Brieven uit Engeland FEUILLETON de geheimzinnige wraak Voormen derde blad RADIO-OMROEP DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN DONDERDAG 23 JANUARI 1930 BLADZIJDE 1 Pers en reclame-truc „Stunts" van de „stunt papers' De „Kerbstep" BUITENLANDSCH NIEUWS Ernstig ongeluk op een spoorwegovergang GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN RADIO NIEUWS Een radio-wedstrijd voor auto's Alexander Moissi voor de microfoon Ook Radio-Wien beëindigt de beelduitzendingen (Van onzen Londenschen correspondent) LONDEN, 18 Januari 1930. Soms kan ik niet aan de verleiding weer haan, mij minder eerbiedig uit te laten over ®ekere Londensche volksbladen, die, welke 1 Voortreffelijke eigenschappen zij ook mogen bezitten, toch in de allereerste plaats erop 1 Ut zijn door z.g. „stunts" reclame te maken Voor zichzelf, speculeerend op de kudde- •hentaliteit van het groote publiek. Twintig of vijf-en-twintig jaren geleden Voerde Lord Northcliffe's „Daily Mail", de - Voorlooper van de moderne Engelsche sensa tiepers de methode in. Zij maakte reclame j Voor 't één of ander van betrekkelijk zeer ondergeschikt belang. Zij maakte er zulk een hardnekkige fanatieke reclame voor, dat de haam van het blad weldra onafscheidelijk 1 verbonden was aan de zaak of het artikel, Waarvoor t campagnes voerde. Beroemd zijn éénmaal geweest de campagnes van de „Daily Mail" voor „sweet peas" (latyrus) en „Stan dard bread". Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat het blad of zijn eigenaar eenig belang had bij den verkoop van latyrus-zaad, of van het grijze „gezondhcids"-brood. Maar latyrus was een onder alle omstandigheden flink opgroeiende bloem, die kleur en leven digheid zou brengen in de Londensche tuinen, én het „gezondheids"-brood was gezond. Het blad bepleitte dus een openbaar be lang. Maar het hechtte daaraan een oneindig veel groo,ter gewicht dan aan de dozijnen veelbelangrijker belangen, waaraan het hiaar 'n bescheiden plaats inruimde. „Sweet Peas" en „Standard bread" waren nu eenmaal de specialiteiten van de „Daily Mail" gewor den, en voor den „Daily Mail"-lezer moesten hj dus het hoogste ideaal gaan belichamen. i Leden der kudde schreven opgetogen briefjes aan de redactie, waarin zij vertelden, dat het kweeken van sweet peas licht gebracht had in hun donker bestaan en 't eten van Standard bread kracht geschonken had aan hen en hun gezinnen. Dagelijks bracht het blad uit verschillende deelen des lands arti kelen over de aanbidding, waarin de natie voor de beide artikelen verzonk; photo's wer den afgedrukt van parlementsleden, die Stan dard bread aten, van geneesheeren, die Stan dard bread aanbevalen, van tuinen, waarin sweet peas groeiden. En het publiek dacht: Welk een macht gaat er toch uit van de „Daily Mail". Eén woord Van haar, en 't heele land spreekt dat woord ha. De adverteerder vooral moest dat denken; Met de .Daily Mail" bereik ik iedereen, van Noord tot Zuid, van Oost tot West De „Daily Express" heeft in dit, evenals in öienig ander opzicht, haar oude concurrente en leermeesteres, de „Daily Mail", nog over troefd. Haar befaamde eigenaar, Lord Bea- verbrook, is een man met politieke idealen, die zijn krant gaarne in dienst van die idealen stelt. Het voornaamste daarvan is thans dat betreffende een Rijkstolunie (ge heel afgezien natuurlijk van de mérites van dat ideaal). Maar toch gaat men aan zijn ernst en oprechtheid twijfelen; toch gaat rnen zich afvragen' is ook dat geen „stunt", wanneer men opmerkt hoe hij met bijna evenveel verwoedheid propaganda voert voor derde-rangs aangelegenheden, zonder ander doel dan den adverteerders te bewijzen, dat „iedereen" de „Daily Express" leest. Anderhalf jaar of wat langer misschien was „community-singing" de stunt" van de „Daily Express". Het volk moest plotseling gelukkig gemaakt worden door bij alle moge lijke gelegenheden gemeenschappelijk te zingen, en dat geluk moest het ontvangen uit de handen van de „Daily Express' Lezers van dat blad moeten maanden lang gedacht hebben, dat de natie geen andere idealen, zorgen en genoegens kende dan „community- singing". Bij voetbalwedstrijden, volksverga deringen, kortom bij alle gelegenheden, waar een paar duizend menschen bij elkaar waren, zorgde de „Daily Express" voor