FüRMAMINT Keelpijn OVER TE NEMEN SPORT EN WEDSTRIJDEN Centrale Tandheelkundige Kliniek Paard op hol Het Bloembollenbedrijf besmettingsgevaar Verkiezingen en vrouwen met gewetensbezwaren DE VOORBEREIDE RELLETJES IN INDIë De actie der Partij National Indonesia voorloopig stopgezet GEMENGD NIEUWS HET ROTTERDAMSCHE SPOOK ONTMASKERD! Ofwel: het meisje met de zaklantaarn HEEMSTEDE BLOEMENDAAL BINNENLANDSCH NIEUWS H. M. de Koningin op 't Loo Nieuw station te Leiden HET VLIEGVELD VOOR ROTTERDAM-DEN HAAG Een rapport ingediend DE MOORD ONDER STOMPWIJK Een oproep om steun RECHTSZAKEN Het auto-ongeluk te Wageningen Dr. Peltzer in Australië Door uitstroomend gas bewusteloos Portugal slaat Tsjechoslovakije UIT ONZE OOST Botsing tusschen auto en trein GROOTE BRANDEN Toko's afgebrand De Hongersnood in China KUNST EN KENNIS De gestolen Van Dyck GYMNASTIEK R.K.S.V. „Leonidas" ATHLETIEK Standaardprogramma voor landen wedstrijden? WINTERSPORT De laatste dag der Academische Winterspelen WIELRENNEN Wedstrijden te Parijs De „Zesdaagsch*" van Dortmund DAMMEN Nieuwe Gracht 33, bij den Kruisweg KENADPARK 26 A TELEF. 12644 SPREEKUREN: van 911 en v. 1 tot 2 uur Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreekuur Een race tusschen de stalletjes van de Maandag-markt Gistermiddag ongeveer kwart voor vier is de „markt" op de Gedempte Oude Gracht plotseling in rep en roer gebracht door een paard, dat op hol sloeg. Het paard trok een vierwieligen wagen voort, waarvan het wiel bleef haken acr de rails, die daar tec plaatse niet met wegdek gelijk liggen. Het paard werd tig, rukte e~ns extra aan de teugels en -loog even later op hol! Vijf en twintig meter holde het briesende en schuimende beest voort, totdat het bij het stalletje van den marktkoopman S. N. uit Amsterdam arriveerde en daar de heele „bu siness" in elkaar trapte. Het stalletje viel in zwijm, de manufacturen werden gedrenkt in vuile modderplassen, terwijl de koopman, in tegenstelling met zijn gewone natuur, spra keloos was van schrik en ontzetting. Burgers schoten toe en ook de voerman deed zijn uiterste best om het pa d tot staan te brengen. Eindelijk gelukte dit, waarbij een der man haftige burgers van het oude Hollandsche geslacht, gewond werd. De ongelukken- dienst, die overal is, was ook daar ter plaatse en zorgde voor het eerste verband. Het duurde nog langen tijd eer de orde in het kamp der marktlieden hersteld was. Er wordt een pensioenfonds gesticht Te Lisse had wederom een conferentie plaats tusschen de vertegenwoordigers van de drie patroonsbonden in de bloembo'len- bedrjjf in de bollenstreek en de drie arbei- I dersorganisaties over de afsluiting van de collectieve arbeidsovereenkomst voor 1930— i 1931. Behalve enkele kleinere wijzigingen was van arbeiderszijde gevraagd de vorming van een pensioenfonds voor oude arbeiders; be taling van de overuren na 9.30 u. des avonds met 100 pCt. extra; den vrijen Zaterdag middag van 1 uur af, ook in de drie zomer maanden, en de betaling van de volle premie voor de ziekengeldenregeling door de pa troons. De beide laatstgenoemde wijzigingen achtten de patroons niet voor inwilliging vat baar. Echter wel de beide eerste punten. Ten aanzien van de pensioeneering verklaarden zij zich bereid van 1 Maart a.s. af 2 pCt. van de uitbetaalde loonbedragen te storten in een op te richten fonds, waaruit uitkeeringen ge daan kunnen worden op grond van een reg lement, dat ontworpen zal worden door een commissie. Deze zal bestaan uit vertegen woordigers. Nadat de partijen haar leden gehoord zullen hebben zal einde Januari of begin Februari een nieuwe bespreking plaats vinden. UTT HET JAARVERSLAG VAN DE N. Z. H. T. M. De vervoeropbrengsten een weinig verminderd Ruim 300.000 passagiers meer op de lijnen SoendapleinHeemstede en V erwulf tOverveen Aan het jaarverslag 1928 van de N.Z.H.T.M. ontleenen