f 3000, Een apostolaat voor den arbeider Telegrafisch Weerbericht d,t nummer bestaat uit vier bladen VRIJDAG 24 JANUARI 1930 Dominee G. H. Kersten Reserve Legerpredikant VOORNAAMSTE NIEUWS bureauxnassaulaan 49 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17368 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL ZAAL-AFDRIJVING De Rotterdamsche brandstichter DE AFSCHAFFING VAN DE OPCENTEN OP DEN SUIKER ACCIJNS Het wetsontwerp door de Eerste Kamer aangenomen MODE EN HONGERSNOOD De Degenmakers van Schiphol DE DIEVEN MOESTEN HUN GARDEROBE AANVULLEN Een magazijn geplunderd DE DROOGMAKING VAN DEN N. W. ZUIDERZEE. POLDER Officieele opening der twee gemalen op 16 Februari GEEN PLAATSELIJKE KEUZE Vooralsnog geen invoering HET DOODELIJK AUTO ONGELUK OP DEN HAARLEMMERWEG De schuldige veroordeeld TRAGISCH STERFGEVAL IN DEN LEIDSCHEN RAAD Het lid H. W. Spendel plotseling overleden Electriciteitsvoorziening in Gelderland GROOTE BRAND TE SCHIEDAM Fabriek en opslagplaatsen van kurk uitgebrand BYRD'S ZUIDPOOLTOCHT Hulp van Engeland en Noorwegen ingeroepen Malaria-epidemie op Madoera J. J. WEBER ZOON DE SCHIPBREUK VAN DE „MONTE CERVANTES" Telefoon No. 138G6 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en ffentschappen: per week 25 ct.; per Wartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 et., bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 cL per regel. Alleab, tegen 'Onné'sop au bladzijningevx ongevallen verzekerd voor üe verzekeringsvoorvvaarden n der volgende uitkeeringen Levenslangegeheeleongeschiktheidtotwerkendoor X TCft bij een ongeval met X QCfl bij verliesvan een hand X 1 QC bij verlies van eenX Cft bij 'n breuk vanX 4 O bij verlies v.een verlies van beide armei, beide beenen i.beideoogen I J|J,~doodelijken afloop 2 U eeu voet of een oogl duim ot wijsvinger! JU.™ been of arm fü, "anderen vinger *eder tijdperk brengt zijn bijzondere handigheden en bijzondere behoeften h zich en hoe beter wij ons, als atholieken, daarvan bewust bieer zijn, hoe wij met hetgeen rondom ons groeit «ening houden, des te meer zal ons e'ang daarmee gediend zijn. Heeft ieder tijdperk zijn eigen behoef-' eri meegebracht (middeleeuwen, re- 'hance, hervorming, Fransche revo- enz.), meer dan ooit geldt die aarheid voor onze dagen, nu de uitvin- bgen op technisch gebied, met de amenvloeiingen van kapitaale een groot- bdustrie hebben uit den grond ge- ampt, met al de gevolgen daarvan, aarvan voor een halve eeuw terug lemand nauwelijks durfde droomen. ,^ij doen als katholieken verstandig leh nieuwen toestand moedig onder ®t oog te zien en die maatregelen te beipen, welke door den toestand ge- v°rderd worden, hoe vreemd en hoe bieuw die op het eerste gezicht ook ®bogen schijnen. Het vraagstuk der groot-industrie is ®etl vraagstuk op zich zelf, maar het beeft tevens tal van andere vraagstuk- en gelijktijdig te voorschijn geroepen. Ongetwijfeld heeft de wording der Sroot-industrie groote zedelijke en Godsdienstige belangen geschaad, waar in de gevolgen geweldig zijn nog biet in hun vollen omvang te overzien. Over 25 jaar, wanneer de groot industrie nog grooteren omvang zal i^bben gekregen en er weer een' nieuw geslacht zal zijn opgegroeid, dat den 'nvioed van deze beweging geheel zal hebben ondergaan, zullen wij een meer Sedetailleerd oordeel kunnen uitspre- ^h, beter de balans kunnen opmaken. Maar dit staat nü wel reeds vast, dat öe industrialisatie van den arbeid de bfttchristelijking van den arbeider in breede kringen heeft ten gevolge gehad aangezien de arbeiderswereld de i"alrijkste is, kan men