Gemeenteraad van Haarlem s jiysi^i5 SELDERUS0EP Daar gaatje schoo y^-pahje, schavuit!. I Langdurige besprekingen over de reorganisatie voorstellen betreffende het Burgerlijk Armbestuur. Een motie aangenomen, waarbij B. en W. uitge- noodigd worden, met reorganisatie-voorstellen te komen. Hindert niehjr <rTs7Fer zóó weer uiH Oistermiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heeren Bartels en Adrian. Installatie nieuw lid Het nieuwe raadslid J. W. van Santé Jr. wordt met eenige vriendelijke woordn door den voorzitter geïnstalleerd, nadat het lid de vereischte eeden afgelegd heeft. Staat Werkliedenreglement B. en W. bieden ter vaststelling aan den staat van financiën, bedoeld in art. 1 van 'iet Werkliedenreglement. Aldus vastgesteld. Goedkeuring balansen B. en W. bieden ter goedkeuring aan de balansen met verlies- en winstrekeningen over het jaar 1928. betreffende de complexen arbeiderswoningen van de woningstichting „Patrimonium". Goedgekeurd. B en W bieden ter goedkeuring aan de balansen met verlies- en winstrekeningen per 31 Öecember 1928, betreffende de arbei derswoningen van de Woningbouwvereeni- ging „Zorgvliet". Goedgekeurd. Vergoeding boventallige Onderwijzers B. en W. stellen voor, de vergoeding, be doeld in art 100 der Lager-Onderwijswet 1920, over net jaar 1928. vo;r de hierna te noemen scholen te bepalen, als achter elke school vermeld: Kleine Houtweg 22 f 3705.67, Antoniestraat 28 f 724950. Klarenbeekstraat 62 f 1975.67, totaal f 12930.84. Vastgesteld. Toekenning subsidie B. en W. stellen voor, het bestuur der ver- eeniging tot bevordering van R. K. Onder was aan zwakzinnigen ten behoeve van de bijzondere school voor buitengewoon L.O. een subsidie te verleenen groot 13.117.64. Aldus besloten. Verkoop grond B. en W. vragen machtiging om aan C. J. A. Molenaars, tegen den prijs van f 15 p. M2. in koop af te staan een stuk grond, ge legen aan de oostzijde van de Brakenburg straat, groot pl.m 898 M2. De machtiging wordt verleend. B. en W. vragen machtiging om aan J. Vink, tegen den prijs van f 14 per M2. in koop af te staan een stuk grond, gelegen aan de oostzijde van de Meester Gerlingsstraat, groot 527 Mi. De machtiging wordt verleend. B en W vragen machtiging, om aan M Nederkoom tegen den prijs van f 15 per M2 in koop af te staan, een stuk grond, gelegen aan de zuidzijde van de Meester Cornelisstr. groot 795 M2. De machtiging wordt verleend. B en W. vragen machtiging, aan P. H Meyer tegen den prijs van f 15 per M2. in koop af te staan, grond gelegen aan de zuidzijde van de Meester Cornelisstr., groot 760 M2 J> machtiging wordt verleend. B en W. vragen machtiging aan P. Klaas- sen., tegen den prijs van f 14 per M2. In koot) af te staan een stuk grond, gelegen aan de zuidzijde van de Van Nesstraat, groot 528 M2. De machtiging wordt verleend. Uitgifte grond B. en W. vragen machtiging aan Th. H M. Bosse in voortdurende erfpacht te geven een stuk grond gelegen aan de zuidzijde van de Meester Cornelisstraat ter oppervlakte van 4388 M2. tegen een erfpachtscanon var f 0.82 V, per M2. per Jaar. De machtiging wordt verleend. Filiaal Stadsbibliotheek B. en W. stellen voor, voor de inrichting van het benedengedeelte van het „Huis te Zaanen" tot filiaal der Stadsbiblotheèk en leeszaal, het credlet te verhoogen met een bedrag van 950. Het credlet wordt verleend. Aanvaarding grond B. en W. vragen machtiging van W. Hoek en Gebr. Nieuwjaar gratis in eigendom te aanvaarden gronden resp. pl.m. 494 M8. en pl.m. 40 M2. aan de Timorstraat. De machtiging wordt verleend. Aankoop perceelen B. en W. vragen machtiging voor de ge meente aan te koopen perceel 30 aan de Oranjeboomstraat voor een bedrag van f 1500. De machtiging wordt verleend. B. en W. vragen machtiging eenige per ceelen aan den Harmenjansweg aan te koo pen voor een totaal bedrag van f 16.500. De machtiging wordt verleend. Overneming grond B. en W. stellen voor, van H. Smolenaars gratis over te nemen 2340 M2., gelegen ln voormalig 8choten. Aldus besloten. B. en W stillen voor van het R.K. Pa rochiaal Kerkbestuur van 6t. Bavo te Haar lem-Noord gratis over te nemen 2210 M2. grond gelegen in voormalig Schoten. Aangehouden. Geldleenlng Gasthuis B. en W. stellen vodr aan regenten van 't St. Elisabeth's Gasthuis machtiging te