Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON RADIO-OMROEP, OE GEHEIMZINNIGE WRAAK De Vlootccyiferentie GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN ONDERWIJS Lector Duyvendak Wettelijke regeling middelbaar en vóórbereidend hooger onderwijs KUNST EN KENNIS De gestolen Van Dijck -I.-J.JL. I I J» t A L De Haagsche Conferentie De zitting: der Duitsche commissie In de Duitsche persconferentie werd Zater dag o.a. medegedeeld dat de zitting der vol ledige Duitsche commissie, welke te zes uur zou plaats hebben, verdaagd werd tot Zondag, daar de kwestie van de Oostelijke herstel- vraagstukken nog niet is opgelost en men het niet raadzaam achtte in deze omstan digheden met de bij deze vraagstukken be trokken mogendheden besprekineen te gaan voeren over de regeling der Duitsche kwes ties, waaromtrent de ontwerpen hun eerst Zaterdag bereikt hadden, zoodat zij nog niet voldoende gelegenheid hadden ze te bestu- deeren. Wellicht zal aan de vergadering van Zondag der Duitsche commissie de slotzit ting der conferentie aansluiten, doch dit is niet waarschijnlijk. Er wordt ook reeds van gesproken, dat eerst op Dinsdag de slotzit ting zal plaats hebben. Het Hongaarsche vraagstuk Naar verluidt, zou in de zitting van Zater dagavond over de Oostelijke vraagstukken, welke zitting te half tien is aangevangen, de Italiaansche Minister Pirelli voorstellen, om de Hongaarsche kwestie op te lossen door de vorming van twee kassen; één voor de beta lingen in verband met de agrarische hervor mingen en één voor de overige betalingen. DE MOBILISATIE DER DUITSCHE SCHULD De officieele tekst Hieronder volgt de officieele tekst van de regeling betreffende de mobilisatie van een gedeelte der onvoorwaardelijke annuïteiten van het Nieuwe Plan; De gevolmachtigde vertegenwoordigers van de onderteekenende Regeeringen, overwegende eenerzjjds art. 165 van het rapport der deskundigen hetwelk vaststelt, dat, volgens het standpunt der crediteur- mogendheden een essentieel element van het Nieuwe Plan is, dat de annuïteiten betaald worden in een vorm die de mobilisatie moge lijk maakt volgens de daartoe gemaakte be palingen anderzijds: art. 161 van hetzelfde rapport dat de noodzakelijkheid erkent de financieeie zelfstandigheid van Duitschland te herstellen; zijn, in een geest van samenwerking het vol gende overeengekomen: I. 1. Zekere crediteur-Regeeringen verklaren dat het hun bedoeling is zoo spoedig moge lijk over te gaan tot de uitgifte op de inter nationale geldmarkt van een of meer tranches Herstel-bons tot een globaal bedrag van 300 millioen dollars. Zij zijn voornemens deze uitgifte te doen plaats vinden vóór den len October 1930. 2. De Duitsche regeering verklaart niet tot eenige buitenlandsche leening voor langen termijn te zullen overgaan voor den len Oct. 1930 óf, zoo de hier bedoelde uitgifte voor dien datum niet verwezenlijkt zou zijn, voor het verloop van den tijd van een jaar, ge rekend van de overgifte af van het schuld certificaat van 't Duitsche rijk aan een Inter nationale Herstelbank, zonder dat deze over eenkomst in stand kan blijven na 31 Maart 1931. Deze verklaring heeft eveneens betrek king op de Rijkspost en de Duitsche Rijks spoorwegen Mij. 3. Voorts zal bovenstaande verklaring der Duitsche Regeering in de volgende gevallen vervallen: a. na de realisatie van de mobilisatie- operaties voor het boven aangegeven bedrag; b. twee maanden nadat de Internationale Herstelbank, overeenkomstig de bepalingen van art. 143 en van de annexen van het Plan kenbaar zal hebben gemaakt, dat het haar praktisch mogelijk lijkt tot de uitgifte van net bovengenoemde bedrag over te gaan of van een aanvullende uitgifte, indien door de crediteurmogendheden die emissie niet verwezenlijkt is. 4. Onder het hierboven bedoelde bedrag van 300 millioen dollar wordt de werkelijke op brengst begrepen en niet de nominale waarde der uitgegeven aandeelen. 