Stadsnieuws J T)e Leidsche Courant SPORT ER WEDSTRIJDEN V erkeers-ongevallen is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN D. H. V. B. R.K.V.V. Geëï-Wit DERDE BLAD DONDERDAG 2 JANUARI 1930 BLADZIJDE 1 De Gemeente Haarlem benadeeld Alg. Ned. Typografenond De verkoop der Kinderpostzegels en briefkaarten Oscar Smit's Bank Faircy-Fair R. K. Lyceum Jubileum A. G. Maas In dagen van storm BLOEMENDAAL HEEMSTEDE LANDBOUW EN VISSCHERIJ Verrichtingsproeven met Hannoveranen RADIO-NIEUWS Schoolradio in Engeland Proefnemingen met radio ontvangst in Fransche treinen RECHTSZAKEN De millioenen-zwendel VRAAGT PROEFEXEMPLAAR POSTZEGELMIEUWS R.K.S.V. „Victrix" Uit het Berkenrode-kamp H. F. C, -Oud Internationals 4—1 R. K. V. V. Alliance Hermes D. V. S.Haarlem 4-1 DAMMEN GYMNASTIEK R.K.S.V. „Hercules" OVERVEEN HOCKEY Veteranen-genoeglijkheids spelletje te Bloemndaal WIELRENNEN Van KempenBuschenhagen winnen den Zesdaagschen wedstrijd te Brussel SOCIAAL LEVEN De winkelsluiting IJzeren buizen ontvreemd Tegen drie verdachten proces-verbaal opgemaakt In den namiddag van Dinsdag 24 Decem ber zag een agent van politie, dat de 17- jarige P v. d. G. van een bouwterrein op den hoek Schoterweg en Kleverlaan ijzeren bui zen trachtte te stelen, ten nadeele der ge meente Haarlem. Uit een nader ingesteld onderzoek bleek, dat deze v. d. G., te zamen met L. v. D., 29 jaar, en A P., 23 jaar, beiden los-werkman en beiden eveneens alhier wonende, reeds eerder 2 30u K.G. van dat ijzer had ont vreemd en bij een opkooper verkocht. Deze had daarvan aanteekening gehouden, waaruit bleek, dat het ijzer reeds verder was verkocht. Tegen deze drie personen wordt proces verbaal on;emaakt. Tentoonstelling van Prijsvraagontwerpen In het gebouw „Caecilia" werd een ten toonstelling gehouden van de prijsvraag-ont werpen van het Deutsche Bildingsverband. Een zeer groot aantal ontwerpen, voor een gedeelte landsgewijs bijeengehouden in een aantal banden, waren op overzichtelijke Wijze op tafels tentoongesteld. Een groot aantal vakgenooten bewonderde de. veelzijdige col lectie. De heer B. Fonstein, hoofdbestuurder van den A. N. T. B., hield voor een aandachtig gehoor een causerie over het onderwerp „De Vakbond en de Vaktechnische ontwikkeling". Spr. begon zijn betoog met terug te gaan naar den Gildentijd en behandelde voorts het tijdperk waarin de machine voor een groot gedeelte het handwerk verdrong. Hoewel steeds snellere machines in de grafische be drijven worden ingevoerd is er een aanmer kelijk verschil met het lot stand komen van machinaal vervaardigde verbruiks voorwerpen. In zeer veel gevallen is de arbeider een verlengstuk van de macaine ge worden, die een bepaald onderdeel van het product vervaardigt. De grafische werkers vervaardigen hun product nog steeds, al is dan door het invoeren van verschillende ma chines de productie-mogelijkheid van een be paalde groep arbeiders aanmerkelijk ver groot. Na een en ander over het Deutsche Bil- dungsverband te hebben medegedeeld en op gewekt te hebben tot vakstudie, eindigde spr ziin redè. De voorzitter van de Commissie voor Maat- schappcljk Werk, de heer A. Valbracht, dankte den spreker voor zijn uiteenzetting. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Evenals in verschillende andere plaatsen zijn thans ook in Haarlem de prentbriefkaar ten voor liet misdeelde kind uitverkocht. Het vorig jaar werden te Haarlem 500 van elk der twee series, dus totaal 1000 pakjes prentbrief kaarten verkocht. Dit jaar had het Comité een voorraad van 1000 pakjes van elk, dus totaal 2000 pakjes. Deze zijn thans reeds alle verkocht. De verkoop der postzegels aan de loketten eu in den stand aan het Postkantoor gaat dog voort. Laat de opbrengst van den post zegelverkoop nu in elk geval ook het resul taat van het vorig jaar overtreffen. Men denke er op. dat de verkoop der post zegels slechts tot 9 Januari duurt; de zegels Mijven echter onbeperkt geldig ook voor het buitenland. Er schijnen nog steeds menschen te zijn, die niet weten, dat men de kinder postzegels gewoon kan gebruiken