ver- leenen tot het aangaan van een geldleenlng groot f 85350. Aldus besloten. Aangaan geldleenlng. Wethouder SLINGENBERG deelt mede, dat tijdelijk kasgeldleeningen tot een be drag van 5 millioen omgezet moeten wor. den in een vaste leening tegen 4'A pet. en een aannemelijken koers. B. en W. stellen voor, daartoe over te gaan. De leening zal aangegaan worden bij en kele bankinstellingen. De heer LOERAKKER vraagt, wat ver staan wordt onder aannemelijken koers en of de leening niet bij een enkele bankinstel ling gesloten kon worden. Voor het verstrekken van Inlichtingen gaat de raad in geheime vergadering. Na heropening der vergadering wordt het •oorstel van B. en W. aangenomen. Aankoop Gron B en W. vragen machti-ing m het belar van de volkshuisvesting voor de gemeen aante koopen tegen den prijs van f 50.00 den grond, gelegen ten noorden van de Jan Gijsenvaart, met de zich op dien grond be vindende 2 woningen. De heer Peper is van oordeel, dat de ge meente nogal aardig gebrandschat wordt. Adviezen van den directeur en van de Com missie voor Openbare Werken wilden aan koop tegen lagen prijs dan den voorge stelden van f 2.50 per M2. Nu betaalt de ge meente den grond zeker 25 pCt. te duur. Hij keurt de houding van dergelijke verkoopers van grond ten bate van de volkshuisvesting af. De heer VAN LIEMT meent, dat het om de kwaliteit grond gaat. Het is een goede bollenprijs, waarvoor spr. den voorgestelden prijs niet te hoog acht. De Commissie voor O.W. is het wel met den prijs eens. De heer REINALDA vindt 't beter, over de waarde van gronden niet in het openbaar te debatteeren. HU is het eens met de be schouwing van den heer Peper. Hi) gaat na, wat de laatste 2 jaren in Haarlem gebeurt bij grondaankoop. Als er geen algemeene instemming ls, loopt de min derheid naar „grooten broer". Dat acht spr. niet juist in het belang der zelfstandigheid van een gemeentebestuur. ïn het onderhavige geval wordt de kop op het blok gelegd. Hier wordt boven den prijs gevraagd. Geroep: „Ik zou het maar wat voorzich tiger zeggen." De heer REINALDA: „De wederpartij heeft zich verplicht Geroep: „Weineen, dat is het juist." De heer REINALDA neemt aan, dat de verkoopers bona-fide genoeg zijn, om den grond te verkoopen voor f 50.000. Zij, die uit den raad bij Ged. Stóten tegen den aankoop door de gemeente hebben ge- suroken, hebben aandeel in den verkoop van dezen grond. Nu bekijkt men de zaak alleen uit een oogpunt der gemeente en met dit geval voor oogen, kunnen eigenaars, wier gronden lager liggen een anderen prijs bedingen. Dat ver schil is niet zoo groot, dat een afstand met de andere prijzen gerechtvaardigd is. Het belang van de volkshuisvesting eischt echter, dat de woningen er komen. De prijs van den maagdelijken grond is uiteindelijk niet van invloed op den totaalprijs, zoodat spr. voor den aankoop is. De heer LOERAKKER gelooft, dat de heer Relnalda de zaak verkeerd beschouwt. Er moet geen verband gelegd worden tusschen dezen aankoop van grond en andere aan- koopen. waartegen bezwaar gemaakt is. Spr. heeft herhaaldelijk gemerkt, dat om liggende gronden laag ln prijs gehouden wer den, zoodat dus niet van brandschatting ge sproken kan worden. Spr. wijst voorts op de hooge cultuur waarde van den grond en conclud£«t, dat geen verband gelegd moet worden tusschen vorige aankoopen en den huidigen. Degenen, die tegen vorige aankoopen bezwaar hebben gemaakt, hebben zeer minutieus gehandeld, meent spr. Wethouder GERRITSZ gaat de onderhan delingen over den aankoop van den grond na en wijst er daarbij op, dat er niet vol doende helderheid is over de verplichting der andere partij, door dat de zaak over verschil lende prijzen heeft geloopen. Den prijs achten B. en W. wel hoog. maar niet te hoog. Spr. stelt voor, de discussies te sluiten. De heer VAN LIEMT acht dit niet de juiste manier. Hij acht het gedurfd, te spre ken van brandschatting. Moerasgrond van Louwerse werd gekocht voor f 2.90 en deze goede bollengrond is te koop voor f 250. Spr. noemt nog enkele voorbeelden en vraagt zich af, hoe men van brandschatting durft te spreken bij grond, onmiddellijk aan het be woonde deel van Haarlem grenzende. 