welhaast spreken Vah een ontchristelijking van het maat schappelijk leven. Nu is er den laatsten tijd hier te iknde veel geschreven over de gevaren, Varaan de fabrieksmeisjes bloot staan. He bewegingen onder verschillende baam in de verschillende bisdommen *°t stand gekomen, hebben veel en goed %erk gedaan en zullen in de toekomst °hgetwijfeld nog veel bereiken. Maar wij mogen het hierbij niet laten: biet alleen voor de fabrieksmeisjes drei- Sen gevaren, maar voor allen die in de industrie werkzaam zijn. Godsdienst en 2eden loopen in de industrie groot ge- Vaar en de invloed daarvan reikt veel verder dan tot de fabriekspoort. Daarom hebben wij behoefte aan een ^ern van mannen, die bereid zijn de vaan van godsdienst en zedelijkheid binnen en buiten de fabriek hoog en °hbesmet opgeheven te houden, die be- reid zijn bij voortduring op tactiscne Mjze te doen blijken dat zij soldaten van Koning Christus zijn. Daartoe is noodig een kern van man ben, die hun godsdienst goed kennen en ook daarnaar willen leven, die zich daarvoor offers willen getroosten. Zij bioeten voortdurend een goed voorbeeld Seven en altijd bereid zijn om op den bres te staan. Een behoorlijke scholing is daarvoor natuurlijk onmisbaar. Zij Kouden een soort van leekenapostolaat bloeten vormen, waartoe natuurlijk al- ieen zij moeten toetreden, die daartoe in alle opzichten de noodige geschikt heid bezitten, want de eischen zijn Waarlijk niet gering. Zoolang dit leekenapostolaat er niet is, zou toch reeds een kern van eciit- Kathoiieke mannen, die over de noodige bekwaamheid en tact beschikken, in elke groot-industrie veel nut kunnen stichten door voortdurend als bewakers en bevorderaars van godsdienst en zede- Üjkheid op te treden, zonder nochtans Kichzelf een etiket op te drukken. Zij die daartoe roeping gevoelen, zul len natuurlijk verstandig doen vooraf ttiet een geestelijk raadsman overleg te Plegen. Naar r vernemen zal dominee G. H Hersten lid van de Tweede Kamer, oinnen- kort benoemd worden tot reserve-legerpredi- kant Een deel der pers bemoeit zich ijverig met het geval van „zaal afdrijving," waarin de burgemeester van Den Haag de leidende rol zou hebben gespeeld. Om te verhinderen, dat de bekende Vlaamsche activist, Dr. Aug. Borms, in een door de R. K. Reisvereeniging, afdeeling Den Haag, georganiseerde vergadering het woord zou voeren op een moment, toen de buitenlandsché (en dus ook de Belgische) regeeringsperso- nen en -vertegenwoordigers nog in de residentie vertoefden, zou de burgemees ter bij verschillende zaaleigenaren zijn invloed aangewend hebben om voor de Borms-bijeehkomst geen vergaderzaal beschikbaar te doen zijn. De burgemeester heeft van een en ande. geen geheim gemaakt, heeft zelfs aangeboden, de door de Reisvereeniging eventueel geleden schade te vergoeden. Toen hem achteraf door de directie van „De twee Steden" (de eerst uitge kozen vergadergelegenheid) verzekerd werd, dat de directie niet ingevolge het verzoek van den burgemeester, doch om drie andere redenen (o.a. wijl de Reis vereeniging haar omtrent het doel van deze vergadering niet tijdig genoeg vol ledig had ingelicht) de verhuur-over- eenkomst had opgezegd, heeft de burge meester zijn aanbod natuurlijk inge trokken. Het geval heeft tot heel wat ge schrijf en gewrijf en tot heel wat ver wijten en beschuldigingen over en weer, aanleiding gegeven. De burgemeester moet verklaard heb ben het optreden van Borms „in de ge geven omstandigheden" niet in het belang van het land te achten, maar men werpt hem tegen, dat hij als burgemeester daarover niet