UIT DEN GEMEENTERAAD Stadsnieuws GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK Maria Stichting TWEEDE BLAD DONDERDAG 23 JANUARI 1930 BLADZIJDE 1 lederen middag van 2-3 uur Polikliniek In de Magelbanstraat DE SCHADELOOSSTELLING TUSSCHEN HAARLEM EN HEEMSTEDE De tusschen Haarlem en Heemstede bereikte overeenstemming VOOR DEN KANTONRECHTER De begrooting goedgekeurd Verlichting van het uurwerk van den Wijker-toren Geen ver hooging van het aantal opcenten op de vermo gensbelasting Verbouwing van het politie bureau Maatregelen tegen drankmisbruik. Het advies Van B. en W. aangehouden De heer Eijking contra den voorzitter. Een ernstig incident Voorlezing van een politie-rapport over den heer Eijking. Een aardig debat heeft de gemeenteraad i schetste. Hij mocht den huidigen toestand gisterenmiddag gevoerd over het voorstel I in Haarlem perfect noemen, maar anderen om het Burgerlijk Armbestuur te hervormen tot een Dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon. Het duurde eenige uren, maar ver veelde zelden, omdat bijna alle sprekers de discussies op een behoorlijk hoog peil hielden. Zat er voor de sociaal-democraten aan dit Voorstel een principieele kant, voor de an dere raadsleden was dit niet zoceeer het geval. Want zooals het reeds in dit blad werd geschreven, kan het immers zeer wel gewenscht zijn, dat in een stad, waar de armenzorg een grooten omvang aanneemt, een Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon in te stellen voor de armen, die zich rechtstreeks tot de gemeente wenden om steun. De rechtsche raadsleden hadden bij dit voorstel dus uitsluitend de vraag te be antwoorden of dit voor Haarlem nu reeds het geval is. Hun antwoord was ontkennend. Dat zij daarbij natuurlijk hun tegenzsn voor alles, wat naar overheidsbemoeiing hadden het voor hem gedaan en hij stelde terecht de vraag: waarom zullen wij een sprong in het duister doen; door nu een dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te stichten? De heer Joosten mengde zich in het debat en sprak over verbetering van de armenwet, maar bleek de wet niet te hebben gelezen en de heer Slingenberg, die het standpunt van de meerderheid van B. en W. verdedigde, is maar zelden zoo slap geweest als gisteren middag. De wethouder van Financiën, die toch anders heusch geen doetje is, bezweek onder het goed gericht roffelvuur van den heer Keesen. De Vrijheidsbond slaagde er gistermiddag in, de spanning gaande te houden. Het hing van hen in hoofdzaak af of het voorstel tot reorganisatie zou worden aangenomen of niet. Eerst verklaarde de heer Loosjes, dat zijn fractie voor het voorstel zou stemmen mits de zorg voor onvolwaardige arbeids- w.»wwt w - mii/O uc ov/ig vvAii wuvwtnoaiuABV «iwvivw- zweemt, niet geheel konden en behoefden krachten niet onder den Dienst zou worden weg te doezelen, ligt voor de hand. gebracht. Toen de heer Reinalda ten dezen Zij hebben dan ook met kracht van argu- I geen toezeggingen deed, verzekerde hij de menten getracht de Haarlemsche stadsarmen J stem zijner fractie aan de tegenpartij, ter- aan de ambtenarij te onttrekken. j wy] tenslotte het voorstel van den heer Boes Afkeer uitspreken voor het ambtenaren- j zijn uefde kreeg. Systeem, waarmede de socialisten onze sa- Wy krijgen het debat nu weer terug in menleving gelukkig hopen te maken, wil den Raad ajs B. en W. met uitgewerkte voorstellen komen. De Haarlemsche armen hebben nog kans, dat het Burgerlijk Armbe stuur behouden blijft. intusschen niet zeggen wij stellen er prijs op, dit even te verklaren dat alle amb tenaren hartelooze menschen zijn. Maar ambtenaren zijn gebonden door hun instruc ties en verordeningen en, hoewel niet zoo bedoeld, de heer mr. Slingenberg was meer dan duidelijk toen hij als een voerdeel van de reorganisatie naar voren bracht, dat B. en W. uiteindelijk zullen hebben te be- oordeelen of een ambtenaar ziin plicht zal hebben gedaan. Nu zijn het de leden van het Burgerlijk Armbestuur, die een beslis sing nemen; dan zullen B. en W. in laat ste instantie beslissen en op hun beslissin