Gemengd od^ieuws VOOR DE HUISKAMER De ramp te Groningen Het ïTTTcj<? van het kind gevonden Door een bos sleutels getroffen Aan de gevolgen overleden Ontploffing in een belastingkantoor Internationale zakkenroller gesnapt Treinlorrie omgevallen Door twee lorries overreden ir der Racketeers w van den inspecteur ïandeld werd Ziln kleedinpf was er op berekend De man, die zl|n kinderen niet naar school zendt Het corruptie-proces in Engeland Het verraderlijke bloedspoor Het passende stukje huid Voor 5.500,— juweelen gestolen Bij een inbraak te Wassenaar KUNST EN KENNIS Telegram van H. M. de Koningin De Zuidpool-Expeditie van Byrd Een dolle autojacht Eielson's vliegtuig niet gevonden Lastige Zigeuners Per tractor naar de grens gebracht Napoleon als wagenmenner ONDERWIJS Onderwijzers op wachtgeld ONZE OOST Een radio-ingenieur geeerd Onthulling van een monument Vrouwelijke studenten te Leiden Het zesde lustrum STOOMVAARTLIJNEN In bet Eemskanaal by Oosterhoogebrug, ie het Hikje gevonden van het één-jarig kindje van schipper Jaspers, die, zooals men weet, m"t vrouw en kind Is omgekomen bij de rruploffxngsramp bij de Bontebrug te G" rtn?en. Het lijkje i? naar het Acade- m. ?h Ziekenhuis te Groningen overge- J Na politic-onderzoek zal het worden ezel in het graf der ouders 18 Januari ie op de Grocte Markt te Der Haag de 66-jarige oud-hoofdbrandmeeste» H. na een woordenwisseling met een 'touw uit zijn naaste familie door haar met een bos sleutels mishandeld. Thans is de man, d.ie oogenschijnlijk slechts onbeduidend 'fitse' had bekomen, overleden. De vrouw i? na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt •chter voortgezet. zich bloot geeft. Wanneer dat zal zijn en hoeveel streken de racketeers nog ongehin derd zullen kunnen uitvoeren, zal de toe komst moeten leeren. In het belastinggcbouw te Raalte heeft een ontploffing plaats gehad in den schoor steen waar zich gassen hadden verzameld. Dr schoorsteen werd geheel vernield en de stukken steen en brokken kalk v'ogen ir. de rondte. De werkzaamheden van het personeel waren echter nog niet g°gonnen. terwijl een klerk, die reeds in het gebouw aanwezig was, er met den schrik «f kwam. Een begin van brand werd door dadelijk ingrijpen van de brandweer «rebiuscht. Op de steenfabriek van den heer Jurgene te De Bteeg sloeg een z.g. treinlorrie, bespan nen /nel een paard, op een wissel om. De 1ge J. M. P.. wonende te Havikker- viel van de lorrie en kwam onder de Jgench: les terecht. Beide beenen em .erbrijzeld. In deerniswekken- anc werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig na "verleed. afdreigers! De kree' lke de laatste weken a'om ordt gehoord; dien menigeen een brief van maar luttele lezen. Racketeers! klinkt het ooren der politiemannen en 1st radeloos. Een leger recher- ter de benden aan, alle fi- deme politiewetenschap wor- aangewend, mas'- tevergeefs, orloopig tevergeefs. organisatie, leiders, die met eewasschen zijn, leden, die uit t bruv. geraffineerdste schavuiten der misdadig-rswereld van San Francisco gekozen zijn naken, zoo vertelt het „Vad." dat de rack veers steeds nieuwe successen boeken. Mr. Lightman kijkt tevreden het och tendblad door. GJ eren zijn in de haven twee schept;: binnengeloopen, beladen met thee, die z.m inkoopers voordeelig hebben gekocht. Een prachtige zaak ziet hU al in het vooruitzicht. Plotseling grijpt hij naar de telefoon >n belt de politie op. De racke teers brrlre i hem en zijn goed moet be schermd v -ei' 30.000 dollars zijn een aderlating, welke ook een groote importeur voelt. Wat mogelijk is, wordt gedaan. De beide sche r, worden naar de kleine, be waakte posihaven verhaald, nadat de los sing voor du loodsen van mr. Lightman is gestaakt. De heele omgeving wordt scherp bewaakt. Na vijf dagen betaalt Lightman de gei'i'chts 30.000 dollars, daar niettegen staande de tegenmaatregelen het eene schip in vlammen is opgegaan. De firma Antonio Gallenga, exporteur van kwihxiiver, krijgt den volgenden brief: U moet per omgaande drieduizend dollar ln biljetten betalen. Het pakket moet morgen tusschen twee en drie uur 's ochtends bij de kruising van Kentucky en Southern Street