8pr. bepleit aankoop van den grond voor de huisvesting van groote gezinnen. Spr. past er voor, dat hem altijd de les gelezen moet worden. Er is een gevaar, dat men dooden wil het initiatief, dat bij deze zaak voorzit. De heer REINALDA acht het belang der gemeente niet gediend; door er van te spre ken, dat de prijs goedkoop ls. Tot aankoop van den grond wordt beslo ten. Aankoop perceel B. en W. vragen machtiging aan te koopen de perceelen aan de Rivlervischmarkt No. 17 en 19, voor den prijs van f 24.000. Op vragen van den heer HEIDSTRA deelt wethouder GERRITSZ mede, dat door on tijdige publicatie, in een plaatselijk blad de gemeente de perceelen niet op de veiling heeft kunnen koopen. Nu ls de gemeente f 6.000 f 7000 duurder uit: een gevolg van de publiciteit. De heer VAN LIEMT: Beheld toch eens uit daarmede! Dat mag wel de voorzitter zeggen." Wethouder GERRITSZ bespreekt de nut tigheid van den aankoop, welke zal kunnen dienen tot verbetering van de Riviervlsch- markt en tot verkrijging van een nieuwe rooilijn voor de Lange Begijnestraat. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. B. en W vragen machtiging aan te koo pen de garage aan de Preangerstraat No. 2 A. voor een prijs van f 4000. De heer HEIDSTRA vraagt, het voorstel aan te houden. Uit aankoop zou nadeel voor de gemeente voort kunnen vloeien. Het voorstel wordt aangehouden. Wijziging Politieverordening B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot wijziging der Algemeene po litieverordening. De heer VAN KESSEL ontwikkelt bezwa ren tegen bepalingen, welke een verbod in houden van het telen van enkele soorten aardappelen. Houdt de consequentie van dit voorstel in, dat plotseling die soorten niet meer geteeld mogen worden? Kan eventueel vervolging plaats vinden, na vaststelling van het verbod? Het ls niet gemakkelijk een overtreding te constateeren. Wordt het voorstel aangenomen, dan zou spr het besluit willen geven. De heer LOERAKKER sluit zich voor een groot deel bij dit betoog aan. Hij gelooft, dat men voorbarig handelt, nu reeds een verbod in te voeren. Hij meent, dat er nog geen behoefte aan bestaat. De VOORZITTER wil gaarne toezeggen, dat de meest mogelijke publiciteit aan het oeslult zal worden gegeven. Hl] geeft toe, dat het. toezicht op de na leving van het besluit moeilijk zal zijn, maar hi) meent, dat gerekend mag worden op de loyale uitvoering van het besluit door de ver bouwers Overigens kan de overheid zich ver- ekeren van deskundige voorlichting. De Leer VAN KESSEL wil geacht worder en het verbod gestemd te hebben. De heer VISSER vraagt of B. en W. me ledeeling willen doen, waar een auto-par keerterrein komt, als B. en W. tot aanwij zing daarvan overgaan. De heer BIJVOET zou ln den vervolge gaarne zien, dat in het algemeen de bevoegd heden van een politieagent beter omschre ven werden. De VOORZITTER zegt toe dat B. en W. dit standpunt deelen. De wijzigingen worden vastgesteld. Reorganisatie Burgerlijk Armbe stuur De meerderheid van B. en W. stelt voor ln principe te besluiten tot hervorming van het Burgerlijk Armbestuur in een Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon en B. en W. uit te noodigen de daartoe nooüige voor stellen te ontwerpen en in te dienen. De heer REINALDA dankt voor de uitvoe rige en spoedige behandeling van het vraag stuk. Hij meent, dat vandaag slechts de hoofdpunten besproken moeten worden. De omzetting van het B.A. kan besproken wor den zonder vast te houden aan de motivee ringen van het voorstel zijner fractie. Een nadeel is, dat een bestaande instel ling, welke jarenlang ook wel voortreffelijk gewerkt heeft, op zij gezet wordt. De voor deden zijn echter greoter. Spr. hoopt daar om, dat een groot deel van den raad zijn fractie zal volgen. Staatsrechtelijk moet het zoo zijn, dat de raad zeggenschap houdt over de besteding der begrootingsgelden. Volgens de vigeeren- de verordening bestaat deze zeggenschap niet ten aanzien van de uitgave van een half millioen voor het B.A. en dat college kan niet ter verantwoording geroepen wor den. Een directe invloed van B. en W. en den raad op de verzorging der armen be staat niet. Zoo denkt niet alleen de S.D.A P. er over. Zoo heeft de katholieke Staats raad Kooien in een door hem uitgebracht prae-advles aangegeven, dat de Staat ln be langrijke mate aanvullend moet optreden. Voor al de groote steden moeten hierin tre den en daarom