5. Het Duitsche Rijk deelt mede, dat het Ingevolge een acte van 26 October 1929 bij de Swenska Tandsticks Aktiebolaget te Stock holm en de N.V. Pinantieele Mij. Kreuger en Toll te Amsterdam, een leening van 125 millioen dollar heeft gesloten. Men komt overeen dat de bovenvermelde verklaringen niet slaan op die leening. In elk geval verplicht de Duitsche regee ring zich dat de uit hoofde van die overeen komst te scheppen Rijksobligaties niet eerder voor openbare inschrijving zullen worden aangeboden dan na 30 Juni 1933. Het Duitsche Rijk verbindt zich, in over eenstemming met de Swenska Tandsticks Aktiebolaget te Stockholm en de N.V. Finan- tieele Mij. Kreuger en Toll te Amsterdam, wier adhaesie een onderwerp uitmaakt van een brief die aan bijgaande stukken zal wor den toegevoegd, dat de dienst dezer leening geen onderscheid ten nadeele van dien der onvoorwaardelijke annuïteiten met zich mee zal kunnen brengen. 6. De Duitsche Regeering behoudt zich de bevoegdheid voor deel te nemen aan de mo bilisatie operaties van 't bedrag ad 300 mill, dollar, bedoeld in alinea 5 bovenvermeld. Deze deelneming zal volgens de oorspronke lijke voorwaarden plaats vinden. 7. Deze operaties zullen verricht worden door bemiddeling van de Internationale Her stelbank. Hun opbrengst en rente zullen tus- schen de crediteurstaten voor de onvoor waardelijke herstelbetalingen en de Duiitsche regeering verdeeld worden in een verhouding van 2/3 voor de eersten en 1/3 voor laatst genoemde. 8. De dienst voor zulke leeningen zal ge meenschappelijk verzekerd worden in de boven aangegeven verhoudingen door een voorschot op de herstelbetalingen en door een storting van het Duitsche Rijk in de Inttr- nationale Herstelbank. Voor eik dier leenin gen zullen dat voorschot en die storting door de Internationale Herstelbank bijeen worden gedaan m een rekening, die uitsluitend en alleenlijk betrekking heeft op den dienst der genoemde leening. 9.) De ieeningsovereenkomsten van boven bedoelde s. ort zullen een bepaling moeten bevatten betreffende vervroegde aflossing na een periode die de 10 jaar niet mag over schrijden. 10.) Voor het geval dat, na de verklaring der Duitsche regeering, dat zij van de hooger aangegeven bevoegdheid gebruik wil maken, niettemin de beoogde samenwerking niet ver kregen zou worden in den hiervoren omschre ven vorm, verklaren de belanghebbende regeeringen zich vastbesloten haar niettemin te verwezenlijken door dan naar de practi- sche oplossingen te zoeken, die dezelfde resultaten zouden kunnen verzekeren. De Duitsche en Fransche tekst van deze overeenkomst zullen gelijke kraclr' ^bben. SCHACHT VERTROKK^v De president der Duitsche Rijksbank, Schacht, is Zaterdag met den avondtrein naar Berlijn teruggekeerd. DE MEENING VAN CHÊRON De getroffen regeling Chéron, de Minister van Financiën, heeft aan den Haagschen correspondent van den „Intransigeant" de volgende verklaring tot besluit van de onderhandelingen te Den Haag gegeven: Er is thans een volledige en defini tieve regeling van het vraagstuk der scha devergoeding verkregen. Wat de nieuwe over- Chéron eenkomst kenmerkt is, dat zij niet meer op den dwang der schuldeischers tegenover de schuldenaren berust, doch in zekere mate op de vereeniging hunner belangen. De mobili- seering van de aanspraken der schuldeischers is thans zeker Men kan zeggen, dat zij door een eerste tranche ontstaat Het vraagstuk der schadevergoedingen gaat van het poli tieke naar het commercieele terrein over: De Fransche delegatie meent te mogen aanne men, dat zij nuttig voor den wereldvrede heeft gewerkt. Herinneringsalbum en -diploma's In de Lairessezaal te Den Haag, hebben Zaterdag de heer Glarner, secretaris van de Vereeniging Van Volksbonds-journalisten, De Gohart en mevr. Jars de Gubernatis aan de dames en heeren van het perscomité en daarna aan die van het post, telegraaf- en tefeloonkantoor in de grafelijke zalen chocolade en sigaren aangeboden als bewijs van dankbaarheid voor hun arbeid in het belang vgn de journalisten. De heer De Gobart bood aan den heer Moorman, den uit gever van het Bulletin des Journalistes, een album aan met de handteekeningen van alle journalisten bij de conferentie. Hij dankte hem in een korte toespraak voor de wijze, waarop hij iederen dag het orgaan heeft uit gegeven. Aan de chefs van post-, telegraaf- en tele foonkantoor worden diploma's aangeboden met het opschrift: „Conférce de la Haye 1929/30, les journalistes du Monde entière au personel des postes, télégraphes et téléphones des Pays Bas, en remerciement