uit een auto worden gegooid. Politie optreden en weigering van betaling worden met hei dubbele van het bedrag gestraft en beschermen niet voor een nieuwen elsch. Op het' aangegeven kruispunt werd een doof stomme longen, haast een cretin, aange houden toen hl) het dure pakket opraapte. Anders was geen mensch te bekennen. Maar in weerwil van scherpe bewaking was in de loodsen van JGallenga voor vijfduizend dollar aan kwikzilver door bijmenging van een chemicalie bedorven. De tweede vorde ring werd prompt betaald. De zaken van mr. Clark in tabak floree- ren. De man verdient een schat van geld. Waarom zullen wij daar ook niet van mee rei-dienen, zeggen de racketeers en schrij ven hem een brief. Als de man probeert met politiehulp aan de betaling te ontkomen, verdwijnt een heele colonne in het land rij dende vrachtauto's met hun kostbare lading spoorloos. Hetzelfde overkomt een bankier, wiens kluis wel te goed gebouwd is dan dat ze er in kunnen komen, maar wiens aardige dochter eenvoudig een paar dagen gedwon gen om verandering van lucht wordt ge stuurd. Prompt wordt er betaald. Het toppunt van driestheid hebben de Racketeers uitgehaald ten opzichte van in specteur Kidlay, wiens scherpzinnigheid nun blijkbaar respect inboezemt. Toen hij van een opdracht thuiskwam vond hij zijn vrouw er niet meer. Een briefje op de deur zei hem, dat de racketeers zich de eer had den veroorloofd de echtgenoote van den „grooten Holmes van Frisco" op een ritje rondom de Pablo Baai te noodigen. Den volgenden middag keerde Mary Kidlay ge zond en wel thuis, verhaalde, dat ze ln een prachtige limousine door twee voorna me heeren, die zich zeer ridderlijk jegens haar betoonden, kris en kras door heel Frisco en eindelijk den weg naar San José op was gereden. In Lawrence werd ze voor een station afgezet, nadat haar een ruiker heerlijke bloemen en een kaartje eerste klas naar San Francisco waren ter hand gesteld. Op de vraag waarom ze niet binnen de stad getracht had aan haar ont voerders te ontkomen, antwoordde ze en daar was niet veel tegen ln te brengen dat zo bij den minsten geringsten tegen stand dadelijk door het steeds gereed ge houden aetherpistool bedwelmd zou zijn. De Friscoërs hebben ongenadig den spot ge dreven met inspecteur Kidlay. De racketeers hebben tot dusver nog geen druppel bloed op hun geweten. De schade die ze aanrichten loopt intusschen al diep .1 i de honderdduizenden dollars. Der politie var. San Franc'rco blijft niets anders over dan geduldig af te wachten tot de bende Reeds een paar maa? had men er in den Princesse-Schouwburg te 's-Gravenhage last van gehad dat de bezoekers klaagden over het verdwijnen van taschjes en geldbeurzen. Ondanks alle maatregelen slaagde men er niet in zelfs maar een vermoeden te krijgen van den dader of de daders Het personeel kreeg Instructies om extra scherp uit te kijken, maar eigenlijk waren die bevelen overbodig, want er ontstond een soort van wedstrlid in bet opsooren van dien Schouw- burgrat. Maandagavond weer, aldus het „Vad.", stonden juffrouwen uit de vestiaires tijdens de r>auze op den loer en werkelijk, daar zag oen der dames, dat eer. als heer gekleed per soon. van wien men nooit zou gelooven, dat hij tot zul „werk" in staat was, (hij was n.l. keurig in smoking gestoken en clean shaven) ziin hand gestoken had in den zak van een anderen bezoeker. Onmiddellijk waarschuwde de juffrouw den secretaris van den heer Hugo Helm. r>e Heer Teunissen snelde toe en green den boosdoener aan, die zich hevig ver zette. Het baatte hem niet. Onmiddellijk werd om d.e politie gebeld om den zakken- '•oller in te rekenen. sakken in de jas van zijn smoking bleken geheel op het bedrijf te zijn ingesteld. Zij bestonden n.l. uit drie deelen. Het eerste deel was een gewone zak, maar daaronder zat een zak zonder bodem, die vla de los zittende binnenvoering van de jas hem ln staat stelde, net te doen alsof hij de hand in den zak had, maar toch er mee op ver kenning in andermans zak te gaan. Boven dien was er nog een derde ingang in den rek, die uitmondde in de broekspijp, die dus ook door een zakkenrollerscoupeur moet zijn ontworpen. De zakkenroller