Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON BRAND IN EEN BIOSCOOP IN SCHOTLAND RADIO-OMROEP JE GEHEIMZINNIGE WRAAK Aantal dooden 60-80 - De slachtoffers meest kinderen LONDEN, 31 Dêc. (Reuter). Officieel wordt gemeld, dat het aantal dooden bij den bios- coopbrand te Paisley 73 bedraagt. Oude en Nieuwe jaar De drie ministers van financiën op de Haagse he Conferentie Het Egyptische kabinet afgetreden Snowden Moldenhauer Ghéron GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN LONDEN 31 Dec. (Reuter). Tijdens een kindervoorstelling Is in 'n bioscoop te Paisley in Schotland een brand uitgebroken waar door meer dan zestig mensohen, meest kin deren, zijn omgekomen. Men vreest zelfs dat het aantal dooden tachtig zal bedragen. Uit de cabine van den operateur sloegen plotse ling vlammen, zoodat weldra de heele toe schouwersruimte In brand stond. Er ontstond een paniek en de menschen snelden naar de uitgangen, die spoedig versperd werden door elkaar verdringende kinderen. Politie, brandweer lieden en burgers brachten de kinderen in allerijl naar buiten onder de oogen der ontstelde moeders. Een ooggetuige verhaalt: 'De brand "had plaats In het Olen-bios- coOpthéater. Volgens de eerste officleeie rapporten hebben 69 kinderen van 16 maan den tot 14 jaar het leven verloren. Bij het gedrang aan de uitgangen werd een groot aantal kinderen onder den voet geloopen, zoodat politie en brandweer later de grootste mogelijke moeite hadden de ge wonde en bewustelooze kinderen in veilig heid te brengen. In het ziekenhuis zijn in totaal 150 kinderen ondergebracht, waarvan gelukkig slechts een klein aantal ernstige verwoningen heeft bekomen. Een andere ooggetuige geeft het volgende relaas Toen ik een der deuren van de in zware rookwolken gehulde zaal bereikt had, was ean politiebeambte tevergeefs bezig de van angst vervulde kinderschare tot orde te bren gen. Bij den uitgang bovenaan de beide hoofdtrappen naar de galerijen, lagen de onder den voet geloopen kinderen bij zes tegelijk over elkaar. Zoodra het bericht Van de ramp zich ver spreidde, ijlde de burgerij m grooten getale naar de plaats des onheils. Langs ladders haastte men zich naar de vensters en ver brijzelde deze, Mén kroop door de ramen in de zaal, tegelijkertijd was ook reeds een ge neesheer ter plaatse verschenen. Men slaagde er in een groot aantal der onder den voet geloopen kinderen in veiligheid te brengen. Toen de ambulance-dienst ontoereikend bleek, werd een tramwagen gerequireerd, die daarop gebruikt werd voor het vervoer der dooden en gewonden naar het nabij gele gen Alexander-ziekenhuiSv Een aldaar juist aan den gang zijnde Kerstmatinee werd direct afgelast, ontertusschen werden alle beschikbare medici gealarmeerd, zoodat tn korten tijd voldoende medische hulp ter plaatse was. Evenwel kwam zi) in vele gé vallen te laat. Men vreest dat zich onder de pulnhoopen van het geheeie verwoeste bios cooptheater nog een aantal lijken van kin deren bevinden. De bioscoop Was vol kinderen uit dé arbeidersklasse. Eén vader heeft bij den brand drie kinderen verloren Buiten de biöscoop hadden aangrijpende tooneelen plaats. Tal van moeders, die van uen brand gehoord hadden, snelden naar het gebouw en vochten wanhopig om hun kinderen te redden. e Het aantal dooden tot 73 gestegen De gewonden Bij den bioscoopbrand werden 37 kinderen gewond. De doodsoorzaak van alle slachtoffers is verstikking. Talrijke vrouwen vielen in zwijm bij het identificeeren der dooden. Een jonge man redde geheel alleen 18 kin deren. Om half twee werd het brandalarm in de stad gegeven. Een drietal kinderen drong toen reeds dóór de deur van het theater naar buiten. Een politiebeambte, die in de onmiddellijke nabijheid gesta- tionneerd was, zag oogenblikkelijk, dat er iets ernstigs aan de hand was en zette het verkeer stop, Toen hij het theater betrad, had zich reeds een paniek meester ge maakt van de in de zaal 2ijnde kinderen gelijk reeds in een vorig bericht werd medegedeeld, Het bericht Van deh brand Verspreidde zich bliksefllshSl door de stad en wekte groote beroering onder de burgerij, vooral onder hen, wier kinderen naar het theater waren gegaan. Doordat de kinderen tijdens het .cdrang onder den voet waren geloopen en zelfs hier en daar bij de uit gangen Op Stapels over elkander lagen, werd het onmiddellijk reeds aangevangen reddingswerk aeef bemoeilijkt. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. De operateur heelt verklaard, dat een zijner collega's in de cabine een film oprolde en plotseling een verdacht geruisoh hoorde. Een oogenblik later was de cabine met dichte rook ge vuld. De eerste operateur trachtte nog de film. die fel brandde, buiten het gebouw te brengen. De rook en vlammen hadden zich reeds aan de zaal medegedeeld en daar ontstond onmiddellijk een wilde paniek Meer dan 100 brandweerlieden en politieagenten hebben uit alle macht ge poogd de kinderen uit het brandend ge bouw, waarin zij als ratten waren ingeslo ten, te redden. De scènes, die zich buiten afspeelden, waren ln éèn woord verschrik kelijk en zij herhaalden zich later in het ziekenhuis, waar de lijkjes der kinderen in lange rijen op baren waren opgesteld. De meeste slachtoffers hebben deh dood gevonden door de vergiftigingggassen, die zich tijdens den brand ontwikkeld heb ben. Door den deskundige van het departe ment van binnenlandsche zaken wordt een onmiddelijk onderzoek ingesteld naar de ramp in de bioscoop te Paisley. Het open baar onderzoek zal later geschieden. Naar verluidt is men teruggekomen van de ver onderstelling, dat de slachtoffers omge komen zijn tengevolge van de ontwikkelde kcolmonoxyde. Het schijnt thahs n.l. vast te staan, dat wanneer er geen paniek ont staan was, er geen slachtoffers zou den zijn gevallen, aangezien de bran dende film, ofschoon deze veel rook ont wikkelde, naar buiten geworpen was op een stuk braakliggend land, enkele minuten, nadat de brand ontstaan Was. Gelijk een der employe's zelde: „De kinderen werden gedood bij hunne pogingen om te ontsnap pen aan een gevaar, dat niet bestond". Doch er Was reeds „brand" geroepen en daardoor Was het te laat een paniek nog te kunnen tegengaan. Het grootste aantal slachtoffers is ge vallen tengevolge van verstikking in het gedrahg. Eehigen sprongen van de balcons boven op de hoofden van de in de par terre zittende kinderen. De koning en koningin hebben een condolatietelegram gezonden terwijl de minister-president per telefoon uiting gaf aan zijn deelneming. In een buitengewone zitting heeft de gemeenteraad besloten een fonds te stichten met een inleg van 1000 pond ter bestrijding van begrafeniskosten van de slachtoffers. Een openbare begrafenis- dienst zal Vrijdag a.s. gehouden worden. DE LAATSTE ZITTING DER FRAN8CHÊ DELEGATIE VOOR DEN HAAG Gistermiddag heeft te Parijs een bijeen komst plaats gehad van de Fransche experts voor de Tweede Haagsche Conferentie. De zitting duurde van 4 tot 7 uur. De terugkeer der leiders der „Banque de France" Moreau, Moret en Quesnay, uit Londen werd ver traagd door het hevige stormweer, dat boven net Kanaal woedde. Na de bijeenkomst verklaarde Tardieu, de premier, aan de pers, dat de conferentie allereerst de resultaten van de Parijsche onderhandelingen der flnancieele experts heeft onderzocht. Daarna rapporten der sub-commissies voor de Verpande Inkomsten der Rijksbank, die der Spoorwegen, der Jur- dische commissie etc. Ten slotte werd het programma der werk zaamheden der Fransche delegatie voor Den Haag opgesteld, waarbij het werk onder de verschillende experts wordt verdeeld. AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN Oudejaarsavond om tien minuten over 8 werd een autobus der gemeente Insterburg tusschen Insterburg en Blumenthal door een personentrein gegrepen. Van de Inzittenden werden 5 personen gedood, 7 zwaar en 4 licht gewond. Een zwaargewonde ligt op sterven. De overweg is