de leur intelligente collaboration". Deze diploma's, die bestemd zijn voor de onderscheidene diensten, zijn voorzien van de handteekeningen van den voorzitter der conferentie Jaspar en van de conferentie- journalisten. DE SIMONOWO-KLOOSTERGEMEEN- SCHAP GESLOTEN Naar uit Moskou gemeld wordt, werd Za terdag' de meer dan 200 jaar bestaande Si- monowo-kloostergemeenschap te Moskou ge sloten. De congregatie werd deels door de vrijwillige communistische bonden, afgebro ken en de heilige beelden met een auto naar het atheïstische museum overgebracht Bij de sluiting was het gebouw door een afdeeling der O. G. P. U. omsingeld. Het is evenwel niet tot incidenten gekomen. Voorbereidende besprekingen De voorbereidende besprekingen voor de Vlootconferentie zijn thans in vollen gang. Grandi begaf zich Zaterdag eerst naar Downingstreet om met MacDonald te spre ken, vervolgens naar Stimson en de andere leden der Amerikaansche delegatie Hij ver toefde 75 minuten in Downingstreet. Briand, de Fransche Minister van Buiten landsche Zaken, is Zaterdag te Londen aan gekomen. Deelneming van Duitschland Naar de Berlijnsche vertegenwoordiger van de „Observer" in Berlijnsche politieke kringen verneemt, wordt door de Duitsche regeering onderzocht of latere deelneming aan de Londensche Vlootconferentie moge lijk is, daarbij is natuurlijk niet te denken als „volwaardig lid", aangezien Duitschland geen onderteekenaar is van het Vlootverdrag van Washington. In verband met de beangrijkheid van de Duitsche handelsvloot, is evenwel deze kwestie eenigen tijd geleden reeds in Amerika aangeroerd. In dit geval zouden Holland en de Skandinavische landen even eens aan de Conferentie deelnemen. Frankrijk zal een Middellandsche Zee-Locamo en een Atlantische Oceaanpact voorstellen Het eerste contact tusschen de thans bijna voltallig te Londen verblijvende Fransche ge- deiegeerden ter Vlootconferentie en de En- gelsche kringen, heeft de bezorgdheid, dat van Fransche zijde ernstige hinderpalen zouden worden opgeworpen, gekalmeerd. In Fransche delegatiekringen is men voorne mens de kwestie voor het Pact van de Mid- deliandscne Zee, ondanks de ondubbelzin nige afwijzing, door het recente Britsche antwoordmemorandum vast te houden. Ten einde deze gedachten beter perspectief te geven, zijn de Franschen voornemens een Middellandsche Zee-Locarno en een Pact voor den Atlantischen Ocaan voor te stellen. De blijkbaar gekoesterde hoop om voor dit Oceaanpact de Vereenigde Staten te winnen, staat evenwel in geen enkel verband met den feitelijken toestand. Enge land's hou ding tegenover een dergelijk voorstel zou in denzelfden geest zijn. TARDIEU STUURT FELICITATIE TELEGRAM AAN BRIAND Tardieu hftft aan Briand een telegram ge zonden," inhoudende dat overeenstemming is bereikt betreffende de Duitsche herstel-be talingen, terwijl hij Briand gelukwenscht met het feit, dat een hartelijke samenwerking ver oorloofd heeft een gelukkig resultaat te ver krijgen in het belang van den vrede. BRAND IN EEN FILMSTUDIO. In het filmatelier van de Gainsborough Pictures Lt^. in het Noorden van Londen is Zaterdag een felle brand uitgebroken, die zich zeer snel uitbreidde. Hoewel de brand weer spoedig met veel materiaal ter plaatse was, was men niet tegen het vuur opgewas sen. Binnen een uur was alles volkomen uit gebrand. De meer dan 100 acteurs, die zich in het gebouw bevonden, konden zich bijtijds in veiligheid stellen. De regisseur en een hulpoperateur bekwamen brandwonden. DE SCHENDING VAN DEN BOSPORUS De Russische lezing Naar uit Moskou wordt gemeld, publiceert het officieuze Sovjet-persagentschap „Tass" een bericht van den volgenden inhoud: „De Russische pantserkruisers „Parisjkaja Kom- moena" en „Profintern", die wegens machine- schade Napels moesten aandoen, hebben van den oorlogsraad der Sovjet-Unie instructie ontvangen onverwijld de reis te onderbreken en naar een Russische haven in de Zwarte Zee terug te keeren." Hiermee wordt dus van Russische zijde het bericht bevestigd, dat oorlogsschepen den Bosporus zijn doorgevaren en de overeen komst inzake de zeeëngten hebben geschon den. EEN TWEEDAAGSCHE ORKAAN Groote verwoesting in een stad op Mandagaskar. Het Fransche dept. van koloniën maakt bekend, dat