bleek een Romeen te zijn, die er zijn werk van maakte op de sta tions, in de hotels en ln de schouwburgen te werken. De Haagsche politie heeft inlichtingen in gewonnen bij de politie te Weenen, Berlijn, Brussel en Londen. Verschillende slachtoffers hebben hem herkend als iemand, die ln hun nabijheid zat op den avond, dat zy iets kwijt geraakt waren. vertrekken en gaven de politie te kennen, dat zij onder geen voorwaarde het kamp zouden verlaten vooraleer het hun goed- dacht. Daarom werd een tractor voor de vier aaneengekoppelde woonwagens geplaatst en onder hevig protest, waarbij de begeleidende politie steeds met kracht moest optreden om het lastige volkje in bedwang te houden, vertrok men op 24 Januari, des middags om streeks twaalf uur uit het kamp, over den Bosscbeweg en vervolgens over Oisterwijk, Moergestel, Oirschot, Best naar Eindhoven, alwaar men des namiddags omstreeks vijf uur aankwam onder geleide van een sterke politiemacht. De plaatselijke politie te Eind hoven, die ook niet erg op het volkje gesteld was. verzocht den eigenaar van den tractor het transport verder te vervoeren en daarop werd direct doorgereden naar Geldrop. H'er werd gelegenheid gegeven om inkoopen te doen en den lnwendigen mensch te verster ken en werd aan de paarden brood verstrekt. Vervolgens werd nog dienzelfden dag verdpr gereden over Heeze, Leende, Maarheeze naar Weert, alwaar men dien avond om tien uur aankwam. Tn een afzonder'ijk gedeelte van het woon wagenkamp werd daar overnacht. Te voren was echter de tractor 'n veiligheid gebracht, omdat het Noirretenvolkie ctee'gde hem te zullen vernielen. Niettegenstaande de "trenge bewaking der politie uit Weert en omliggende plaatsen werden dien nacht de kettingen, waarmee df wagens aan elkander verbonden waren los gemaakt en de aankoppeling vernield. Ook de handles van de remmen en versnellingen van den tractor werden onklaar gemaakt. Doch de chauffeur wist zijn machine weer in orde j te brengen. Intusschen werd een der mare- i chaussees door een dfer pijprookende vrouwen met een emmer minder heerlijk vocht over goten. zoodat deze zich van droge k leeren moest gaan voorzien. Zaterdagmorgen, om streeks zeven uur, werd wederom met aan spannen een aanvang gemaakt. Doch he' vorderde weer heel wat tijd, eer bet transport voor vertrek in gereedheid was gebracht, omdat de zigeuners op ai'e mogelijke wijze tegenwerkten. De chauffeur werd met ijzeren slaven en tangen geworpen, zoodat de politie om hem te beschermen 'oortdurend met kracht moest optrede" zelfs 'egde een der vrouwen, toen H. zijn tractor 'n beweging wilde brengen «en ontkleed kind -'00r een der wielen van den tractcr om op die wijze het verdere vervoer te beletten. No sen hevige schermutseling vertrok men van Weert naar Venlo, alwaar het transport des namiddags omstreeks vijf uur ariveerde. De wagens werden hier nabil de Nederlandsch-Duitsche grens in het woonwagenkamp ondergebracht, in afwachting van wat er verder mede zal gebeuren. ln de Keizerstraat, maar was hen daar kwijt geraakt. Hoewel P., als hij wordt aangehouden, steeds een onwaarschijnlijk verhaal opdischt, is op den Scheveningschen Weg nog een on derzoek ingesteld naar eventueele bloedspo ren. Er is echter niets gevonden en het moet uitgesloten worden geacht, dat hij zich met zulk een verwonding daar zou hebben bevon- 1 den zonder de straat te besmeuren met bloed. De aangehoudene gaat Donderdag a.s. naar het Huis van Bewaring. Zij: „Weet jij misschien, waar al de leege flesschen in den kelder vandaan komen?" Hij: „Ik kan het Je niet zeggen. Ik heb nog nooit van mijn leven een laege flesch ge kocht!" Geen ontzetting nit de ouderlijke macht De Officier van Justitie te Leiden had ont zetting uit de ouderlijke macht gevraagd Van de kinderen van den adjunct-onderofficier Zondervan, bekend geworden door weigering om zijn kinderen naar school te zenden. De reohtbank heeft thans besloten hier voor geen termen aanwezig te achten. Verschillende bladen hebben in verband met het proces, tegen de belde van corruptie beschuldigde ambtenaren Scott en Marsden te Londen gemeld, dat ook een Hollander, H. genaamd, daarbij