door boömen af te sluiten, heigeen evenwél niet geschied was. De dienst doende overwegwachter werd in zijn huisje bewusteloos gevonden. Hij is naar het zie kenhuis overgebracht. Bij het ongeiuk ont spoorde de locomotief en een der wagens. Hierdoor was het baanvak Insterburg-Tllsit verscheidene uren versperd. Door omlegging werd het verkeer onderhouden. Het trajeot Tilslt-lnsterburg Is sedert Woensdagmorgen weer vrij. terwyi het ver keer ln tegengestelde richting Woensdag in den'loop van den dag hersteld zou worden. Van het statoln Insterburg werd een kwar tier na het ongeluk een hulpcolone naar de plaats des onheils gezonden. De gewonde autobuspassagiers werden door een direct gealarmeerden hulpauto van de brandweer van Insterburg naar het dis trict-ziekenhuis overgebracht. LIQUIDATIE DUITSCHE EIGENDOMMEN Fransch-Duitsehe komst gesloten overeen- Dlnsdag ls ter uitvoering vah de aanbeve ling van hot plan-Young (Hoofdstuk 9 afdee- lnig 4) tusschen Duitschland en Frankrijk een overeenkomst gesloten inzake de defini tieve stakittg der liqudaties en het teruggeven van de nog niet geliquideerde Duitsche eigen dommen. EEN AMBTENAAR VAN HET MINISTERIE VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN ZOEK Sedert Zaterdag is Geheimrat Georg Becker van het ministerie van buitenlandsche zaken op onverklaarbare wijze verdwenen. Men heeft niet de geringste aanwijzing omtrent zijn verblijf. De politie heeft tot nu toe vergeefs een onderzoek ingesteld. NIEUWJAARSRECEPTIE BIJ RIJKSPRESIDENT VON HINDENBURG Ter gelegenheid van de jaarwisseling had gister bij Rijkspresident von Hindenburg de gebruikelijke Nieuwjaarsreceptie plaats. Aan wezig waren de leden van bet corps diplo matique, alsmede Vooraanstaande personen uit binnenlandsche politieke kringen. Namens het corps diplomatique werd het woord ge voerd door den Franschen ambassadeur. M. de Margerle. als oudste in rang der geac crediteerde gezanten. Tegen tien uur was een eere-wacht ver schenen met de muziekkapel van het eere regiment. OUDEJAAR IN NEW-YORK De overgang van het oude in het nieuwe jaar is op de gebruikelijke wijze in New- York gevierd. Zelfs onder de verscherpte draiikwetbepalingen vloeide de alcohol in stroomen. Alle cabarets en restaurants wa ren stampvol. Op de balcons der groote dansgelegenheden verdrohgen zich de lnen- schen om met luid gejuich het nieuwe jaar binnen te halen, terwijl de in de haven lig gende schepen hunne sirenen en stoomflui ten lieten huilen. NIEUWJAARSRECEPTIES IN FRANKRIJK Het nieuwe ceremonieel, ingesteld om den president de groote vermoeienissen te be sparen, beperkte de Nieuwjaarsrecepties slechts tot den morgen. Als eerste gasten verschenen de leden van het kabinet, geleid door minister-president Tardieu; vervolgens ontvirtg de president üe voorzitters van kamer en senaat, wien hij kort daarna be geleid door Tardieu een tegenbezoek bracht. Tegen 12 uur had de gïoote receptie plaats van het corps diplomatique. De apostolische nuntius Maglione sprak hierbij eenige woorden, waarin hij hülde bracht aan den vredeswil van Frankrijk, terwijl hy tevens den wensch uitsprak, dat de komende groo te internationale conferentie een bevredi gend resultaat voer Frankrijk en de andere landen moge hebben en mogen bijdragen tot een algemeene toenadering der volkeren, Doumergue antwoordde, zeggende, dat nij hoopte, dat het nieuwe jaar moge bijdra gen tot het kalmeeren der gemoederen, tot het materieel gedijen der volkeren en tot het geluk van de gèheele menschheid, NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN MACDONALD LONDEN, 31 Dec. (Reuter,) In de nieuw jaarsboodschap van MacDonald aan de natie wordt de hoop uitgesproken, dat de nieuwe decade een tijdperk zal zijn van een gesta dige wedergeboorte en een stevige verbete ring. Ten aanzien van de moeilijkheden üi de industrie wordt in de boodschap gezegd, dat de natie eendrachtigen arbeid eischt om orde op de zaken te stellen „opdat