voor de frankerrlng zijner correspondentie! De post zegels hebben precies gelijke geldigheid als "ev/onc postzegèls, alleen betaalt men een kleinen opslag voor de misdeelde kinderen. Het jubileum van den directeur Gisteren herdacht de heer Oscar Smit den dan, waarop hij vóór 25 jaar de firma Oscar Smit te Purmerend oprichtte. Thans is hij van deze bank nog directeur. Het Jubileum is in intiemen kring ge vierd; het personeel van de bank te Haar- iem maakte ook zijn opwachting. Verschil lende bloemstukken en gelukwenschen mocht de jubilaris in den loop van den dag ontvangen. Het comité schrijft ons: De in dit blad reeds aangekondigde fancy-fair ten bate van Het R. K. Lyceum orkest „Philip Loots", zal worden gehou den op Zaterdag 4 Januari van 7 tot 10 A uur en op zondag 5 Januari van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur in de gymnastiek zaal van het R. K. Lycyeum aan den Zijl- weg. aandacht van de geachte lezers en lezeressen wordt nogmaals gevestigd op het feit, dat het R. K. Lyceumorkest een in hoofdzaak liefdadige instelling is, daar zijn voornaamste taak is: het geven van concer ten voor liefdadige'doel einden. Zoo trad het in de afgeloopen week geheel belangeloos op voor gevangenen en blinden. Het is uw steun dus ten volle waard. Deze steun kunt u op een voor u zeer aangename wijze verlee- nen: n.l. door bovengenoemde fancy-fair te bezoeken. Wü noodigen daartoe alle Haar lemmers beleefd doch dringend uit en dan ken allen, die komen zullen bij voorbaat voor hun zeer gewaardeerd bezoek. Heden herdacht de heer A. G. Maas,, inspecteur der gemeente-reiniging het feir, dat hij voor 25 jaar in dienst der gemeente trad. Des morgens werd de jubilaris met familie per auto door een deputatie uit het perso neel van zijn woning gehaald. Ontvangen in het feestelijk getooide kan toor, werd hij eerstens namens het gemeen tebestuur bij mohde van den wethouder van het bedrijf, mr. J. N. J. E. Heerlcens Thljssen. hartelijk gecomplimenteerd en hem een zilveren couvert namens heeren Burge meester en Wethouders overhandigd. Vervolgens sprak de heer van Driel, als directeur van het bedrijf en als oud-collega, hem toe mede namens het personeel. Hij wees op de trouw en toewijding, waar mede de heer Maas onder alle omstandig heden zijn functie had waargenomen en hoe zijn kalm en waardig optreden steeds, een weldadigen invloed In het corps, waarin een bijzonder kameraadschappelijke geest heersch, had uitgeoefend. Als blijk van waardeering werd hem een prachtige ets in kleuren aangeboden, terwijl zijn vrouw een bloemstuk ontving. Namens den Algefheenen Christelijken Ambtenaarsbond feliciteerde zijn voorzitter, de heer P. M. v. d. Sluys, den jubilaris en bood hem als blijk van medeleven een fruit mand aan. Met een woord van dank door den jubi laris werd deze hartelijke en intieme huldi ging beëindigd. Onder talrijke bewijzen van medeleven werd het feit verder in den huiselijken kring herdacht. Autobotsing in de Amsterdamslraat Nieuwjaarsdag, s namiddags omstreeks 3 uur heeft een vrij ernstige autobotsing plaats gehad inde Amsterdamstraat, hoek Haar- lemmerliedestraal Een mooie vierpersoons auto, komende van de richting Zomervaart, reed naar Amsterdamsche poort, toen te ge lijkertijd een auto (taximodel) uit de Haar- lemmerliedestraat kwam. Deze laatste reed den luxe-auto zoodanig aan, dat deze geheel in elkaar werd gedrukt tegen den hoek van den muur der woning, bewoond door mej. Meerschaart. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De oorzaak is waarschijnlijk gelegen in het feit, dat geen voldoende signalen gegeven werden. Van eenlge waarschuwingsborden bij de Kruisbrug en de Nassaubrug Zijn twee stormlampen ontvreemd. Het vonnis luidde: zes maanden gevange nisstraf met aftrek van den tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht. De eisch luidde 2 maanden gevangenisstraf door te brengen in een Dijzondere strafgevan genis en daarna ter beschikking te stellen van de regeering Gevonden voorwerpen Terug te beko men bij: Kramer, tuinknecht, Potgleterweg 7 Bloemendaal, een rozenkrans; mej. E. Roo- zen, huize „Duinrust" Overveen, een gou den broche; H. Iking, Bloemendaalscheweg 252 Overveen, een kinder portemonnaie met inhoud; Donker, Catslaan 12, Aerdenhout, een bobslede; de Boer, Vondelkade 40 Aer denhout, een jonge herdershond; Duiker, Grenslaan 22 Aerdenhout, een imitatie paar- len collier; J. van Roode, Bloemendaalsche weg 210 Overveen, een paar heeren steunzo len; aan het bureau van politie te Overveen, een R. C. gebedenboekje, een bruin wollen j kinderhandschoen, een kinderhoedje en een j sleutel. Gevonden voorwerpen Terug te beko men bij Mulder, Haemstedepenn 43, een grijze kinderhandschoen; H. Bauwmeister, Meerweg 9, een grijs wollen handschoen; Geerlings, Javalaan 22, een handtaschje met inhoud; Steijnsel, Haemstedepleih 15, een broche; Prins, Bennebroekerdijk 200, Haarlemmermeer, een rijwielbelastingmerk; Samson, Raadhuisstraat 38, een handbe schermer; P. J- van Deursen, Berkeiilaan 16, een tortelduif; C. de Zwart, Tepenlaan 21, een damesportemonnaie met inhouo Meulman, Borneostraat 63, een zwart ko nijn; L. van den Hoonaart, Voorweg 37, een ijzeren moker; Vogel, Kcvklaan, een handje; A. Dams, Burgwal 33b, Haarlem, een portemonnaie met inhoud; H. Bank, St. Bavogesticht, Kerklaan, een konijn, Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een bruine handschoen, een bril en een oud hee renrijwiel. Paarden die tot 8.18 maal hun eigen gewicht trekken Onder het hoofd „Wat de Hannoveraan kan" meldt „Ons Paard" het volgende: Brunswijksche warmbloedpaarden (Hanno- versch type) hebben bij de uitgeschreven keuring-met-verrichtingsproef het achtvou dige van hun eigen gewicht getrokken! Bijna oVeral in Duitschland houdt men nu reeds keuringen met verrichtingsproeven en dan niet zooals bij ons, waar men er ook wel een beetje aan doet. maar toch eigenlijk geen echte verrichtingsproeven organiseert. Maar allicht zijn we nog niet zoover, waarom niet? Laten de fokkers het eens Beantwoorden! Er waren in Brunswijk twee verr. proeven uitgeschreven n 1 één proef, waarbij over 25 K.M. de paarden een last van het 3 voudige eigen gewicht moesten verplaatsen en een record-trekproef De 25 K.M. moesten zonder halt houden in max. 250 minuten worden afgelegd. De stra ten waren hard Resultaat zeer gunsig. De spannen waren zóó frisch. dat de verslaggever van den S Georg zegt. dat ds paarden dien afstand best nog éénmaal konden aflegcen. Twee spannen kwamen op de ee-ste plaa's. Zij wogen resp. 1300 en 1150 K.G. moesten lasten van resp. 4550 en dOf5 K.G. verplaat sen en deden dit in resp. 231 en 232 minuten! Bij de andere proef werden de bespanningen voor een wagen van 6000 K.G. gezet. Weg was mul zand. Paarden moesten aantrekken, halt houden en weer aantrekken. Nadat 20 M. was afgelegd werd weer 500 K.G. bijgeladen tot een maximum bereikt was. Resultaat was. dat een licht span (1100 K.G. 9000 K.G. trok, d.i. 8.18 maal eigen gewicht der paarden. Deze paarden waren nooit te zamen in 't span geweest. Het tweede span woog 1210 K.G. en trok 8000 (6.61 x Een derde span van 1150 K.G. eigen wicht trok 8750 K.G. (7.61 x eigen ge wicht) Weten onze fokkers al wat hun paarden eigenlijk kunnen? Voor den kooper heeft dat toch ook waarde. De goede resultaten van het afgeloopen jaar hebben de B.B.C. aangemoedigd in het komende jaar de radio-uitzendingen voor de scholen onvermoeid voort te zetten. De cur sussen over moderne poëzie en „Nieuwsbla den in de Wereld" worden vervolgd, terwijl men met een nieuwe reeks lezingen zal be ginnen, getiteld „Peoples of the world and their homes." Men doet op het oogenblik op het traject Le HavreParijs proefnemingen met de ontvangst van radio-programma's. Verschil lende wagons zijn reeds voorzien van con- tactdoozen voor de aansluiting van hoofd telefoons. Op het oogenblik kan het publiek hiervan nog geen gebruik maken, doch de Fransche Spoorwegen zullen waarschijnlijk spoedig een besluit nemen. De avonturen van „Dr. Jay" De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan ln de zaak tegen den man, die