N; In Haarlem staat een boom! Vc Telegrafisch Weerbericht ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen I I MAANDAG 27 JANUARI 1930 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De Vlootconferentie Het Concertgebouw te Amsterdam LIBERALE KLACHT Wy durven de toekomst aan. Indische regeering tegenover de Partij National Indonesia De moord op den jachtopziener Het verwekken van regen Pater Cornelius O.F.M. f Opdracht Bijtend vocht in het gelaat geworpen Kinderverlamming te Hillegom Vrouw met een mes gestoken Bezoek van Zigeuners Fraude bij werkloozen-ondersteuning Benoeming Ir. J. J. Beijnes t Brutale diefstal te Velsen oornaamste leuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem De diphtheritis te Oude- Pekela BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen, per week 25 cu, per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17370 Aileabonné'sopdit blad zijn ingevolge <leverzekeringsvoorwaarden£ O fï flirt Levenslange geheeie ongeschiktheid tot werken door t "ICfï bij een ongeval met f OCfl hij verlies van een hand i IOC bij verlies van een f Cf! bij 'n breuk vanl IO bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd vooreen der volgende uitkeeringen UUllU."verliesvan beidearmen,beide beenen of beideoogen| 3U."doodelijken afloop ZuU."een voet of een oogl I ZU.~ duim of wijsvinger vlü>" heen of arm 40." anderen vinger In deze dagen, nu er te Londen uitvoerige besprekingen plaats hebben met het doel te komen tot een beperking der zeestrijdkrach ten, besprekingen, dïe door de pers niet mogen worden bijgewoond, zoodat moet wor den afgegaan op de officieele verstrekte mededeelingen is het niet van belang ont bloot om zeer in het kort de voorgeschiedenis van deze conferentie eens na te gaan. Het aan de orde gestelde vraagstuk, beper king van den steeds toenemenden aanbouw van oorlogsschepen, Is niet nieuw. Geduren de de laatste 10 jaren heeft het voortdurend een onderwerp van bespreking uitgemaakt tusschen de verschillende staten, en in het bijzonder tusschen de zeemogendheden. De te overwinnen moeilijkheden, voortspruitend uit begrippen van eigen veiligheid en niet te ver storen bestaande machtsverhoudingen, zijn niet gering. Niettegenstaande de staten zelf voortdurend onderhandelingen voerden en daarnaast de Volkenbond op grond van arti kel 8 van het pact. al deze jaren aan de op lossing werkte, zijn de resultaten nog maar zeer gering. Het eenige positieve resultaat is de conventie van Washington van 6 Februari 1922, waarover men aldaar vanaf 12 Novem ber 1921 besprekingen had gevoerd. De in vloed. die van de conventie van Washington Uitgaat op de beperking der zeestrijdkrach ten. is zeer eenzijdig, omdat daardoor aiieen de aanbouw van zware slagschepen en vlieg tuigschepen boven de 10.000 ton wordt be perkt. Amerika. Engeland Japan, Frankrijk en Italië zouden van deze schepen iedei maar een bepaald aantal mogen hebben. Het gevolg was echter, dat nu een wedstrijd ont stond. (in zooverre de financiën van die lan den dit toelieten) in aanbouw van kruisers torpedojagers, torpedobooten en onderzeeërs, omdat deze alle vallen onder de maat van 10.000 ton. In de vergadering van den Volkenbond van November 1923 werd het besluit genomen tot het bijeenroepen van een conferentie, om de beginselen van de conventie van Washington ook tot andere staten uit te strekken. Het gevolg was de vlootconferentie, die op 14 Februari 1924 te Rome geopend werd. Hier bleek echter zooveel verschil van meening. dat van eenig resultaat, hoe gering ook. geen sprake was. Alle