Binnenlandsch Nieuws Luchtverkeer VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE Het droogleggen der Zuiderzee Minister Reymer bezoekt het IJsselgebied De geldleening van Amsterdam De tweede Maasbrug te Maastricht VERKEER EN POSTERIJEN Centraal-Bureau der hotels E. M. S. De ex-schoonheidskoningin beleedigd? LAGER ONDERWIJS Vergelijking met den toestand in het buitenland KUNST EN KENNIS DE OPGRAVINGEN IN UTRECHT De ontdekte Romeinsche nederzetting DE BYRD-EXPEDITIE SOCIAAL LEVEN Ned. R. K. Bond van Schoenwinkeliers UIT ONZE OOST De rubbercultuur Verontrustende werking van de „Krakatau" De terugkeer van het zevende vliegtuig uit Indië Een nieuw record Het vliegongeval aan de Fransche kust De vermiste aviateurs Nielson en Borland Een étappenvlucht naar Zuid Amerika GEMENGD NIEUWS De verduisteringen bij Calvé in Weenen Een griezelige vondst DE MISLUKTE PROEF TOT HET „MAKEN" VAN REGEN Ontploffing in een springstoffenfabriek Moeilijkheden In verband met de benoeming van een drietal adviseurs voor de inpoldering van de drooggelegde Zuiderzee schrijft het »Hbd." Uit dezen gang van zaken valt dus af te leiden, dat de regeering zeer terecht o. i. het grootste risico der moeilijke in cultuurbrenging door den staat wil doen dragen en eerst daarna volgens welke be ginselen dan ook de gronden aan den landbouw wil uitgeven. Wij zeiden, dat de minister van Water staat voornemens is, dezen weg te volgen, wanter zitten eenige haken en oogen aan vast. In de eerste plaats is op de ryks- begrooting-1930geen cent aangevraagd voor de in cultuurbrenging der gronden, die in September of October droog zullen vallen. Daarom zal thans het middel van indiening eener suppletoire begrooting ter hand moe ten worden genomen en eerst als deze door beide Kamers zal zijn goedgekeurd, kan van een instelling van genoemde polder directie sprake zijn. Doch de minister heeft bereids den drie heeren verzocht, hem een concept-begrooting voor dit werk voor 1930 cp te maken. Maar er is nóg een bezwaar, en wel van zeer bijzonderen aard en dat vóór alles op gelost moet wordenWanneer de Wie- ringermeer nJ. droog zal zijn gevallen, is «ij een domein en ressorteert uit dien hoof de onder het departement van Financiën, evenals indertijd de Andijker en Balgzand- sche proefpolders, die echter „voetstoots", zooals logisch is, door dit departement wer den overgedragen aan Waterstaat. Ditmaal echter, nu het den 20.000 bunder grooten Wieringermeerpolder betreft, schijnt Finan ciën tot een herhaling van zulk een logische concessie niet bereid te zijn, hoè zonderling deze houding ook moge schijnenM.a.w. de zeggenschap van Waterstaat over den polder, steeds als vanzelfsprekend aangeno men, hangt nog in de lucht. Slechts is te hopen, dat de ministerraad, aan wien in deze de definitieve beslissing is, j méér zin voor werkelijkheid en logica moge bezitten! Vertragend en vertroebelend werkt zulk een „toestand", zulk een onverwachte wending, toch in elk geval. Verder commentaar op deze aangelegen heid achten wij overbodig. het aantal bevoegde en onbevoegde leer krachten heeft hij echter een overzicht doen samenstellen. Dit is ter grfifie neergelegd. Nieuwe bruggen over Rijn en IJssel? Gisteren heeft de Minister van Waterstaat mr. Reymer met den Commissaris der Ko ningin in de Provincie Gelderland mr. S. baron van Heemstra en den hoofdingenieur- directeur van den Rpkywaterstaat ir. Bauke, den hoofdingenieur va» *-*> Provincialen Waterstaat ir. Kempels en mr. Schönfeld, administrateur van het departement van Waterstaat, een bezoek gebracht aan de plaatsen, waar de Rijn en de IJssel resp. te Arnhem en te Doesburg kunnen worden overbrugd. Na het bezoek aan Arnhem werd eerst per auto naar Doesburg gereden en vervol gens over den Apeldoornschenweg naar Katerveer. Voorts ging de