onder den naam dr Jay een Rotterdamsch boek handelaar en een Haagsch koopman voor 10 00U heeft opgelicht, door hem de avon tuurlijkste verhalen te doen en hun millioe- nen voor te spiegelen. Nieuwe uitgiften Angola Verschenen is een weldadigheids zegel van 50 c. donkerblauw. Australië De 6 pence bruin der uitgave 192325 is met het nieuwe watermerk A en kroon veelvoud uitgegeven. Belgie In de serie nieuwe dienstzegels (gevleugeld rad op het leeuwtype, uitgave 1929) is nog verschenen de 25 c. karmijn. Costa Rica Als provisorisch zegel ver scheen het telegraafzegel 40 c. groen der uitgave 1927 me' in drie regeligen horizon talen opdruk de woorden „Correos 13 centa- vos". Honduras Een nieuw vliegzegel, voor stellende een tweedekker over het gebergte vliegend en in medaillon den vlieger Garay, zal volgens de „Msb.", binnenkort worden uitgegeven. De waarde is 50 c., de kleur karmijn. Slechts 1000 stuks bedraagt de oplage. Maar er moeten ook nog 1000 exemplaren op komst zijn, met verschillende waarde-opdrukken plus 5 plus 10, plus 15, plus 20. Ter wille van de speculatie Nederlandsche Kolomen Suriname In verband met de onlangs in Suriname in wer king getreden portverlaging zullen op 1 April 1930 aldaar frankeerzegels worden in gevoerd van 21 cent in de kleur van de tegen woordige zegels van 22 cent, welke op dien datum buiten gebruik worden gesteld en zoolang de voorraad strekt hier te lande aan de philateiistenlokeften verkrijgbaar zijn. De alsdan onverkocht gebleven voorraad zal worden vernieuwd. Curasao Aan de „Philatelist" is het vol gende ontleend Voor Curacao ging op 1 November het verlaagde, enkelvoudige 6 ets. tarief in voor onderlinge correspondentie op de eilanden, naar Suriname en naar Neder land. Op dien dag verschenen de yVt ets. zegels van het koerseerende type met een opdruk „6 ct." op het zeegezicht, de origineele waarden „7 V>" worden door middel van een blokje overdrukt. Boven deze blokjes is nog een dunne overdrukstreep aangebracht. Deze dunne streep is Dij zegel 75 en 85 doorbroken boven het linker blokje. Philippijnen Drie nieuwe dienstzegels zijn uitgegeven de 2 c. groen. 8 c. bruin en 12 c. oranje. Portugal Als „portvrijdomzegels" ver schenen 6 zegels der uitgave 1924 (Camoëns) met den 3 regeligen opdruk „Porte franco pl. 1930". De waarden zijn 40 c. blauw, 50 c. rood- oranje, 96 c. rood, x E 60 grijsblauw, 3 E blauw op lichtblauw en 20 E violet op licht paars. Rusland In de nieuwe serie zijn nog ver schenen 1 k. geel oranje en 20 k. groen. Senegal De binnenkort te verwachten serie luchtpostzegels bestaat uit de waarden t, 2, 3.50, 5, 6.50, 7, 10, 10 en 20 frs. De voorstelling is een vliegtuig boven de land kaart van West-Afrika. Turkije In de nieuwe uitgaven met La- tijnsch schrift, tanding 12, zijn nog uitgeko men de 2 k. groen en de 12 l/2 k. blauw. Vereenigde Staten Binnenkort komt er weer een nieuw herinneringszegel, ditmaal ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan der stad „Wilmington". Pöstzegelhandel met Amerika Het komt herhaaldelijk voor, dat Neder landsche postzegelverzamelaars en hande laars relaties aanknoopen met personen in de Ver. Staten teneinde postzegels te ruilen of te verkoopen. Indien dan op een proefzending geen antwoord wordt ontvangen, wordt als regel de bemiddeling van den Nederland- scnen consul-generaal ingeroepen, die zich voor de invordering der gelden of terugvorde ring der zegels dikwijls meer tijd, moeite en kosten moet getroosten dan de geheele zen ding waard is. Dergelijke hulpverleening zal voortaan nog slechts in bijzondere gevallen worden ver leend. b.v. voor zendingen van meer dan gewone beteekenis. Belanghebbenden zullen dus goed doen voorbaan vooraf informaties in te winnen omtrent personen in de Vereenigde Staten me» wie zij in relatie wenschen te treden, b.v. door »usschen komst van het Dij kantoor van de Amerikaansche firma R. G. Dun en Co., Keizersgracht 738 Amsterdam (C.) In het algemeen kan net consulaat-gene raal zich met behandeling van dergelij ke aan gelegenheden niet langer