betrokken zou zijn. Naar aan Vaz Dias wordt bericht is ge bleken, dat men het weggaan van H. uit Londen benut heeft om hem bij dit geval te betrekken. In den nacht van Zaterdag op Zondag Jl. ontdekte een surveilleerende agent van po litie te 's-Gravenhage, dat in het portiek van den sigarenwinkel van den heer J. op de Nieuwe Haven 334, een plas bloed lag. Bij nader onderzoek bleek, flat er van daar af een bloedspoor liep langs de N. Haven tot aan de Hekkelaan. De agent begreep, dat er iets bijzonders aan de hand moest zijn en liep terug naar den winkel. Hij zag toen, dat een ruit van de winkeldeur verbrijzeld was. Hoewel het glas van een behoorlijke dikte was, bevond zich °en groot gat onge veer 20 centimeter boven het slot. Aan den binnenkant van de deur stak de sleutel in het slot, zoodat de inbreker, die daar ge weest moest zijn, op deze wüze gemakkelijk had kunnen binnenkomen. De agent ging naar binnen «n vond daar alles 'n wanorde. De geldlade stond op de toonbank. Nu werd de Justitieel e dienst ge waarschuwd en verschenen «en paar recher cheurs, die tevens een onderzoek instelden in een vertrek, achter den winkel gelegen. Daar vonden zij een schrijfbureau open staan, waarvan alle laden en kastjes waren uitge trokken. In den winkel lagen glasscherven, zoodat kon worden "astgeste.id, dat de ruit was ingedrukt. De bewoners werden vervolgens gewekt. Zij hadden -'an een en ander totaal niets gehoord. De heer J. was om 1 uu- naar bed ge gaan, nadat hij alles in orde had bevonden. Er bleek bij onderzoek, dat ongeveer 10 gul den aan wisselgeld uit de toonbanklade was verdwenen. Bovendien werd een partij siga retten ontvreemd. Het ging sr nu maar om, den dader spoe dig in handen te krijgen. Het was duidelijk, dat die vrij ernstig verwond moest zijn, te oordeelen naar het groote bloedverlies. Zoo kwam de agent er toe inlichtingen te vragen aan den Geneeskundigen Dienst. In derdaad was daar omstreeks 4 uur iemand geweest, die gewond was aan zijn rechter pols en -hand. De man had opgegeven te zijn genaamd Jansen, wonende Hoefkade 146. Een onmid dellijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat Jansen op dat adres onbekend wés. Omstreeks 5 uur zag men op de N. Haven een bekende van de politie loopen, zekeren A. J. P., wonende op no. 116. Hij droeg zijn rechterarm ln een verband. Hem werd ge vraagd, of hij soms bij den Geneeskundigen Dienst was geweest. Het antwoord luidde be vestigend en ook erkende hij, dat hij zich had laten verbinden onder den naam van Jansen, Hoefkade 146. Van de inbraak zeide hij niets af te weten, maar natuurlijk werd hij ingerekend. Intusschen had één der rechercheurs ont dekt, dat aan de onderzijde van het gat tn de ruit een jiukje huid kleefde. Dit werd in beslag genomen en gaf aan den commissaris aanleiding een onderzoek te doen instellen door dr. Rochat, van het Gemeente-Zieken huis, om te doen uitmaken of het stukje huid ook kon zijn ran den aangehoudene. Het resultaat was, dat dit laatste ongetwijfeld het geval was. De gearresteerde is reeds verscheidene ma len wegens diefstal en inbraak veroordeeld. Hij is schilder van beroep en verdient een goed weekgeld. Hij maakt echter nogal ge bruik van sterken drank, zoodat er niet ge noeg geld schijnt over te blijven om zijn vrouw en drie kinderen te onderhouden. Hij ontkent, zooals reeds gezegd, en geeft als oorzaak van zijn verwonding op, dat hij aan 't vechten is geweest op den Scheve ningschen Weg met twee onbekende Scheve- ningers, die een flesch Jenever hadden. Zij boden hem een slok arm, maar toen P. een maal de flesch aan den mond had, wilde hij deze heelemaal leeg drinken, i De Scheveningers trokken hierop de flesch uit zijn handen en gaven hem er een klap i mede op de hand, met als gevolg deze ver wonding. Hij was de kerels gevolgd tot ver In den nacht van Maandag op Dinsdag is 'n Huize Beatrice van den heer Boschwtjk aan den l angen Kerkdam te Wassenaar een Vlangrijke inbraak gepleegd. De dief of dieven zijn binnen gedrongen aan de voorzijde van de villa door het open steken van een raampje in de vestibule, "eardoor zij de voordeur wisten te openen, 'terschtllende