te oor- deelen heeft. „De Residentiebode" verwijt den burgemeester heel kras, dat hij hier „op slinksche wijze een grondwettelijk recht" aantast, „waartoe hij op wette lijke wijze geen enkele bevoegdheid bezit." Waar dit geval opgeblazen dreigt te worden tot een aangelegenheid, waarvan het wel en wee van ons land voor een goed deel afhangt, meenen wij er ter loops iets van te moeten zeggen. Formeel kan men den Haagschen burgemeester natuurlijk niets verwijten: hij heeft de vergadering niet verboden, hij heeft aan zekere zaaldirecties alleen maar den wenseh te kennen ge geven, dat deze haar zalen tot dit doel niet beschikbaar zouden stellen. Van eenige bedreiging, welke dien wensch kracht bij zou moeten zetten, is niets gebleken. Intusschen kunnen ook wij geen be wondering hebben voor de wijze waarop de burgemeester gemeend heeft, zijn doel te moeten bereiken. Inderdaad had hij misschien beter het bestuur der Reisvereeniging een wenk kunnen geven, maar het feit, dat de burgemeester zich met het geval be moeid heeft, kan hem, dunkt ons, niet euvel geduid worden. Het was toch werkelijk geen gelukkige gedachte van bedoeld bestuur, den heer Borms juist in de dagen, dat ook mi nister Jaspar en nog wel heel officieel in Den Haag vertoefde, aldaar te doen optreden. Over het algemeen achten wij iedere coquetterie met Vlaamsche activisten die voor ons dan naar een Groot-Neder land moeten streven een weinig kie- sche geste, nog afgezien van het feit, dat wij ons in de binnenlandsche ge schillen van een ander land, vooral wan neer de nationaliteitskwestie daarin een •rol speelt, zoo weinig mogelijk behooren te mengen. Vlaanderen moge ons sympathiek zijn, wij mogen ons door onze sym pathie niet laten verleiden ons demon stratief te plaatsen aan eene zijde, welke door de andere zijde, al dan niet terecht, als lands-verraderlijk wordt beschouwd. Dit alles echter klemde te sterker, nu een optreden van Borms in Den Haag, juist in deze dagen, heel gemakkelijk tot een anti-Jaspar-demonstratie had Kunnen leiden. Dit had het bestuur der Reisvereeni ging (wat bemoeit een toeristieke ver- eeniging zich ook eigenlijk met politiek van de zwaarste soort!) te voren moeten bedenken. Dan had de burgemeester fraai of minder fraai heelemaal niet behoe ven in te grijpen. Tot 4 jaar veroordeeld De bekende Rotierdamsche orandstichter W. F. k„ die ter zake van opzettelijke brand stichting. vier maal gepleegd, door de Rot terdamsche rechtbank was veroordeeld tot vier jaar gevangenisstrai met ter beschikking stellmg van de regeering na net ondergaai dier straf, is thans door het Haagsche Ge rechtshof veroordeeld tot gelijke straf, echtei met de bepaling, dat de gevangenisstraf za borden ondergaan in een bijzondere gevan genis. De Eerste Kamer heeft na eenige discus sie met 26 tegen 8 stemmen aangenomen net wetsontwerp tot afschaffing van de Ver dedigingsbelasting II en de opcenten van den suikeraccijns. Er wordt in het Oosten en Zuiden van ons land alarm geblazen tegen de rupsenplaag, welke het komende voorjaar nog heviger het loofhout dreigt te zullen teisteren dan in 1929. Vooral ook nu de winter zoo zacht blijft en het ongedierte spaart. Nu, op het oogenblik, schijnt er niets meer aan te doen te zijn dan het uitknippen van denesten. Dat is echter lang niet overal mogelijk, gelijk de burgemeester van Maastricht dezer dagen nog uiteenzette in een Raadsvergade ring. Er zijn boomen zóó hoog en met zóó ver uitgespreide takken, dat men er met geen mogelijkheid bij kan komen. Natuurlijk is het uitknippen en vernietigen van de