moet haar een groote mate van zeggenschap overgelaten worden. Dr. S. M. J. van Lier wijst er in een prae- advies op, dat nauwlettend toegezien moet worden oo de besteding der belastinggelden. De zaak is zeer moeilijk, te meer, daar in de verschillende groote steden de kwestie verschillend behandeld wordt en omdat het een zeer subtieke zaak ls, de armen te ver zorgen. Behalve de post van een hall' millioen staan in de begroeting nog vele subsidie: voor vereenlgingen, welke zich eigenlijk be zig houden met leniging van de nooddurlt der bevolking. Het uiteindelijke vraagstuk van de beste ding der gelden van uit de fondsen naar de armen kan niet geregeld worden. De orga nisaties staan vrij los naast elkaar en er ls geen centraal beheer. Door het contact van de leden van het B.A. met de armen zou een goed ondersteu ningsbedrag verleend kunnen worden. Spr. hecht geen hooge waarde aan dit argument Spr. heeft den indruk, dat by een werkwyze als te Haarlem geschiedt, de armen afhan- keiyk zijn van den armbestuurder, die her. bezoekt, zyn voorstel wordt ln het algemeer. overgenomen door het B.A., maar men krijg' individueele beslissingen. Dat. ls niet in overeenstemming met de regeling, waarop 't B. A. is gegrond. In dorpen kan dit systeem misschien zyn voordeel hebben, maar niet in een zich steeds uitbreidende stad. Spr. gaat de werkwijze van het B.A. na en meent, dat de door den Armenraad uitge brachte rapporten voor 75 pCt. grondslag voor stevnverleenteg. Hier is dus een ambte'ijk onderzoek naar den feitelyken toestand dergenen, die s.eun behoeven. wy beschikken reeds over menschen, die de sociale taak uitstekend uitvoeren. Dit kan verder gedaan worden door het nieuw te cre- ëeren B. A. De ambtenaar zal contact moeten hebben met kerkeiyke en andere liefdadig heid, met de sociale vereenlgingen. In Hil versum heeft men zelfs de werkloosheid ge- deelteiyk onder maatschappelijk hulpbetoon laten vallen. Spr. hoopt, dat de plannen der fractie tot instelling van een dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon d-or den geheelen, althans door een belangryir deel van den raad ge steund zullen worden. De heer KLEIN heeft meermalen bespeurd, dat verschil van meening in het college van B. en W. opzy gezet werd, om den besrokken wethouder te steunen. Thans is deze wyze van homogeniteit niet nagekomen en laat men een wethouder in den steek, die 14 jaar lang dezen dienst geleid heeft. Spr. vreest, dat Maatschappeiyk Hulpbe toon een geperfectionneerde dienst zal wor den, welke de gemeente veel geld za) kosten. Daarby komt, dat men de risico loopt, geen bydrage te ontvangen van de betrekkeiyke verordening. De verantwoordeiykheid zou by den raad moeten berusten. Maar B. en W. nemen steeds de verantwoordeiykheid op zich en dan wordt de raad ln het ootje genomen. Spr. gelooft, dat het wel zoo zal gaan, dat de raad slechts in naam wat te zeggen zal krygen. De voorgespiegelde medezeggenschap zal niet tot uiting komen, meent spr. Kunnen degenen, die de pub.Lke kassen beheeren, met de hand op het hart verkla ren: „Ik kwam, teekende en nam?" Juist de leden van het B. A. moeten veel arbeid ver- ichten; er kan niet afgegaan worden op uitgebrachte rapporten, zooals bijv. te Rot terdam geschiedt. Aan de ouderlijke rapporten hapert wel eens iets. Geldeiyke vergoeding aan de leden van de het B. A. acht spr. wel op zyn plaats, maar daaraan mag men geen motleven ontleenen tot omzetting van den dienst. „Nomen est omen!" Een naam is een aanduiding, aldus spr. De naam der instelling doet er minder toe. Zelfstandigheid en onafhankeiykheid moeten aan het B. A. gelaten worden. Hy meent, dat het aanhangige voorstel beoogt, later verder te gaan op den weg, welke thans in geslagen moet worden, wy, aldus spr., zijn voor handhaving van het B. A. Wel ziet hy gaarne veranderingen in het B. A., maar deze zal hy nu niet noemen, omdat hy geen voet wil geven aan de voor standers van een dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer BOES verklaart, dat de Vrijz.