kamers bleken doorsnuffeld zijn. Er werden Juweelen gestolen ter vaarde van f 5.500 benevens eenig geld en ■>°n doos sigaretten van 100 stuks. De betrokken verzekeringsmaatschappij he-eft reeds een belangrijk bedrag uitgeloofd i voor dengene, die zoodanige aanwijzing weet I ie geven, dat de dader of daders kunnen j worden opgespoord. Dezen schijnen hun vak wel te verstaan, want zij hebben andere kostbaarheden en zilveren voorwerpen, die j moeilijk aan den man te brengen zijn, on- aangeroerd gelaten. De politie leidt op energieke wijze het on derzoek, maar tot dusverre zonder resultaat. den gisteren een intiem karakter. Gister middag was er in de Stadsgehoorzaal een lustrumlunch, waarbij ook Prinses Juliana aanzat. Daarna werd de lustrum-almanak uitgereikt. Het lustrumbal werd gisteravond in de Stadsgehoorzaal gehouden met medewer king van de „Keytown-Melodians" en „The Resonance Boys". In het clubgebouw aan het Rapenburg was er voorts een avondfeest met „wande lend" souper. Prinses Juliana woonde dit feest bij. Vandaag, den laatsten dag der lustrum viering, treedt de V. V. S. L. weer meer naar buiten op. Hedenmiddag is er een thee ge arrangeerd in de Stadsgehoorzaal, voorafge gaan door de opvoering van „Een dag vol verrassingen", van het V. V. S. L.-lid mej. N. Farensbaeh. De Kon. Militaire Kapel ver leent haar medewerking. In den Schouwburg hedenavond „Ren bonte avond", te geven door het gezelschap van Fritz Hirsch. Na afloop trekken de meisjesstudenten en reünisten in fakkelop tocht naar de Stadsgehoorzaal, waar met een slctsouper etc. de lustrumviering zaJ vc-rten gesloten. Bi) het besutur van de V. V. L. S. !s na mens H. M. de Koningin van haar secretaris, baron Van Geen, een telegrafische geluk- wensch ingekomen ter gelegenheid van het zesde lustrum. De beste wenschen voor den verderen bloei der vereeniging werden uit gesproken. Optimistische uitlatingen Jilt New-York komt het bericht, dat het tweede expeditieschip van Byrd, de Eleanor Bolling, thans ook onderweg is naar den gordel van paldjs, die de Ross-zee in het Noorden afsluit. Binnentenkijle dagen zou de Eleanor Bol ling zich bij de City .of New-York aan den rand van den pakijsgordel hebben ge voegd. Gran, de Noorsche Zuidpoolreizigcr. heeft zich zeer optimistisch uitgelaten over de i kans voor Byrd en diens mannen om te worden gered. De getijdenbeweging z?,l den tJsgoröel aan den Noordrand van de Rcss-zee best verbreken, zoodat de expeditieschepen door het ijs suilen kunnen komen. Door Rotterdam's straten Gisteravond werd öp de Kruiskade te Rot terdam de 50-jarige Wielrijder F. A. W. aan gereden door den 42-jarigen P. de Z. Er ont stond een kwestie over de betaling van de schade, die aan de fiets bij de aanrijding was toegebracht. De autobestuurder, die eenigszius onder den invloed van sterken drank Verkeerde, trachtte op een gegeven oogenblik snel weg te rijden. De fietser zag nog kans op de treepjank te springen, hetgeen voor den autobestuurder reden was om zoo hard mo gelijk weg te rijden. Met 'n vaart van 80 K.M. vloog hij de Kruiskade af en den Cool- snlgel op. Daar werd de auto met den op de treeplank staandien man, die zich in groo- ten angst vast klemde, gezien door een motoragent, die onmiddellijk een agent mee nam in zijn zijspan en de achtervolging be gon. BIJ den Noordblaak liep de auto even vast tusschen het trottoir en de tram, waar door het voorwiel losliep en gevaarlijk be gon te slingeren. Nog reed de autobestuur der door over 't Beursplein, de Geldersche- kade en de Willemsbrug. Eerst in de Van der Takstraat gelukte het den motoragent den auto voorbij te rijden en te dwingen de snelle vaart te matigen. De andere agent is toen overgesprongen en heeft den bestuurder gedwongen te stoppen. Deze is voorloopig meegenomen naar het politie bureau Nassaukade, waar hij werd vastge houden. De auto werd ln beslag genomen. De wilde ren door Rotterdam heeft bui tengewoon veel consternatie verwekt, terwijl een vrij aanzlenijke tramvertraging even eens gevolg was van dezen ren. De concduc- teur van de aangereden tram ging eerst mee naar het politiebureau om gehoord te worden «n de andere