nesten, waar dat maar eenigszins kan, toch zeer aan te moedigen en een ver ordening, welke dat verplichtend stelt, toe te juichen, doch op den duur zal de bestrij ding toch ergens anders gezocht moeten worden en wel in betere bescherming van den vogelstand. Wij menschen denken telkens fouten op te merken in de door de Voorzienigheid ge schapen natuur, schrijft „De Morgen", maar, altijd blijkt toch weer, dat men niet straffe loos kan ingrijpen in het natuurlijk even wicht. Wat men schadelijke vogels noemt, omdat ze nuttige dingen oppeuzelen, zijn voor de andere helft ook nuttige vogels, om dat ze schadelijke dingen als de rupsen verorberen. Daarom geldt als maatregel voor de toe komst: Spaar de vogels! Ook elders in het gebied van het Rijk wordt het kwaad der uitroeiing van bepaalde dieren in zijn gevolgen gevoeld En nog veel vreeselijker dan in Gelderland. Brabant en Limburg. Namelijk op het Indische eiland Flores, waar een hongersnood van schrikwekkende afmetingen woedt. De muizen en ratten heb ben daar den oogst voor een belangrijk deel weggevreten. Henri Polak hoorde van zijn partijgenoot Vleming, een oud-Indischman, dat dit ook al moet toegeschreven worden aan het uit moorden van bepaalde diersoorten, gelijk hij in ..Het Volk' verhaalt: In dit geval was er echter geen verdelging van vogels geschied, doch van slangen, le guanen en dergelijke dieren, die zich met ratten en muizen voeden .Men heeft op Flo res deze dieren vrijwel uitgeroeid. Waarom? Omdat hunne huiden waarde hadden gekre gen. De huiden werden namelijk (worden wellicht nog) gebruikt voor het vervaardigen van damesschoentjes. Schoeisel van dezen aard was, en is wellicht nog, mode en ook worden er wel damesmantels van slangen huiden gemaakt. Een mijner kennissen, betrokken bij den handel in leder en aanverwante artikelen, wien ik vroeg of hem daarvan iets bekend was, deelde mij mede, dat er in de laatste jaren zeef groote hoeveelheden van de hier bedoelde huiden uit Indië te Amsterdam aan gevoerd werden. Hij bevestigde aldus Vle- ming's mededeeling. Het is eenvoudig afgrijselijk, nóg erger dan het uitroeien van pelsdragende dieren ter wille van de bontmode. Want in het onder havige geval heeft het uitmoorden der rep tielen van Flores het te gronde gaan der bevolking van het tropische eiland tot ge volg. Om dwaas ijdelheidsvertoon mogelijk te maken, roeide men niet alleen dieren- geslachten uit, doch gaf men tallooze men schen aan den honger en zijne noodlottige gevolgen prijs. De beelderige schoentjes van slangenvel, die menigen damesvoet sieren, zullen toch wel wat gaan knellen, denken we, als dit algemeen bekend wordt. Men spreekt wel eens over de gevaren van de mode. Hier ziet men, dat ze nog veel gevaarlijker kan zijn, dan wie dan ook dacht! Op Schiphol waren Woensdag 22 Januari Prof. Kersom, de heercn A. Veraart en J. A. Blans aanwezig om een experiment uit te voeren, dat zonder twijfel over de gehcele wereld opzien zal baren. De heer Veraart wil n.I. sterk verkoelde Ijsdeeltjes uit een vliegmachine werpen en op deze wijze kunst matigen regen verwekken. Op onze foto ziet men de zakken met sterk afgekoelde ijsdee Itjes gereed om in de vliegmachine te worden gela den. Emeritus Pastoor P. J. Schravemade f Gistermorgen is de Zeereerw. Heer P. J. Schravemade, rustend Pastoor van Voorhout, te Rijswijk door een beroerte getroffen en overleden. Petrus Josephus Schravemade werd gebo ren te 's-Gravenhage 31 December 1859 en priester gewijd 16 Augustus 1885. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Os dorp, Voorburg, Pljnacker, Hoorn en Gouda to. L. Vr. Hemelvaart). 