den gemeen- schapSzang. Verslaggevers van de „Express" Vertelden dagelijks op de hoofdpagina hoe mooi het was en hoe gelukkig het volk was; photografen van de „Express" maakten er Photo's van; redacteuren van.de „Express" schreven er artikelen over Er scheen in heel Engeland niets anders meer te bestaan. Thans hoort en leest men van gemeen schapszang bijna even weinig meer als van de „Sweet peas" van de .Daily Mail", welke 'n jaar of twintig geleden zoo welig bloeiden. Een .stunt" mag nooit te lang duren; de ad verteerders hebben na verloop van tijd weer iets anders noodig om eraan herinnerd te Worden, dat iedereen 'n zeker blad leest. Zoo zitten wij op 't oogenblik, terwijl de actie voor „Rijksvrijhandel" of „Economische Rijkseenheid" met onverminderde kracht Voortduurt, midden in den „Kerb Step" cul tus. den eeredienst van den „trottoirband- stap". Er zijn menschen, die een drukke straat oversteken, zonder uit te kijken. Soms over komt hun een ongeluk; in den regel niet. In ieder geval is 't geen zij doen, verkeerd. Voorzichtige personen letten, alvorens het trottoir te verlaten, eerst op of er ook ver voermiddelen aankomen, 't Is goed dat een veelgelezen krant het publiek er op wijst, hoe wenschelijk deze voorzichtigheid is. De „Daily Express" verrichtte deze nuttige en menschlievende taak 'n dag of tien gele hen. Zy drukte er een paar photo's by af Van menschen, die op de verkeerde, en van menschen. die op de goede manier van het trottoir stappen. Wy kunnen ons dit natuur lijk ook zonder photo's wel voorstellen, maarals een „stunt"-blad niet ver onderstelde, dat negen tienden zijner lezers volmaakt idioot zyn, dan zou het moeten op houden een „stunt"-blad te zijn, en tiendui zenden lezers verliezen. Het blad schreef voor hoe men het trot toir verlaten moet: lste beweging: men staat stram op den trottoirband, met de hakken tegen elkaar; 2de beweging: men wendt het hoofd naar rechts om te zien of er een vervoermiddel nadert; 3de beweging: men wendt het hoofd naar links (ik weet niet waarom) 4e beweging: (als de weg veilig is) men stapt van 't trottoir af, en steekt recht den weg over. Over dit hoogst belangwekkende onder werp krygen we nu dageiyks artikelen en photo's te zien. Een beroemde film-actrice voert de „Daily Express Kerb step" uit. (met photo's). Twee 3-jarige kinderen voeren de „Daily Express Kerb step" uit (met photo's, benevens de portretten van de moeders der kinderen en een afbeelding van de cottage waarin een der kinderen woont). Brieven van lezers, die de „Daily Express" warm danken voor de onthulling der Kerb step. De conservatieve M. P. (parlementslid) voor Bibbleton voert de „Daily Express Kerb Step" uit (met photo, benevens afbeelding van het parlementsgebouw en portretten van mr. Baldwin en wyien Lord Beaconsfield). Dan komt de provincie op de proppen. Ramsgate: drie duizend kinderen leeren de „Daily Express Kerb step", met twee photo's. Brieven van dankbare lezers uit de pro vincie. „Punch" stort er zyn kostelijken humor over uit. 't Deert Lord Beaverbroek en de „Daily Express" niet. Met tragischen ernst gaan zy voort de na tie de „kerb step" te leeren. En de adver teerders denken: myn sigaretten, digestie- middelen, afbetalingsmeubelen en uitverkoo- pen kan ik nergens beter adverteeren dan in het blad, dat maar één woord behoeft te spreken, om heel Brittannië te laten „Kerb-steppen". NESSUNO. DE RADIOREDE VAN MACDONALD In de rede, welke de premier gisteravond heeft gehouden en welke is heruitgezonden naar Amerika, heeft hy o. a. gezegd: Voor den aanvang van de conferentie hebben de delegaties haar geschilpunten besproken. Wanneer er slechts sprake zou zyn van ver schil van meening tu&schen twee of drie naties, dan zou het juist zyn deze in een open conferentie te bespreken, maar wan neer er vyf delegaties zyn, wordt vereischt, dat vele uiteenzettingen van gezichtspunten worden gegeven en is- het noodig de aan gelegenheden op delicate wyze te behande len. r MacDonald Voorbereidende besprekingen voor over eenstemming moeten daarom uitgebreid door de afzonderlyke delegaties worden gevoerd en kunnen slechts openlyk bespro ken worden na een grondige voorafgaande overeenstemming tusschen de betrokken lan den. Hoewel ik er zeker van ben, dat