tocht naar Nij megen, waar het gezelschap een bezoek bracht aan het polderdistrict „Circul van de Ooy" en den buitenpolder Erlekom, ten einde den watertoestand ende dijkverzeke- ringen in oogenschouw te nemen. BIJ VETZUCHT, jicht en diabetes verbetert het natuurlijke „Franz-.Tosef"-bitterwater de maag- er. darmfunctie en bevordert de spijs vertering op blijvende wijze. Onderzoe kers op het gebied der stofwisselingsziekten verklaren met 't „Franz-JoseP'-water schit terende resultaten te hebben bereikt. ste invallen der Franken voor, die tot diep in Europa zijn doorgedrongen. Het is daar om uit historisch oogpunt van zooveel ge wicht te weten dat de Romeinsche heer schappij in deze jaren nog een zoodanigen invloed heeft gehad, dat zij een tegenwicht kon vormen tegen de nieuwe overheerschers. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft, na eerst vergaderd te hebben, in besloten zitting goedgekeurd, het voorste] van B. en W. om een leening aan te gaan van ten hoogste f 13.600.000, waarvan zooals we reeds meldden f 10.000.000 zal geplaatst worden bij een consortium van bankiers f 3.000.000 zal gegeven worden door de Rijks- poetspaarbank en f 600.000 door het Burger weeshuis. De ontworpen vorm van de brug afgekeurd In het begin van dit jaar werden door B. en W. van Maastricht aan de Schoon heidscommissie aldaar ter beeordeeling voor gelegd de plannen betrekkelijk de te bouwen tweede Maasbrug met verband houdende werken (zijnde drie teekeningen, bevattende plattegrond, aanzicht en doorsnede, bene vens perspectief), met verzoek haar oordeel omtrent de aesthetische zijde van deze plan nen ten spoedigste aan het College kenbaar te maken. Het rapport der Schoonheidscommissie is thans verschenen. Op grond van allerlei overwegingen is de Commissie unaniem van oordeel, dat zü, In het belang van de handhaving en be vordering van het stadsschoen, ten sterkste moet ontraden de tot stand koming van de nieuwe brug in den ontworpen vorm te be vorderen, integendeel moet adviseeren met alle beschikbare middelen te streven naar den douw over de drie Maas- en Kanaal panden van een zoodanige brug, die én wat vorm èn wat materie betreft, beantwoordt aan de voren door de commissie ontwikkel de eischen, welke door haar worden be schouwd als logisch uit de aanwezige plaat selijke situatie in verband met het nage streefde doel voort te vloeien. Het Centraal-bureau der Hotels E.M.S. te Scheveningen zendt ons haar nieuwe re clame-uitgaven voor 1930. In de eerste plaats een z.g. Hotelfoider. Deze folder is verschenen in de Fransche en de Engelsche taal. De vier omslagen zijn ont worpen dooi' Ir. L. Kalff (verbonden aan de Philips Fabrieken te Eindhoven). De be doeling van den vierdeeligen omslag is, dat, hoe men dezen folder ook aanvat, steeds zal men een keurig plaatje op de buitenzijde zien met de aanduiding Scheveningen boven aan. Deze folder is gedrukt by de firma Spin Zonen te Amsterdam. Voorts vraagt het bureau aandacht voor den Poster van Scheveningen, eveneens een ontwerp van Ir. L. Kalff. De Haagsche firma Mouton Co. verzorgde de typografische uitvoering. Deze poster werd uitgegeven in de Duitsche en Engelsche taal. De systematische verspreiding van dit re clame-materiaal in het buitenland is dezer dagen begonnen, terwijl tevens de A.N.V.V. overging tot het verspreiden van een her druk van den z.g. kleinen gids van de bad plaats, waarin algemeene gegevens zijn ver werkt. Deze uitgave van de A.N.V.V., in samenwerking met de vereeniging V.V.V. is mogelijk gemaakt, doordat het er de fondsen voor beschikbaar stelde. Verleden jaar kwam op deze wijze de uitgave van een Duitschen gids tot stand toen gebleken was dat daar aan een groote behoefte bestond. De eerste oplaag was dan ook spoedig verspreid. Nu is de oplage in de Duitsche taal