- ketten verhuurd op 31 December 1929: 207. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat van heden op alle werkda gen van des voormiddags 9 tot des namid- Ondertrouwd: 31 DDecember: W. C. Gimpel en J. O. Slis. Geboren: 29 December: I. v. Boekei-Das z.; 30 Dec. J. M. Smlts-v. d. Nederland, 2 d.: 29 Dec. P. Tork-Kaptein, d.; 29 Dec. A. Kok- v d. Leur, d. 30 Dec. A. C. Pel- Bruisma, d. Overleden: 30 Dec. A. J. Meijer, 57 jaar, M v. Heemskërkstraat, 29 Dec. J. J. Kruithof 28 jaar Oostvest. 30 Dec A. M., 13 maanden d. v. M. v. Doorn, Lombokstraat. 31 Dec, E M. Jansen, 21 jaar, Hazenpaterslaan. 29 Dec. E. A. E. H., 11 maanden, d. v. L. T. W. Scharp, Papentorenvest. Uitslag kampioenschap 1929, oud J. de Vries 413 punten. A. Schuiten 347. A. H. Fikkert 338. Joh. v. d. Pol 319. P. Koning 262 H. Roos- Dr. Isadoor S. Falk, professor in de bacte riologie aan de Universiteit te Chicago, maaKte kort, ge.eden bekend, dat zijn onder zoekingen de „pcomorphïsche Streptococcus" hebben aangewezen als den verwekker van de gevaur'iike Spi'-us-he grien. Onze foto toont den professor bij zijn arbeid. Terug te bekomen bij: Bur. v. Politie, Smedestraat, ballen; v. Emmerik, Spaar ne 41, broche; Eland, Wilhelminapark 27, idem; Delissen, Schermerstr. 10 zw., cape; Koelemejjer, Breestraat 3a rood, handschoen Politieposthuis, Amsterdamschevaart, pak met hulst; v. Kleef, Tulpenstraat 30 zw., armbandhorloge; Heerden, Beeksteeg 21a rood, kinderhandschoentjes; Boeser, Zocher- straat 50, kinderhandschoen; Bur. van Po litie, Smedestraat, handschoen; Kennel Fauna, bruin hondje, gebr. door: Schreur- der, Spiegelstraat 37a rood; grijze kat, gebr. door: Siegeling, Billitonstraat 34; Jona, An- jeliers 27, kettinkje; Schaap, le Hooge woerddwarsstraat 11, medailles; Scheltema, Anna van Buurenstraat 291, Den Haag, kinderportemonnaie met inh.: Jansen, St. Anthoniesteeg 8a, potlood; Balder, Amp- zingstraat 6, portemonnaie met inhoud; v. d. Leur, N. Kruisstraat 20, rozenkrans; Meutjox, Scheeperstraat 37, idem; Schenk, Preangerstraat 16, rjjwielbelastingmerk; Holman, Harmenjansstraat 49, pansponzen; St. Elisabeth's Gasthuis, Gasthuisvest, sleu tel; v. Bergen, Schoterveenstraat 3, kinder- taschje met inhoud; Lohman, Pres. Steijn- straat 29, tasch met inhoud. plaats van den heer Mr. A. Bruch, te be- j noemen tot gedelegeerde der gemeente, in het Bestuur der School voor Bouwkunde, Versierende kunsten en Kunstambachten (in liquidatie) alhier den heer W. Rooden- burg. Bij Raadsbesluit van 12 Juli 1922, no. 40 sub. F, werden (overeenkomstig art. 57 der Nijverheids-onderwijswet), benoemd als gedelegeerde den gemeente in het Bestuur der Christelijke Avondnaaischool alhier Mevrouw M. Maarscball-Komin en me juffrouw W. G. van Vliet. Nu deze school inmiddels is opgeheven en de Prot. Christel. Nijverheidsschool werd opgericht, stellen B. en W. voor, deze beide dames te benoemen tot gedelegeerde der gemeente in het Bestuur van laatstge noemde school B. en W. stellen den Raad voor, hun college te machtigen, aan S. L. Blom en Tj. de Vries te Haarlem of hunne nader te noemen meesters of lastgevers, tegen den prijs van f 15,'per M2. in koop af te staan, een stuk grond, gelegen aan de zuidzijde van deMeester Cornelisstraat, groot 730 M.2, zulks met de bestemming om op dien grond i te bouwen vijf woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. B. en W. stellen voor, hun college te machtigen aan J. E. Post te Overveen of zijne nader te noemen meesters of lastgevers, tegen den prijs van f 5.per M.2 in koop af te staan, een stuk grond, gelegen achter de perceelen aan de Duvenvoordestraat nos. 8 en 10, groot pl.m. 154 M.2, zulks met de bestemming om dien grond te gebruiken als tuin. De eigenaresse van de perceelen aan de Vrouwesteeg, ter gezamenlijke grootte van pl.m. 170 M.2 heeft zich bereid verklaard, die perceelen aan de gemeente te verkoopen voor f 3.500. Ten einde de Vrouwesteeg te kunnen ver- breeden is het in het belang van de gemeente tot aankoop van genoemde perceelen over te gaan. Voor het totstandbrengen van die verbreeding zullen de aan te koopen per ceelen t.z.t. moeten worden gesloopt. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. voor tot aankoop te besluiten. Tot Boekhouder-Oeconoom, in het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, is benoemd de heer J. Steenhuis te Groningen. oud-internationals speelden gisteren den traditioneelen wedstrijd tegen H. F. C. Hierboven de oud-gedienden. Achterste rij van n. r.: de Boer. Hans Tetzner, Legger, v. Linge, M. Hou'lkooper, Dr. J. Thomee, v. Bisseiiek (seheidsr.), Sigmond. Knielend: J. Bulder, Mr. Weleker, dc Natris, Krom. De toestand van den 25-jarigen Rotter dammer J. v. d. G., die in den avond van 15 December j.l. op den Heerenweg onder een auto raakte, en wiens been, dat hem daarbij verbrijzeld werd, moest worden afgezet, is nog zeer ernstig. Hedenmorgen ontstond om ongeveer kwavi over negen, in de woning van de familie J. D„ Burgwal 31 0, een schoorsteenbrandje. De brandweer was spoedig aanwezig en kon, na een half uur weer vertrekken. De schade is zeer gering. sommige gevallen de conus-luidspreker goed- kooper. Het prijsverschil tusschen den goeden e.-d. luidspreker en den goeden conus luid spreker is echter nog steeds beduidend, en dit zal niet nalaten zijn invloed uit te oefenen. Een andere bijkomstigheid is de be krachtiging, die in verreweg de meeste ge vallen noodzakelijk is bfj den e.-d. luid spreker en dus een extra uitgave vergt. Ten slotte moet men ook rekening houden met het feit, dat de eischen, die men aan het toe stel moet kunnen stellen, belangrijk zwaarder worden bij gebruik van een e.-d. luidspreker in het kort gezegd, een minder goed toestel ziet zijn fouten verbloemen door een electro- magnetischen luidspreker, fouten, die de e.-d. luidspreker onherroepelijk aan het licht brengt en die dan niet zelden op rekening van den luidspreker worden geschoven. Het is moeilijk te zeggen, of de e.-d. luidspreker veld wint. Dat momenteel de omzet in dit type niet onbelangrijk is, staat wel vast, dat deze omzet stijgende is, is ook vrijwel zeker, echter, of het dezen luidspreker gelukken zal de markt geheel en al te ver overen, moet ernstig betwijfeld worden, daar voor is het verweer van den vorigen triom fator te groot en te doelmatig. Er wordt wel, en dit is in vele gevallen niet ten onrechte, beweerd, dat een goede conus luidspreker het gerust tegen een e.-d. kan opnemen, uitgezonderd natuurlijk tegen de duurste typen en ook die gevallen, dat een groot volume geëischt wordt niet mede ge rekend. Dit vindt dan zijn oorzaak in het feit, dat de fabrikanten van dit type het uiterste doen om het te verbeteren, de be wijzen hiervan zijn vele. Wij noemen hiervan twee bekende pogingen, nJ. het vierpolige uitgebalanceerde Ankersysteem en de Brown V-Unit. Daarnaast, of liever daar tusschenin staat dan de inductor-dynamische luid spreker, waarover later. Op gevaar af er eenigen te vergeten zouden wij nog willen noemen den Kolster-Brandes, den Sihaphoon (Telefunken) en den Celes- tion; het eerste en het laatste type beide Engelsch fabrikaat. De Sihaphoon en de Ce- lestion zoeken de betere weergave voorname lijk in de uitvoering van den conus, de eerste heeft een gevouwen conus in V-vorm, dus niet rond, de laatste een geribden conus. Ook de Kolster-Brandes heeft 'n afwijkend conusmodel, n.l. ovaal, een opvatting, die eenigen tijd geleden meerdere aanhangers telde, maar van welke uitvoering de meeste fabrikanten weer afgestapt zijn. De V.Unit van „Brown" is bedoeld als een benadering van het e.-d. systeem. In fig. 2 I is dit systeem in principe' weergegeven. Het V-vormige lipje bevindt zich dus tusschen de polen van den electro-magneet of wel steeds in het krachtlijnenveld, dat echter beïnvloed wordt door de spreekstroompjes, dus wel van sterkte verandert (bij den e.