cx Het verwekken van regen door sterk afgekoelde ijsdeelijes tors! VOORNAAMSTE NIEUWS DONDERDAG 23 JANUARI 1930 Rondom eisenstein Uitstrooien van ijs op de wolken Telegrafisch Weerbericht dit nummer bestaat uit drie bladen I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17367 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL SYMPATHIEK WOORD Vandaag de proef DE VLIEGVERBINDING AMSTERDAM—GRONINGEN De proefneming gaat niet door DE NIEUWE ZUIDERZEEPOLDERS Het zoogenaamde sociale werk Noodlottige proefrit DE WINTER 1928—1929 De huidige winter tot op heden mild DE ZUIDPOOL-EXPEDITIE IN MOEILIJKHEDEN Jeugdige boefjes DE VERONGELUKTE LUCHT-TAXI GEVONDEN De vier passagiers en de piloot verongelukt VERMINDERDE BLOEMBOLLEN-UITVOER Gevolgen van de kale vorst Onderlinge hulp van gemeenten bij brand De promotie van mej. Dr. M. Pinkhof De overvaring van de „Dankbaarheid" De mishandeling te Barneveld LYK-Qto J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem De verkoop van de Weldadigheidspostzegels Het ongeval op den onbewaakten overweg BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 3970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cU, per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTEIMTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct- p. plaatsing; elke regel meer 15 ct- bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Aileabimné'sop alt blad zijn ingevc de verzekeringsvoorwaardenX tegen ongevallen verzekerd voor e.n der volgende uitkeeringen j UUljUi" Le vensla ngegeheele ongeschiktheid tot werken door X "JC|| verlies van beide armer., beide beenen r beideoogen ÖU«" bi] een ongeval met X OCfï doodelijken afloop I 4,311." bij verlies van een hand X 4 OC een voet of een oogl 14.U." bij verlies van eent Cft 'duim of wijsvinger! 3U.~ bij 'n breuk vanX i ft been of arm 'rU." bij verlies v. een anderen vinger De Russische film-regisseur S. M. Eisenstein reisde niet onbesproken door ons land. Uit cineastiek oogpunt was zulks te verwachten, maar de gehouden bijeenkomsten o.a. van Film-Liga er- NederlandNieuw-Rusland hebben ook doen zien, dat de filmkunst van Eisen stein zo onauw mogelijk als maar kan, Is saamgegroeid met bolsjewieksche pro paganda, en met de sterkste a-gods dienstige en anti-godsdienstige tenden sen. Onder filmische belichting is ver klaarbaar, dat de Nederlandsche Film- Liga zich sterk voor den maker van Rus sische films interesseerde. Alweer: uit filmische oogpunt voelt men zich tot de bolsjewieksche producten aangetrokken. Lenig ander verband is steeds ontkend, bet gaat louter om de film en doel is slechts zoo heet het ten minste om het publiek voor goede kunst in de bchtdoek-voortbrengselen ontvankelijk te maken en op te voeden. Door de uitlatingen van Eisenstein is Pu echter wel komen vast te staan, dat het althans dezen regisseur om meer dan de filmkunst alleen te doen is, Wanneer hij stukken in elkander zet. De bolsjewieksche propaganda is hem al- fes, zoodat de Film-Liga en in het al gemeen zij, die Russische film brengen, met loochening van die Nieuw-Russi- sche tendenz en met verwijzing naar de filmkunst om de film-kunst zonder meer, Piet meer kunnen volstaan. Is hiermede nu verklaard, dat de Lilm-Liga een soort van bolsjewistisch filiaal is? Dat is het zeker voor alle leden niet. Maar wei is komen vast te staan, dat men met de Liga uiterst Voorzichtig moet zijn. Censuurioos wordt daar naar de bioscoop gegaan en waar ui niet bolsjewistische propaganda