Rechtszaken l'1 Het strafproces tegen salomon DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST \_i«EC0ö LIEBERMANN Nog steeds, getuigenverhoor v, De moordzaak-Lans Voortzetting 24 Februari De moord aan het Bezuidenhout te 's Gravenhage De dagvaarding uitgebracht De laffe moord te Waddinxveen Een jachtkwestie Tegen den bedrijver 15 jaar geëischt Faillissementen Dood door schuld Overtreding Visscherijwet RADIO-OMROEP SOCIAAL NIEUWS R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel .'170. (Vervolg) Hr. Duys herinnert dan aan de 'verkla- *Itl8 van den heer Meynema, waarbij deze ®e^egd heeft, dat hij naar Brussel was ge- e'5d, omdat Liebermann „gepakt en ge- ff^t klaar stond om er van door te gaan". r51 was in October, en toen wist get., vol ets zijn eigen verklaringen, dat de zaak f^endel was. In dit verband is het echter eel vreemd, dat de- heer Meynema op zijn ffsselsche „achtervolgingsreis" vergezeld ^as van mevrouw Paardenkooper en dat V v bij Liebermann moeite heeft gedaan om 25.ooo los te krijgen, aangezien Paarden- ooper hem, Liebermann, dan aan een di- °®atieke pas zou kunnen helpen. *Tes.: „Maar wat heeft mr. Hingst Mr. vra. Duys: „Ik wil mr. Hingst alleen maar 8en, of hij dit allemaal gehoord neeft.' Mr Hingst: „Ik weet er niets van." vervolgens wordt gehoord de directeur an <je Bank voor Onroerende Zaken, A. van met wien de president allereerst de .^handelingen met mr. Waghto behan- On Deze kwam om een millioen te leenen b onderpand van hypotheekgrossen. Get.'s rei caat had hiertegen juridische en mo- bezwaren, waarna telefonisch aan mr. jhtirmann is medegedeeld, dat de zaak niet h doorgaan. ^es.Hebt U Liebermann toen ontmoet? ^et.: Neen. .Pres.: Hebt informaties over Liebermann Bevraagd? IaPet-: Ja, mr. Waghto zeide, dat hij een ^tsoenlijk en vermogend man was; hij be- j A 5 ton aan courante effecten en voorts andere jvaarden tot een belangrijk be- President: In Juli 1927 is Liebermann met wr- van Gigch bi) gekomen om geld te a8en. v0Get': Ta, zij hadden dit noodig, ten behoe- van de „Veendammer", omdat er huizen executie stonden; voorts was er geld noo- Waghto aan het Hof een jaarverslag' over van de „Veendammer" over het boekjaar 1925, waarin door Liebermann kantteekenin- gen zijn gemaakt. Als Liebermann voor het hekje wordt ge roepen om de kantteekeningen te bestudee- ren, zegt hij, dat deze niet door hem zijn aangebracht. Vermoedelijk zijn ze van Se- deyn afkomstig. In elk geval besluit het Hof het verslag met de kantteekeningen te zul len bestudeeren. Get. doet dan mededeeling van zijn be moeiingen inzake den verkoop der „Veen dammer". Liebermann, dien get. kent van Februari 1927, zou oorspronkelijk voor een millioen volgestort kapitaal zorgen. Met Schürmann heeft get. de zaak besproken; aanvankelijk heeft mr. Schürman niet ge zegd, dat het in de bedoeling lag de „Veen dammer" over te nemen; later echter liet mr. Schürmann uitkomen, dat het plan was de „Veendammer" en andere hypotheekban ken in de „Atlas" onder te brengen. Get. vestigde de aandacht op Liebermann's mo raliteit; echte rhebben hij en mr. Schürmann toen inzage* gekregen van een aan Lieber mann toebehoorend pak courante effecten ter waarde van 5 ton. De zaak bleef echter slepende; in Juni kreeg get. de overtuigng, dat hij zoo'n beetje aan het lijntje werd gehouden. Get. heeft bij de heeren Van Dam pogingen aangewend om geld te krijgen op grossen van hypotheken; get. wist toen niet dat dit grossen van de „Veendammer" wa ren, dat vernam hij eerst later. De „Atlas"- plannen heeft get. als serieus beschouwd. Pres.: r dig was? ;n hei Pres.: wSarvoor dacht u dat het geld noo- mij nooit «h Js voor de reorganisatie van de Veendam- en de Atlas-plannen, ke s': Hebt D Liebermann toen gespro- h over de vorige onderhandelingen en de ^tieven waarom D de zaak niet had ge- ^et.: Neen. jhi'es.: Vond U het niet vreemd, dat een 'Potheekbank hypotheken ging aflossen? 