cTBuitenlandsch c^Cieuws WAJA FEUILLETON DE LONDENSCHE VLOOT- CONFERENTIE DEREZ BLAD WOENSDAG 29 JANUARI 1930 BLADZIJDE 1 De Belgische Documenten-affaire Boss wil aftreden Een ernstige beschuldiging Vogelvrij verklaard DE GEHEIMZINNIGE WRAAK f Een Fransch compromis-voorstel DONDERDAG EEN OPENBARE PLENUM ZITTING Overeenstemming bereikt voor een basis Bolivia en Paraguay Ward Hermans' interpellatie in de Kamer Maar met pensioen De nalatenschap van Edward Bok De verovering van Lybië door Italië De strijd in het zuiden van China Aftreden van Hugenberg? Gemengde Buitenlandsche Berichten Jeugdige „wereldhervormers" aan den arbeid Een Duitsch handelsman Onveiligheid in het noorden van Palestina Dollar-vervalscher aangehouden? Droef einde van een schooluitstapje De verkoop van het eiland Labrador Veiligheid der taxi-chauffeurs Het 7de eeuwfeest van den H. Antonius KORT NIEUWS VR, RADIO-NIEUWS Nieuwe Belgische zender Volgens een officieel communiqué zijn de Fransche en Engelsche delegaties gisteravond bijeengekomen in de kamer van den premier in het Lagerhuis, waarbij het rapport der experts, betreffende aangelegenheden, welke in verband staan met de methode ter beper king der vlootbewapening werd besproken. Overeenstemming was bereikt voor een basis, voor het geval de besprekingen met de andere mogendheden op dezelfde punten een gun- stigen uitslag zouden opleveren. Een plenaire zitting In hun bijeenkomst van gisteren besloten 4e hoofden der vijf aan de vlootconferentie deelnemende delegaties, dat in den loop hun ner besprekingen en persoonlijke gesprekken genoeg opheldering is verkregen, waardoor het bijeenroepen van een plenaire zitting gerechtvaardigd wordt. Aangezien het Britsche Ministerie wekelijks des Woensdagsmorgens bijeenkomt, is beslo ten, ten gerieve van de Britsche gedelegeer den de zitting Donderdag in Saint James Palace te houden. Vele persvertegenwoordigers zullen, voor zoover de ruimte toelaat waarschijnlijk ongeveer 80 ter conferentie worden toege laten en naar verluidt worden maatregelen getroffen, die het mogelijk zullen maken, dat andere journalisten door middel van micro foons en luidsprekers in een aangrenzend vertrek de behandeling zullen kunnen vol gen. Gisteravond kwamen de Japansche gedele geerden en die van Engeland bijeen, waarbij vraagstukken van wederzijdsch belang wer den besproken en aan de experts zekere pun ten werden voorgelegd, om daarover nader rapport uit te brengen. Het Fransche compromisvoorstel Betreffende de gistermiddag in het Lager huis in de kamer van MacDonald gevoerde besprekingen tusschen de Japansche en de Britsche delegatie, is een officieel com munique uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat zekere punten verwezen zijn naar de deskundigen, teneinde hierover een rapport te krijgen. De in aansluiting hierop gehouden En- gelsch-Fransche besprekingen duurden ruim 2 uur en hebben naar in het communique verklaard wordt, een punt bereikt, waarop „besprekingen met andere delegaties over de zelfde punten wenschelijk schijnen." Deze wending is. naar verluidt, het gevolg van een Fransch compromis-voorstel, volgens hetwelk wordt voorgesteld een categorale be perking met begrensde mogelijkheid tot over dracht op andere klassen, hetgeen op aan drang der Engelschen in zooverre beperkt werd, dat de overdracht alleen naar beneden mocht plaats vinden. I De Amerikanen en Japanners hebben het Fransche compromis-voorstel in principe aangenomen, doch een mogelijkheid tot over dracht naar boven en naar beneden geëischt. Daar dit voor de Engelschen niet aan vaardbaar is, hebben deze nu voorgesteld, dat de Franschen in directe onderhandelin gen met de Amerikaansche en Japansche ge delegeerden een overeenstemming zouden trachten tot stand te brengen in Engelschen zin. Deze Fransch-Japansche en Fransch-Ame- rikaansche besprekingen zijn op het program van Woensdag gezet. Radio-rede van Stimson Gisteravond heeft Stimson, de leider der Amerikaansche delegatie ter Vlootconfe rentie een radio-rede uitgesproken. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat de meest doeltreffende wijze voor de tot stand brenging en handhaving van den goeden geest tusschen Engeland en de Vereenigde Staten was door een overeenstemming tot een gelijke beperking op de totalen van hun respectieve zee-strijdkrachten. „De pariteit tusschen Engeland en Ame rika is geen stelling gebaseerd op een ri valiteit ter zee, doch eerder een leuze zoo wel van wederzijdsch vertrouwen als van de. middelen om te komen tot wederzij dsche ontwapening. Wij in Amerika weten, dat zoolang de pa riteit gehandhaafd wordt, wij rustig onze vloot kunnen terugbrengen tot het zelfde peil als Engeland de zijne wil terugbren gen. De mededeeling van Mac Donald te Washington jJ. October gedaan, dat En geland bereid was tot deze politiek van pariteit ter zee met Amerika, bracht meer opluchting voor het angstgevoel en de var- bittering, welke het gevolg waren geweest van de mislukking van de Vlootconferentie in Genève in 1927, dan eenige andere ge beurtenis". Stimson zeide, dat de Amerikaansche de legatie allereerst hoopte, tot overeenstem ming te komen met de ter conferentie vertegenwoordigde naties, welke naar wedloop in bewapening in kruisers en tor pedobooten zouden beëindigen en verder hun onderzeeërs zouden afschaffen. „Wanneer wij onze onderzeeërs niet kun nen afschaffen, wenschen wij hun aantal zoo veel mogelijk te beperken en tegelijker tijd een regeling te treffen, waardoor voor komen zal worden, dat deze zullen worden aangewend tegen koopvaardijschepen op de meedoogenlooze en onmenschelijke wijze, waarop deze oorlogsmiddelen in den laat- sten oorlog zijn aangewend". Stimson Amerika wenschte verder het programma der slagschepen terug te brengen, beneden de programma's waarin bij de Conferentie van Washington werd voorzien. Stimson voegde daaraan toe: „Overeenstemming ten aanzien van kruisers, torpedobooten en on derzeeërs zou de grootste bijdrage zijn tot den internationalen geest van vertrouwen en zou voor sommige landen eveneens een groote bezuiniging beteekenen. Voor ons zou de grootste bezuiniging voortvloeien uit de beperking der slagschepen. Want tenzij dat programma wordt teruggebracht, zul len wij in de eerstkomende zes jaren alleen reeds voor slagschepen komen te staan voor een uitgave van 200.000.000 dollar en in de daarnakomende zes jaar voor eene van 400 millioen dollar. Een Raadszitting voorbarig geacht Nadat met Zaleski, den Raadspresident en de overige Raadsleden overleg was gepleegd, is de secretaris-generaal de meening toege daan, dat een buitengewone Raadszitting voor het geschil tusschen Bolivia en Paraguay voorbarig moet worden geacht. De tele- grammenstroom is na een nota van Para- guayy, die geen nieuwe gezichtspunten opent, tot staan gekomen. Het antwoord van Jaspar Frontafgevaardigde Ward Hermans heeft gisteren in de Belgische Kamer geïnterpel leerd over de nandeiwjjze van sommige Bel gische overheden, die de publicatie nebben uitgelokt van het verondersteld Fransch- Belgische militairen verdrag en daarmede in verband staanae documenten. Hermans zei, dat zijn interpellatie gericht was aan den Belgischen staat, vijand en ver- dmkker van Vlaanderen. „Ik", aldus spreker, „heb geen enkel do cument vervalscht en als er tusschen de aan het „Utrechtsch Dagblad" door bemiddeling van naar Holland uitgeweken Vlaamsche activisten overhandigde documenten valsche stukken waren, dan waren zij het werk van den prins der vervalschers, Frank Heine, ambtenaar van het Belgische ministerie van Defensie. Men heeft mij verrader genoemd, doch men verraadt niet, als men zijn volk en den vrede heeft gediend met het openbaar ma ken van Fransch-Belgische militaire over eenkomsten. Geen enkel document kan tegen mij wor den aangevoerd, om den opzet van mijn daad in een ander dan idealistisch daglicht te stellen. Dt voornaamste schuldigen van alles, wat gebeurd is, zijn de Belgische mi litaire veiligheidsdiensten, de Fransch- schrijvende Belgische pers en enkele Vlaam sche bladen." Spreker eindigde met de Kamer te verzoe ken een commissie van onderzoek te benoe men, die de documenten-affaire zou onder zoeken en rapport zou uitbrengen. Jaspar, de minister-president, beantwoord de de interpellatie. Jaspar zeide, dat de noo- dige maai regelen waren genomen naar aan leiding van de onthullingen. De Kamer had zijn verklaringen goedgekeurd. Is het. vroeg Jaspar, ook uit naam van Vlaanderen, dat de interpellant heeft medegewerkt aan de infame brochure over de wreedheden, ge durende den oorlog in België gepleegd. Jas par herinnerde er aan, dat de militaire overeenkomst tusschen Frankrijk en België niet het karakter heeft van een verdrag en in niets de Belgische politiek bindt Vandervelde (Socialist) zeide, dat er nooit francs-tireurs in België waren geweest en dat het ongehoord is dat zich in het Belgi sche parlement een afgevaardigde bevindt, die helpt België te belasteren. (Applaus) Hermans verklaarde zich daarna bereid voor de commissie te verschijnen om vast te stellen dat fcij nooit had geschreven wat men hem verwijt. In het Seniorenconvent van den Berlijn- schen Gemeenteraad werd gisteren voorlezing gedaan van een schrijven van den Eersten Burgemeester Böss aan den Raad, waarin hij zich wederom bereid verklaart nog vóór bet verstrijken van zijn