over eenstemming zal worden bereikt, zou ik de luisteraars willen waarschuwen, dat er veel moeilykheden zyn te overwinnen. De zaak is nu na te gaan hoever wy samen kunnen gaan. Eenigen vair ons zyn bereid verder te gaan dan anderen in zekere richtingen, maar in andere richtingen minder ver. Eenigen onzer doen voorstellen tot oeper- king, welke den anderen niet aanstaan, ter wyl deze op hun beurt voorstellen doen, welke eveneens worden verworpen. Het is geen kwade wil, maar een probleem van overeenstemming'. Wy zullen er naar streven het laagst mo gelijke gemeenschappelijke peil van alle pro gramma's tot stand te brengen voor ver schillende landen, zoodat twee dingen zul len geschieden. lste: Er zal geen wedstrijd meer zijn tusschen ons in den aanbouw van schepen, en ten tweede zal men de programma's zoo laag mogelyk vaststellen en dan binnen eenige jaren, laat ons zeggen vyf of zes jaren, in een toestand zijn, geschikt voor verdere verminderingen. Op die wyze zullen wij de ontwapening doorvoeren en den vrede verzekerd hebben. Er zyn in het leger 50.000 personen min der dan in 1914 en 152.000 minder dan in 1921, na de ontbinding van de eigeniyke oorlogsstrydkrachten. Engeland is het eenige land van de groote mogendheden, dat een voortdurende vermin dering van de kosten van zyn leger kan aantoonen. Ik becritiseer niet, wat de andere landen hebben gedaan. Wat my betreft, verzeker ik u dat wy in Engeland reeds eenige risico hebben aan vaard voor den vrede door de actueele ver mindering van onze strijdkracht. Wat de vloot aangaat, wy hebben niet op deze gele genheid gewacht. De positie van het Britsche Rijk in December 1929 vergeleken met die van Augustus 1914 toont een opmerkelijk verschil, dat verdient te worden overwogen door hen die gemakkeiyk praten over de medewerking van Engeland aan de ontwape ning ter zee. Hier volgen eenige feiten: Slag schepen Augustus 1914: 69; December 1929: 20. Kruisers met kanonnen van 8 inch en daarboven: December 1929 11 (27)kruisers met kanonnen beneden 8 inch: 43 (81); on derzeeërs 1914: 84 in 1929: 63. Deze weinige cyfers toonen meer aan dan lange speeches vol welsprekendheid. Wat de luchtvloot aangaat, kunnen geen vergelijkende cyfers worden gegeven met 1914, daar de wereldluchtdiensten nog den stryd om het bestaan voerden en een verge- lyking met hun huidige kracht kan dus niet worden gemaakt. In oorlogstijd heeft Enge land een enorme machtige luchtvloot ge vormd. Deze luchtvloot omvatte ten tyde van den wapenstilstand niet minder dan 3.300 met een personeel.sterkte van byna 300.000. Inderdaad waren wij op weg de machtigste luchtvloot te vormen. Na den oorlog werd dit wapen danig be snoeid en heden bestaat de Royal Air Force nog uit 772 machines en 31.000 man troepen: de luchtvloten der andere mogendheden zijn, veel grooter dan die van ons. Is er iets da* meer aantoont, dat Engeland bezield is nr. den wil voor den vrede? De premier voegde daaraan toe: „Hoeveel wij op dezen weg van vermindering verder kunnen gaan, hangt af van hen die aan de conferentie deelnemen, zy, die bereid zyn tot begrenzing en beperking kunnen met ons voortgaan op den weg naar ontwapening. Wij kunnen alleen niet verder vooraan gaan; in derdaad zullen wy, wanneer wy niet tot overeenstemming zullen kunnen geraken, ge noodzaakt zyn tot uitbreiding. Stimson raak te de quaestie bewonderenswaaridig. toen hij voor hy Washington verliet, zeide: te weinig verdedigingsmiddelen, geeft de naties een onveilig gevoel, terwyl te veel de nabuursta- ten het gevoel van onveiligheid geeft. HEDEN HET EIGENLIJKE BEGIN DER CONFERENTIE Met de eigeniyke werkzaamheden der Vlootconferentie zal hedenochtend een aan vang worden gemaakt, wanneer alle delega ties in Saint James Palace in volledige zit ting zullen byeenkomen. Verwacht wordt, dat by deze byeenkomst Iedere delegatie een korte, eenvoudige verklaring zal afleggen ten aanzien van haar standpunt. Gisteren was groote bedrijvigheid in de hoofdkwartieren der verschillende delegaties en een algemee- ne uitwisseling van bezoeken tusschen de lei ders. In Downingstreet had als gewoonlyk de wekelyksche kabinetszitting plaats, welke ditmaal een uur eerder dan gebruikelyk is, aanving. Onmiddellijk daarna was de pre mier, MacDonald, op