Buitenlandse!» Nieuws RHEUMATIEK Feuilleton derde blad RADIO-OMROEP ÜE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN OEGEHEIMZINaiGEWRAAK ZATERDAG 25 JANUARI 1930 FLADZTJDE f Net conflict tusschen bolivia De „Monte Cervantes" gekapseisd Het financieel schandaal GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN iT' Yr ii TT Nieuwe besprekingen Gistermorgen werden tusschen de gedele geerden ter Viootconterentie opnieuw inior- Oiatieve besprekingen gehouden. De Fran sche gedelegeerden bezochten den Eritschen Premier in zijn officieel verbliji, waar zij ongeveer een uur met hem confereerden. De ^aPansch gedelegeerden werden later ont- angen door den minister van buitenland- "pie zakm, Arthur Henderson, waarbij ook e voornaamste gedelegeerden ter conferen- le van de dominions aanwezig waren. Even °°r twaalf had MacDonald een nieuwe be- Preking met den Italiaanschen minister van "Uitenlandsche zaken, Grandi. gistermiddag is MacDonald, na eenige r1. n van binnenlandsche politiek te hebben oahandeld, naar The Chequers vertrokken aar hij den Zondag zal doorbrengen. Het banket bij den Lord Mayor De Lord Mayor van Londen ontving de gedelegeerden ter vlootconferentie gister- v°nd aan een feestmaaltijd in Guildhall. Bij het uitbrengen van een toast op pen ®?eden afloop der conferentie, wees de Lord r?ayor op de groote taak der gedelegeerden. liuJ Zeide: ',Er zi'n natuurHjk tallooze moei- li t eden' doch Seen enkele is onoverkome- ük, wanneer een geest van goeden wil en «menwerking aanwezig is." De Fransche premier, Tardieu, sprak na mens de buitenlandsche gedelegeerden. Mac Donald bracht een toast uit op den Lord Mayor. Een officieel communiqué Na afloop van de bijeenkomst in het of- •icieele verblijf van den premier werd gis- «rmorgen het volgende communiqué ver trekt: „De Fransche en Britsche delegaties kwamen bijeen ter behandeling van het rap- Port, dat op verzoek door een commissie van onkundigen was gereed gemaakt Dit rap- Port bevat bemoedigende resultaten od ze kere punten en besloten werd de deskun digen uit te noodigen hun werkzaamheden v°ort te zetten. De bereikte vorderingen. De gedelegeerden ter Vlootconferentie etuigen hun tevredenheid met de tot nu °e bereikte vorderingen voor den aanvang Qer conferentie-werkzaamheden. Mac Donald en de leiders der andere dele gaties voigen het plan, volgens welk nagc- Saan wordt welke problemen zich voordoen aarna deze door de belanghebbende par- 'Jen in ernstige behandeling worden ge- otnen. Te dien einde hadden heden ver- cheidene niet formeele bijeenkomsten Plaats. Gistermorgen kwam de voltallige delegatie an Frankrijk met de delegatie van Enge rd in Downingstreet bijeen, ter bespre king van bet rapport, dat op verzoek door P® commissie van deskundigen was voorbe eld Bi het communiqué wordt verklaard dat "it rapport bemoedigende resultaten aan heft op zekere punten en dat besloten as de experts uit te noodigen hun bespre kingen voort te zetten. Nadat de Fransche gedelegeerden zich Padden teruggetrokken, werden de Italianen P°or MacDonald en andere leden van de khgeische delegatie ontvangen, waarbij al- Bérneene conferentie-aangelegenheden wer- eh besproken. Het bezoek van Tardieu aan Frankrijk Net bezoek, dat Tardieu tegen het einde er week aan Frankrijk zou brengen, is uit- ^steld, daar van Fransche zijde de noodige eekenis schijnt te worden toegekend aan a besprekingen tusschen MacDonald en de rtegenwoordigers der Dominions op de '■Lhequers' ^Net betreft hier de vraag of het geheele ^ngelsche Rijk slechts 50 kruisers zal heb- en ot. dat de behoeften van de Dominions hi, 'erbij niet zullen zijn inbegrepen. Bij ver- are uitbreiding van de Dominion-vloot zoi k tcraard de Engelsche vloot in het gedrang Pfen en de Admiraliteit voelt hier weinig °r. Voor de voorzetting van de Fransch- ^"ïelsche besprekingen op a.s. Maandag zijn onderhandelingen van MacDonald met de in ons van zeer veel belang, en ecretaris stlmson brengt zijn week- d in Stanmore door doch heeft zich voor j itondere gevallen voor de gedachtenwisse- "8en