in het spel is, daar dreigen toch nog heel an dere gevaren, ook al legt men bijv. op filmkunst van een Joris Ivens aen vol len nadruk. Een voorbeeld, dat ons dezer dagen ter oore Kwam. In een der plaatsen van ons land, waar een af deeling van de Film- Liga gevestigd is. werd nog niet zoo lang geleden op het programma, dat den le den werd toegezonden, vermeld, dat o.m. ..Le chien andalou" zou gegeven worden. Dij den aanvang der vertooning werd aan de leden meegedeeld, dat het be stuur te elfder ure gewaarschuwd was deze film liever niet te draaien: het Was een slecht filmproduct, immoreel, filmisch van geen beteekenis, het ding had beter niet gemaakt kunnen zijn, enz. enz. Het bestuur had zich hiervan overtuigd. Waar hierdoor het program litermate bekort werd, was men dank baar. dat een enthousiast van de Fiim- Liga met goede relaties in Amsterdam- sche filmkringen dien eigen middag er fp geslaagd was de hand te leggen op ••Potemkin" welke film dus nog eens voor de leden zou worden gedraaid. Luiks geschiedde. Een andere mededeeling werd er ech ter aan toegevoegd. Ondanks het feit, dat het bestuur het gewraakte filmpro duct, omdat het onzedelijk was, voor de leden, niet wilde vertoonen. en van deze goede leidings-gezindheid blijk gaf, Pieidde men in één adem. dat na af loop van het officieel gedeelte het mis selijke film-voortbrengsel voor wie blij ven wilde, toch zou worden vertoond Piaar geheel buiten verantwoordelijk heid van het afdeeiingsbestuur. Ook dit geschiedde, zoodat hier het zeldzame feit werd vertoond, dat een bestuur de Verantwoordelijkheid algeheel van zich afwentelde, nadat het de film toch had aangebracht. Velen zijn weggegaan, velen zijn geble ven. (Jtensuurloos kon men hier een im- Pioreele film hen, omdat men lid van he Liga was. terwijl men inderdaad zich bevond buiten het officieel deel van den avond. Ook op deze mogelijkheid zij de aan dacht eens gevestigd Het bolsjewieksche gevaar staat niet alleen. Ook het filzu- hunstige niet. Men krijgt te zien, waar •Pen anders geen kans toe heeft bui fan verantwoordelijkheid zelfs van wie fot bestuur werden verkozen! Wil men de sociaal-demokraten hier te lande gelooven, dan zijn zij en zij alléén de ware haters van den oorlog, de ware bewerkers van den vrede. Gaarne paradeeren zij als de pala dijnen voor ontwapening, en reeds heb ben zy t in geschreven en gesproken Vmord verkondigd: Wanneer eenmaal weer de vrede op aarde zal komen, dan zal dit te danken zijn aan het socialisme! Tegelijkertijd pleegt men alle niet- K°cialisten, vooral de „kapitalisten," als °hruststokers en oorlogsstichters voor Lt stellen. Gok in dit opzicht betoont de Engel- sohe Labour-premier, de heer MacDo- Pald, zich echter geen socialist in vas- teiandschen zin. BUlkens een gisteren door hem uit gesproken radiorede beschouwt hij zijn niet-socialist.ische mede-staatslieden met geheel andere oogen dan de socialisten ten onzent het hun medeburgers doen: MacDonald zegt niet: „wy socialisten, en wij alleen, zullen aan de wereld den I vrede brengen; van alle anderen hebben wij geen heil te verwachten; heb dank, o Heer, dat wy niet zijn als die ande ren, kapitalisten, oorlogsverwekkers, moordenaars of machtelooze slappelin gen, wien oorlog of vrede weinig of niet ter harte gaan Zóó spreekt MacDonald niet. Integendeel, nederig erkent hij, dat de vermindering van bewapening ter zee een uiterst moeilijk vraagstuk is. en sprekende over de Vlootconferentie zegt hy: „Hoewel ik er