verdubbeld. Tevens was dit succes aanleiding om de A.N.V.V. in staat te stellen denzelfden gids ook in de Engelsche taal uit te geven. De folders zullen door de A.N.V.V. worden aan geboden. Het Centraal-bureau der Hotels van de N.V. Exploitatie Maatsch. Scheveningen zendt be langstellenden gaarne haar uitgaven koste loos toe. De ex-schoonheidskoningin, mej. Emmy Kuster, is boos, aldus meldt de „Nieuwsbron". Zij voelt zich door de commentaren, in verschillende bladen op haar onttroning ge geven, aangetast in haar eer en goeden naam. Ook het feit, dat de nieuwe schoonheids koningin minder mooi is dan zijzelf, kan haar heur boosheid niet doen vergeten. Dies zon zy op wraakZij zou die nie tige dienaren van de Koningin der aarde wel eens mores leerenLang dacht zij er over na, tot zy eindeiyk een idee kreegZij zou een schadevergoedingsactie instellen! Gistermorgen heeft zy zich daarom in ver binding gesteld met den rechtskundige J. J. J. Ketman Jr., aan wien zy opdracht gaf deze procedure voor haar te behandePn. De heer Kettman heeft, naar aan de „Res.- bode" wordt medegedeeld, zulks aanvaard. Majesteitsschennis wordt in den regel streng gestraft. Wie weet wat voor yseiyke dingen mej. Kuster het publiek nog zal la ten beleven Een minder arrogant-optreden had ons, na al het gebeurde, sympathieker geleken! Een kwestie van smaak. In de memorie van antwoord inzake de onderwijsbegrooting 1929 heeft de minister medegedeeld, omtrent het toegezegde over zicht op den stand van zaken op het ge bied van het lager onderwys in België, Frankrijk, Engeland, Duitschland en Oos tenrijk, dat de verkregen inlichtingen zoo ■weinig overzichteiyk waren, dat zy nog een verwerking zouden moeten ondergaan voor dat zij aan de kamer konden worden over gelegd. De minister van onderwijs, K. en W. deelt thans aan de kamer mede, dat dit bewerken voor zoover betreft de salarieering geheel ondoenlijk Is gebleken. Met betrek king tot het aantal leerlingen per klasse en Het „Hbd." heeft een onderhoud, gehad met prof. dr. C. W. Vollgraff, hoogleeraar in de Grieksche taal en letterkunde aan de (Jtrechtsche universiteit, over de beteekenis der opgravingen op het Domplein. O.m. ontdekte men, aldus de hoogleeraar, de grondslagen van een klein Romeinsch gebouw, welks aard nog niet bekend is, maar waarvan het bestaan er in ieder geval op wijst, dat deze Romeinsche nederzetting niet uitsluitend een militair karakter heeft ge dragen, zooals tot voor kort algemeen werd aangenomen, aldus de hoogleeraar. Het vinden der overblijfselen van dit ge bouw, acht prof. Vollgraff van de grootste beteekenis voor de oudste geschiedenis van Utrecht, omdat het niet tot verblijf kan hebben gediend van marketensters en zoe- telaars, die de Romeinsche legioenen steeds vergezelden, maar wel degeüjk wyst op een langdurige vestiging in het centrum van ons land. In deze meening is men versterkt door de vondst van een middeleeuwsch graf. Derge lijke graven zyn meestal niet uit één stuk ge bouwd en voor de vervaardiging van bedoel den sarcophaag heeft men dan ook gebruik gemaakt van zich reeds in den bodem bevin dende zandsteenblokken vermoedeiyk Bentheimer steen waarop Romeinsche in scripties voorkomen. Gevonden zyn twee groote steenbrokken en drio kleinere, welke alle naar prof. Voll- graff's woning zijn- vervoerd, teneinde door hem te worden bestudeerd. Aanvankelijk leek het waarschijniyk, dat de beide groote stukken bijeen hoorden, al was er dan ook een stuk tusschenuit, maar naderhand heeft dr. Vollgraff het er voor gehouden, dat het steenen zijn met verschil lende inscripties. Het schrift was oorspronkelijk slecht lees baar, zoodat zyn eerste werk heeft bestaan in het reinigen. Toch is hy met de ontcyfe- ring nog maar weinig opgeschoten, omdat van eiken regel slechts een klein stuk aan