de byeenkomst tusschen de Fransche en Engelsche delegaties, welke zitting eveneens werd bygewoond door kolo nel Ralston, den Canadeeschen gedelegeerde- Het doel dezer samenjcomst was, de by de door de beide regeeringen gepubliceerde me moranda van 20 December en 10 Januari naar ren gebrachte punten te herzien. Men was van meening, dat zekere punten opheldering vereischten en daarom werd overeengekomen deze punten op een volgen de byeenkomst van a.s. Vrijdag in behande ling te nemen. Gistermiddag was MacDoppld in het La gerhuis, -ar hy door Grandi werd bezoent, met wien hy een algemeene bespreki- ,iad o-er de Conferentiewerkzaamheden. Gisteravond sprak hy van zyn werkkamer in Downingstreet voor de draadlooze. Deze boodschap werd per korte golf uitgezonden en heruitgeronden voor de Vereenigde Staten. Daarna onderhield MacDonald zich met den leider der Japansche delegatie, Wa- katsuki. Afzonderlyke besprekingen Gistermiddag hebben de deskundigen in het St. James Palace met gesloten ueuren e-u zitting gehouden. Volgens een officieele mededeeling z'jn al deze besprekingen slechts aan een algemee- nen indruk gewijd. Daar ,ed een p, maire zitting zal plaats vinden, zullen de afzonder lijke besprekingen eerst Vrydag worden voortgezet, opdat iedere delegatie eèn zuiver beeld krijgt van de houding en opvatting der anderen. Met betrekking tot de plenaire zitting op heden wordt nog medegedeeld, dat de ver schillende delegaties juin standpunt uiteen zullen zetten zonder getallen te noemen of nauwkeurig omschreven voorstellen te doen. DE TOESTAND IN HET AUSTRALISCHE ST AKIN G S GEBIED In het Australische stakingsgebied is de toestand op gevaarlijke wyze verscherpt. De vorming van een verdedigingsleger der sta kende arbeiders maakt vorderingen. Dage- ïyks ontdekt de politie verborgen wapen- en munitievoorraden. In het Westen-Abermain-district hebben geheimzinnige ontploffingen plaats gevonden, welker oorzaak door de politie niet kon wor den ontdekt. Alle hotels en zaken, die aan politieambte naren levensmiddelen verkoopen worden ge boycot. De chauffeur en 10 kinderen gedood Bij Beroa n den staat Ohio heeft een personentrein op een overweg een autobus gegrepen, welke bezet was met schoolkin deren. De chauffeur en tien kinderen wer den gedood, terwyi de overige kinderen er met lichte verwondingen afkwamen. ZWARE STORM BOVEN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN Gisterenavond woedde boven den Atlanti- schen Oceaan een zware storm, waardoor de scheepvaart groote schade ondervindt. Het Engelsche vliegtuig-moederschip „Glo rious" kon de haven van Plymouth niet uit varen. Het s.s. „Van Reuss" van de West- Indiaiyn is door de geweldige stortzeeën zwaar beschadigd. Een groot deel der reddingsbooten is mede onbruikbaar geworden. PRIMO DE RIVERA EN DE SPAANSCHE STUDENTEN Het bestuur van het algemeen studenten corps te Madrid heeft Primo de Rivera een verzoekschrift overhandigd, waarin de in- vryheidstelling van den, bij de studenten onlusten in Februari 1929 gearresteerden stu dent wordt verlangd, evenals het weer aan stellen van 5 professoren. Primo de Rivera verklaarde, dat de 5 pro fessoren indertyd op eigen verzoek ontsla gen waren. Ook de invryheidstelling van den student moest hij weigeren. Verder wees hy op de schade, veroorzaakt door de studenten-onlusten van 1929. Woensdag kwam het in Madrid tot kleine studenten-demonstraties, die zonder moeite door de politie werden uiteengedreven. Een deel der studenten is tot staking over gegaan, o.a. te Salamanca. DE RAKET VAN PROF. OBERTH Moeiiykhjeden met de Ufa? Reeds maanden lang wacht men in Duitschland met spanning op den start van professor Oberth's wereldruimraket. Oberth, wiens experimenten door de „Ufa" gefinancierd worden, neemt in alle geheim- zinningheid ergens aan de Oostzeefcust waar, weten alleen de ingewyden zijn voorbereidende maatregelen. Volgeps een mededeeling van den Ufa- persdienst zou het stormachtige en nevèlige weer oorzaak zyn van het lange aarzelen van prof. Oberth. Thans loopen er geruchten door de Duit- sche pers, dat de Ufa overweegt, de samen werking met prof. Oberth te verbreken en hem geen verdere geldmiddelen ter beschik king te stellen. Waar komt het standbeeld van Foch? Het „Journal des