pogingen van den Volken bond. om tot eenige beperking van bewape ning te komen, faalden. Intusschen kwam in October 1925 het Ver drag van Locamo tot stand, waardoor de veiligheid in West-Europa werd verhoogd met het gevolg dat in December van dat iaar de Volkenbondsvergadering den aanvalsoorlog tot een internationale misdaad verklaarde en besloot tot voorbereiding van een ontwa peningsconferentie. Op 18 Mei 1926 kwam de voorbereidende ontwapeningscommissie voor het eerst bijeen met het doel een con ventie te ontwerpen ter beperking -of ver- j mindering van de land-, zee- en luchtmach ten. Verschillende methodes ter beperking van de zeestriidkrachten werden ontworpen en uitgewerkt door het uit de commissie ge vormde marinecomité. We zullen deze hier niet bepreken, maar slechts wijzen op het onoverbrugbare verschil van inzicht in dit vraagstuk. Frankrijk en Italië wilden in het algemeen vaststellen een bepaald totaal tonnage van de zeestriidkrachten van ieder land afzon derlijk en den staat dan vrijlaten deze ton nage naar eigen inzicht te verdeelen over de soorten van schepen. Amerika en Engeland daarentegen als voorstanders van de begin selen van Washington wilden voor iedere scheepscategorie voor leder land een bepaald tonnage zien vastgesteld. Toen men ook hier geen overeenstemming kon bereiken, richtte president Coolidge op 10 Februari 1927 een memorandum tot de zeemogendheden, die nu te Londen weer bijeen zijn, om het Ameri- kaansche denkbeeld te bespreken. Van 20 Juni tot 4 Augustus had als gevolg daarvan te Genève de Coolidge-conferentie plaats, maar ook deze werd een algeheels misluk king, doordat Frankrijk en Italië zich er aan onttrokken en Amerika. Engeland en Japan alleen lieten confereeren. Waar ieder van de zeemogendheden steeds bij al deze onderhandelingen nationale vloot- politiek voerde, daar lag het voor de hand dat er op internationaal gebied niet veel te bereiken viel. Van 1927 af probeerde men dan ook om eerst onderling tot. overeenstem ming te komen voor en aleer men wPPr ge zamenlijk ging praten. In 1923 sloten Engeland en Frankrijk een compromis maar dit prik kelde Amerika weder zoo. dat overeenstem ming verder verwijderd leek dan ooit. Toen Jhr. Loudon als voorzitter van de voorbereidende ontwapeningscommissie op 18 September 1928 in de vergadering van den Volkenbond mededeelde dat hij de vijf lan den. waarvan hier steeds sprake ls. te Parijs tot eep tio«ïPZp!Ms*«ir 7nll ultnnOrUepn OP f?ropd van de Fransch-Engelsche overeenstemming, Verzette de Engelsche minister zich met lrreph+ Aénrtfcep wonf dat zou pen verkapte conferentie van Washington worden en een dp'- e conferentie mocht pas in 1931 plaats hebben. Intusschen zijn de onderhandsche bespre kingen over het vraagstuk toch voortgezet. Niet aiieen Is Mac Donald daarvoor naar Amerika geweest, maar ook met Japan. Italië en opnieuw met Frankrijk ziin voorbespre kingen gehouden. In Londen wil men nu als aanvulling van de conventie van Washington een formule vinden voor de beperking van schepen bene den de 10 000 ton. Het behoeft geen betoog dat. gezien de voorgeschiedenis van deze vlootconferentie. het belang daarvan voor alle volkeren zeer hoog moet worden aangeslagen, ook al ziin deze thans niet tot de vlootconferentie ge- noodigd Mocht Londen, wat niet te hopen is geen resultaat onieveren en tot een misluk king lpiden. dan kan men gerust zeggen dat or van eenige benerking der bewapening in afzienbaren tüd geen snrake zal zijn. Slaagt echter de conferentie dan zullen de gevolgen daarvan zich ook te Genève doen