van a.s. Zondag beschikbaar gesteld EN PARAGUAY «tfiik blijkt uit twee heden door het se- V etariaat generaal van den Volkenbond ont- ahgen communiques, is de Boliviaansche Beering voornemens zich geheel aan het ^o'kenbondspact te houden en voedt zij /^genaamd geen oorlogsplannen jegens Pa- «BUay. DE ENGELSCHE MIJNWET Naar aaneensluiting van mijnen Nonden 24 Jan. (N. T. A.) De Engel- het minister van Handel deed betreffende regeeringswetsontwerp inzake de mijnen ere mededeelingen in de Lagerhuisfrac- e der Arbeiders. In het ontwerp is thans een artikel opgenomen, waarbij de onder nemers verplicht worden afzonderlijke mij nen aaneen te voegen. Te dien einde wil de regeering overgaan tot de benoeming van een commissaris, die voorstellen uitwerkt. In verband hiermede heeft het bestuur der Vereeniging van EngeJsche mijnbezitters oe- kend gemaakt, dat zij zich tegen gedwongen aaneensluiting van mijnen krachtig zal ver weren. DE SPANNING TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAGUAY Treft Bolivia oorlogsmaatregelen GENÈVE, 24 Jan. B.T.A. De secretaris generaal van den Volkenbond heeft van den zaakgelastigde van Paraguay te Parijs een telegram ontvangen, waarin gezegd wordt, dat de regeering van Paraguay er in ge slaagd is een telegram op te vangen van den chef van den Boliviaanschen generalen staf, bestemd voor de 4de divisie van het Bolivi aansche leger. Dit laatste telegram houdt in, dat deze divisie zich moet gereed maken voor een offensief en dat de vijfde divisie zich bij het fort Vanguardia moet con- centreeren. Paraguay protesteert formeel tegen dezen aanslag van Bolivia. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft deze-mededeeling van Paraguay onmiddellijk telegrafisch ter kennis gebracht van de leden van den Vol kenbondsraad en aan de Boliviaansche re geering. Blijkens een by de „Hamburg-Südameri- kanische Dampfschiff Gesellschaft" binnen gekomen telegram is de „Monte Cervantes" aan stuurboordzyde gekapseisd. Betreffende de kentering van de „Monte Cervantes" is bij de H. S. A. D. Gesellschaft van het Argentijnsche Ministerie van Ma rine een telegram binnengekomen, blijkens hetwelk het schip nog slechts met de bak- boordschroef boven water uitsteekt Het ter assistentie vertrokken zusterschip, de „Mon te Sarmiento" zal waarschijnlijk op 27 Ja nuari a.s. ter plaatse arriveeren. Na over name van de 1100 passagiers en de onge veer 400 man equipage, alsmede van de ba gage, hetgeen ongeveer een dag in beslag zal nemen, zal de „Monte Sarmiento" op- verwijld de terugreis naar Buenos Aires aan vaarden en de geredden een der eerste da gen van Februari aan wal brengen De le vensmiddelen, die zich aan boord van de „Monte Cervantes" bevonden, konden nog tijdig in veiligheid gebracht worden. Alles werd naar Ushuaia vervoerd, zoodat daar dus voor de verzorging van 'de schipbreuke lingen voldoende in voorraad is. Ook de ba gage kon voor het grootste deel geborgen worden. In de haven van Hamburg is de verslagenheid over het vergaan van het trotsche schip uiteraard algemeen. Het be richt, dat de passagiers en de bemanning in veiligheid zijn, werd met groote vreugde be groet. De waarschijnlyk om het leven gekomen gezagvoerder, kapitein Dreier is 56 jaar oud en was sedert 1899 in cfenst van de Ham burg Südamerikanische Dampfschiff-Ge sellschaft. In Maart van het vorig jaar werd hij commandant van de „Monte Cervantes". AANVAL OP PHILIPPINO'S Zeven blanken gearresteerd WATSONVILLE (Calif ormë), 24 Januari (Reuter). Hier ter stede zijn zeven blanken gearresteerd, die er van worden beschul digd, dat zij een aantal Philippmo's hebben aangevallen, van wie één doodelijk gewond werd. De inwoners sloten zich bij de politie aan teneinde een einde te maken aan de ongeregeldheden. De instellingen van ver maak zijn gesloten. De gevechten zyn het gevolg van een rassenkwestie. HET RIJTUIG VAN „EISERNER GUSTAV" VERBRAND BERLIJN, 24 Januari Het beroemde rq- tuig van „Eiserner Gustav", den Berlqnschen koetsier, die het vorig jaar de groote reis naar Parijs en terug maakte, is in