wfj inzake de verkeersopbreng- sten het volgende; In 1928 werden vervoerd op de lijn ScheveningenLeidenKatwijkNoordwijk 9.560.000 reizigers (8.988.000); LeidenHeem stede 721.500 (712.600); Soendaplein—Heem stede en Verwulft—Overveen 4.317.400 (4.714.500); CeintuurBloemendaal en Sta tionOverveen 2.464,600 (2.428.800); A'dam HaarlemZandvoort 5.340.000 (5.575.000), totaal 23.003.800 reizigers (22.418.900). De vervoeropbrengsten (incl. maand-, week- en dagkaarten) bedroegen over 1928 totaal 4.156.300 (tegen 4.157.800 in 1927). De exploitatierekening vermeldt o.m. aan bezoldiging 1.950.000 of 58.2 pet. der to taaluitgaven en 668.700 aan stroomkosten of 20 pet. der totaaluitgaven. Inzake de Olympische spelen wordt nog opgemerkt, dat deze op enkele dagen wel grooter vervoer gaven, doch daarentegen werden vanuit Amsterdam minder uitstap jes naar de omstreken van Haarlem en Zandvoort geaakt. zoodat geacht kan wor den dat he trambedrijf geen voordeelen uit deze spelen getrokken heeft. De hierboven tuschen hakjes geplaatste cijfers geven het vervoer ovr 1927 aan. Verzoek van de afdeeling Overveen Bloemendaal van den R. K. Landarbeiders- bond, om voor een in Februari a.s. te hou den tentoonstelling van bolgewassen, een luxe-voorwerp beschikbaar te stellen of een bijdrage in de kosten te verieenen. B. en W. stellen voor op dit verzoek af wijzend te beschikken, o.a. uit overweging, dat slechts 4 leden van dien Bond in de Gemeente wonen. Verzoek van de bewoner^ der Graaf Flo- rislaan, om dien weg te rioleeren. B. en W stellen voor aan adressanten te berichten, dat getracht zal worden aan hun verzoek te voldoen. Daar gebleken is, dat de voorloopig in tij- afdeeling Publieke Werken, A. Docter, ge schikt is, stellen B. en W. voor dezen amb tenaar met ingang van 1 Januari 1930 een vaste aanstelling te geven. Wijziging retributieverordening B. en W. geven den Raad in overweging, het voor stel van den heer Noorman, tot wijziging van de Verordening op de heffing van re tributie voor de toelating van leerlingen uit de gemeente Bloemendaal op de scholen voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger Dagonderwijs der gemeente Haarlem niet an te nemen, daar in de verordening reeds de mogelijkheid wordt opengesteld om voor de leerlingen, die uitmunten door aanleg en ijver, na ingewonnen advies van het Hoofd der School, telkens voor een jaar, geheel of gedeeltelijk vrijstelling n het betalen van retributie te verieenen en indien zulks noo- dig mocht blijken, de boeken en andere leer middelen door de gemeenteen te doen be talen. Gemeenteraad Openbare vergadering van den raad der gemeente, te houden op Donderdag 16 Januari 1930 te 14 ure ('s na middags 3 uur) in het Raadhuis te Over veen. De agenda vermeldt; 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling van pensioengrondsla gen. 3. Aankoop grand langs den Bloemen- daalscheweg. 4. Voorstel tot wijziging der Bouwver ordening. 5. Voorstel-Noorman tot wijziging der Retributieverordening V. H. O en M O 1929. 6. Verleening ontheffing aanslag in de Hondenbelasting. 7. Ontheffing bepalingen der Bouwver ordening. 8. Intrekking concessie van den B.A.D. Ontheffing bepalingen der bouwverorde ning Overeenkomstig het advies der Com missie van Bijstand voor Publieke Werken stellen B. en W. voor om ontheffing van artikel 7 der Bouwverordening te verieenen aan: a. J. Kruimel, voor den bouw van een ga rage aan den Hooge Duin en Daalscheweg; -b. A. van Geluk, voor den bouw van een garage aan den Zeeweg; c. Y. P. van Egmont, voor den bouw van een garage aan de Madelievenlaan; d. H. Kwak. voor den bouw van een garage aan de Clematislaan. B. en W. stellen voor, overeenkomstig het advies der Commissie van Bijstand voor Pu blieke Werken, ontheffing van artikel 7 der Bouwverordening te weigeren aan pastoor L. J. Willenborg voor