8pk Neen, het geld werd in het bedrijf ^Pfuikt; U moet niet vergeten, dat de «Edammer geen gewone hypotheekbank tiiet' verleende °P groote schaal bouwcre- bffres-: Maar de zekerheid voor de pand- 6 '^houders kwam toch maar op losse droeven te staan, j^et.: Dat ben lk achterna met U eens, aar er was toen geen reden om argwaan koesteren. liebermann: De heer van Dam en zijn ju- "Jische adviseur hadden dus vertrouwen in Atlas-plannen. Vervolgens komen de vervroegde aflossin- (jj d van eenige hypotheken ter sprake, waar- J de Bank voor Onroerende Zaken bemid- «hg heeft verleend en nieuwe hypothe- b heeft bezorgd, res.: Vond dit reëele zaken? ~et.: Jawel, de Ik nlet. alleen op de „Asta" verloor 6. veendammer reeds f 69000.dat ls on- *e!?er u pCt.! etuige geeft dan uitvoerige calculaties. va'es-Als U geweten had, dat al het geld kty rle aflossingen in Liebermann's zakken aih, had U dan bezwaren gehad? ïo„ ej"; Ongetwijfeld, meneer de president, ik q dan niet op de zaak zijn ingegaan. van eJ"lliSe van Dam doet dan mededeeling ]et feit, dat de Bank voor Onroerende kitr>en alles wat mefc de transacties had We^e" verdienen' on8evraagd heeft terug- bi^°°rts legt get. een brief van de curatoren k'aa lm en va* Nierop aan het Hof over, v0or deze heeren schrijven dat de Bank v0o*\ Onroerende Zaken geen or.vdelijke rdeeien uit de transactie-Maraboe heeft Poten. Vfa,r<?ï': Heeft Liebermann nooit geld ge jogd op eigen waarden? ek: „Neen, alleen op onderpanden van j ."Veendammer"." hj'ebennann bestrijdt dit en legt in verband btede een brief over van Van Dam van Ovoj, uSustus 1927, waarin gesproken wordt Êigf bet verstrekken van twee millioen aan Hermann op „panden". JiietVe'" de beteekenis hiervan kan men het Seheel eens worden. Wel meent get. van is 2icb te herinneren, dat er gesproken «ver beleening van de aandeelen der rd-Hollandsche Hypotheekbank. e6llr' Ouys (tot get.): „Acht u het, indien u l0o *aak zou willen reorganiseeren, geoor- etl cl °m uit die zaak zelf gelden te nemen paP zij te leggen voor de groote plannen?" da E's': „Dat meent u toch zelf niet, wat u - zegt!" VaW Ouys: „Hoe bedoelt u? U houdt u altijd aan de stelling, dat onttrekken gelijk Piet aai1 we8Tlemen- Maar het geld is toch bejj ^ggemaakt als het voor de groote plan ewaai'd blijft en als men het niet voo: voor j. genoegens besteedt." aïn 6S''Tk blijf, meneer Duys, vasthouden bet feit. dat al die millioenen van de tp,,p Pdammer" in de zakken van Liebermann vasih kwam- Laten we ons daar nu aan dij b°uden en pleit u nu maar of dit juri- jP geoorloofd is!" r'. Huys: „Ik zal me er wel voor wachten ■"Juridisch" te gaan pleiten!" C' Kokosky: „Ik doe het wel!" aatls Liebermann er dan ook een woordje toevoegt, merkt de president op: ,.U dtii„ lleel goed, Liebermann, dat van die Sot>j°enen niets aan de „Veendammer" is ten 7* gekomen!" Zegt ?er Woltman, voor het hekje geroepen, vermoeden, dat, toen op 10 Juni Van w„ bezwaren maakte, Liebermann dit ge- heeft. ma ®rma,ln: „Meneer de president, gelooft het is niet waar. Dat is een meineed!" uo,,,. r Woltman blijft zijn verklaring vol- O n' g«t ,Pen vraag van mr. Kokosky antwoordt is ,'u at het plan met de „Maraboe" van hem M>gaan- hiebe Kok°sky: „Is het niet zoo geweest, dat bv6r 'mann u tofen bij de bespreking daar- tlaa,..irnet u in Brussel rustig aanhoorde en van zei: „Dat moet ik met het bestuur Cwe "Veendammer" overleggen?" „Ja, dat heeft Liebermann zoo ge- Oir^pl kokosky: „Dus Liebermann heeft niet Dot 5ezegd: „dat is een prachtige zaak?" Tegp "Neen. hij zou overleg plegen." Na p half twee wordt dan gepauzeerd. V®rhoo Pauze wordt aangevangen met het hï°cUr r Vah mr. T. A. Waghto, advocaat en ®Ur te Den Haag. Te voren legt mr. Get.: Dat heeft Liebermann verteld.. Pres.: Van Dam heeft juridische en mo- reele bezwaren gehad om op deze wijze geld te fourneeren. Get.. In elk geval had zijn adviseur mr. Post bezmaren en daarom is de zaak niet doorgegaan. Pres.: Heeft Liebermann volgens u gewe ten dat Van Dam tegen de beleening van effecten bezwaren had? Zijn ze ter kennis van Liebermann gebracht? Get.: Dat durf ik niet te zeggen. Getuige deelt voorts mede, dat Lieber mann hem in Mei of Juni gezegd had, dat de aandeelen van de „Atlas' 'aan een Duit- sche combinatie verkocht zouden worden. Get., die