een hevige orkaan, gepaard met buitengewoon zware regens, gedurende 48 uur, van 12 tot 14 Jan., Manakara op Mada gaskar heeft geteisterd, waardoor groote schade werd toegebracht aan de bestuursge bouwen en de helft der inboorlingenstad werd verwoest. Geen persoonlijke ongeluk ken. Misbruik van ambtstitel onbeschaamde brutaliteit De beruchte luitenant Krull, welbekend in verband met den moord indertijd op Rosa Luxemburg, is door de rechtbank te Ham burg tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens voortgezet bedrog, afpersing en valschheid ingeschrifte. In 1922 en in 1923 werd Krull, na een avontuurlijke loopbaan tijdens en na den oorlog, eenige malen veroordeeld wegens diefstal, bedrog en het onbevoegd dragen van een ambtstitel. In 1928 trachtte hij weer connecties aan te knoopen met een dame, die hij vroeger ook al een paar malen geld en^kostbaar- heden had weten af te zetten. Nu maakte hij gebruik van zijn kennis van het verle den van deze vrouw om zich nieuwe geld bedragen door haar te verschaffen. Hij deelde haar bij een bezoek mede, dat hij „Kriminalkommissar" was en dat zij in verband met haar verleden binnenkort ge arresteerd zou worden. Hij had zelfs de brutaliteit zijn slacht offer in het justitiegebouw te ontbieden. Hij - J liep met haai net paleis van justitie door, ten, terwijl hij z.g. bij verschillende per sonen haar belangen bepleitte; deed daar bij zeer gewichtig en kon ten slotte zijn „cliënte" als resultaat van zijn bemoeiingen mededeelen, dat het gevaar van arrestatie nog niet was afgewend, maar dat zij in ieder geval cautie moest stellen. Met het gevolg, dat de vrouw hem al haar juweelen enz. ter hand stelde. Teneinde haar goed in zijn macht te hou den, stuurde hij haar eens een brief met het hoofd „Generalstaatsanwalt", waarin haar werd medegedeeld, dat een bevel tot inhechtenisneming niet zou kunnen wor den voorkomen. De zuster van Krull's slachtoffer hoorde echter van de geschiedenis; zij greep dade lijk krachtig in met het gevolg, dat Mijn heer de de „Kommissar" spoedig werd ge arresteerd. De deskundigen verklaarden Krull tot een fantast met hysterisch-alkoholistische waanvoorstellingen. Zelf verklaarde Krull voor het gerecht, dat hij niet behoorlijk zijn verdediging kon voeren, omdat hij niet zijn normale hoeveel heid cognac had kunnen drinken! De Rosa's voorloopige hechtenis verlengd Twee agenten ge decoreerd. De Raadkamer te Brussel heeft de preven tieve hechtenis van De Rosa, die een aan slag op prins Umberto pleegde, weer met een maand verlengd. Burgemeester Max heeft aan de twee agenten Vliers en Maret, die De Rosa arres teerden, namens de Italiaansche regeering, het ridderkruis der Italiaansche Kroon orde overhandigd. Duivenvluchten BelgiëAlgiers Er is sprake van het houden van een grooten wedstrijd van postduiven van Al giers naar België. Bonden van duivenliefhebbers protestee ren hiertegen, omdat zoo'n vlucht een daad van wreedheid zou zijn ten opzichte van de duiven. Nooit gingen Belgische dui ven verder dan Rome of Spanje. Uit Algiers zouden de dieren de Middellandsche Zee over moeten, om weer thuis te komen. Senator Asou, die de aandacht hierop vestigde, heeft gevraagd of er geen aanlei ding is op dezen wedstrijd de strafbepalin gen van de wet op de dierenbescherming toe te passen. De minister van Rechtwezen antwoordde hierop, dat het niet de taak van de regee ring is over deze zaak te beslissen. Over de gegrondheid er, gepastheid van rechtsvervol ging zal het parket uitspraak moeten doen. De commandant van de „Edgar-Quinet" voor den krijgs raad De kapitein ter zee Benoist, commandant yan de „Edgar-Quinet", het Fransche schoolschip dat dezer dagen voor de kust van Noord-Afrika strandde en verging, zal voor den maritiemen krijgsraad te Toulon terechtstaan, om zich voor het verlies van zijn schip te verantwoorden. Het Cirque de Faris Donderdag heeft het Cirque de Paris voor goed zijn deuren gesloten. Het gebouw zal word enafgebroken en er zal een groot flatgebouw voor in de plaats komen. De directie deelde mede, dat het circus over een groot jaar in een ander deel der stad zal verrijzen. Gelukte list van autobandieten Autobandieten hebben dezer dagen te Londen met succes een list