wij zullen verwerven wat wij geërfd hebben." ITALIANEN AANGEHOUDEN Verdacht van het plegen van aanslagen Na een nauwkeurig onderzoek door de SÖ- reté zijn drie Italiaansche journalisten, Terchianl, Saidelli en Gianca, gevangen gezet, verdacht van het voornemen om aanslagen te plegen in Frankrijk en in het buitenland. Zij stonden in nauwe relatie met Bernieri, die onlangs te Brussel is ge arresteerd en gecompromitteerd was in de zaak-Pavan. Bij een huiszoeking bij Gianca vond men zeven pakken met ontplofbare stof, zeven slaghoedjes en een hoeveelheid lont. Om trent de herkomst dezer artikelen konden de gearresteerden geen voldoende verklaring géven, en zij ontkenden aanslagen in den zin te nebben. Men veronderstelt, dat zij van plan waren op lö Januari te Genève een bom te werpen naar de leden der Italiaansche volkenoonds- dslegatie, en dat zij handelden op instigatie van Bernieri. HET BEZOEK DER FRANSCHE KATHOLIEKEN AAN BERLIJN Fransch-Duitsche ontspanning Het Fransche kamerlid Francois Marsal, die met een aantal Fransche katholieke persoonlijkheden kort voor Kerstmis een be zoek aan Berlijn heeft gebracht, verklaarde aan de „Paris-Midi" over zijn indrukken dat er goed werk was verricht. Het jaar 1929 eindigde, zoo zeide hij, met een Duitsch-Fransche ontspanning. Den groot sten indruk had op hem gemaakt, dat Duitschland formeel afziet van Elzas- Lotharingen. Men kon thans tot de fran schen, die bezorgdheid koesterden, zeggen', dat een groote nationale Duitsche partij, die vaak de regeeringsdadenvormde, er niet meer naar streefde Metz en Straatbburg terug te nemen. Alle Franschen dienen echter te weten, dat er een Duitsch- Poolsch grensvraagstuk was. De volken moeten het eerst met elkaar een worden om het den regeeringen mogelijk te maken de geschilpunten te regelen. Dat was z. i. niet onmogelijk. De katholieken van beide landen hadden de wederzijdsche verplichting op zich genomen cm met alle hun ten dienste staande middelen de uitwisseling van scho lieren, studenten en professoren te bevor deren, Opdat Frankrijk en Duitschland elkaar weer zouden leeren kenneh. Dat was natuurlijk eeh moeilijke taak, die veel tij a zou kosten Om haar te verwezenlijken, zou men geen Ihdlvldueele belangen van beide naties opofferen, maar men wilde deh haat dooden. EEN 8PAAN8CIIE MINISTERRAAD Primo verzoekt den koning diens antwoord op te schorten. Dinsdagmorgen Werd onder voorzitterschap van den koning een ministerraad gehouden. Na afloop verklaarde Primo de Rivera, dat dit de eerste maal was geweest, dat onder voorzitterschap van den koning de ministerraad een politiek karakter had ge dragen. Primo had den koning mondeling hêt hem bekende program uiteengezet, waaraan alle ministers hun goedkeuring hechtten. Op het oogenblik dat de koning zou gaan spreken, had Primo hem verzocht zijn ant woord eenige dagen uit te stellen, daar de kwestie, waarom het ging, waard was over dacht te Worden. INDISCH NATIONAAL CONGRES Gandhi heeft van zijn resolutie een cri terium gemaakt voor de belijdenis van het Congres. h Toen Amsari de resolutie ondersteunde en verklaarde, dat de vrijheid nooit door, per soonlijke gewelddaden zou worden verkre gen, begonnen studenten binnen de om sloten ruimte met roode Vlaggen te zwaaien en protesten te schreeuwen. Amsari antwoordde, dat zelfs de communis ten niet geloofden in persoonlijke geweld pleging, dóch slechts in massaal geweld. De motie van Gandhi met over weldigende meerderheid aange nomen. LAHORE, 31 Dec. (Reuter). Het In disch nationaal congres heeft met overwel digende meerderheid de motie van Gandhi aangenomen, waarin waardeering wordt geuit voor het streven van den onderkoning inzake een vreedzame regeling der nationale beweging; voorts wordt verklaard, dat het tot niets zou dienen deel te nemen aan de conferentie op voet van gelijkheid en dat de belijdenis van het congres volledige on afhankelijkheid beteekent. Geëischt wordt dat de centrale