4 ss, Heringa Wuthrich, Haarlem UIT DEN OMTREK KENNEMERLAND 'Stofzuigerhuis MAERTEHS fi Bliksembeveiliging HOBBY VIOERWRIJVERS f 125.- Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 143 1 101.7 Itèfc SSS $14 HAARLEMMERMEER VIJFHUIZEN x WARMOND LEIDEN VOORHOUT ZANDVOORT -V BENNEBROEK NOORDWIJKERHOUT SANTPOORT VELSEN BEVERWIJK IJMUIDEN—OOST IJMUIDEN Staat van besommingen Marktbericht Rijksvischafslag DE POSTDIENST IN HAARLEM-NOORD Belangrijke verbeteringen in uitzicht Goed afgeloopen VAN ONZE RECHTBANK MARKTNIEUWS 346 fgt nu 's42 13131 «51 ,5212 Toestand gemeente Aan het laatst uit gebracht verslag omtrent den toestand van de gemeente Haarlemmermeer kan net vol gende worden ontleend: Het aantal zielen bedroeg op het einde Tan het Jaar 26333. In verband met het toezicht op de levens middelen kan worden gemeld, dat er van de 3869 gekeurde slachtdieren 648 werden af gekeurd. De toestand van het armenwezen bleef TriJwel stationnair; het aantal bedeelden Bam niet noemenswaard toe. Door tusschenkomst van de gemeentelijke arbeidsbeurs werden geplaatst: bij van ge meentewege verrichte werkzaamheden 19; oy diverse landbouwers voor het verrichten van werkzaamheden waarvoor eenige gemeente lijke subsidie is verleend 17; bij particuliere werkgevers, zonder eenige gemeentelijke aubsidie 27 en buiten het correspondent schap Haarlemmermeer 4 werkloozen. Bovendien werden 2 werkloozen in Duitsch- land geplaatst. Omtrent den toestand van den landbouw Is vermeld dat deze gunstig is te noemen. Op de landerijen werd veel overlast onder- Tonden van schadelijk gedierte en gevo gelte; door den burgemeester werden 224 Tergunningen afgegeven voor 't schieten van Schadelijk gevogelte. Op 116 boerderijen kwam onder het vee mond- en klauwzeer voor; de ziekte droeg een goedhartig karakter en eischte weinig slachtoffers onder het vee. De toestand van den veestapel werd be- Tredigend genoemd. Hij bestond naar schat ting uit ongeveer 27 dekhengsten; 680 veu- lenmerriën; 2325 melkkoeien en melkvaar- zen; 920 kalveren en pinken; 670 mestvee; 1000 schapen; 720 geiten en bokken en 3500 varkens; 2350 werkpaarden en veulens. Ten aanzien van de bijenteelt is gemeld, dat het aantal korven en kasten in Haar lemmermeer ongeveer 200 bedraagt. Op de openbare markten werden aange voerd 94 paarden boven 3 Jaar; 8 paarden beneden 3 jaar; 43 hitten; 108 stuks groot rundvee; 8 stuks jong rundvee en 35 schapen. De Kruisweg in Haarlemmermeer Met de verbreeding van den Kruisweg de ver bindingsweg tusschen HeemstedeHoofd dorp en Aalsmeer begint het nu ernst te worden. Nabij den Slotertocht is reeds een begin gemaakt met den aanvoer en de ver werking van het voor de verharding noodige basalt. Met het uitgraven van de nieuwe sloot langs den primairen weg is men ook reeds voor «en groot gedeelte gereedgeko men. Nu ook de nieuwe brug in den Spiering weg over de Kruisvaart bij de Cruquius nagenoeg voltooid is, kan met blijdschap worden gezegd, dat met uitzondering van de brug te Hoofddorp de in den Kruis weg ter hand genomen bruggenbouw zijne voltooiing begint te naderen. Het is te verwachten, dat nu ook met de verdere werkzaamheden voor het verbreeden en verbeteren van dezen verkeersweg in dit jaar belangrijke vorderingen zullen gemaakt worden. Blijft de Ringvaartsbrug bij Aalsmeer be- b.ouden? Hoewel belanghebbenden nog niet bekend zijn met een besluit van het be stuur van den Haarlemmermeerpolder om de over de Ringvaart bij Aalsmeer gele gen draaibrug al dan niet op te heffen, is het comit, dat zich voor het behoud van deze brug gevormd heeft, nog steeds in de weer om daartoe verder 'n actie op touw te zetten. Hoewel het belang van de scheepvaart er straks, wanneer er een nieuwe brug zal zijn gekomen, allicht mee gediend zou zijn als de oude brug kon verdwijnen, is het toch uit den aard der zaak alleszins verklaarbaar, dat vele personen zich beijveren om de directe verbinding met het dorp Aalsmeer met de gemeente Haarlemmermeer uit velerlei oogpunt niet te laten verdwijnen. Winterpaardenmarkt Op de te Hoofd dorp gehouden winterpaardenmarkt bedroeg de aanvoernihil. Eenige koopers die nog kwamen opdagen, moesten onverrichterzake weder huiswaarts keeren. Aanvaring Ten gevolge van den zwaren mist kwam een ledig grintschip, dat voort getrokken werd door een sleepboot, in de Ringvaart nabli Halfweg, in aanvaring met een motorschuit. Eerstgenoemde kreeg averij, doch de motorschuit had blijkbaar geen ■chade opgeloopen, want deze kon ve.der 'aren. Anto-ongeval Dinsdagmorgen geraakte een vrachtauto van „de Volharding", bestuurder H. Hogeveen, waarschijnlijk misleid door den mist, het spoor bijster en kwam aan den ViJfhuizerdijk in botsing met een paal van het electrlsche net. De bestuurder kwam er goed af, maar verder waren de gevolgen niet gering. De paal knapte af als glas, waardoor tameliik veel storing kwam aan licht- en krachtleiding, doch door het vlugge ingrijpen van den plaatselijken monteur waren deze weer vrij spoedig hersteld. De auto werd zwaar gehavend en werd later op den dag met een kraanwagen naar een garage gesleept te Haarlem. Raadslid De heer J. C. v. d. Voet, heeft zijn benoeming tot lid van den raad niet aangenomen. Opvolger is thans de heer P. van der Heyde (C.