inlaten. Secr. L. Margarethastraat 1 Uitslagen 1 januari 1930 Geel-Wit 1Sem. Uden 41 (gest.) Geel-Wit III—Victrix II 2—2. Geel-Wit VAlliance V 42. Op uitnoodiging van de seminaristen vond deze wedstrijd heden op het Sportpark plaats. De weersomstandigheden waren echter aller treurigst. Een kwartier na de rust werd deze aangename game dan ook gestaakt. Vóórdat de bal aan het rollen werd ge bracht. verwelkomde de heer N. de Zwager de gasten met een hartelijk speechje en vertrouw de tevens, dat wanneer zij in de toekomst op de plaats van hun bestemming gekomen waren, zij zich als daadwerkelijke Geest, adviseurs van een of andere sportvereeniging zouden doen kennen. Hoewel Uden krachtig partij gaf, kon zij toch niet verhinderen, dat de rust met 31 achterstand inging. Na de hervatting voegde G.W. I er nog een aan toe, waarna gestaakt werd. De bezoekers Hadden Het aardige idee gehad een lauwerkrans voor dezen wedstrijd beschikbaar te stellen. Doordat de wedstrijd echter geen resultaat had, zal in de Paasch- vacantie opnieuw gespeeld worden. Scheidsrechter Tillemans zorgde ervoor, dat door z'n leiding, een harmonisch geheel werd verkregen. Tenslotte moest hij echter voor den striemenden regen zwichten. Geel-Wit III bevocht een gelijk spel. Twee goals voor de rust en twee tegen na de hervatting. Scheidsrechter Leuven leidde zeer verdienstelijk deze enthousiaste ont moeting. G.W. V klopte zeer terecht Alliance en stijgt daardoor wederom een trapje. Nog even volhouden en we zijh aan de bovenste trede. Secr. L. H. v. Noort, Rozenprieelstr. 83r Uitslagen Woensdag 1 Jan. Geel-Wit IIIVictrix II 22. Wat vriend of tegenstander niet had ge dacht, is gebeurd het tweede heeft tegen Geel-Wit 3 gelijk gespeeld. Het was nu een heel ander elftal, dat tusschen de lijnen stond. Wat hiervan de oorzaak is, weet ik niet, of het zou moeten wezen, dat alle elf spelers met het vaste voornemen in het veld stonden om niet meer te verliezen. Ook zal een beetje geluk niet vreemd aan den uitslag zijn. Niettegenstaande dat is het een pracht- prestatie tweede, en ik hoop, dat het eerste de zelfde inspiratie mag krijgen. Het is te hopen, daar het jammer zou wezen, dat Victrix in 1930 het jaar van zijn 10-jarig bestaan degradatiewedstrijden zou moeten spelen, met misschien een teruggaan naar de derde klas. Dat mag niet hoor Blauw-Zwarten. Zalig Nieuwjaar Bij den aanvang van 1930 mijn beste wenschen aan de geachte sportredactie (goede wijn behoeft geen krans), zustervereenigingen, Districtsbestuurders, donateurs en de ge achte confraters als daar zijn „Henk", de motor van T.Y.B.B. (jou vrooal het aller beste op het groene veld voor T.Y.B.B.) „Chris" de Santpoort-heraut,,.B O. Vis", de graag gelezene „Lo" van Victrix (een beetje meer succes blauw-zwarten) en de diverse collega's die teekenen met „Secr." Triduum Hedenavond om 9 uur begint het Triduum voor alle H.B.C.'ers (dus ook donateurs 1). Vrijdag eveneens om 9 uur voortzetting en Zondagmorgen besluit met algemeene H. Communie van het Triduum, waarna gemeenschappelijk ontbijt in het R.K. Verg. gebouw (alleen voor leden). Feestavond Zondagavond 8 uur jaarlijksche feestavond. Extra kaarten aan te vragen bij het secre tariaat. Wedstrijden Nieuwjaarsdag De eenigste strijd die doorging was die van H.B.C. VI. De B S.M.-ers die op be zoek waren, moesten met een dikke neder laag huiswaarts gaan (o7). Het vierde kon na 8 mih. spelens inrukken wegens den regen. „M." Voor den proefwedstrijd had Haarlem nog eenige reserves die na de rust werden gepro beerd, zoodat een ruimer overzicht over de spelers kan worden verkregen. Jammerlijk was het terrein nogal glad en vooral tegen het einde zeer zwaar te bespelen. De com binatie welke wij in de eerste helft zagen spe len voldeed beter dan die in de tweede helft. Vreeken die op de linkshalf P. v. Daalen ver ving, speelde een goede partij en mogelijk kan Haarlem in de toekomst nog pleizier van hem hebben. Onder leiding van den heer Kaptein stelt Haarlem zich als v.olgt op: D. Vries D. Houtkooper Huijsmans Dik Bieshaar Vreeken Oldenburg