VOOR DE HUISKAMER DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE BINNENLANDSCH NIEUWS De gelijkstelling in discussie Het aantal mijnongevallen in 1929 GEMENGD NIEUWS De kerkbrand te Wartena ALS HET „OOG OM OOG" GELDT Een familieveete Weer een kinderlijkje gevonden Kinderverlamming Kindje van 4 maanden verdronken Reisherinneringen van den 14-jarigen W. Grühl op zyn expeditie door de binnenlanden van Abbessynië De eerste brand in 1930 in de hoofdstad PASSAGIERSLIJSTEN De Raad van Arbeid te Roosendaal VAN HUN HUWELIJK GEVEN KENNIS...... De bestraffing werd te niet gedaan door de liefde Belastingbetalen op postkantoren C. N. A. B. contra Staat De ontsnapping uit de Scheveningsche gevangenis Het weer in 1929 De gevaarlijke kant van oliebollen bakken ONDERWIJS Hoogleeraar in de Pharmacologic FINANCIËN N.V. The Kodowa De roode onderwijzers verdagen de beslissing De roode Bond van Nederlandsche Onder- »yzers heeft vergaderd en besteedde een be langrijk deel van zijn congres aan de vraag, of men moest voortgaan met steun blijven verleenen aan de pacificatiegedachte dan wel Wederom moest gaan ijveren voor de ver plichte neutrale Staatsschool. Er bleek een meerderheid der commissie, die de gevolgen van de gelijks telling moest onderzoeken, de pacificatie-gedachte te wil len loslaten, terwijl het hoofdbestuur in meerderheid daartegen was. De woordvoerder dier meerderheid was de heer Theo Thijssen, die o.m. verklaarde: „Wij zijn begonnen met de relatieve neu traliteit, die in de wet stond, maar hebben deze verlaten voor de absolute neutraliteit. De bond eischt nu de neutraliteit die voort spruit uit den eerbied voor het kind en die men paedagogische neutraliteit zou kunnen noemen. Men kan deze waarheid niet aah anderen opleggen, zonder dat er ongelukken gebeuren. Wat voor ons waarheid is, is voor anderen daarom nog geen waarheid. Wat wij self als waarheid voelen, mogen wij niet aan anderen opleggen. Wij kunnen er propaganda voor maken. Thans gaat de strijd weer om twee punten: eubsidieering of verplichte neutrale staats school. Het is een eer voor den Bond, dat de zaak zoo is gesteld. Wij zijn allen landen, waarin deze kwestie is gesteld, vooruit. Het opleggen der verplichte neutrale school aan de voorstanders der bijzondere school voelen deze als een aantasting van het geloof. Daar door zou een geloofsstrijd worden ontketend en wie dat doet, is bij voorbaat gedoemd het te verliezen. Sedert de pacificatie is de coalitie uiteen gevallen en zij wordt niet meer gelijmd, ten zij men haar helpt aan een frisschoh vroó- lijken schoolstrijd." Maar in de discussies, die daarop volgden achter gesloten deuren, heeft de meerderheid van het Hoofdbestuur het toch niet geheel kunnen winnen. Waarom men maar besloot de rapporten en redevoeringen over de pacificatie in bro churevorm te laten uitgeven en eerst op een volgend congres uitspraak te doen over de boginselvraag. Eenigszlns eigenaardig, aldus de .Morgen", was daarop een mededeellng van den heer Th. Thijssen, dat de houding van den Bond ten opzichte van de gelijk stelling van het bijzonder en openbaar la ger onderwijs precies hetzelfde is gebleven. Intusschen was men 't er wel over eens, dat in ieder geval de bestaande Lager On derwijswet moest worden gewijzigd, om ver snippering van scholen tegen te gaan. Al lerlei middelen worden daartoe aan de hand gedaan, o.a.: controlemaatregelen op de handteekeningen onder de aanvragen voor het stichten van een nieuwe school, samen voeging van katholieke Jongens- en meisjes scholen, indien ze samen minder dan 200 leerlingen tellen, gemeentecontrole op de boekhouding van de schoolbesturen. ""->uden de heeren, die zoo bezorgd zijn over versnippering, nu eens willen luisteren naar de taal der cijfers, welke verkondigt, dat het