directeur van de „Atlas-Hypotheek bank" zou worden, heeft toen aan Lieber mann schriftelijk een garantie gevraagd voojfr het geval hij als directeur ontslagen zou, worden. Ook heeft get. met verschillende banken gesproken over het plaatsen vna aan deelen van de „Atlas". Verschillende bank directeuren waren in principe bereid hierop in te gaan. Get. heeft na zijn brief niets meer van Liebermann gehoord. Pres.: Hoe is Liebermann aan u gekomen? Get.: Door den heer Withoff-Keus, die commissaris was van de „Discontobank". Mr. Kokosky: Wat zei mr. Schürmann van de bezwaren van Van Dam? Get.: Hij heeft de juridische bezwaren hoofdzakelijk weerlegd met een beroep op artikel 26 van de statuten; zijn zoon had deze constructie gevonden. Pres.: Dus die is eigenlijk de oorzaak van alle ellende! (Gelach.) Mr. Kokosky: Heeft u nooit moreele be zwaren gehoord? Get.: Nooit! Duys: Als een bank kasgeld noodig heeft, komt het dan wel voor dat zh tijdelijk hypotheekgrossen beleent? Get.: Ja zeker. Pres.: Maar dat doet een hypotheekbank niet. Get.: Neen, dat is waar. Ik dacht dat mr Duys over banken in het algemeen sprak. Dat hypotheekbanken zulks doen heb ik nooit gehoord. Mr. Duys: Maar wel pandbrieven? Get.: Pandbrieven, wel. Mr. Duys: Het effect daarvan is het zelfde. Pres.: Als er een surplus is en dan niet op te ruime schaal natuurlijk. Get. deelt voorts mede, dat Liebermann hem had verteld, dat hij naast de „Veen dammer" een onroerende goederenmaat schappij kon overnemen. Get. heeft hem toen gewaarschuwd, dat het in Nederland gebruikelijk is, dat elke hypotheekbank naast zich heeft een zgn. stroppenmaatschappij. Pres.: Heeft Liebermann u den naam Be leggingsmaatschappij genoemd? Get.: Neen. Liebermann: Ik had begrepen, dat er naast een hypotheekbank een bouwmaat schappij was en dat die goed was. Get.: Dat komt inderdaad voor. Liebermann: Het woord stroppenmaat schappij heb ik nooit gehoordstrop stropbrr. (gelach).. Get: Uit wat ik nu hoor begrijp ik, dat Liebermann mij destijds verkeerd heeft be grepen. Pres.: U hebt Liebermann dus niet bepaald voor de stroppenmaatschappij van de „Veen dammer" gewaarschuwd, maar meer in het algemeen voor een stroppenmaatschappij? Get.: Zoo is het. 01 Mr. Duys: Dat is een goede dag voor Liebermann. 't Is altijd prettig als er blijkt dat iemand niet zoo slecht is als hij wordt afgeschilderd. De laatste getuige van dezen dag is mr. L. P. Denekamp, advocaat en procureur te Den Haag. Get. kent Liebermann sedert het najaar Pres.: Hoe kent u hem? van 1925. Get.: Als tegenpartij! Ik heb n.l. een proces gewonnen over de kwaliteit van een aan mevrouw Liebermann geleverden bont mantel! Later is Liebermann toen op mijn kontoor gekomen en toen zei ik hem, dat ik zoo het land aan hem had, dat ik, als ik •hem zou tegenkomen, mi) zou omdraaien! Liebermann toonde zich erkentelijk, dat ik hem dat zoo in zijn gezicht zei en hij liet mij toen een Gutachtung zien, ondertee kend door professor Volmer, waarin deze hem den grootsten lof toezwaait voor zijn gestie in de „Gooische Hypotheek bank". Ik zei toen te hopen, dat de pro fessor dat ook van mij nog eens zou zeggen! Liebermann heeft me toen verzocht op een vergadering te willen komen van de „Gooi sche Hypotheekbank", waar alleen advoca ten en notarissen mochten verschijnen! Nou, ik heb daar wel zin in en ben dan ook ge gaan en heb daar geconstateerd, dat de heeren door professor Volmer omver wer den gepraat! Get. verklaart voorts, dat hij later een gesprek heeft gehad met een accountant, die door de justitie was aangesteld om met een collega een onderzoek in te stellen naar de gestie van de Holland-Amerika Levens verzekering-maatschappij. De accountants dachten daar een knoeiwinkel van onge rechtigheden te zullen vinden, maar zij zijn geëindigd met Liebermann een complimentje te maken voor wat hij ten behoeve van ge noemde maatschappij gedaan had! Getuige vertelt dan voorts van zijn be- bemoeiingen inzake den verkoop van de „Veendammer". Zoo heeft hij op 9 Juli het contract-Stegemann geopend als aa directeur van de „Veendammer". Getuige is later weer in