Débats" blyft zich verzet ten tegen het plan om het standbeeld van Foch by de Porte de Neuilly te plaatsen. Het acht dit geen waardige plaats voor den grooten veldheer. De commissies en comité's, zoo schrijft het blad, die zich bezig hebben gehouden met de keuze van een plaats voor het standbeeld hebben de hoofdgedachte, waardoor men zich by deze keuze moet laten inspireeren, uit het oog verloren. Het gaat er in dit geval niet om de kiezers te vleien of den bewoners van een bepaalde wyk aan genaam te zyn, noch om een reeds beroemd plein te sieren. Het gaat er om de nagedach tenis van een groot man te eeren en hem den opeenvolgenden generaties tot voorbeeld te stellen. Het blad meent, dat men een byzonder man geen hulde brengt door een monument voor hem op te richten temidden of in de nabijheid van andere beroemde monumenten. Bovendien is het een misvatting op éénzelfde plein standbeelden te zetten van mannen uit verschillende tydperken. Te Rome spreekt het standbeeld van Garibaldi op den Jani- culus weer anders dan het ontzaglijke monu ment van Victor-Emanuel tegen het Kapitool. Vandaar dat het blad het zou afkeuren, indien het beeld in de as van den Are de Triomphe zou worden geplaatst. De Are de Triomphe domineert alles, neemt de geheele aandacht in beslag. Men zou elk groot man verkleinen door een monument voor hem op te richten in de stralen van de zon. Slechts één plek acht het „Journal des Débats" geschikt: het rond-point van het Champ-de-Mars. Er staat geen enkel beeld in de nabyheid op het beeld zou ieders aan dacht trekken. Bovendien bevindt de Ecoie GEEN GEVAAR BEWUST (Smiths Weekly) Opgewonden camera-man: Schreeuw toch niet zoo, leelijk beest. Het is voor de sprekende film. Militaire zich op het Champ-de-Mars. waar Foch zoo lange jaren onderwijs gaf. Foch zou er thuis zyn. 't Zou schynen of hy van zyn voetstuk af nog tot de leeringen van thans en morgen zou spreken. En de offi cieren der achtereenvolgende generaties zouden, door naar hem te kijken, een les ontvangen. HET LICHT IN DEN NACHT Er zyn menschen wier leven een zuiver voorbeeld is van zelfverloochening en waar van men niet weet, of men ze bewonderen of beklagen zal. De Belg, Mathieu Lecocq, die, hoewel door blindheid geslagen, zich te voet van Brussel naar Lissabon heeft begeven, behoort tot hen. In België gebleven tot het begin van den oorlog, was Lecocq één van hen, die honderd maal hun leven waagden, om de Duitsche vechtlinie over te steken, teneinde de geal lieerden waardevolle inlichtingen te kunnen verstrekken. Een aanklacht tegen hem ver plichtte hem naar Holland uit te wijken, vanwaar hy naar Engeland ging, daarna naar Frankryk. Daar nam hij dienst in het 14de Belgische regiment Infanterie en streed daar, ondanks zyn zeven en veertig jaren mee tot op den dag dat hy zyn plaats moest opgeven wegens door verwonding opgeloopen staar, die weldra in algeheele blindheid overging. Hy aanvaardt zyn lot met berusting, leert Braille-schrift en wordt venter. Onder ge leide van een hond trekt hy van dorp tot dorp, verkoopt band, postpapier, veters. Op zekeren dag neemt hy het plan op al ven tende zijn zuster te gaan opzoeken, die in Lissabon woont. Hy gaat op weg. Van een boer heeft hy een prachtigen hond gekregen, die dra zijn vriend wordt. Op 15 Maart 1929 vertrekt Lecocq met zyn hond naar Lissabon, steekt de Pyreneeën over, wat tien dagen duurde. Het was een moeitevolle overtocht. Hij wandelt een deel van Spanje door en komt in Portugal. Na vier maanden reizen komt hij in Lissabon aan; hij meldt zich aan bij het huis van zijn zuster en verneemt, dat deze tien dagen geleden is gestorven. Toen ving de terugreis aan. Bij Saragóssa wordt Boby, zijn hond, door een auto verpletterd; Lecocq zelf wordt tegen den grond geslagen. De ongelukkige blinde wordt met een ernstige hoofdwonde naar het ziekenhuis gebracht. Na zyn genezing wordt hy per trein tot aan de Spaansche grens vervoerd; op Fran- schen bodem terug, voelt hij zich gelukkig enbehouden. Want in Frankryk, zoo verklaarde hy, zijn overal medelijdende zielen; vindt hy altijd iemand, die zich zyn lot aantrekt, langs den weg, in de dorpen, in de treinen, overal. De moeilijkheid voor Lecocq is nu een ge- schikten hond te vinden. Zoodra hij dien heeft, trekt