öe Lomdemseiie VII ootcoitif ereetie 5* i I DINSDAG 21 JANUARI 1930 DE SLOTZITTING DER HAAGSCHE CONFERENTIE DE ADVISEURSCHAPPEN IN DE STAD HAARLEM VOORNAAMSTE NIEUWS Telegrafisch Weerbericht Benoemingen Dit nummer bestaat uit drie bladen DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17365 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIE S VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL e onderlinge positie der confereerende mogendheden Politieke en technische problemen Door THOMAS GREENWOOD s/tm DE VERKIEZING VAN DE „SCHOONHEIDSKONINGIN" Weer een blamage voor de jury Eervol ontslag Kapelaan Bangert DE ERNSTIGE VLIEGRAMP IN CALIFORNIë Nog nadere bijzonderheden ERNSTIG ONGELUK BIJ HALFWEG"" Twee auto's tegen elkaar gebptst J. J. WÉBER 2ÓON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Directeur Postkantoor te Haarlem Vorstelyke verloving INCIDENT OP EEN FINANCIEELE VERGADERING Een directeur peper in het gelaat geworpen BUREAUX NASSAULAAIM 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 3970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen; per week 25 cv, per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et. p. plaatsing: elke regel meer 15 et- bij vooruitbet. Bi) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 cv per regel. All ®°^nbldd^nmgevolsödeverze^erinSsv°orwafrden f onnn Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door X TCfl bij een ongeval met X orn bijverliesvaneenhand X IOC bij verlies van eenf Crt bij'n breuk vanX ifl bij verlies v. een en verzekeid vooreen der volgende uitkeernjgen OUÜU." verlies van beide armen, beide beenen of beideoogen I 3U.~ doodelijken afloop 2üU«"een voet of een oogï 20i~c'u'm wijsvinger) 3 Ui"" been of arm I "anderen vinger De vlootconferentie der vijf mogendheden, v'e neden te Londen wordt geopend, zal van buitengewoon belang zijn, niet alleen voor ae toekomst der ontwapening, maar ook 'oor de Anglo-Amerikaansche betrekkingen jb de toekomst. Het feit, dat de Engelsche koning zelf de openingsrede uitspreekt, be slist op zich zelf het groote belang en mis- •ubien zelfs de bezorgdheid der Laoour- egeenng, zoo niet die van elk land. Zon- ®er in te gaan op de werkelijke of voorge rende beweegredenen van sentimenteel uucitisme van Mac Donald en Hoover, is het rel van belang de onderlinge positie der rijf deelnemende mogendheden te bepalen. en einde een beter begrip te hebben van den trijd, die te Londen zal worden uitge- v°chten. De kruiser-kwestie Wat de Vereenigde Staten betreft, heeft v°or nen de vlootconferentie ten doel vier °°gmerken te verwezenlijken. Het eerste is "e pariteit ter zee voor alle categorieën van schepen met Engeland. Het gaat hier uui de pariteit ter zee van boven af, d. w. z. j Ui plaats van aan Engeland te vragen hare Uiarine terug te brengen tot de tegenwoordige j Haute der Amerikaansche marine, zou het Ueze laatste veroorloofd moeten zijn zoo- veel zeeschepen te bouwen als noodig zou *iin, om de gelijke te worden van de Engel- ®che vloot. Aangezien net schijnt, dat de i beide belanghebbende regeeringen net ftincipe van pariteit ter zee hebben aan- I vaard, welke pariteit in 1936 zou zijn bereikt keuden hier slechts twee detail-kwesties j kiln te regelen. Een dezer detail-kwesties is Uie der kruisers, die net tweede oogmerk der Amerikanen vormen. Aangezien deze laai en geen ver verwijderd liggende kolomei hebben te verdedigen en evenmin lange handelswegen hebben te beschermen, beper ken nunne behoeften aan kruisers zich vooral tot de kustverdediging. Daarvooi