24 Februari 1904 werd hij pastoor te Haar lemmermeer (O. L. Vr. Onbevlekt Ontvan gen te Nieuw-Vennep) en 3 September 1915 te Voorhout, uit welke bediening hem 4 Juni 1927 eervol ontslag verleend werd. Uit een magazijn te Nijmegen is vermist een noeveelheia nieuwe kleeding, bestaande uit drie jongenswinterjassen, twee neeren jekkers, twintig kinderpakjes, dertien kin- cterjekkers, zeven damesmantels, vier sin- dermanteis, zestien neerenwinterjassen 39 japonnen, 32 regenjassen en 23 costuums. Deze goederen zijn vermoedelijk over een groot tijdvak ontvreemd. De commissaris van politie te Nijmegen verzoekt opsporing van de goederen. Naar het „Hbld." verneemt, zullen de twee watergemalen van den N. W. Zuiderzeepolder den Oever en Medemblik in de eerste week van Februari worden opgeleverd, waar na op Maandag 10 Februari met zekere plechtigheid de officieele opening zal plaats hebben. Op het oogenblik malen de beide installa ties nog steeds op proef. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft thans de door ons reeds eenigen tijd geleden aangekondigde nota van wijzi ging ingediend op het ontwerp-Drankwet. Het voorstel tot invoering van plaatselijke keuze bij stemming van de burgers neemt hij terug. Zoodanig voorstel, zegt de Minister, ware ln elk geval beter bij afzonderlijk wet- ontwerp te doen. Inmiddels is hij vooralsnog niet bereid daartoe over te gaan. Voorts wordt ingetrokken het verbod tot verkoop van wijn en bier in gesloten fles- schen in winkels zonder drankvergunning. De Vijfde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 21-jarigen vischrooker, die in den nacht van 31 Augustus van het vorige jaar, terwijl hij in beschonken toe tand was, als bestuurder, van een auto uit Zandvoort op den Haarlemmerweg een aan den kant staan- den anderen auto had aangereden, waarvan de eigenaar een nieuwen band omlegde. Laatstgenoemde liep zulke ernstige verwon dingen op, dat hïj tengevolge daarvan is be zweken. De rechtbank heeft verd. zes maanden gvanden gevangenisstraf opgelegd met ont zegging van zijn bevoegdheid om een auto te besturen voor den tijd van een jaar. Gisteravond is tijdens de behandeling van de begrooting in den Leidschen Gemeente raad het R. K. raadslid, de heer H. W. Spen del, midden in een redevoering, plotseling doodgebleven. De neer Spendel, die geboren werd op 22 December 1866, had sedert 1923 zitting in den Raad en was een zeer bekende persoon lijkheid in het plaatselijk Katholieke ver- eenigingsleven. Zijn opvolger op de R. K. lijst is het oud raadslid, de heer E. J. Coster. In het harnas gestorven Nader vernemen wij, dat de heer Spendel juist een warm pleidooi hield voor de chris telijke beginselen, welke hij stelde tegenover de opvattingen van de S.D.A.P., toen hij in elkaar zakte. Het raadslid dr. van S. ver leende onmiddellijk de eerste hulp, maar toen de heer Spendel in een aangrenzend vertrek was gebracht, bleek hij reeds door hartverlamming te zijn overleden. De raadsvergadering Is ten teeken van rouw geschorst. Officieele opening schakelstation Gistermiddag is door den Minister van Waterstaat, mr. P. J. Reijmer officieel in bedrijf gesteld het 50.000 volt schakel- en verdeelstation der P. E. G. E. M. aan de Broekstraat te Arnhem. Dit nieuwe station is daarom van zoo groot belang voor de gewestelijke electrici teitsvoorziening, omdat van hieruit het cen trum van Gelderland van stroom wordt voorzien. Het is net grootste dat gebouwd werd en er gaat een aantal kabels vanuit, die zich in alle richtingen over