zeker van ben, dat er óver- eenstemming zal worden bereikt zou ik ai myn toehoorders toch willen waarschuwen, dat er tal van moeilijkheden zijn. De kwestie is; Hoever kunnen we allen samengaan? Sommigen onzer zijn geneigd verder te gaan dan anderen in bepaalde rich'.ingen maar niet zoover in andere. Sommigen onzar doen voorstellen tot verminderingen, die ande ren niet schikken en dezen doen op hun beurt voorstellen die eveneens verworpen worden. Het is geen tegenzin, het is een probleem van aanpassing." Hier wordt dus uitdrukkelijk de goede wil, ook by den tegenstander, erkend, en dat is het sympathieke in Mac Donalds getuigenis. Zouden onze socialisten zich ook niet tot deze hoogte kunnen opwerken? zy noemen Mac Donald zoo gaarne een hunner voornaamste voormannen Laten zy dan ook probeeren, hem een beetje meer na te volgen. Het Persbureau Vas Dlas meldt: Gistermiddag werden op Schiphol in tegen woordigheid van professor Keesom uit Lei den, de voorbereidingen getrofien voor de uitvoering van een zeer bijzonder experi ment, een experiment n.l., waarbij men zou trachten op zeer groote hoogte door middel van sterk onderkoelde ijsdeeltjes neerslag (regen) te verwekken. Het idee is afkomstig en uitgewerkt door den heer A. Veraart te Rijswijk, die medc- op Schiphol aanwezig was; genoemde heeren waren voorts vergezeld van een aantal me dewerkers van prof. Keesom's Natuurkundig Laboratorium te Leiden. Ook prof. Keesom's zoon was van de partij. Te ongeveer half vier werd een groot drie- motorig Fokker-vliegtuig de P.H.A.E.H. uit de groote K.L.M.-loods naar buiten gere den, even later posteerden zich twee uit Leiden afkomstige en voor het vervoer van ijs ingerichte vrachtauto's naast de machine. Uit deze auto's werd onmiddellijk daarop een flinke hoeveelheid jute-zakken, welke een wit glinsterende stoi bevatten, in het vliegtuig overgeladen. Toen wij een der hel pers van den heer Veraart naar den inhoud dezer zakken vroegen, deelde deze ons mede. dat hij bestond uit tot poedergewreven ijs met een temperatuur va n min. 100 graden Celsius. Uit enkelezakken, welke nog op het plat form stonden, steeg een vrij dichte damp op; een chauffeur van een der vrachtauto's trok de bewondering der omstanders tot zich dooreen klontje sneeuw van min 100 graden Celsius in de hand te nemen, zonder dat hem dit ook maar eenigermate deerde! Waarna ook anderen zijn oogenschijniijk van groc-ten moed getuigend voorbeeld volg den en lustig in den zak met den witten innoud rondgraaiden! Van prol. Keesom vernamen wij, dat de P.H.A.E.H. naar Schellingwoude zou vlie gen en dat in de nabijheid van net Mari nevliegkamp de inhoud der zakken op groo te hoogte op de wolken zou worden uitge strooid, waarbij de W. C. als „uitlaat" dienen zou! Van andere zijde vernamen wy voorts, dat in het Schellingwouder vliegkamp een aan tal belangstellenden o.w. Prof. De Haas uit Leiden en verschilende directeuren van cultuur- en andere maatschappijen bij eengekomen was om de resultaten der proefneming gade te slaan. Echter kwam op het laatste oogenblik de heer Thomson, stationschef op Schiphol, roet in het eten gooien! Geheel te goeder trouw en tegen zijn zin natuurlijk, maar daarom niet minder definitief! De neer Thomson deelde n.l. mede. dat het in verband met den toenemenden mist absoluut onverantwoor delijk zou zijn, indien de P.H.A.E.H. de lucht in ging, weshalve hij zijn aanvankelijke toe stemming tot vertrek moest herroepen. De zakken werden daarop uit het