verlangen de Amerikanen machtige kruisers van 10000 ton, die zich gemakkelijk kun nen verplaatsen van de bases van den Atlantischen naar die van den Stillen Oceaan eU omgekeerd en die een groot operatie- kayon bezitten, om aldus de hier en daar Uitgezette operatie-bases te vervangen, die. hun ontbreken. Maar krachtens het prin cipe van pariteit ter zee verlangen de Ver- lenigde Staten, dat Engeland afstand doet van de gedachte naar believen de totale Junnage te benutten, welke aan de categorie kruisers zou worden toegestaan. Een akuoord tcbijnt op dit punt moeilijk te bereiken, want he Engelschen geven er de voorkeur aan een Kroot aantal lichte kruisers van 6000 ton te houwen, die, zonder de overeengekomen Klobale tonnage te overschrijden voor de kruisers hen in staat zouden stellen, afdoende he buitengewone lengte hunner handels wegen te beschermen. De vrijheid der zee Het derde oogmerk der Amerikanen oetreft he vrijheid der zee, het beginsel, dat ten uilen tijde een oorzaak van wrijving met ingeland is geweest. Engeland, de onbe twiste neerscheres ter zee, matigde zich in lijden van oorlog het recht aan de kusten kijner vijanden te blokkeeren en elk neu raal schip te beletten levensmiddelen aan voeren of handel te drijven met het 'and, dat de blokkade onderging. De macht het getal van de Engelsche vloot was voidoende om den weerspannigste respect al dwingen. De Amerikaansche trots, ge schraagd door de geweldige ontwikkeling der Vereenigde Staten, wenscht dezen stand van kaken niet langer te aanvaarden. Een pro paganda, ondersteund door een weinig over tuigende argumentatie, tracht de Engeischen le doen begrijpen, dat het hun eigen belang S' van de vrijheid der zee af te zien De °htwikkvling n.l. van de luchtvaart en de °hderzeeërs beschermen hun land niet lan ger meer tegen een eventueele blokkade. Jïun heil zou onder dergelijke omstandig heden alleen afhangen van den vrijen nan- hei der neutralen. Het is waar. dat de ver wezenlijking van de pariteit ter zee de ver- heeiing van de heerschappij der zeeén in tuit door de Amerikanen. Maar deze laat- st®n verlangen bovendien de erkenning door ^hgeland van een waarachtige en uitge sproken vrijheid ter zee. De afschaffing der onderzeeërs Het laatste oogmerk der Amerikanen heeft Petrekking op de alschaffing der onder- keeérs, om redenen, die zij als mensenelijk Willen doen doorgaan, maar die in werkelijk heid niets beoogen dan vlüot-tactiek. In dit Punt stemmen zij overeen met de Engel- Schen, om dit gezichtspunt aan de drie Uftdere mogendheden. Frankrijk, Itaiie en JaPkn voor te ïeggen, voor wie de onder meer oen verdedigingswapen is, even weinig kostbaar als eflectief. Toch is te verwachten hut net vereenigd pogen der Vereemgue platen en Engeland de drie andere mogend heden tot zwichten zal kunnen dwingen. De positie van Engeland Alles wijst er op, dat het succes der Vlootconferentie niet anders zaï Kunnen wor den bereikt, dan ten koste van Engeiana. Is ^Beland verantwoordelijk voor t byeemoe- Pen dezer conferentie, dan is dit gescmeo. 0tUdat de naranekkigheid van de vlootpoimeK hor Vereenigde Staten nen heeft doen vree- ^ou, dat deze mogendheid ten slotte Ehge- ahd in vlootsterkte zal overtreffen en dit Uud op die manier vooi een situatie zal P'aatsen, waartegenover toeKomstige onder- hUhdeiingen nutteloos zouden zijn. Stemmen Engeiscnen in met de pariteit ter zee, updsrztjds zullen zij trachten nun gezicnts- Pur» wat oetreft de kruisers te doen zege- v'eran. Hun stelling ten deze is niets anders an ne wezenlijke formuleering van de im- Periaiistische noodwendigheid. Niet uit een ?