-Dem. voor het voorstel van B. en W. zyn, omdat zy meenen, dat 't B. A. onder direct toezicht van B en W. moeten komen. Dit houdt geen minachting in van den arbeid van B. A. Spr. heeft gevreesd, dat de zaken niet meer zoo Intiem zouden kun nen worden behandeld, doch de belangheb benden zelf zyn voor omzetting van het B. A. zy gaan liever steun halen by de over heid, dan by een Instelling, waarby men denkt aan ondersteuning van armen. Spr. meent, dat de zorg voor onvolwaar- dlgen geheel afgescheiden gehouden moet worden van den nieuwen dienst en afzon- deriyk geregeld dient te worden. De heer WOLZAK ls van meening, dat een enkel motief van het voorstel-Reinalda vervallen is, omdat de heer Reinalda zelf enkele regelingen buiten den nieuwen dienst zou willen houden. Spr. meent, dat daar mede de reden tot wijziging van het B. A. geheel vervallen is. Aan den naam van een zaak hecht spr. niet zooveel waarde; maar men moet hem toch niet geheel ondergeschikt maken. Men wil de particuliere liefdadigheid ge heel uitschakelen. Het object van hetgeen de kerkeiyke liefdadigheid of pa ticu lere liefdadigheid doet is geheel verschil enï. Dat verschil wil men nu wegwerken en daarom acht spr. het voorstel der 8. D. A. P. zoo gevaariyk. Volgens het oordeel van de meferderheid van B. en W. zou de raad meer zeggenschap moeten krygen. Spr. gaat de instelling van het B. A. na, waarin oorspronkelijk geen iTferfenfrüncjjj itv.zeEPflAOcue* ,OC KLDft- HCCAOe. raadsleden zitting hadden en waarvan geen wethouder voorzitter was. Nu zitten er 5 raadsleden ln het B. A. Wat wil men nu toch meer? Het ïykt spr. ietwat walgeiyk! B. en W. acht spr. niet doorslaggevend. De argumenten van de meerde, held van Waarom is niet eerder een dienst van deze instelling gemaakt? Spr. gelooft, omdat het kort-vormeiyke, het harde van een dienst ver meden moet worden, Het gaat hier toch om menschen; men heeft niet te maken met dood materiaal. Spr. bepleit ten slotte de handhaving van het B. A. De heer LOOSJES deelt mede, dat de Vrij heidsbond niet zoo sympathiek staat tegen over het voorstel-Reinalda. Hy voelt echter ook geen sympathie voor alle daden van liet B. A. De fractie heeft waardeering voor het werk van het B. A. Echter meent zy, dat het college van B. en W. meer medezeggenschap moet hebben. Daarom is zy bereid, met het voorstel van de meerderheid van B. en W., als de voorstanders van het voorstel-Reina.da terugnemen uit hun voorstel, dat onder don dienst moet vallen de zorg en werkve. schaf fing voor onvolwaardige arbeiders, zwakzin nigen, blinden en andere invaliden. Reeds hedenmiddag moet daartoe een verklaring af gelegd worden, opdat dit onderdeol by de ver dere uitwenung der idéé geen punt van be spreking meer kan uitmaken. De heer Peper oetwist, dat met liefde en toe wijding het B. A. zyn taak vervult en dat ambtenarij uitgeschakeld zou zijn. Hy noemt eenige voorbeeluen, welke z. i. daarop wyzen. Tegen wat moer ambtenary, welke er bij omzetting van den dienst zal komen, weegt op het voordeel, dat de communisten meer agitatorisch kunnen optreden, nu het B. A. meer onder toezicht komt van den raad en van B. en W. Dat neemt niet weg, dat zy toch nog wel met een kluitje in het riet ge stuurd kunnen worden, al zal het niet zoo gemakkelijk gaan. De heer JoOoTEN zet uiteen, dat de grónd slag van het voorstel is, een be oer onderscheii te maken tusschen de verschillende soorte: armen. Over de punten van het voorstel valt te praten. De S. D. A. P. meent, dat de maat- sehappy, waarvan de gemeente een deel is, de zorg moet dragen voor onderhoud naar behoefte van armen. Spr. bespreekt de klasse van onvolwaar- digen en hy meent, dat op hen ook niet móet drukken de idéé „armenzorg voor het restje". De heer CASTRICUM onderscheidt twee elementen, vooreerst of de armen door de nieuwe instelling beter behandeld zullen wor den en ten tweede of de belastingplichtigen daardoor meer zuilen moeten opbrengen. Er is een tyd geweest, dat spr. niet veel sympathie had voor het B. A., maar die tyd is. voorbij. Als inlichtingen door den raad moeten inge wonnen worden over het gereorganiseerde B. A. Zullen B. en W., die inlichtingen moeten vragen aan ambtenaren in plaats van aan de leden van het B. A. Ambtenaren houden zich slechts aan de wetten en daarom ge looft spr., dat het beter ls, menschen in hun taak van armverzorg.ng te laten, die reke ning kunnen houden met hun sociaal gevoel. Spr. gelooft ook dat omzetting van het B. A. in een dienst van Maatschappeiyk Hulp betoon tot veel