vliegtuig weer in een der auto's overgeladen, terwijl net gezelschap te Schellingwoude telefonisch gewaarschuwd werd. De proefneming op heden Van dit uitstel zal echter geen afstel komen, aangezien bij gunstig weer het expe riment heden zal plaats vinden. De heer Veraart vertelt. Onmiddellijk nadat de vlucht was afgelast, en de neer Veraart die tot dat oogenblik druk in de weer was geweest zich weer met andeie zaken kon inlaten, nebben wy nem om een onderhoud gevraagd, dat hij ons in net kantoor van den neer Thomson bereidwillig toestond. .,U moet weten" zeide hy „dat ik als particulier gedurende een reeks van ia- ren verschillende studies op het gebied der luchtvaart gemaakt heb; ook de proefne ming, welke helaas vandaag niet meer kan plaats vinden, is het resultaat van een lang durige studie. De voorbereidingen tot dit experiment naar reeds weet het ver wekken van neerslag uit de lucht zijn geirollen in het natuurkundig laboratorium van proi. Keesom te Leiden. fn dit laboratorium is een hoeveelheid gewoon waterijs met behulp van vast kool zuur. vervaardigd volgens een procédé, dat wordt toegepast in de Centrale Ammoniak- fabriek te Weesp, aigekoeid tot een tempe ratuur Van 78 graden Celsius onder nui. Dit z.g. waterijs bestaat niet uit blokken ot stukken, doch is geheel tot sneeuw ge schaald. Nadat net ys eenmaal de tempera tuur van mm. 78 graden bereikt naa. is net door middel van vloeibare lucht, welke m groote noeveelheden gefabriceerd wordt in genoemd laboratorium, nog sterker aige koeid. De temperatuur van vloeibare lucht bedraagt 190 graden Celsius onder nul, met behulp daarvan werd het ijs pot ongeveer lOOgraden Celsius onder nul afgekoeld. Op deze wyze hebben wij bij elkaar tweeduizend kilogram fijn ijs van min 100 graden Celsius verzameld, hetwelk, naar u gezien nebt, per vrachtauto van Leiden naar Schiphol is vervoerd. De bedoeling is nu, dat wij morgen (Don derdag) met één ot misschien ook met twee vliegtuigen zullen opstijgen en dan, in de buurt van Schellingwoude, op de grootst mogelijke hoogte boven de wolken het ijs zulien uitstrooien. En door de koude-ver- wekking én door de electrische lading van de met tamelijke snelheid dalende ijsdeel tjes, wii ik trachten de wolk tot neerslag te brengen. U moet goed begrijpen, dat deze proef op bescheiden schaal bedoeld is en alieen wil aantoonen, hoe later, wanneer er vlieg tuigen van grootere afmetingen zullen zijn ik denk daarbij aan D. O. X de mo gelijkheid bestaat om over groote opper vlakten neerslag te verwekken. U voelt wel. van welk een enorme beteekenis dit zal zijn voor streken, waar groote hitte en droogte heerschen. Ook verwacht ik. dat met deze methode mist zal kunnen worden verdreven, wat speciaal voor ons land van belang is. daar nevens zal zy kunnen worden toegepast als nieuw brandbluschmladel naast de bestaande, alsmede voor het ver wekken van sneeuw in wintersportplaatsen! Ik verwacht, dat het tienvoudige van het uitgestort gewicht aan ijs zal neerslaan, dus dat de tweeduizend kilogram ijs. welke ik morgen meeneem, twintigduizend kilogram water verwekken. Hoe grocter het gewicht dus is. dat per vliegtuig aan ijs kan wor den meegenomen en nu denk ik opnieuw aan de D. O. X. met zijn twaali motoren des te omvangryker zal ook de neerslag zijn Ten slotte wil ik u er nog op wijzen, dat de enorme koude, welke nu in het labora torium verwekt is, in zeer hooge luchtlagen wordt aangetroffen; in dit verband kan ik u mededeelen .dat ik de