®8Punt van prestige hebben zij talrijke Kleine J^Ulsers noodig, maar wel omdat zij verschei- ePc duizenden kilometers handelsweg ter zee moeten beschermen, die jaarlijks be vracht zijn met verscheidene millioenen tonnen. Wat de kwestie van de vrijheid ter zee betreft, zou het zeer te verwonderen zijn, dat deze op de conferentie ter sprake zou komen. Gedurende drie eeuwen vormt de blokkade het definitieve wapen, dat Enge land steeds met succes tegenover zijn vijan den gebruikt. Het prijsgeven, alleen om te voldoen aan den trots van een eventueelen concurrent, zou een even nuttelooze als ont- eerende geste zijn voor 't land. Men zal zich dus moeten voorbereiden op 'n scherpe ge- dachtenwisseling over deze twee punten tus schen deze beide groote mogendheden, een gedachtenwisseling, die het uiteindelijke re sultaat der vlootconferentie in gevaar zou kunnen brengen. Middellandsche Zee mogendheden wordt nog op den geest van eendracht en verzoening, ingewikkelder, doordat het plan van een die dit uur bezegeld werd. Locarno voor de Middellandsche Zee, waar- Het applaus tijdens en na de rede was van onlangs sprake was. in Engeland met daverend, maar toen was het ook gedaan, weinig geestdrift is ontvangen, j voor vertaling in het Engelsch was er geen Dit zijn de groote lijnen der onderlinge tijd meer; de trein stond op vertrekken, posities van de hoofdfiguren op de vloot- j Hartelijk namen de Duitsche ministers conferentie. Er zullen noten met pitten wor- afscheid van de Fransche en Belgische den gekraakt, te meer daar de Europeesche amotgenooten en van minister Snowden, en mogendheden weigeren aan deze conferen tie een definitief en onafhankelijk karakter toe te kennen, of, zooals de Amerikanen voorgeven, er slechts een eersten stap naar de algemeene ontwapening in te zien, welke de groote gedachte van Genève is. Het schijnt derhalve moeilijk het opti misme te deelen van hen, die de Londen- sche conferentie een onbetwistbaar succes voorspellen. Mac Donald zal zeer teleur gesteld zijn als de resultaten der bespre kingen niet aan zijn verwachtingen beant woorden. De Engelschen, bezorgd over de toekomst van hun Empire, zullen rich weten tevreden te stellen met een meer bescheiden succes, dat in staat is hunne onafhankelijk heid en die van Europa te redden. tien minuten later stoomden ze reeds naar Berlijn Op het Binnenhof speelde de muziek. Minister Loucheur kreeg een hoeraatje. Laat ons nopen, dat de Haagsche Confe rentie ons nader tot den vrede brengt, dat het licht, dat begonnen is te schijnen, niet meer uitgedoofd wordt, maar over de graven van hen die vielen, de wiegen verlicht van hen die komen. - Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor en aleer de slotzitting kon wor- 1 dén gehouden. De Oost-Europeesche her- stellingen moesten geregeld worden, want anders teekende de kleine Entente niet en vooral de Hongaarsche kwestie was het die de grootste moeilijkheid opleverde. Door minister Loucheur te kiezen als lei- Wij hebben Zaterdag reeds vermeld, hoe de jury voor het kiezen van een „schoon heidskoningin" er in geloopen is, doordat haar het portret toegezonden wa.s van een tdt „vrouw" omgetooverden man. welk bedrog de jury niet ontdekt heeft. Maar het blijkt niet de eenigste blamage té zijn geweest voor deze „keur van man nén", die zich voor het „doel" leenen. Zij hebben de „koningin" uitverkoren. Dat is natuurlijk na lang wikken en wegen gebeurd. In Parijs bijv. heeft het uren geduurd, alvo rens men klaar was. Dus wij mogen