gemiddeld aantal leerlingen per bij zondere katholieke school eer een stijging dan een daling vertoont? Vriend van don huisknecht: „Dit is de beste port, di e ik ooit geproefd heb." Hulsknecht: „Pijn, hè! De oude her tog zou het wat waard zijn, als hij er een glas van kreeg 1" De cijfers gunstig. In het afgeloopen Jaar waren er op de Staatsmijnen acht en op de particuliere mijnen 22 ongevallen met doodelijken af loop. De cijfers zijn gunstig, vergeleken bij het vorige jaar, teen er in totaal 44 dot>- delijke ongelukken waren, waarvan 33 op de Staatsmijnen en 9 op de particuliere mijnen. De schade Is ernstig De schade in de Ned. Herv. kerk te War tena, veroorzaakt door het In brand vliegen van een Kerstboom, blijkt erger te zijn, dan eerst was verondersteld. Het plafond is op eenige plaatsen doorge brand; 3 pijpen van het orgelfront zijn be schadigd en een vierde is naar beneden ge komen. Het ergst is echter de schade, toegebracht aan een der bekende geschilderde ramen. In het Jaar 1700 was de oude kerk te Wartena afgebroken en door een nieuwe vervangen. In datzelfde jaar heeft Ype Staak de wapens op de glazen in de kerk geschilderd, Eén der ramen vertoonde hot wapen van Friesland, omgeven door attributen van den oorlog. Het werd Indertijd ten geschenke gegeven door Gedeputeerde Staten van Friesland en droeg als ondersohrift: De Edele Mogende Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland. Van dit raam, dat 25 ruiten telde, zijn er 21 ge sprongen. van den heer B. aan de v. d. Neerstraat. In de achter den winkel gelegen bakkerij was het personeel bezig met het bakken van oliebollen, waarvan men met het oog op den Oudejaarsavond een extra-voorraad wilde maken. Plotseling sloeg de vlam echter in een der potten met olie. Het vuur greep nogal snel om zich heen, maar gelukkig kon men het spoedig beperken. De brandweer werd ge alarmeerd en met één straal op de waterlei ding was de brand spoedig geblüscht. De schade is betrekkelijk gering. Op Kerstdag is te Louisville Chester Fregate uit de Jacksongevangenis gehaalc, doodsgeachoten en van een rots gegoodd. Dit was een nieuwe eruptie van een oude Kentuckyveete, welke jaren gesmeuld had. 'ïn 1926 viel na een korten wapenstilstand tusschen krijgvoerende leden der familie Frègate en Watkins, G. Watkins onder de kdgels van een van Fregate's neven. Toen nam een andere neef met een welgemikt schot den broer van Watkins voor zijn re kening. Toen Chester Fregate eenige dagen voor Kfe'ïstmis in de gevangenis werd opgesloten wegens een anderen moord in verband met de~ veete, achtten leden der familie Wat- klrts het oogenblik voor wraak gekomen. Sen honderd personen bestormden met Kerstdag de Jacksongevangenis. Ze maak ten zich van Fregate meester, doorzeefden hem met kogels en gooiden hem in een ravijn, waar hij voor dood werd achterge laten. Maar hy leefde nog lang genoeg ram te fluisteren, dat de Watkins hem zyn portie hadden gegeven. Tóen stierf hy. Zes leden der Watkinsclan hebben bekend en zitten nu zelf in de Jacksongevangenis. In het Ter Apelkanaal is het al eenigs- zins in staat van ontbinding verkeerend lijkje van een pasgeboren kind van het vrou- weiyk geslacht gevonden. De politie doet onderzoek. Te Eelde is een derde geval van kinder verlamming gecoristateerd, nu by een jong meisje. Het kreeg in een badje stuipen In het gezin van de familie pynenburg te Waalwijk is een meisje van vier maanden in een badje verdronken. Het kindje heeft in het badje de stuipeh gekregen, waarop de moeder naar de buren is gesneld. Bij haaf terugkeer vond zij de kleine verdronken. Zoo waren wy dan na een langen moei- zamen tocht de residentie van het oude kei- zerryk Kaffa aangekomen. In bstrekkeiyk korten tyd hadden wij der, afstand van Djriên naar hier afgelegd Maar zware