den bouw van een zaaltje achter den Bloemendaalscheweg, aangezien de toegang daartoe slechts 1 Meter bedraagt, te gering dus in verband met brandgevaar. De pensioengrondslagen B. en W. stel len den Raad voor. het totaal bedrag aan pensioensgrondslagen op 1 Juli 1922 van de ambtenaren (met uitzondering van de boven tallige onderwijskrachten) in dienst der ge meente Bloemendaal nader te bepalen op: 198.869.82 voor eigen pensioen, en 282.653.80 voor weduwen- en weezenpen- sioen. Wijziging Bouwverordening B. en W. stellen den Raad voor. de Bouwverordening zoodanig te wijzigen, dat in artikel 44 ge lezen wordt: Ter opvanging van beerstoffen en huis- houdwater moet bij elke nieuw te bouwen woning een septistank volgens door Burge meester en Wethouders Voorgeschreven mo del van tenminste 3.25 M3. inhoud worden geplaatst. Deze put moet in verbinding wor den gebracht met een gestapelden zakput van ten minste 1 M3. inhoud. Burgemeester en Wethouders kunnen van deze bepaling ontheffing verieenen. Pensioengrondslagen burgemeester, secre taris en ontvanger B. en W. stellen den Raad voor, met ingang van 1 Januari 1930 dader vast te stellen de pensioensgrond slagen van: Jhr. A. Bus. Burgemeester, op f 6600; Mr. Dr. J. F. Veeren, Secretaris, f 5800; Jhr. B. de Jonge van Campens NieuWland, Ontvanger, f 4200. De verbreeding van den Bloemendaalsche weg De heer K. Honig heeft zich bereid verklaard, den voor de verbreeding van den Bloemendaalscheweg benoodigden grond al te staan voor den prijs van f 10 per M2. mits de gemeente dan tevens de verpaatsing van het, hekwerk voor hare rekening neemt. B. en W. stellen den Raad daarom voor van den heer K. Honig pl.m. 140 M. grond aan te koopen en voor dezen aankoop een bedrag van f 1900 beschikbaar te stellen. Bescherm ook de kinderen tegen en (Influenza, Griep, Roodvonk) met De Keelontsmettende Tabletten. Tijdig gegeven voorkomt Formamint besmetting. in alle Apoth. en Drog. a fl. I,- p.flesch. totaal afgebrand met uitzondering van het gebouw van dén politiepost, de telefooncen trale en de Kerapatan-gebouwen. De schade bedraagt f 150.000, waarvan slechts een klein deel door verzekering ge dekt is. De oorzaak moet liggen in een ongeluk door onvoorzichtigheid. Het antwoord op vragen van ds. Kersten Op vragen van het Tweede Kamerlid Kersten Is het den minister bekend, dat o.a. de burgemeesters van Enschedé, Schoonhoven, Bergambacht, Rilland-Bath, ook na de jongste verkiezingen maatregelen hebben genomen ten einde te geraken tot vervolging van vrouwen, die bij herhaling hadden ver klaard, dat zij om des gewetens wil aan de stemming niet konden deelnemen? Is de minister bereid de noodige stappen te doen, opdat maatregelen tot vervolging als bovenbedoeld niet meer herhaald wor den? heeft de' minister van binnenlandsche za ken en landbouw geantwoord: Uit een door den ona'ergeteekende inge steld ambtelijk onderzoek is het volgende gebleken. De burgemeesters der gemeenten Ensche dé en Bergambacht hebben na de jongste verkiezing voor de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal maatregelen genomen tot ver volging van vrouwen, die hadden verklaard, dat zij om des gewetens wil niet aan de stemming hadden kunnen deelnemen. De burgemeester van Rilland-Bath heeft derge lijke maatregelen alleen genomen ten aan zien van die vrouwen, welke de door haar aangevoerde gemoedsbezwaren voor dien burgemeester niet. voldoende aannemelijk hebben gemaakt. De burgemeester van Schoonhoven heeft echter zonder uitzondering gewetensbezwa ren aangenomen als een geldige reden voor niet-opkomst. Art. 149 der Kieswet laat het oordeel om trent de geldigheid der voor het niet-nako- men van de verplichting, opgelegd bij art. 72, tweede lid, aangevoerde redenen in de eerste plaats aan den burgemeester en In hoogste instantie aan den rechter. In ver band hiermede