trams moesten wach ten. Dit alles heeft honderden menschen op de been gebracht. KOWNO, 28 Januari. Uit Moskou wordt gemeld, dat de voorzitter van de Russische Arctische Commissie, Kamenew, verklaard heeft, uit verschillende overwegingen de juistheid van de berichten omtrent het vin den van de overblijfselen van Eielson's toe stel te betwijfelen. De gedachte drong zich j bij hem op, dat de Amerikaansche vliegers wellicht het Indertijd verongelukte Russi- sche vliegtuig „Sovjet-land van het Noorden" hadden gevonden, waarvan de overblijfselen zich moeten bevinden nabij een der strand- meeren van de Koljoetsjin-Baai. Kamenew verklaarde, dat om deze reden het zoeken naar Eielson niet mag worden opgegeven, zoolang men daaromtrent geen zekerheid heeft. Een slede-expeditie van het in het pakijs ingevroren Sovjet-stoomschip „Stawropol" heeft zich naar de plaats begeven, waar de vermeende resten van Eielson's vliegtuig ge vonden zijn, teneinde te constateeren, of men hier inderdaad te maken heeft met het toestel van den Amerikaanschen vlieger of dat van de verongelukte Russische vliegers. Voorts heeft de Russische vlieger Gromow, die zich te Chabarowsk bevindt, opdracht ge kregen zijn start tot nader order uit te stellen. Men meldt aan de „Msb.": De zigeuners, die in den avond van 23 Januari J.l. onder gelelde van een sterke politiemacht ln Tilburg arriveerden, waarvan reeds eerder melding werd gemaakt, hebben den nacht van 23 op 24 Januari onder bewa king der politie in het woonwagenkamp aan den Bosscheweg aldaar doorgebracht. Toen het volkje in den morgen van Vrijdag 24 Januari door de politie werd aangezegd, dat zij zich gereed moesten maken om de gemeente te verlaten, weigerden allen te In den lijd dat het groote leger van Kei zer Napoleon I z'n tenten in het kamp van Boulogne had opgeslagen, kende de geniale veldheer geen genoeglijker tijdverdrijf, dan, achter de gordijnen van z'n tent staande, de verschillende spelen en vermakelijkheden zijner soldaten gade te slaan. De oude krijgers waren gewoon zich des avonds op het uitgestrekte grasveld, dat de tent van den Keizer omgaf, te verzamelen, om zich aan verschillende uitspanningen over te geven. Die vermakelijkheden bestonden aanvan kelijk hierin, dat, onder leiding van zekeren korporaal Morland, die met z'n beroep van schermmeester dat van dansmeester ver- eenigde, de wonderlijkste dansen werden vertoond. Morland speelde daarbij op de Viool. Niemand scheen gelukkiger dan de Kei zer, wanneer hij z'n veteranen uit de Ita- liaansche en Egyptische legers, met hun grijzende haren en snorrebaarden, met hun verweerde gezichten, over het groene gras zag huppelen. Menigmaal werden die dansen ook onder begeleiding van gezang uitgevoerd. De oude grijskoppen, die altijd de nieuwste gelegen- heidslledjes van bulten kenden, zongen dan op korten afstand van Napoleon's tent, het toen onder z'n soldaten zoo populaire lied van de landing in Engeland en herhaalden steeds met geestdrift het refrein, terwijl ze allen elkaar bij de hand namen en rondom de tent een grooten kring vormden. Natuurlijk wisselde het luide geroep van „Leve de Keizer 1" het gezang herhaaldelijk af, en daarop volgde dan onder leiding van Morland, weer een luidruchtige rondedans. Napoleon liet meermalen onder z'n solda ten ververschingen uitdeelen. Elke twee man kregen dan een flesch wijn. Ook de marine soldaten wilden niet werkeloos blijven, zi) voorzagen kleine, lichtgebouwde bootjes van raderen en zetten er een langen mast met een breed zeil ln. Bij gunstigen wind zeilden ze dan in deze rijdende booten of zeilwa gens, langs het zeestrand. De stafofficieren vonden het aardig, hen te paard te volgen, maar ze waren by dien I wedstrijd tusschen zeilen en rijden, slechts zelden overwinnaars. Wanneer de wind ech- I ter plotseling omsloeg, en dat kwam nog al eens voor, dan vielen de booten overzij en I rolden de Inzittenden op en over elkander in 't zand. r I Deze sportlust werd onder de soldaten ten slotte zóó algemeen, dat ze ook wedloopen te voet gingen houden en Napoleon voor de overwinnaars prijzen van twintig, veertig tot honderd franken uitloofde. Die