Offers had deze tocht van ons geëlscht! W-, hadden twee paarden verloren terwyl twee van de muildieren zulke zware wonden bekomen hadden, dat er absoluut geen hoOti meer was om hen in het leven te behouoèn. Maden van een vingerlengte bevonden zich in de wonden, die wij tevergeefs met lodium en jcdoform behandeldenNa eenige dagen stierven dan ook de arme dieren. Bogna, 16 Mei. Vanmorgen viel de regen in stroomen Een goudsmidswinkel uitgebrand Gistermiddag ongeveer half drie werd de hulp van de brandweer te Amsterdam inge roepen voor een brand, die was uitgebroken in perceel Transvaalstraat 41. De vlammen Sloegen fel uit den goudsmidswinkel van den heer M. Visser, zy bedreigden de bovenver dieping, waarvan de ruiten reeds gesprongen waren Met twee stralen op een motorspuit komen. Hierdoor wilden wy hem geheel voor óns winnen en wèrkeiyk: hy beloofde mor gen met ons naar den tempel te gaan. Toen vroegen wij hem te mogeh fotografeereh. Dat kon hij echter zoo maar niet direct toestaan, hij moest het eerst aan Heko vragen. Later vertelde hy nog over den keizer van Kaffia. Slechts enkele vorsten, de Worabi-Rasiha, mochten hem zien en spre ken. De andere menschen mocht.cn hem slechts naderen, terwijl hy achtei een voor hang onzichtbaar bleef. Dan moesten zy een Worabl verscheen om zyn wenschen te hooren, Eenmaal per jaar hield de keizer vanaf een der terrassen van zyn huis een wapenschouw over zijn soldaten Hy werd als een gódheid vereerd. Hy was de goddelijke keizer. Wanneer een keizer stierf, werd hij op den heiligen Schadaberg begraven. Toen de Abessyniërs het land veroverden, plun derden Zij de keizersgraven en roofden de 'keizerskronen. Alleen de keizer en de Wo- rabi mochten gouden versierselen dragen. Toen wy weer in het kamp teruggekeerd wareh, troffen we daar een vróuw die Papa De winkel brandde Uit en de daarachter gelegen kamer kreeg waterschade. By het uitbreken van den brand was de heer Visser niet thuis. In den winkel brandde een elec- trlsch kacheltje, vertnoedeiyk heeft dit den brand door kortsluiting veroorzaakt. neer. Ik bleef daarom tot 9 uur In bed. Er walcu „c uaal ccll ,IUUW ua verscheen ook een oude Kaffitsche in ohs gjsterén een medicijn gegeven" "had": een Passagiers van het dubbelschroef-stoomschip Kfi.mn nih npn laarcrmv boi7or nr.- 7'oor rrhort - t-» i -r» jodium-kali-oplossihg. 's Morgeni en 's- „Insuhnde van Rotterdam naar Batavia Waarom hy opgeheven fa. Op de vragen van den heer Drop be treffende de opheffing van den Raad van Arbeid te Roosendaal en samenvoeging van dien Raad met dien te Breda, heeft minis ter Verschuur geantwoord, dat voor het be sluit tot opheffing van den Raad van Ai- beid te Roosendaal het motief was de daar mede te verkrijgen meer economische uit voering van dé taak, welke tot nog toe door de Raden van Arbeid te Breda en te Roosendaal werd vervuld. Voor het Rijk brengt de opheffing het geldeiyk voordeel van besparing van de bs- zoldiging van een voorzitter van een Raad van Arbeid. De sociale verzekerlnsfondsen worden gebaat door de geboden gelegenheid heid tot het trekken van meer nut uit o.e mechanisatie van het werk, door de aldus en mede als gevolg van meer rationeels werkverdeeling te verkrygen besparing van arbeidskrachten door het wegvallen van kosten wegens vergaderingen van een Raaa van Arbeid en het bestuur daarvan. Tegen over die voordeden staan voor het Ryk geen nadeelen. De uitbreiding van het res sort van dien Raad heeft echter voor den Raad van Arbeid te Breda geleid tot de noodzakelykheid om uitbreiding te geven aan zijn huisvesting. Het is op het oogenblik niet mogeiyk de vorenbedoelde vóór- en nadeelen in cyfers uit te drukken. Dit ls eerst mogeiyk, wan neer de samenvoeging dor belde Raden van Arbeid eenigen tijd heeft doorgewerkt. Voor het Rijk