de zaak gemengd toen Mey nema en Kloppenburg zich begonnen te roeren. Zondag 23 October heeft er een con ferentie plaats gehad te Brussel, waar, be halve getuige, a. m. aanwezig waren Paar denkooper, Spaargaren, Kloppenburg, Meyne ma en mr. Schürmann. Get. bemoeide zich weinig met de besprekingen, aangezien hij voor zijn plezier in Brussel was. Ofschoon in deze conferentie den naam Paarden kooper voor en na genoemd werd, bemoeide Paardenkooper zich in het geheel niet met de besprekingen en zat hij maar rustig door zijn uiten-bril te kijken! Op 12 November heeft toen een nieuwe conferentie van de „kopstukken" plaats ge had, hoofdzakelijk ten doel hebbend om uit te maken hetgeen Paardenkooper dacht over de waarde, die nog in de „Veendammer" zat. Kloppenburg bracht teen de borgtocht ter sprake, waarop mr. Van Gigch met een '„sner" tot Möhring zei: „Bevindt er zich in 't dossier nog niet een borgtocht van een millioen?" Mr. van Gigch wist wel dat dit niet het geval was, zijn vraag was dan ook spottend gesteld. Toen Möhring moest antwoorden dat er geen borgtocht was, is Kloppenburg kwaad opgesprongen en weggeloopen. Naderhand is gebleken dat Kloppenburg gedacht had met Paardenkooper samen de .Veendammer" te deelen: ieder een millioen! En daarom was hij kwaad dat er niets van dreigde te komen! Op 18 December is er weer een conferentie te Brussel gehouden. Meynema stond er toen op, dat hij 6 ton krijgen zou om den boel gaande te houden. Pres.: Is u bekend, dat toen Liebermann een ton wilde geven, mr. van Gigch gezegd heeft: Doe dat nou niet, want anders komt hij morgen weer om een ton? Get.: Üat weet ik niet. Pres.: Wat dacht u van Paardenkooper? Get..: Ja, bovendien zou ik 30 pet, krijgen denkooper tot veel in staat was en dat, als de „Veendammer" nog te saneeren was, hij dat zou kunnen. Mr. Duys: Ja, maar Meynema Get.: Nou ja, aan hem hecht ik geen waarde. Als je bovendien zoo'n notoire idioot bent Mr. Duys: Wat? Get.: Ja, zoo iemand, die even er bij ge roepen wordt om na een lange vergadering een overeenkomst, warvan hij niets afweet, mee te teekennen! Pres.: Hebt u begin December 1927 99 aan deelen van de Discontobank overgenomen en betaald door over te nemen de schuld van Liebermann? Get.: Ja, bovendien zou is 30 pet. krijgen vah wat er van Paardenkooper zou binnen komen. Zeer breedvoerig betoogt get., dan, dat hij dit contract gerust kon aangaan, omdat de Discontobank geen cent schuld had, aange zien de „Veendammer" immers aan Lieber mann volledige décharge verleend had. Pres.: Wie heeft het faillissement van de Discontobank gevraagd? Get.: Het O. M. in het algemeen belang. Bij het verdere verboor van mr. Denekamp windt deze zich hevig op als hij het heeft over de „dubbelharige" houding van de cu ratoren. Volgens hem hebben zij eerst dé charge verleend aan Liebermann, terwijl zij nu weer de Discontobank aansprakelijk wil len stellen voor de totale schuld. Mr. Kokosky: Ik kan ter verdediging van Mr. Salm opmerken, dat hij zich steeds op standpunt heeft gesteld, dat wel aan Lieber mann décharge was verleend, maar niet aan de „Veendammer!" Hij stelde zich steeds op het standpunt, dat de Discontobank en Liebermann niet één waren. Pres.: „Het komt me ook voor, dat mr. Denékamp zich wei eenigszins voor niets kwaad maakt." Getuige blijft echter volhouden, dat de gestie van mr. Salm onjuist is. Een decharge van Liebermann geldt z.i. wel degelijk ook de Discontobank. Op verzoek van mr. Duys komt dan Möhring voor het hekje. Mr. Duys wil n.l. zekerheid hebben over Meynema's houding te Brussel op 22 October 1927. Volgens de in de vorige week afgelegde verklaringen van den heer Meynema zelf, was hij naar Brussel gereisd om Liebermann te achterhalen, aan gezien hij vernomen had, datj deze „gepakt en gezakt" klaar stond om er vandoor te te gaan! Möhring verklaart, dat er te Brussel in Meynema's houding tegenover Liebermann niets vijandigs iel waar te nemen, integen deel was hij zeer vriendschappelijk! Mr. Duys: „Terwijl Meynema voor uw Hof verklaarde, dat hij in dien tijd geweten heeft dat de zaak zwendel was, nam hij mevrouw