verschillende kracht- en snelheids oefeningen wekten bij den Keizer zelf wel dra den lust op, op zijne beurt z'n bedre venheid ln een of ander te toonen. Tot dat doel zou er een wedren met wagens rond z'n tent gehouden worden. De stad Antwer pen had hem nog niet lang geleden vier prachtige paarden ten geschenke gezonden, die echter nog niet voldoende waren afgere den. Met deze wilde de Keizer zelf aan dezen wedren deelnemen. Hij klom op den bok, terwijl de grootkan selier Cambacérès, de senator Monge en de dienstdoend» adjudant Rapp in den wagen plaats namen en Cesar, de koetsier van den Keizer, aohterop ging zitten. Nauwelijks hadden- de Jonge, vurige die ren bemerkt, dat een andere hand, dan waaraan ze tot dusver gewoon waren, de teugels voerde, of zij renden ln vliegende vaart recht op de zee aan. Zoodra Cesar zag welke gevaarlijke rich ting de paarden Insloegen, riep hij den Kei zer toe: „Sire, om 's hemels wil, trek den iink- schen teugel aan en laat den rechtschen vieren." „Wees maar gerust, Cesar", antwoordde Napoleon, die sinds geruimen tijd de paar den niet meer meester was; „ik zal het zaakje wel opknappen". „Zeker", zoo schertste adjudant Rapp, „Zijne Majesteit voert ons ditmaal regel recht naar Engeland en daar willen we al len al lang naar toe". „Sire, houd opl" smeekte Cambacérès, toen hij zag, dat Napoleon uit kwaadheid er met de zweep op los sloeg. Senator Monge had zich al in z'n lot ge schikt. Met gebogen hoofd en gesloten oogen klemde hij zich aan een der portieren van het rijtuig vast en prevelde iets binnens monds, terwijl het voertuig voortstoof alsof het door alle booze geesten uit de hel werd voortgedreven. Eensklaps kreeg het een geweldigen schok en in het volgend oogenblik sloeg de wa gen om. De paarden stonden met zweet en schuim overdekt, over hun geheele lichaam sidde rend, onmiddellijk stil. Napoleon lag tien schreden ver weggeslingerd, bewusteloos in 't zand. De eenige, die er ongedeerd was afgekomen, was Rapp; al de anderen waren min of meer gehavend. De adjudant sprong vlug op en ijlde den Keizer te hulp, die eerst na geruimen tijd weer tot zich zeiven kwam. Intusschen kon den allen moeilijk hun lachen houden, toen Napoleon den naderbij gekomen koetsier de zweep teruggaf, terwijl hij met den grootsten ernst zeide: „Men moet Cesar geven, wat Cesar toe komt 1" Op de vraag van het Tweede Kamerlid den heer Suring of de minister niet van oordeel is, dat voor op wachtgeld gestelde onderwijzers het wachtgeld slechts dan door ouderdoms- of Invaliditeitspensioen kan worden vervangen, indien het toe te kennen pensioen hooger is dan het genoten wachtgeld, zoolang het genot van dit wachtgeld niet is geëindigd (ook, indien overigens door den belanghebbende aan de voorwaarde, om voor zulk pensioen in aan merking te komen, is voldaan) heeft de Mi nister van Financiën bevestigend geant woord. Te Bandoeng heeft onder geweldige b«» langstelling de onthulling plaats gehad van het monument ter nagedachtenis van den radio-ingenieur Dr. De Groot. Onder de aan wezigen bevonden zich de Gouverneur-Gene- raai. voorts merkten men op den birgen:tes ter van Bandoeng, en den Resident, den heer Kunewan, en den direoteur der Gouveroe- mentsbedrijven. Ir. de Jongh, voorts vela vooraanstaande personen uit 't geheele land. Een gemengd koor zong bij aankomst van den G.-G. twee coupletten van het Wilhelmus. Als eerste spreker trad op Ir. de Jongh, die Z.Exc. ?.n de andere aanwezigen welkom heette. Vervolgens gaf Ir. Elnthoven, direc teur ran het Radio-Laboratorium, een over zicht van de loopbaan en de verdiensten van dr. De Groot. Daarna getuigde Jhr. de Graeff als eere— voorzitter van het Comité van zijn grooten eerbied en bewondering voor den persoon en het werk van den overledene. Spr. onthulde vervolgens het monument en droeg dit over aan de gemeente Bandoeng. De burgemeester van Bandoeng hield een redevoering, waarin hij namens de gemeente het monument ln dank aanvaardde en hulde bracht aan den ontwerper, prof. Wolff Schoe- maker, en aan de Hollandsche Beton Maat schappij, die het ontwerp belangloos had uitgevoerd. Vervolgens vond eene kransleg- girig