-H.). Gemeentebegrooting In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Lelden zijn de algemeene beschouwingen over de begroo ting 1930 voortgezet. De heer Kooistra (S.D.A.P.) stelt voor, om in het Noord-Oostelijk deel der stad tusschen de Groenoordstraat en de Koningsstraat gronden bouwrijp te maken voor woningen met een huurwaarde van f 4 tot f 7 per week. Voorts dringt spr. er op aan, dat er ein delijk eens begonnen zal worden met den bouw van het badhuis bij Zuiderzicht. De heer Manders (R.K.) bespreekt de sa- larisregeling van het gemeentepersoneel, in het bijzonder die van verplegers en verpleeg sters van gestichten Endegeest c.s. Den on- houdbaren toestand bij den spoorwegover gang aan den Rijnsburgerweg besprekend be cijfert hij, dat het tijdverlies by den over weg, gekapitaliseerd, jaarlijks op een bedrag van vier millioen komt. Verbetering is der halve dringend noodig. Ten slotte bepleit spr. den aanleg van sportterreinen, De heer Eikerbout <A. R.) dringt aan op reorganisatie van den plantsoendienst en klaagt er over, dat bij de politie de pe riodieke verhoogingen zoo sporadisch worden toegekend. Uitvoerig betoogt hij vervolgens, dat de salarisregeling van het gemeente- personeel behandeld moet worden door het georganiseerd overleg en niet door een com missie ad hoc. Ten slotte dringt spr. aan op verbetering van het wegdek in de hoofd straten. De heer Meijnen (C. H.) acht een tweede centrale school voor het zevende leerjaar niet noodig en ook voor de stichting van een openbare school in het Haagwegkwartier acht hij den tyd nog niet gekomen. Den achter uitgang van het openbaar onderwijs meent spr. te moeten toeschrijven aan de eigenaar dige mentaliteit van de overgroote meerder heid der openbare onderwijzers. De heer Huurman (A. R.) acht verlaging van den factor tot 0.7 gewenscht. Ten aan zien van de aansluiting van woningen op de centrale rioleering dient spr. een voorstel in, dat in handen wordt gesteld van B. en W. om praeadvies. De heer Van Rosmalen (C. H.) vraagt een meer soepele toepassing van de verordening op de vermakelijkheidsbelasting en hij vraagt aanleg van volksspeeltuinen. De wethouder van den Burgerlijken Stand de heer Reimeringer (Lib.) erkent, dat er meer personen uit Leiden vertrekken, dan er zich vestigen. Het verdient daarom zeker aanbeveling gezonde en bloeiende industrieën naar de stad te lokken, maar om Leiden aan. trekkeiyker te maken, acht spr. belastingver laging Teen eisch. De wethouder van Onderwijs, mr. Tepe (R. K.) toont aan, dat er van een tekort aan schoolruimte voor kinderen uit het Haagweg kwartier geen sprake is. Alvorens te beslissen over den bouw van een openbare school aan den Haagweg wil spr. afwachten hoe de toestand zich zal ontwikkelen na de verbin ding van het Haagweg- en Morschwegkwar- tier. Vermeerdering van het aantal oplei dingsscholen voor u.l.o. is niet noodig. Spr. is bereid de plaatselijke schoolcom missie te hooren ook over aangelegenheden het bijzonder onderwijs betreffende, maar het heeft geen zin advies te vragen over zui ver formeele kwesties en evenmin heeft het zin de commissie van bijstand voor het on derwas büeen te roepen als er niets te be handelen valt. Splitsing van de centrale school voor het zevende en achtste leerjaar acht spreker niet in het belang van het onderwijs. De voorstellen inzake het bewaar- schoolonderwijs zullen den raad spoedig be reiken, zoodat hy daarop niet zal ingaan. Spr. is onaangenaam getroffen door de critiek van den heer Groeneveld op de werk- wyze van de afdee'ing onderwijs en op het initiatief van spr. zelf. De Idee van dr. Van Es; by zonder onderwas regel, openbaar on derwas uitzondering, deelt spr. niet. De be langen van het openbaar, zoowel als van het byzonder onderwys zal spr. onpartijdig voor staan. Patronaatsnitvoering Gisterenavond gaf de tooneelvereeniging „Vader Kolping" onderafdeellng van de St. Josephgezellen- vereeniging, eene uitvoering voor ouders en donateurs. De Weleerw. Heer Kap. de Ryk, opende dezen avond en heette allen welkom, in het byzonder den