grooter uitgaven voor de stad zal leiden. Wethouder HEERKENS THIJSSEN ver klaart allereerst, dat een gevoel van moede loosheid zich van hem meester gemaakt heeft by het oordeel, dat over het B. A. gegeven is en omdat men in deze belangryke zaak toch met do stem in den zak hier gekomen is. Men begint met te zeggen, dat het B. A. zyn taak met wys beleid voert. Maar waarom wil men dan een sprong in het duister wagen, tenzy men meent, dat het begrip „Burgerlijk Armbestuur" tot den verleden tyd behoort. Spr. wyst den heer Joosten op belangryke wyzigingen van de Armenwet en de gewyzig- de taak van de armenverzorgers. Deze zyn opgeroepen tot vervulling van een hooger taak, geheel verschillend met de vroegere. Spr. zal nu niet den lof zingen van het B. A. Het heeft zich echter voortdurend tot taak gesteld, de armen op te heffen, al heeft het daar misschien ook fouten by begaan. Ambtenaren zouden de taak beter waar nemen, omdat B. en W. dan beter het oog zouden hebben op de financleele regeling. Er zyn er reeds twee ln den raad, die klaar staan, telkenmale een aanval te doen op B. en W. Maar als de raad daar niet op in gaat (en dat zal hy niet willen), dan is ook geen wyziging noodlg. Heeft het B. A. niet altyd de gewenschte inlichtingen verstrekt? Het heeft zich steeds beschouwd als de uitvoeder van de wenschen van den raad. Daarom begrypt spr. oun. niet de verklaring van den heer Loosjes. Het groote bedrag der uitkeering vormen de bedeelingen en die neemt de raad toch niet onder zyn directe critiek. I Men wil een college weg doen dat jaren- lang tot tevredenheid, ook van de burgerij, gewerkt heeft en men wil er een ambtenarij van maken. Spr. schetst, hoe de leden van het B. A. hun taak vervullen en hoe zy vooral by- zondere gevallen steeds apart beschouwen. Onderling overleg leidt tot uniforme regeling. De beslissingen hebben niets ambteiyks. Er 1 zyn geen twee gevallen van armenzorg geiyk. Op de kwestie der onvolwaardigen wyzende, stipt spr. aan, dat niet te zeggen is, waar de onvolwaardigheid begint. Hy hoopt, dat de raad zal handhaven het Instituut, dat reeds jarenlang goed gewerkt heeft ln Haarlem. Wethouder SLINGENBERG meent, dat de heer Klein de zaak verkeerd voorgesteld heeft. Men laat den wethouder voor armen zorg niet los. Hy behoudt zyn zelfde taak. Spr. wil gaarne verklaren, dat het B. A. steeds zyn plicht gedaan heeft. De vroegere samenstelling van het B. A. vond spr. onbe vredigend en met den heer Bruch heeft hy indertyd een voorstel ingediend, waardoor een raadslid gebracht werd in het B. A. Het B. A. is geen gesubsidieerde instelling meer, maar dry ft op de financiën der ge meente. Het heeft nog zyn zelfde inkomsten van 15 jaar geleden, maar de uitgaven, die toen eenige tienduizenden bedroegen, zijn in 1928 gestegen tot 580.000. De in te stellen dienst zal aan het hoofd krygen een directeur, die er reeds is onder den betrokken wethouder; de zaken zullen gedelegeerd worden naar B. en W. en de be slissingen zullen genomen worden via de Commissie van Bystand. In de oude samenstelling van het college van B. en W. was men tot een compromis gekomen. De raad heeft dit echter zoodanig gewyzigd. dat het karakter van een compro mis aan het voorstel ontnomen werd. De door den raad aangebrachte wijzigingen waren zoodanig, dat drie leden van B. en W. tegen stemden. Ook de burgemeesttr was er tegen. De leden van B. en W. kregen nu hun oor spronkelijke vryheid van handelen ten aan zien der zaak weer terug en het logische gevolg was, dat zy dit voorstel konden steu nen. Spr. gaat de financieele gevolgen na. zyn eenige bezwaar is, dat er zulke geweldige bedragen zyn uitgekeerd aan valide arbei- Het voorstel-Boes wordt met 2118 stem men aangenomen (links tegen rechts. Me rechts stemde de heer v. d. Kamp mede). Benoemingen Benoemd worden tot: lid van de Commissie van Bijstand in M* beheer der gemeentebedryven (vacature J- de Breuk Lzn.) J. W. van Santé Jr.; lid van de Commissie van Bijstand voor aibeids- en pensioe .zaken (vacature J. de Breuk Lzn.) J. W. van Santé Jr.; gedelegeerden der gemeente in het Bestuur der Protestantsch Christelijk'; Nijverheids school mevr. W. MaarschallKomin en mej. W. G. van Vliet; alsvoren ln het Bestuur voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten (in liquidatie) W. Roodenburg; lid (raadslid) in de Commissie van Toe zicht op de H. O. V. W. A. J. v. d. Kamp; leden in de Commissie van Toezicht op de Stadsbibliotheek en Leeszaal Vincent Loosjes, mej. M. C. Berdenis van Berlekom, dr. J. F. M. Sterck en dr. J. S. Bartstra; tot regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis G. Wolzak Hzn., W. Kop- ders, die wel werk kunnen vinden, maar hetpen, G. Adrian en mevr. MaarschallKomin niet zoeken; aan 20-jarigen, die maar gaan I tot tydelyk leeraar in dè Ned. Taal aan trouwen en zich daarna onmiddeliyk om de H.B.S. B. met 5-j. c. C. J. Kloots; steun melden. Het ligt niet in sprekers bedoeling, de uit- keerlngen te verminderen. De heer KEESEN: „En moeten die ge noemde 20-jarigen aan hun lot overgelaten worden?" Wethouder SLINGENBERG: „Ja, die moe ten werk zoeken." Het komt spr. voor, dat. als het voorstel van B. en W. aangenomen wordt, dat der soc.-dem. automatisch vervallen is. Daarmede vervalt ook het bezwaar van den heer Loos jes. B. en W. wenschen nu slechts een prin- cipieele uitspraak en willen nu niet treden in een uitwerking der plannen. De heer LOERAKKER vindt het niet fier, dat een vorige maal het college van B. en W. niet medegedeeld heeft, dat nieuwe voorstel len zouden komen. Was dit wel gedaan, dan had de raad er zich een beter oordeel over kunnen vormen. De heer REINALDA betreurt het, dat de heer Klein gezegd heeft dat gemeentelijke screïmng7iabirh*er Vuil rakels' ingebracht! subsidie aan liefdadigheidsvereemgingen in- vercjere overbrenging van de bewoners getrokken zou worden. van noodwoningen aan den Oudeweg naar De overheidsbijdrage ls enorm gestegen; de bet; vuilrak is stopgezet, kerkelijke en particuliere liefdadigheid ver- Dezer dagen is van den Minister de toe- toont dit beeld niet. stemming afgekomen tot den bouw van de Het voorstel beoogt een uitbreiding van de g4 woningen. leeraar boekhouden aan de Avondschool voor Handelsonderwys J. W. Hoekman; leeraar in ae Staathuishoudkunde aan de Avondschool voor Handelsonderwijs H. Thierry. Overgeplaatst wordt van school No. 39 naar School No. 40 D. Blanksma. Benoemd worden de reserve-onderwyzers- (essen) by het openbaar lager onderwys. Rondvraag Wethouder HEERKENS THIJSSEN ant woordt op de vragen van den heer PEPERi hoe de extra Kerstuitdeeltng was geschiedt. Het B. A. heeft zich op het standpunt ge steld, dat niet over de /ieele lijn een extra uitkeering aan allen verstrekt moest worden, omdat men wilde voorkomen, dat menschen zich plotselnig zouden melden en aldus een dubbele uitkeering in de wacht zouden sleepen. Op vragen van den heer KEESEN ant woordt wethouder GERRITSZ, dat een af- hulp aan hulpbehoevenden. Als daaruit ge licht wordt het door den heer Loos.ies ge wraakte punt, dan heeft sur. liever, dat zyn voorstel verworpen wordt. Hij dankt voor zoo'n meerderheid, als nu niet eens op het bedoelde nunt gewezen mag worden. Spr. wijst op de oorsprongsgedachte van De vergadering wordt gesloten. MEDELEELINGEN AAN DEN RAAD D.D. 22 JANUARI 1930 a. Ingekomen zyn: lo. Brieven van Gedeputeerde Staten, ten den'Jdienst"van den hMr's^hu'vT: degenen ^leide van de door hen goedgekeurde raads- niet loslaten, die geen plaats in de maat- besluiten van. schaooii kunnen veroveren op grond van hun Vprcrl.^"^°°P van gr eelegen nab^ den geesteliike vermogens. Daar ziin later bijge- j komen de blinden en de onvolwaardigen. Op 1 geIden v°or den het oovenb'ik is de dienst echter aan het voor kro be" uitbreiden tot den steun aan onvolwaardige Jw!!l derswoningen en 1 winkelhuis; hoe hun toestand geregeld moet worden; waarby zii gerekend moeten worden. Spr. deelt mede. dat de S. D. A. P. haar voorstel wil Intrekken, als de raad het voor stel van B. en W. aanneemt. Daarmede trekt zij niet in de punten, door haar in haar tot het verleenen van subsidie aan de Com missie voor Schoolkleeding; tot het verleenen van subsidie aan de Ver- eeniging „Kindervoeding"; tot het verleenen van subsidie aan instel- voorstel genoemd en zij kan Menheer Logies Jingen van weldadlgheid niet de 1 tot het afstaan van grond aan de Vereeni- De heer LOOSJES zegt, tot z. ging tot stichting en instandhouding van gedwongen te zijn geweest door het voorstel Schoien met den Bybel; van B. en W. Als dit