kunnen door den onderge- teekende geen stappen worden gedaan, wel ke herhaling van maatregelen tot vervolging als bovenbedoeld zullen voorkomen. De mi nister kan ten deze niet verder gaan dan van zijn zienswijze ten deze aan de betrok ken autoriteiten te doen blijken, hetgeen be reids heeft plaats gehad bij de bekende cir culaire aan de burgemeesters dd. 20 Juni 1928, no. 5995, afdeeling binnenlandsch be stuur. Aangezien de ondergeteekende zich met de strekking dier circulaire geheel kan vereeni gen, heeft hij, mede naar aanleiding van de onderwerpelijke vragen, den commissarissen der Koningin in de provinciën verzocht de burgemeesters ook met zijn. met die strek king overeenkomende opvatting ten deze in kennis te willen stellen. Naar wij vernemen, hebben de leiders der Partij National Indonesia, Sartono en An- wari, een rondschrijven gericht tot de leden der partij, waarin zij bekend maken, dat zij verzoeken, alle actie van de P. N. I. te sta ken, zoolang het onderzoek in zake de jong ste huiszoekingen hangende is. De griezelige historie die eenige dagen lang de gemoedoren van de bewoners aan den Schiedamschen Dijk zoo fel bewogen heeft, is tot een oplossing gekomen, tot. groote opluchting van de bewoners van het bewuste pand, die nu tevens van veel narigheid be vrijd zijn. Het spook is gevangen! Het is, aldus de „Telegraaf" onvoorzichtig geweest en heeft zich op heeterdaad laten betrappen, toen het met zijn vurig oog vreemde lichtschijnselen wierp over den spookzolder en door het dakraam. Spoedig toch waren de vreemde verschijnselen op gemerkt door tal voor voorbijgangers. Een agent van politie trok de stoute schoenen aan en ging naar boven. Hij vond daar een klein meisje, dat onschuldig een zaklantaarn over den zolder liet spelen en zich verlustigde in de mooie ronde licht- plekjes, die zy met de aardige lamp op den zolder kon werpen. Ook de spookverschfjnse- len van vorige avonden zal men aan het spel van het meisje moeten toeschrijven. zijn naam; „Concert der Engelen". Max Roo- ses zou het certificaat van echtheid, kort voor zijn dood, hebben gegeven aan denge nen, van wie mevrouw L. het schilderij heeft gekocht. Badhuis In het Badhuis aan de Post- laan werden in de week van 611 Jan. ge nomen 524 douchebaden, 46 kuipbaden. Aan 18 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 2 volwassenen gebruik gemaakt. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Bouw- en Handelsmaat schappij „Bertal", en N.V. Bouw- en Handels maatschappij „Aljo", beiden gevestigd alhier. Gevonden voorwerpen Terug te beko men bij: J. van Buggenum, Binnenpad 12, Overveen, een zakschaaxtje; Kennel Haer- j lem, Wilhelminalaan, Haarlem, een dwerg- pinchertje; Keuter, Hartenlustlaan 1, Bloe- mendaal, een hondenhalsband; A. Blom, Bloemendaalscheweg 72, Bloemendaal, een zliveren rozenkrans; J. Weseman, Bosch- en Dniulaan 30, Bloemendaal, een wollen muts; Heemskerk. Oosterduinweg 3, Aer- denhout, een celluloid vulpotlood; aan het Bureau van Politie te Overveen, een kin- derbeursje, een bronskleurige plaid. Raadsstukken Tot de ingekomen stuk ken voor de volgende raadsvergadering be- hooren o.m.: Verzoek van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, ora den vacantietoeslag ook aan politie ambtenaren te verieenen. B. en W. geven in overweging afwijzend op dit verzoek te beschikken, aangezien zi) geen termen aanwezig achten uitbreiding te geven aan het raadsbesluit van 24 MelJ 1928, waarbij de vacantietoeslag werd ge regeld. H. M. de Koningin is vandaag op 't Loo aangekomen. Zij zal Zaterdag weer naar Den Haag terugkeeren. Dc plannen Gelijk gemeld, hebben de Nederlandsche Spoorwegen in het laatst van het vorig jaar aan het gemeentebestuur van Leiden een nieuw project gezonden, om tot een oplossing van het moeilijke stationsvraagstuk te ko men. Het plan, dat op vijf