hy er aanstonds weer op uit. Dan heeft hy geen -vrees meer voor de toe komst, want overal langs den weg vindt hij welmeenende zielen, die hem hulp in onder scheiden vorm verleenen. Typhusgevallen te Berlijn. Volgens mededeeling van de politie zyn in het noordeiyk deel van Berlijn ongeveer 20 gevallen van typhus voorgekomen, waar van drie met doodeltjken afloop. De noodige maatregelen zyn genomen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Ongeluk met een gestolen auto De diefstallen te Berlijn van onbeheerd op straat staande auto's, nemen den laat- sten tyd op schrikbarende wijze toe. De ver- dwyning van zes of zeven wagens per dag is geen zeldzaamheid. Gistermiddag reed een luxe-auto in Char- lottenburg plotseling in snelle vaart een trot toir op; een dame, die daar wandelde, werd overreden, waarna de auto. waarover de chauffeur blykbaar het stuur kwyt was, te gen een huis opbotste. De chauffeur, die door het ongeluk geheel van streek scheen, wilde den halfvemielden wagen ijlings verlaten, maar werd door de voorbijgangers vastgehouden. By zyn verhoor op het politiebureau bleek, dat men te doen had met een autodief. Een origineele wedstrijd voor auto's welke het vorig jaar door den zender Turyn werd VRIJDAG 24 JANUARI HUIZEN 1875 M. 10.3011.00 N.C. R.V. Ziekendienst 11.0011.25 N.C.R.V. Voor de jeugdige zieken 11.3012.00 K.R.O. Godsdienstig halfuurtje 12.01— 12.15 K.R.O. Politieber. 12.151.15 K.R.O. Concert door K.R.O.-Trio 1-15— 2.00 K.R.O. Gramofoonmuziek 2.00— 3.00 K.R.O. Gramofoonmuziek 4.00— 5.00 N.C.R.V. Gramofoonmuziek 5.00— 6.30 Concert N.C.R.V. Viool, harp, cello ea orgel 6.30—7.00 K.R.O. Gramofoon muziek 7.00—7.30 K.R.O. Cursus schrift verbetering. HILVERSUM Tot 6 uur 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwij ding i2.oi2.00 Concert door het A.V. R.O.-Kwartet 2.052.45 Uitz. voor scholen 2.453.00 Gramofoonmuziek 3.004.00 Maak het zelf 1-cursus 4.30— 5.00 Een bezoek aan de Duitsche Filmstad Neu-Babelsberg. Spreker Rob Geraerds 5-0°6.45 Concert door het Omroeporkest 6.457.15 Spaansch beginners 7-15— 7.45 Radiocursus vanwege het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart 7.45 Gramo foonmuziek 8.01 „Die Schöpfung**. Oratorium van Jos. Haydn. Gem. Zang- vereen. „Excelsior" te Oosterbeek. Solisten t Jans Bierma, J. Hissink en Jac. Ph. Cara. Orkest De Arnhemsche Orkestvereeniging. Na afloop Persber. Daarna Gramofoon muziek 12.00 Sluiting. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 Mof gen wijding 11.05 Lezing 11.20 Gramo foonmuziek 12.20 Concert. S. Moldawsky, viool. R. Ellett, piano 12.50 Orgelconcert door L. H. Warner 1.202.20 Gramofoon muziek 2.50 Uitz. voor scholen 3.20 Lezing 3.45 Lezing 4.05 Concert voor scholen Strijkkwartet 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 7.00 Piano-recital door Ching 7.20—7.40 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Verrassing 8.35 Fragmenten uit „The Mikado" van Sullivan g.20 Nieuws ber. 9.40 Lezing 9.55 Twee tooneel- stukken I. „Tony Kytes, the arch deceiver'4 van M. A. Levy. II. „The Safe" van W. P. Lipscomb 10.32 Fragment uit „The Mi kado" 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 12.202.20 Gramofoonmuziek 4.05 Con cert 6.55 Gramofoonmuziek 9.05 Con cert. Orkest en solisten. LANGENBERG 473 M. 6.20—7.20 Gramofoonmuziek 9.3510.30 Gramo foonmuziek 11.30 Gramofoonmuziek T2.251.50 Orkestconcert 4.50—5.50 Concert. Koor en strijkkwartet 7.208.15 Orkestconcert 8.20 „Die heiige Flamme Tooneelstuk van William S. Maugham. Daarna tot 11.20 Orkestconcert. KALUNDBORG 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert 2.004.00 Orkestconcert en voordracht 4.005.00 Tooneeluitz. voor kinderen 7.207.35 Declamatie 7-359-35 Concert. Orkest en violist 9.50 12.20 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Trio-con cert 6.50 gramofoonmuziek 8.35 Concert. ZEESEN 1635 M. 6.15—9.50 lezingen en berichten 11.2012.15 Gramofoon muziek 12.1512.00 Berichten 1.20— 1.50 Gramofoonmuziek r.503.50 Lezin gen 3.504.50 Concert uit Leipzig 4.50 7-2o Lezingen 7.20 Concert. Solisten en strijkkwartet 8.20 Berichten 8.40 „Hund und Katze". Daarna Berichten en dansmu ziek. georganiseerd, zal binnenkort, worden her- haald. Een aantal auto's, die voorzien zyn van