ZeerEerw. Heer Pastoor en den Burgemeester. Hierna voerde de tooneelvereeniging op „De Oceaanvlieger" een vrooiyk spel in 3 bedryven. Het stuk komt in het kort hierop neer: Een rentenier wilde bezigheid hebben en men had hem reeds meerdere voorstel len voor eventueele werkzaamheden gedaan, toen men op het idee kwam, hem over te halen Oceaanvlieger te worden en zoodoen de hem tot de glorie van het plaatsje Zwingendam te maken. Na veel bemoeienis sen van tal van personen, zou hy de Oce aan vlucht gaan aanvaarden, doch err'kwam by hem vrees op en hy kroop in zün reis koffer. Hierop stond evenwel zyn adres naar Schiphol en zyn bediende stuurde hem dezen reiskoffer na. Na een paar dagen kwam de koffer evenwel onbestelbaar te rug en de feesteiyke intocht van den Oceaanvlieger, omdat iedereen dacht dat hy in alle stilte was vertrokken, liep ten top. Het eindresultaat was dat hy, ondanks dat hy slechts van Amsterdam tot Zwingen- dam had gevlogen, toch door de Zwingen dammers werd gehuldigd als Oceaanvlie ten Het spel weri door de spelers zonder uit zondering voortieffeiyk gespeeld en de aan wezigen hebben er meerdere malen harteiyk om gelachen. Vervolgens werd door den heer P. L. van der Hulst verslag uitgebracht van het sparen door de Patronaatsjongens en St. Josephgezellen. Hieruit bleek, dat in 1929 in 913 beleg gingen een bedrag van f 1.523.64 was ge- spaard en in 52 keer een bedrag van f 951.71 was terugbetaald. Het jaar 1929 gaf dus een vermeerdering aan spaargelden van f 571.93, welk bedrag met het saldo van 1928 ad f 2869.47, een totaal bedrag van f 3441.40 aan spaargelden opleverden. J Van dit bedrag is f 3400.— belegd op de Coöperatieve Boerenleenbank, zoodat op 1 Januari 1930 in kas was f 41.40. Om de animo voor het sparen aan te wakkeren heeft het Kerkbestuur besloten om, evenals vorige jaren, aan een 8-tal jongens een spaarpremie uit te keeren en wel aan de navolgende; Jan Boere, Ant. Boere, Jan van den Nouland, Nico van Dam, Leo van der Lans, Jan van Dam, Daan Zoet en Jan Voorn. Spreker spoorde de ouders aan om hun kinderen tot het sparen aan te sporen en j vooral de leden van de St. Josephgezellen. I Vervolgens werd opgevoerd „Moppie als Kindermeid", een dolle klucht in één be- I dryf. Ook dit stuk werd vlot en goed ge- i speeld. Het Patronaatsgebouw zal dan ook he- den-(Donderdag) avond wel tot in den nok gevuld zijn met kunstlievende leden en pu bliek roept het welkom toe aan alle aanwezigen, in het byzonder aan den Weleerw. heer J. van Stralen, kapelaan van de St. Jozef pa rochie en spreekt er zijn spyt over uit, dat de vergadering niet beter bezocht is. Verder wenscht spr. de aanwezigen een gelukkig en gezegend jaar toe in hun huisgezinnen en zaken en hoopt dat 1930 ook een gelukkig jaar moge zyn voor de vereeniging. Daar de 1ste secretaris, de heer C. J. Ruig- rok, buitenslands vertoeft, worden de notulen van de vorige vergadering door den 2en se cretaris, den heer J. R. Zonneveld, gelezen en onveranderd vastgesteld. Door den heer W. H. Langeveld werd na mens de contröle-commissie verklaard, dat bij het laatstgehouden onderzoek kas en be scheiden van den penningmeester, den heer J. van Dyk, in de beste orde bevonden wa ren. De inkomsten hadden bedragen 270.40, de uitgaven 210.02, batig saldo 59.38. Spr. stelde voor, den penningmeester onder dank voor zyn accuraat beheer te déchar- geeren. Aldus werd besloten. Door den heer C. v. d. Klauw werd nu een zeer duidelijk verslag uitgebracht als afge vaardigde van het verhandelde op de Alge meene vergadering van de Kamer-Centrale te Leiden, waarvoor hij den dank van de vergadering oogstte. Ingekomen was een schrijven van een 10- tal leden om alinea 4 van artikel 4 van het Reglement te schrappen. Loor het bestuur was echter prae-advies gegeven om het niet te schrappen, maar tydelijk buiten werking te stellen. Nadat een uitvoerige discussie hierover was gevoerd, werd het prae-advies van het bestuur met algemeene stemmen aangenomen. Door den W.eerw.heer kapel. Jok(v. Stralen werd nu 'n zeer mooie rede gehouden, waar in de Eerw. spreker duidelijk aantoonde, dat het voor eiken Katholieken man of vrouw noodzakeiyk is lid te zijn van de Roomsch- Katholieke Kiesvereeniging. Daar, maar ook daar alleen, kan het belang van onze mooie, groote R. K. Staatsparty worden gediend. De Eerw. spreker wees op het feit, dat bij de laatstgehouden verkiezing voor de Tweede Kamer in deze gemeente 39 stemmen waren uitgebracht op de hjst der sociaal-democra ten en 2 op de communisten. Een waarschu wing voor ons om waakzaam te zijn in de toekomst. Nadat de Eerw. spreker op de toe standen gewezen had, welke er heerschen