gevoelen tvaut dan is de basis gelegd, waarop verderp bpspreMngen kunnen plaats hebben on het gebied van de beperking van land- en lucht- macht, waarnaar de wereld thans reeds tien 'aron uitziet. Jhr. mr dr. A. Röell blijft voorzitter Naar het ..Hbld." verneemt, zal de heer Jhr. mr. dr. A. Röell aanblijven als voorzit ter van het bestuur der N.V. Het Concert gebouw. Steeds vaker en steeds sterker komt den laatsten tijd in liberale kringen de klacht tot uiting, dat na de Katholie ken en na de geloovige Protestanten thans ook de sociaal-demokraten zich in het maatschappelijk leven afscheiden en een aparte eenheid gaan vormen. Het feit is niet te ontkennen: Ook de sociaal-demokraten schijnen begrepen te heben, dat menschenkinde- ren, die bepaalde, min of meer sterk gemarkeerde principen huldigen, niet straffeloos, niet zonder gevaar voor de daadwerkelijke beleving der principen in te groote vertrouwelijkheid kunnen opgaan in de massa; ook de sociaal-demokraten schijnen begrepen te hebben, dat iedere beginsel vaste bevolkingsgroep in de huidige om standigheden, ook In het maatschap pelijk leven, een zekere machtsformatie noodig heeft om niet onder den voet geloopen te worden. En wij, Katholieken, mogen daarin zien een erkenning van de juistheid on zer opvatting, van ons systeem, waarop tot voor betrekkelijk korten tijd juist door de sociaal-demokraten zoo heftig afgegeven is. Ook zij doen aan „hekjeszetterij", zoo als het in de liberale pers heet en zoo als het tot voor kort nog dag aan dag hoonend genoemd werd door de sociaal- demokraten. De socialisten vergenoegen zich niet langer met. een eigen politieke partij, met eigen vakorganisatie, met eigen pers zij hebben thans ook hun eigen woningbouwvereenigingen, hun eigen radio, hun eigen jeugdorganisatie ze beginnen aan eigen scholen en ze zijn druk bezig ook de sport aan de bevorde ring van hun ideaal dienstbaar te maken Wij nemen hun zulks allerminst kwa lijk, al kunnen wij ook niet nalaten de aandacht te vestigen op de „bekeering", welke zich onder hen blijkbaar voltrekt Wij begrijpen het, omdat wij zelf de noodzakelijkheid van eigen organisatie zoo duidelijk inzien. Ofschoon een sterke sociaal-demokra- tische party ons allerminst aangenaam kan zijn, kunnen wy het goed recht der socialisten, om zich naar eigen beginsel te organiseeren, niet ontkennen. En toch kunnen zij daartoe niet zulke verheven motieven aanvoeren als de Katholieken: by ons immers staat voor op het behoud en de bevordering van het geloof, van den godsdienst (politie ke, economische en sociale belangen zijn daaraan slechts ondergeschikt); de socialisten daarentegen beoogen slechts aardsche belangen. Maar desniettemin: wij erkennen hun volle recht. Den liberalen echter is al dat aparte georganiseer een scherpe doorn in het oog. Dezer dagen bevatte de „Nieuwe Cou rant" nog een scherpe afkeuring van het streven der sociaal-demokraten om partij genooten het voetbal- en korfbal- spel in eigen competitieverband te doen spelen. Het blad schreef naar aanleiding van een rood verbod om na 1930 nog aan eenigerlei competitie van burgerlyke bonden deel te nemen: „Onze sociaal-democratische landgenooten schijnen ook druk te gaan meedoen aan de hekjeszetterij en de liefhebberij van de kerkelijke staatkundige partijen ook in toe passing te brengen. Wij hebben dan ook wel reden om te beweren, dat de splijtzwam nog maar steeds voortwoekert. Wat zal het einde van dit alles zijn? Wij kunnen niet in de toekomst lezen, maar in dien ons volk niet tot bezinning komt, dan is het niet voorbarig