gen oefent de raad controle uit. Het is ons opgevallen, dat er zoo weinig argumenten aangevoerd zijn vóór de omzet ting van het Armbestuur in een Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Het be staande Armbestuur werd als om strijd door alle partijen geprezen en niemand ontleende aan zijn gesties een motief om verandering te bepleiten. De eenige reden voor de socialistische leden was het een beginselkwestie scheen de wensch te zijn, meer zeggenschap voor het gemeentebestuur over de besteding van het half millioen gul den subsidie, die de gemeente aan het B. A. uitbetaalt. Maar het bleek wel afdoende, dat er moeilijk meer controle kan worden uitgeoefend dan nu reeds het geval is. En zoo hebben <^e rechtsche raadsleden dankbaar de gelegenheid aangegrepen om het socialistische stelsel van overheidsbe moeiing te hekelen. Hier zou dat doorgevoerd worden zonder dat er eenige dwingende reden voor was; zou men een bestaanden goeden toestand veranderen om, zooals de heer Heerkens Thijssen het noemde, een sprong in het duister te doen. Het pleit is gistermiddag onbeslist geble ven, want B. en W. zijn middels een voorstel van den heer Boes met 18 tegen 21 stemmen uitgenoodigd met nader uitge werkte voorstellen te komen. Alvorens tot instelling van een Dienst voer Maatschap pelijk Hulpbetoon te besluiten, wenschen de raadsleden, die de beslissing in handen hadden de Vrijheidsbonders en eenige vrljz.-dem. raadsleden eerst t» weten wat er onder den nieuwen dienst gebracht zal worden. En hebben wij den gsdachtengang van de heeren goed begrepen, dan wenschen zij hem weinig meer toe te vertrouwen dan de taak, die nu aan het Burgerlijk Armbe stuur is opgedragen. Met nadruk verklaarde de heer Loosjes en hij maakte er het vóórstemmen van zijn fractie van afhan kelijk dat met name de zorg voor onvol waardige arbeiders, zwakzinnigen, blinden enz. niet aan den Dienst mag worden toe vertrouwd. De heer Reinalda opende de be sprekingen met een door allen met aan dacht gevolgd betoog. Hij begon met zich bij voorbaat los te maken van de toelich ting op zijn eigen voorstel en zich te refe- reeren aan het voorstel van B. en W., dat alleen een principe-besluit inhield. Dat was niet onhandig, want de Vrijheidsbonders waren niet voor het voorstel zooals dat door de sociaal-democraten wasingediend, maar de heer Wolzak liet niet na op deze zwakke stee in het pleidooi van den heer Reinalda den nadruk te leggen en hem te verwijten, dat hij zijn eigen voorstel ondermijnde, want dat het voorstel van de S. D. A. P. geen zin meer had als niet vast kwam te staan wat er onder den Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon zou worden §e- De overige agendapunten hadden weinig stof tot spreken opgeleverd. De raad nam een voorstel aan om een geldleening, groot vijf millioen, te sluiten. Bij een voorstel om grond aan de Jan Gij zen vaart te koopen, werd een minder fraaie geschiedenis vertoond. Het is bekend dat de heer Wolff wel eens zijn stem heeft laten hooren tegen te hooge grondprijzen, die Haarlem betaalt. Nu ging het om grond, die den heer Wolff toebehoort en daarvan maakte de heer Reinalda gebruik om te spre ken voor dezen verkoop van een brandschat ten der gemeente. De heer Van Liemt ont stak daarover in toom en toonde aan. dat grond, die minder gunstig gelegen was, duur der verkocht is en tevens, dat de heer Wolff niets liever wenscht, dan dat de gemeente van den koon afziet, omdat hij veel gunsti ger aanbiedingen heeft. De heer Wolff was allen tot verkoop bereid om den bouw van huizen voor groote gezinnen te bevorderen. De heer Van Liemt noemde het optreden van den heer Reinalda een ongepaste wraakne ming. Ondeugende tongen opperden de ver onderstelling. dat het een poging was om den bouw van groote gezinswoningen tegen te houden. Een schilderachtige foto van de Magelhan straat, genomen aan boord van een groot Amerikaansch oorlogsschip tijdens de doorvaart door de beroemde zee-engte Voorts zal nog ten aanzien van de woning bouwverenigingen advies gegeven worden aan den Minister, die