millioen gulden wordt geraamd, omvat zoowel den bouw van een geheel nieuw station, alsook het om hoog brengen van het stationsemplacement. Hierbij zijn twee onderdoorgangen gepro jecteerd, een geheel vrij op den Rijnsburger- weg en nog een tunnel op den Lagemans- weg. Deze voetgangerstunnels, die bij aanvaar ding der plannen op het niveau van den hoofdweg zullen worden gebracht, krijgen, aldus de „Telegraaf" een zoodanige breedte, dat de kleine ziekenauto's er gebruik van kunnen maken, zoodat ook het nieuwe Boer- haavekwartier met den aanleg ten zeerste zal zijn gebaat. Natuurlijk vallen nog tal van moeilijkheden op te lossen, zoo dient ook een voorziening voor het tramnet te worden ge troffen. Inmiddels wachten de Ned. Spoor wegen het verloop der onderhandelingen rustig af. Tot dusverre echter heeft men van het gemeentbeestuur nog geen berichten ont vangen, hoe het over het laatste onderwerp denkt. Zooals bekend, hebben de besturen van Rotterdam en Den Haag een commissie ge vormd om uit te zien naar een geschikte plaats voor het gemeenschappelijk vliegveld Deze commissie meent daarin geslaagd te zijn en heeft dienaangaande reeds een rap port ingediend, aldus het „Vad." Dit rapport wijst een andere plaats aan dan het Dag blad meent te kunnen doen. Over dit rapport en de daarin aangewe zen plaats heeft het Haagsche gemeente bestuur nog geen beslissing genomen en voor zoover bekend het' Rotterdamsche ook niet. in ieder geval heeft nog geen overleg tus schen beide gemeenten over dit rapport plaats gehad. Wel zal dit overleg binnen kort plaats hebben. Los van dit zoeken naar een terrein staan de onderhandelingen tusschen beide gemeen ten over de financieele regeling, 't Wachten was op antwoord van Rotterdam. Dit ant woord is binnengekomen. Het geeft alle re den om te hopen, dat ook dit belangrijke punt overeenstemming zal worden bereikt. Ten Raadhuize te Voorburg is gisteren op initiatief van den heer H. L. P. M.. Su- torius een bespreking gehouden teneinde te geraken tot de vorming van een comité, dat zich belast met de verzameling van gelden van gelden voor de nagelaten betrekkingen voor het slachtoffer van den moord onder ■Stompwijk, Van der Drift. In dit comité hebben zitting genomen: de burgemeester jhr. C. W. Stern, de heer P. J. M. Kemper, gemeente-secretaris, de twee wèthouders, dé pastoors B. P. Aalberse en Cl W. van Mierloo, verder notaris mr. Be- guin, dr. van Laarhoven, mej. Bleuland van Oordt en de heeren Wintermans en Sonius. Als penningmeester van het comité zal op treden de gemeeflte-ontvanger L. J. Doorn. Besloten is in de gemeente zelf een in zameling te houden en tevens een oproep te plaatsen in alle daarvoor in aanmerking komende bladen. Kogelhulzen opgcvischt Gistermiddag zijn in de Vliet, nadat ge- ruimen tijd gedregd was, drie hulzen van revolverljogels opgevischt, ter hoogte van de plaats waar het misdrijf is gepleegd. Naar de revolver wordt thans nog gedregd. Verd. een geldboete opgelegd Voor het kantongerecht te Wageningen was gedagvaard, doch niet verschenen, mevr. jkvr. C. G. R.G. te Renkum, wie ten laste werd gelgd, dat zij 2 Juli op den Rijksstraatweg' te Wageningen, als bestuur ster van een auto buiten noodzaak heeft gereden op 't rijwielpad, dat met den straat weg één geheel uitmaakt. Het O. M. had in de ten laste legging geen woord gezet over het verschrikkelijke onge luk, dat het gevolg was geweest van het plotselinge uitwijken door verd. met haar auto (zij reed de 29-jarige mevr. van Eek aan, die spoedig overleed). De officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem, had esn vervolging ingesteld tegen verd. wegens dood door schuld. Ze kwam toen met het verweer, dat haar kind, bij haar in don auto gezeten, aan haar arm had getrokken, waardoor de auto van richting was veran derd. De al of niet juistheid dezer bewe