lichamen volledig zullen worden geboycot; de congrescommissie wordt gemachtigd om telkens als haar dit geschikt voorkomt een program van burgerlijke on gehoorzaamheid met inbegrip van het niet- betalen van belastingen af te kondigen. Het congres ontwierp een amendement tot uitstel van iedere actie, alsmede een amendement tot het instellen van een In dische nevenregêerlng. Nahas Pasja kabinetsformateur. Dinsdagmorgen is het Egyptische kabi- kabinet afgetreden. Nahas Pasja, de leider der Wafdpartij, heeft opdracht gekregen een nieuw kabinet te vormen. Hij heeft de opdracht in be raad gehouden. Clericaal contra communist Camillê Dufay, de maire van het dorpje Austaing bij de Belgische grens, is een com munist, en dus ten zeerste tegen de kerk gekant. Om uiting té geven aan zijn anti religieuze gevoelens, vaardigde hij een be sluit Uit, waarbij het aan voertuigen, welke zich voor huwelijks-, begrafenis- of doop- plechtigheden naar de kerk begeven, ver boden is voor het gebouw of zelfs in de na burige straten stil te staan. Maar in een dorp gaat alles gemoedelijker dan in de groote stad, en de boer Ruisset, die zijn kind liet doopen, stoorde zich niet aan het verbod, maar reed in zijn boeren wagen tot vlak voor de kerk. De maire ging hem op eigen houtje vervolgen, waarop des boeren broeder verscheen, die verzocht als beklaagde te mogen fungeeren, daar zijn broer geen tijd voor zulke beuzelarijen had. De maire vond dit goed, doch deelde den heer Ruisset frère mede, dat hij gemakke lijk vah het heele gedoe af zou kunnen ko men, als hl) 20 francs boete betaalde. De zaak werd ruchtbaar en het parket van Rtjssel stelde een Onderzoek in. Het re sultaat was, dat de maire op zijn beurt ver volgd wordt wegens het wederrechtelijk overbrengen van een vervolging van den eenen persoon op een ander, die niet schul dig is en het wederrechtelijk vragen van geld. HET VORSTELIJK HUWELIJK TE ROME De vorstelijke gasten Bij de plechtigheid van het huwelijk tus schen kroonprins Umberto en prinses Marie- José van België, den 8en Januari a.s., zal een buitengewoon groot aantal gasten aan wezig zijn. Behalve de geheeie Italiaansche en Bel gische koninklijke families zelf, zal men on der de gasten op de luisterrijke feesten, die Worden aangericht, kunnen aantreffen; Ko ning Alfonso van Spanje (met Primo de Ri vera), de Kroonprins van Spanje (de prins van Asturië), Koning Boris van Bulgarije, Koning Zogoe van Albanië, ex-koning Manuel van Portugal, de Prins van Monaco, de Her tog van York (tweede zoon van koning George van Engeland), Prins Willem van Zweden (tweede zoon van koning Gustaaf van Zweden), de groothertogin Charlotte van Luxemburg en haar gemaal (prins Fóllx), prins Danilo van Montenegro (broeder van de koningin van Italië), prinses Clemen tine van België (dochter van wijlen koning Leopold II), en nog van andere landen van vorstelijke geslachten. DE SIGAREN VAN FRANZ LISZT Van zijn zes-en-twmtlgste-jaar af bereisde Liszt Europa en gaf concerten in de groote steden. Overal werd hij geestdriftig ontvan gen en in Spanje, waar hij zich zou doen hooren, werd de musicus als een soort won- dermensch aangekondigd. Op een van de avonden, die hij in dit land gaf, liet de rijke bankier Salamanka zich aan den grooten virtuoos voorstellen. Na hem hartelijk gelukgewenscht te heb ben wees de bankier op de zaal, waarin het applaus nog weerklonk en vroeg hem: „En hoe bevalt het u hier bij ons, meester?" „Ik vind de Spanjaarden aardig," ant woordde de musicus, „maar uw sigaren be vallen mij minder. Die had ik in Spanje be ter verwacht." VRIJDAG 3 JANUARI HUIZEN, 1875 M. 10.3011.00 N C.R.V. Ziekendienst 11.0011.25 N»C R.V. Voor de teügdige zieken n.30— ia.oo K.R.O. Godsdienstig halfuurtje 12.151,15 K.R.O.-Concert door K.R.O.- Trio x.152.00 K.R.O. Gramofoom- muziek 2.003.00 K.R.O. Gramofoon- muziek 4.005.00 N.C.R.V. Gramo- foonmuziek 5.00—-6.30 N.C.R.V. Con cert. Alt, viool en piano 6.307.00 K.R.O. Landbouwpraatje 7.00—7.30 K.R.O. Cursus Schriftverbetering. HILVERSUM, 1071 M. (Van 12.00— 6.00 n.m. 298 M.) 10.0010.15 Mor genwijding 12.012.00 Concert door het A.V.R.O.