daarna een besluit zal moeten nemen. Wat de schadevergoeding van 2 millioen betreft, zal onder goedkeuring van de Kroon een bedrag door Ged. Staten worden vastgesteld. Deze beide aangelegen heden zullen, gelijk gemeld, door Ged. Sta ten niet in een openbare vergadering, maar binnenkamers worden behandeld. Openbare zitting van Gedeputeerde Staten Gistliddag om 1 uur hebben Gedeputeei de Staten een openbare zitting gehouden ter behandeling van de schadeloosstellingen van Haarlem aan Heemstede ingevolge art. 19 la, lc en lb van de Annexatiewet, betref fende de overneming van gemeentebedrijven, openbare werken, wegen en ander gemeente- bezit en winstderving uit de bedrijven. Deze formeele zitting diende om de tus schen de gemeentebesturen verkregen over eenstemming vast te leggen. De gemeentebesturen van Haarlem en j Heemstede waren vertegenwoordigd doo: j hun wethouders van financiën, respectieve- lijk mr. Slingenberg en jhr. van de Poll. Jhr. mr. dr. A. RÖELL deed mededeeling van de gevoerde onderhandelingen, welke ge!-id hadden tot het volgend accoord: De gemeente Haarlem verklaart zich be reid de door haar ingevolge de An- rrnexatiewet 1927 aan de gemeente Heemstede bracht. Dat de heer zak goed zag blee/c t betaien schadeloosstelling voor zoover be- later, toen slechts het vorstel-Boes don trpft artikel 19 als volgt te%egelen: voorstanders redding kon brengen. De heer urt lg la (behaive voor de bedrtjven) Reinalda legde ook niet te veel nadruk op 648.151.39. het feit, dat de s- d® inst.ei1i" 1 art. 19, la (voor wat betreft het gasbe- ling van een Dienst voor Maatschappen dj.yf) f Hulpbetoon een beetje wilde verove- art 19 la (voor wat betreft het electrici an voor de overheidsbcmoeMig, maar ging teitsbedrijf) f 107.953.32 minus f 2.307.75, in den breede na, dat de gemeente door de 105.645.57. instelling van een Dienst voor M. H. meer art lg la (yoor wat betreft het water- volledige zeggenschap zou krijgen over de ieldlngbedrijf) f 80.548.51. gelden die het Burgerlijk Armbestuur art lg_ lb (bedrijfsschade) gedurende 10 uit de gemeentekas ontvangt. Een som van achtereenvolgende jaren jaarlijks te betalen ruim een half millioen per jaar. Dat bleek (voor bet eerst 12 maanden na het tijdstip het argument, waarmede de leden van den waarop de verkleinde gemeente de levering Vrijheidsbond zich het best Konden vereenl- van gaS| eiectr. stroom resp water neeft ge- gen. Als voordeel van zijn voorstel noemde staakt)voor gasbedrijf f 44.659.59; voor de heer Reir Vda nog de mogelijkheid van electr bedrjjf f 20.053.78; voor waterl. bedrijf samenwerking en centralisatie van verschil- f 9 720.i6. HET STEMPELEN VAN DE KAAS Moet het Kaasbesluit herzien worden? Gistermorgen stond voor den kanton rechte: terecht G. U. v. M., handelaar ir koloniale waren en comestibles. Deze had op 2 December in zijn winkel op den Kruis ig een partij kaas in voorraad gehad, zon der de vereischte stempeling, voorgeschre ven in artikel 2 van het Kaasbesluit. Verdachte bekende aan het hem ten last: gelegde schuldig te zijn. Hij voerde tot zijn verontschuldiging aan, dat het stempelen van de kaas niet altijd mogelijk is, daar dc kaas soms transpiree.t; de stempelinkt gas' dan Invloeien zoodat de kaas een onoogl aanzien krijgt. De keurmeester, de heer Hoefnagel we nu gehoord. Deze verklaarde, dat hij ver dachte eenige keeren gewaarschuwd had. II had den indruk, dat verdachte een beet onwillig was. Getuige erkende echter, da het soms moeilijk is. om de kaas te stempc len. De kantonrechter' Waarom stempelt mei de kaas niet in de fabriek? Getuige: Dit zou moeilijk gaan, want al or schimmel op de kaas komt en deze e' afgeschrapt moet worden, zou ook het stern- nel er afgaan. De ambtenaar van het O.M.: Zijn de fa brikanten strafbaar, als ze de kaas niet stempelen? Getuige verklaart, dat alleen de verkoo- 'er verplicht is de kaas te stempelen. Gehoord werd nu de 52-jarige B., directeur an dr kaasfabriek te Amsterdam. Deze weidde 'n weinig uit over de moeilijkheden die het stempelen van kaas opleveren. Volgens