in verschillende landen, waar soms socialisti sche regeeringen aan het bewind zyn en de vredesgedachte, zooals zü reeds door Paus Benedictus XV was verklaard, meer in het byzonder had besproken, besloot Züneerw. met een mooie peroratie zyn in alle stilte en aandachtig aangehoorde, boeiende rede. Een luid applaus was wel een bewijs, dat de rede had ingeslagen en de voorzitter was ze ker alelr tolk, toen hy Z.eerw dank bracht voor hetgeen door hem naar voren was ge- j bracht. Medegedeeld werd nu, dat bij de gevoerde propaganda en huisbezoek, dat door het bestuur is gehouden, en waarby kaarten ter invulling werden aangeboden, een mooi suc ces is behaald. Tot nog toe werden pl.m. 150 nieuwe leden ingeschreven. Nu echter art. 4 buiten werking is gesteld, bestaat de gelegen heid om nog meerdere leden in te schryven en koestert het bestuur de verwachting, dat dit in vervulling zal gaan. By dc rondvraag werden nog eenige za ken van huishoudelijken aard besproken. Nadat de voorzitter ook naar genoegen had geantwoord, sloot hij, na allen bedankt te hebben voor de gezellige samenwerking, de vergadering met den Chr. groet. Genootschap van den Stillen Omgang Jaarvergadering op Zondag 26 Januari a.s., des avonds na het Lof, in de kleine zaal van het Patronaatsgebouw. Agenda: 1. Opening en notulen. 2. Jaar verslag van den secretaris. 3. Jaarverslag van den penningmeester. 4. Verkiezing'voor zitter, wegens bedanken van den heer v. d. Schinkel. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. Na de vergadering is er gelegenheid om contributie te betalen en nieuwe leden te doen inschryven. Besmettelijke ziekte In de week van 1218 Januari heeft zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgedaan. Werkloosheid Alhoewel wy tot nu toe, in tegenstelling met het vorige jaar, geen strengen winter gehad hebben, is de werk loosheid toch groot. De hier heerschende werkloosheid vindt voomameiyk haar oor zaak in de niet onbelangrijke ontslagen, die den laatsten tijd by de N.V. Bulb- Comp. te Vogelenzang hebben plaats gehad. In het najaar van 1929 zyn hier een 14- tal losse arbeiders ontslagen, voor kort 18 losse arbeiders, terwijl, vernemen wy, met 1 Maart a s. 15 vaste arbeiders in lossen dienst zullen komen. j We mogen dan ook den maatregel van het Gemeentebestuur van geluk achten, om de verbeteringswerkzaamheden aan de we- gen, hoe dringend noodzakeiyk deze ook indertyd reeds waren, te laten wachten tot de winter aangebroken zou zyn, zoodat aldus de vele werkloos geworden arbeiders nu vanwege de gemeentelyke werkverschaf- 1 fing aan 't werk gesteld kunnen worden drie dagen van elke week, terwyi gedurende de 1 resteerende werkdagen geteekend wordt en dus uit de bondskas wordt getrokken. R. K. Kiesvereeniging De R. K. Kies vereeniging „Recht en Orde" alhier, hield Dinsdagavond een algemeene vergadering in café „De Zwaan". Omstreeks half acht opende de voorzitter, de heer H. Langeveld, met den Chr. groet, Feestavond „Eensgezindheid" De be sturenbond Eensgezindheid gaf gister avond in „Zomerlust"- een avond voor haar leden en genoodigden. De voorzitter, de heer Vallentgoed, opent den avond en brengt dank aan zaal exploitant en leden voor organisatie van dezen avond. Als eerste treedt op de R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria", die ten gehoore brengt; 1. Alte Kameraden, 2. Ballet Egyptiën 3. 2 Hongaarsche dansen. De nummers werden goed uitgevoerd en getuigden van goede studie. Het dubbel gemengd kwartet onder lei ding van den heer H. J. Arisz, vertolkte Ave Verum, Omkranste boot en Frauer- gezang. Een goede vertolking vooral het laatste, wat groot succes oogstte. „Ons Genoegen" verscheen als derde op de planken en gaf het tooneelspel Kerst avond, wat zeer in den smaak viel. Het spel van den heer G. Boerman viel byzonder te loven. Het was een goede avond, die- meer be langstelling der leden verdiende. NED. R.K. VOLKSBOND Kring Velsen De leden worden uihgenoodigd tot by- woning van den eersten cursusavond, op Vrijdag 24 Januari 1930, in het Verenigings gebouw. Aldaar zal behandeld worden: de Ziektewet. Aller opkomst, zoowel van Dames als van Heeren, gewenscht. Handelsbelangen. In café Schoenmaker hield de Vereeniging van Marktkooplieden 1 „Handelsbelangen" Woensdagavond een zeer druk bezochte vergadering. De voorzitter, de heer J. P. Docter, heette de aanwezigen welkom, inzonderheid die le- - den, welke zich na de laatste vergadering hadden opgegeven. I Op deze eerste vergadering in 1930 wenscht spr. allen een voorspoedig jaar. Ook voor de kweekers hoopt de heer Doctor, dat 1930 beter mag zijn dan het vorige jaar, want als de teejt van groenten