den afge- loopen nacht verbrandt. Men vermoedt kwaadwilligheid. WERKLOOZENONLUSTEN IN POLEN Naar de avondbladen melden, zijn de v« erkloozenonlusten in Oost-Galicië en an dere districten nog niet geëindigd. Ter gelegenheid van de teraardebestel ling van twee slachtoffers te Rawa-Russa trachtte het publiek wederom betoogingen op touw te zetten, die echter door de politie spoedig verhinderd werden. Drie commu nistische afgevaardigden, die het woord wil den voeren, werden eveneens verdreven. Te Graudenz verzamelden zich ongeveer 2000 werkloozen voor het raadhuis, d:e steunuitkeering eischten. Toen de politie handelend tegen hen optrad, kwam het tot ernstige botsingen,waarbij twee perso nen zware kwetsuren opliepen. Tien demon stranten en twee communistische agenten .vertien gearresteerd. Te Thorn zyn eenige honderden werk loozen het gemeentehuis binnengedrongen, waar zij de ontvangzaal vernielden. De po litie slaagde erin de rust te herstellen en verrichtte 7 arrestaties. De vonnissen Hatry, de hoofdpersoon in het financieel schandaal te Londen is tot 14 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Zijn medeplichtigen Daniels, Dixon en Tabor kregen resp. 7, 5 en 3 jaar. Bij het begin van het pro-ces-Hatry heen de Officier van Justitie een rede gehou den, waarin hij de verhouding tussohen het Hatry-concern en de Engelsche Photomaton, die er deel van uitmaakte, en de gevolgen van het bedrog uitvoerig naging. Door üc déconfiture van het concern ontstond bij de betrokken maatschappijen een deficit van in totaal 13 millioen Pond Sterling. Het O. M. heeft in scherpe bewoordingen het onverantwoordelijke optreden van de beklaagden gelaakt, die het vertrouwen van het publiek in de financieringsmaat schappij hevig geschokt hebben. Rome krijgt een onder- grondscb.en spoorweg Ofschoon het plan omtrent het aanleggen van een ondergrondschen spoorweg te Rome in een gedeelte der Romeinsche pers zeer veel critiek ondervond, zal toch het volgend jaar met den bouw begonnen worden. Er zullen drie lijnen aangelegd worden, die de buitenwijken met het middelpunt der stad verbinden. Het heele net zal voorloo- pig 16 K.M. lang worden. De rails moeten 12 M. onder de oppervlakte der straat lig gen om de catacomben en de oud-Romein- sche bouwwerken niet in gevaar te bren gen. Om aan het lawaai in de binnenstad een einde te maken, heeft men besloten om de trams in de binnenstad op te heffen. Daardoor wordt een „stille zone" gescha pen, alleen gestoord door het getoeter der autobussen, terwijl in de nauwe straten voortdurend een blauwe walm van afgewerkte benzinedamp hangt. Kraanvogels, die den Mikado geluk brengen In het gezin van den Mikado heerscht groote vreugde, omdat de heilige kraanvo gels, die in den tuin van het keizerlijk slot hun nest gebouwd hadden, veel geluk en zegen over het keizeriyk huis brengen. Op zekeren morgen vond men in het nest twee eieren, die nu onder toezicht van de paleiswacht uitgebroed worden. Thans zijn er twee jonge kraanvogels uitgekomen, die, zoo wil de Japansche legende tenminste keizer Hiro-Hito een lang en gelukkig leven voorspellen en verzekeren. Hst blijde bericht werd direct aan het heele Hof medegedeeld en de Mikado, zijne gemalin en de kleine prinses Teru legden een plech tig bezoek af bij de gezegende kraanvogel familie. Volgens het oud Japansch volksgeloof leeft een „heilige" kraanvogel 1000 jaar en de aanwezigheid van zulk een vogel is een waarborg voor het geluk van den eigenaar. Een goed voorbeeld Dezer dagen is de zoon van den Japan- schen premier, minister Hamaguchi met Ayako Mizumachi, dochter van een Japan- schen Staatsraad in het huwelyk getreden. Om aan den wensch van zijn vader te vol doen is zijn huwelyk in alle stilte en zonder uiterlijk praalvertoon voltrokken. Dit ge schiedde vooral zooals de premier ver klaarde als openiyk protest tegen de ge woonte die onder de hoogere standen in Japan heerscht om by huwelijksvoltrekking zooveel mogelijk weelde en pracht ten toon te stellen. Het jonggehuwde paar denkt niet meer dan 400 voor de huweiyksreis