wezig is en de rest ontbreekt. Bovendien is bet bij de ontcijfering van alle Romeinsch schrift een moeilijkheid, dat men uitsluitend met afkortingen te' maken heeft, zoodat reeksen medeklinkers voorkomen, die dik wijls slechts de beginletters van afzonder lijke woorden zyn. Niettemin heeft de bestudeering van het schrift hem tot de conclusie gebracht, dat de steenen uit de 3e eeuw na Christus da teeren. Vooral hierom is dit van zoo groote betee kenis, omdat wél bekend was dat de Ro meinen in de le en 2e eeuw na Christus zich in het hart van ons land bevonden, maar minder dat dit ook tot diep in de 3e eeuw het geval Is geweest. In het midden der 3e eeuw komen de ecr- Rusell Owen meldt uit Kiein-Amerika.: De geologische groep van de expeditie van Byrd met dr. L. M. Gould ais leider, heeft nu ook het laatste gevaarlijke spletengebiea achter zich en kan binnen enkele dagen in het kamp terug zijn. De mannen hebben een moeilijken tyd gehad om door het spieten- gebied heen te komen en hadden in het midden van dat terrein twee dagen moeien biyven kampeeren. Zij bevinden zich thans op iets meer dan op 100 myi van „Klein Amerika". De groep kampeerde op den Zui- delyken rand van het doorgroefd terrein, 31 gr. 16 min. Z.B. De sledeweg zat diep onder de sneeuw en het mistte sterk. Twee dagen lang zochten de mannen zich een weg door het door groefd terrein; maar wegens het slechte zicht moesten zij halt houden. Zij bevonden, dat de streek aanzienlyke wijzigingen had ondergaan; en zy konden de oude baan niet volgen omdat sneeuwbruggen waren inge stort en er gevaarlijke gaten waren ontstem. Den volgenden dag, Maandag, waren zij daar nog in hun kamp in den mist, terwyl zij zich den tijd verdreven met dobbelen om chocolade. Hedenochtend ontving Byrd het volgende telegram van Gould; „Konden niet langer wachten op goed weer, en lieten dus het spoor maar heele- maal in den steek en raakten in het Noor den vry uit den klovenboel. Dit gebeurde bfj lichten mist, waardoor alles met een melkachtig waas was overtogen. Twaalf mijl verder kwamen wij weer op hel oude spoor. En thans zyn wy op 80 gr. 27 min. Z.B. Al len komen flink vooruit. Klein Amerika schynt thans niet ver meer." De moeilijkheden Het „Hbd." schryft nog Het gaat spannen aan de Ross-zee. Het verzoek door de Amerikaansche re geering gedaan aan Engeland en Noorwe gen, geschiedde zooals men weet naar aanleiding van draadlooze telegrammen van Byrd. Daarin werd gemeld, dat de hulp schepen uiteriyk den 5en Februari in de na bijheid moeten zyn. Binnen veertien dagen zouden alle deelnemers van de expeditie moeten zyn afgehaald, daar er anders ge vaar zou bestaan, dat men de expeditie niet meer zaï kunnen bereiken. Er blijkt thans, dat de expeditie wat den voorraad levensmiddelen betreft, slechts was toegerust voor één jaar, zoodat een overwin tering haar noodlottig zou kunnen worden. Dit alles is zeker opmerkelijk. Men had van deze Amerikaansche expeditie zoo den indruk gekregen, dat ietterlyk in alles was voorzien. Het is dan ook nauweiyks te den ken, dat een tweede overwintering de expe ditie reddeloos verloren zou dóen gaan en wij hebben er alleszins vex-trouwen op, dat Byrd zich door de moeüykheden heen zal slaan. Hy schynt ons een man toe als Shackleton er een was, die bij de mislukte Zuidpool-doorsteek in 1914 alien, dia aan de Weddell-zee en aan de Ross-zee onder zijn leiding aan die onderneming deelnamen, met ongelooflijke energie, eiken tegenspoed ten spijt, weer behouden thuis brach. Byrd heeft immers ook al eens eenigen van zijn. mannen uit den nood gered door ze in een vliegtuig te halen toen hun eigen vlieg tuig het had afgelegd en ze, ver van de basis verwyderd, van Byrd's hulp afhankelyk wa ren. Dank zij de draadlooze telegrafie kan men echter thans nog trachten de expeditie