enz. wordt omge zet in een andere, zooals bloembollen, zal dit voor den handel een groot nadeel op leveren. Spr. moet zyn afkeuring uitspreken over één der leden, die een belangryk besluit der vergadering heeft genegeerd. Biedt dit lid zyn verontschuldiging niet aan, dan zal hij voor royement worden voorgedragen. De groei van de vereeniging is den laat sten tyd buitengewoon groot geweest, al moet spr. erkennen, dat de toetreding van allen niet vrijwillig is geweest. Tot zyn leed- j wezen moet spr. constateeren, dat sinds de vorige vergadering twee leden door den dood aan de vereeniging zyn ontvallen, n.l. de heeren van Dyk en Meyer. By de teraarde bestelling heeft het bestuur de vereeniging vertegenwoordigt. Met den wensch, dat ook deze vergadering weer mag bijdragen tot den bloei der ver eeniging, verklaart de heer Doctèr de verga dering voor geopend. Hierna las de secretaris, de heer Joh. Slo tenmaker, de notulen der vergadering van 4 December 1928, welke na een kleine opmer king onder dank werden goedgekeurd. Ingekomen stukken, In verband met een aan de veiling „Ken- nemerland" opgehouden partij groenten, wel ke partij, later door den aanvoerder was uit gevend, had het bestuur een schrijven gezon den aan de Directie van „Kennemerland". De Directeur had hierop geantwoord, dat deze kwestie hem buitengewoon had teleur gesteld, maar dat hU van meening is, dat hiertegen momenteel nog geen maatregelen zijn te nemen. Aan bedoelden persoon zal door het bestuur kennis worden gegeven, dat, zoo hy met deze pra.ktyken blijft voortgaan, de leden van „Handelsbelangen" van hem niet meer zul len koopen. De grossier Schuijt had aardappelen ge leverd aan particulieren, iets wat het regle ment verbiedt. De heer Schuyt heeft nu besloten, de hier op gemaakte winst in de kas van de ver eeniging te storten (Applaus). Van den heer Noveraz te Haarlem was bericht ingekomen, dat hy zyn benoeming tot eerelid der vereeniging dankbaar aanvaardt, onder dankzegging aan het in hem gestelde vertrouwen. Verder uit de heer Noveraz de beste wenschen voor den groei en bloei der organisatie. Vervolgens wordt overgegaan tot ballotage van een groot aantal nieuwe leden. Tegen toelating van enkelen komt verzet, daar dezen het beroep van groentenhandelaar als by- zaak uitoefenen. De heer Noveraz merkt op, dat de nu voor- gestelden altijd in den handel zyn geweest. De eenigste oplossing is, voortaan alleen hen toe te laten, die hun geheele bestaan in den handel vinden. De voorzitter meent, dat niet al te dras tisch moet worden opgetreden. Het bestuur zal de ingebrachte grieven ernstig onder de oogen zien. Na de ballotage zegt de voorzitter, dat „Handelsbelangen" nu 360 leden telt en hier door is geworden de grootste afdeeling van den Ned. Bond van Kleinhandelaren. Betaling aan de grossiers. t I De voorzitter zegt, dat de grossiers over het algemeen tevreden zyn over de wyze waarop nu de betalingen geschieden, hoewel er nog enkele leden zyn, die niet aan hun verplich- tingen voldoen. Sgr. hoopt, dat niemand op de zwarte lyst behoeft te worden geplaatst. Enkele aanwezigen vinden den termyn van een week tekort, daar het toch in den han- j del usance is, dat een maand crediet wordt j gegeven. De voorzitter zegt, dat de grossiers wei eenige soepelheid betrachten, maar er moet een grens zyn. Rondvraag. De heer Beers zou het op prys stellen, als voortaan de vergaderingen van „Han delsbelangen" werden bijgewoond door één of twee vertegenwoordigers der Tuidersorga- nisaties. De heer Noveraz maakt hiertegen bezwaar, daar op ie vergaderinger. in de meeste ge vallen zaken worden behandeld, waarmee de tuinders niets te maker hebben. 1 De voorzittei zegt dat de tuinders uit de verslagen in de bladen kunnen zien wat hier besproken is. Komen er speciale zaken aan de orde, dan is er voor een enkele maal geen bezwaar een vertegenwoordiger uit te noodi- gen, maar als regel gaat het niet. De heer Breukhoven keurt af, dat de ver eeniging is toegetreden tot den Bond van Kleinhandelaren, zonder dat de leden hierin zyn gekend, waartegen de voorzitter aanvoert, dat de vorige vergadering hiertoe heeft be sloten, voor dat de heer Breukhoven aanwe zig was. De heer Scholts vraagt, of de veilingen van Kluft en Tervoort en Gebr. Duyn, in het drukke seizoen niet voor meer personeel kun nen zorgen, opdat het lange wachten ver- 1 valt. De voorzitter zegt, dat het veilingwezen in j 1929 zoo slecht is geweest, dat er geen nieu we lasten kunnen worden opgelegd. I De heer v. d. Aar wenscht maatregelen tegen die conservenfabrieken die nog steeds aan particulieren, zooals pensions en hotels leveren. Over deze zaak zal het bestuur