verschillende werk wijzen gepatenteerd heb om de benoodigde koudestoffen aan boord van een vliegtuig te fabriceeren. Een patent op de methode van regenverwekking zelf is, gezien de verstrek kende gevolgen, bij welslagen, uiteraard niet mogelijk. Ik betreur het ten zeerste zoo besloot de heer Veraart het onderhoud dat de proef neming vanmiddag niet meer heeft kunnen plaats hebben; de schuld daarvan ligt by den W aterstaat, waarvan de toestemming om ons p,ari uit ie voeren pas om twaaii uur vanmiddag afkwam Nu is al mijn hoop op den dag van morget gevestigd. Mocht het experiment mislukken dan verzeker ik u, dat ik het net zoo lang herhalen zal, tot ik ze kerheid heb! Indertijd stelde de K. L. M. voor het ne men van een proef met een vliegverbinding AmsterdamGroningen, vice-versa, als ab solute voorwaarde, dat de autoriteiten zich ten volle konden vereenigen met de keuze van het terrein. De K. v. K„ die zich speciaal met deze zaak heeft bemoeid, ontving thans van B en W. van Groningen de mededeeling dat zy het terrein niet voldoende achten, zoo dat van de proefneming moet worden afge zien. Volgens het „Dagblad van Noordbrabant" zal Ir. Aif. Roebroek, rentmeester van het rentambt Niervaart te Klundert (N.-Br.i, dit jaar nog als zoodanig aftreden. Binnen en kele dagen zal zyn benoeming afkomen tot landbouwkundig ingenieur bij de nieuwe Zui derzeepolders, belast met het z.g. sociaal werk, o.a. het vormen van dorpen, het aan leggen van wegen, stichten van boerderijen, enz. Aan Ir. Mesu te Zwolle zal de zorg voor afwatering (vaarten, slooten. bemaling) wor den opgedragen, terwyl Ir. Smeding te De venter het eigenlijke landbouwkundige werk voor zyn deel krygt. Met een dolgeworden motorfiets De 21-jarige etaleur N. T. te Rotterdam, neeft gisteravond met zyn nieuwe motorfiets een proefrit ondernomen. In de Bloem- straat is hij, doordat hy het stuur niet nou- den kon, net trottoir opgereden waar hy een fiets in stukken reed. Daarna schoot de mo torfiets den rijweg weer op, waar de 73-ja rige weduwe K. uit de Lange Torenstraat liep. Zij Kwam er echter met eenige licnte verwondingen af en kon door den G G. D. naar nuis worden gebracht. De politie gaf aen etaleur last om zyn motor aan de nand naar de garage te brengen. Om gemakkelij ker te ioopen, zette hy den motor aan, ver gat hierby echter de gaskraan a te sluiten, met het gevolg, dat de motorfiets in volle vaart vooruitschoot, nauweiyks in evenwicht Houdt u soms van statistieken? 't Is een drooggelegd gebied! Maar ze zijn toch wel veelzeggend, Want de cijfers liegen niet. In het voorjaai bijvoorbeeld, Gaf Amerika niet meer Dan tien duizend voetgangers Als 'n offer aar 't verkeer! Vat u dit getai: 10.000 Enkel in Amerika? Voor de wereld dit te schatten 'k Kan het op geen stukken na. Maar wat of dit zoo beteekent? Ja dat weet ik wonderwel. Wij. aie siechis op beenen loopen, Zijn zoo goed ais niet in tel. Je moet rennen in een auto, Je moet racen op een fiets. Maar wanneer ie eerzaam wandelt, Dan beteeken je hier niets. Dan zijn wij een ry-obstakel, Dan zijn wij slecnts vogelvrij. En men rijd je. als een lastpost, Tot een hoopje rystenbrij. Maar gelukkig! 