bedraagt het onmiddeliyk gelde. lyk voordeel 5760 per Jaar. zyn liefde was echt. Zonder Natalia scheen het leven hem niet levenswaard. Verbitterd verliepen zyn jonge dagen. Zy weigerde haar hand? Waarom? Was hy haar niet goed genoeg? Reikte zyn verdienste niet voor twee? Zoo'n weigering begreep hy niet, dat vordroeg ook zyn trots niet. Er moest klaar heid komen. Zoo kon hy zich niet langer aan het ïyntje laten houdenI,.., Daarom schreef Ismaël del Rio Vazquez een brief aan Natalia Gracla Oastineira. Hy schreef, hoe 't met zyn hart gesteld stond en dat ze de zyne moest worden. „Je weet, dat myn WH ontembaar ls en dat Ik nimmer j voor een hindernis zal terugschrikken". En ln plaats van een laatsten groet zette hy de bedreiging mét den dood. Zoo kwam hy wegens zyn liefde voor de rechtbank, vyf maanden gevangenis elsehte do verontwaardigde officier tegen hem en 3300 peseta's schadevergoeding voor de ang sten, welke Natalia had uitgestaan. De acte van beschuldiging, welke met dit vriendeiyks besloot want in Spanje stelt het O. M. zyn requisitoir al voor het begin der behandeling op grond van het vooron derzoek op werd voorgelezen en het pu bliek hoorde ontzet en geroerd de geschiede nis van de oneindige liefde van Ismaël voor deze Natalia, die hem nu hief in het verderf wilde storten. Daar stond plotseling de hoofdgetuige in het geding op en verzocht der rechtbank er kennis Van te willen nemen, dat ze geen prys meer stelde op bestraffing van den ver dachte en ook afzag van de door den offi cier geëischte schadevergoeding; want sinds den vorigen dag was ze de wettige vrouw van Ismaël del Rio Vazquez. En de recht bank moest wel van de verdere behandeling ooolr nfzlPD Dit ls ln December 1929 in La Coruna ge schied. En het leert, dat er toch ook nog vrouwen zyn, die begrip van de waarde van echte manneiykheid hebben. Naast de kantoren, welke reeds voor het aannemen van belastingbetalingen zyn open gesteld, is met ingang van heden, nog een 180-tal P. T. T.-kantoren of agentschappen en stations, bij- en hulppostkantoren voor dien dienst opengesteld, De Staat moet 46.000 betalen Re Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in het c mr. Duys namens den Centralen Net-rlandschen Ambtenaarsbond tegen den Staat gevoerde proces over uitbe taling van ten onrechte ingehouden sala- risverhoogingen van belastingambtenaren tot een bedrag van 46.000. Re rechtbank wees de vordering toe en ver oordeelde den Staat in de kosten. De politie te Rotterdam heeft aangehou den den 38-jarigen W. B. die verdacht wordt van hulpverleening bij de uitbraak van D. uit de strafgevangenis te Scheveningen. B. had zyn straf uitgezeten in een cel, dicht by D. en was op 12 December ontslagen. Hij heeft een alibi opgegeven en ontkent met de ont vluchting iets te maken te hebben gehad. Hy moest weer in vryheid worden gesteld, daar ln dergeiyke gevallen vasthouding lan ger dan zes uur niet geoorloofd ls. kamp, die den laatsten keizer ncj zeer goed gekend had. Iiy leidde ons n-.ar de plaats, waar vroeger het paleis van den keizer van Kaffa gestaan had. Het lag op eeh heuvèl, Vanwaar men een prachtig overzicht had Van het heela dal tot Andaraüschr de stad des Rijks. Na de verovering van Kaffa werd het paleis met alle bijbehoorende gebouwen door de Abessyniërs verwoest Waar eertijds de troonzaal, „Herabi" genaamd, had gestaan/ Vindt men nu een maïsveld. De overbiyfselen der huizen, waarin de vrouwen verbleven. (Madschlldi). zyn be dekt met een dicht struikgewas. Op de plaats der slaapzalen groeit thans hoog gras. Langzamerhand neemt hei oerwoud weer bezit van de plaatsen, di" menschenhanden het eens ontnomen hadden. De oude vertelde ons heel veel uit den tijd der keizers en ook van de oorlogen met de Abessyniërs. Na den middag ondernamen wy