-Kwartet 2,003.00 Gramo- foonmuziek 3.004.00 Maak-het-zelf Cursus 4.305.00 Lezing door C. F. H. Tuckermann over: De gevaren van vuur en licht 5.006.00 Orgelconcert op het Orgel van Theater Tuschinski te Amsterdam tn.m. v. Willem Drukker (viool) 6.017.15 Concert door het A.V.R.O.-Kwartet 6.30 Vaz Dias: Koersen 7.157.45 Radio cursus vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. Spreker: A. A. Kleijn. Onderwerp: De Rijn 7.458.00 Gra- mofoonmuziek 8.019.00 Kamermuziek door het Hollandsch Strijkkwartet 9.00— 10.45 Concert door de Stafmuziek van het 5e Reg. Infanterie 10.00 Persber. 10.15 Voortzetting concert. Daarna: Het Ensemble Lismonde uit het Carlton Hotel te Amsterdam 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 11.20 Gra- mofoonmuziek 12.20 Concert H. Lu- ard (cello). R. Pitil (piano) 12.50 Orgel concert door J. E. Humphries 1.202.20 Gramofoonmuziek 3.20 Concert. P. Wells (sopraan), T. Owen (tenor), A. Ford (viool) 4.20 Dansmuziek 4.50 Or kestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano recital door D. Moggridge 7.30 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Piano-recital door B. Mason 8.20 Internationaal concert. Her uitzending van Langenberg, Brussel en Londen 9.35 Nieuwsber. 9.55 Lezing 10.10 „Clothes Props" van G. McConnel. Solisten. Revue-koor en Insfrum. Kwintet 11.10 Dansmuziek 11.2012.15 Dans muziek. LANGENBERG, 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek 9.3511.15 Gramo foonmuziek 11.30 Gramofoonmuziek 12.251-5° Orkestconcert 4.505.50 Gramofoonmuziek 7.208.15 Orkest- concert tn. m. v. violiste 8.20 Internatio naal programma. Concert uit Keulen en her-uitz. van Londen en Brussel. Daarna tot 11.30: Orkestconcert. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Gramo foonmuziek 4.05 Orkestconcerr en soli. 7.40 Gramofoonmuziek 8.ao Causerie met muzikale illustratie g.05 Concert. Orkest, koor en solisten. ZEESEN, 1635 M. 6.15—9.50 Le zingen en berichten 11.2012.15 Gra mofoonmuziek 12.1512.50 berichten 1.201.50 Gramofoonmuziek 1.50—3.50 Lezingen 3.504.50 Concert uit Leipzig 4.507.50 Lezingen en berichten 7.50 Orkestconcert 8.ao Declamatie 8.30 „Koning 4 David." Symphon. Psalm naar René Morast. Muziek van Arthur Honegger. Koor, orkest en solisten. Daarna: Berichten en lezing. g.50 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20— 1.20 Orkestconcert 2.004.00 Orkest- concert en declamatie 4.005.00 Kin- deruurtie 7.208.35 Koor en solisten- concert 8.45—9.30 Orkestconcert 9.45 io.ao Concert. Mandoline, mandola en luit. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio concert. Kamermuziek 6.50 Gramofoon muziek 8.35 Internationaal Programma Her-uitz. van Langenberg en Londen en Uitz. door Brussel. Na afloop: Dansmuziek. „Bevallen onze sigaren u niet?" riep de bankier verbaasd uit. „Mag ik u dan het be wijs brengen wat Spanje op het gebied, van sigaren leveren kan?" Liszt, die in zijn jonge jaren een groot lief hebber van tabak was, wachtte met ongeduld op het toegezegde cadeau. Noch den volgen den dag. noch twee dagen later kwamen de sigaren, om de eenvoudige reden, dat Sala manka er met „meer aan gedacht had. Liszt peinsde er over, zich op een schit terende manier te wreken. Op den dag, dat hij Madrid verliet, kocht hij 500 van de beste sigaren, dit nij kon vinden en zond ze aan den rijken bankier onder bijvoeging van zijn visitekaartje, waarop hij schreef: „Tot af scheid." Het rijtuig reed zoo snel mogelijk en na derde de grens, toen plotseling de hoefslag van een paard werd gehoord en geroep van den ruiter. Liszt meende reeds door roovers te worden aangevallen, toen de ruiter buiten adem bij het portier van het rijtuig ver scheen. „fk breng U het pakket, dat u in Madrid hebt vergeten mee te nemen," riep de man. Liszt opende het geheimzinnige pakket. Het bleek een reusachtige kist sigaren te zijn in palissander hout met zilver ingelegd, die de heerlijkste havana's bevatte. 