Uit den Omtrek i L De Pluimveeteelt in Noord-Holland NOORD WIJK SLOTEN De ongelukken aan de stikstoffenfabriek te IJmuiden ZILK HILLEGOM SASSENHEIM LIJNDEN LISSE LEIDEN BOEKBESPREKING RECHTSZAKEN De kwestie der Portugeesche bankbiljetten Een dronken kapitein De gemaskerde overval te Amsterdam Sterke toename en èroote perspectieven Sinds de eerste na-oorlogsche jaren toen de pluimveestapel in Noord-Holland zoowel als in heel Nederland en andere lan den nagenoeg verdwenen was, is er van jaar tot jaar een toename geconstateerd, ten gevolge waarvan de pluimveestapel thans Verre de 20 millioen overschrijdt. Een der grootste oorzaken van deze toe name is de Intensiveering in den landbouw daarvan mede de steeds toenemende glas cultuur een sterk bewijs is. Er is een tekort aan wei- en bouwland, waardoor de land bouwbedrijven versnipperd en van minderen omvang zijn geworden, de grond- en pacht prijzen hooger stegen. Men is echter gaan ihzien, dat door intensiveering van het be drijf een klein stuk grond evenveel, ja vaak hog meer kan opbrengen dan een grootere oppervlakte land. Terwijl men zich in den Land- en Tuinbouw op de glascultuur gaat toeleggen ziet men, dat in de veeteelt vele bedrijven geheel of gedeeltelijk in Pluimveebedrijven worden omgezet. Op de boerderij wordt de. pluimveeteelt echter theestal als nevenbedrijf uitgeoefend, zoodat bet eigenlijk fokken van fokmateriaal door Wegcontrole enz. daar buitengesloten is; hier Baat het alleen om de bijverdienste, die tot een aardig bedrag kan stijgen, mits het be drijf met de noodige vakkennis wordt uit- Beoefend. Anders is het met de formeele pluimvee- bedrijven die gedeeltelijk met 't doel: eier Productie, gedeeltelijk met het doel: piep buikenfokkerij de laatste jaren als pad denstoelen uit den grond zijn verrezen. t>e technische verbetering van broedma chines, huisvesting en voeding is van groo ten invloed geweest op de ontwikkeling van de pluimveehouderij. De tijd, waarin de Pluimveestapel bestond uit 95 pCt. z.g. boe- renkippen, is voorbij. Het pluimvee is door valnest-contröle veredeld, de boerenkip is r^skip geworden, het is thans de eigenlijke hedrjjfskip welke een vakkundiger^ pluim r'eehoude jaarlijks een winst van f 2.50- 3-00 opbrengt. De enorme vooruitgang in de pluimvee teelt moge o.a blijken uit de volgende offi- cieele omzetcijfers over de twee laatste ja ïen aan de drie grootste en eierveilingen in Hollands Noorderkwartier, n.l. die te Alk maar, Purmerend en Schagen. VEILING ALKMAAR,: N. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier 1928 1929 Meerdere omzet: 3-795.185 st. 8,958.526 st 2.163.341 St. VEILING PURMERENDi Coöp. Centr. Eierveiling 1928 1929 Meerdere omzet: 7-942.259 st 9.053.204. St. 1.110.954 st. SCHAGENGemeentelijke Eierveiling 1928 1929 Meerdere omzet: 2-755.259 st. 4.514.980 St. 1.759.352 St. Totaal meerdere omzet in 1929 5.033.638 st. Deze enorme meerdere omzet aan slechts •hie veilingen wordt nagenoeg alleen ver oorzaakt door meerderen aanvoer van kip- deren. Ook de waarde van den eieren-export heemt jaarlijks toe. In 1920 bedroeg deze h°g geen 15 millioen gulden, doch in 1928 was deze export reeds gestegen tot 70 htillioen gulden; minstens 2/3 van de Ne- ^«rlandsche eierproductie wordt uitge leerd Naar Engeland, dat sinds de na- °°rlogsche jaren, evenals Duitschland, zelfs hu nog niet voor 50 pCt. in zijn behoefte ®an eieren kan voorzien, werden in 1928 uit Nederland 229.600.000 eieren uitgevoerd voor eeh waarde van f 20.600.000. De achteruitgang van den pluimveestapel ht alle landen van Europa sinds 1918, is oor- van flinke eierprijzen, die een behoor- hjke verdienste mogelijk maken. Deze tak J/ah uitvoer is dan ook evenals die van boter en kaas, waarvan de exportwaarde in 1928 respectievelijk 80 en 78 millioen gulden bedroeg een uitmuntende steun voor on- ?h benarden landbouw, te meer, daar de eierprijzen zich goed houden, de kleine da- hhg van de laatste weken buiten beschou wing gelaten. Deze goede prijzen en de goede plaats, die het Hollandsche product op de wereldmarkt hneemt moeten gehandhaafd blijven en dit alleen mogelijk als de kwaliteit van het te voeren product van dien aard is, dat ®an de goede reputatie, welke het op de we- «idmarkt geniet, geen afbreuk worde ge daan .Thans heeft de Amsterdamsche Kamer v, Sti °ophandel deze zaak ter hand genomen en een adres aan den Minister haar ziens- ^ijze uiteengezet inzake uitvoercontróle, ^'eike de eenige waarborg is voor het be lande gevaar, dat den eieruitvoerhandel bedreigt. Een .uitvoercontróle-instituut dient jb'sens haar te worden opgericht, teneinde bedrog te voorkomen en den goeden naam 'ah het product m 't buitenland te verzeke- j.