't lot der dieren Trekt men zich reeds ernstig aan. De Bescherming van de Dieren Heeft al heel veel goeds gedaan. Moog'lijk dat men buiten beesten And're wezens ook bespeurt. En dan komen wel de menschen, Die nog loopen, aan de beurt! MARTIN BERDEN gehouden door den hollenden étaleur. En kele meters verder liep de 22-jarige kleer maker G. S. uit de Bloemstraat met zyn moeder. De man werd tegen den grond ge slingerd, waar hij bewusteloos bleef liggen. Met een hersenschudding, een noofdwond en een gecompliceerde beenbreuk moest hy naar het ziekenhuis aan den Coolsingel wor den vervoerd. De motorfiets, die door den étaleur was losgelaten, is weer een eind verder tegen een stapel dakpannen aangeloopen, die daar voor een huis stond. Zoowel de pan nen als de motorfiets werden grootendeels vernield. Het publiek was intusschen zoo boos ge worden, dat de onfortuinlyke motorrijder een huis binnen moest vluchten om niet een pak slaag op te loopen. Onder bescherming van de politie werd hy naar buiten gebracht en naar den post op het Kruisplein geleid, waar proces-verbaal werd opgemaakt. Wat er nog restte van de motorfiets, is in beslag genomen. Het filiaal van het K.N.M.I. te Amsterdam meldt: Het menschelijk geheugen laat ons voor meteorologische bijzonderheden gewoonlyk in den steek, wel weten wy dat dp winter 1928 -1929 zeer streng is geweest, maar de ver- deeling van de koude en vorst weet men niet meer en men kan dit ook niet meer weten Het kan daarom welkom zyn nog een kort overzicht te krijgen December 1928 ging bijna zonder vorst voorbij, van den lOden tot den 19den kwam bijna eenige malen lichte vorst voor. Van 4 tot. 18 Jaruari vroor het met eene onder breking van 13 tot 16, terwijl van 25 Janu ari tot 5 Februari het overdag dooide en des nachts vroor. Van 6 tot 21 Februari was het zeer koud den 9dcn kwam de temperatuur lot rl.m 5 gr. C. maar van 9 tot 21 Febru ari kwam de thermometer niet boven het vriespunt, wel zeer veel er onder. Van 21 Februari tot 5 Maart was het afwisselend vorst en dooi met strenge tot matige vorst van 2.4 tot 28 Februari. De winter 1929—1930 is tot nu toe in Euro pa zeer mild: ouitengewoon merkwaardig is de groote positieve temperatuurafwijking te Haparanda die van 23 November tot heden gemiddeld 11 gr. C. bedraagt, vermoedelijk een record-bedrag. Moet zij een jaar in haar hoofdkwartier blijven? De Zuidpool-expeditie van Byrd bevindt zich, volgens te New-York ontvangen berich ten, in een moeilijke positie. Het is niet uit gesloten, dat de expeditie een heel jaar in haar hoofdkwartier moet blijven. Het vlagge- schip „City of New-York" heeft den rand van net pakijs bereikt, doch de toestand van het ys verhindert een doorbraak naar Kiein- Amerika. Er worden thans pogingen in het werk ge steld, om de regeering te bewegen, te trach ten in samenwerking met de Noorsche regee ring de geheele expeditie terug te doen keeren. VUf jongens aangehouden Twee jongens van 11 jaar uit Velsen, wil len op stap gaan. Een hunner stal van zyr. ouder ruim j 41 Te Heemstede zyn zij aan gehouden. De helft van net gestolen bedra; hadden zy toen "eeds opgemaakt. De politie te IJmuiden heeft drie jongen* aangehouden, die te Beverwyk uit een win del schoenen haddfn gestolen en ook in een winkel te IJmuiden goederen hadden gesto len. Op 5 K. M. ten Noorden van Dieppe is thans de geheel verwoeste luchttaxi gevon den, die Zondag j.l. viet voetbal-enthou siasten naar Amiens zou brengen, waar zy den wedstrijd om den Havre-Lille-beker wilden gaan bijwonen. De vier passagiers, benevens de piloot, zyn om het leven gekomen. De Nederlandsche export van bloembollen is in het afgeioopen jaar achtergebleven by dien van 1928; het uitvoer-kwantum daalde n.l. van 42.6 millioen K.G. voor f 43 millioen tot 35 millioen K.G voor f 40millioen. Duidelijk