Arme Kinderen w mM: Telegrafisch Weerbericht 1 WOENSDAG 22 JANUARI 1930 LAATSTE TELEGRAMMEN VOORNAAMSTE NIEUWS ADVERTENTIE!» 35 ct. p. regel VRAAO- en aanbod-adverten ties. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct. bij vooruitbet. Dit nummer bestaat uit drie blauen AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Het verwaarloosde kind in Sovjet-Rusland ROOMSCH-DOM Hnthrociet eierkolen brechcobes&ik bn bellen m oerzeqeide zabben AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET Mï BURGEMEESTER VAN WARMOND De heer A. J. L. Ketelaar benoemd KERKGEBOUW AFGEBRAND HET SCHAAKTOURNOOI TE SAN REMO Wordt de Byrd-expeditie afgebroken? Een stad op Kreta gedeeltelijk afgebrand Onderwijs door vreemde leerkrachten R. K. Verkenners De hongersnood op Flores De dood aan den onbewaakten overweg WEER EEN ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP? In het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort Grieksch stoomschip aan den grond SPOORWEGPLANNEN IN NOORD-HOLLAND De Spaansche Omroep onder den hamer Stofplaag van een cementfabriek De oude Groote Houtbruè in Haarlem, zooals weinig Haarlemmers haar kenden ïi Het Fransche invoerrecht op aardappelen verhoogd van f 30 tot f 60 per wagon Ontploffing in een katoenfabriek <b Barometerstand 9 uur v.m.: 768 Stilstand, J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om 4 uur 46 min. Opnieuw sneeuwstormen in het Midden-Westen der V. S. NEW YORK, 22 Jan. Het Mieren- Westen van de Vereenigde Staten wordt we derom door hevige sneeuwstormen ge teisterd. De thermometer is sterk gedaald. Het Meteorologisch Instituut te New York voorspelt voor de komende 24 uur een he- vigen sneeuwval. De Vlootconferentie Een stad in mist gehuld BUREAUX NASSAULAAI» 48 Telefoon No. 13866 idne lyutn) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per «reek 25 et., per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal f 3.58 bï vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bi) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17366 Alleabonné'sopdit blatlzijuingevs „.de verzekeringsvoorwaardenX 00/10 ^enslangegebeeleongeschiktheid tot werkendoor f TCR bij een ongeval met X «EO bij verlies van een hand X 4 rtC bij verlies van eenf EO bi)'n breuk vanX Xf| bij verlies v. een üeü ongevallen verzekerd voor e n der volgende uitkeeringen %JUUU»"verliesvan beide armen, beide beenen heideoogen %JU»" doodelijken afloop fc,uU«""een voet een oog ^3 ."duim wijsvinger! jUaa heen of arm tU«~ anderen vinger in (Slot) WAT DE SOVJETS DEDEN Wij hebben ree^s opgemerkt, dat de com munistische paedagogie er op uit is. de op voeding te ontnemen aan het gezin en haar te maken tot monopolie van den staat. Zij Vrenscht „staatsburgers", „communisten" in den meest volledigen zin van het woord te kweeken Men zou denken, dat de consequentie voor de hand ligt de verwaarloosde kinderen, die kan den verderfelijken Invloed van liet huis gezin geheel en ai onttrokken zijn. die ge heel bevrijd zijn van alle „burgerlijke mo laarmoeten wel een prachtig menschelijk materiaal zijr tot het vormen van een nieu we communistiscne generatie. Inderdaad heeft men hen niet alleen aan vankelijk. maai ook later nog, sterk geïdea liseerd Men roemde hun onafhankelijkheid in het leven hun onderling samenwerken en hun waardeering voor elkander in vrijheid hun arbeidslust. hun zin voor de realiteit, en Vooral ook hun onthechting aan alle reli- gieuse idee! Hun eigenschappen stelde men ais het ideaal van een nieuwe, communis tische generatie. De ervaring heeft echter anders geleerd. In een vorig artikel hebben wij daar vol doende aandacht aan geschonken. De verschijnselen de feiten die wij daai