met schepen af te halen; schepen, die beter dan de „City of New York" door het pakijs kun nen breken. De Britsche en de Noorsehe re geering hbben toegezegd alles te zullen doen wat mogelyk was. Er is nog allerminst reden de hoop te ver liezen. Jaarvergadering en Schoenmakersvak - tentoonstelling De Ned. R. K. Bond van Schoenwinkeliers en Schoenmakerspatroons Vereenigingen zal dit Jaar zijn jaarvergadering en vaktentoon- stelling te Helmond houden. In een deze week gehouden vergadering werd daartoe definitief besloten. Einde Juni zal jaarvergadering en vak tentoonstelling plaats hebben. Het bestuur van de R. K. Middenstands- vereeniging te Helmond zal zijn medewer king verleenen. De volgende week zal met de voorberei dende werkzaamheden worden begonnen. Het ligt in de bedoeling een beperkt aan tal stands te verhuren voor leder, machines en fournituren. De regeering bereid tot deelneming. In hare memorie van antwoord op het afdeelingsverslag van den Volksraad over de algemeene beschouwingen verklaart de regeering, dat zy in beginsel bereid1 is mede te doen aan een eventueele beperking van de rubberopbrengst met het doel om tot betere prijzen te komen, mits de beperking gebaseerd is op een vrijwillige medewerking en indien er een zuiver particulier karakter aan gegeven wordt. Brandende lava en rotsblokken worden uitgeworpen. De vulkaan „Krakatau" toont verontrus tende teekenen van activiteit. Enorme mas sa's brandende lava en rotsblokken worden uit den krater geslingerd. De uitbarstingen gingen gepaard met donderend geraas. Fraai besluit van de eerste serie vluchten Toen gistermiddag te ruim 20 minuten na vier de P.H.-AD.O. den bodem van Schip hol raakte en voor het stationsgebouw stop te, was daarmee de 1ste serie postvluchten naar Ned.-Indië, bestaande uit zeven vluch ten en zes retourvluchten, volbracht. Voor- loopig zullen, zooals men weet, de post vluchten gestaakt moeten worden, aange- zifen de Engelsche autoriteiten bezwaar ma ken tegen het gebruiken van de Britsch- Indische vliegvelden door de Nederlandsehe vliegtuigen. Zoodra de propellers stil stonden, om ringden de aanwezigen het toestel en de bemanning, de piloten Tepas en Pellens en de mechanicien Weber, werden, toen zij uit de machine stapten, enthousiast toegejuicht. Na begroet te zyn door hun naaste verwan ten vroeg de heer Plesman, directeur van de K. L. M., een oogenblik stilte voor den directeur-generaal der Fosteryen, den heer Ir. Damme. De heer Damme sprak zyn bijzondere vol doening erover uit, dat hij hier den koenen vliegers een welkom mocht toeroepen. Toen hy in den ochtend van den 12en September afscheid nam van de bemanning van het eer ste van de serie postvliegtuigen, had spr. reeds gewezen op de groote beteekenis van deze vluchten voor de ontwikxeling van de verbinding van het moederland met Ned.- Indië. De regeering heeft van harte mee gewerkt om de vluchten te doen slagen, maar het resultaat komt toch vooral voor reke ning van de koene bemanning der verschil lende vliegtuigen, voor wier prestaties spr. met de grootste bewondering en dankbaar heid is vervuld. Het is spr. een byzondere voldoening, dat juist déze tocht zoo prach tig geslaagd is en een glanspunt mag nee ten, aangezien de laatste indruk altyd de sterkste is en de herinnering aan dezen prachtig geslaagden tocht er zeker toe zal by- dragen, dat de gedwongen pauze, die thans intreedt, slechts van korten duur zal zijn. (Applaus.) De heer Plesman noemde deze vlucht de kroon op het werk. Toen Tepas vertrok, was dat niet onder de prettigste verhoudingen. Tepas was n.l. pas thuisgekomen, toen hij opdracht kreeg, om weer te vertrekken. Het had toen echter niet anders gekund, want het is regel, dat als commandant slechts iemand mag. optreden, die de vlucht al eens gemaakt heeft. De