®h en waarborgen te geven, dat eerste kwa- -it kan worden onderscheiden van min- ö'e kwaliteiten van dezelfde herkomst. Verschillende veilingen hebben reeds een eigen uitvoercontröle-merk, doch in de toe komst zal ongetwijfeld een uniform contróle- merk worden ingevoerd voor eier-export, als dat het geval is met het U.C.B.-merk voor land- en tuinbouwproducten. Door de jaren is ook in de primitieve ver koop-methode van de eieren voor export veel verbetering gekomen. De eierveilingen, we wezen er in den aanvang van dit artikel reeds op, zien jaarlijks haar omzet toe nemen, als gelukkig gevolg van de noodige maatregelen t.a.v. de kwaliteit van de aan gevoerde eieren; hoe beter deze is, des te hooger het prestige van de veiling, des te hooger ook de prijzen. In dit opzicht staat de Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar met haar steeds stijgenden om zet aan de spits, want haar gemiddelde prijs van 6.78 over het geheele afgeloopen jaar, is vrijwel de hoogste in ons land. Naast de pluimvee-bedrijven voor eierpro ductie nemen ook die voor de fokkerij van slacht-pluimvee meer en meer in aantal toe. Ook voor den afzet van het slachtpluimvee zijn we op het buitenland aangewezen, voor namelijk op Engeland, naar welk land in 1928 werden geëxporteerd 1.280.000 piepkui kens. Ook in deze richting van pluimveeteelt is een sterke uitbreiding in en vanuit Noord- Holland merkbaar. Het is bijna uitsluitend 't ras van de Noordhollandsche Blauwe, dat voor deze fokkerij gebruikt wordt. Op alle mogelijke manieren tracht men dit ras te verbeteren Meerdere speciale pluimveefok- Ifers, vooral in Hollands Noorderkwartier, o.a. te Bergen, Schoorl, Heiloo, Stompetoren enz., leggen zich met groote kennis van za ken op de verbetering van het pluimveeras en de verspreiding der fokproducten toe, met het gevolg,' dat pluimveehouders, die geen fokker zijn beter materiaal en daarom be tere resultaten verkrijgen. In N.-H. zijn de daarbij behaalde resultaten van dien aard, dat deze provincie in dit opzicht de aandacht van heel Nederland zóódanig op zich heeft gevestigd, dat veel materiaal, spe ciaal uit Noord-Holland wordt aangekocht, zoodat deze branche van moderne pluimvee- nouder straks mee kan helpen aan de al- gemeene welvaart van heel onze natie. Met den vooruitgang van de pluimveeteelt houdt de ontwikkeling en de kennis benoo- digd voor een rendabele pluimveehouderij gelijken tred. Zoowel door den Rijksvoor lichtingsdienst als door plaatselijke cursus sen van Rijkswege in pluimveeteelt-onder wijs o.a. te Alkmaar is in dezen reeds veel goeds bereikt; door de Centrale Pluim vee-Commissie van de Holl. Mij. van Land bouw is in dit opzicht ook goed werk gedaan. In verband hiermede moet ook nog gewe zen worden op den Bond voor Pluimveehou derij in Noord-Holland (B.P.N.H.), die het vorig jaar werd opgericht en thans reeds 14 aangesloten vereenigingen met in totaal 1200 leden telt. Ten slotte willen we nog wijzen op de taak der Overheid t.o.v. de vooruitgaande pluim veeteelt. Was men op het Departement van Land bouw beter overtuigd van de groote belan gen die hierin gelegen liggen en tot meerde ren financieeien steun bereid, dan zou dit in sterke mate de algemeene welvaart bevor deren. Uit bovenstaande is wel duidelijk ge bleken dat net hier niet slechts een provin ciaal belang geldt, doch een voornaam landsbelang. Van Provincie-wege werd reeds aan den P.B.N.H een subsidie voor propaganda toe gekend Enkeie gemeentebesturen volgden dit voorbeeld, doch zeer velen bleven daarbij ten achter en beslisten afwijzend op een vraag om subsidie. In de laatste jaren is de pluimveeteelt ook in het