noemden, konden ook in Rusland na tuurlijk met onbesproken blijven. Men heefi alle mogelijke congressen bijeengeroepen om er over te disputeeren en men heeft einde lijk besloten het hoofd der Tscheka te belas ten met het bestrijden van de ellende. Hoofd der Tscheka was in die dagen nog de reeds overleden Dzjerinsky. Onaer staatsleiding zijn toen alle moge lijke proeven genomen. Men is begonnen zich te inspireeren op 't beginsel: het verwaarloosde kind moet ge ïsoleerd worden van zijn voormalige omge ving Elk geval zou afzonderlijk behandeld Worden Onder voorwendsel, dat het te be strijden verschijnsel van louter socialen aard Was. heeft men dit principe spoedig vaarwel gezegd Wat de ware oorzaak was vermeldt Zenzinov niet uitdrukkelijk, doch hij doet veel vermoeden. Mer. heeft pogingen aangewend, de Kin deren m te lijven tn het Roode leger. Ook heen men hen in dienst gesteld van de "Tscheka (Men ae over de resultaten van dit laatste het vorig artikel) En men heeft secties vrijwilligers uit hen gevormd, die toi taak kregen jacht te maken op hun voor ma ligt lotgenooten Het idee alleen om kin deren met een zoo delicate taak te oelasten is absurd! Trouwens razzia's haalden in het algemeen niet veel uit Als de kinderen toerkten dat er jacht op hun werd gemaakt. Warpn ze den volgenden dag. of soms den- zelfden avond al verdwenen, zonder adres- Verandering achter te laten. Hun kamera den in de stad bleken eveneens gewaar schuwd te zijn Of als zij een razzia ver moedden. verschansten zij zich In hun cen tra op de bovenste verdiepingen van een leegstaand h lis. en wee dengenen, die de trappen opkwamen! Al heel spoedig volgde de erkenning, dat deze metnode niets uithaalde. Toer heeft men de kinderen naar een am bachtsman ot een boer gezonden, die hen tegen staatsvergoeding in den kost nam om hun een vak of landwerk te leeren Onder de kinderen waren er echter veel. die het Vertikten om te werken en onder de pleeg ouders waren er veel. die het vertikten hun iets te leeren. die hen liever als een gratis ..hulp in de huishouding" beschouwden. Men is het intusschen over de resultaten van dit experiment, waaraan eenlge duizenden kin deren werden onderworpen, niet eens. Meei resultaten scheen de stichting van Brbe'dskolomes te beloven 300 tot 400 kin deren werden nier bij elkaar gebracht en in de gelegenheid gesteld in onderlinge arbeids- Verdeeling en samenwerking op een bepaald hun toegewezen stuk land en met hun vei- Schafte middelen voor nun levensonderhoud te zorgen Dit alles werkte prachtig op eigen energie enz Maardeze experimenten kostten veel geld aan de staatskas En daar over spraken wij reeds in het eerste artikel Eindelijk dan besloot men de kinderen te dwingen tot den arbeid. De asyls werden ®tbeidskazernen Men wenschte geen sen timentaliteit meer ten aanzien der zwer vertjes Met het groeien der ervaring waren de humanitaire idealen op den achtergrond Beraaki om plaats te maken voor de terreur Alles werd gericht op snel handelen en op het aanwender, van alle beschikbare midde- Ten Van den strijd tegen het probleem var het verwaarloosde kind werd een strijd ge maakt tegen de verwaarloosde Kinderen zei! 2il werden tot den arbeid gedwongen op de meest terrortstis ne wijze En dergelijke me thodes zijn aan de Sovjet-autoriteiten oetet toevertrouwd, dan philantropische en hu manitaire De atmosfeer der burgeroorlogen daarin zij hun macht moesten bevestigen heeft weinig bijgedragen tot verfijning van ktin aard. Voor een uitvoerige beschrijving der breedheden waaraan de kinderen bloot staan van de ztide der asyl-direeteuren. wli 'eh wh ons wachten Zenzinov vermeld Voortdurend bet slaan van kinderen, met knuppels ot