Paardenkooper mee naar Brussel en verzoekt hij aan Liebermann om mevrouw Paarden kooper 25.000.mee te geven voor de ver zorging van een diplomatieke paspoort voor hem, Liebermann! Dat moet een betrouwbare getuige heeten!" Pres.: „Het is wel nood'g, dat de heer Meynema hier nog eens gehoord wordt, opdat we precies te weten komen op welk tijdstip hij de zaak niet meer vertrouwde." Met getuige Möhring gaat de president dan aangezien het verhoor der getuigen, voor zoover beschikbaar, is afgeloopen verschil lende punten van Liebermann's dagvaarding na, daarbij opmerkende, dat het een vreem de juridische constellatie is om onder eede en getuige te hooren over de feiten, waarvoor deze getuigen indertijd zelf is veroordeeld. Te kwart voor vijf wordt dan de zitting geschorst tot Donderdag a.s., op welken dag het uitvoerig verhoor van Liebermann zal plaats vinden. De mogelijkheid bestaat voorts, dat Donderdagmiddag de procureur-generaal zijn requisitoir zal houden; naar alle ver wachting zullen ten slotte mrs. Kokosky en Duys niet vóór Maandag a.s. pleiten, aan gezien tegen Vrijdag en Zaterdag a.s. bij mr. Duys bezwaren zijn gerezen. d^l te kennen gaven dat dit wapen geen kahongeweer was. Volgens spr. miste dus het I middel van den requirant feitelijken grond- j slag, terwijl overigens niet bleek uit het be streden vonnis, dat de rechtbank aan het woord „kanongeweer" een andere beteekenis zou hebben toegekend dan de wet daaraan hecht, zoodat hier z.i. een zuivere vrijspraak is gegeven, weshalve hij concludeerde tot niet-ontvankelijk-verklaring van het beroep. Arrest 24 Februari. De behandeling van de zaak tegen den procuratiehouder van de N. V. De Haas Jr., die zich wegens moord op den directeur van die N. V„ den heer Lans, heeft te verant woorden gehad en welke zaak, na reeds in verband met getuigenverklaringen, te zijn uitgesteld, naar de instructie was terugge wezen. is, op verzoek van de verdediging uitgesteld tot 24 Februari a.s. De zaak zou eerst op 10 Februari a.s. dienen. Zooals men weet, zal 13 Februari de zaak tegen Kr. van der M., den verdachte van den moord op mevr. O. aan het Bezuiden hout te 's-Gravenhage, voor de Haagsche rechtbank behandeld worden. Heden is de dagvaarding uitgebracht, waarin aan den verdachte het volgende wordt ten laste ge legd: Ten aanzien van mevr. O.: moord, subs, doodslag met de bedoeling een doodgewone berooving gemakkelijker ten uitvoer te bren gen, of subs, doodslag, subs, zware mishan deling, den dood ten gevolge hebbend. Ten aanzien van de huishoudster van mevr. O., mej. de wed. P. J. H.: poging tot doodslag, subs, zware mishandeling, subs, mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbend. Door den officier zijn 27 getuigen gedag vaard en vijf deskundigen. Ook door den verdediger, mr. J. H. G. Bekker, is een groot aantal getuigen gedagvaard. De verdachte blijft nog steeds hardnekkig zijn onschuld volhouden. Behandeld is voor den Hoogen Raad een beroep van den Officier van Justitie te Mid delburg tegen een beslissing van de recht bank aldaar, waarbij in hooger beroep werd vrijgesproken P. de B„ die terecht had ge staan, verdacht van overtreding der jacht wet. Hij zou n.l. onder Veere op een stuk weiland geloopen hebben met een kanonge weer. Het cassatieberoep werd tegengesproken door mr. J. J. Heyse uit Middelburg. De kantonrechter en de rechtbank waren in verband met afgelegde getuigenverklarin gen van oordeel, dat het geweer van ver dachte niet was een kanongeweer. De amb tenaar O. M. zag in de vrijspraak een bedekt ontslag van rechtsvervolging, aangezien het hier zou gaan over de vraag of de uitleg ging, die de rechter gaf aan het begrip ka- ningeweer, overeenstemt met de beteekenis, die volgens de wet aan dat woord wordt ge geven. De officier was van meening, dat de bedoeling van den wetgever zeer stellig ge weest moet zijn, dat hij geen geweren gebe zigd wilde zien, die een zoodanige uitwerking hebben en een zoodanige slachting onder de vogels in het veld kunnen aanrichten, dat deze meer doen denken aan de uitwerking van een kanon. De advocaat-generaal, mr. Berger, nam