31 Hmmaar een dwaas is altijd een ge* vaarlijk iemand en wanneer hij daarbij no; drinkt, lijkt hij, wat geheimen bewaren be- aeft, een zeef. Dus jy denkt dat de Chinees hier aan de deur wel degelijk aan net luistervink spe- ■ti was en dat hij het toen, na de mis- ikking hier, met Craydoh geprobeerd heeft? Ja een man luistert niet voor nietf aan de deur zoo stil als een muls ln een gat ■n evenmin laat ny zijn arak staah en neemt ,iy de vlucht als zijn geweten gerust is. Neem me niét kwaiyk, NimaDe manier aarop jij hem hier te pakken gehad hebt toerl hij jou plotseling zag verschijnen Zeker, lachte de Thibetaan, in die rede- ■ieering schuilt veel wars. Misschien was hi jang dat ik zijn ooren tot ezelsooren zou uit .rekken. Maar daarmee is dit niet opgelost vaarom heeft hij dien man daar, óf heeft die aan daar hem opgezocht? Daar kom- je toch niet achter, gaf Sher- •mgton een tikje ongeduldig ten antwoord. "vii-schien omdat die onverantwoordelijke iwaas een onVerantwoordehjke dwaas is, an- !ers nergens om. Nima gaf geen antwoord. Een tijd lang >leef hy onbeweeglijk in het telkens neer slaande rookerige vuur zitten staren toen zei lij. schijnbaar zonder overgang: Vöör zona* ipgnng moet gij, broeder, en de beide Amerl- anen uit Tachien-lu weg zijn Waarom? En waar moeten we zoo één. twee, drie naar toe, Nima? Toch niet naar 9ze-chu? Naaar mijn huis in Che-to. Het ligt aan den grooten karavaanweg daar kunt ge u schuilhouden tot alles voor de reis gereed is. Morgen vroeg zal ik u er heen brehgen als ge me een brief wilt schrijven voor het meisje bij de vrouw van mij broerDe bagage ".tuur ik vannacht per yak vooruit en morgen ochtend op het uur dat we zullen afspreken, moet ge niet langs den gewonen weg, door de ooort. vertrekken, maar door de stallen.' Mot een blik op de reusachtige gestalte van den Thibetaan dacht Sherrington na. Die oorzorgsmaatregelen waren het beste bewy$ voor den ernst van den toestahd in gewone irnstaridlgheden was Nlma-ta?hl er niet de man naar om gevaar te ontloopen. Waar- "hljnlljk was hij dus van meening. dat er wel iegelijk Verband bestond tusschen het zonder- >nge optreden in Shanghai van dr. Stargard 1ê tragedie op Rossal I land en de daarop- gèrtde vlucht van den man, die nu al ja renlang in de eenzaamheid van het Dze- Chu klooster vrede en vergetelheid zocht. En dftn met de mogeiykheid, dat Husky Craydons nieuwe vriend, de ex-luistervink, in dienst van stargard was, behoorde ook reke ning gehouden te worden redenen te over, om zoo spoedig mogelijk de wijk te nemen naar een plaats, waar men tenminBte gevrij waard was voor een herhaling van iets der gelijks, als waarvan dat dit met een min achtenden blik naar de brits het sesultaat was. Goed. Nima. dan gaan we dus naar je huis in Che-to. Zeg mij maar wanneer. Morgenochtend voor het aanbreken van rlen dag. En nu de bagage. Wijs me even waar die staat, broeder. Ik ben hier bekend moeite met opladen zal ik wel niet hebben. Twintig minuten later was de Thibetaan met zyn lastdieren en de bagage verdwe nen en bleef Sherrington alleen met den siapenaen man m de herberg achter. On rustig begon hy net vry groote vertrek op en neer te loopen. opeens bleef hy voor de brits staan en keek met oogen Waarin net smeulde van driït, fel blauwe pupillen, ach ter nall- dichtgeknepen oogleden op den snorkenden man neer. De stommeling! mompelde hij woe dend. De vervloekte stommeling! opeens veranderde de uitdrukking van zyn gezicht, ■t was 01 ny senrok van een gedachte, die opeens ny nem opkwam, 01 oen je geen stommeling... speei je miseomen een >-01! Meteen eenter begon ny te xacnen en ver joeg hy die gedachte door een gebaar Nee, dat ia te ver gezoent je bent een ezel, anders nietmaar de grootste, dien ik ooit ontmoet neb. Hy ging op een van de