zich met de fabrieken verstaan. I Tenslotte dringt de heer Boon er op aan, meer aardappelen te betrekken van de land bouwers in den omtrek, daar deze „Handels belangen" altyd ter wille zyn. Dit laatste wordt door den voorzitter met warmte ondersteund. Hierna niets meer aan de orde zyndp, sluit de voorzitter met dank aan de opge komen leden, deze uitnemend geslaagde ver gadering. Tooneeluitvoering van „Het Biechtgeheim" Er staat het Roomsche publiek te IJmui- den-Oost weer eau zeer mooie avond te wachten. Door het N.V. Hollandsch Tooneel uit Am sterdam zal op Zondag a.s. in het Patro naatsgebouw opgevoerd worden het succes stuk „Het Biechtgeheim", een spel van plicht en opoffering van Dirk Janse. Dit stuk werd maanden achtereen met het grootste succes opgevoerd in den Plantage j Schouwburg te Amsterdam, en het is niet onaardig hier aan te halen wat daarover „De Tyd" schryft: „Een puik gespeeld, spannend volksstuk, dat de meeschen boeit. Een vertooning, waard om door honderden en honderden te worden bezocht. Voor zoo'n goede volksver- tooning geef ik meer dan voor als groote kunst zich aandienende humbug van het voornamere tooneel. De medespelenden ver dienen een volle zaal. De vertooning stond op een goed peil en met een gerust geweten kan ik haar voor heel de familie aanbeve len." De Maasbode schrijft overden inhoud van dit stuk als volgt: „De heer Dirk Janse heeft zich gewaagd aan een tooneelstuk. dat het zieleproces wil teekenen, dat zich afspeelt by een pries ter, die zyn eigen broeder onschuldig ziet veroordeelen tot het schavot, terwyi hij, die uit de Biecht den moordenaar kent; moet zwijgen. Janse heeft psychologisch juist ge voeld en zeer treffend den zwaren plicht geteekend, welke op den priester rust; hy heeft juist doen zien, dat een priester als mensch, als zoon en broeder, soms zwaar moet ïyden om zyn Heer en Meester, zijn God, die hem vóór alles moet gaan. En de vertolking? De totaal-indruk is gun stig, zeer gunstig zelfs. Daar de hoofdfiguur de Priester door zijn eminent en sterk door voeld spel het stuk draagt en opheft, moet het geheel slaven. De rol van de goede, doch om haar blindheid diep te beklagen moeder werd subliem vertolkt. Het geheel verdient een woord van 1 of en warme aanbeveling, èn om den inhoud èn om de vertolking." Gemeentelijke Speeltuin. Op 9 April 1929 sloten B. en W. krachtens machtiging van den Raad van 3 April tevoren met het Rijk een overeenkomst tot huur, met uitsluitende bestemming tot speelterrein, van een terrein aan de noordzyde van de Vis- schershaven, tusschen het spoorweg-empla cement en den weg van de Visschershaven naar de viaduct over den spoorweg te IJmui- den, tegen een huursom van f 200.per jaar. Aangezien echter dit speelterrein reeds spoedig te klein bleek, hebben B. en W. zich tot den Minister van Waterstaat gewend, met het verzoek een, naby de Visschershaven gelegen terrein, voor hetzelfde doel en onder geiyke voorwaarden, voof een huurprijs van f 100.per jaar mede in huur aan de ge meente af te staan. Blijkens van den ont vanger der registratie en domeinen te Zaan dam ontvangen schrijven ligt het in het voornemen van den Minister, aan dit ver zoek te voldoen, doch omdat dit laatste ter rein van ongeveer gelijke grootte is als het oorspronkelijke, eveneens een huursom te vorderen van f 200.per jaar. Hiertegen be staat by B. en W. geen bezwaar. Zij stellen mitsdien voor hen te machtigen, om met het Rijk een huurovereenkomst te sluiten voor het meerbedoelde terrein, van gelijken inhoud als de overeenkomst van 9 April 1929. en hun voor het plaatsen van een afscheiding om dit terrein een crediet toe te staan van f 250. STAAT VAN BESOMMINGEN van de heden aan den Ryksvischafslag aan gekomen Stoomtrawlers manden besomming 50 Derika 9 f 1600.— 200 Jacquelina Clasina f 3900.— 300 Hercules f 4400.— 280 Alma f 3600.— 55 Pan f 1800.— 55 Palias f 2000.— 60 Holland II f 1900.— 55 Holland 6 f 1500.— 65 Jeanne f 1800.— 65 Zeelandia f 1800.— 40 Patria f 1300.— 75 Hermina f 1800.— 60 Johanna Marie f 1600. 305 Christine Catherïna f 5000.— 280 Liesbeth Bettie f 4100.— 65 Caroline f 2400.— 75 Zeehond f 1800.— 75 Maria Elisabeth f 2600.— 70 Albatros f 2000.— Polarus f 2600.— Loggers K.W. 102 f 800.—; K.W. 8 f 110.—; K.W. 55 f 820.K.W. 19 f 1150.—; K.W. 43 f 305.—; K.W. 96 f 830.—; Sch. 116 f 1030.—; VI. 132 f 680.—. IJMUIDEN, 23 Januari 1930 Tarbot 2.00—1.60 per K.G. Griet 80.—42. per 50 K.G. Tong 2.40—1.30 per K.G. Groote Schol 32.-26. per 50 K.G. Middel Schol 37.-28. per 50 K.G. Zet Schol 46.-36. per 50 K.G. Kleine Schol 38.—14. per 50 K.G. Bot 20.