een tocht door het district Bonga, waarby de oude Kaffitsche ons weer vergezelde. Papa vroeg hem waarom de Kaffitsche geen koffie meer verbouwden, waarop hy ten antwoord gaf: „Dat heeft heelemaaï geen doel, de Abessyniërs zouden ham toch maar wegrooVen,'' Ten laatste kwamen we aan 'n heel dicht bósch. Boven het dichte bladerdak stak het dak van een groot huis Uit Wy Wilden er dadelijk heengaan maai de Oude Kaffitsche hield ons tegen, zeggende: „Daar moet niet heengaan, want dan moet u sterven." wy gingen er toch heen, d.w.z. wy baan den ons met groote moeite eên weg door het struikgewas, tot we tenslotte op een smal voetpad kwamen, dat naar het huls leidde. Kaffitsche eh eenige andere menschen uit Bonga volgden ons toch, maar. met een bang hart. De open ruimte, die het huls omgaf, was zeer netjes in orde gehouden. Toen wü aan de poort kwamen, vielen de Kaffitsche neer en kusten den drempel van de deur. Nu wisten wy, dat wij ohs voor een tempel be vonden. De god, die hier vèreerd wordt, hèet „Heko". Papa zegt, dat dit dezelfde god is, die reeds door de Egyptenaren vereerd werd, maar de Egyptenaren noemden hem „Heckie". Daar de deuren van den tempel gesloten waren, vroegen wy naar den pries ter. Maar de Kaffitsche wilden on niet by hem brengen. Misschien dóet hy hét nog Wel eens, wanneer hy een goeden „Boek- schlsch" tfoöi) van ons ontvangt Het kadaver vah het paard, dat gisteren gestorven was, ls reeds verdwenen. De be wakers der gezondheid: gieren en hyena's doen zeer snel hun werk. 19 Mei. Önze Kaffitsche bracht ons vanmorgen reeds vroeg het bericht, dat de Heko- priester ons wilde zien Toep wy er echter kwamen, was hy niet thuis, Wij gingen daarom ln het oerwoud, omdat wy géhoord hadden, dat daar een groote waterval Was. Na een wandeling van ongeveé 2 Uur, waarby we dikwijls óp handen e voeten moesten kruipen, bereikten wij tenslotte den Een droog jaar. De flllaalinrichtlng van het K. N. M. I. te Amsterdam deelt mede: Nietegenstaande het natte slot is 1929 droog geweest met 637 m.m. neerslag. Nog droger waren 1921 met 514 en 1911 met 014 m.m. Het merkwaardige van den neerslag over 1929 was, dat meer dan de helft der jaarsom ln de laatste drie maanden van het Jaar viel, terwyl drie-vierde der Jaar som over het tydvak Augustus—December werd gevangen. Zeer droog waren Februari en Maart mei 6 en 8 m.m., zeer nat was October met 140 m.m. De gemiddelde Jaarsom sinds 1910 bedraagt 781 m.m. Het hier behandelde geldt allén voor Amsterdam. avonds moest zij daar een slok van nemen. Nü had zij echter al de mediciinen ineeris leeggedronken en was meer dood dan levend; zij bekwam tóch langzamerhand weer wat. Honderdmaal kan men de menschen zeg gen, hoe zij de medicijnen moeten innemen, zij trekken er zich niets van aan; ze doen het altijd verkeerd. Er Was er Zelfs een, die een lysol-oplossing, waarmede zijn wond uitgewasscher, was, uit dronk, zonder er eenlg nadeel van te onder vinden. Ik gëloof dat de magen van "de men schen hier alles kunnen verdragen, omdat zy nooit anders dan sterk gekruide ert ge peperde spyzen eten. 20 Mei. Vannacht brulden voortdurend drie leeu wen rondom ons kamp Het was juist het geluid van een rollenden donder. Wanneer de leeuw, de koning der dieren, zyn stem verheft, zwijgen alle dieren der wildernis. Ik zou toch zoo graag eers op de leeuwenjacht gaan, maar Papa wil er niet van hooren. om 9 uur zond de priester Iemand om te zeggen, dat wy naar den tempel mochten komen. Gauw werd het filmtoestel in orde gebracht en in een struik verborgen opge steld. Toen gingen we naar den tempel. Al heel spoedig kwam de priester met zyn vrouwen en eenige Kaffitscho. Wy betraden het voorplein van den tem pel. De Kaffitscho vielen ter aarde en kusten den grond. De priester betrad den tempel, wy mochten niet