veilig ahnnemen, dat men er ook in ons Holland n behoorlijken tijd aan besteed heeft. Want der van de besprekingen, bleek men een opk op dit onderdeel heeft men natuurlijk goede keuze te hebben gedaan, want hij hiet buitenland afgekeken heeft door zijn soepelheid en taaie volhar- Welnu, de keuze werd dan bepaald. Een ding een grootsch werk tot stand gebracht.22-jarige Haagsche ..miss" werd de titel toe- In de geschiedenis van het Binnenhof zalgekend. Er was gelukkig een ..miss Holland tot in latere eeuwen bekend blijven den 1630". Nederland kon gerust zijn. Eilacie! ons nacht van 19 op 20 Januari, toen hij de ver- gjjoede land heeft die gerustheid slechts kort In ons nummer van gisteren hebben wij medegedeeld, dat het in de bedoeling zou liggen den nieuw benoemden rector van het Ziekenhuis „St. Joannes de Deo", den Zeer- eerw. heer rector Timp, te benoemen tot geestelijk adviseur van de hoofdvereenigin- gen der stad Haarlem: R. K. Middenstands- vereeniging, R. K. Volksbond. R. K. Vrou wenbond en die daarmede samenhangen. Wij kunnen thans mededeelen, dat dit in derdaad het geval is. Het is gebleken, dat de veel tijd en werk eischende adviseurschappen niet goed ver- eenigbaar zijn met het evenzeer veel omvat tende werk in een groote parochie. Wij drukken hier den door Mgr. eigenhan dig geschreven brief af, waarin Z. D. H. de Bisschop van Haarlem den Weleerw. heer kapelaan Bangert ontheft van de taak, die hij vanaf September van het vorige jaar heeft waargenomen. Bisdom van Haarlem Haarlem, 18 Jan. '30 Weleerwaarde Heer! Het is ons gebleken, dat bij den velen ar beid. dien gij reeds als kapelaan der Kathe drale Kerk te verrichten hebt. de functie van geestelijk adviseur van verschillende so ciale vereenigingen in de stad Haarlem voof U beteekent een vermeerdering van werk zaamheden, waarvan Wij vreezen, dat zij op den duur te zwaar zal vallen. Daarom meenen Wij goed te doen met U van die functie te ontheffen en ze over te dragen aan iemand, die niet met zoo zwaren pa- rochieelen arbeid als U belast is. Doch Wij willen dit niet doen zonder een woord van oprechten en diepgevoelden dank tot U te richten voor den bewonderenswaardigen ijver en toewijding, waarmede gij U van de Ernstig auto-ongeluk bij Halfweg, waar» bij de heer Van der Laan uit Aerdenhout gedood werd. Tot directeur van het postkantoor te Haar» lem zal worden benoemd de heer J. Pfaff Ut Zwolle. Te Zandvoort is een K. K. Middens tands- vereeniging opgericht. Brand te Edam. Een regeeringsgift voor internationale na tuurbescherming. In de vergadering van den Bond van Radio handelaren is een motie van wantrouwen tegen het bestuur aangenomen. Het bestuur is afgetreden. Benoeming bestuursleden van landsch Postmuseum." .Het Neder- Voor de verbinding tusschen Noord- en Zuid-Nederland schenkt „Good Year" 1009. De slotzitting der Haagsche Conferentie. De Vlootconferentie te Londen door koning George geopend. Dom Robert Nieuwland lot eereburger van Dinant benoemd. Demonstraties pest. van werkloozen te Boeda- Lloyd George beantwoordt ir. den Libera len Partijraad den aanval van Lord Grey. gadering geleid heeft van 's'avonds half tien genoten. Gisteravond kwam het bericht bin- opgelegde taak gekweten hebt. Zulks stemt One rnf". inmop rianlrhaorl-iAiH on hof ic Hon tot den volgenden morgen half tien. Zoo nen, dat de Haagsche juffrouw ten onrechte lang heeft noch de Eerste noch de Tweede den titel verworven had. Zij was te oud be- Kamer ooit gezeten. vonden! De titel staat slechts open voor De oplossing, die gevonden is, mag wat in- j