Kammeyer Verwaal v. Polanen Onkenhout Na den aftrap onderneedit eerst H. D.V.S. de eerste aanvallen die op niets uitloopen waht voorloopig blijft de Haarlem-achter hoede meester van het terrein. De roodbroe- ken komen dan meer los en ondernemen ge vaarlijke uitvallen, maar de Bruin c.s. hebben er eveneens goed het oog in. Bij een aanval van Haarlem begaat de keeper van H.D.V.S. een fout en de bal rolt over de lijn hetgeen den scheidsrechter ontgaat. Ondanks het gladde veld wordt er op een uitzondering ra enthousiast gespeeld. Bij Haarlem valt dit op van Vreeken, Polanen en Kammeyer. Huysmans voelt zich op de backplaats blijk baar in zijn element en doet goed werk. De belde keepers worden herhaaldelijk op de proef gesteld en weten vele gevaarlijke bal len op doel onschadelijk te maken. Van d. Griend bij H.D.V.S. breekt herhaaldelijk fraai door, maar steeds schiet hij het leder ln het zijnet. Aan den anderen kant krijgt Ver waal eenlge malen een goede kans, maar is niet doortastend genoeg om succes te hebben. Oldenburg heeft op den rechtervleugel zijn dag niet en zijn bekende trucs blijven uit. Van links dreigt dan ook het meeste gevaar. Ook bij H.D.V.S. is de linkervleugel het beste deel van het elftal, en v. d. Griend en v. Es met daarachter Scheffer, breken herhaalde lijk door en alleen door het uitnemend kee pen van de Vries en nog eenmaal de boven lat is oorzaak, dat voor rust niet wordt ge scoord. In de tweede helft komt Haarlem zonder Houtkooper, Dik en Bieshaar. De opstelling is nu: De Vries, Boot, Huysmans, Torringa, Oldenburg, Vreeken, Kammeijer, Verwaal, Breeuwer, v. Polanen, Onkenhout. Deze op stelling blijkt al spoedig niet de juiste te zijn. H. D. V. S. breekt gevaarlijk door en heeft na weinig minuten de leiding, alhoewel in buitenspel positie. Over het geheel gaat het afgeven niet snel genoeg en vooral Verwaal maakt zich hieraan schuldig. Met een straf schop maakt v. Es er 20 van. Het terrein wordt er Inmiddels niet beter op en de spe lers zijn onherkenbaar. Toch speelt vooral H. D. V. S. enthousiast en de Haarlem-achterhoede kan alleen door buitenspel zetten verschillende uitvallen van de Schiedammers te niet doen. Toch wordt de score opgevoerd tot 30, waarna tenslotte Lrceuwer er 31 van maakt en onmiddellijk hierna een doelpunt ziet afgekeurd wegens buitenspel. Onkenhout verlaat het terrein en met 10 spelers gaat het verder. Hoewel Haarlem niet in de minderheid is, zijn de uitvallen van H. D. V. S. toch gevaarlijker, wat hen nog een vierde doelpunt oplevert. Ondanks hardnek kige pogingen van de Haarlem-voorhoede wordt de achterstand niet verkleind en met 4—1 wint H. D. V. S. Het was zeer zeker een nuttige oefenwedstrijd, waaruit men zijn voordeelen zal hebben gezien. Amsterdam („D.O.S.") A. de 7raag te Heusden (N.B.) lid der Bossche Damclub C. Kortlever te Leerdam (Leerdamsche Damvereeniging) en I. Kleer te Leiden Leidensche Damvereeniging). Secr.: J. Krouwels, Langendijkstraat 33, Telefoon 13407 Uitslagen: Alliance III—D. S. S. III 5—1 Alliance IVOnze Gezellen IV gest. Geel Wit V—Alliance V 4—2 Alliance VI—V. V. P. II 0—4 't s aan de jongste telgen niet gelukt hun tweeden wedstrijd te winnen. Zij moesten met 40 'tloodje leggen tegen de Francis- caantjes. Volhouden echter, jongens, wanneer de tegenpartij gelijk in lengte is, winnen jullie dank zijn 't zwaargewicht. De wedstrijd van 't vierde moest na IE min. spelen, gestaakt worden wegens den zwaren regenval. De stand was- nog dubbel- blank. 't Derde elftal der groen-rooden trotseerde den regen tegen 't dio der groen-zwarten. Reeds kort na 't begin scoort All, wiens voorhoede te veel vrij gelaten wordt, door middel van haar uitstekend spelenden rechts buiten. Wanneer All. een penalty krijgt, is de stand 2—0. Voor er gedraald wordt ls 't echter 3—0. Nu krijgt D. S. S. wind mee. Dit is voor All. een reden om nog meer op den bal te zitten. Een schot buiten bereik van den D.s.S.-keeper wordt door een back met de hand gekeerd. De toegestane penalty wordt gemist,maar nu stond de D.S.S.