binnen, omdat wy schapenvleesch aten Het schaap ls het heilige dier van Kelt». Twee Kaffitscho be dekten de deur van den drempel met een doek, Achter dezen doek ging een Kaffitsche staan, zoodat wy zyn voeten nog zagen. Nu hoorden wy ln den tempel den priester de woorden „Heko Heko!" roepen. Dat duur de wel 10 minuten De inboorlingen Voor de hutten riepen mee Daarna hoorden WU nog slechts gemurmel in den tempel. Het was juist alsof de priester met Iémand sprak. Dan vernamen wy een heilwensch, dien de man achter het doek voor om overbracht. Öy zèide ongeveer het volgende; „Alles is goed, de aarde, de planten, het water, de lucht. Alles wordt slecht door de mensehen, Heko groet de vreemdelingen. Zij zullen een goeden reis hebben". Terwyl deze „goddeiyke" boodschap bekend gemaakt werd, lagen de inboorlingen met het gezicht ter aarde. Toen de plech- tropenhoed want ln de open lutht kan men die niet heelemaaï afzetteh, omdat men dan direct een zonnesteek krygt. Toen de plech tigheid ftfgeloopen was. offerde de priester hqg Wat wierook. De heele plechtigheid, die buitengewoon interessant was, had men in tusschen gefilmd, Daarna dronken wy weer koffie ill het huis Vfth den priester. By deZe gelegenheid leerden wij ook zyn schoondochter Kennen. Zij is de schoonste vrouw, die wy tot nog toe op onze reis ont moet hébben. Een witte nevel bedekte hedenavond de flaleh rond ons kamp Het was Juist of we 6ns op een eiland in zee bevonden. ucii i We spraken daarom vanavond ook veel zy waterval, een a.g. terrassen-! al Hy stort °Xer zee het vaderland Tien wekert zyn water neer over treden var 10o M. Het ,z'Jn el' nu reeds verloopen Sinds we iets uit Olie en vuur Te 's-Gravenhage is Oudejaarsdag een zware binnenbrand ontstaan in de bakkerij was een grootsch, gezicht. Ter eere van den Houwen leider van onze karavaan noemde Papa den waterval, die nog nooit door éen Blanke gezien was, „Aboud-Meajied-val". Door de duisternis die er in hét woud heerseht, en ook wegen? de ontoegankelijk heid van den waterval was het ons onmoge» ïyk een goede opname van dit heeriyk schouwspel der natuur te maken. Ik stond zeer verbaasd over een kam, die dwars over het donderende water hing. Hoe mag zy daar wel over heen gekomer zyn In het woud stonden veel koffieboomen, caoutchouc-llanen en allerlei krulden. WD troffen ook nog verschillende sporen aan, die er op wezen, dat er vroeger veel meer plaatsen ln Bogna door menschen bewoond werden. Toon wy van onzen tocht door het woud terugkeerden, was de priester thuis. Het was een stille, vriendeiyke man, die ons tot de poort der omheining van zyn huis tegemoet trad. Voor Papa stond er een eerezetel klaar, wy namen plaats op kleine bankjes. Hy pïe- senteerde ons koffie die de vrouw van dén priester toebereidde. Voor wy dronken, werd er eerst wat van den drank aan den Heko geofferd. De koffie smaakte zeer goed. Ze werd toebereid met honing. Wy aten er ge roosterd brood by. ,ja Daarna vertelde de priester Gamctriko verschillende ervaringen uit zyn leven. Twee van zyn zonen werden door AbessirJërs ge roofd en als slaven weggevoerd. Thans heeft hy nog een zoon. Hij houdt innig veel y#n: zyn kleinzoon. Vroeger was hij Nagadi ge weest. Hoen kwam de vereering van Heko, wien hij thans zijn diens* bewees Na hfn langen tyd van vasten werd hy priester. Öok nu nog mag hy niets anders dan gerst eifih en koffie en water drinken Hij heeft i: vrouwen, die ieder haai eigen huis be?4tïj Hij woont afwisselend in beide huizen, verzochten hem zyn z.g. god te vragen weer gelukkig in ons vaderland zouden aan het vadèrland hoorden Op het oogenblik brullen de leeuwen weer rond ons kamp. Vertrokken van Rotterdam 35 December K. Abbenes, Ir, J. R. van Alphen, mevr. van Alphen, D. J. P. Bals, mevr» Bals, dr. J. H. van Beek, mevr. van