Buitenland sterk toegenomen en door de landsregeeringen aldaar gesteund; vooral Engeland en Duitschland, onze voornaam ste afzetgebieden trachten hun pluimvee- stapei dermate uit te breiden, dat deze aan de behoefte van eigen land kan voldoen. Het dit jaar te Londen te houden wereldcongres voor de Pluimveeteelt met de daaraan ver bonden tentoonstelling zal zeker meerdere Kennis en reorganisatie in de pluimveeteelt in verschillende landen ten gevolge hebben. Wanneer dus steun van overheidswege hier te lande achterwege blijft, komt onze nationale pluimveeteelt en daarmede een flationaal belang in gevaar. Door sterke organisatie in plaatselijke ver eenigingen. Provinciale Bonden en daardoor in één groote landelijke organisatie, welke met de groote Landbouw organisatie federa tief samengaat, kunnen en zullen de geza menlijke pluimveehouders drang op de over heidslichamen uitoefenen, om den onont- beerlijken steun te verkrijgen. Dan alleen zal het mogelijk zijn de concurrentie van 't buitenland het hoofd te kunnen bieden en dan allen zal Holland zijn vooraanstaande plaats en goede reputatie op de wereldmarkt kunnen handhaven en zal deze bloeiende tak van algemeene welvaart, die een groote steun is van onze boerenbevolking in stand blijven Alleen blijft voortdurende waakzaamheid geboden. Een prachtig resultaat De actie voor den verkoop van weldadigheid post zegels alhier, met Kerstmis en Nieuwjaar heeft een onverhoopt resultaat gebracht Ondanks het feit dat dit hier voor het eerst plaats vond en men dus niet over gegevens beschikte, had mevrouw 'v. d. Mortel een flink quantum zegels bij het Centraal Bureau aangevraagd, hetgeen getuigt van vertrou wen in den liefdadigheidszin van de Noord wij kers, die'op hun beurt dit vertrouwen niet hebben beschaamd gemaakt. Er is door de dames die zich de moeite getroostten de zegels te verkoopen in de tent in het post kantoor, voor ruim driehonderd gulden aan zegels verkocht, en er was nog te kort. De tent was knus en werd gratis geplaatst door den heer W. P. de Vreede. Dank aan mevrouw v. d. Mortel en de dames, die zich voor dit mooie doel ver dienstelijk maakte. Pr. O. Fanfarecorps „Excelsior" Een wel geslaagde uitvoering van Excelsior 1 Het Juvenaat was te klein om donateurs en kunst lievende leden te bevatten en daarom wer den drie avonden georganiseerd, waarbij de zaal tot in de uiterste hoeken bezet was. Kapelaan Herp opende deze avonden met een welkomstwoord, wenschte allen een prettigen avond en zette een paar storende fouten in het programma recht. Gespeeld werd hierna door „Excelsior" het volgende programma Entry of the Gladiators van Fucil2. La Parure, ouverture van J. Werkman 3. Donau Wellen, wals van J. Ivanovici4. 4. Fantasie Romeo et Juliette van Ch. Gou nod 5. Die Post komt karakterstuk van R. Eilenberg 6. Fantasie Isidora van E. Bedoruin 7. Dankgebed, oud Nederlandsch Volkslied van Valerius 8. Leichtes Blut, marsch van Unrath. We moeten zeggen dat het een mooi pro gramma is, maar wat meer is, het werd keu rig uitgevoerd door het corps. Alleen in no. 4 waren eenige momenten te bespeuren die een beetje zwakjes waren, wat bij zoo'n werk niet te verwonderen is. Op verzoek werden de nummers „La Parure" en „Die Post komt", nog eens herhaald, een tee ken dat de aanwezigen genoten hebben. Meerdere geoefendheid blijkt bij het spe len van zacht of halfsterke muziek als de instrumenten toch een mooi en soepel ge luid geven. Dat de leiding van directeur Q. Verheij in dit succes een groot aandeel heeft, spreekt als vanzelf, maar hij heeft dan ook een corps wat oefenen wil. Den Weleerw. Heer kapelaan C. J. Herp sprak na afloop van het muziekale programma dan ook een welgemeendten dank aan den directeur en de leden van het corps. We hopen deze nummers nog eens weer te hoo- ren op een eventueel concert in de muziek tent. Na de pauze voerden eenige leden van de muziek het kluchtspel op„Moppie de ongeluksvogel", een leuk gespeeld nummer, waarin de ongeluksdaden van Moppie de lachspieren prikkelden. Maar als er ooit gelachen is om een klucht, dan was het zeker om de klucht in een be drijf „In de zilveren Haas". De grimeur de heer v. d. Heijden