te vens conclusie. Hij merkte op, dat omtrent de uitwerking van het wapen het vonnis liets bevat, terwijl de drie ter terechtzitting gehoorde deskundigen eenparig als hun oor- I Voor de Rotterdamsche Rechtbank heeft gisteren terecht gestaan de 35-jarige houtbewerker A. K„ thans gedetineerd, die op 10 Augustus jJ. te Waddinxveen zijn buurman Schotman met een scheermes den hals heeft afgesneden tijdens een twist over het eigendomsrecht van een heg. De zitting begon met het verhoor van den verdachte K. Op den morgen van den lOen Aug. is hij eerst naar het dorp gegaan en heeft daar vijf borrels jenever gedronken, alvorens hij met zijn buurman is gaan pra ten. Ter terechtzitting verklaarde hij, dat hij Schotman zag aankomen, maar wat er ver der gebeurd is weet hij niet meer. Hij her innerde zich alleen dat hij ineens bloed zag op zijn mouw. Toen schrok hij en wist hij dat hij iets gedaan had. Het bleek bij de behandeling, dat het scheermes met groote kracht gebruikt is. De moord heeft plaats gehad voor de oogen van de vrouw van Schotman en diens 6-jarig zoontje. Tijdens het verhoor bleef verdachte zeer kalm en hield vol in drift gehandeld te hebben. Toen de president hem er opmerkzaam op maak te, dat er reeds vier Augustus over den moord gesproken zou zijn, antwoordde ver dachte, dat hij dit woord toen niet zoo be doeld heeft. Daarna ving het getuigenverhoor aan. Burgemeester Troost heeft indertijd een klacht gekregen van den verslagene over een ruzie die hij met zijn buurman had over de heg. Toen had hij den indruk gekregen, dat de vrouwen er achter zaten. De verdediger maakte de opmerking, dat de oom van verdachte ook een doodslag on der dergelijke omstandigheden heeft ge pleegd en toen ontoerekenbaar verklaard is. Veldwachter Van Horn heeft destijds aan verdachte den raad gegeven over zijn ruzie eens te gaan praten met Schotman. Getui ge had toen den gemeente-veldwachter ge waarschuwd en hem gezegd eens op te let ten, denkende dat er wel eens klappen kon den vallen. Over de kalmte die verdachte na de daad ten toon spreidde, verklaarde de veldwachter nog, dat verdachte gezegd heeft: „Nou, dat kan mij wel eens een jaar of vijf zes kosten". Dr. K. Penen, die den geestestoestand van verdachte onderzocht heeft, is tot de con clusie gekomen, dat hij volkomen toereken baar is. De weduwe van den verslagene, die zoo zenuwachtig was, dat zij tijdens het ver hoor door een bloedverwant ondersteund moest worden, had het gruwelijke feit zien gebeuren. Eerst was verd. komen vragen, of Schotman thuis was en toen dit niet het geval bleek te zijn, zeide hij te zullen wach ten tot S. thuis kwam. In dien tusschentijd uitte hij bedreigingen en schold hij. Toen S omstreeks half zes naderde, heeft getuige gezien dat verdachte een stekende beweging maakte. Toen verdachte naar voren geroe pen werd naar aanleidipg van deze verkla ring, schrok de weduwe. „Zie nu eens hoe gij dit menschenleven vernietigd hebt" voegde de president ver dachte toe. „Heb je nu geen berouw?" „Ja edelachtbare" antwoordde verdachte. De 77-jarige getuige mejuffr. Ment, had eveneens het drama zien afspelen, en leg de hiervan getuigenis af. De Officier van Justitie van de Rotter damsche Rechtbank eischte bij zijn requisi toir vijftien jaren gevangenisstraf. De Officier van Justitie nam in deze zaak moord met voorbedachte rade aan, o.m. op grond van het feit, dat verdachte zich eerst ging bedrinken om moed te krijgen, het feit, dat hij het mes bij zich droeg, en de plaats en aard van de sneden. Mr. F. Eikelenboom, vezdediger van ver dachte K„ bestreed de meening van den Officier van Justitie, dat hier voorbedachte rade en opzet aanwezig waren. Men moet aannemen, dat verdachte in een vlaag van ontoerekenbaarheid heeft gehandeld. Op grond hiervan zou zijn cliënt moeten wor den vrijgesproken. Ten slotte wees hij er op, dat tegen ver dachte K. zwaar gezondigd is door het slachtoffer en diens vrouw, die in de zaak van de heg voor den politierechter een meineed hebben afgelegd, willens en wetens, Hij concludeerde tot vrijspraak, subs, voor waardelijke veroordeeling voor dit bijzonder geval. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 11 Februari a.s. Opgegeven door v. d. Graaf en Co. Uitgesproken 24 Januari: C. Nourisse, koopman en win kelier in manufacturen, Rotterdam, Berg weg 203. R.-C. Mr. Dr. J Wijnveldt. Cur. Mr. J. W. W. van der Hoeven, Rotterdam. 24 Januari: B. Wubbels, arbeider, 2e Ex- loermond, gem. Odoom. R.-C. Mr. G. M. Doornbos. Cur. Mr. A. Jonker, Emmen. 24 Januari: H. Gerding, landbouwer, Peize. R.-C. Mr. G. M. Doornbos. Cur. Mr. H. J. Dons, Assen. Opgeheven H. J. Bok en 17 Januari: 24 Januari: 24 Januari: 24 Januari: 24 Januari: 24 Januari: 24 Januari: wegens gebrek aan actief: J. H. Bok, Bergen (N.-H.). T. ten Cate, Groningen. J. Brondijk, Haren. P. J. Luijten, Rotterdam. A. C. Sager, Rotterdam. J. C. Grashoff, Rotterdam. J. Bravenboer, Rotterdam. H. Pinto, Rotterdam. Voor 'de Haagsche rechtbank heeft gisteren terecht gestaan een 19-jarige student te 's-Gravenhage terzake van het veroorzaken van dood door schuld. Aan zijn schuld zou het n.l. te wijten zijn geweest, dat hij in den middag van den 28en September ongeveer vier uur, op den Rijksstraatweg van de Haag sche Schouw naar Endegeest met een door hem bestuurden automobiel een wielrijder heeft aangereden, die kort daarop aan de bekomen verwondingen is overleden. Volgens een deskundig onderzoek moet ver- dachte's auto een snelheid van pl.m. 70 K.M. hebben gehad. Verdachte' beweerde, dat hij om den wiel rijder, die naar zijn meening wilde over steken, heeft willen heenrijden. Het O. M., waargenomen door mr. Blok, achtte verdachte's schuld volkomen bewezen. Aanleiding om hier. daar het ongeluk een menschenleven heeft gekost, een geldboete of een voorwaardelijke straf te eischen, acht te spr. niet aanwezig. Hij eischte, er nog re kening mede houdende, dat verd. zelf ook vrij ernstig gewond werd, twee maanden ge vangenisstraf met ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor deii. tijd van één jaar. Verdachte's raadsman, mr. Graftdijk, be streed het requisitoir. Naar zijn meening waren verschillende van de tenlastegelegde omstandigheden, waarin verdachte's schuld zou hebben gelegen, niet bewezen. Voor het geval de Rechtbank toch tot een veroor deeling zou komen, meende pleiter, dat een geldboete of een voorwaardelijke straf op haar plaats was. De uitspraak werd bepaald op 11 Febr. a.s. De verdachte veroordeeld De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den inspecteur der lichtfabrieken te Leiden, die door den kan tonrechter aldaar, wegens overtreding van de Visscherijwet, in casu 't in een verboden tijd vak visschen op snoek met een hengel, ge aasd met visch, is veroordeeld tot een geld boete van fl subs, één dag hechtenis. De rechtbank achtte het vonnis op volko men juiste gronden gewezen en verwierp, evenals de kantonrechter, het door de ver dediging aangevoerd verweer ten betooge, dat het feit niet strafbaar zou zijn. DONDERDAG 30 JANUARI HUIZEN. Tot 6 uur: 298 M. Na 6 u.: 1071 M. Uitsl. NCRV.-Uitz. 8.15—9.30 Concert 10.0010.30 Zang door Dameskoortje 10.30—11.00 Ziekendienst 11.0011.30 Lezen 11.3011.45 Gramofoonmuziek 11.4512.30 Voor de landbouwers 12.30 2.00 Concert. Viool, cello en piano 2.00 2.35 Uitz. voor scholen 2.45 Cursus fraaie Handwerken 4.005.00 Zieken- uurtje 5.005.45 Lezing over: Over zielkundige invloeden op het proces van de ziekte (VIII) 5.45—6.30 Orgelconcert 6.30—6.40 Koersen 6.407.10 Lezing over: perzen fan a Fryske striid" 7.10 7.40 Lezing over: Methodische toepas sing der muziek bij de behandeling van ongewone personen 7.408.10 Cursus Maleisch 8.109.15 Feestconcert Chr. Gem. Koor, sopraan, alt, tenor en bas, strijkje 9.15—9.45 Gramofoonmuziek 9.45 Voortzetting concert. Na afloop: Pers berichten 11.00 Sluiting. HILVERSUM 1875 M. 10.00—10.15 Mor genwijding 12.15—2.00 Concert door het AVRO-Kwartet 2.003.00 Gramofoon muziek 3.003.30 Halfuur voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Spreker Ir. A. Nolst Trenité. Onderwerp: Verf, vernis en wat daarmede verband houdt 3.304.00 Gramofoonmuziek 4.005.00 Zieken- uurtje 5.306.45 Concert door het Om roeporkest 6.457.15 Landbouwhalf- uurtje. Spreker: H. J. van Leusen. Onder werp: Ruilverkaveling 7.15—7.45 Fransch: Gevorderden en conversatie 8.018.15 AVRO. Radio Tooneel. Studio opvoering van ..Kabinetscrisis in Luilek kerland", bewerkt naar een fragment uit „Der Schlüssel des Himmelreichs" van Aug. Strindberg door James Yoland 8.15 Aansl. van het Concertgebouw te Am sterdam. Het Concertgebouw Orkest o. 1. van Dirk Fock. In de rustpoos: Van en over Charivarius, door G. van den Burg. Na afloop van het concert: Persber. Daar na aansl. van het Carlton Hotel te Am sterdam. Ensemble Lismonde 12.00 Slui ting. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 11.20 Gramofoon muziek 12.20 Concert. P. Elsley (so praan), G. Trotter (viool), L. Grindrod (piano) 1.20—2.20 Orgelconcert door R. Foort 2.50 Uitz. voor scholen 3.20 Vesper u. d. Westminster Abbey 4.05 Concert M. Sotham (alt), H. Mackay (te nor), Instrumentaal Kwintet 5.35 Kin deruurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuws* ber. 6.55 Marktberichten 7.00 Cello recital door I. James 7.207.40 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Piano-recital door S. Munn 8.20 „Huntingtower". Naar de novelle van John Buchan, door T. P. Ma- ley 10.05 Nieuwsber. 10.25 Lezing 10.4012.20 Dansmuziek. PARIJS „Radio Paris" 1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonmuziek 4.05 Dansmuziek 4.35 Kinderuurtje 6.55 Gramofoonmu ziek 8.20 Concert. Vocale en instru mentale solisten. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonmuziek 9.3510.45 Gramofoon muziek 11.3011.50 Concert op Wurlit- zer-orgel 11.50 Gramofoonmuziek 12.251.50 Orkestconcert 4.505.50 Concert. Saxophoon, tenor 7.20 ,X>as Nachtlager in Granada". Romantische Opera in 2 bedrijven van Krutzer. Daar na tot 11.20: Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Or kestconcert 2.004.00 Orkestconcert en declamatie 4.005.00 Kinderuurtje 7.359.35 Concert. Orkest en zanger 9.5012.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek 8.20 Her-uitz. van het concert vanuit het Concertgebouw te Amsterdam. ZEESEN, 1635 M. 6.15—10.05 Lezingen 11.2012.15 Gramofoonmuziek 12.15 12.50 Berichten 1.201.50 Gramofoon muziek 1.303.50 Lezingen 3.50 4.50 Concert uit Berlijn 4.507.50 Le zingen 7.50 „Der arme Jonathan" Ope rette in 4 bedrijven. Muziek van Mil- löcker 9.50 Dansles. Daarna tot 11.50: Dansmuziek. Onder leiding van haar voorzitter, den heer G. Bulten, was de R.K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel dezer dagen te Utrecht in gecombineerde hoofdbesturenver- gadering bijeen. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de behandeling van de rijksbegrooting 1930 in de Tweede Kamer. Ten aanzien der salarissen van het Rijkspersoneel bleef daar bij het resultaat ver beneden de verwach tingen, Vj gesteld mochten worden. De R. K. Centrale schonk daaraan reeds aandacht, evenals aan de Ambtenarenwet, die door de Volksvertegenwoordiging aan vaard, de Kon. bekrachtiging verkreeg en in het Staatsblad verscheen, en aan het vraag stuk der financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. De heer mr. Kallen te Maastricht hield hierover een inleiding. Daarna kwam in bespreking de uitvoering van de art. 125 en 126 van de Ambtenaren wet, in welke artikelen het materieele recht is neergelegd. Besloten werd, de actie voor salarisverbe tering onverzwakt te blijven voeren. In een brief aan de R. K. Kamerfractie is het stand punt der R. K. Centrale nader ontvouwd, terwijl tevens het verzoek is gedaan, dit standpunt in een conferentie te mogen toe lichten. 169. Al gaande over het ijsveld, omringd door bergen ijs. bracht het gezicht van vogels hen danig van de wijs. Ze dachten: het waren menschen, bewoners van de streek, doch 't waren rijen pinguins, zooals hun later bleek. 170. Jan Klaasen, beleefd en voorkomend, trad nu uit de rij van vier, boog en zeide: „U te mogen begroeten, doet ons waarlijk veel plezier." Hij greep de vlerk van den vogel en stelde d'anderen voor. De vogels snaterden samen: „Het is ons aangenaam hoor." 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 7