te voorspellen, dat de scheidingsbacil steeds dieper in het lichaam der maatschappij doordringt en ten slotte tot een levendige tweespalt moet ieiden. Als onze jeugd cp het gebied van onderwijs en sport wordt opgevoed in vijandschap tegen andere groepen in de samenleving, dan moet dit toch uïtlocpen op een jammerlijke verdeeldheid." Wij kunnen de liberale klagers ge rust stellen: Het zal met die „ellendige tweespalt" en met die „jammeriyke verdeeldheid" zoo'n vaart niet loopen. Wanneer de aanhangers van de ver schillende beginselen zich tenminste maar even goede en even solidaire we reld- en staatsburgers toonen als de katholieken. Alleen komen, dat geven we grif toe, de liberalen by al die aparte organisa tie leeiyk in de verdrukking, en aan dit feit zal de hier naar voren gebrachte klacht wel niet vreemd zyn. zy hebben steeds geleefd by een z.g. verdraagzaamheid, welke praktisch be- teekende, dat het iiberalisme Mussolini speelde; alles was mooi en goed in de wereld, als de wereld maar naar de liberale pypen danste. Aan dezen, voor de liberalen behaag- lyken toestand komt thans een einde- De liberalen klagen. Ons is het wel. Het optreden der regeering niet voorbarig Nog geen uitvoerige inlichtingen aan den Volksraad De regeering zet haar gevoerde beleid voort In de Memorie van Antwoord betoogt de Indische regeering, dat vroeger ingrijpen bezwaarlijk te motiveeren was, omdat toen nog geen genoegzame gronden voor het ver moeden van reeds gepleegde delicten aanwe zig waren. Bovendien heeft de regeering alléén te beoordeelen, wanneer en op welke wijze maatregelen in het belang van de handhaving van orde en rust vereischt zijn. Onverklaarbaar acht de regeering, dat ver schillende leden het ingrijpen voorbarig noe men. In 1926 is, uit onbekendheid met een dreigend gevaar, te laat ingegrepen, met ais gevolg tientallen dooden en honderdtallen veroordeelde verbannenen, hetgeen thans voorkomen is. De vraag, of de ingekomen berichten wei op de juiste waarde zijn beoordeeld, kan nimmer worden beantwoord bij een debat in den Volksraad: de regeering moet zich te dien aanzien volle vrijheid voorbehou- en. Overigens waren behalve de eigenlijke berichten der recherche ook van 't B B. in formaties en rapporten ontvangen, die tot bezorgdheid aanleiding gaven. De derde vraag is, of niet in te grooten omvang is ingegrepen. Het hoefdparket had echter gegronde redenen om te vermoeden, dat het hoofdbestuur van de P.N.I. weinig of geen concepten en copieën van uitgaande brieven op normale wijze aangehouden had, zoodat hiervan geen belangrijke vondsten, zelfs niet te Bandoeng of te Batavia te verwachten waren Wilde men iets van dien aard vinden, dan moest tegelijkertijd ook el ders worden gezocht. Bovenbedoeld vermoe den is door de huiszoekingen inderdaad bevestigd. Dat bij het optreden enkele malen de grenzen overschreden zijn, heeft de regee ring erkend en betreurd, de regeermg aal haar kracht nimmer in het verzwijgen van duidelijke vergissingen en fouten zoeken De regeering meent aan den Volksraad geen rekenschap verschuldigd te zyn van de wijze, waarop zij meent, al dan niet ad viezen van hare ambtenaren in te winnen. De regeering slaat het verzoek af, den Volksraad uitvoerig in te lichten omtrent hetgeen bijtijds aan het licht is gekomen, niet alleen wegens mogelijke benadeeling van het onderzoek, maar ook omdat gedach- tenwisseling uit den Volksraad over de waarde der gevonden documenten of de be trouwbaarheid van de getuigenverklaringen niet toegelaten kan worden, Justitie overweegt of tegen enkele