ring kon niet worden uitgemaakt, zoodat de vervolging is gestaakt. De stukken werden aan spr. toegezonden, met last een vervolging in te stellen wegens overtreding der motor en rijwielverordening. Voor hem was het nu de vraag, of wat hij in de dagvaarding had gezet, een ander feit was dan dat waarvoor de rechter-commissaris de vervolging nad gestaakt. Z.i. gold het hier hetzelfde mate- rieele feit, n.l. de verandering van. liet stuurrad, waarvoor vera, niet meer in rech ten kan vervolgd worden. Hij vroeg dus hem niet ontvankelijk te verklaren. De kantonrechter meende, dat de ambte naar wel ontvankelijk is. Deze beriep zich op art. 255 W. v. S., maar art. 398 bepaalt uit drukkelijk, dat de al. 5 en 6 van art, 255 van toepassing zijn en niet art. 4, dus valt art. 255 buiten beschouwing. Dit geldt te meer, nu de rechtbank verd. buiten vervolging heeft gesteld en art. 255 niet van toepassing ts op zaken die voor het kantongerecht oe- handeld worden. In de tweede plaats was het O. M. wel ontvankelijk, omdat het hier een ander feit was. Het materieele feit is, veroorzaken van dood door schuld, en hier was het alleen een simpele overtreding van art. 16 motor- en rijwielverordening. Dit feit is bewezen, ook door getuigenverklaringen en werd door verd. zelf erkend. Dat zij zon der noodzaak het rijwielpad heeft bereden staat vast. Bij de bepaling der straf moet rekening worden gehouden met de zeer ern stige en noodlottige gevolgen en zoo ooit, dan was er hier reden tot oplegging' van de maximumstraf. De kantonrechter bepaalde dus de straf op 75 boete of 50 dagen hechtenis. werk om te komen tot een standaardpro gramma voor athletiek betreffende landen- wedstrijden. De Fransche Athletiek Bond zal thans naar uit Parijs gemeld wordt op het Olympisch Congres te Berlijn een voorstei indienen om het standaardprogramma voor athletieklandenwedstrijden uit de volgende nummers te laten bestaan: 100 Meter. 200 en 400 Meter hardloopen, 800 en 1500 Meter hardloopen en 5000 M. hardloopen. Voorts: 110 en 400 Meter hordenloop, Zweedsch» estafette (400, 300, 200 en 100 Meter), hoog-, ver- en polstokhoogspringen, kogelstooten, discuswerpen en speerwerpen. Elk land kan voor elk nummer twee athleten laten uit komen. Puntenberekening resp. 5, 3, 2 en 1 punt. De winnaar der estafette krijgt 3, de verliezer 1 punt. Bovendien stelt Frankrijk voor voortaan op 31 Oct. van elk jaar de wereldrecordlijst bekend te laten maken door de Internationale Athletiek Federatie. Zaterdag arriveerde Dr. Peltzer te Sidney. Op 18 Januari a.s. loopt hij tegen den Ame rikaan Lermond over een afstand van 1000 yards. Dr. Peltzer start ten tweede male te Melbourne, waar hij aan de Australische athletiekkampioenschappen, die aldaar va» 25 tot 28 Januari worden gehouden, wil deelnemen. Daarna vertrekt de Duitsche we reldrecordhouder naar Nieuw Zeeland. Te Sidney werd in verband met de komst vap Dr- Peltzer een wedstrijd gehouden over 100 yards, welken de Australiër Carlton won in den Australischen recordtijd van 9.8 sec. Ongeval met ds. Kuijper te Krommenie y Zaterdagavond werd ds. Kuijper, predikant der doopsgezinde gemeente te Krommenie in bewusteloozen toestand aangetroffen in de badkamer. Het bleek, meldt de „Tele graaf", dat er een gaslucht in het vertrek hing. Terstond werd geneeskundige hulp in geroepen; tot diep in den nacht bleef Ds. Kuijper bewusteloos. Het bleek dat door een defect aan den geijser gas in het vertrek was gekomen. De toestand is thans vrij goed. De godsdienstoefening kon Zondagmor gen door dit ongeval niet doorgaan. Te Lissabon vond Zondag voor ongeveer 40.000 toeschouwers de voetbalwedstrijd tus schen Portugal en Tsjecho-Slowakye plaats. Hoewel de Tsjechen technisch de meerderen waren van de Portugeezen, speelden de laat- sten met zulk een groote geestdrift, dat zij niet alleen stand