het gewest verspreiden. Aan de genoodlgden werd een gedenkpen ning aangeboden. Van het hoogspanningsstation begaf de minister zich naar de kantoren van de Naamlooze Vennootschap tot keuring van electrische materialen aan den Utrecht- schen Straatweg. Gisteravond ongeveer kwart voor negen waarschuwde een tot nu toe onbekend ge bleven persoon de Schiedamsche politie, dat er brand was uitgebroken in de kurkenfa- briek van de firma L. van der Toorn, ge legen aan het Groene Weegje 37 te Schie dam. In deze fabriek zijn ook ondergebracht drie groote opslagplaatsen van kurk, waar een belangrijke hoeveelheid kurk was ge borgen. De vlammen vonden hier gretig voedsel en spoedig stonden de opslagplaat sen in lichter laaie, terwijl tevens de fa briek weldra in vuur en vlam stond. Spoedig bleek, dat de fabriek niet behou den kon blijven. De Schiedamsche brand weer, die met groot materiaal was uitgerukt, gaf met 12 stralen water. Voorts hield men de omgevende panden nat ten einde uit breiding van den brand tegen te gaan. Het liet zieh-annzierwlat de geheele fabriek de panden van de opgeslagen kurk totaal zouden afbranden. De oorzaak van den brand Is onbekend, de schade wordt door verzekering gedekt. In de fabriek vonden ongeveer 20 arbeiders werk. Uit den aard der zaak trok de brand bui tengewoon veel belangstelling. De politie hield het publiek op een behoorlijken af stand. Nader werd gemeld, dat in totaal met 16 stralen water is gegeven in de ontzag lijke vuurzee. Omstreeks half een kon de brandweer inrukken. Daar de kurk echter nog nasmeulde, werd het noodig geoordeeld, met drie stralen te blijven tiablusschen. De rest van de brandweer rukte in. Het geheele pand, waarin de fabriek en de opslagplaats ondergebracht waren, Is totaal uitgebrand. De schade kon nog niet worden vastgesteld. Ook de oorzaak is nog onbe kend. De belendende perceelen liepen veel wa terschade op. Reuter meldt uit Londen dd. gisteren: De Amerikaansche regeering heeft tele grafisch de bemiddeling ingeroepen van de Engelsche en de Noorsche regeeringen op dat de Britsche en de Noorsche vaartuigen, welke voor de walvischvangst in de Poolzee z(jn, nulp zullen verleenen aan schout-bij nacht Byrd in de Ross-zee. waar abnormaal slechte ijstoestanden hem dreigen in te slui ten. Indien de expeditie niet tijdig bevrijd wordt, vreest men. dat de toestand zorgwek kend zal worden, aangezien de voedselvoor raad beperkt is. Byrd verlangt dringend hulp Zooals hierboven gemeld wordt, heeft hei Amerikaanscne staatsdepartement zich tol de Noorsche en de Engelsche regeering ge wend met het verzoek alle beschikbare walvischvaaiders te doen uitvaren voor luipverleening aan de Byrd-expeditie. Dit verzoek aan de Noorsche en de Engel sche regeering heeft plaats gehad naar aan leiding van radio-telegrammen, die Byrd heeft gezonden. In deze radio-telegrammen wordt gemeld, dat hulpschepen uiterlijk op 5 Februari moeten zijn aangekomen in df nabijheid van de expeditie. Binnen veertien dagen moeten alle deelnemers aan de expe ditie afgehaald zijn, daar er anders gevaa: bestaat, dat men de expeditie niet meer zal kunnen bereiken en deze nog een geheel jaa: in het ijsgebied zal moeten blijven. De voor raad levensmiddelen is zeer beperkt en dt- expeditie is niet uitgerust voor nog een winterverblijf. Tengevolge van de sterkte van het pakijs, kan het hulpschip „City ol New York" slechts met hulp van grooteri schepen door het ijs komen. De Britsche en Noorsche regeering hebben toegezegd alles te zullen doen wat moge lijk is. De expeditie heeft reeds getracht in