uit te geven en zal na den terugkeer een eenvoudige woning betrekken, die de jonge echtgenoot voor 100 gld. per maand gehuurd heeft. De jonge man is werkzaam als beambte by een bank te Tokio. De teelt van opium in China Een onzer redacteuren in China schryft ons: Door de opium-commissie van den Vol kenbond te Genéve zou ter plaatse een onderzoek worden ingesteld (of men in China nog opium teelt). Deze commissie zou vooral in Canton, Shanghai en Moekden hare onderzoekingen verrichten. Door vroegere ervaring geleerd, zou het nationalistisch gouvernement van plan zijn om deze commissie niet toe te laten. Mr. Kao-Lu, gezant en gevolmachtigd Minister van China te Parys heeft aan zyn regeering geseind, dat uit het zenden van deze commissie bleek, dat de Volkenbond te Genève jegens China eenig wantrouwen koesterde. De afgevaardigde van China immers had te Genève verklaard, dat er in het heele gebied der republiek geen opium meer verbouwd werd. Mr. Kao heeft tevens aan zijn regeering gevraagd of hy al of niet bij den Volkenbond moet protesteeren. Bovenstaand bericht is afkomstig van het Kouowen-persagentschap. Officieel dus. Maar ik kan u verzekeren, dat er in de lente en den zomer van 1929 in China een zee van opium deinend te velde stond, en in 1930 zal het weer hetzelfde zijn! Eigenaardige bijzonderheden over IJsland. Een zekere mijnheer Palsoen uit Reykja vik, de hoofd :tad van IJsland, heeft zich door de lange reis naar Engeland niet laten afschrikken om eens een echt Engelsch Kerstfeest mee te vieren. Over het weer was de gast heelemaal niet tevreden. „Wij hebben in IJsland zachte winters en warme zomers," verklaarde hij 'n een interview. „Hier is het koud en nat." En doorgaand op dit thema hield hij een lofrede op de voortreffelijkheden van IJs land en zijne vader: teden. „Wij hebben in Reykjavik drie bioscopen, een theater, 12 politie-agenten. 20 auto's, een gevangenis met 3 gevangenen en dui zenden mooie vrouwen. Minder aangenaam is voor ons het alcoholverbod. Toen deze wet ingevoerd werd, begonnen wij eigenlijk pas echt te drinken. De prohibitie heeft in IJsland een stijging der criminaliteit tenge volge gehad. Tevoren bevatte onze gevange nis twee personen, nu reeds drie. De eenige alcoholische drank, die werd toegestaan, is Ie Spaansche wyn. Deze uitzondering wordt verklaard door het feit, dat Spanje dreigde hooge inkomende rechten te heffen van IJs- landsche visch, ingeval IJJsland den invoer van zijn wijnen verbood. IJsland bezit geen spoorwegen en er wordt nooit iemand ver moord. De bedienden worden als familie leden behandeld: zij zitten met het gezin aan dezelfde tafel en laten zich het natio nale lievelingsgerecht: gerookte hem met mosterd, goed smaken. Wanneer Engeland zich beroemt de oudste wetgeving te bezit ten, dan is dit een dwaling. IJsland heeft op dit gebied den voorrang, want wy vieren het volgend jaar reeds den 1000en verjardag van ans Parlement." Hoeveel bioscopen zijn er in Hongarije Volgens een pasverschenen Statistiek be staat er in Hongarije voor iedere 15.229 per sonen één bioscoop (en voor iedere 65.000 menschen één kerk). In Boedapest is de ver houding: 1 bioscoop voor iedere 10.438 per sonen. Het aantal bioscopen in deze stad is op bevel der Regeering beperkt. De groote hartstocht voor het bioscoopbezoek is hier achter in de laatste jaren veel verminderd. Toch heeft men berekend dat er gemiddeld voor iederen inwoner 6 bioscoopvoorstellin gen per jaar gegeven worden. Het bioscoopbezoek in Polen Het gezamenUjk aantal personen dat iedere maand een bioscoop bezoekt, bedraagt bijna anderhalf millioen, terwijl de schouwburgen per maand slechts 60.000 menschen ont vangen. Rechter en beul tegelijk In de tachtiger jaren kwam de componist Sullivan naar Los Angelos, waar zijn ope rette „De Mikado" opgevoerd werd. Tot zyne groote verbazing kwam hy tot de ontdek king, dat de kwaliteit van rechter, misdadi ger en beul die in zyn operette op zeer hu moristische wqze in één persoon belichaamd werd, hier in Los Angelos in werkeiykheid bestond. Er was