wisten te houden tegen de aanvallen der Tsjechische voorhoede, doch door Silva voor een overwinning zorg droe gen. Naar bekend, verloor het Tsjechische elftal ook van Spanje met 10. Eén doode Een autobus van een Chineesche onder neming, waarin 10 passagiers gezeten waren en welke bestuurd werd door een inlander, is op den onbewaakten overweg van Pang- kalan Brandan tegen de locomotief van een naderenden trein gebotst. Eén der Chineezen werd gedood, twee werden zwaar gewond. De chauffeur trachtte nog te stoppen, maar daarbij brak de remstang af, zoodat de auto doorschoot en door de locomotief werd mee- i gesleurd. Te Alabioe, gelegen nabij Amentai Oeloen- soengei, heeft een groote passarbrand ge- woed. Zes groote blokken toko's werden in de asch gelegd. De totale schade wordt geraamd op f 140.000. Hiervan is f 1800 door assuran tie gedekt. Eén persoon is in de vlammen omgeWnen. Kampong afgeltfand De kampong Tandjong Fasir Koenis is Ontzettende bijzonderheden In een rapport in opdracht van de inter nationale vereeniging tot hulpverleening bij den hongersnood in China, dat speciaal de toestanden in de provincies Sjan-Si en Sjen- Si behandelt, worden ontzettende bijzonder heden gegeven. In het dal van de rivier Wei zijn vorig jaar 2 millioen menschen omge komen door uitputting en men verwacht, dat voor Juni nog 2 millioen zullen ster ven. De slechte oogsten sinds 1927 en de bui tengewoon strenge winters zijn de voor naamste redenen van den nood. Het gebrek aan locale brandstofmiddelen, daar wagens worden opgestookt en de trekdieren worden geslacht en verder de verwoestingen door ongeregelde troepen en bandieten aangericht zijn mede oorzaak. Volgens een mededeeling in de Brusselsche bladen heeft het gerechtelijk onderzoek aan getoond, dat het schilderij van Van Dyck niet kan zijn gestolen bij den expediteur nóch bij het transport over de Noordzee Scotland Yard is overtuigd, dat het schil derij te Brussel is gestolen De heer Bechbach, de eigenaar, beroept zich met betrekking tct het in twijfel trek ken van de echtheid van het schilderij, op een door Max Rooses in 1914 verstrekt cer tificaat. Bechbach verklaarde het doek te hebben gekocht van een zekere mevrouw L. voor 225 duizend francs. Deze dame, die zelf 4000 francs voor het schilderij betaalde, gaf het Tijdelijk secretariaat Fuhrhopstraat 8 Voor 't volgende vragen wij aan onze heerenleden en adspiranten hun aandacht Op Woensdag 15 dezer, dus morgen, is de lestijd als .volgt Lestijd voor de heeren van g tot 10 uur. Lestijd voor heeren-adspiranten van 13 tot 16 jaar van 8 tot 9 uur. Voor beide af- deelingen is het dit kéer in de school aan de Overtonstraat, dus niet in de Soendastraat, Deze wijziging hebben wij moeten aanbrengen door 'n ouderavond in de school aan de Soen dastraat. De tijd, die ons nog scheidt van de bonds- lustrumwedstrijden wordt steeds minder. Zullen wij wederom een of meerdere over winningen weten te behalen Laten we ons best doen We gaan dien dag kampen tegen andere vereenigingen, misschien gaan we zelfs 'n voorbeeld geven. Hoe zoo? zult ge vragen. Uit de Leonidasleden za! de Commissie van ontvangst gerecruteerd worden. Zoo'n commissie moet naast zijn gymnastische deugden nog vele andere bezitten voor komendheid, wellevendheid, enz. Het is voor ons, het bestuur, uiterst moeilijk om nu 'n keuze te maken, daar toch alle leden, zonder een uitzondering, die goede eigen schappen bezitten. Het lot zal dus in deze moeten beslissen. Het punt out-door-training zal ten spoe digste door ons worden behandeld. Het Bestuur. Reeds geruimen tijd stelt men in verschil lende Europeesche landen pogingen in het De laatste dag was het Zondag der Aca demische Winterspelen. Op de Bolgenschans werd het skispringen gehouden. Ongeveer 3000 toeschouwers woonden het springen bij. die wel tevreden over de prestaties