aangenomen wor is tot verkoop van grond onderscheidenlijk er geen B. A. meer. Maar de wethouder heeft aan w G Vreenegoor, J. IJ, en P. J. Biok- terecht gewezen op het gevaar, dat men loont. ker en A p wtnnubst; en als later de zaken weer terugkomen n en aankoop van perceelen grond en water raad. Dan loopt het misschien zoo. oat e geiegen m de gemeenten Woubrugge en Ryn- zank anders wordt, dan men wenscht. saterwoude; Snr. zou het zeer beiammeren, als de gees- 2. jjet verslag van de commissie B. tot We- telüke armen in den dienst van Maatschap- yan schoolverzuim over het jaar 1929. peliik Hulpbetoon opgenomen zouden worden. g0 Vragen van den heer Keesen: omdat deze beoaling z. 1. funest, zou werken. lo om wejke redenen is nog geen uitvoe- Als de door spr. gewraakte bepaling met van schoolverzuim over het jaar 1929. terug genomen wordt, zal spr. tegen het voor- de gemeentebegrooting 1930 gedane toezeg- stel van B. en W. stemmen. ging tot het plaatsen van een afschutting De heer KLEIN zet uiteen, dat hy met aan water, op het terrein naby den van stopzetting van gemeenteiyke subsidie Qude Weg (het z.g. Vuilrak); en aan vereenlgingen heeft gesproken, maar va.n 2o. zyn Burgemeester en Wethouders be stopzetting van inkomsten uit anderen hoof- rejd op genoemd terrein verlichting aan te de. Spr. heeft de overtuiging, dat de bestaan- brengen. de instellingen gehandhaafd zullen biyven. De heer BOES dient een voorstel in, waar by B. en W. uitgenoodigd worden, spoedig een voorstel in te dienen tot hervorming van het Burgerlijk Armbestuur in een dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. Wethouder HEERKENS THIJSSEN acht dit voorstel verwarrend. Het houdt precies hetzelfde in. wat B. en W. voorstellen. Wethouder SLINGENBERG betreurt het, dat de heer Loosjes om een onderdeel het b. Gesteld worden in handen van Burge meester en Wethouders om prae-advias: een beroepschrift van Gebr. Janse, tegen het besluit van Burgemeester en Wethouders d.d. 14 December 1929, waarby aan hen ver gunning is geweigerd voor de verbouwing van het perceel aan de zyistraat 33. een verzoekschrift van A. J. J. Verspoor en M. J. Muylaert, om aan hen in beginsel vergunning te verleenen tot het bebouwen van gronden aan de Louise de Colignylaan. geheel wil afwyzen. ZX is het daarom beter, welke vergunning door Burgemeester en Wet te stemmen over het voorstel-Boes, opdat ten houder is geweigerd. minste niet alles verworpen wordt. een, verzoekschrift van de Vereeniginff Een voorstel-Adrian, de zaak aan te hou den, wordt niet gesteund en komt dus niet in behandeling. Bos: „Waar ga Je naar toe, Smit?" 'Smit: „Myn haar laten knippen." Bos: „Tydens de kantooruren?" Smit: „Natuurlijk, myn haar groeit toch ook tijdens de kantooruren!'' Gró'en en Prinsterer", om beschikbaarstel ling van gelden voor het aanschaffen van een kast ten behoeve van de Dr. A. Kuyper- school aan de Rozenhagenstraat; een verzoekschrift van P. de Beurs om io koop te ontvangen een perceel bouwterrein» gelegen aan den Ryksstraatweg; Gesteld wordt in handen van B. en W. ter afdoening: een verzoekschrift van M. Weber, om aan hem toe te kennen het bedrag waarvoor hU hooger is aangeslager in de R. I. B. dienst jaar 19281929, dan ^olgens zyne aangifte het geval geweest zou zyn, omdat de Inspec tie bij de vaststelling van zyn inkomen over 1927 rekening gehouden heeft met het bedrag van 15.000.dat hy, bij den verkoop van zyn perceel Koningstraat 10, van de gemeen te Haarlem ontvangen heeft als schadever goeding, in verband met het overbrengen en nieuw installeeren van zyn bedryf. Besloten wordt om, nu voor de gronden aan en naby den Rijksstraatweg en den Ver- gierdeweg uitbreidingsplannen vastgesteld zyn, het raadsbesluit van 2 Mei 1928, no. I3- waarby rooiiynen werden vastgesteld voor den Verglerdeweg en voor de uitmondingen der op den Verglerdeweg uitkomende Pr0" jectstraten en voor de uitmondingen det projectstraten, uitkomende op den Ryks straatweg (benoorden de Jan Gyzenvaart). I ln te trekken. I Besloten wordt het raadsbesluit van 8 Jft' nuari 1930 No. 25 tot verkoop van grond nabij de Duvenvoordestraat aan J. E. Post in te trekken, aangezien deze op het bezit van dl®n grond geen prijs meer stelt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 6