van de leiders van de P.N.I. een rechtsvervolging kan en moet worden ingesteld. Indien overgegaan mocht worden tot in- terneermg, zal de regeering een algemeen overzicht van de uitkomsten van het on derzoek aan den Volksraad overleggen. De regeering is voornemens, haar beieid, ai dan niet aangeduid als vertrouwenspcli- tiek. ongewijzigd voor te zetten. Wie met de regeering op de basis van onderling vertrouwen wil samenwerken, vindt de regeering daartoe onveranderd be reid. Wie zulke samenwerking niet zoekt, zal zij om deze reden alleen niet tegenwer ken, maar scherp in het oog houden. Aan maatregelen als de circulaire van den gou verneur van West-Java en den legercom mandant moet geen grootere uitbreiding worden gegeven dan plaatselijk onvermijde lijk blijkt. Een algemeene regeling van de deelneming van sommige groepen van lands dienaren aan staatkundige vereenigingen is nog in overweging. De regeering verwacht spoedig een voorstel tot intemeering van mr. Koesoema Soemandri. Een belooning uitgeloofd. In een Buitengewoon Politieblad looft de Officier van Justitie te Utrecht namens het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeni- ging van Jachtopzieners een belooning uit van 300 voor dengene of degenen, die ter beoordeeling van den officier zooda nige aanwijzingen of inlichtingen geeft oi geven, welke leiden tot veroordeeling van den dader of de daders van den doodslag in den nacht van 17 op 18 December 1929, onder Stoutenburg, gepleegd op den jacht opziener Johannes Kuyt. Ook nevel zal eventueel verwekt worden De proef wordt Vrijdag a.s. herhaald De proef tot het verwekken van regen zal a.s. Vrijdagmiddag worden herhaald. De heer A. Veraart is voornemens dien middag op Schiphol met twee vliegtuigen op te stijgen en te vliegen in de richting Sche- veningen. Tusschen Scheveningen en Kat wijk zai het experiment opnieuw plaats hebben. Het uitwerpen van de ijsdeeltjes moet boven zee plaats vinden. fndien er dien dag weer geen bewolking is, ligt het in de bedoeling in een der vliegtui gen stofi en mee te nemen om nevel te ver wekken. waarna uit het andere toestel de ijsdeeltjes zullen worden uitgeworpen om den nevel weer te doen verdwijnen. De heer Veraart hoopt evenwel, dat er voldoende bewolking zal zijn. De proef zal boven de Noordzee plaats hebben, omdat daar in den winter als regel ee-der bewolking te verwachten is dan bo ven de Zuiderzee. Broeder van Mgr. Callier z.g. In het Franciscanerkloster te Eecloo (België) is in den ouderdom van bijna 79 'aren overleden de Zeereerw. Pater Corne- zoolang .dejUiu* Cahier. Zijn Eerw. was de eenig overge bleven broeder van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier z.g. en behoorde tot de Belgische provincie der Minderbroeders. Bij de groote feesten van Mgr. Callier, dienst bisschopswijding, vijftig-jarig pries terfeest enz., was hij steeds tegenwoordig. Ofschoon rijk begaafd, vooral op technisch gebied, stichtte hij allen door zijn eenvoud en nederig optreden. In zijn omgeving werd hij als een heilige vereerd. R. I. P. Na gehouden aanbesteding door Burge meester en Wethouders der Gemeente Be- verwijk voor het bouwen van een Openbare School voor Lager Onderwijs onder het Ar chitecten Bureau Firma Willem Robbers. M. v. Ooyen, architect, is dit werk heden opge dragen aan de Gebr. H A. en J. L. Seegers te Nijmegen en Leidschevaart 82 Haarlem, als zijnde op een na de laagste inschrijvers. Het gezichtsvermogen verminderd Voor de rechtbank te Assen stond terecht een vrouw uit Rouveen (gem. Staphorst), die 16 September te Meppel