had de personen zoo treffend geschminkt, dat het een lust was, en voor het andere zorgden de spelers op uitnemende wijze. Van Bracht de dorpshotelier was een pracht type, terwijl om Gerritsen den aspirant kooper van „De zilveren Haas" gegild is van het lachen. Ook de anderen die niet de succes- rollen te vervullen hadden, waren heel goed en het geheel „zat er goed in", 't werd vlot gespeeld, waarvoor den leider van 't clubje, den heer F. de Lincel, een compliment toekomt, 't Waren succesavonden voor „Excelsior", Jongen: „Ik ben cowboy, grootvader, en U moet probeeren, de lasso te ontloopen!" den Hoofdinspecteur van den Arbeid 8e«n buitengewoon gevaar opleverend voor arbeiders en omgeving! ^aar aanleiding van de door het gemeen- raadslid. den heer P. Schaar, in de vorige ®adsvergadering gestelde vraag, betreffende ■y stikstoffenfabriek der „M. E. K. O. G." te selsen, is bij B. en W. van Velsen terzake schrijven ontvangen van den Hoofdin- St\ van den Arbeid, Hoofd van het 6e (je rict der arbeidsinspectie te Haarlem van volgenden inhoud: ik beantwoording van uw schrijven, heb eer u beleefd het volgende te berich te T' de stikstoffenfabriek der M. E. K. O. G. stoj sen worcit ammoniak bereid door stik- ®h(i, en waterstof in gasvormigen toestand Oer hoogen druk en temperatuur te bren- va Stikstof is niet explosief of brandge- bji^Ük in tegenstelling met waterstof," dat g' aanwezigheid van zuurstof (lucht) knal- tjj .kan vormen, dat explosief is. De benoo- Ovp waterstof wordt afgescheiden uit cokes- r.p1'Tas, dat wat gevaarlijkheid betreft, op by "in te stellen Is met gewoon lichtgas. De de f'bsselen van cokesovengas vormen Dij gSv abricatie van ammoniak eveneens een j,arenbrdn. he*-'rJ8i'n ruimschoots factoren aanwezig om bfL^drijf eener z.g.n. stikstof bindingsfa- ttioQ werkende volgens* het hfer gevolgde siesertle procédé, onder de brand- en explo- levp ^arH1ke te rangschikken; gevaar op tie "'"«ode zoowel voor de arbeiders als voor "Oigeving. Bij den bouw der fabriek en de installatie is met deze eigenschappen uiteraard zooveel mogelijk rekening gehouden en dit geschiedt eveneens bij de uitoefening van het bedrijf. De onderneming beschikt over een weten schappelijk gevormde bedrijfsleiding en een uitgebreid speciaal geschoold personeel. De vereischte voorzorgsmaatregelen in het be lang van de veiligheid zijn menschelijkerwijze gesproken zoover mogelijk doorgevoerd. Een vergissing of een verkeerde manipulatie bij de behandeling der onder hoogen druk en temperatuur verkeerende toestellen, waarin de reacties der gassen plaats vinden, kan ge lijk onlangs gebleken is, noodlottige gevolgen hebben, zonder dat de oorzaak te wijten is aan onvoldoende zorg voor de naleving van de veiligheidsmaatregelen. Het grootindus trieel bedrijf eener z.g.n. stikstoffenfabriek kan trouwens niet worden uitgeoefend zon der de veiligheidsmaatregelen tot het uiter ste op te voeren. Zulks is een bestaans-eisch van die industrie. De industrieele verwerking van gassen, on der hooge spanning en zeer hooge of lage temperatuur gaat nu eenmaal gepaard met een verhoogde kans op ernstige ongevallen (explosie, vernieling, brand, vergiftiging, e. a.) getuige het effect der stoomketel-explosies, acetyleen-ontploffingen, springen van reser voirs met gassen onder hoogen druk, bijten de vloeistoffen etc., zich manifesteerende in geweldige vernieling van naastbijzijnde ma terie. Voor een juiste gevolgtrekking uit het bo venstaande acht ik het wel van belang hier aan toe te voegen, dat. het karakter van het bedriif ln aanmerking genomen, de stikstof fenfabriek der M. E. K. O. O. naar mijn oordeel voor de daar werkzame arbeiders en voor de omgeving geen buitengewoon gevaar oplevert, mits de noodige voorzorgsmaatrege len worden in acht genomen. St. Josephgezellen Donderdagavond j.l. hebben de St. Josephgezellen met hun ouders en donateurs recht gezellig feest gevierd ln het nieuwe Parochiehuis. Ruim 8 uur wordt de avond met den Christelijken groet geopend door den Zeer- eerw. Pastoor A. J. Ratté, die de velen welkom heet. Spreker doet uitkomen in zijn openingsrede, dat deze Parochie nu zoo'n flink Parochiehuis voor haar