jeugdige vlieger Pellens heeft zeker veel geleerd van deze vlucht onder leiding van Tepas en de heer Plesman hoopte, dat Pellens spoedig zelf als com mandant een Indië-vlucht zou mogen leiden. Hy wendde zich vervolgens tot den mecanicien Weber, die in 1927 Scholte en Geyssendorfer naar Indië heeft vergezeld. Weber zal wel gemerkt hebben, dat er sinds 1927 veel verbeterd is en dat vooral de tech nische organisatie erop vooruit is gegaan. Spr. dankte de Nederlandsehe regeering voor haar medewerking, zcncler welke de vluchten misschien niet mogelyk zouden zyn geweest. Ook spr. hoopte, dat de postvluch ten spoedig hervat zouden kunnen worden, en sprak de verwachting uit,, dat de volgende serie vluchten zoowel technisch als commer cieel tot nog betere resultaten zou leiden. Ten slotte sprak de secretaris van den Ned.-Ind. Ondememersi'aad, de heer Cohen de Boer, die namens den Ondèrnemersraad dankte voor het belangrijke werk, dat de Indië-vliegei's ook voor de Indische onder nemers hadden gedaan. De Ondernemersraad zal daarom aan alle Indië-vliegers op 31 Ja nuari a.s. een ontvangst aanbieden in hotel „De Twee Steden" te Den Haag, waar o.a. de voorzitter van den Ondernemersraad, prof. Treub het woord zal voeren. Na afloop van dit officieele gedeelte van de ontvangst drukten de glundere Indië- vliegers de hand van vele bekenden en vrien den, die aanwezig waren, en begaven zichen toen naar de hangars, om zich op te fris- schen en andere kleeren aan te schieten, waar na in het stations-restaurant in kleinen kidng een welkomstdronk werd uitgebracht. Een onderhoud met Tepas en Weber. Ondanks den spoed, waarmede de vliegers hun familiekring wilden opzoeken, waren zij toch nog wel even «bereid, om de pers iets te vertellen omtrent het verloop van hun reis. „Wij hebben den geheelen terugweg schit terend weer gehad", vertelde Tepas. „BU Boedapest kwamen wij terecht in den Euro- peeschen mist, die de laatste dagen boven half Europa heeft gehangen, wy zyn toen doorgevlogen tot Brunswijk, waar wy Iets ge daald zyn en goed zicht hadden tot Han nover, waar we vanmiddag aan den grond zyn gegaan om benzine in te nemen en te informeeren naar de weersgesteldheid boven Holland. Deze oleek uitstekend te zijn." Over de medewerking, die de vliegers van de zyde der plaatseiyke Engelsche autoriteiten had den ondervonden, had Tepas niets dan lof. Overal was men hen met de .meeste wel willendheid behulpzaam geweest en de vlie gers waren o.a. een avond de gast van den Gouverneur van Jodphur. De Engelsche autoriteiten, met wie Tepas gesproken had, konden dan ook niet geloo- ven, dat men van Engelsche zyde de Hol- landsche vluchten ook maar eenigermate zou willen tegenwerken. Integendeel was men tot alle medewerking bereid. Dit geeft hoop voor I de toekomst, was de conclusie van Tepas. Als by zonderheid vertelde hy nog, dat men boven Siam drie kraters in werking had ge zien, die men vroeger nooit heeft waarge nomen. Misschien dat zij ook ï'eeds vroeger in werking waren, maar de P.H.-A.O.E. vloog er over toen het reeds donker was en kon de werkende kraters daardoor zeer duidelyk waarnemen. De mecanicien Weber bevestigde inder daad, dat de technische organisatie sedert zyn eerste Indië-vlucht met Geyssendorfer en Scholte belangrijk verbeterd was; vooral de gronddienst had belangrijke verbeteringen ondergaan. De motoren hadden zich uitste kend gehouden. Alleen bij Praag begon het toerental van één der motoren iets te ver minderen. Tijdens de vlucht heeft Weber den motor nagekeken en tydens het oponthoud te Hannover een kleine reparatie volbracht. Een onaangenaam incident voor Weber deed zich voor by het vertrek uit Jask. Voor het starten van de motoren werd gebruik ge maakt van startpatronen. Eén dezer pa tronen sprong verkeerd en wel juist in de richting