met de kolf van een revolver het ongekleed dror een ijzige kou sturen, het lh het gezicht smijten van een glas kokend bater enz enz om de ergste mishandelin- Sen niet eens te noemen Wü hoeven slechts tie aandacht te vestigen op het getuigenis Van den specialist Boagoslavskiej, die ver- klaarde, dat de kinderen mot dierlijke breedheid werden behandeld. Slechts in enkele asyls heeft men betere Vasuitaten weten te verkrijgen zoowel door t Prikkelen van het initiatief der kinderen, al? hoor een zich persoonlijk interesseerende kezonde leiding, die net vertrouwen van de kinderen wist te winnen Dit zijn de gun stige uitzonderingen, waarmee Intusschen d' ®0viets geducht te koop loopen en pronker tegenover vreemdelingen, bezoekers van hur heilstaat. Behalve dat zü veel bedorven hebben mei him voortdurend en voortdurend experimen teren, neboen de Sovjets in de behandeling van dit vraagstuk één fout gemaakt, waaruit al nun- mislukkingen zijn voortgekomen Deze fout is van principieelen aard. Zij ligt in hun staatsbeginsel. Dit toch staat geen enkele zelfstandige, onafhankelijke uiting van de standen of van particuliere instel lingen toe. De staat monopoliseert alles. Een dergelijk systeem doodt alle persoonlijk ini- tiatiei, op welk gebied dan ook, op het ter rein der opvoeding niet minder, dan elders Dat is gebleken bij het begin der Sovjet- regeering Er bestonden toen twee organi saties, die met groot succes de hulp verleening aan de verwaarloosde kinderen hadden ter hand genomen. De eerste droer een geheel particulier, de tweede een half- officieel karakter. Toen de regeering, echte: tijd kreeg om haar aandacht aan dit vraag stuk te schenken, was het gedaan met de werkzaamheden dezer organisatie en met haar successen. Alles werd staatsbedrijf. Het was ten doode opgeschreven. Als in andere staten soortgelijke ver schijnselen nooit een omvang hebben aan genomen als in Rusland, dan is dat voor eer groot deel te danken aan een gezonde sa menwerking tusschen „staat en particuliere organisaties. Rusland wil dat niet. En hier ligt de wortel van al het kwaad dat over de bevolking van dit ongelukkige '.and is gekomen, ook die van de ellende der verwaarloosde zwervertjes. Het is geen toevallige fout. Het is geer fout van het principe. Het principe van der Russischen staat deugt niet, de feiten be wijzen het. In de weinige bladzijden, die hij aan deze beschouwing wijdt, zie ik het zwartepunt van Zenzinovs' werk. Dit is de groote alge meens waarheid, die hij gehaald heeft uit 'r studie over een detailkwestie uit het Rus sische sociale leven. Het is alleen jammer dat zij wat verscholen ligt tusschen vele merkwaardige feiten en gedachten. Wi) willen hier sluiten met een citaat uit de „Iswestia" van 29 April 1925: „De imperialistische oorlog en de burger krijg hebben ontzettende gevolgen gehad Een der ergste is de toename van het aan tal verwaarloosde kinderen, die zonder dak zonder brood zijn gebleven, die geen opvoe ding konden krijgen, zooals dat gewenschr wat en die dreigen een generatie te zuiler vormen, die funest wordt voor de belanger van de republiek. Deze slachtoffers van bin nen. en buitenlandsche oorlogen, die graan- korreltjes over heel het land verspreid, zij zijn levende menschen, zij vormen toekom stige generaties, zij vormen het nieuwe Rus land. welks bestaan een schande en een zware bedreiging zal zijn voor de republiek der Sovjets. Wat geeft onze maatschappij aan deze kinderen en wat zullen zij haar geven? Dat zijn de vraagstukken, die onze gemoederen verontrusten en die ons dwingen, geen rus' te kennen, voordat dit verschrikkelijk kwaac' de wereld uit is. Het is een schande voo' de republiek der Sovjets, voor