vereenigingen heeft en memoreert, dat Pastoor J. A. Ha verman z.g. op zijn ouden dag het nog zoo goed heeft bekeken dat zoo'n gebouw noodig was in deze Parochie; Na een gloedvolle rede werd het Parochiehuis ingewijd door den Z.Eerw. Pastoor en toegewijd aan den H. Paneratius, wiens beeltenis'er ook in zal ge plaatst worden. Dan kwam de tooneelclub „St. Pancratius" op de planken. Voor het voetlicht kwam het kluchtspel „Het Paar denspel van Smeerkanis en Co." in twee be drijven. De dilettanten brachten in het eer ste bedrijf al danig de lachspieren in wer king. Na het eerste bedrijf werd de Zeereerw. Pastoor plechtig geïnstalleerd als -Praeses der St. Josephsgezellen door den Centraal- j President, den Zeereerw. Rector J. Th. v. Galen, van Amsterdam. Spreker hield een schoone rede tot de St. Josephsgezellen na zijn opening met den Kolpingsgroet. Na de installatie werd den Zeereerw. Heer Pastoor het insigne op de borst gespeld. De Zeer eerw. Heer bedankte den Centraal-Praeses voor het vurig betoog en beloofde een vader te zijn voor zijn gezellen. Even werd gepauseerd. Daarna volgde het tweede bedrijf, dat veel applaus oogstte. De tooneelspelers hebben hun beste beentje voorgezet en hebben bewezen, dat het nieu we tooneel zeer geschikt is voor hun bulte lingen in het circus. Allen een woord van lof, is hier op zijn plaats. Het geheel werd opgeluisterd door muziek met slagwerk. Aan het einde van den avond hield de Zeereerw. Heer Pastoor zijn dankrede en sloot met den Christelijken groet. Afseheid van Pastoor Hafkenscheidt Gistermorgen te 7 uur heeft de Pastoor voor het laatst een plechtige H. Mis ge celebreerd in zijn parochie. Het altaar was keurig versierd en met een schat van bloe men verrijkt, een laatste bewijs van de liefde der Zilkers voor hun Herder. De kerk was met talrijke geloovigen gevuld. Voor en onder de H. Mis heeft de pastoor aan allen de H. Communie uitgereikt. Hij stond er op dit alleen te doen. Met wee moed in het hart verlieten de parochianen de kerk en algemeen was de klacht, wat zal het vreemd zijn nu we onzen pastoor niet meer hebben. De Zilkers hielden veel van hun pastoor, dat was alom bekend, maar deze laatste paar dagen kwam dit toch wel heel duide lijk aan den dag, groot en klein, mannen en vrouwen stonden met tranen in de oogen. Maar één troost hebben ze, pastoor heeft gezegd, dat hij in de Zilk wenscht begraven te worden, dus eens komt hij dan tocli nog terug, en dan voor goed om te rusten te midden van zijn kinderen. St. Franciscus van Assisië De af- deeling Hillegom van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden organiseerde haar jaarlij kschen feestdag. Reeds lang te voren was de feestcommissie met haar voorbereiding bezig en gezien het resultaat hebben wij te getuigen, dat zij eer van haar werk heeft. Nimmer hebben we zulk een prettig en gezellig feest mee gemaakt. Reeds des morgens kwart voor 7 waren alle leden in de H. Mis der St. Martinus- kerk en gingen zij gezamenlijk ter H. Tafel. Daarna wachtte hun een gezellig ontbijt, waarbij de Eerw. Adviseur, kap. Schoen maker, een woord tot de leden richtte, waarbij hij er op wees, dat juist het mooiste van een R.K. vereeniging was de gezamen lijke H. Communie met daarna ontbijt. Z.Eerw. sprak dan ook de hoop uit, dat de Roomsche organisatie sterk moge wor den om te kunnen strijden tegen het on geloof en het socialisme en vooral door de gezamenlijke H. Communies moeten we ons doel bereiken, om zoodoende te blijven staan op het pad, dat we hebben ingeslagen. Ruim negen uur gingen we naar huis toe met de overtuiging, dat deze morgen een mijlpaal zou zijn in ons vereenigingsleven, waarop we steeds met genoegen zullen kunnen terugzien. Des avonds te 8 uur kwamen we allen weer te zamen in de saai van den heer Sister mans. Ook de ongeorganiseerden waren hiertoe uitgenoodigd en velen hebben aan die invitatie gehoor gegeven. Toen dan ook de voorzitter den avond opende met den chr, groet, waren er ruim 125 personen in de zaal aanwezig. Na een kort openings woord werden we verrast door een schit terenden marsch, gespeeld door „JaA Funny and his band The Funny Fellows", welke jazzband met vreugde