van Weber. Deze kon tengevolge van den slag- aanvankelijk slecht zien en was thans nog aan een oor een weinig doof. Maar dit waren dan ook de ernstigste in cidenten, die zich hadden voorgedaan, en opgewekt vertrokken de drie mannen van Schiphol, ieder met hun eigen verwanten, en in afwachting-van den volgenden keer, wan», neer de Indië-vluchten hervat zullen kunnen worden en zy wederom bereid staan om hun kranig werk voort te zetten. De Fransche vlieger Marcel Doret, die te Brussel heeft deelgenomen aan een wed- stryd voor jachtvliegtuigen, heeft de af stand BrusselLe Bourget 275 K.M. Donderdag in 51 minuten afgelegd. Hij maakte hierdoor een nieuw record over de zen afstand. Het vliegtuig bereikte een gemiddelde snelheid van 323.5 K.M. per uur. Zeer waarschijnlijk is het afkomstig van het stoffelijk overschot van mejuffrouw Jas per, die bij de ramp by de Bonte Brug te Groningen is omgekomen. Van het omgekomen éénjarig kindje heeft men nog niets gevonden. Nog een lyk gevonden Donderdag is men er in geslaagd het vier de slachtoffer van het ernstig vliegongeval te vinden. Het is het lyk van den vlieger Pontleau, dat op een byna ontoegankelyke plaats aan de kust lag. Het zoeken naar het vyfde slachtoffer mejuffrouw Nicello is tot i nu toe zonder resultaat gebleven. Het wordt waarschynlyk geacht, dat de vlieger in de duisternis de stad Dieppe met Havre en den vuurtoren van Ally met dien van Havre verwisseld heeft. De onderzoekingen naar hen bemoeilijkt Een draadloos bericht van Wrangel-eiland aan de Siberisohe kust, gericht aan de arc tische Sovjet-commissie, meldde gisteren, dat hevige sneeuwstormen aan den Pool cirkel het vrywel onmogelijk maken een spoor te vinden van de vex-miste Ameri kaansche aviateurs Nielson en Borland. De beide Boliviaansche vliegers, kapitein Luizagu en kapitein Horacic Vacquez, zyn Vrijdagmiddag tegen 12 uur, vergezeld door den Junker vlieger Kneer, voor een étappen- vlucht naar Zuid-Amerika vertrokken. De eerste étappe gaat tot Parijs. De vertegenwoordiger veroordeeld Indertyd is melding gemaakt van de ver duisteringen te Weenen gepleegd door dr. M. den vertegenwoordiger voor Oostenryk van de Calvé-fabx-ieken te Delft. Thans wordt ons uit Weenen bericht, dat de rechtbank dr. M. tot twee jaren gevange nisstraf heeft verooi'deeld. In het Eemskanaal te Woltersum is giste ren drijvende gevonden een rechterbeen van een menschelijk lichaam. Mislukt door de weersomstandigheden Nadat het gedurende twee dagen te mistig was geweest om van den gemeenteiyken ha venmeester van het vliegveld Schiphol ver lof te kunnen krijgen, om met een vliegtuig op te stygen, was gistermorgen het zicht ein delijk vrij en scheen de zon weer uit eea helderen, blauwen hemel. De proeven om door het uitstrooien van sterk onderkoelde ysdeeltjes op de wolken deze tot condensatie te brengen en daar door regen te verwekken, die de heer A. Veraart uit Ryswijk tengevolge van het on gunstige weer reeds twee dagen had moeten uitstellen, zouden eindelijk voortgang vin den. Schiphol leverde het bekende schouwspel van vertier en drukte. Vliegtuigen vertrok ken en vlogen aan en vele militaire vliegers lxadden van het mooie weer gebruik gemaakt oir, met hun kist vaix Soesterberg even naar de Amsterdamsche luchthaven een kopje koffie te komen drinken. En tusschen het beweeg van menschen en toestellexx waren op het platvorm nabij de drie toestellen, die de heer Veraart gecharteerd had, eenige ar beiders bezig het onderkoelde ijs fijn te stampen en in zakken in twee van de drie vliegtuigen te laden. Het was ruim twee uur, toen men hiermede gereed was. Inmiddels was de lucht, die gedurende de ochtenduren eenige bewolking had getoond, geheel opgeklaard, en daarmede ontstond een nieuwe moeilykheid. De heer Veraart verklaarde n.l., dat zijn proef