opzettelijk iemand een hoeveelheid bijtend vocht in het gelaat heeft geworpen, waardoor deze aan een zijner oogen verwond is geworden, met gevolg dat het gezichtsvermogen van dat oog zeer belangrijk is verminderd. Na het hooren van de getuigen eischte het O. M., zes maanden gevangenisstraf. Er heeft zich te Hillegom een geval van kinderverlamming voorgedaan. Het kind is in het ziekenhuis te Leiden overleden. In een vlaag van waanzin. Zaterdag heeft in de Evertsenstraat te Leiden zekere S. zijn vrouw in een vlaag van waanzin met een mes een ernstigen steek in den arm toegebracht. De man is naar een krankzinnigengesticht, de vrouw naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Onder geleide der marechaussee te Eind hoven is een troep Zigeuners, die uit de richting van Tilburg kwam, door Eindhoven gevoerd. Drie woonwagens werden door een tractor naar Heeze gesleept, waar de Zi geuners door de Eindhovensche marechaus see werden overgegeven aan de brigade al daar. Vandaag zouden zij verder worden ge leid in de richting van de Duitsehe grens. Bij de afdeeling Kerkrade van den Neu tralen Bond van Bouwvakarbeiders is een fraude geconstateerd met betrekking tot de uitbetaling van werkloozen-ondersteuning. Het betrof namelijk den penningmeester van de afdeeling zelf, die werkloosheidsgel- den zou hebben ontvangen, voordat hij daartoe het recht had en zonder dat hij dagelijks op den werkloosheidsstaat heeft geteekend. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan van de parochie van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans te Haarlem, den Weleerw. Heer J. P. van Hou ten. Te Nijmegen is in den ouderdom van 56 jaar overleden de heer Ir. J. J. Beijnes, een der leden van de directie der bekende firma J. J. Beijnes aan het Stationsplein te Haar lem. Wijlen de heer J. J. Beijnes stond bekend als een zeer bekwaam vakman en een auto riteit op het gebied van spoorwagonbouw. Hij studeerde 3 jaar te Delft en verwierf daar het diploma van werktuigkundig inge nieur. benevens het diploma van electro- technisch ingenieur te Zürich (B.). De heer J. J. Beijnes was eerst met den heer J. W. A. Beijnes firmant, van de firma Beijnes. Sinds de firma 12 4 jaar geleden werd omgezet in een N.V. maakte de thans overledene met den heer Ant. Beijnes deel uit van de directie der nieuwe N. V. Het doodsbericht zal in de kringen van spoorwegautoriteiten een diepen indruk ma ken, want ook de thans ontslapene heeft niets nagelaten om het spoorwegmateriaal te ver beteren en te perfectionneeren. Een bedrag van 4000 gestolen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij afwezigheid der bewoners ingebroken in de lunchroom „Anneta" te Velsen. De inbrekers, aldus meldt de „Tel.", verschaf ten zich toegang door het forceeren van de sluiting van een keukenraam op de bin nenplaats. In de achter de lunchroom ge legen woning van den heer A. R. bevond zich een geldkistje, dat zij buitmaakten. H,et hield ongeveer f 4000 in, benevens een aantal voor de dieven waardelooze. doch voor den eigenaar waardevolle documenten. De dieven hebben blijkbaar geweten, dat R. niet thuis was, hetgeen voor de politie aanleiding is. een bepaald spoor te volgen. De eigenaar was tegen inbraak verzekerd. Nadere mcdedeelingen van de Indische regeering betreffende haar optreden tegen de Partij National Indonesia. A.s. Vrijdag zal de proefneming tot het verwekken van regen herhaald worden. Vragen aan den Minister van Binnenland- sche Zaken betreffende het niet kunnen doorgaan van de lezing van dr. Borms. De Vredes- cn