-d. luidspreker bevindt zich het beweegbare spoeltje eveneens in een krachtlijnenveld, dat echter constant is). De luchtspleet a kan bij goede uitvoering en daaraan zal het tij deze bekende Engelsche fabriek zeker niet ontbreken zeer klein zijn, wat als een tweede voordeel aangemerkt kan worden. Op deze wijze is het „Brown" gelukt een gevoelig systeem te vervaardigen, baarbij dan in de duurste uitvoering nog een dubbele conus komt. (Brown Duplex V 10). De inductor-dynamische luidspreker, een vinding van een Amerikaanschen luidspre kerfabrikant, C. L. Parrand, heeft een prin cipe, dat gebaseerd is op de werking van den inductie-motor. Dit principe komt in het kort hierop neer, dat een aantal polen, (in dit geval vier) beurtelings meer of minder bekrachtigd wordt, waardoor dus eveneens de magnetische aantrekkingskracht wisselt. In fig. 3 is het principe van dezen luidspreker aangegeven Het ankertje a bevindt zich tus schen de polen van een permanenten mag neet, op de plaats .gehouden door een twee tal veertjes. De polen van den magneet (deze luidspreker heeft twee krachtige permanente magneten) zijn als het ware vertakt (even als bij 't vier-polige ankersysteem), de spoel tjes, die om de schuin tegenover elkaar ge legen polen zijn gelegd, zijn in serie gescha keld. Wordt Fool ZP2 bekrachtigd, dan wordt Pool NP1 verzwakt, of omgekeerd. In het eer ste geval wordt het ankerblokje A2 aange trokken, in het tweede geval het ankerblokje Al, in het eerste geval beweegt men het ge heele ankersysteem naar rechts en in het tweede geval naar links. Men bereikt zoo doende een runnen uitslag naar beide zijden, dus een grootere gevoeligheid en een zoo goed als vrij zwevende as in het krachtlijnenveld. dus de voordeelen, die de ed-luidspreker ook heeft. Doordat een afzonderlijke bekrach tiging van het lijnenveld niet noodig is, ver mijdt men echter de bezwaren, Deze luidspre ker heeft dan ook een weergave, die niet on derdoet voor die van den e-d. luidspreker. Tot slot nog een korte opmerking over den conus. Over het algemeen maakt men den conus niet diep genoeg, wij bedoelen hier mede te zeggen, dat de basis en de hoogte van den gevormden kegel niet de meest gun stige verhouding hebben. Als men de hoogte grooter maakte, zou de weergave dadelijk be ter zijn, terwijl bovendien het geluidsvolume ook belangrijk grooter wordt. Een kleine wij ziging in dezen geest kan reeds beduidend gunstiger resultaten afwerpen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. KINDERFEEST DER HAARLEMSCHE VEREENIGING VOOR GROOTS GEZINNEN Fiq.IT Wat het vier-polig uitgebalanceerde Anker systeem betreft, dit is een der nieuwere vin dingen, welke ten doel hebben de weergave zoo gunstig mogelijk te doen zijn. De be langrijkste eigenschap moet men zoeken in het uitgebalanceerd zijn van het aandrij vende lipje, zoodat dit nagenoeg geen traag heidsmoment meer heeft en op de fijne nu ances in de aantrekkingskracht van den magneet nagenoeg op hetzelfde oogenblik reageert. Een voorbeeld van een dergelijk systeem is te zien in fig. 1. I Hooggeachte Redactie j Met belangstelling nam ik kennis van de verslagen van bovengenoemd feest in uw j bladen van 28 en 30 December 1.1. De vreug de onzer leden werd daarin wel zeer juist geschetst, evenals de indruk dien het bezoek van Mgr. onzen beminden Bisschop op hen gemaakt heeft. Dit en het door Mgr. tot hen gesproken woord, waarin hun tevens een mededeeling aan de ouders werd medege geven, zal zeker steeds bij hen in herinne ring blijven. Het zij mij echter vergund aan genoemde verslagen nog iets toe te voegen, hetgeen ik reeds bij mijn slotwoord tot de kinderen op elk der drie middagen memoreerde, n.l. een woord van hartelijken dank aan allen, die medewerkten om deze feesten te doen sla gen, waaronder bovenal de vele warme, op rechte kindervrienden, die ons Bestuur op royale wijze de gelden verschaften, om ge heel buiten de kas der Vereeniging om, deze kinderfeesten te kunnen organiseeren. God loone het hun in 1930 niet alleen, doch tot in lengte van jaren. W. J. B. VAN LIEMT, Voorzitter van de Haarl. Ver. v, Groote Gezinnen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 5