—9. per 50 K.G. Schar 20.3.50 per 50 K.G. Tongschar 76.66. per 50 K.G. Rog 4731. per 20 stuks. Vleet 12.4.70 per stuk. Pieterman en Poon 15.12. per 50 K.G. Groote Schelvisch 63.57. per 50 K.G. Middel Schelvisch 59.48. per 50 K.G. KI. midd. Schelvisch 45.34. per 50 K.G. Kleine Schelvisch 35.-11. per 50 K.G. Kabeljauw f)8.42. per 125 K.G. Gullen 23.17. per 50 K.G. Leng 5.201.80 per stuk. Heilbot 1.70—1.30 per K.G. Wyting 104.20 per 50 K.G. Koolvisch 1.30—1.12 per stuk. Steur 38 K.G. 100. Er worden wel eens, en soms terecht, aan merkingen gemaakt op de wyze van werken door tante „Pos". De eeriykheid gebiedt echter ook, dat men alle recht laat wedervaren aan de goede dingen, welke de Posteryen tot stand bren- eng en met name valt toe te juichen de ver betering, welke in den postdienst voor Haarlem-Noord zal worden aangebracht. Het voormalig Schoten, dat thans op zyn grondgebied ongeveer 675 perceelen telt, verliest meer en meer het karakter van plat telandsgemeente en dus moet ook in de be hoeften op een andere wyze worden voor zien. In verband hiermede zal het aantal postbestellingen van 2 op 3 gebracht wor den. Dit geldt niet voor 19 woningen, die nog te veraf in het land gelegen zijn en waarvoor twee bestellingen uitgevoerd zullen wor den. De bussen zullen voortaan viermaal per dag geledigd worden, n.l. om 8, 1, 4 en 8.25 uur.» Ook ligt het in de bedoeling, het post station om te zetten in een postagentschap. Zoo lang dit nog niet het geval is, zou de uitbetaling van postwissels eigenlyk moeten geschieden aan het kantoor, doch om belang hebbenden te gerieven, zal men nog gewoon doorgaan, met de postwissels aan de wonin gen uit te betalen. Deze verbeteringen, die ongetwyfeld met ingenomenheid begroet zullen worden, treden in werking op Maandag 27 Januari a.s. Gisterochtend is een luxe-auto tegen de klap van de groote pont, over het Noord- zeekanael, te Velsen, gereden. Door welk oor zaak ls niet bekend; vermoedelyk had de auto een te snelle vaart. Het gevolg was, dat de auto met de vooras over de klap kwam te hangen. Deze wordt tegenwoordig, behalve door stoomdruk, ook nog door een stevige ketting opgehouden; de ketting bezweek niet, zoodat de auto bleef hangen in haar netelige positie. Toen de pont aan den steiger aan de over- zyde arriveerde, liet men de klap op de nor male wyze zakken, waarna de auto weer „op vier beenen" stond en vertrekken kon. Een ongeval, dat dus heel gelukkig is af geloopen. Valsche inlichtingen in faillissement. De Haarlemsche rechtbank sprak heden morgen de 43-jarige winkelier L. H. te IJmui" den, die aan de curatrice in zyn faillissement valsche inlichtingen zou hebben verschaft, vry. De officier van Justitie had 14 dagen ge leden 8 maanden gevangenistraf geëischt. Mr. Dr. A. F, A. Scheur» vroeg vryspraak. GROENTEMARKT HAARLEM HAARLEM, 22 Jan. 1930 Appelen 7—45 per K.G.; Peren 690 per K.G.; Bloem kool 1024 per stuk; Roode kool 412 Pe' stuk; Gele kool 616 per stuk; Groene kool 38 per stuk; Boerekool 1745 per kist, AncUjvie 902.00 per kist; Spruiten 1.75— 2.50 per kist; Brusseisch lof 1213 per K".G.t Knakpeen 79 per K.G.; Veldsla 4462 pe* K.G.; Knolselderij 310 per stuk; Selderij 415 per bos; Pieterselie 5—20 per fx®ï Prei 4—18 per bos. BEVERWIJK 22 Jan. Trekbollenvelling Centrum". Sir William Copland I f 5 f 7.50; idem II f 4—5: Sir William Pitt 1 8—15; idem II f 6—10; Victoire d'Oüvier» I f 714; idem II f 611; Prins van Oosten- ryk f 58; Rose la reine f 46.50; idem met boi f 46: Frederik Moore f 46; Herman Schlegel f 46; La Reine f 34; idem met ooi f 24; Couronne d'Or I f 58; idem 1 56.50 idem met bol f 57; Salvator ros» f 6; Diana I 24; Narcis: Golden Spur f 3 f 6; idem Sewantus f 24; div HyacintheB f 48, alles per 100; Amerylis. per kelK f 0.20—0.22; blauwe druifjes f 0.12—0.27; div. stektulpen f 0 400.90, per bos. VISCHMARKT ENKHUIZEN, 22 Jan. 1930 Aangevoerd door 49 vaartuigen 116 tal reepharing 5.4" tot 8 per tal. De vangst varieerde van een half tot 5 tal per vaartuig. 1 span kuilvisschers bracht aan 1 t»J kuilharing 7.45 per tal. BFEMSTER, PURMEREND EN OM STREKEN. 22 Jan. Blauwe aardappelen 80 tot 95 ct. per 25 K.g„ Witlof f 2—f 12 per 100 Kg., Bloemkool f 2f 14 per 100 stuks, Roode kool f f.10f 9.40 per 100 stuks. Wit te kooi f 1.30—f 2.50 per 100 stuks, Savoy» kooi f 1.60f 9.80 per 100 stuks, Spruitkool f 0.50f 2 per 15 Kg., Boerenkool 2070 ct. per kist. Andyvie f 2f 2.20 per 100 knop. Wortelen 4560 cent per zak, uien 1848 cent per 25 K.g., idem drielingen 1625 ct. per 25 Kg., idem nep 48 ct. per 25 Kg.» Prei f 2.80f 10.40 per 100 bos. Appelen: Brabantsche Bellefleur f 4f 13 per 100 Kg-, Zoete Bellefleur f 6—f 13 per 100 Kg.. Bram- ley Seedling f 6f 11 per 100 Kg., Present van Engeland f 25 per 100 Kg., Reinette, goud t 6—f 25 per 100 Kg., Peren: Winter- jannen f 2.50f 11 per 100 Kg. AMSTERDAM. 