-doelman voor de lijn, en daar de schutter niet ten tweede male faalde, was de stand 4—0. D.S.S. scheen zich niet met 't overnemen van den strafschop te kunnen vereenigen, en 't ls voor hun aanvoerder een reden 't veld te verlaten. Wanneer 't 5de doelpunt ter wereld is gebracht, gaat de D.S.S.-keeper naar voren en smaakt 't genoegen de eer te redden. Tot dank hiervoor verlieten enkele zijner club- genooten 't veld. Daar er slechts 6 D.S.S.- ers overbleven was de scheidsrechter genood zaakt 10 minuten voor 't einde te staken. Alliance 5 verloor in een geanimeerden Wed strijd van Geel-Wit. Na met rust met 2—1 te hebben voorgestaan, liet Geel-Wit toch nog de balans in haar voordeel overslaan. De traditie getrouw heeft op Nieuw jaarsdag weder den wedstrijd van H.F.C. tegen een elftal oud-internationals plaats gehad. Ondanks hei minder aangename weer bleek de publieke belangstelling nog be vredigend. De cud-oranjehemden hebben keurig ge speeld en al ontbrak snelheid dan ook, vele gavên blijk het spel nog geenszins verleerd te zijn. Mr. v. Bisselick had de leiding over deze beide elftallen. Oud-internationals de Boer Legger H. Tetzner M. Houtkooper v. Linge Krom Mr. Vj/elcker, De Natris, J. Bulder, Dr. Tho- mee, Sigmond. H.F.C. v. d. Meulen Reuvekamp Gille v. Baasbank R. Jongeneel v. d. Lee P. Jongeneel De Ruyter, Reydon, Lamp. Daniëls, v. Beem Het terrein was glad waarvan vooral de oudjes last hadden om op snelheid te komen. De H.F.C. was aanvankelijk in de meer derheid, doch ook ditmaal maakte de aanval een zwakken indruk. Lamp was ditmaal in deze linie opgeno men, en al bleek hij als spelverdeeler geen ideaal voorhoede-man, hij zette goed door en smaakte het genoegen eenige doelpunten te maken. Het eerste kwam na ruim een kwartier spelen, waarbij een der backs van de oranje hemden hem wel wat te hulp kwam. De oud-internationaals brachten meerdere malen ook bezoek aan van der Meulen, doch de schoten waren te zwak om gevaarlijk te zijn. Eens alleen had Bulder pech toen hij tegen de bovenlat schoot. Het ontbrak natuurlijk ook niet aan grappige momenten waartoe vooral Thomee en Welcker bijdroegen. Opvallend was hoe dikwijls de H.F.C.- aanval zich buitenspel liet zetten. Een voor zet van v. Beem wist naar wij meenden De Ruyter te benutten (2o). Met de^en stand brak rust aart. In de tweede helft waren de ouderen als het ware nog beter op dreef. Wel wist Lamp enkele minuten na de hervatting den stand op 3o te brengen, doch een tijd lang waren nu de oudjes aan het woord. Succes bleef niet uit. Onder luid gejuich wist J. Bulder voor een regenpunt te zorgen (3—li- Spanning heerschte er natuurlijk niet. Alleen bleef de belangstelling of de oranje hemden nog zouden ophalen. De Natris kreeg een fraaie kans, maar zocht na een fraaie rush het doel ergens bij den corner- vlag. Vermelding verdient ook nog een pil van Krom. Kort voor tijd had een voorzet van v. Beem succes wanneer De Ruyter voor de rest zorgde (4x). Het werd inmiddels al aardig duister. Einde kwam ten slotte met 41. Als ge woonlijk was het weder een aardige strijd, waarmede de H.F.C. velen een prettigen middag bezorgde. Haarlem speelde gisteren een oefenwed strijd. in Schiedam tegen Hermes D.V.S. OM DEN MEESTERTITEL In de demi-finale om den meestertitel won de Haarlemsche kampioen J. B. Sluiter Jr. Zondag i.L te Amsterdam zijn laatste partij tegen Ph. de Schaap. In de finale om den titel komen thans de volgende zes spelers u»t J. B. Sluiter Jr. te Aerdenhout („Haar lemsche Damclub") P. Beers te Amsterdam („Gezellig Samenzijn")Ph. de Schaap te Secretariaat Schoterweg 2 Bij den aanvang van het jaar 1930 wenschen wij onzen leden een Zalig Nieuwjaar. Dat dit jaar voor ons evenals 1929 een voor spoedig jaar mag worden. Laten wij dus ons best doen om op den oefenavond van 7 Januari ieder een nieuw lid mee te nemen. Even moeite kost het wel, maar t' kan lukken. Probeer 't maar. Ja. dat zou een goed begin wezen ons leden- en adspiranten-aantal verdubbeld Want daar moet het toch naar toe. A.s. Zondag 5 Januari worden alle leden en adspirantleden