Volkenbondstentoonstelling te 's-Gravenhage zal 7 Februari geopend worden. Het strafproces tegen Salomon Lieber- mann. Het faillissement van het Carlton-hotel té Amsterdam. Slechts eenige procenten uit- keering aan concurrente crediteuren. Te 's-Gravenhage is overleden jhr. mr, D. A. W. Tets van Goudriaan, oud-minister van buitenlandsche zaken. Een belooning van f 300 is uitgeloofd voor de opsporing van den dader (de daders) van den moord op een jachtopziener. Belangrijke vondsten te Jeruzalem. Jhr. mr. dr. A. Röell blijft voorzitter van het bestuur der N.V. Het Concertgebouw te Amsterdam. In een radio-rede heeft de Duitsehe rijks minister Moldenhauer gesproken over de resultaten der Haagsche conferentie en de beteekenis van het Youngplan voor Duitsch- Iand. De regeering van Paraguay heeft den vol kenbond opnieuw bericht gezonden over mili taire toebereidselen van Bolivia. De onderlinge stemming op de Londensche conferentie blijft gunstig en de gedachten- wisseling heeft een normaal verloop. Te Bombay is een bommenfabriek ontdekt. Bij daarop gevolgde huiszoekingen zouden de bewijzen gevonden zijn van het bestaan van een over heel Br.-tndië verspreid complot. De vertegenwoordiger van Albanië te Athene protesteert tegen een systematische campagne, door Atheensche bladen tegen Albanië gevoerd. Het ernstig tramongeluk te Stettin. Reeds vijf dooden en 21 gewonden. Hevige gevechten tusschen landarbeiders in Californië. Reeds meerdere dooden en zwaar gewonden. Een bede van Primo de Rivera aan leger en vloot. Barometerstand 9 uur v.m.: 750 vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4 uur 54 min. In Haarlem staat een boom, Het is zoowaar geen droom, In 't midden van de Twijnderslaan, En hoe moet daar 't verkeer nu gaan? In Haarlem staat een boom. In Haarlem staat een boom. Sn niemand weet waarom. Je lacht jezelve krom. Die boom daar ln de Twijnderslaan, Die moet daar blijkbaar blijven staan. En niemand weet waarom, En niemand weet waarom. Er kwam een auto aan, Daar in de Twijnderslaan,. De mist was dik, je kon niets zien, 't Was 's avonds om een uur of tien. Er kwam een auto aan. Er kwam een auto aan. De weg was breed en recht, Maar de verlichting slecht. De boom die doemde eensklaps op, Dra stond de auto op zijn kop; "t Is dikwijls al gezegd, 't Is dikwijls al gezegd. In Haarlem doen ze mal, Kijk maar naar dit geval. Waarom dien boom niet weggepakt, De auto's worden daar weggehakt. In Haarlem doen ze mal, In Haarlem doen ze mal. In Haarlem ls een raad, Die boven alles staat, Welnu meneeren. stelt in koor, Het sloopen van dien boom eens voor Daar zijn we mee gebaat, Daar zyn we mee gebaat. ACHILLES. Hoogste barometerstand 760.8 jn. M. te Ingöl. Laagste barometerstand 743.7 m.M. te Rochefort. Verwachting: Zwakke tot matige winden uit Oostelijke richtingen, nevelig tot licht bewolkt. Weinig of geen neerslag. Tempera tuur om het vriespunt, tot lichte vorst des naehtc. Overdag iets kouder. STORMWAARSCHUWING SDIEN ST Geseind van De Bilt hedenmorgen 9 uur aan alle posten: Attentiesein neer! Reeds 30 gevallen Het aantal ziektegevallen is tot 30 ge klommen. De inspecteur der volksgezondheid heeft beslist, dat de 4 openbare scholen resp. op 30 en 31 Januari en 4 en 5 Februari zullen worden heropend; de Katholieke school op 3 Februari en de Chr. school op 1 Februari e.k. Onderwijzeres en leerlingen, niet ingeënt, worden slechte dan toegelaten, als na onderzoek is geblekén, dat zy niet lijden aan of gevaar opleveren voor overbrenging van de ziekte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1