een moordenaar ter dood veror- deeld. Rechter, sherif en beul waren allen een en dezelfden persoon, die sprekend op den „Pooh-Bah" uit de operette geleek. Toen het uur der terechtstelling aange broken was, speelde de delinquent juist een partijtje kaart. De rechter nam ook deel aan het spel en nadat het geëindigd was. knoop te hy met eigen hand den misdadiger aan de galg. De veeleischende chirurg De voornaamste chirurg van Parys uit den tijd van Lodewijk XV, doctor Petit, werd in het jaar 1727 door Koning Augustus I van Polen, die een ontsteking aan zijn voet had, naar Bialystok ontboden. Toen hy daar aan kwam, sneed Petit het gezwel open en bleef den voet verder behandelen tot hy genezen was, hetgeen eenige weken duurde. Als honorarium liet de koning hem 10.000 taler en nog 500 taler voor reiskosten uit betalen, schonk hem een levenslang pen sioen van 1000 taler per jaar en gaf hem nog sen volledig uitgerusten reiswagen ten ge schenke, terwyi hij bovendien nog een waar- devollen brillanten ring van den kroonprins ontving. Ongetwijfeld een schitterend honorarium. De chirurg was echter van meening, dat een honorarium van 10.000 taler om een koning van Polen te genezen toch wel wat gering was, waarop hij nog 4000 taler kreeg. ZONDAG 26 JANUARI HILVERSUM 1875 M. 9.00 V.A.R.A. Gramofoonmuziek 9.40 V.A.R.A. Lezing 10.00 V.A.R.A. Lezing 10.15 V.A.R.A. Gramofoonmuziek 10.30 V.P.R.O. Kerk- uitz. vanuit de Kapelkerk te Alkmaar 12.01 12.45 A.V.R.O. Lezingreeks over muzikale meesterwerken door Casper Höweler 12.45a.oo Concert door het A.V.R.O.- Octet. Solo-viool Eoris Lensky 2.00 2.30 A.V.R.O. Boekenhalfuurtje. Dr. P. H. Ritter Jr. over de Gedenkschriften van Mr. P. J. Troelstra. 2.30 Aansl. van het Concertgebouw te A'dam. Het Concert gebouw Orkest o. 1. v. Bruno Walter. Solisten: Willem Andriessen en Bruno Walter. Na afloop van het concert tot 5 uur Gramofoon muziek. In de rustpoozen Sportuitsl. van Vaz Dias 5.00 V.A.R.A. Wekelijksch nieuws. 5.15 V.A.R.A. Kinderuurtje 6.00 V.A.R.A. Concert. Orkest, orgel_ en viool 7.308.00 A.V.R.O. Radio-Too- neel. Studio-opvoering van „Verspilde Ge negenheid" door Zotheid's Ernst. Radio- schets uit het leven van een clown naar „'1 Appèl du Clown". Bewerkt door de A.V.R.O.-Staf 8.00 Tijdsein, pers- en sportnieuws 8.159.00 Opera-uitzending „Bastien en Bastienne". Kom. Opera in één bedrijf van W. A. Mozart. Personen Bastienne Hél éne Cals Bastien Louis van Tulder Colas Henri Bloemgarten 9.009.15 Gramofoonmuziek 9.15 11.00 Concert door het Omroeporkest m. m. v. het Russische Theatergezelschap „Arle- kin" 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. HUIZEN 1071 M. 8.25— 9.20 N.C.R.V. Morgenwijding 9-55 10.00 Klokgelui 10.0011.30 K.R.O. Uitzending van de Hoogmis u. d. kerk der Paters Carmelieten te Oss 11.3012.00 K.R.O. Gramofoonmuziek 12.0112.30 K.R.O. Gramofoonmuziek 12.301.30 K.R.O. Concert door K.R.O.-Trio 1.30 2.30 K.R.O. Lezing over De toekomstige Basiliek op de Heilige Landstichting 2.002.30 K.R.O. Lezing over „Het Mu seum van den Arbeid" 2.30 4.30 K.R.O. Concert. Orgel en zangeres 4.305.00 K.R.O. Ziekenhalfuurtje 5.50 N.C.R.V. Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk (Groote Kerk) te Den Haag 7.307.55 K.R.O. Lezing over Carnaval 7.55 8.00 K.R.O.Voetbaluitslagen 8.018.05 K.R.O. Voetbaluitslagen 8.05 8.20 Praatje door den K.R.O.-Voorzitter 8.20 10.45 K.R.O. Orkestconcet 10.4511.00 K.R.O. Praatje door den K.R.O.-Voorzitter 8.2010.45 K.R.O. Orkestconcert 10.45ii.oo K.R.O. Epiloog door Klein Koor 9.30 ca. Persber. DAVENTRY 1554,4 M. 3.20 Kerk- cantate van Bach. Orgel, orkest, vocale en instrumentale solisten 4.10 Bijbel lezing 4.254.45 Kinderuurtje 4.50 Concert. Orkest. W. Primrose viool 6.056.35 Piano-recital door E. Isaacs 8.15 Kerkdienst 9.05 Liefdadigheids- oproep 9.10 Nieuwsber. 