radio-ontvangers, zullen een traject door een gedeelte van de Alpen moeten af. leggen. Tevens moeten onderweg berichten, welke door Raóio-Turyn worden uitgezon den, opgevangen worden en worden geregis treerd, Winnaar is de bestuurder van de auto, welke het eerst de finish passeert en teven het grootste aantal radio.berichten heeft ontvangen. Vele luisteraars zullen met belangstelling vernemen, dat de Duitsche voordrachtskun stenaar Alexander Moissi op Zondag 26 Ja. nuari om 19.35 A. T. voor de microfoon van Radio-Wien gedichten en proza van Goethe, Heine, Andersen, Beer-Hofmann en Ver- haeren zal voordragen. Het is gebleken, dat er ook in Oostenrijk hoegenaamd geen interesse bestaat voor den „beeldomroep". Men heeft daarom be sloten de beelduitzendingen over Radio. Wien voorloopig te beperken tot een kor ten tyd gedurende de middaguren en daar. na den beeldomroep geheel te beëindigen. Zoo (jauw hebt U kou gevat, -tjn de gevolgen Neem steeds een paar Wybert-iabletten 46. By het zien van die tactiek, en dat op zulk een oogenblik. kwam het by Sherring ton tot een uitbarsting: In elk geval heb ik 't niet aangedurfd om haar als een hond in de sneeuw te laten liggen, schreeuwde hy den than, in een opvlamming van drift en haat, toe: Ga uit den weg. ellendeling die je bent. In plaats van op zyn beurt driftig te wor den, week Craydon bfj die woorden achteruit, alsof iemand hem onverwacht een slag ge keven had. En op hetzelfde oogenblik hoor den ze de basstem van Nlma boven den storm Uit. Vooruit broeder anders veranderen *e in yspegels. Met Janet in zyn armen liep Sherrington achter den grooten Thibetaan aan de yaks kwamen met hun leider achteraan. De on- bfelodieuse muziek werd by vlagen luider, na een minuut of vyf dook er een compacte don kere massa uit de „witte" duisternis op en bijna geiyktydig hiermee zagen ze, als een melk-witte ster, één enkel lichtje. Hierop ging het nu af. Eerst vonden ze een poort, of liever een lange steenen gang. waarin de sneeuw, in een wilden rondedans, een dik tapyt aan het leggen was, en daarna kwamen ze op een soort van binnenplaats, een vier kante ruimte, aan drie van de vier zyden door gebouwen ingesloten. Recht voor zich uit zagen ze het licht, dat hun de richting aangegeven had een lamp voor een van de ramen van 't hoofdgebouw. Nima liep er heen, zocht tot hij een deur vond en begon deze op de manier van een man, die dringend toegang verlangt, met een stok te bewerken. Nick Sherrington kwam iets langzamer achteraan maar by de tweeden roffel had hy eveneens de deur bereikt. Zwygend ston den ze af te wachten alles bleef stil; het leek werkelyk of hun verzoek om opneming genegeerd zou worden, toen de onmelodieuse muziek opeens overstemd werd door een eigenaardig, eentonig gezang. Met een paar vloeken als veiligheidsklep voor zyn ongeduld, hief Nima nogmaals zyn stok op en begon de deur voor de derde maal, maar nu dubbel zoo krachtig als de beide eerste keeren, te bewerken. Dank zy zyn kracht hadden ze meer succes. Opeens werd de deur openge daan niet verder dan een kier en voor die kier verscheen een gerimpeld, zichtbaar ongewasschen gezicht. Eerst kon Sherrington niet uitmaken, of hy man of vrouw voor had het gezicht kon zoowel aan dgn een als aan de ander toebehooren en door de kleeding, een soort van gewaad, werd hij niets wijzer. Terwijl hy de vraag: man of vrouw, nog maar half geïnteresseerd stond te overwegen, hoorde hy Nima den nooaigen uitleg geven en zag hij den gerimpelden portier weer ver dwijnen. Het lachende gezicht van den Thibe taan leidde zyn aandacht af. Voor de open deur bleven ze wachten. De eigenaardige muziek werd nog vreemder en onmelodieuser door het gieren van den wir.d. dubbel luid op de betrekkeiy'k kleine binnen plaatsruimte met haar hoeken en de vrije lange poorttunnel. En opeens begon het zin gen weef: Sherrington keek Nima aan tot zijn verbazing zag hy het breede gezicht meer en meer verstrakken toen, alsof de Thibe taan den blik van zijn tochtengenoot voelde, keek hy om eti trok een komisch-ontsteld ge zicht. Een klooster, dat uit twee gedeelten be staat, zei hy, nonnen en lama's. Wie weet, wat er nu gebeuren zal! Luister maar aan de stemmen zyn de mannen te herkennen 'geen non kan zoo laag zingen. Nog stonden ze