in turncostuum verwacht, om kwart over elf precies in de Aloysius- schooi, alwaar wij dan gefotografeerd zullen worden. Ondanks de late aankondiging ver trouwen wij weer de volle medewerking van de ouders en leden, om hen die geen krant mochten lezen te waarschuwen, op dat allen precies kwart over elf present, in turncostuum zullen zijn. Vooral de ouders van de adspiranten vragen wij volle mede werking, want het zou jammer zijn, als de vereeniging niet volledig op de foto kwam. W. Thijssen, secr. «F Oud-Hollandsch spel Een stroomende regen viel als ouder- wetsche pijpenstelen op het hockey-terrein van „Bloemendaal", toen daar zoo ongeveer een twintigtal „oude heeren" zich losmaakte van dagelij ksclie conventie en zich hupsch en kwiek in korte broek en shirt staken als jeugdige kwajongens om een spelletje hockey te gaan bedrijven. Omstreeks kwart over twee stellen zich dan twee elftallen op, waarna blijkt welk een illustre gezelschap hier vereend is. Daar is de oranje ploeg onder aanvoering van den- nog-steedsTniet-veteraan mr. Geyl en wij zien in zijn team o.a. mr. Carp, eens de schrik van elke tegenpartij nog onder de Hollandsche regels. In de witte ploeg is Westerman weer eens aanwezig en bij hem ook Yzerman en Piet Leffebre. En over beide teams verdeeld een uitgebreide vertegenwoordiging der fa milie André de la Porte Guus en Hans en Herbert en „Jumbo" zoo althans werd een zwaar lid geïdentificeerd door zijn sportge- nooten. Wij zagen er nog vele anderen, die reeds na een kwartier „niet meer konden". Ondanks regen, wind, koude en slecht terrein werd hier weer een ouderwetsch spelletje Hollandsch hockey gespeeld. Ja, de sinaasappel rolde weer over Bloemendaal's terrein en wij dachten terug aan de roemrijke jaren van het al-oude Bloemendaal, toen zij ook met deze spelers en deze soort bal over winning na overwinning en kampioenschap op kampioenschap behaalde Wij kunnen niet beweren, dat er bijzonder hoogstaand spel gespeeld werd, doch dat behoefde ook niet. Het was oer-gezellig en Zeker geestig. Tal van aardige momentjes kwamen voor. die telkens de lachspieren in werking bracht. Het hinderde daarbij niet, dat de regen onophoudelijk en voortdurend de, euphimistisch gezegd, dunne haardossen streelde. Het was er ondanks alle ongunstige factoren gezellig en er werd ware sport be dreven De eindstand werd tenslotte 43 althans mr. Geyl bracht three cheers uit voor „die andere partij". Of het verdiend was voor die andere partij, kunnen wij U niet mededeelen, daar de teams nogal eens door elkaar liepen. Maar er werd gezellig gesport De gisteren geëindigde wielerwedstrijd te Brussel heeft een overwinning aan het Hollandsch-Duitsche koppel gebracht. De einduitslag luidt 1. Van KempenBuschenhagen 76a p.; 2. WautersVermandei 404 p.; 3. Rielens Vlockhoven 224 p. Op één ronde: 4. CharherDuray 337 P- Op twee ronden: 5. BonduelVan Rijs- selberghe 519 p.; 6. ChouryFabre 491 p.; 7. LeducqE. Aerts 406 p. Op vier ronden: 8. A. MaesMuller 308 p.; 9. Alb. Maes (alleen) 306 p.; 10. Bras- penninxH. Aerts 208 p.; xi. Goris Haesendonck 199 p. Op vijf ronden: 12. SellierDecorte 2x7 p. In totaal werden 3567.680 K.M. afgelegd in 144 uren. Het oordeel van een middenstander In de „R. K. Middenstander" schrijft een middenstander: Mijn meening is deze, dat Juist de klem- winkelier van een goede sluitingsregeling geen schade, maar integendeel belangrijk voordeel zal hebben. Zij krijgen n.l. als de avondsluiting een uur vervroegd wordt, per week 6 nuttige uren vrij voor KJanten'oezoek, administratie, vakstudie, inkoop, étaDge enz., terwijl ze niet moeten vergeten, dat een zaak met b.v. tien man personeel. 60 uren werktijd per week verliest, die in veel zaken niet an ders dan met meer personeel «.ut meer kos ten goedgemaakt kan worden. In plaats dus van op een enkelen verdwaal den klant te wachten, zullen ze naar mijn bescheiden meenim? belangrijk mxer kunnen winnen, door 300 uren. dit v- voor productief werk beschikbaar krijgen, goed te besteden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 9