werd begroet. Reeds direct was er een zeer geanimeerde stemming. Daarna sprak onze geestelijke Adviseur een korte propagandarede uit en spoorde hij de leden aan, om niet alleen actief te zijn op een feestavond als dezen, doch het geheele jaar door. De ongeorganiseerden wees hij op hun plicht lid te worden der R.K. or ganisatie. Velen vragen zich alleen af, wat voordeel brengt zij mij, maar de vereeni ging is er vooral om te strijden voor het geloof tegen het ongeloof het steeds bruter wordend socialisme en communisme. Laten we steeds paraat blijven, opdat in ons Neder land geen Russische hel ontsta. Sluit u daarom aan bij de R.K. organisatie. Schrijft niet de H. Kerk telken jare voor, dat men georganiseerd moet zijn in de vak- of stands organisatie Na een hartelijk applaus kregen we eenige mooie muzieknummers te hooren van het orkestje, afgewisseld met zang en voor drachten. Vermelden we slechts het op treden van een negerzanger, een voordracht van de „drie kweekelingen" en van „de vier vroolijke boertjes". Ook de nooit te versmaden promenade, waarbij allen met mutsen gesierd waren, sloeg in. Men kwam tijd te kort, om het goedverzorgde pro gramma geheel af te werken en het was reeds laat geworden, toen allen overvoldaan huiswaarts keerden. Verschillende ongeorga niseerden traden als lid toe, zoodat het nuttige met het aangename werd ver- eenigd. Gaarne wekken we allen, die bij deze ver eeniging behooren, op, zich op te geven bij den heer H. v. d. Zanden, Hoofdstraat, alhier, opdat we allen te zamen strijden voor onze onaanvechtbare beginselen. Opgedragen Aan den aannemer E. Schuit alhier is als laagste inschrijver gegund het bouwen villa met bloembollen- schuur te Lisse voor rekening van den heer P. G. Vreeburg aldaar. Directeur van het Postkantoor te Sassenheim, die jaren eere-voorzitter der vereeniging was en die nu voor de laatste maal als zoodanig optrad. Spr. begint met een woord van dank te spreken tot het Hillegomsch publiek, dat ieder jaar zoo spontaan medewerkt, om de Postuitvoering mogelijk te maken. Hierna werd voor het voetlicht gebracht „De onschuldig veroordeelde", drama in 6 bedrijven, dat goed werd vertolkt. Ook decor, costuums en kapwerk waren in orde. Na de uitvoering bleef men nog een geruime poos gezellig bijeen. Posterijen Met ingang van r Maart wordt op het Post- en Telegraafkantoor ahier werkzaam gesteld mejuffrouw E. Heijnes aldaar. Geslaagd De heer J. H. Versteege slaagde te Tilburg voor het diploma van Mr. in framebouw en rijwielherstellen. Een mooi succes. Ingebroken Gisteren is ingebroken bij den heer J. W. Stassen aan de Van Tets- straat alhier. De inbrekers schijnen binnen gekomen te zijn door aan den achterkant van het huis een ruit in te drukken. Daar een deur, die toegang naar boven verleende gesloten was en de indringers daar buit ver moedden, hebben zij hun pogingen opge geven. Er wordt niets vermist. De bewoners bemerkten eerst des morgens, dat er on- gewenscht bezoek geweest was, de politie stelt een onderzoek in. Baldadigheid In grove baldadigheid beginnen we hier een zekere vermaardheid te verkrijgen. Bij den chef der Ned. Spoor wegen werden op zij des nachts te half drie de ruiten ingegooid, bij den overwegwachter Tromp aan de Beeklaan geschiedde op denzelfden tijd hetzelfde. Deze werd wakker, doch slaagde er niet in, de laffe rustverstoor ders te achterhalen. De auto van Dr. J. B. R. van der Schoot moest het ontgelden van de straatjeugd zoo, dat alle banden leeg waren en de groote ventils zoek, zoodat de wagen moest worden gesleept. Het wordt tijd, dat zeer krasse maatregelen tegen dergelijk vandalisme wordt genomen. Post Nieuwjaarsuitvoering Gister avond werd in Flora voor een uitverkochte zaal door de Tooneelclub „De Post" haar 10e jaaruitvoering gegeven. Voor een smaak vol entrée was gezorgd. De avond werd geopend door den heer J. H. A. Vooren, Prop. club „Opwaarts" De ver gadering van Donderdag werd gepresideerd door den heer A. Verberne, die de aanwezigen talrijker dan anders, begroette, De notulen waren in orde. De rondvraag bracht enkele spiritistische verschijnselen., moeilijkheden enz. ter sprake. De Zeereerw. Pastoor gaf