Beek, A. Bei ten, mevr. Beten en kind, P. G. van Berkel en kinderen, A. Th. J. Bianchi, mevr. Bian- chi en kinderen, J. L. van der Bie, mevr. van der Bie en kinderen, H. J. Biegel, mevr. Biegel, H. G. Binnendijk, C. Blonk, mevr. Blonk en kinderen, H. van Boheemen, mevr. van Boheemen en kind, mevr. F. Boonstra De Lang, M. L. M. A. Bosse, mevr. Bosse en kinderen, R. J. H. Boynger, mevr. Boyn- ger, mej. H. H. H. Boynger, C. E. den Bra- ber, S. L. H. Braaseur, mej. C. H, L. Brod- haag, M. W. Broekman, mevr. Broekman, H. J. C. Brunet de Rochebrune, G. de Bruyn, mevr. de Bruyn en kinderen, C. V. Busscher, mevr. Busscher en kinderen, P. F. J. Cölde- wijn, mevr. Coldewyn, T. E. Coupland, W. Ctowle, mevr, Crowje, Rev. dr. J, O.A.L. van Dam, L. Davidson, L. Deibël, mevr. Deibei en kinderen, R. B. Dekker, mevr. Dekker, D, H, Dekker, Chr. Dekker, mevr. Dekker, J. Dene kamp, mevr. Dene kamp en kinderen, W» H. A. Deteren, mevr. Deteren en kinderen, mej. M. C. Dhönt, ir. H. L. Dinger, mej. H. F. Drechsler, HJ. van Driel, mevr. van Driel en kind, mr. J. Dutry van Haeften, mevn Dutry van Haeften en kinderen, G. van Dijk, Ir. H. Ëgli, Th. A. Ehrencron, mevr. -Ehrencron en kind, mej. V. A. Ch. Ehrencron, H. L. Ey en- stein, mevr. Ëygenstein en kinderen, B. J. F. Faassen, P, F. Franck, mevr. Franck en kind, J. Chr. Geurink, mevr. S. GeurinkZilver schoon, mej. M, Geurink, N. Geurink, H. S. Goinga, J. W. Gonggrijp, mevr. Gong grijp en kinderen, W. de Graaff, L. Gree- ven, mevr. Greeven en kind. J. W. P. Groffen, H. Hardonk, mevr. Hardonk, mej. M. Hayer, A. P. Heesterman, mevr. Heester man en kinderen, mr. W. H. van Helsdingen, mevr. van Helsdingen, R. J. F. Herremans, J. de Heus, F. Heyman, mevr. Heyman en kinderen, mej. M. S. Hoek, W. Hof stede, N. Hondius van Herwerden, mevr. wed. M.C.A. HoningSoutendijk. A.K. H. Ingen. Housz, W. H. A. Jacometti, A. Jellema, A. Jordanides, H. P. Kalbacher Türkenburg, mevr. Kalbacher Türkenburg, G. van Kem pen, P. F. C. E. Kindier, mej. H. M. J. Klapwijk, J. A. Klein, E. Kleinertz, mevr. Kleinerfz en kind, mej» H. Klots, A. Kluit, W. Kok, H. J. P. Kramer, mevr. Kramer, E. M. C» de Laat de Kanter, mevr. de Laat de Kanter en kindP. J. Latuperisa, mevr. Latuperisa, J. Ley, mevr. Ley, mevr. L. H. LimTan, P. Links, mevr. Links, mej. D. J. Links, mevr. P. H. van LomBeek, Ff. W. Looyen, Toeankoe Mahmoed, mevr. Le MaireSchilperoort, M. J. Markus, mevr. Markus en kinderen, ir. H. G. W. Meys, ir. P. C. J. Meys, mevr. Meys, P. Moen, mevr. Moen, F. Mollinger, M. A. Monsjou, mevr. Monsjou en kind, mej. C. L. Mulder, L. Mulder, mevr. Mulder en kinderen, dr. K. A. F. R. Musper, mevr. Musper en kin deren, J. Nagelmakers, mej. E. Nagelmakers, mej. M. Nagelmakers, A. M. van der Nat, H. J. Naumafln, mevr. Naumann en kin deren, mevr. E. C. van OffenbeekLigter- moed, mevr. H. J. M. van OsVelders» G. C» Petersen, mevr. Petersen en kind, mej. J. A. Petri, W. A. Petroeschevsky, mej» C. Plantema, mej. M. H. Plantema, R. Ch» van de Pol, A. P. Pomper, mevr. Pomper, mej. N. E. Pomper, mej. A. Pomper, D» van Praag, mevr. van Praag en kind, R» Pyck, mevrouw Pyck, baronnesse W. J. J» Quarles de Quarles, H. C. de Raad, mev*. de Raad en kinderen, jhr. J. C. v. Reigers berg Versluys, mevr. E. M. M. J. Reusch— Süffel, W. L. Rom, mevr. Rom, E. de Roos» M. J. Ruychaver, tnevf- Ruychaver, mej» M. H. Bryneman, W. A. vah Rijn, J. Sandenfa mej. A. van Santen, mevr. J. C. Sax— Leuring, K. Schufft, mevr. Schufft en kind, mevr. A. M. Schuitemaker, A. J. Sips, mej. A» Smit, C. J. Smit, mevr. Smit, J. Smit^ mevr. Smit, W. Smith, L. N. Smits, J. C. Stam, J. W. Stassen, mej. A. P. Stasset», W. N. Stassen, mevr. Stissen, mej. J. H. Tan, J. K. A. Timmer, mevr. Timmer en kinderen, C. R. Tip, mevr. Tip en kinderen, ir. M. Ulrich, mevr. Ulrieh