alleen kan slagen, indien het op zeer lage temperatuur gebrachte ijs gestroc/1 v/ordt op een vrij dichte wolk, die reeds in ver gevorderden staat van condensatie ver keert. Nu het ijs eenmaal was ixxgeladen zou het, indien de proef nu niet door ging, ze ker bedorven zijn om het by een volgende gelegenheid te kunnen gebruiken, en toen dan ook werd medegedeeld, dat er in de richting van de Noordzeekust eenige bewol king viel waar te nemen, gaf de heer Veraax't bevel om te starten. De heer Veraart zelf had met eenige hel pers plaats genomen in het door den piloot Wieirma bestuurde twee motorige Fokker- vliegtuig P. H.A. E. H., waarin de grootste hoeveelheid ys was geladen, terwijl het ove rige ijs werd geladen in de door Parmentier bestuurde P. H.A. D N. Een derde, door Veenendaal bestuurd toe stel, stelde de pers en eenige belangstellen den in de gelegenheid, het experiment uit de lucht te volgen. Eenige op Schiphol aanwezige personen, onder wie Prof. Keesom uit Leiden, hadden zich naar Zandvoort begeven, teneinde van den beganen grond het resultaat der proef nemingen gade te slaan. Hooger en hooger stygend vlogen de drie vliegtuigen in de richting van IJmuiden, en toen de kust bereikt werd, bevonden zij zich op een hoogte van ongeveer 3000 M. Niettemin was er van bewolking nog geen sprake. Wel leek het, alsof in het Zuiden eenige wolkenbanden lagen, doch spoedig bleek, dat dit gezichtsbedrog was, aangezien het zicht in de verte eenigszins heiig begon te worden. En voorzoover men in Noorde- ïyke richting vry ver uit de kust wolken zag, lagen deze te hoog dan dat de machines er boven uit zouden kunnen komen. En omdat tenslotte de voorraad ys na terugkeer op Schiphol toch niet meer voor een volgende proefneming te gebruiken zou zyn, besloot de heer Veraart om van een hoogte van 3000 meter de yskorrels dan maar boven Zand voort uit. te strooien. Als wit uitlaatgas stoof het ijspoeder weg, en spoedig waren de twee toestellen van hun koelen last bevryd. Nog werd de hoop gekoesterd, dat het uit gestrooide ys eenigen invloed zou hebben op den zeer dichten nevel, die boven het land schap hing, alhoewel zulks zeer onwaarschyn- lyk was. Wel kreeg men kort na het uit- werpexx den indruk, dat de nevel ter hoogte van IJmuiden iets minder werd en geheel optrok, terwijl het scheen, alsof hy zich be noorden het Noordzee-kanaal verdichtte, maar zekerheid daaromtrent en of, indien deze waarneming juist was, deze een gevolg was van de proefneming', kon niet wordea vastgesteld. D" heer Veraart is echter vastbesloten om in de komende week onder geschikte om standigheden de proef te herhalen, aange zien de proef niet berekend is op de omstan digheden, waaronder zij heden plaats vond. Volgens „Het Volk" heeft in de Spring stoffenfabriek te Muiden een hevige ontplof fing plaats gehad. De fabrleksbranaweer was spoedig in actie, doch 't vuur greep zeo snel om zich heen, dat niets kon worden uit gericht en het gebouw een prooi der vlam men werd. Het personeel is er goed afgekomen, daa* het juist de fabriek had verlaten. De ontplof fing ging gepaard met drie schokken en een rossen gloed, die tot ver in den omtrek wer den waargenomen, en velen op de brachten. 163. Trijn droomde van den grooten kaaiman, Jan Klaasen van de poppenkast, Duim, dat de wilden hem stoofden met 't hout van den gebroken mast. Piero droomde, dat H intje Driepoot hem voortsleepte aan 'n koord. Toen werden ze eensklaps wakker, 'n hevig brommen werd gehoord. 164. Wat zy toen zagen, deed hen schrikken. Een groot gevaarte kwam naderby. Het loeide, wierp wolken rook uit. Het ging hen rakelings voorby. Angstig keken zij naar 't monster, tot Jan zei: „Het is een boot." Verwonderd riep toen Trijntje: „Grutemijntje, die is groot."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 10