valt hiei de invloed van de kale vorst (strenge vorst zondir sneeuwdek) te bespeuren, welke vooral veel tulpen, narcis sen, crocussen en irissen tot haar slacht offers maakte; hyacinthen hadden het minst tulpen het meest te lijden. Bovendien zyn flinke hoeveelheden bollen dit jaar gebruikt voor uitbreiding der be- teelde oppervlakte, waardoor dus minder voor verkoop beschikbaar kwam en de prij zen nooger werden; vooral wat tulp, erocu; en narcis betreft. De bedrijfsuitkomsten wa ren dus over 't algemeen nog bevredigend. De commissie reeds gereed gekomen Gelyk materiaal in 7 gemeenten Op initiatief van de Bloemendaalsche Vry- willige Brandweer werd Vrydag 20 Decem ber te Overveen een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden uit Vrywiilige Brand weercorpsen uit naburige gemeenten. De commandant van de Bloemendaalsche Vrywiilige Brandweer, de neer J. D. Meeu- wig, hield een inleiding, waarby hy aan drong op uniformiteit bij het gebruikte ma teriaal, en op de tweede plaats op afschaf fing van net vragen van toestemming aan den burgemeester om te mogen uitrukken. Een commissie werd gevormd, bestaande uit de commandanten uit de verschillende brandweren, n.l. de heeren v. d. Broek (Haar lem), v. d. Bosch (Zandvoort), Bossen (Hil- legom). Schelling (Heemstede), Wit (IJmui den) en Meeuwig (Bloemendaal). Begin 1930 is deze commissie aan 't werk getogen en de resultaten zyn thans schit terend. 7 gemeenten kunnen thans onderlinge hulp bij brand verleenen, te weten: Haarlem, Bioemendaal, Heemstede, Velzen, Bennebroek, Hillegom en Zandvoort. In deze plaatsen heelt de brandweer ver bindingsstukken en z.g. „verloopstukken" aangeschaft, waardoor het mdgeiyk is op alle brandputten aansluiting te krijgen. Daarnaast is het de commissie gelukt, vry- heid te krygen voor de commandanten, die thans onmiddellyk bevel tot uitrukken kun nen geven, terwyl zy daarna den burge meester verwittigen, dat de spuit naar die-of die plaats is vertrokken, om assistentie te verleenen. Ongetwyfeld is hier een woord van hulde aan de volijverige commissie wel op zyn plaats. Nauwelijks een maand na de benoe ming zyn de resultaten van de opgedragen taak reeds tastbaar. Als er nu, onverhoopt, brand in een van onze naburige gemeenten woedt, kan er met succes hulp verleend worden. Bij de promotie van mej. Dr. M. Pinkhof tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: „üntersuchungen über die Um- falikrankheit der Tulpen" waren onder de vele belangstellende» verschillende personen uit de bloembolienwereld tegenwoordig. De voorzitter der Algemeeene Vereeniging en van het Centraal Bloembollen Comité, de heer Krelage, was aanwezig, evenals Prof. Van Slogteren. directeur van het Laborato rium voor Bloembollenonderzoek. In zyn toe spraak tot de jonge doctor deed de promo tor. Prof. van Embden, uitkomen, dat de practyk van deze onderzoekingen die voor een zeer groot gedeelte in het Lisser Labo ratorium hebben plaatsgevonden, veel nut kan hebben. Het lijk van den schipper geborgen Gistermiddag te omstreeks vier uur is te Urk binnengebracht het lyk van schipper C Post van het Tjalkschip „Dankbaarheid" dat op 5 K M. afstand van de naven van Lemmer op 15 Januari j.l. door tot nog toe onbekend gebleven oorzaaK is overvaren door net motorschip „Klimak", kapitein De Jonge uit Oude Pekela. Aanval en verdediging? Nader is gebleken, dat de verslagene J. Kieft, te Walderveen, zelf met een Ijzeren blaaspyp is gewapend geweest, waarmee hy een der