hierover eenige verklaring. Nu volgde een vastenavondgedeelte, waarvan 't beroemde „vlotbrug" spel 'n belangrijk deel vormde. t Was 'tl gezellige avond. R. K. Voetbalver. Lisse Rectificatie. In het verslag van Dinsdag avond j.l. is een fout zonder opzettelijke bedoeling ingeslopen. Er staat n.l.De kascontrole werd in orde bevonden op één fout na. Deze fout ligt buiten de schuld van den penningmeester. Het was een post die, volgens de kasnazieners te hoog kwam. De penning meester werd dan ook gechargeerd voor zijn nauwkeurig beheer. Dit plaatsen wij, opdat onze geachte lezers geen verkeerde indruk Zouden krijgen over den toestand van zaken in deze vereeniging. Wij meenen hiermede deze zaak duidelijk te hebben weerlegd. Bij den aanvang van de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Leiden heeft de burgemeester, mr. Van de Sande Bakhuyzen, het in de zitting van Donderdagavond plotseling overleden raadslid, den heer Spendel, herdacht. De raad hoorde de rede van den burge meester staande aan. Voortgezet worden daarna de algemeene beschouwingen over de begrooting voor 1930. Repliceerend betoogt de heer Groenevelt (S.D.A.P.), dat een centrale autogarage niet on-economisch zal werken. Spr. blijft er voorts bij, dat een openbare school in het Haagwerk-kwartier hoog noodig is. De heer De Reede belicht uitvoerig den financieeien toestand der gemeente. Spr. meende, dat groote reserves niet passen in de te Leiden gevolgde wijze van financiering van buitengewone werken, waarvoor steeds is geleend. Er is dan ook geen enkele reden om een deel van die reserves niet aan te wenden voor belastingverlaging. De heer Wilmer (R.-K.) meent, dat de opvoering van „Allerzielen" in strijd is met de beginselen der verdraagzaamheid. Nadat de heer Van Stralen (S.D.A.P.) bijna een uur lang over de werkloosheids verzekering had gesproken, bepleitte zijn partijgenoot de heer Kooistra het bouwen van goedkoope woningen, terwijl de heer Koole (S.D.A.P.) vroeg om meer subsidie voor de bad- en zweminrichtingen. De heer Parmentier (A.R.) acht Tehuizen voor Ouden van Dagen uitsluitend te liggen op het terrein van het particulier initiatief. De heer Eikerbout (A.R.) blijft bij zijn meening, dat het georganiseerd overleg is gepasseerd door de benoeming van een commissie ad hoe voor de salarisherziening. Nadat de heer Huurman (A.R.) nogmaals met klem verdere belastingverlaging heeft bepleit, biedt wethouder Goslinga (A.-R.) den heer Schüller zijn verontschuldigingen aan voor de opmerking, die spr. zich Donder dagavond tegenover hem heeft laten ontvallen. Waar de betoogtrant van den heer Schüller spr. tot onaangename opmerkingen aan leiding geeft, heeft spr. besloten met den heer Schüller niet meer in discussie te treden. De heer Schüller (S.D.A.P.) zegt, voortaan ook van discussies met wethouder Goslinga te zullen afzien. De algemeene beschouwingen worden gesloten. Aan de orde zijn de stemmingen Verworpen worden de voorstellen van den heer Van Eek (S.D.A.P.) inzake op tochten met muziek op Zondag, gemeente lijke le vensmiddelen voorziening, verlaging van de gasprijs, verhooging van het aantal j opcenten op de Vermogensbelasting en mede- Zeggenschap van het gemeente-personeel. Eveneens worden verworpen het voorstel van mevr. Braggaar (S.D.A.P.) inzake een Tehuis voor Ouden van Dagen van den heer Schüller (S.D.A.P.) inzake het uitvoeren van onderhoudswerken in eigen beheer van den heer Van Stralen (S.D.A.P.) inzake een toeslag op de uitkeeringen der werkloos- zenkassen van den heer Groeneveld (S.D. A.P.) inzake de stichting van een openbare school in het Haagweg-kwartier en inzake de stichting van een centrale awto-garage. Om prae-advies worden in handen gesteld van B. en W. de voorstellen van de heeren Van Stralen (S.D.A.P.) en Wilmer (R.-K.) inzake reorganisatie van de Stedelijke Werk inrichting van den heer Bosman (Lib.) inzake aanleg van sportterreinen van den heer Wilmer (R.