der studenten zullen zijn geweest. Het kampioenschap werd gewonnen door den Zwitser Kieland met sprongen van 48, 43 en 54 Meter. Tenslotte werd nog een ijshockeywedstrijd gehouden tusschen den Zwitserschen kampioen „Davos" en een com binatie van studenten. De veel beter spe lende hockeyers van Davos wonnen de ont moeting, die in het ijsstadion van Davos plaats had, met 8—3. Zondagavond vond de feestelijke prijsuit- deeling plaats, waarmede het einde kwam van de zoo uitstekend geslaagde Academi sche Winterspelen. De volledige uitslag van het skispringen luidt: 1. Kieland (Zwitserland) 324, 10 p. (48, 43 en 54 Meter); 2. Z&achaus (Zwitserland) 314.7 p. (40, 50 en 50 Meter)3. Reiter (Oos tenrijk) 308.8 p. (40, 53 en 48 Meter)4. Dick (Engeland) 282.1 p. (38, 40 en 40 Meter); 5. Beranowski (Tsjechoslowakije) 278.6 p. (49, 49 en 46 Meter)6. Ambrosetti (Italië) 278.5 p. (38, 41 en 40 Meter); 7. Loopuyt (Nederland) 257.2 p. (42, 44 en 45 Meter) 8. Ford (Engeland) 246.1 p. 34, 43 an 38 M.) 9. Oestermaier (Duitschland) 243 p. (39. 42 en 41 Meter); 10. Zima (Tsjechoslowakije» 242.8 p. (34, 40 en 41 Meter). Op de Winterbaan vond Zondag het rijden om het „Kampioenschap der Buitenlanders" voor sprints plaats. De Italiaan Martinettl won dezen wedstrijd voor den Nederlander Piet Moeskps. De uitslagen luiden; Sprintkampioenschap voor buitenlanders; 1. Martinetti (Italië) 4 pnt. 2. Moeskops (Nederland) 5 pnt. 3 Arlet (België) 6 pnt. 4. Bergamini (Italië) 7 pnt. 5. Kaufmann (Zw.) 6 pnt. Omniumrace 1000 Meter op het horloge: 1. Raynaud (Frankrijk) 1 min. 9 sec. 2. Richli (Zwitserland) en Haemerlynck (Bel gië) beiden 1 min. 11.9 sec. 2500 Meter puntenrace: 1. Raynaud (Fr.) 12 pnt. 2. Richli 10 pnt. 3. P. Haemerlynck 8 pnt. AchtervolgingswedstrijdRaynoud haalt Richli na 2600 Meter en Haemerlynck na 6125 Meter in.' Stayers: '25 K.M. 1. Grassin 21 min. 16.8 sec. 2. A. Wambst op 190 Meter. 3. Breau; 2e rit: 25 K.M. 1. Beyle 21 min. 47.8 sec. 2. Blanc Garin op 10 Meter. 3. Paillard op 50 Meter Beslissing: 40 K.M. 1. A. Wambst. 34 min. 3.4 sec. (nieuw baanrecord)2. Grassin op 280 Meter. 3. Blanc-Garin op 1000 M. 4. Beyle 1250 Meter achter. Maandagavond 11 uur was de stand in den „Zesdaagschen" wielerwedstrijd in de West- phalenhalle te Dortmund ais volgt: 1. Meyer—Stlibecke 90 pnt. 2. Rausch Hiirtgen 51 pnt. 3. Charlier—Duray 36 pnt. 4. DiilbergDebaets 59 pnt. 7. MacNamar» Beiloni 18 pnt. Op twee roneen Joksch— Pynenburg 89 pnt. 9. LouetBoucheron 63 pnt. 10. Kilian—Piitzfeld. 11. Choury—Fa- bre. 12. Dorn—Maczynski. Een nader bericht meldt, dat Pynenburg en zijn kopi>elgenoot nog meer zijn afgezakt. Nederlaagwedstrijden Leidsche Damver Vrijdagavond a.s. speelt de „Haarlemsche Damclub" I te Leiden in Maison „Bernsen", Breestraat, een nederlaagwedstrijd tegen het eerste tiental der Leidsche Damvereeniging. Aan deze nederlaagwedstrijden zullen 6 hoofdklasse-clubs deelnemen. De vereeniging welke de Leidsche Dam vereeniging de grootste nederlaag toe brengt, ontvangt een zilveren beker. 1 prima verstelbare divan met pluche divankleed 32.50; 2 fauteuils en 4 stoelen met moquette 32.50: 1 prima 3-deelig damast bedstel met peluw «n 2 kussens, nieuw, 32.50; 1 eiken Q. A. dressoir 47.50: 1 eigen spiegel 12.30: 1 pluche divankleed 17.50; 1 eiken schuiftafel 16.50; 1 karpet 29.—; 1 staande schemerlamp met zijden kap 22.50; 1 prima gestikte deken, groote maat 7.50; 2 clubfauteuils en 4 zware eiken stoelen, bekleed met velours, f 95.2-pers. eiken ledikant 16.— 1 mooi eiken Q. A. buffet 57.50; 1 eiken Lits-Jumeau slaapkamer met toilettafel 225.1 vierkante Q. A. salontafel 23.—; 1 Engelsche kroon 30.—: 1 modern eiken eetkamer, geheel compleet 175.en nog eenige artikelen. Te zien en over te nemen HEDEN AVOND, WOENSDAG en DONDERDAG, ook 's avonds:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 6