getuige Hoefnagel echter houden de meeste winkeliers zich wel aan het voor schrift maar deze verdachte heeft het na herhaalde waarschuwingen niet gedaan, zoo dat preses verbaal moest worden opgemaakt. De ambtenaar van het O.M. eischte f 15 boete of 15 dagen hechtenis, met verbeurd- ■'erklarinc van de in beslaggenomen kaas. De verdediger Mi. A. H. J. Meerens, was van meening, dat als de kleinhandel inder daad moeilijkheden ondervindt van het -tempelen van kaas het kaasbesluit moet herzien worden- en dit was om verschillende redenen gewenscht. Bovendien is de tech niek nog niet in staat geweest, om een be- naald soort inkt uit te vinden, welke niet uit vloeide. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f 5 boete te vervangen door 5 dagen '-echtenis. Verdachte stond ook nog terecht wegens et feit dat hij in zijn winkel kaneel, witte en zwarte peper en kruidnagelen in bakken had opgeborgen, waarboven de naam van het artikel niet stond vermeld. Het O.M. eischte 4 maal een geldboete van 2 of 4 maal twee dagen hechtenis De uitspraai was conform. Nog stond v°rdaclite terecht, omdat hij in n winkel eenige meelartik^en in bakken 'rad opgeborgen, waarboven de naam van 't artikel niet stond vermeld. Het O.M eischte een geldboete van 3 maal t 2 te vervangen door 3 maal twee dagen -echtenis De uitspraak was conform. lende diensten, aie nu gescheiden zijn. Nog daargelaten, dat deze samenwerking ook bjj de bestaande organisatie op uitmun tende wijze te verkrijgen is, antwoordde de heer Klem in een vlot en geestig speechie, dat centralisatie in een delicate zaak als"" de armenzorg, nu juist geen voordeel is en dal h\] veel meer voelde voor decentralisatie, zooals die nu op zoo gelukkige v. ijze wordt toegepast in de verzorging van de huis zit tende armen, in de blindenzorg, de zorg voor zieken enz. Naar deze wijze van zien faalde echter de heer Reinalda absoluut toen hij de noodzakelijkheid van een reorga nisatie voor Haarlem moest aantoonen. Hij oordeelde zelf en wij teekenden uit zijn mond de verklaring op, dat op den duur Haarlem te groot zou worden voor het B. A„ en dan een Dienst voor M. H. noodig zou hebben. Waarom met de instelling dan maar niet gewacht, zoo zou men zich terecht kun nen afvragen, en zoolang nog de armen van Haarlem laten profiteeren van het ook door den heer Reinalda zoo hoce geprezen per soonlijk contact, dat de leden van het B. A. met de bedeelden hebben? De lengte van dit overzicht zou echter te groot worden als wij alle argumenten die in het debat zijn gebracht gingen her halen en wij verwijden daarom naar het Verslag. De heer Klein hekelde in een vlot en gees- i tig speechje o.m. den ongunstigen toestand Van de armen als zij afhankelijk zullen wor-1 den van rapporten, rapporten, die heel dik- Wijis achter de feiten aanloopen. Ook de heer Wolzak bracht krachtige argumenten naar voren, terwijl de heer Heerkens Thijssen in een uitmuntend betoog niet alleen uitbundig het werk van het B. A. prees, maar ook de hioeiljjke taak van den armenbeüeelei art. 19, lb (uitvoering van noodzakelijke werken in electr. bedrijf) f 15.586.77. art. 19, lc. f 85.749.40%. u,: - --U .1 DEN BERG en VAN DE POLL verklaard hadden, dat hun gemeen tebesturen deze regeling goedkeuren, dankte 'hr. RÖELL voor de wijze, warop men tot overeenstemming is gekomen. De heer SLINGENBERG dankte voor de aangename wijze van behandeling en voegde traan toe, dat het gemeentebestuur van Haarlem het betreurt, dat een ontijdige me dedeeling in de pers (bedoeld is in het „Haar lem's Dagblad." Red. N. Hrl. Crt.) is ver- -chenen. Deze mededeeling is te wijten aan een indiscretie en spr. is ervan overtuigd, dat zij niet van de zijde van Haarlem afkomstig is. Speciaal legt spr. er den nadruk op, dat onjuist is de mededeeling, dat Haarlem zijn medewerking afhankelijk heeft gesteld van een extra-uitkeerlng uit het gemeentefonds. De heer KOOIMAN: Onjuist en onvol ledig. Jhr. RÖELL: Zooals altijd in de krant. Jhr. VAN DE POLL dankte eveneens voor de prettige wijze van behandeling. Wat de