ieder van haa' burgers dat deze kinderen nog steeds de verspreiders zijn van allerlei epidemieën, no? steeds de slachtoffers van allerlei historisch1- gebeurtenissen. Zij zijn voor onze oogen eer levend verwijt. Helaas beschikt het gouver nement niet over voldoende middelen om dc kwaal tegen te gaan." Cynisch is het nootje van Zenzinov bi; dit citaat: „Dat alles is goed, maar wat erger is? Dat thans, in 1930 deze woorden hun volle waarde behouden hebben." P. J. STEPHAN Als ze maar even den Roomschen een duwetje kunnen geven, hoe, dat komt er niet op aan. Wel nu en dan eens iets van „onzen Room schen medewerker", om den schijn te bewa ren, maar ondertusschen Veel meer van den niet Roomschen en nóg veel meer van den anti-Roomschen. Een Londensche correspondent van het „H andelsblad" heeft het over de avond scholen in Engeland, die tegenwoordig zoo druk bezocht schijnen te zijn, en dan vertelt hij, hoe vroeger de leergierigheid in Engeland niet zoo heel groot was. vergeleken bij die in Schotland. Maar nu, zegt de man, is dat veranderd. De Engelsche weetgierigheid, niet alleen in Noord-Engeland, waar ze al bestond, maar ook in Londen bijvoorbeeld, is zeer sterk vooruitgegaan, maar die in Schotland is re latief wat gezakt. En weet u nu, hoe het komt, dat ze in Schotland tegenwoordig min der willen weten dan vroeger? Och, dat is doodeenvoudig! Dat komt ..door de toene mende immigratie van Roomsche Ieren in dit Calvinistisch-intellectueele land, waar door, zoowel cultureel als moreel, het maat schappelijk peil in sommige streken zelfs angstwekkend gedaald is." Voelt u het wel? Het komt niet, doordat er Ieren komen wonen die eeuwen lang on derdrukt zijn door Engeland en daardoor misschien wel, wat heel natuurlijk zou zijn, wat minder ontwikkeld neen, het komt door dat er zich Roomsche Ieren hebben ge vestigd. En Roomschen, men weet het nu al wel, die worden Immers door de geestelijkheid zooveel mogelijk dom genouden, zóó dom, dat het intellectueele peil van de calvinisten on der wie ze zich vestigen, er noodwendig onder moet lijden. Dat arme Schotland toch. dat die Ieren zoo aan het Roomsch-dom maken zijn! Groote Houtstraat 187 Telefoon 12504 Amsterdam - Hilversum - Bussum - Leiden Benoemd is tot burgemeester van War mond de heer A. J. L. Ketelaar. De heer Ketelaar, die te Utrecht woont, werd 25 September 1896 te Arnhem geboren en bezocht daar de H. B. S. Na deze door- loopen te hebben, was hij werkzaam bij de Nationale Bank te Groenlo en te Almelo. Vervolgens vertrok hij naar Bremen, waar hij eerst geruimen tijd in een handelsonder neming werkzaam was en later bij een bank. Daarna was hij nog eenigen tijd werkzaam bij een handelsonderneming te Aken. Na zijn terugkeer van daar, ongeveer twee jaar geleden, werd hij aangesteld als volon tair ter gemeente-secretarie te Vreeswijk, in welke hoedanigheid hij daar thans nog werk- j zaam is. De heer Ketelaar, die ongehuwd is, is evenals zijn voorganger, de thans afgetreden burgemeester van Warmond de heer A. J. Schöllvinck, katholiek. GEHEEL VERWOEST Hedennacht^ is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in het gebouw van de Geref. Stads-Evangelisatie, gevestigd aan de Oldegalileen te Leeuwarden. In hetzelfde perceel waren nog gevestigd de timmer- winkenl van den heer Riddersma, benevens een hout-opslagplaats. De brand werd hedenmorgen te ongeveer half zes ontdekt. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, kon zij niet veel tegen de vlammenzee uitrichten. Zij beperkte zich tot het nathouden der omliggende woningen, die ernstige waterschade bekwamen. Het ge bouw brandde geheel uit. Van den inventaris, bestaande uit orgel, preekstoel en zitplaatsen bleef niets be houden. Niets was verzekerd. In de dichtbevolkte buurt veroorzaakte de brand in het vroege morgenuur groote con sternatie. Volgens een bericht uit New-York, zou een radio-amateur in Salemstad in den staat Ohio, die met de Byrd-expeditie draadloos in verbinding stond, een bericht hebben ont vangen. volgens hetwelk het poolschip „City- of New-York" bij de legerplaats der expedi tie is aangekomen. Het afbreken van net station is in allerijl geschied. De expeditie zou zich volgens dit bericht, zoo spoedig mogelijk inschepen, daar bij het einde van liet zomerseizoen het dichtvriezen van de Ross-zee te vreezen is. Tientallen millioenen schade Een deel van de stad Kanea (op Kreta) ls door brand vernield. De schade wordt op tientallen millioenen geraamd. In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mej. Westerman betreffende het verstrekken eener opgave van het aantal en de nationaliteit der in de Nederlandsche grensprovincies verblijven de vreemdelingen, die volgens art. 129, twee de lid der L.O.-wet, vergunning der Kroon hebben verkregen om lager onderwijs te ge ven, deelt de minister van Onderwijs K. en W. mede, dat uit een door zijn ambtsvoor ganger ingesteld onderzoek gebleken is, dat van de 324 vreemdelingen, aan wie in de jaren 1919 tot en met 1928 de vergunning is verleend om lager onderwijs te geven, in het begin van 1929 180 een betrekking aan een lagere school hebben gekregen. Van deze 180 waren er 70 geplaatst in Limburg. De minister acht het inderdaad mogelijk dat de aanwezigheid van een groot aantal vreemde leerkrachten in een bepaalde land streek met name in een grensprovincie als Limburg op het onderwijs, vooral in de Ne derlandsche taal een ongunstigen invloed zal oefenen. Om dezen reden is hij bereid bij het verleenen van de bovenbedoelde vergunning een zekere beperking aan te leg gen. Naar aanleiding van de mededeelingen in onze R. K. Pers over de R. K. Verkennersbe weging meent de Interdiocesane Jeugdcom missie goed te doen er op te wijzen dat de werkzaamheden, in verband met deze aange legenheid, door haar nog niet geheel beëindigd zijn. Wél heeft het Doorluchtig Episcopaat zijne goedkeuring gehecht aan de stichting van een Nationale R. K. Verkennersbeweging, en eveneens toestemming verleend tot samen werking met de Ned. Padvindersvereenig'ng op den, door het Episcopaat goedgekeurden grondslag, zoodat in beginsel de zaak beslist is. doch wat de uitwerking van een 'en ander betreft, moeten nog enkele aangelegenheden geregeld worden die van zelf nog eenigen tijd om geduld vragen. Zoo moet o.a. nog onderteekening plaats hebben van dezen bovengenoemden grond slag van samenwerking, terwijl daarna de eventueele benoeming van de verschillende functionarissen aan de orde komt. Met het oog daarop verzoekt de Interdio cesane jeugdcommissie zich nog te houden aan de mededeeling in de laatste aflevering van Dec. 1.1. en niet over te gaan tot het oprichten van troepen, maar volgens den 'ütd-ukkeHjk uitgesproken wensch van het Doorluchtig Episcopaat, zich eerst bezig te houden met het vraagstuk der leidersvor ming. omdat alléén langs dien weg een ge zonde R. K. Verkennersbeweging gewaar borgd kan zijn. Intusschen hoopt de Interdiocesane Jeugd commissie zoo spoedig mogelijk definitieve mededeelingen over deze aangelegenheid te kunnen verstrekken. BATAVIA, 22 Januari. De regeering heeft 150.000 cassave stekKen toegezonden aan bewoners van het landschap Manggarai op Flores. waar zooals vroeger gemeld werd, een ernstige hongersnood heerseht. Cassave is de ntant, uit welker wortels ta pioca bereid wordt De uitslag der vijfde ronde van het inter nationale schaaktournooi is: Spielmann wint van