en kind, J. P. Unger, mevr. Unger, mej. N. C. Unger, J. van der Valk, mevr. wed. C. H. Veenhuy- zenGlaser, mevr. C. F. Visserde Klepper, E. Th. de Vries, mevr. de Vries, mevr. E. Whitewood en kind, L. van der Wilk, mevr. van der Wilk en kinderen, A. H. J. Woortman, J. Wortel, mevr. Wortel, K. Yspeert, mevr. Yspeert, A. den Yzerman, mevr. den Yzef man en kinderen. Transport schepelingen der Kon. Marine. Passagiers van het ss. Patria, van Batavia naar Rotterdam, a6 Dec. te Marseille aan gekomen. Van Batavia naar MarseilleRotterdam t fam. ir. W. A. J. Aernout, mr. W. F. C. J. Baukema, P. J. Bliek, fam. P. D. Boon, E. F. Buitelaar, G. J. Berkemeier, W. Bison, mej. M. C. du Bois, fam. J. E. Bazen, fam. H. G. Boshart, H. N, Brendel, mevr. de wed. L. M. CoopsMargadant, mej. A. J. Coops, fam. C. A. Chevalier, mej. A. Crok, B. J. Dalv, fam. H. J. van Dassen, ir. J. J. Fialka, fam. W. P. V. A. Goossens, W. Glaubitz, mevr. Grasberg en kind, mevr. T. Grimnon en 2 kinderen, G. A. W. Ch. de Haze Winkel man, fam. W. A. van den Hoogenband, A. de Haze Winkelman, P. H. J. Hellinx, K. Hohverda, mevr. G. Huizing, fam. O. H. van Hunen, fam. dr. P. J. A. Idenburg, H. O. Kampschuur, mevr. A. M. de Kramer- Karper, mej. J. Koekkoek, fam. P. A. Kol- hoff, mevr. A. A. J. Koning en kind, J. J. Koning, J. J. van der Linden, fam. W. J. Lucardie Laine, mevr. Meyer, jongh. Meyer, fam. W. H. Marinus, A. B. Muller, mej. E. Muller, W. Nales, J. de Nobel, gam. J. J. Ochse, fam. Oey Tjiang Heng, P. Rayen, C. J. G. Repelius, I. N. Raamsdonk, fam. W. G. Riko, mej. F. A. Riko, W. G. Riko, fam. C. A. van Ryen, J. P. Saltzherr, H. P. Smits, oud-generaal C. J. Snijders, fam. M. T. van Staveren, mej. A. van Staveren, mej. H. van Staveren, fam. H. P. J. Steelink, F. C. Slemmer, fam. mr. J. Tazelaar, R. Thierry Mieg, mr. J. W. Tabing Ruermondt, fam. W. A. Terwogt, mevr. Toxopeus, fam. A. H. M. Tulfer, mef. H. B. F. Vorst fam. J. P. Vorst, G. W. van Veen, mevr. de wed. P. P. van Velthuyzen—van Rechteren, ir. 1. J. Warendorf, R. P. Wetering bijg. de Rooy, F. H. J. Withagen, W. van Wijk, G. H. L. Wilhelmsen, fam. J. Zwart, ir. M. Wwicky, H. J. K. Schuitenvoerder, fam, L. J. P. A. Vorst. Dr. S. de Boer Benoemd Is tot hoogleeraar in de Pharma cologic aan de Universiteit te Groningen dr. S. de Boer, privaat-docent in de physiologie aan de Universiteit te Amsterdam. Dr. Siebe de Boer werd geboren in 1877 te Benedcn-Knijpc. Hy studeerde aan de Uni versiteit te Amsterdam, waar hy op 20 Ja nuari 1904 tot arts werd bevorderd, en 15 Juni 1914 promoveerde tot dr. in de Genees kunde op proefschrift „De beteékenis der tonische ennervatle voor de functie der dwarsgestreepte spieren." In 1915 werd dr. de Boer toegelaten tot privaat-docent aan de Gemeenteiyke Universiteit te Amsterdam. Voorstel tot ontbinding der Vennootschap Aan de op 18 Januari te houden buiten gewone algemeene vergadering van aandeel houders der N, V. The Kodowa, Refrigerator Company, de Kodowa Koelapparaten Fabriek te 's-Gravenhage, zal worden behandeld het voorstel der Commissarissen om tot tusschen- tijdsche ontbinding der vennootschap en het geen liiermede in verband staat, over te gaan. 123. Toen de dag was aangebroken, trok men op voor een jachtparty voor de gasten van den koning; zelf was hy er ook by. 't Harpoeneeren van krokodillen was koning's grootste plezier. Jk blyf liever op een afstand", zei Tryn, „dan dicht by zulk een dier". 124. „Gevaar behoeft u niet te vreezen", stelde de koning gerust. „Men zegt", zei Jan, „dat zulk een monster niet het vleesch van oude wyven lust." „Het kan zyn," zei Trein, ,,'t Is mogeiyk, ik het liever niet probeer". „Neem plaats in myn boot", riep de koning, „het is voor mij een groote eer. 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 7