berichtgeving betreft, meende spr persoonlijk, dat die berichten bijna altijd ver- ':eerd worden vastgesteld, als er geen offlciee' ■omrr.vniqué komt. Ten slotte merkte spr. op lat die openbaarmaking aan de zaak geer -cd heeft gedaan. A ri» "-si-ten Nu op bovengenoemde punten overeen stemming is verkregen, blijft nog ter nadere onderhandeling over de door Haarlem aan Heemstede te betalen schadevergoeding, waarvoor in de Annexatiewet van 1927 een maximumbedrag is vastgesteld van 2 mil lioen. Gisterenavond werd de vergadering van len gemeenteraad voortgezet, onder voorzit terschap van den Burgemester. De raad was voltallig. Voortgegaan wordt met de behandeling an de gemeentebegrooting. Openbare Werken Bij dit hoofdstuk komt aan de orde het erzoek van de begrootingscommissie, om laatregelen te willen treffen voor de ver- cht'ng van het uurwerk van den Wüker- toren, door het aanbrengen van verlichte 'ijzers. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. hierover reeds doende zijn gewest. Te zijner tijd zullen mededeelingen worden gedaan. B. en W. hebben b.v. het verlichte uurwerk -an den toren van de R. K. kerkte Driehuis dat heel mooi is, bezichtigd. Deze methode 's echter nogal duur. De directeur der licht— bedrijven -chat de kosten van verlichting van 'iet uurwerk aan den toren van het raad- -uis op f 680 en van het uurwerk aan den -'iikertoren op f 1430. Bij den post: kosten van een uitgewerkt dvies omtrent de riooiwaterafvoer voor Be- erwijk en Wijk aan Zee en Duin, vraagt 1e heer MATERS, welke de opdracht za' zijn, welke B. en W. aan het adviesbureau zullen geven. Spr. heeft zijn steun gegeven aan een bedrag voor het ontwerpen van een uitbreidingsplan. Dat zal hij niet meer doen want 't heeft geen practische beteekenis voor de gemeente. Daarom wil spr. weten welke opdracht B. en W. geven, anders geeft men het geld weer uit aan iets, waaraan men niets heeft. De VOORZITTER kan alles wel uiteenzet ten. Spr. adviseert het bedrag onder „onvoor- •ien" te ramen. De heer GROOT zegt, dat de heer Maters 'e zaak verwart. Het gaat om de vervuiling an de haven te voorkomen. Wijk aan Duin ■loèt rioleering hebben en de loozing daarvar *aat door Beverwijk. Hiervoor moet een op- sing worden gezocht. Voorts merkt spr. op dat de gemeent- anneer het een bepaald zielental heeft •erplicht ls, een uitbreidingsplan te maken. De VOORZITTER is bereid om de stuk- ten ter bestudeering aan de raadsleden over te leggen. Beslot |i wordt den post onder „onvoor zien" te brengen. Bij den post: opbrengst van den verkoop van klei, vraagt de heer Eijking of het be drag van f 85 reeds door den gemeente- architect is aangezuiverd. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. Onderwijs Bij dit hoofdstuk zegt de heer VISSER, dat er door een groot aantal ouders geklaagd vordt, dat het aantal kinderen per klas te -root is. Spr. vestigt hierop de aandacht. De VOORZITTER antwoordt het hiermee -ens te zijn. doch de zuinigheid gebiedt hier verder te gaan dan het maximum 42. Spr.'s hoop is gevestigd op het volgend jaar. Bij den post: verwarming der scholen, -raagt de heer GROOT, of B. en W. aan den directeur der bedrijven willen verzoeken, het -as voor verwarming der scholen goedkooper i verstrekken. De VOORZITTER antwoordt, dat de be- 'rijven hier bezwaar tegen hebben. Spr. zal '-et nog eens behandelen. De post: aan'cbrffing van leermiddelen vordt met f 350 verhoogd. De heer GROOT verklaart zich tegen de hjdrage aan de particuliere onderwijsinrich- •mg ,,'t Kopje," te Bloemendaal. Ook de heer VISSER verklaart zich tegen dezen post. Belastingen Bij dit hoofdstuk komt aan de orde het voorstel van de heeren Visser en Groot, om de opcenten op de Vermogensbelasting met ">0 te verhoogen en te brengen op 100. De heer VISSER zegt, dat dit de meest rechtvaardige manier is om hetgeen de ge- -ïeente noodig heeft te innen. Het is wel geen groot bedrag, maar toch -anlokkelijk genoeg. In ieder geval gaat het 'er beter als bij de inkomstenbelasting. De heer VISSER zegt, dat dit de meest -ohtvaardigste