9.25 Concert Hongaarsch Strijkkwartet, L. Phillipowsky, piano 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M- 12.20 Religieuze causerie en gewijde muziek 1.20 Gramofoonmuziek 2.20 Gramo foonmuziek 3.20 Concert 5.20 Gramo foonmuziek 6.50 Gramofoonmuziek 7.35 Gramofoonmuziek 7.50 Poppenkast Radio-Paris 8.20 Concert. Orkest en vo cale solisten 10.20 Orkestconcert. LANGENBERG 473 M. 6.20—7.20 Gramofoonmuziek 8.259.20 Morgen wijding 12.201.50 Orkestconcert 2.503.20 Vroolijk programma 3.50 5.20 Concert uit Stuttgart. Orkest en tenor 7.20 Bijeenkomst van het Carnavals-Gezel schap „Rheinlander". Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 11.20— 12.20 Orkestconcert 2.504.50 Concert. Orkest en pianiste 4.505.20 Kinder uurtje 7.208.35 Orkestconcert en decla matie 8.358.55 Concert. Opera-zangeres 8.5510.05 Concert. Orkest en instru mentale solisten 10.05 11.50 Dans- muziek. BRUSSEL 508,5 M. 5.20 Dans muziek 6.20 Trio-concert 6.50 Gramo foonmuziek 8.35 Concert. Orkest en so listen. ZEESEN 1635 M. 6.20—8.15 Lezingen 8.15 Klokkenspel 8.20 Mor genwijding en klokgelui 9.2011.20 Lezingen 11.20 Concert. Orkest, sopraan en harp 1.20 Lezing 1.50 Gramofoon muziek 2.20 Bobslee-kampioenschap. Uitz. vanuit Caux sur Montreux 2.50 Lezing 3.20 Gramofoonmuziek 3.40 Concert uit Breslau 5.208.20 Her- uitz. van Langenberg. Na afloop Berich ten en tot ix.50 Dansmuziek. MAANDAG 28 Januari HUIZEN. Tot 6 uur n.m. 298 M. Na. 6 uur 1071 M. Uitsl. NCRV-Uitz. 8.15—9.30 Concert 10.3011.00 Ziekendienst 1100 —11.30 Lezen 11.30—12.30 Concert, Zang. viaal, cello en piano 12.301.45 Orgelcon cert 2.002.35 Uitzending voor scholen 2.453.15 Lezing over: De rozen in onzen tuin 3.15J.45 Knipcursus 4.005.00 Ziekenuurtje 5.006.30 Concert, viool, cel lo en piano 6.306.40 Koersen 6.40— 7.10 Muziekpraatje 7.108.00 Voor de rij pere jeugd 8.0010.00 Concert. Koor en orkest. Sprekers 10.1510.45 Radiodokter 10.4511.00 Gramofoonmuziek. 11.00 Slui ting. Hoe een architect, wiens ontwerp is afga wezen, een nieuw gebouw toeiykt. HILVERSUM, 1875 M. 10.00—10.15 Morgen wijding 11.15—11.45 Wat zullen onze kin deren lezen? Spreekster: mej. de Gaay-Fort- man 12.15—2.00 Concert door het AVRO Kwartet. 2.00—2.45 Kookpraatje door P. X Kers 2.454.30 Aansl. van 't Rembrandt- Theater te Amsterdam 5.006.00 Kinder- uurtje 6 01—6.45 Gramofoonmuziek 6.45 —7.15 AVRO-Boekenhalfuurtje J- Jordan Jr. bespreekt C. L. Schleich's „De klokken luiden" 7.15—7.45 Engelsch voor begin ners 8.01—9.00 Vereenigingsuurtje. Vlaar- dings Mannenkoor „Orpheus" en de Chr. Harmonievereeniging „Sursum Corda" 9.00—11.00 Concert door het Omroeporkest. Karei Willeke (fluit) 10.15 Persber. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Orgelconcert door E. T. Cook. I. Rainier (viool) 1.35 Orkestconcert 2.20 Uitz. voor scholen 2.35 Lezing 2.50 Lezing! 3.25 Lezing 3.40 Dansmuziek 4.35 Or kestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Le zing 6.35 Nieuwsberichten 7.00 Cello recital door I James 7.207.40 Lezing 7.45 Fransche les 8.05 Concert. R. Cooda- cre (alt) C. Sharpe (cello). Militair Orkest 9.20 Nieuwsberichten 9.40 Lezing 10.35 Concert The Templars (zang), R. Dol- metsch (spinet) 11.20—12.20 Dansmuziek. PARIJS, „PARIS", 1275 M. 12.50—2.20 Gramofoonmuziek 4.05 Concert en decla matie 6.55 Gramofoonmuziek 8.20 Too- neeluitzending en concert. Instrumentale so listen. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonmuziek 9.35—10.30 Gramofoonmu ziek 11.30 Gramofoonmuziek 12.25 1.50 Orkestconcert 4.505.50 Kamermu ziek. Piano en bariton 7.20 Concert. Or kest en cellist. Intermezzo: Zang door koor en vocale solisten. Na afloop van het con cert tot 11.20 Dansmuziek! KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Orkestconcert 2.554.55 Orkestconcert en declamatie 7 30—8.00 Concert door Stryk- orkest 8 00—9.45 Tooneeluitzending 10.0010.30 Piano-recital door Folmer Jen sen BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio-concert 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Concert. Or kest en vocale solisten ZEESEN, 1635 M. 6.15—11.45 Lezingen 11.5012.15 Gramofoonmuziek 12.15— 1.20 Berichten 1.20—1.50 Gramofoonmu- 1 ziek 1.50—3.05 Lezingen 3.05—3.20 Voor de Vrouw, alt. viool en piano 3.203.50 Lezing 3.504.50 Concert uit Berlijn 4.50—7.20 Lezingen 7.20 „Fra Diavolo". Opera in 3 bedrijven van D. F. E. Auber 9.50 Dansles. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. PHILIPS- en ..ERREM 3'-TOESTELLEN SPECIALISTEN TeL 14609 KONINGSTR. 27 „Ik had rheumatiek in mijn handen. Het zoo erg, dat ik niets kon vasthouden ot oprapen. Bedenkende, d t mijn vader (van zijn 50ste laat al) jarenlang bedlegerig was geweest, besloot Ue Kruschen Salts te gebruiken. Al spoedig consta teerde ik een verbetering en na eenigen tijd kreeg ik het gebruik van mijn handen terug. Seden 2 jaar neem ik nu geregeld iederen dag de kleinef dosis en de rheumatiek ts nooit teruggekomen. Ik ben 56 jaar. Ik beveel Kruschen aan al kennissen aan." Mevrouw E. S. (Orlglneele briet ter Inzage). Wanneer rbeumatlek niet tydlg genezen wortff Kan dit lelden tot een ernstige misvorming deï handen en een algeheel verlies van hun gebruik. Kruschen Salts lost snel de vlijmscherpe urlne- zuurkrlstallen. die zich in de gewrichten bevin den, op. En vervolgens voorkomt Kruschen Salts net, dat zij zich opnieuw vormen. Kruschen Salto ls verkrygbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. 48. Neen, maar als voorzorgsmaatregel is w,® droge patroon toch wel goed. Met die klp?1Cien keerde hij zich om en ging het kw 6 vertrekje uit na een minuut of vyt hy, voldaan grinnikend, weer terug thn uleZ0°' dat is gedaan - als 't noodls klaar Zijr" hem een lesje te geven- z^n wi; a ging op zijn brits zitten en keek met jJh ellebogen op zyn knieën de cel rond ar n' zonder overgang, zei hij opeens, kort rtn'Die man Stargard weet hy het v«n onze reis? „,7" .Ja dat blijkt, stemde Sherrington wat zfln humeur toe. drïrö- °an die zwakkeling, die arak a, er toen dien avond in Tachienlu ziel hiond voorby gepraat! Ja, waarschyniyk wel. Othrtaarv°oi zou ik hem den nek kunner kw *aaien, verklaarde de Thibetaar m0 ®daardig en als we om het meisje W,en ?pchten. gebeurt het ook. Wier bheö We daar? Langs de lange steenen gang naderden lof tend e voetstappen even daarna ver schenen twee jonge lama's met tsamba en -terk geboterde thee het avondmaal voor 1e gasten. Eén van de twee liep door naar 1e cel. die door Cravdon en den yak-drijver gedeeld werd de andere, 'n jongen van 'n laar of zeventien zette de schalen en kopjes neer en begon een praatje te maken. Sherrington en Nima gingen op zijn -temming in en het duurde niet lang of de 'ongen begon hen uit te hooren vraag op vraag, over de groote wereld, waarvan hij '00 veel had hooren vertellen, maar waar hij zelf nog nooit geweest was. Sherrington gaf hem zóó lang antwoord tot zijn nieuwsgierigheid bevredigd was, toen vroeg hii terloops' Zyn er vanavond nog meer gasten hier? Ja nog één. vertelde de jongen gretig een heilige van Mount Omei, ie op de bede vaart is, naar een klooster ver de bergen in Irie dagreizen van hier, bij de Dze-chu- rivier. Dat is onze bestemming eveneens leelde Sherrington den jongen voor zyn loen ongewoon spraakzaam mee. Wij gaan ook ter bedevaart. In dat klooster houdt een 'ama verbiyf, een blanke, die jaren geleden -en zoeker naar Den Weg geworden Ik heb dikwijls van hem gehoord, viel 1e jongen hem in de rede. dan bij het •Men van Sherrington's -gedicht, voegde hij er glimlachend aan toe: maar als ge hem zoekt, zult ge teleurgesteld worden Waarom? Is hij er niet meer? riep Nima-tashi verschrikt uit. Ja En nog in dezelfde incarnatie. Hij woont in het Dze-chu-klooster, maar hu heeft de gelofte van stilzwygen afgelegd. En dan Verder kwam hü niet door het verschynen van zijn ,.collega"-lama, die hem wenkte mee te gaan. Toen het geluid van hun voetstappen weggestorven was, keerde Nima zich la chend tot Sherrington. Een heilige van Mount-Omei her haalde hij spottend. Gelukkig voor hem, dat de lama's niet weten, waar hij vandaan komt. anders lag hy morgen in het ra- vyn. Hu zweeg even, in nadenken dan ging hy ernstig voort: Dus de blanke lama is nog in het Dze-chu-klooster. Ja. maar wat bedoelde die jongen? Dat moge Boeddha weten! Die „hei ligen" kunnen zonderling zyn. Ik ben zelf een van hen geweest, dus ik weet het, Hun heiligheid is