personen, die bezig waren zyn af rastering te vernielen, heeft aangevallen. Daarop nebben A. S. en H. v. B. zich met een schop en een Dyl, die zy voor hun ver nielingswerk gebruikten, verdedigd. De verdachten hebben een volledige be kentenis afgelegd, waarna zy op vrye voeten zyn gesteld. De gemeenteraad van Haarlem nam met 2118 stemmen een motie aan, waarbij B. en W. uitgenoodigd werden, met voorstellen te komen tot reorganisatie van het Burger- iijk Armbestuur. De opbrengst van den verkoop der wd- dadigheidszegels. Gouverneur Van Slobbe beëedigd. Begrafenis dr. G. Romeijn. De vorderingHofman betreffende dt Zuiderzeewerken ontzegd. Plannen voor „Groot-Amsterdam". De invoerrechten op diamanten in Ame rika. Het sociale werk voor de nieuwe Zui derzeepolders. Een proefneming op Schiphol tot het maken" van regen. Nieuwe besprekingen tusschen Nederland en België. De vliegverbinding AmsterdamGronin gen gaat niet door. Vlootconferentie te Londen. Een radio, boodschap van Mac Donald. Heden begin van de werkzaamheden der conferentie. In den staat Ohio (V. S.) wordt een au- 'obus met schoolkinderen door den trein gegrepen; de chauffeur en tien kinderen gedood. Boven den Atlantischen Oceaan heefteen hevige storm gewoed. In de buurt van Dieppe is de neergestorte lucht.taxi gevonden; de vier passagiers en de piloot zijn omgekomen. Barometerstand 9 uur van,: 765. Stilstand, LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4 uur 47 min. Hoogste stand: 771 7 te Memel. Laagste stand: 738.9. te Vestmonoer. Verwachting. Zwakke tot matigen, later .vellicht toenemende Zuidelijke tot Zuid- Oostelyken wind. Nevelig tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. De opbrengst ruim f 180.000 Volgens voorloopige opgave hebben de wel- aad'gheidspostzegels voor het Kind ditmaal opgebracht ruim t 157.000. De opbrengst der prentbrieikaarten zal ongeveer f 23.000 bedragen, zooda' m totaal een opbrengst van ruim f 180.000 te verwachten is. Verleden jaar waren de cijfers voor de postzegels f 110.724 25 en voor de briefkaar- :en f 16.454.55, te zamcn f 127.196.88. De voorloopige Indruk, dat de actie dit jaar bezonder goed slaagde wordt door de eerste cyfers op schitterende wijze beves- igd. De Cent, ale propaganda-commissie be- uigt aan allen, die aan het welslagen de- 7er actie hebben medegewerkt, haar op- recn'en dank. De Minister van Binnenl. Zaken en Land bouw heeft bepaald, dat de opbrengst der weldadigheidspostzegels voor het Kind zou zijn ten bate vs>n het bescherming- en hulp- oehoevende Kind in het algemeen, met uit zondering van zuigelingenverzorging. De Centrale Propaganda-commissie roept op alle vereenigmgen. die verzorgen: zieke, wakKo, blinoe. doove, doofstomme, achter- iykp idiote Gebrekkige, verwaarloosde of nisdadige kinderen zich aan te melden uiterlijk 1 Februari a.s. by de secretaresse, ikv nn M J E B Al ting van Geusau, Ni- coiaistraat 17. Den Haag Aan de vereenigin- .en. dif zich teeds hebben aangemeld of die i'eeds ee> een aandeel uit de opbrengst ont vingen wordnn deze week de formulieren ter invulling trogezonden. Wie het slachtoffer is De man, die op den onbewaakten overweg oy Teteringen onder Breda door een trein is doodgereden en daarby vreeselijk verminkt werd, is inmiddels Herkend. Het is de 55-ja- rige M. E. Evers, gehuwd en vader van ze ven kinderen, wonende te GinneKen. Hy was werkzaam in de boomkweekerij van den neer Akkerman onder Teteringen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1