manier is om hetgeen de -wieente noodig heeft te winnen. Hst is wel geen groot bedrag maar toch anlokkelijk genoeg. In ieder geval gaat het ■Ier beter dan bij de inkomstenbelasting. De VOORZITTER ontraadt dit voorstel. Sr worden reeds 50 opcenten geheven. Laat men nu niet verder gaan. Want men du peert meer kleine menschen tjde van dat vermogentje leven moeten dan men wel denkt. De heer VISSER zegt, dat het bedrag, dat van die inkomens afgaat, zoo groot niet is. Er is volgens spr. maar een klein ver schil tusschen wat B. en W. willen en spr. Het gaat meer din de groote vermogens. Deze zouden in ieder geval niet gedupeerd worden. De wethouder, de heer STEIJN, zegt niet voor verhooging te zijn. Deze post is moeilijk te veranderen, met het oog op de verande ringen die staan te gebeuren. Het voorstel wordt hierna verworpen met 11 tegen 2 stemmen. De heer VISSER stelt thans voor om het aantal opcenten te brengen op 75. Ook dit voorstel wordt verworpen. Bij den post hondenbelasting, geeft de VOORZITTER den raad in overweging om het laten losloopen van honden te ver bieden. In de volgende vergadering zal spr. hierover een uitspraak uitlokken. De post: onvoorziene uitgaven wordt vast gesteld op 8098.76%. De overige posten worden goedgekeurd, evenals het voorstel, tot het aangaan van een kasgeldleening van 400.000. Het eindcijfer der begrooting is 308.721.45%. De heer GROOT spreekt de hoop uit, dat dit het laatste jaar zal zijn, dat de begroo ting met de winsten der bedrijven sluitend wordt gemaakt. Voorts concludeert spr. uit de begrooting, dat het bijzonder onderwijs duurder wordt. De begrooting wordt hierna in stemming gebracht en goedgekeurd met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Eijking, Visser en Groot. De verbouwing van het politiebureau. In de laatst gehouden raadsvergadering werd besloten om het voorstel van B. en tot verbouwing "an het politiebureau aan te houden en B. en W. uit te noodigen een splitsing te overwegen van de in dezen ge raamde uitgaven voor het eventueel geheel afzonderlijk verbeteren der cellen. Door den heer Eijking werd in overwe ging gegeven om de arrestanten via de poort in de Gasthuissteeg naar de cellen te geleiden. Daar dit moeilijkheden en gevaren ople vert adviseeren B. en W. thans den raad hun oorspronkelijk voorstel ongewijzigd aan te nemen. De heer EIJKING betoogt nog eens, dat de verbouwing niet noodig is. Het politie bureau is volgens spr. verwaarloosd. Spr. is vóór den bouw van cellen; daarom verzocht hij het voorstel gesplitst in stem ming te brengen. De heer MATERS zegt dat de slechtste -oldatenwacht er nog beter uitziet, dan de politiewacht in Beverwijk. Daarin moet spoe dig verandering komen. De heer GROOT betoogt dat het beter is om het nu maar eens goed te doen. De heer DE GROOT heeft zich op de hoog te gesteld en wijst er op, dat de agenten een groot deel van hun leven tc in het bureau zullen moeten slijten. Zij hebben recht op ?en behoorlijk verblijf. Spr. zal er dan ook voor stemmen. Na nog eenige discussie komt het voorstel van B. en W. in stemming en wordt aange nomen. De cellenbouw wordt met algemeene stem men goedgekeurd. Tegen den verbouw van het bureau stemden de heeren Eijking en Tromp. De verwarming der nieuwe O. L. school Aan de orde komt hierna het voorstel van B. en W., om over te gaan tot den aanleg van een gas-verwarmingsinstallatie in de nieuw te bouwen openbare lagere school aan den Romerkerkweg. De heer GROOT zegt, dat vaste brandstof goedkooper is dan gas. Zelfs al kost het gas -lechts 3 cent per M3. Na lezing der rapporten kan spr. zich niet begrijpen, dat B. en W. tot een gasverwar- ming willen overgaan. Spr. gaat de verschil lende adviezen na. Hij verwijst o.m. naar het advies der Gezondheidscommissie, die dit systeem van verwarming afraadt. Spr. ont raadt dan ook om de zaak door te drijven en de ouders te verplichten hun kinderen te zenden naar scholen, waar ze volgens de gezondheidcommissie uit hygiënisch oogpunt, niet op hun plaats zjjn. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. de adviezen der Gezondheidscommissie waar- deeren, maar hier is een uitzondering, die den regel bevestigt. B. en W. zijn van het advies afgeweken, omdat de doktoren het niet eens zijn. Spr. verwijst naar tal van adviezen van deskundigen, die gasverwarming goed ach ten, mits het goede systeem toegepast wordt. De heer VISSER meent, dat men meer waarde moet hechten aan de adviezen der Oezor dheidscommissie. De heer EIJKING is tegen het voorstel van B. en W., terwijl de heer TROMP het de veiligste weg vindt, om 't voorstel van B. en W. aan te nemen. De wethouder, de heer ZWAGER, verklaart, dat het niet voldoen van gasverwarming soms ligt aan den aanleg en soms in de ge bruikte toestellen. De ervaring in ons land Is, dat de gasverwarming wel voldoet. De nieuwe toestellen, die thans in den handel gebracht worden, zijn perfect. Spr. houdt zich aan den inspecteur van het bouwkundig toezicht op het onderwijs, die gasverwarming goed vindt. Na nog eenige discussie komt het voorstel van B. en W. in stemming en wordt aange nomen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen stem den de heeren Visser, Groot, Noordeman en Eijking. Maatregelen tegen drankmisbruik In behandeling komt hierna het voorstel van de heeren Visser en Groot, inzake het nemen van maatregelen tegen drankmisbruik. B. en W. adviseeren dat voorstel niet aan te nemen. De heer VISSER zegt dat B. en W. óf den raad trachten te mi leiden De VOORZITTER: Nou, nou, wat is dat nou voor een uitdrukking! De heer VISSER: Of zich niet goed op de hoogte hebben gesteld. Spr. betoogt, dat, wanneer de raad de eischen aan de lokalen verzwaart, men niet zoo spoedig tot stichting zal overgaan. In het andere geval, wanneer dat toch geschiedt, zal het publiek tenminste dan toch in behoor lijke lokalen verblijven. Wat de „zwarte lijst" aangaat, deze werkt in Velsen goed. In Beverwijk is deze lijst nog meer op haar plaats dan in Velsen. Uit breiding van het politiecorps hiervooor is niet noodig. Want door maatregelen te ne men tegen drankmisbruik, krijgt de politie meer vrijen tijd. Immers, de dronkenschap en wat daarmee samenhangt geeft haar veel werk. In tegenstelling met B. en W. is spr. van meening, dat een gemeenteraad ten aanz'en van het tapverfcod, een ruime bevoegdheid heeft. Van deze bevoegdheid moet gebruik gemaakt worden. In Beverwijk 1: de openbare dronkenschap zeer erg. In dit opzicht volgt Beverwijk di rect op Brabant en Limburg. De gemeenteraad dient eindelijk eens maat regelen te nemen. In ieder geval dient het verboden te worden, dat tijdens het dansen alcoholhoudende drank wordt geschonken. De VOORZITTER verdedigt het advies en zegt, dat de heer Visser niet weerlegd heeft, wat in het prae-advies staat. Spr. wijst op de moeilijkheden, welke de practijk oplevert, b.v. ten aanzien van de z.g. zwarte lijst. De heer GROOT zegt dat, wanneer de voorzitter alle agenten op den man af vraagt, hoe zij over de door spr. voorgestelde maat regelen denken, dan twijfelt spr. er niet aan, of allen zullen verklaren dat andere maat regelen noodig zijn. De VOORZITTER merkt op dat het colle ge het ook gaarne anders zou zien. In de practijk gaat het echter niet anders. Na nog eenige discussie wordt besloten het prae-advies aan te houden, opdat de voor zitter nog eens een nader onderzoek kan in stellen. Incident De heer EIJKING vraagt nog het woord en wijst er op dat de door den heer Vi ser voorgestelde maatregelen niets uitwerken. Men gaat immers naar het vlakbij gelegen Wijk aan Duin. Spr. wil echter een geval opnoemen, waar uit blijkt, dat de burgemeester, ten aanzien van het sluiten der café's, met twee maten meet. De VOORZITTER: Dat is niet aan de orde. Dat kunt u straks bij de rondvraag doen. Dan zal ik u eens het politie-rapport voorlezen. De heer EIJKING gaat door, warop de voorzitter hevig hamert en den heer E. ten slotte het woord ontneemt. Deze protesteert en gaat door met spreken, vaarop de VOOR ZITTER verklaart, artikel 12 van het regle ment van orde, (waarbij een raadslid den toegang tot de raadszaal kan