te luisteren, toen de oude portierster, pymyk hinkend, terugkwam: als gevolg bracht ze vier rasgenooten mee, drie nonnen, vrouwen veel jonger dan zy en een lama, een man met een gladgeschoren hoofd, gekleed in een rood gewaad, dat kunstig op genomen, den eenen schouder en arm vrijliet. Deze man begon een gesprek met Nima na een paar minuten van vragen en ant woorden keerde Nlma zich tot Sherrington. Ge kunt de vrouw aan de nonnen geven, broeder. Ze zullen haar verzorgen en als ze hersteld is by ons terugbrengen. Met iets bedenkelijks in zyn oogen bekeek Sherrington de drie ongewasschen gezichten. Het was duidelyk te zien, dat hy voor die regeling niet veel voelde daarom pro beerde Nima hem tot rede te brengen. „Dat is de eenige manier, broeder. Wy worden in de vrpuwenafdeeling niet toegelaten". Maar ben je er zeker van, Nima, dat het veilig is? vroeg Sherrington. De Thibetaan haalde met een fatalistisch gebaar zijn schouders op. „Voor haar wel. En wat ons betreft alles is beter dan buiten in een storm als dezen dood te vriezen. Doe het nu, broeder, geef de vrouw aan de nonnen en wacht gij hier tot ik terugkom ik ga met dezen lama de yaks in de stallen bren gen". De lama sloeg een punt van zyn wyd los hangend gewaad over zyn arm en schouder, ging de deur uit en stak de binnenplaats dwars over. Nima keerde zich om en ging met hem mee. Op hetzelfde oogenblik kwamen twee van de nonnen naar Sherrington om Janet van hem over te nemen, en terwyl hy nog in tweestryd stond wat te doen, keek hij de grootste van de twee aan. Iets in haar manier van kyken trok zyn aandacht; de ondeugend-medeiydende uitdrukking in haar groote donkere oogen en de even lachende trek pui haar mond vertelden hem, dat zij de reden van zyn aarzeling begreep. Opeens besloten ging hy naar haar toe met iets moederlijks in haar bewegingen nam ze den lichten last van hem over en droeg haar met behulp van de twee andere nonnen weg. Maar voor dat ze een zygang inging, keek ze nog even om en glimlachte Sherrington gerust stellend toe. En juist door dien glimlach zag Sherrington het verschil tusschen haar ge zicht en dat van de non naast haar. Ondanks de gore tint van de ongewasschen huid en den eigenaardige» haartooi, had zij iets Europeesch, haar gezicht was veel smaller en zy had niet den typisch-Thibetaanschen plat ten neus en hooge jukbeenderen. In dit half bewust opnemen van wat een belangrijke ontdekking was werd hy door de snauwerige stem van Craydon gestoord. 't Is was moois denk je nou waar achtig dat we Janet na dit nog terug zien? Ik breek hun klooster tot den grond ai ais ze haar probeeren te houden, gal Sher rington beslist ten antwoord. Dat is nou goed en wel Nima-tashi's basstem maakte een einde aan Craydon's ruziën. Een oogenblik iater zagen ze hem met yak-drijver en den lama terugkomen. De lama liep vergenoegd te grinneken; blykbaar was het Nima gelukt hem in een goed humeur te brengen. Met hun drieën stapten ze regelrecht op de deur af; in bet voorbyioopen gal de Thibetaan Sherrington een vriendschappelijk-harden slag op den schouder en duwde hem met zyn vingers om dit gekastijde lichaamsdeel de deur in. Vooruit broeder thee met boter, tsamha en een droge cel dat is beter dan zonder avondeten buiten in de sneeuw kam peeren. Over wat er gebeuren kan zullen we ons maar niet het hoofd breken. De lama was al naar binnengegaan samen met Nima liep Sherrington achter hem aan, op de hielen gevolgd door Cray don en den yak-drijver. Ze gingen een soort van breede. lange gang door. geplaveid met groote steenen die door dagelyksch contact met dozijnen en dozijnen voeten van Boeddha-verreders tot de gladheid van ge- polyst metaal was afgesleten. Hoe verder ze kwamen, hoe luider het zingen en hoe door dringender de geur van wierook werd. Aan het einde van de gang sloeg de gids plotse ling naar links af. Nauwelijks bevonden ze zich in de zijgang, of het spektakel werd oorverdoovend en geen tien schreden verder stonden ze opeens voor een groote ruimte, waarschynlyk een kapel van het klooster, want aan den kant tegenover den ingang stond een schreeuwerig leeiyk altaar: ge flankeerd door een aantal die door kleine boterlampen verlicht werden. (Wordt, vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 9