knikken by de tafel zitten en begon Nima-tashi's opva ting te overdenken, riau de Thibetaan ge lijk met zyn theorie, dat stargard hen als jachthonden gebruikte om het wild: den bianken lama uit het Dze-cnu-kiooster, op te sporen? Dien gedenkwaardigen avond in Shanghai, dadeiyk na het verhaal van Ja- net Oraydon toen was de gedachte, dat Stargard met net drama op Hossai Island en de vlucht van Craydon iets te maken ge had nad, ook al by nem opgekomen. Toen had ny die veronderstelling als te ver ge zocht verworpen. Nu besloot hy haar zorg vuldig te toetsen, Om met de, oppervlakkig beschouwd, door mets te rechtvaardigen belangstelling van dr. Stargard te beginnen. De meest voor de hand liggende verklaring was in de mo- geiykheld vervat, dat de man een bui tengewone persoontykfieid ongetwyfeld an ders zou Lo Ong by het noemen van den naam Hong Chu Lu niet van zooveel angst biyk hebben gegeven, op Janet Craydon verliefd geworden was. ja, dat zou een aannemeiyke verklaring geweest zyn ais Nima-tashi niet zoo zon neklaar net or.noudbare ervan aangetoond had. Want als net waar was. dat ze de ïan- ge reis naar Taehfen-ii onder „surveillan ce'' algeiegd nadden gezien net inter mezzo met den luistervink meer dan waar- schyniyk dan nad stargard minstens 'n dozyn goede kansen voorby laten gaan. Neen, hoe langer hy over de kwestis na dacht, des te vaster werd zyn overtuiging, dat de groote Thibetaan het by het rechte eind had Het ging niet om hem of om een van de belde Craydons. Het ging om den man, die ergens, daar in het Noorden, in een klooster, waar de gebeds-cylmders dag en nacht ronddraaien en net eentöhige ge beden galmen van de lama's nooit verstom de, vrede met net leven - of... misschien alleen lichamelijke veiligheid zoent, Maar dan was het doel wraak! even als elf jaar geleden op Rossal Island! En toen was een onschuldige vrouw net slacht offer geworden. Gesteld dat de man een man met een zieieieven, dat hem ha elf jaar tot het Voortzetten van een vendetta dwong —te weten was gekomeri, wie Janet was en dat hy besloten had haar eveneens op te offeren? Groote God! fluisterde hy, ontdaan door die gedachte. Hij sprong van zyn kruk op en begon het vertrek op en neer te loopen; zyn hoofd gloeide en klopte alsof ny koorts had, telkens als die gedachte zich in even gewyzlgden vorm opnieuw opdrong, krampte zyn nart samen van angst en on gerustheid. Hy kende het Oosten. Hy wist hoe dul- velsch geraffineerd het Oostersche brein ie in het uitdenken van wraakmiddelen nad hy het niet meegemaakt, hun onbewogen heid of hun genieten by het zien van on- menschelijke folteringen, die een Westerling in een toestand van opstandig verzet brach ten of. hem dwongen zich met een gevoel van physiek-onwelzyn af te keeren? De man. die de kanlbalen van Rossal Island tot jacht maken op een blanke vrouw had aangezet, die net onbewogen had kunnen aanzien, dat het onschuldige slachtoffer ge worgd werd die man zou niet tevreden zyn met dooden. met vermoorden zonder meer, zyn wraakbehoefte zou andere manie ren uitdenken een schouwspel, dat hem elndeiyk. na elf jaar. bevredigen zou. Wat was de inhoud van het schryven geweest, dat Craydon tegelflk met het lichaam van zyn vermoorde vrouw ln ontvangst had oeten nemen? Een beschryving van het lot, hem en zyn dochtertje toegedacht, waarschyniyk een verschrikkeiyk lot, anders zou de uitwerking ervan niet zoo hevig ge weest zyn, Wilskrachtig brak hy dien gedachtengang af. Hy klemde zyn lippen vast opeen, om zyn mond groefden zich grimmige lijnen. Het kon zyn, dat Stargard, of Hong Chu Lu, hoe de man dan ook mocht heeten, in dit primitieve, ongeordende land, onbeperkte macht had als hy het waagde om ook maar een vinger naar Janet Oraydon uit te steken, Zouden hem macht, noch hand- mgers, al waren 't horden, baten. Dan schoot hij den kerel neer als een nond, en de gevolgen nam hij voor zijn rekening. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 6