jbnge dames van 1825 jaar. En de uitver- gewikkeld lijken, maar een niet te schatten korene bleek29 te zijn. Maar daar kwam voordeel voor den vrede in Oost-Europa is de jury achter, toen zij haar keuze had ge- het, dat tenminste in beginsel de Oost- daan! Ja, zoo'n leeftijd komt plotseling uit Europeesche herstelkwestie voor het eerstde lucht vallen natuurlijk! En de goede na tien jaren geregeld is. Er komen twee i menschentaxeerders als die groote juryleden KONING GEORGE Van., den.anderen. kantmoet, het leiL, Engeland het Amerikaansche gezichtspunt betreffende de afschaffing der onderzeeers heeft aanvaard, niet beschouwd worden als een bewijs van een mogelijke entente tus schen beide landen. De kwestie der onder zeeërs zou voor het oogenblik de Engelsch- Amerikaansche betrekkingen niet kunnen be ïnvloeden. En het. aandringen der Vereenigde Staten, om Engeland er toe te brengen zich te verzetten tegen de onderzeeërs, is wel licht niets anders dan een manoeuvre om bij voorbaat een Engelsch-Fransche toena dering te voorkomen, wat de bedoelingen van Amerika in gevaar zou brengen. De herinnering aan het gevaar voor isolement ter zee, dat den Amerikanen dreigde als het plan van het vroegere Engelsch-Fransche vlootpact definitief was bekrachtigd, heeft niet nagelaten de Vereenigde Staten aan te sporen alles in het werk te stellen, om hun tegenstanders te verdeelen. Met weinig in genomenheid slaan de Engelschen de ont wikkeling van de Amerikaansche marine gade. Dit feit brengt evenwel hun vertrou wen niet aan het wankelen, want zij weten, dat, al kunnen de Amerikaansche ingenieurs oorlogsschepen bouwen, zij niet een beman ning kunnen mobiliseeren zóó flink en zóó homogeen als die van de Britsche marine, die hare concurrente aan de andere zijde van den oceaan altijd zal overtreffen door de glorieuze traditie, welke de eeuwen haar hebben nagelaten. De overige mogendheden Wat betreft de drie andere zeemogend heden, hun rol op de vlootconferentie zal van groote beteekenis zijn. Sommigen mogen meenen, dat zij slechts als getuigen zullen dienen bij een Anglo-Amerikaansch akKoord en bij de officieele erkenning van de Anglo- saksische hegemonie ter zee. Men mag even wel verwachten, dat noch Frankrijk, noch Italië, noch Japan zich tot deze passieve houding zullen bepalen. In de eerste plaats zal Japan, de noodzakelijkheid erkennend van beperking van bewapening ter zee, vasthou den aan het kapitale belang van onderzeeërs voor de kustverdediging der Japansche eilandengroep, die anders overgeleverd zou zijn aan een aanval van eskaders grooter in getal en macht. En om dezelfde reden zal het strijden om de verhouding te verkrijgen van 7/10 voor de kruisers, terwijl 't akKoord gaat met de verhouding van 6/10 voor de pantserschepen op de conferentie van Washington vastgesteld. Als inderdaad de pantserschepen een aanvallend wapen vormen, hebben de kruisers eer een verde digende taak te vervullen. Het is niet uit gesloten, dat de Britsche admiraliteit in het geheim de eischen van Japan aanmoedigt, waarvan zij te eeniger tüd zou kunnen ge bruik maken, om de Vereenigde Staten schaakmat te zetten. Wat Frankrijk en Italië betreft, deze zijn in constante oppositie. Frankrijk, dat be langrijke koloniën heeft te beschermen, eischt de officieele erkenning van den onderzeeër als verdedigingswapen en de vrijheid om naar eigen keuze gebruik te maken van de globale tonnenmaat, die men aan elke mogenheid zou toestaan wat betreft de kleine eenheden. Maar Italië welks geografische en onmid dellijke belangen zich