-K.) inzake de commissie voor het bewaarschoolonderwijs, en van den heer Verwey (S.D.A.P.) inzake opheffing van de commissie ad hoe voor de salaris herziening. Omtrent het voorstak» van de heeren De Reede c.s. inzake verlaging van den belasting factor van 0.9 tot 0.7 B. en W. willen verlaging tot 0.8 stelden B. en W. voor, het voorstel in prae-advies te nemen. Nadat de raad dit had verworpen, werd het voorstel- De Reede c.s. aangenomen met 25 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de vier wethouders en de heer Wilbrink (C.-H.).- „Moederschapszorg". Uitg. J. J. Romen en Zonen, Roer mond Met ingang van den zevenden jaargang is de exploitatie en de administratie van dit mooie, wei-verzorgde tijdschrift over gegaan aan de fa. J. J. Romen en Zonen, uitgevers te Roermond. Het eerste nummer van den nieuwen jaargang is al zeer interessant. Van het be langwekkende artikel over eugenetica zal men met aandacht kennis nemen. Het artikel over „Kerstmis in Bethle hem" is fraai geillustreerd. „Panorama* De titelplaat van H(erman) M(oerkerk) „In Gedachten" is een zeer suggestieve teeke- ning, waarin het wit en zwart scherp con trasteert. Van het artikel over „Het kapsel" zullen zeker niet alleen de vrouwelijke lezers kennis nemen. Eeen zeer geestige parodie van „Wilby" op de Haagsche conferentie treffen wij in dit nummer aan. Een rijkdom van gravures siert weer het weekblad. Nederlandsche Bond tot Be scherming der zuigelingen Door den Nederlandschen Bond tot Be scherming der Zuigelingen is een brochure uitgegeven, welke de cijfers bevat der ge boorte en der zuigelingensterfte in de ver schillende gemeenten des lands in het vijf jarig tijdperk 19241928 en ter vergelijking daarnaast de cijfers der zuigelingensterfte in de vijfjarige tijdvakken 19091913, 19141918 en igig1923. In de statistiek van 1924 af is splitsing gemaakt tusschen de levenloos aangegevenen, die doodgeboren waren en die, welke bij de geboorte leefden. Gisteren is voor de Haagsche recht/bank gepleit in de civiele procedure betreffende de Portugeesche bankbiljetten. Men zal zich het strafproces herinneren, als gevolg waarvan de heer K. Marang vaa IJsselveere in hooger beroep door het Ge rechtshof wegens opzettelijke heling is ver oordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. Daarna heeft de Bank van Portugal een civiele vordering ingesteld tegen Marang, Reis, Hennies, José de Santos Soussa Bau- deira en Antonio de Santos Soussa Bau- deira, waarbij zij stelde, dat ze door deze bankbiljetten-affaire een schade heeft ge leden van twaalf millioen gulden. Voor de Portugeesche Bank werd gisteren gepleit door mr. Asscher uit Amsterdam, voor Marang door mr. Rolandus Hage- doom en voor Antoni de Santos Soussa Baudeira door mr. Raymakers. Mr. Asscher' repliceerde. De officier van justitie, mr. Hermans, aal de volgende week conclusie nemen. Een maand geschorst. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan betreffende de klacht van het Maritiem Kantoor W. H. Mellema en Co. te Amsterdam tegen den gewezen ka pitein van het stoomschip „Le Saint Chris- tophe" terzake van dronkenschap. De kapitein werd voor 1 maand geschorst. Tegen een der verdachten 5 jaar geëischt. Gisteren zette de Vierde Kamer van de Rechtbank te Amsterdam het onderzoek voort betreffende den gemaskerden overval op de Bloemgracht. Zooals men zich zal herinneren, had de Rechtbank een onder zoek naar de geestvermogens van een der verdachten bevolen. De psychiaters, dr. H. J. Overbeek en dr. R. le Cointre, verklaar den, dat verdachte toerekeningsvatbaar is, zij het dan ook in verminderde mate. De Officier van Justitie, mr. Overbasch, eischte wegens diefstal met geweldpleging een gevangenisstraf van vijf jaren. Uit spraak 7 Februari. FAILLISSEMENTEN Opgegeven door v. d. Graaf Co. Uitgesproken: 23 Jan. Jan Kat, koopman in papier waren te Amsterdam, Reguliersgracht 73 beneden, wonende Amsterdam Ceintuur baan 272 II. R. c. mr. M. S. A. Ybes. Cur. mr. J. F. I. H. Tielens, Amsterdam, Wete ringschans 10. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 23 Jan. J. W. Verhoef, Amsterdam. 23 Jan. C. A. Pronk, Amsterdam. 23 Jan. S. Tuinman, Amsterdam. In het op 17 Februari 1927 uitgesproken faillissement van M. Paur, is naast mr. H. Schönfeld benoemd tot medecurator mr. C. J. Pekelharing, Amsterdam, Heeren gracht 274.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 7