plaats door een veertigtal personen. Mr. de Groot uit Batavia voerde eindelijk net woord om namens de familie en speciaal namens de oude moeder van den overledene te 's-Gravenhage voor de belangstelling te danken. Spr. bracht in het bijzonder een woord van dank aan den Gouverneur-Gene raal, die de nagedachtenis van Dr. De Groot eerde door de opvoeding van het pleegzoontje van den overledene geheel te bekostigen. In tegenstelling met den eersten dag droeg de viering van het zesde lustrum der Ver eeniging voor Vrouwelijke Studenten te Lei- BOCKBIERSTEMMING i Drommels, ik ben weer zes pond zwaar - I der geworden. (Everybody's Weekly) STOOMVAART-MIJ. NEDERtAND JOHAN DE WITT 28/1 van Amsterdam naar Batavi* KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ AGAMEMNON 27'! van Valencia naar Barcelona. BACCHUS 27/1 van WeSt-Indië te New York. BOSKOOP (thuisr,) 25/x van Arica naar Bahia de Cut»» quez. PRIELLE (uitr.) 26/1 te Valparaiso. BR ION 28/1 van Kopenhagen te Stettin. DEUCALION 27/1 van Barcelona naar Genua. ERATC 27/1 van Amsterdam en a8/x van IJmuiden naar Gothenburg. FUTEPPE 27/1 van Kopenhagen te Amsterdam FAUNA 26/1 van San Domingo City naar Cristobal HERMES 26/1 van Eullenbaai (Cur.) naar Maracaibo. NEREUS 27/1 van Ban naar Catania. ODYSSEUS 28/1 van Stettin te Amsterdam* PROTEUS 27/1 van Amsterdam te Stettin. TELLUS 27/1 van Patras naar Venetië. THESEUS 27/1 van Trapani te Alicante. VENUS 27/1 van Tanger te Gibraltar. KON. HOLL. LLOYD GELRIA (uitr.) 27/1 van Pernambuco. ORANIA (thuisr.) 27/1 van Pernambuco. WATERLAND (uitr.) 27/1 te Buenos Ayres. HOLLAND—AFRIKA-LIJN RANDFONTEIN (thuisr.) 27/x te en van Lourenao Mat* ques naar Port Natal. RIETFONTEIN 28/1 van A'dam naar Antwerpen. SPRINGFONTEIN 28/x van Rotterdam n. Hambur* SUMATRA (uitr.) 28/1 te Port Said. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN KILSTROOM (uitr.) a8/x van Dakar. HOLLAND—BRITSCH-INDH-HJN HOOGKERK (uitr.) 27/x Ouessant gep. HOLLAND—AUSTRALIë-LIJN ARENDSKERK (uitr.) 27/i te Adelaide. ROTTERDAMSCHE LLOYD KERTOSONO (uitr.) 28/1 te Padang. SITOEBONDO (uitr.) 28/1 te Belawaa. TAMBORA (thuisr.) pass. 27/1 Sagres. TEXEL (uitr.) pass. 28/1 Dover. TOBA (thuisr.) 28/1 Point de Galle gep. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALCHIBA (uitr.) 27/1 te Montevideo. ALGORAB (thuisr.) 27/1 van Santos. JAVA—NEW YORK-LIJN BR ;EDIJK New York naar Jaya, pass. 27/1 Rumbo. GAROET 27/1 van New York naar Java. STOOMVAART-MIJ OCEAAN ANTENOR, Japan/Rotterdam 28/1 van Singapore. EMZETCO LIJN JONGE JACOBUS 26/1 van Algiers te Gandia. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALBLASSERDAM 28/1 Holtenau gep., Riga naar Rot terdam. ALDEBARAN 27/1 v. Whyalla n. Rott. BATAVIER III 28/1 v.m. 8 u. v. Rott. te Gravesecd. BATAVIER VII 27/1 v. Kott. te Aberdeen. BERK 26/1 v. Providence te New York. BERNISSE 27/1 v. Rott. te Hamb. BEURSPLEIN a8/i Holtenau gep., Rott. n. Oxelöaund. BEVERLAND 27/1 v. Antw. te Methil. EIBERGEN 25/1 v. Emden n. Rio Grande. FLYING SCOTSMAN m.s. 26/1 v. Lubeck te Holtenau. GAASTERLAND 27/x v. Amst. o/d. Tyne. JOHANNA 27/1 v. Rott. te Pouillac. KEILEHAVEN 27/1 v. Sharpness n. Port GentiL LINGE 27/1 Finisterre gep. Rott. n. Teneriffe. NAALDWIJK 27/x v. Emden n. Newcastle. NANNY m.s. 26/1 v. Aalborg te Holtenau. NEPTUNUS Oosterhuis, a6/x v. Bremen n Shoreham. NOORD-HOLLAND 26/x van Harlingen te Goole. RANDWIJK 27/1 Malta gep., Rotterdam n. Alexandrië. RIVAL m.s. 27/1 van Veile te Holtenau. ROTTUM, Boersma 27/1 van Londen te Newport. RUURLO 27/i Finisterre gep., Londen naar Montevideo. STAD ZAANDAM 27/1 van Salta Cabeüe te Bilbao. ST. PHILIPSLAND a6/x van Kopenhagen te Leith. SASSENHEIM 26/1 van Port Talbot te Lorient. SOESTERBERG 27/1 van Las Palmas naar Port GentiL TELA 28/1 Finisterre gep. Rotterdam naar Oran. THEANO 27/1 Lizaru gep., Rotterdam naar Dublin* TIBA 27'x Ouessant gep., Rotterdam naar Algiers. TRUIDA m.s. 27/1 van Aarhus te Holtenau. WILLEMSPLEIN 27/1 Finisterre gep., Rotterdam naar Rio de Janeiro. ZONNBWIJK 27 li Gibraltar gep. Livomo naar Hu el va. ZUID-HOLLAND a6/x v. u. Tyne te Bremen. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 10