worden ont zegd) te zullen toepassen. De heer EIJKING gaat toch nog door met spreken en terwijl de voorzitter reeds naar de presentie-lijst grijpt om zijn voorstel tot toepas-ing van het reglement in stemming te brengen, roepen enkele raadsleden: Och man, zwijg toch! De heer EIJKING ziet hierna van het woord af. (De heer Tromp verlaat de vergadering). De winkelsluiting Onder de ingekomen stukken is een adres van de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze," waarin verzocht wordt het sluitings uur der winkels voor des Zaterdagsavonds te bepalen op 9 uur. De VOORZITTER stelt voor hierop afwij zend te beschikken, omdat op dit oogenblik nog zooveel oneen: gheid onder de winkeliers bestaat. Thans is het nog niet de tijd om in te grijpen. De heer GROOT is het hiermede niet eens. De menschen weten op het oogenblik niet, waaraan zij zich te houden hebben. Het is de plicht van de overheid om hier in te grijpen. De VOORZITTER antwoordt, dat de be trokkenen over deze eenvoudige zaak eerst tot overeenstemming moeten komen. De wethouder, de heer STEIJN, merkt op, dat men nog overal bezig is om een regeling te zoeken. Men moet daarom afwachten wat daaruit geboren wordt, ook in andere plaat sen. Het zijn nu proefmaanden. Nu mogen nog geen dwangmaatregelen getroffen wor den. Morgen komt er weer een ander advies en daarna komen nog weer anderen. De VOORZITTER deelt mede, dat nog een advies is ingekomen van de werknemers organisaties, die weer wat anders voorstel len. Besloten wordt hierna om beide adres^gn naar B. en W. te zenden om prae-advies. Opnieuw een incident De heer EIJKING staat op en verklaart heen te zullen gaan, nu de voorzitter hem het woord niet wil geven. De VOORZITTER: U behoeft uw heen gaan niet te motiveeren. Wanneer de heer E. dan nog wat zegt, dreigt de voorzitter opnieuw het reglement van orde te zullen toepassen. De heer EIJKING: Zet de zaak zoo maar door; ik moet om je lachen. De VOORZITTER: Bode doe de deur dicht. De heer E. (in de deur): Als ik wil toch zeker! De VOORZITTER: Dan zal ik het regle ment toepassen. De heer E. verlaat hierna de vergadering, maar roept in de gang nog: Zet de zaak zoo maar door. Een politie-rapport over den heer EJjking. Overgegaan wordt tot de rondvraag waar van enkele leden gebruik maken. De VOORZITTER verklaart hierna voor lezing te zullen doen van een politie-rapport over het door den heer Eijking bedoelde ge val, betreffende de sluiting van een café. ook al hééft de betrokkene nu de vergadering verlaten. Spr. herinnert er aan dat de heer Eijking hem beschuldigd heeft van te meten' met twee maten, door toe te staan dat een café houder zijn inrichting na sluitingstijd ge opend houdt. Spr: zal hem thans in het openbaar de volle maat geven. Spr. leest dan een door de politie opge maakt rapport voor, waaruit blijkt, dat de heer Eijking op 13 Januari j.l. des avonds om 10 minuten vóór sluitingstijd het café van den heer P. v. d. L., alhier, is binnengeko men en daar wat besteld heeft. Toen het 11 uur geworden was heeft de caféhouder hem er opmerkzaam op gemaakt, dat 't sluitings tijd was. Doch hoewel men den her E. her haaldelijk verzocht om heen te gaan, deed E. zulks niet maar wenschte nog een consump tie, welke hem niet verstrekt werd. Ten slotte is E. om 10 minuten na elven heengegaan. De bedoeling van een en ander was blijk baar om den caféhouder er in te laten loo- pen. Het rapport vermeldde nog dat de heer Eijking onder drankinvloed was en in boven genoemde inrichting „drie borrels klare" had gedronken. Het rapport was opgemaakt naar verkla ringen van den caféhouder en den kelner. Na de voorlezing vraagt de VOORZITTER of het nu aangaat dat een lid van den raad, na deze handelwii'" hem nog verwijt te me en met twee maten. De heer VISSER meent dat, wanneer de heer E. weer met zulk een klacht komt, er maar geen gehoor aan moet worden gege ven. De VOORZITTER merkt op dat hij daar mede niet altijd verantwoord is. De openbare vergadering wordt hierna ge sloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 5