con tact te komen met Noorsche walvischvaar- ders, die zich in het Zuidpoolgebied be vinden. In het Pamekansansche op Madoera woedt een malaria-epidemie waaraan in twee onder-districten in 14 dagen tijds 254 per sonen zijn overleden. Het bestuur verstrekt cp groote schaal kosteloos kinine. De Kotterdamsche brandstichter is in hooger beroep tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Eerste Kamer heeft met 268 stem men aangenomen het wetsontwerp tot af schaffing van de opcenten op den Suiker- accijns en van de Verdedigingsbelasting II. Officieele oiiening van twee watergema len tot droogmaking der Zuiderzee op 18 Februari a.s. Een Kon. besluit betreffende den Lucht vaartdienst. Tragisch sterfgeval in den Leidschen raad. Vooralsnog geen invoering van Plaatselijke Keuze. De Byrd-expeditie dreigt ingesloten te worden. De gemeentebegrooting van Utrecht voor 1930 niet goedgekeurd door Ged. Staten. Verschenen is de memorie van antwoord op het wetsontwerp betreffende den klein handel in alcoholische dranken. Amsterdam wil een geldleening van 13.600.000 aangaan. Dr. Bauer zal den voetbalwedstrijd Ne derlandItalië, 6 April a.s„ leiden. Het voorloopig laatste postvliegtuig weid hedenmiddag op Schiphol verwacht. De wegencommissie in Noord-IIolland samengesteld. Malaria-epidemie op Madoera. Radio-rede van Tardieu. De „Monte Cervantes" in de straat van Mayellaen >p de rotsen geloopen. De passa giers in veiligheid. Het schip zou in gevaar verkeeren. Dr. Brüning, de voorzitter der Duitsche Centrum Rijksdagfractie, zet zijn standpunt uiteen over de binnen- en buitenlandsche politiek. V - De vestiging van de Bank voor Intern. Betalingen goedgekeurd door den grooten raad van het kanton Bazel-Stad Barometerstand 9 uur v.m.: 760 achteruit, OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4 uur 48 min. Hoogste barometerstand 769.7 te Weenen. Laagste barometerstand 728.4 te Vest- manör. Verwachting: Matige tot krachtigen Zui delijke tot Z. Westelijken wind, toenemende bewolking, waarschijnlijk regen, iets zachter des nachts, later overdag iets kouder. Hel schip als verloren te beschouwen Volgens telegrammen, die Vrijdagochtend uit Buenos Aires bij de Hamburg-Zuid Amerika Scheepvaart Maatschappij zijn ontvangen, heeft het Argentijnsche ministe rie van marine van den commandant in Ushuaia een draadloos telegram ontvangen, volgens hetwelk alle passagiers en leden der bemanning van de „Monte Cervantes" zich in veiligheid bevinden. Het Argentijnsche vrachtschip „Vincette Lopez" ligt langszij de „Monte Cervantes" om het vrachtgoed over te nemen. De touristen genieten allen steun van den gouverneur van Ushuaia. De irgentijnsche regeering heeft gelast, dat de Argentijnsche oorlogsvloot, die zich op het oogenblik in de kanalen van Vuurland be vindt, zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp moet begeven. Vier kleine vaartui gen zijn reeds bij de „Monte Cervantes" i an.gekomen. Na'ar de Hamburg-Zuid Amerika Scheep vaart Maatschappij verder mededeelt, moet groote waardeering gekoesterd worden voor de hulp van de Argentijnsche regeering en van de autoriteiten van Vuurland. Het mo torschip „Monte Sarmoeinto," dat te Mon tevideo was. heeft zich Donderdag naar Vuurland begeven om de passagiers van de Monte Cervantes" te halen. Tegenover berichten van Amerikaansche Ójde, dat de „Monte Cervantes" wellicht nog iot gebracht kan worden, meent de reede- ij, dat het schip als verloren moet worden beschouwd. Met zekerheid staat evenwel nog niets vast. l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1