vaak een vorm van waanzin of lijkt erop en de man. dien wy zoeken die als laatste redmiddel hierheen gevlucht is wie kan zeggen, hoe die man geworden is! De gelofte van stilzwijgendheid. Hij is niet de eerste, die die afgelegd heeft. Het komt dikwyis voor, dat in de bergen rond de kloosters kluizenaars wonen wie weet is hij één van hen! Maar dat zijn mogelijk heden, geen feiten. De feiten hooren we in Dze-cnu. Tot dan kunnen we onze aandacht aan den nieuwen heilige in het roode lama gewaad geven." Hij goot op handige manier zijn „gebo terde" thee naar binnen, stopte een hand vol tsamba in zyn mond en begon vlijtig te kauwen. Toen de tsamba verdwenen was zei hij nadenkend: „Die man moet begry- pen, dat het meisje ook hier is." Ja, dat kan niet anders. Maar ze is buiten zijn bereik lachte de Thibetaan. Hy is een heilige, die ter bede vaart gaat die heeft zijn gedachten slechts, bij één ding. die mag niet aan een vrouw denken. Zoolang wij hier blijven, is zij veilig. Ben je daar zeker van, Nima? Ja, ik zou het met een eed durven be krachtigen. Niet dat alle lama's wat dat be treft heiligen zijn; daarvoor ben ik er te lang zelf een geweest. Maar ik weet, dat het meisje veilig is. De nonnen zullen haar met zorg verplegen ter wille van de verdien ste. Wees gerust, broeder, zij is in goede handen. Die laatste verzekering werd vergenoegd grinnekend gegeven maar dan, in eer plotseling omslaan naar een ernstige stem mig, vroeg hy kort of: „Weet Craydon, dat Stargard hier ls?" Ja, we hebben hem samen gezien. HU stond vlak achter me, toen Stargard mij zoo eigenaardig aankeek. Ik heb hem er naar gevraagd, maar hy deed, alsof hy var niets wist. Zoo zoo! Deed hij, alsof hy van niets wist! Dat is al buitengewoon eigen aardig. Stargard is de man, die hem in die opiumkit in Shanghai heeft willen laten afmaken als ik het verhaal goed begre pen heb. „En Stargard is Hong Chu Lu, of wel een incarnatie van den duivel. En ondanks dat is onze zwakke broeder niet bang geweest toen hij onverwacht tegenover hem stond!' Hij lachte kort. minachtend. ,.Mr. Craydon is wel moedig, moediger dan ik van hem verwacht had even moedig als achter het mani-muurtje op den weg van Chs-to. Tweemaal achtereen heeft hij nu reeds ge toond moedig te ziin. even moedig als een H iroro rs De korte pauze voor de vergelijking en de toon, waarop de vergelijking gemaakt werd, -- -."-f een spanning wachtte Sherrington at. '"st er ver der volgen zou. Een paar oogenblikken lang zat de groote Thibetaan nadenkend voor zich uit te kyken; dan begon hy te spreken, maar ■uV'r TWp plagerige manier maar zoo langzaam en met zulk een bedachtzaam kiezen an zyn woor- len, dat Sherrington dadehjk begreep: dat gevoel van spanning is gerechtvaardigd, ik Ik heb iets tf vertellen: maar hoe ik het vertellen en óf ik het verteller zal. weet ik nog niet: ik zou dezer. Mr Craydon niet graag onrechtvaardig beschuldigen; h°t is niet gemakkelijk om Iets heel vluchtigs, iets dat als een trilling in de lucht om je heen is, onder woorden te brengen. Hij zweeg even. 't was of hy nogmaals wikt,-' en woog wat te zeggen, maar dan ging hii opeens heel gewoon en heel kalm voort „Herinnert ge u nog, broeder, d36 gedeelte van onzen tocht vei en »ve den -o-rn op moesten worstelen in welke volgorde we toen liepen? Nadat we het verkennen op gegeven hadden en gij weer achteraan kwaamt? Ja ik achter dan kwam Miss Cray don Heel in het begin, ja, toen was dat zoo maar toen de sneeuwstorm elke minuut he> 1 1 v e ei ren -n 1 <-ten gaan om haar te zeggen met den arakdrin- ker van plaats te verwisselen Ik dacht, als haar iets mocht overkomen met een storm als die van vanmiddag was alles mogelijk, dan heeft ze twee achter zich om haar te helpen. Verstandig, Nima jk maak je myn compliment, dat je daaraan gedacht neat. ja ja maar luister nu eerst verder. De yak-dryver was op zijn beurt zoo verstan dig om het niet by het bevel-overbrengen te laten, hu bracht het meisje langs Mr. Cray don heen Daar heb ik niets van gemerkt (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 9