gebezigd om aan de hen vervolgende politie te ontko men. Zij waren met een auto voorgereden voor een bontwinkel in Brompton Road en had den een reservewiel door het venster ge worpen. Een politieagent hoorde den slag en zag drie of vier mannen wegrijden met een auto, waarin de inhoud van de uitstalling, voor honderden ponden aan bont, geladen was. De agent en een burger gingen den auto met een taxi achterna en hadden dezen bijna ingehaald, toen er uit den auto der bandieten iets viel, dat op het lichaam van een vrouw leek. De taxi week uit om het niet te overrijden en stopte. Bij onderzoek bleek, dat het „lichaam" eenwasfiguur was, gelijk met het bont uit de uitstalling meegenomen. Door deze list wisten de bandieten te ontkomen. Over den Oceaan gewaaid Van Newfoundland naar Schotland De Britsche driemaster „Neptunus II" uit St. John's in Newfoundland, een houten schip van 126 ton, is vorige week de baai van Tobermory aan de westkust van Schotland binnengesleept. Het schip was den 29 No vember uit St. John's vertrokken met een lading levensmiddelen voor een reis van 100 mijl naar Newton in de baai van Bonavista in Newfoundland, maar werd 48 dagen lang door den wind dwars den Oceaan overgedre ven. De „Neptunus II" was op 30 mijl af- stands van de haven van bestemming toen de wind het noodig maakte dat het schip de open zee koos. Behalve de bemanning van vijf koppen, van wie er een gewond werd, had het schip vijf passagiers aan boord, waaronder een vrouw. Het bereikte vtilig den vuurtoren van Al-dnamurchan, het westelijk ste punt van het vasteland van Schotland, waar het 't anker liet vallen en opgemerkt werd door een voorbijvarend stoomschip. Het schip, dat in 1920 in Denemarken gebouwd was, was in staat het geweld der golven te weerstaan, hoewel de verschansing stuk werd geslagen en de twee kleine booten verbrijzeld werden. Een deel der lading werd bescha digd. Aan levensmiddelen had men door den aard der lading geen gebrek, maar de water voorraad was zeer beperkt, zoodat er rant soeneering moest worden ingesteld. Aan het uiterlijk der bemanning en de passagiers was duidelijk te zien, welke een beproeving zij hadden doorstaan. Het laatst had men op 23 December van 't schip gehoord; sedert niet meer. De Finsche gevangenissen overbevolkt Vacantie voor de politic Naar de Engelsche bladen uit Helsingfors vernemen, is de Finsche regeering van plan de politie instructies te geven, om met het opsporen van misdadigers wat de hand te lichten tot het voorjaar. Oorzaak van dezen maatregel is, dat de gevangenissen overvol zijn (zij herbergen 2000 gevangenen meer, dan waarvoor zij gebouwd zijn). De autori teiten zijn derhalve gedwongen drastische maatregelen te nemen om den toevloed van misdadigers, die vooral in den winter zeer groot is, in verband met de overbevolking eenigszins te temperen. Anders dan bij ons De ongewone koude in het midden-westen der V. S. houdt nog aan. Sinds den grooten sneeuwstorm worden twaalf staten geteis terd door de strengste koude, die men zich herinnert. De laatste drie dagen zijn weder om 14 personen doodgevroren. De laagste temperatuur wordt gemeld uit Basin in den staat van Montana, waar het kwik gisteren daalde tot 48 gr. C. onder nul. Nieuwjaarswenschen op een gramofoonplaat. ParijsEen heer komt een winkel bin nen en vraagt naar den prijs van het ver vaardigen van een speciale gramofoonplaat De chef, die zeer verbaasd was over deze vreemde vraag, vroeg voor welk doel die plaat zou moeten dienen, waarop de heer antwoordde: „Kijk eens mijnheer, de gewoonte om vrienden en kennissen de verplichte Nieuw jaarswenschen per post te doen toekomen, is volgens mijne meening wel wat verou derd. Zij past niet meer in onzen modernen tijd. Ik wil bij u gramofoonplaten met Nieuwjaarswenschen voor mijn vrienden en vriendinnen laten vervaardigen. Maar iedere plaat moet zijn eigen cachet hebben, op de volgende manier ongeveer: eerst spreek ik met gewone stem de gebruikelijke Nieuw jaarswenschen uit en zeg dan aan mijne Jeanette heel zacht pianissimo, datgene wat ik haar anders in het oor zou fluiste ren. Een volgende plaat: ik begroet mijn ouden vriend Réné met hartelijke woorden bij het begin van het nieuwe jaar en roep dan met