22 Januari. - Heden wa ren de aardappelenpryzen onveranderd. Aanvoer 1 lading, 900 H.L. NIEUW-VENNEP, 22 Jan. 1930 Eieren- veiling E. N. V. Hotel J. de groot Nieuw- Vennep Aanvoer 9800 eieren 9400 Kipeieren 5.307.40 per 100; 400 eend- eieren 6.506.80 per 100; kippen 1.10— 2.75 per stuk; hanen 1.652.10 per stuk» appelen 5 cent per pond. Handel vlug. AMSTERDDAM, 23 Januari. Aardappelprij zen. Pryzen heden onveranderd. Geen aan voer. SCHAGEN, 23 Januari. Veemarkt. Aange voerd: 18 paarden 200400, 5 magere gel- dekoeien 170—280, 54 vette idem 240—400, 2 kalfkoeien 300340, 40 nuchtere kalveren 12—16, 193 overhouders 25—36, 6 bokken en geiten 517, 14 magere varkens 38— 44, 30 vette varkens per k.g. 7478 ct., 160 biggen 22—32, 3 konynen 0.75—2.75, 74 kippen 1.503, alles per stuk; 62 k.g. boter 1.95—2 per k.g.; 5 graskalveren 70—110, eenden 0.50—1.50, per stuk. (Niet officieel) 452ste STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. 4e Lilst Trekking van Donderdag 23 Januari 1930- Hooge Prijzen: 1618 10000 3778. 5447, 9358, 13250. 14962 elk 100a S1SS. 11721, 13261 eik 400. 7948, 8229 12076 elk ƒ200. 1076, 1988, 2273 5503. 7821. 18139 elk 100. 37 235 485 562 655 1511 1832 2104 2178 2232 2777 2853 2991 3166 3402 3769 3890 4157 4407 4598 (959 4979 5192 5590 5608 1307 6340 6454 6525 6531 5818 7141 7279 7294 7700 8688 8701 8830 8837 9277 9749 9839 10124 10280 10283 10486 10504 10536 10538 10628 11007 11030 11086 11366 11466 117S4 11815 12004 12131 12144 12161 12801 12821 12974 13008 13130 13521 13567 13675 13692 13698 14366 14397 14417 14425 14657 15680 15870 16103 16238 16250 16675 16676 16706 16737 16949 17546 17605 17903 18029 18064 18581 18711 18S55 I9JS4 19006 19127 19398 1950S 19931 29019 20499 20600 20704 20776 20852 2» 737 1127 2311 2534 3561 3625 77 179 205 388 412 427 626 637 648 908 969 1053 1222 1256 ,279 1593 1601 1618 1824 1831 1892 2314 2347 2371 2647 2778 2780 3303 3482 349S 3654 3675 3719 3788 3806 3816 3955 4010 4054 4257 4314 4448 4/66 4797 4846 5109 5232 5237 5495 550C 5519 5878 5892 5909 6051 6060 6132 6(32 6452 6530 681.3 6835 6883 7177 7184 7363 7560 7583 7658 7883 7953 7975 8177 8189 8271 8425 8452 8469 8657 8725 8752 (Niet officieel) NIETEN: 218 317 437 453 686 789 1702 1703 1997 2093 2405 2488 2974 3048 3505 3529 3729 3747 3866 3905 4622 5672 5929 6184 6628 8544 9169 9211 9212 9293 9296 9512 9588 9590 9600 9655 9845 9899 9923 9946 9986 10165 10185 10233 10270 10297 10353 10393 10447 10466 10477 10672 10707 10740 10752 10789 ''O'S 11068 11107 11246 11333 11547 11558 11611 11625 11685 11791 11795 11805 11820 11979 12170 12268 12335 12358 12363 12467 12484 12504 1253? 12668 12784 12787 12788 12883 12890 13041 13046 13047 13071 13079 13195 13765 13788 13404 13412 13»65 1.3684 13828 13871 13881 1^018 J4086 14112 14123 14163 14280 14291 14313 14337 14340 14414 14504 14582 14606 14625 14906 14939 14969 15096 15114 15278 I530S 15325 15355 15415 15601 15642 15646 15665 15709 15874 15898 15935 15960 15967 16116 16123 16175 16180 16213 16266 16295 16333 16344 16456 f6540 16667 16690 16730 16780 17027 17114 17115 17124 17147 17323 17388 17403 17422 17432 17732 177,36 17779 17800 17831 17976 17982 18056 18077 18120 18319 18336 18348 18492 1S515 18617 18630 18655 18748 18761 18999 190~(. 19048 19104 19118 19271 19797 1936, i9408 19434 1960S I960" 1961 19622 1965,3 19791 19863 19940 19973 19991 20123 20127 20138 20141 20153 20493 20555 2056 20660 20669 26780 20801 20940 20953. Verbetering: 2535 m.z_ 70 W.ü, 12679. 345 503 848 1094 1470 17.32 2193 2497 3224 3571 3779 3907 4234 4632 4970 5350 5683 5968 6190 6763 7034 7480 7814 8124 8365 8551 8934 9346 9670 10029 10311 10523 10825 11435 11692 12087 12.398 12670 12898 13118 13457 13829 4221 14342 14646 15186 15446 15787 16060 16217 16497 16870 17150 17593 17849 18122 18578 18798 19139 19443 19718 26089 20333 20686 1440 2672 8667 949f 10422 10947 11767 12585 13497 15113 16ï\l 17347 1S573 [9.382 20250 575 S 849 ,fs4 1189 J1% 1483 J fl 3578 36 3921 4247 4633 4954 5427 5789 5980 6325 6810 7059 7519 7822 8143 8401 8597 8965 9429 2825 3941 425® 4637 501' 5454 5553 60ft' 622/ 6811 71 !t 15*1 8169 8423 $6-* 9036 9451 9714 972 10322 033 10639 lO^fs 10545 098, 11484 Jjijg 11725 2,08 2423 12424 '«„j 126?5 274 12943 3°$ 13523 l||g2 13948 ,4249 14229 4; g 14349 f?* 14656 <255 15487 <826 15800 16094 <244 162.8 6533 16530 6987 16931 17187 Lj 17640 76 1 17937 830' 18230 8 ,o 15579 8 ó3 18907 S9,o 19172 \Z5g 19546 7S6 20093 gg f 70: '2ö7?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 2