bepalen tot de Middel landsche Zee, eischt pariteit ter zee met Frankrijk. Dit gezichtspunt deelt Frankruk niet, evenmin als dit land zou kunnen toe stemmen in afschaffing van den onder zeeër. En wanneer Italië op dit punt éen lijn trekt met Engeland, meent men. dat dit geschiedt om daardoor de mogelijkheid van onderhandelen met Frankrijk te scheppen, waarbij het zich ter elfder ure zou aan sluiten, in ruil voor concessies van politleken aard. Deze moeilijkheid tusschen de beide kassen. In de eerste kas komt 240 en in de tweede kas 100 millioen en daaruit wordt de schade betaald. De Entente-landen, dat zijn Tsjecho- Slowakije, Roemenië en Yougo-Slavië, oro- beeren eerst met de optanten tot een ac- uit de eerste kas dan betaald wordt en lukt dat niet, dan kan men nog voor een neu trale rechtbank de zaak brengen. Zoowel Hongarije als de andere landen zijn tevreden en met recht, al heeft nie mand ten volle gekregen, wat hij gaarne wilde hebben. Dat was te voorzien, maar ook was het zeker, dat, als men d ezaak aan de landen zelf had overgelaten, er in het geheel niets van was terecht gekomen. Toch was men om half tien nog niet klaar en moest er in den loop van den dag nog eenige uren vergaderd worden. Voor minister Loucheur scheen dat geen bezwaar: met een sterken kop koffie was deze tevre den, voor den Europeeschen vrede kon hij best buiten een nacht slapen. De slotzitting, die oorspronkelijk te half elf uur uitgeschreven was, kon natuurlijk niet doorgaan en gelegenheid om alle ge- noodigden te waarschuwen, bestond er niet. Verschillende gezanten kwamen dan ook tevergeefs op het Binnenhof. De vergade- 5tuk voor stuk zijn, kunnen een meisje van 22 jaar niet van een van 29 onderscheiden! Het leven brengt zijn moeilijkheden mee, nietwaar? En daarmede is „Het Leven", dat die dwaasheden organiseert en de onvolpre- jury weer opnieuw in een belachelijk .-rcknmny, qfclnkkig maar! Door schade en schande moei worden? men' unméfS1 WIJS Omtrent het ernstig vliegongeluk nabij San Diego kan nog gemeld worden, dat toen de machine op den grond terecht kwam een hevige ontploffing plaats had, waardoor de geheele romp terstond in vlammen stond. Als een brandende fakkel reed de machine nog honderd meter verder De identificatie der lijken veroorzaakte Ons tot innige dankbaarheid en het is dan ook slechts noode. dat Wij U van uwe func tie ontheffen, daar Wij zagen aan welke goe de handen zij was toevertrouwd. Alleen de vrees, dat gij te zeer belast zou zijn met werkzaamheden, bracht Ons er toe. Aanvaard, Weleerwaarde Heer, de verzeke ring Onzer oprechte hoogachting. Uw dw. in Onzen Heer, t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. in verband met den ontzettenden toestand, ring, eerst tegen vijf uur uitgeschreven, werd j waarin men de lijken aantrof groote moei ten slotte op verzoek van tal van midden- en Oost-Europeesche delegaties, die te half ze ven met den nachttrein wilden vertrekken, op vier uur gezet. Toen was men nog niet klaar en moest er gewacht tot goed half vijf, voor de zitting een aanvang kon nemen. Behalve den minister van Buitenlandsche Zaken en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, waren er ook de Commissa ris van de Koningin en de burgemeester van Den Haag. In de loges zaten verschillende gezanten en in de loge van den president de echtgenooten van enkele buitenlandsche mi nisters, o.a. ook mevrouw Jaspar, die daar door getige was van de schitterende slot rede, die haar echtgenoot nield Minister Ruys de Beerenbrouck. die ook uitgenoodigd was, was door ambtsbezigheden