stentorstem: „Zeg eens ouwe jongen, zou je niet zoo vriendelijk willen zijn om mij in dit nieuwe jaar de 2000 frs. terug te geven die ik je laatst even voor „24 uur" geleend heb? Een gelukkig Nieuwjaar voor jou en nog* meer voor mij!" Ook aan mijn tante in Rouaan heb ik gedacht. Stelt u zich de vreugde eens voor van die oude dame wanneer ze mijn gra- mophoonplaat afdraait en uit den horen mijn trillende stem verneemt: „Dierbare tante, voor de laatste maal wensch ik u een gezond nieuwjaar, want in de eerste weken van het nieuwe jaar moet ik uit het leven scheiden. De schuldeischers hebben op alles beslag gelegdZiet u, dat zal de meest effectvolle plaat zijn die ik met Nieuwjaar per postpakket met rosse lintjes verzenden zal De chef die in het begin verbluft toege luisterd had, ging reeds na enkele minuten met den heer naar de fabriek om bü de opname der Nieuwjaarsplaten persoonlijk te genwoordig te zijn. „Jammer", zeide hij tot zijn klant, dat u niet een paar dagen vroeger hier gekomen zijt. Wij hadden reuzen zaakjes kunnen ma ken met uw idee. Benoeming tot hoogleeraar. Volgens de „Msb." kan zeer binnenkort oe benoeming worden tegemoet gezien van dr. J. J. L. Duyvendak, thans lector in de Chi- neesche taal en letterkunde aan de Leid- sche universiteit tot hoogleeraar in deze vakken. Deze hoogleeraarszetel is sinds het aftre den van prof. J. J. M, de Groot in 1912 niet meer bezet geweest. Bestudeering van het vraagstuk De door het hoofdbestuur van den Vrijz. DINSDAG 2i IANUARI HUIZEN 1875 M. Uitsl. K.R.O.-uitz. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje 12.0112.15 Politieber. 12.151.15 Con cert door K.R.O. Trio 1.152.00 Gramo- foonmuziek 2.003.po Vrouwenuurtje 3.003.30 Kniples 4.006.00 Gramo foonmuziek 6.016.05 Beursber. 6.05 6.15 Gramofoonmuziek 6.156.30 Lezing over „Onze Katholieke AthJetiek Organisatie" 6.306.55 Gramofoon muziek 6.557.25 Cursus Latijn 7.257.45 Lezing over „Een Strafproces** II 7.458.00 Politieber. 8.ox Con cert door Vocaal Ensemble m.m.v. vuiiste. ca. 9.30 Nieuwsber. Na afloop concert. Gramofoonmuzie k ix.30 uiting. HILVERSUM Tot 6 uur 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 11.2012.00 Her-uitz. van de Rede door den Koning van Engeland ter gelegenheid van de opening der Internat. Vloot Confe rentie te Londen 12.012.00 Concert door het A.V.R.O. Kwartet 2-003.00 Gramofoonmuziek 3.004.00 Knijieur- sus 4.004.20 Gra«nofoonrt-.-ziek 1.20 —5.00 Solisten-Concert. C. de Lange-van Rijn, zang. Theo Diepenbrock, piano 5.306.30 Concert door het A.V.R.O. Kwar tet 6.30 Koersen 6.45—7.15 Engelsch Conversatie 7.157.45 Engelsch Gevor derden 7.45 Gramofoonmuziek 8.0I Aansl. van den Stadsschouwburg te Amster dam. Opvoering van „Die Fledermaus" van Johann Strauss. (Onder auspiciën van de Wagnervereeniging). Na het tweede bedrijf Persber. Na afloop Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 11.20 Vloot Conferentie te Londen. Openingsrede door Z. M. George V, Koning van Engeland en daarna toespraken door de afgevaardigden der deelnemende naties 1.202.20 Orkest- concert 2.50 Uitz. voor scholen 3.55 Fransche les 4.20 Orkestconcert 4.35 Uitz. voor scholen 4.50 Concert op cinema orgel en cinema-orkest 5.35 Kinderuurtje 6.20 Voorlezing van gedichten 6.35 Nieuwsber. 7.00 Piano-recital door James Ching 7.207.40 Lezing 7-45 Lezing 8.05 Concert. Orkest en „The Masks" (rang) 8.208.50 Lezing 9.20 Nieuwsber. 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing 10.00 „De Ceremonie der Sleutels" in den Tower te Londen 10.25 Piano-recital door M. Meyer 10.55 Dansmuziek n.3512.15 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek 4.05 Con cert 6.55 Gramofoonmuziek 7.25 Gramofoonmuziek 8.20 Orkestconcert* LANGENBERG 473 M. 6.20—7.20 Gramofoonmuziek 9.3510.30 Gramo foonmuziek 11.201.20 Uitz. van de opening der Vloot Conferentie te Londen 1.201.50 Orkestconcert 4.505.50 Trio concert. Piano, viool en cello 7.35 „Wun- derdoktor wider Willen" („Médecin malgré lui") Hoorspel naar Molière, door Rudolf Frank. KALUNDBORG 1153 M. 11.20—1.20 Orkestconcert 2.20—4.20 Concert. Orkest en zang 4.204.50 Kinderuurtje m.m.v. kinderkoor 7.20—9.05 „Hansel und Gretel", Opera in 3 bedr. Muziek van E. Humperdinck 9.2011.20 Hér-uitz. van buitenlandsche stations. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Concert. Orkest en vocale solisten 8.35 (op golf lengte 338.2 M.) Galaconcert door de afd. Antwerpen der S.A.R.O.V. Orkest, solisten en sprekers. ZEESEN 1635 M. 6.15—11.50 Lezin gen en berichten 11.1512.15 Gramo foonmuziek 12.1512.50 Berichten x.20—1.50 Gramofoonmuziek 1.503.50 Lezingen 3.504.50 Concert uit Leipzig 4.50 7.20 Lezingen 7.20 Voorlezing 7.50 Concert. Orkest, sopraan en bariton. Daarna Lezing en berichten. Dem. Bond, ingevolge een desbetreffend be sluit der algemeene vergadering ingestelde commissie ter bestudeering van het vraag stuk eener wettelijke regeling van het mid delbaar en voorbereidend hooger onderwijs is samengesteld als volgt, meldt de „Vrijz. „Dem.": E. Jensema. Groningen, voorzitter: G. M. Comello, Hilversum; dr. S. Elzinga, Haarlem; dr. J. Hooykaas, Arnhem; J. Tols- ma, Assen; mej. J. M. Wolfson, Rotterdam. Aan een antiquair verkocht De Van Dijck, die verleden week mét eenige andere stukken uit het museum van Aix-les-Balns werd gestolen, is te Marseille aan een antiquair verkocht, die een signale ment van den dader kon geven, dat volko men klopte met dat van één der bezoekers van het museum, die verdacht wordt. Men hoopt nu den dader spoedig te kun nen achterhalen. 43. TWAALFDE HOOFDSTUK IN DEN STORM Ondanks al hun voorgevoelens verliep de dag geheel anders, dan ze gedacht hadden. Wel werd het een dag vol emoties, maar wat Sherrington verwacht had, gebeurde niet. Van het oogenblik van hun vertrek af, na men ze de grootste omzichtigheid in acht op hun qui vive voor een mogelijken overval en steeds op zoek naar aanwijzingen betref fende de mannen, die 's nachts door schoten aan het signaleeren waren geweest, trokken ze langzaam verder. Tegen den middag kwamen ze weer boven de sneeuwlijn en van dat oogenblik af werd het een op-worstelen tegen een feilen, (jskouden wind, tot zé de obo met de gebeds-vlaggetjes bereikt had den. Vlak acnter den bergrug begon een hoog vlakte, één reusachtig sneeuwveld, met in het midden 'n groot meer, dat het einde van het gebied van hooge bergen met gril lig gevormde rotsachtige hellingen mar keerde. Want onmiddellijk aan den anderen kant van het meer was het een geheel an dere wereld als pyramiden gevormde rots complexen, waar tusschendoor ze het gezicht hadden op een reusachtigen berg van eigen- aardigen vorm zoo uit de verte leek het een koepel van sneeuw, die in de middagzon fel lag te glinsteren. In de schaduw van een rotsigen berg-uit- looper gaf Nima bevel halt te houden; toen de dieren stonden, begaf hij zich met Sherrington naar een iets hooge gelegen punt, om van daaruit het terrein te verken nen. Nauwelijks stonden ze daar, of Nima wees naar een aantal donkere stippen, die zich over het sneeuwveld in de richting van het meer Voortbewogen. Wilde yaks, zei hij ter verklaring. Na die opmerking zette hij nog een poos lang het inspecteeren van de hoogvlakte voort, maar blijkbaar zag hü niets ver dachts. want daarna keerde hij zich naar Sherrington en wees hem op iets heel in de verte. En daar loopt onze weg. Sherrington volgde de richting van zijn hand De plaats, die hij aanwees, scheen aan het einde van een rotsigen bergketen te liggen: de eerste van een groot aantal, bij benadering parallel loopende, of elkaar kruisende soortgelijke ketens, 'n landschap, dat van het hooge punt, waar z(j zich be vonden, wel iets weg had van een Plotseling versteende stormachtige woeste zee. Sherrington staarde aandachtig naar het punt, dat Nima hem aanwees, maar hij zag niets. Ben je daar zeker van, Nima? Ik kan daar geen ontdekken, 't Ziet er uit als één lange, loodrechte rotswand, zonder een pas of andere onderbreking. En toch is daar bovenop een Chhorten, broeder, de begraafplaats van den een of anderen heilige. Geef uw oogen maar wat meer werk te doen hier vandaan is het duidelijk te zien. Scherp-turend zocht Sherrington den bergrug af. En ja, tusschen de door elkaar geworpen rotsblokken zag hij opeens iets, dat op een obelisk geleek. Voor de zooveel- ste maal had Nima weer gelijk! Zoo vlug mogelijk gingen ze naar de plaats, waar halt gehouden was, terug en een paar minuten later trok de kleine