Kmooh. Ahues verliest van Nimzowitsch. Roml verliest van Yates. Bogoljubow verliest van Monticelli. Aljechin wint van Maroczy. Colle—Rubinstein afgebroken. Tartakower—Vidmar remise. AraizaGrau remise. Een wielrijder verongelukt Op den onbewaakten overweg bij wacht post 4 bij het Cadettenkamp, onder de ge meente Teteringen, heeft vanmorgen een ernstig ongeluk plaats gehad Een man, die met zijn rijwiel den onbe waakten overweg wilde passeeren, werd door den trein, die te 8 uur 12 te Breda moet aankomen, gegrepen en opslag gedood. Het lijk werd onherkenbaar verminkt. Vermoedelijk is de man afkomstig uit Beek bij Breda. Ook het rijwiel is totaal vernield. Ons werd medegedeeld, dat eenige dagen geleden een 35 a 40-jarige vrouwelijke ver pleegde in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, wegens achteloosheid van een der verpleegsters, in het bad zou zijn doodge bleven. Er werd aan toegevoegd, dat de verpleegster zich heeft verwijderd en dat het water een zoodanige hitte had, dat de vrouw aan de bekomen brandwonden is overleden. We hebben ons omtrent dit, vooral in ver band met vorige gebeurtenissen in het Pro vinciaal Ziekenhuis, alarmeerende bericht, gewend tot den heer Michels, lid van Gede puteerde Staten en voorzitter van de Com missie van Toezicht op de Provinciale Zie kenhuizen. Deze deelde ons mede, dat eenige dagen geleden wel een verpleegde in het bad is doodgebleven, maar dat het onderzoek van justitie en medici heeft uitgewezen, dat de doodsoorzaak een andere dan de in het ons verstrekte berciht vermelde. Intusschen is het geval, naar de heer Michels ons mededeelde, nog in onderaoek. Bij den Ingang der Limf jord. KOPENHAGEN, 22 Januari. Midden voor de invaart van de Limfjord is het 7000 ton metende Grieksche s.s. „Sharalambos" dat met een lading veekoeken uit Rusland kwam. aan den grond geloopen. Het schip ligt zóó ongunstig, dat het geheele scheepvaartver keer er hinder van ondervindt. VAN ANNA-PAULOWNA NAAR WIERINGEN OVER EEN LENGTE VAN 17 K.M. GEPROJECTEERD Verbinding tusschen Den Helder en Friesland De spoorwegverbinding Anna-Paulowna Wieringen, die een lengte zal krijgen van pl.m. 17 K.M., wordt aangelegd voor dubbel spoor. Ongeveer 400 M. ten Noorden van het station Anna-Paulowna zal de baan zich af- takken van de lijn Amsterdam—Den Helder, om, naar het Oosten afbuigend, langs de Van Ewijcksluis, over den afsluitdijk te gaan en op Wieringen achter Hippolytushoef om. Den Oever te bereiken. Om aansluiting op het emplacement van net station Anna-Pau;owna te verkrijgen, zal dit worden uitgebreid. Ook de dichtbij gelegen brug over de Molenvaart zal verlengd en verbreed moeten worden, om dat daar nu vier sporen op komen te liggen en in verband hiermede, moet men ook de opritten tot deze brug veranderen. In den Arma-Paulownapoider, zoowel als op Wierin gen, eischt het aanleggen van den spoordijk het plaatsen van verschillende duikers en het graven van parallelslooten, terwijl de afgesne den gemeenschap door particuliere overwegen herstedt zal worden, of, waar dit bezwaar op levert, door parallelwegen, meldt de „Tel." Op Wieringen is langs de spoorbaan een rijksweg geprojecteerd, die aan weerskanten een rijwielpad zal krijgen. Deze weg zal, met dien over den afsluitdijk en den spoedig door de Zuiderzeewerken aan te leggen ver keersweg langs het Balgzandkanaal van de Van Ewijcksluis naar De Kooy, eerlang de verbinding vormen tusschen Den Helder en Friesland. Volgens de Spansche wet zal de radio- omroep in dat land worden verpacht aan een omroepmaatschappij. Inschrijvingen werden hiervoor verzameld in de maand Juli van het afgeloopen jaar. Daar echter geen enkele maatschappij een voldoend