verhinderd. Aan het slot herdacht minister Snowden, al noemde hij den naam niet, nog even mi nister Stresemann, die ln de Volkenbosds- vergadering, door aan te dringen op ontrui ming van het Rijnland, in 1928 de Haagsche conferentie in het leven riep. Op 16 Septem ber 1928 verscheen er een communiqué van de zes mogendheden, dat zij het eens waren over het ijveren voor onderhandelingen tot ontruiming van het Rijnland, de noodzake lijkheid van een volledige en definitieve re geling der herstelbetalingen en de instelling van een commissie voor vaststelling en ver zoening. Vijftien maanden lang is daarover beraadslaagd en nu was men aan het einde. Ontelbare hinderpalen zijn uit den weg ge ruimd. Het Rijnland zal binnen enkele maan den vrij zijn, stapels werk zijn verzet en nu was het oogenblik gekomen, dat de overeen komsten geteekend konden worden. De laat ste 18 dagen was er dag en nacht gewerkt en de labour-minister Snowden moest erken nen, dat voor deze onderhandelingen de achturendag niet had bestaan. Al dat werk was toch niet zoo naar den zin van allen, dat er onverdeeld genoegen mee genomen werd. Tsjecho-Slowakije en Portugal teekenden onder een zekere reservé. Wie echter verwacht mocht hebben, dat het teekenen van de 26 documenten een indrukwekkende plechtigheid zou worden, kwam bedrogen uit. Verschillende lijkheden. Men gelooft dat de piloot van het verongelukte vliegtuig tengevolge van den regen en den mist den afstand bi) het lan den niet goed geschat heeft. Alle slachtoffers zijn Amerikanen, die van de wedrennen te Aqua Salientes afkwamen. Het verongelukte vliegtuig werd gevolgd door een andere machine, waarin eveneens toeristen. Dit vliegtuig bereikte zonder on gelukken de bestemming. Hedenmorgen om 10 minuten na half 9 is op den Rijksstraatweg naby den Osdor- perweg onder Halfweg een ernstig auto ongeval gebeurd. De heer Van der Laan uit Aerdenhout kwam met zyn luxe-auto uit de richting Haarlem en wilde een voor hem rijdende auto passeeren. Daar het zeer mistig was en de heer Van der Laan met groote snelheid reed, schynt hU niet te hebben gezien, dat uit de richting Amsterdam een Sincotank- wagen kwam aanrijden. Alhoewel beide bestuurders nog krachtig remden, was een aanrijding niet meer te vermijden. De heer Van der Laan werd levensgevaar lijk gewond en zijn auto geheel vernield. De Sincotankwagen bekwam slechts lichte schade. Met een auto van den Geneeskundigen Dienst uit Amsterdam, welke toevallig pas seerde, werd de heer Van der Laan naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. De bestuurder overleden Nader vernemen wy, dat de heer Van der Laan tydens het transport naar het Gast huis is overleden. Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Vooruit Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4 uur 45 min. Hoogste barometerstand 770.4 m.M. te Weenen. Laagste barometerstand 729.6 m.M. te tngö. Verwachting: Zwakke, later toenemende Oostelijke tot zuideiyken wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neer slag, lichte vorst des nachts, overdag wei nig verandering in temperatuur. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot Rector van St. Joannes de Deo te Haarlem den W.E. Heer J. Timp, die ka pelaan was te Haarlem (O.L. Vr. Kon. v. d. Allerh. Rozenkrans) en tot kapelaan te Spierdijk den W. E. Heer J. Dekker, die ka pelaan was te Beemster Binnenkort is de benoeming tot directeur van het Postkantoor te Haarlem te verwach ten van den heer J. H. T. Pfaff, thans direc teur van het postkantoor te Zwolle. De nieuwe pastoor van De Zilk, voorheen Herder te Beemster, P. J. de Kok, gekiekt in zyn vorige standplaats De moordzaak Blijdorp De rechter-commissaris in strafzaken, ka- heeren mer 1. huis van bewaring, te Rotterdam, ver rookten rustig een cigaret en zelfs zagen we zoekt te worden bekend gemaakt, met de een gedelegeerde met een pijp en dat tijdens verblijfplaats van Hpbertus Trompert, gebo- een zitting in 's lands vergaderzaal, waarin het rooken steeds verboden is. Minister Jas par teekende met zy ngouden pen jiem de zen zomer aangeboden en verder deed ieder het met zyn eigen vulpen in alpnabetischt volgorde van de landen. Het teekenen duurde precies 45 minuten. De secretaris-generaal van de conferentie, Sir M. Hankey, dirigeer de de stukken. Van deftigheid was er geen sprake, want enkele fotografen liepen tus schen de gedelegeerden door en kiekten de hoofdpersonen terwyi ze teeltenden. Een grootsch moment was nog de slotrede van minister Jaspar, waarin hy wees op de vriendschapsbanden hier aangekweekt en ren 20 Juni 1871 te Mijdrecht, die ongeveer 1 jaar geleden als knecht in dienst was bi den logementhouder den Hoed. te Vreeland Hy moett als getuige wodren gehoord in de moordzaak-Biydorp. PARUS, 21 Jan. Naar een der ochtend bladen uit Rome meldt, verluidt ln hofkrin gen, aldaar, dat de Koning van Bulgarye bij zijn bezoek aan Rome de hand van prinses Giovanna gevraagd heeft. De verloving zou in der zomer en het huweiyk in den herfst van dit jaar plaats hebben. In een interview met den 26-jarigen H. S„ bestuurder van den Sinko-Petroleum- maatschappy te Amsterdam, deelde deze mede, dat hü hedenmorgen kwart over 8, uit Amsterdam komende, op den Haarlemmer weg reed met een vaart van 30 K.M. Hij hield de rechterzyde van den weg. Het slachtoffer kwam uit de richting Haarlem en wilde voor een voor hem rijden den vrachtauto uitwyken. Door de gladheid van den weg slipte zyn auto echter en reed tegen den Sinko-wagen aan. De luxe auto werd van achteren ingedrukt. De ongeluk kige bestuurder van dezen auto werd met een zieken-auto van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst uit Amsterdam naar het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem over gebracht, waar hy later overleed. In de gisteren onder presidium van den heer B. Wilton gehouden vergadering van aandeelhouders van de N. V. Frank Rijsdyks industrieele ondernemingen, heeft zich, voor dat de vergadering geopend was, een inci dent voorgedaan. De directeur van de N. V., de heer S. Simons Hz., wilde zich, volgens het Hbld., kort voor het begin van de vergadering naar de bestuurstafel begeven, teneinde de presen- tlelyst te teekenen, toen hy werd tegenge houden door een familielid, dat ëen dreigen de houding tegen hem aannam. In dien tus- schentyd heeft een andere persoon kans ge zien, den directeur van de N. V. een hand vol peper in het gelaat te gooien, waardoor deze totaal verblind werd. In de consternatie, welke in de volle ver gadering naar aanleiding van het gebeurde ontstond, wist de dader nog juist te ontko men. Er werd onmiddeliyk getelefoneerd om een dokter en om politie en zoodra de medi cus aanwezig was, heeft hy den heer Simons voorloopig behandeld, waarna deze ter defi nitieve behandeling naar het ziekenhuis aan den Coolslngel is gebracht. Inmiddels was do politie in de zaal geko men en uit hetgeen eenige getuigen wisten mee te deelen, bleek dat de dader een zekere Siegfried Simons uit Den Haag moet zyn. I De politie heeft onmiddeliyk een onderzoek I ingesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1