karavaan weer langs het pad voort, dat sterk kronkelend van den bergtop met de groote obo, naar de hoog vlakte liep. Ze waren echter nog geen hon derd meter afgedaald, toen Nima, die, zoo als gewoonlijk, voor den eersten yak uitliep, opeens met een kreet als waarschuwing voor zijn metgezellen, zijn geweer van zijn schouder liet glijden en den haan over haalde. Zoo vlug als hij kon, volgde Sherrington Nima's voorbeeld Dan, met het geweer in beide handen, zocht hij de besneeuwde hel ling naar de oorzaak van Nima's handel wijze af. Maar hij zaer niets. Od de hellina waren ze de eenige levende wezens. En op de vlakte voor hen uit zag hij niets dan de twaalf of veertien zwarte stippen, volgens Nima, wilde yaks. Verder was het één witte uitgestrektheid, waar hij ook keek. Een en al verbazing, want Nima was er de man niet naar om, onnoodig, alarm te slaan, liet hij zijn yak in den steek en haastte zich, langs de andere dieren, naar den Thibetaan. Wat Met een klein gebaar legde Nima hem het zwijgen op; daarna wees hü op de sneeuw voor hen uit. Van het kleine pla teau met den obo af, was het sneeuwveld van het pad volkomen gaaf, ongerept ge weest, maar op de plek, die Nima aanwees, begonnen sporen, hoefafdrukken van een yak en daarnaast gewone voetstappen. Sher rington keek zoekend in het rond daar had hij wat hij zocht. Schuin voor hen uit, aan hun rechterhand, viel de rotswand over een breedte van een nieter of vüf weg misschien dat daar, eeuwen geleden, een ri viertje zich een weg gebaand had en daarvandaan waren man en lastdier geko men, dat bewezen de sporen in de sneeuw, nog even versch als daar voor hen uit. Hü deelde Nima zün ontdekking mee de Thi betaan keek eerst verwonderd, maar dan knikte hü instemmend en monsterde scherp rivierbedding en vlakte voor hem uit. Ze stonden nog den omtrek af te zoeken, toen de stem van Janet Craydon hun aandacht afleidde. Wat is er, Mr. Sherrington? Wat moest hü haar antwoorden? Door deze nieuwe complicatie was de toestand ernstig, ernstiger dan zij behoefde te weten. Daarom probeerde hü haar met een luchtig antwoord gerust te stellen. De voetstappen van münheer Vrüdag zonder münheer Vrij- dag zelf, Miss Craydon. Miss Craydon maak te een beweging van verbazing; ze liet haar neef in den steek en haastte zich, een en al belangstelling, naar de beide mannen. Kükt, daar is hü vandaan gekomen achter die rotsen loopt een droge rivier bedding niet lang geleden zou ik zeggen, hoogstens een paar uur geleden. De vraag is, waar is hij nu? Hü zweeg en keek vor- schend om zich heen op dat oogenblik kwam Craydon tusschen beiden. Best kans, dat de kerel verder naar beneden oiys opwacht of zich op de vlakte daar ergens in hinderlaag gelegd heeft. Maardie man, of wat het dan is, behoeft ons toch niet per se vüandig te zqn wat denkt u, mr. Sherrington? vroeg Janet. Even keek hü haar verwonderd aan, maar dan, bü het zich herinneren, dat zü niets van de nachtelüke schietpartij afwist, lukte het hem een rechtstreeksch antwoord te vermüden. De Inwoners van dit land staan tegen over vreemdelingen feitelijk zonder één uit zondering vüandig. Jadat heb ik meer gehoord. Maar wat vindt u, dit met een gebaar naar de sporen, is dit een reden om extra op ons qui vive te zün Neen, dat niet. Alleen is het wat zon* derling, dat die man niet het gewone pad gevolgd heeft eerst het afdalen door het dal en daarna die klim langs den hollen weg dat is een tour de force geweest. Daaruit is maar één conclusie te trekken de man heeft de gewone route niet ge nomen omdat hü de reizigers die er wel ge bruik vn maakten, niet wilde ontmoeten, en aangezien het hier geen hoofdstraat op Zon dagmiddag van de een of andere stad is.. —O, u bedoelt, dat hü ons heeft willen ontwijken Ja, of hü heeft ons vóór willen komen. En ondertusschen iaat je ons hier be vriezen, viel Craydon hatelük in. „Dat is de bedoeling niet," gaf Sher rington scherp ten antwoord, „maar ik voel er niets voor om als schietschüf te fun- geeren." Meteen daarop keerde hü zich weer tot Nima en raadpleegde hem fluisterend, met het resultaat, dat Sherrington als ver kenner vooruitging en de karavaan hem in een langzaam tempo volgde. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 6