be drag wilde betalen, werd de omroep niet „gegund". In Februari van dit jaar zal de omroep nu opnieuw onder den hamer ko men. De vereeniging van R. K. jonge tuinders te 3t. Pieter en Hengem bij Maastricht heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw een adres gezonden, waarin zij wijst op de groote nadeelen welke haar leden ondervinden van het bedrijf der cementfa briek Enci. Zij dringt in het adres op maat regelen aan, die een einde zullen maken aan dezen voor de tuinders zoo ongewenschten toestand. r: -V m- i» Nu de zijmuren gesloopt zijn, is de Groote Houtbrug weer voor den dag gekomen zooals zij er oorspronkelijk uitzag, een brug met 3 bogen. De zijmuren werden pas een vijftig jaren geleden aangebracht, toen het drukkere verkeer het aanleggen van voetpaden op de brug noodig maakte Volgens mededeeling van lr. A. Sevenster rijkslandbouwconsulent te Parijs, is nel Pransche invoerrecht op naver verhoogd van 15 tot 21 francs per 100 K.G. en dat op aardappelen van 3 tot 6 francs per 100 K.G De verhoogingen treden onmiddellijk in wer king. Drie arbeiders gedood PARIJS, 22 Januari Uit Lyon wordt ge- ueld dat gisterenmiddag een ernstige ont- iloffmg heeft plaats gehad in een katoenfa oriek te Decines, waarbij drie arbeiden werden gedood. Weer een ongeluk bij een onbewaakten overweg. Kerkgebouw te Leeuwarden afgebrand. Tot burgemeester van Warmond is be noemd de heer A. J. L. Ketelaar. Bij Ondkarspel is een auto in een sloot gereden. Vijf gewonden. Ingediend is een wetsontwerp tot vergoe ding van verblijfkosten aan Eerste Kamer leden. Voortzetting der behandeling van de zaak Liebermann in Hooger Beroep. Een telegram van H. M. de Koningin aal» Jaspar. Vluchten van Van Lear Black. Verklaring van den Belgischen minister van justitie over de zaken de Rosa en Ber- neri. Te Huil zijn door gasverstikking drie ar beiders overleden; twee bevinden zich ia levensgevaar. De Vlootconferentie te Londen. MacDonald tot voorzitter gekozen. Stimson, Grandi en Tardieu voeren het woord. Kanea, een stad op het eiland Kreta, door een geweldigen brand geteisterd. Vele mil lioenen schade. Afbreking van de Byrd-expeditie. Hoogste Barometerstand 772 m'.M. te Wee- nen. Laagste Barometerstand 732.3 m.M. te Reikjavik. Verwachting: Zwakke tot matigen zuid oostelijken tot zuidelijken wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Gisteravond trok een hevige sneeuwstorm van de Rocky Mountains over Oklahama en Texas. De pers niet toegelaten LONDEN, 22 Januari De „Darly Ex press" verneemt van welingelichte zijde, dat op 't laatste oogenblik besloten zou zijn de journalisten bij den aanvang der Londen sche Vlootconferentie niet toe te laten in '6 St. James Palace. Als reden wordt opgege ven, dat in de zittingszaal niet voldoende ruimte is. Vooral bij de Amerikaansche jour nalisten, die in grooten getale naar Londen zijn gekomen, heeft dit besluit groote ver rassing gewekt. Men rekent er op, dat zjj tegen dit optre den tegen de pers zullen protesteeren. Het verkeer ernstig belemmerd Menschen verdwalen ROME 22 Jan. Sedert twee dagen is de Lombardijsche stad Bergamo in een buiten gewoon dienten mist genuld, waardoor net verkeer ten zeerste wordt belemmerd. Trams en auto's rijder den geheelen dag, voor zoo ver net rijden nog mogelijk is, met ontstoken lichten en renijnwerpers. In de voorsteden zouden verschillende personen zoodanig zijn verdwaald, dat zaj hun eigen woningen niet neer terug konden vinden. Van de hooggelegen bovenstad krijgt men ten inaruk dat de benedenstad tn zee is on- iergegaan Slechts een paai torens en eenige zeer hooge boomgroepen steken boven den nevel uit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1