ambtsperiode met non-actief te gaan. Hij meent echter geen afstand te kunnen doen van zijn eenmaal verworven recht op pensioen, nadat hij 35 jaren heeft doorgebracht in staats- en ge meentedienst. Hij eindigt met erop te wijzen, dat zijn gezondheid geschokt en hij zelf zon der vermogen is. Eduard Bok heeft naar Reuter meldt 2.000.000 dollar nagelaten tot voortzetting van zijn liefdadig werk. Dreigende woorden der Italiaansche bladen De sedert enkele weken in Lybië hervatte krijgsverrichtingen der Italianen hebben geleid tot de bezetting van Moerzoek, de hoofdstad van Fezzan. Aan de bezetting van Moerzoek welke deel uitmaakt van de verovering van Fezzan (Zuid-Lybië) zijn tal van kleinere operaties voorafgegaan door een colonne, welke on der bevel van den Hertog van Apulië ope reert. De fascistische bladen maken grooten op hef van het Italiaansche succes. De „Lavoro Facista" wijst op de beteekenis van Moer zoek voor den doortocht van karavanen tus schen Tunis, Lybië en Egypte en spreekt van Moerzoek als van „de 'ware toegangspoort tot Centraal-Afrlka." De „Giomale d'Italia" schrijft, dat men voortaan Italië niet meer kan verwijten koloniale aanspraken te heb ben. „Van nu af aan", zegt het blad,, .kun nen wij onzen ttegenstanders antwoorden dat Lybië bezig is geheel onder onze feite lijke overheersching terug te vallen. Van nu af aan zal de diplomatieke kwestie der Zuid grens van Lybië, voortspruitend uit het feit dat de Franschen gebieden hebben bezet, die juridisch tot Turkije behoorden, een nieuw aspect verkrijgen tegenover het militair suc ces der Italianen." Aan het adres van de Duitsche chemische industrie en een aantal voorname Amerikaen. Uit New-York wordt aan de Duitsche óladen gemeld, dat Francis P. Garvan, die voormalige beheerder der vijandelijke eigen- Sommen in de V. St., die thans presideni •s van de Chêmical Foundation, een memo randum heeft gepubliceerd, waarin hij de Duitsche chemische industrie beschuldigt, de Amerikaansche markt te willen monopoli- seeren, te trachten invloed te oefenen op de besluiten van den senaat inzake de wij ziging der Amerikaansche douane-tarieven, en daartoe een aantal Amerikaansche par lementsleden, ambtenaren en bankiers te hebben omgekocht. Het bestuur der I. G. Farbenindustrie ver klaart, in antwoord op een vraag van de „Berl. B. Courier", dat de beweringen van Garvan volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Woetsjau ernstig bedreigd. Inzake den burgeroorlog in Zuid-China wordt volgens een N. T. A.-bericht uit Nan king gemeld, dat de stad Woetsjau (ten W. van Kanton) ernstig door de opstandelingen wordt bedreigd. De centrale regeering heeft aanzienlijke troepen versterkingen naar Woe tsjau gezonden. Een poging daartoe gedaan. Onlangs is melding gemakt van geruch ten over een streven in den bcezem van de D.-nationale partij om Hugenberg als lei der te vervangen door generaal Lettow- Vorbeck, den oud-gouvemeur van Duitsch West-Afrika. Hugenberg Thans meldt de Berltjnsche correspondent van de ,,Köin. Z.", dat inderdaad korten tfjd geleden op aandringen van sommige kringen in de D.-nationale partij, een ern stige poging is ondernomen om Hugenberg te overreden af te treden. Een viertal be kende persoonlijkheden uit de partij zijn naar den leider gegaan om hem dezen wensch kenbaar te maken. Hugenberg's antwoord op dezen stap is niet bekend. De groote beteekenis daarvan, ai bleef het verzoek ook voorloopig zonder gevolg, ligt echter hierin, dat zelfs door politieke kringen, welke zich tot dusver trouw achter Hugenberg schaarden, derge lijke wenschen in zulk een vorm tot uiting zijn gebracht. Toen Zondagavond automobilisten, die een uitstapje gemaakt hadden, langs de Kö- penicker Strasse naar Berlijn terugkeerden, weiden zij in het schemerdonker plotseling aangehouden met dringend verzoek de lich ten uit te draaien. Nauwelijks was dit ge schied of een bombardement met steener brak los, terwijl met stokken op den wager werd ingeslagen. Ten einde aan den overva' te ontkomen werd vol gas gegeven en ir allerijl naar Köpenick gereden om de politif op de hoogte te stellen. Op deze wijze hebben zeven of acht luxe auto's het moeten ontgelden. De aanvallers zijn gebleken jongens en meisjes van 16 tot 18 jaar te zijn, leden var een jeugdgroep van de communistische parti die een uitstapje hadden gemaakt en nu or weg naar huis op 't denkbeeld waren geko men in het klein de anti-kapitalistisclr theorieën toe te passen. Onder den kreet „Aan ons de straat" werden de ruiten der aangehouden auto's ingesmeten. Het gelukt de toegesnelde politie negen jeugdige „wereldrevolutionnairen", o.w. twee meisjes te arresteeren. Het Tel. Ag. der Sovjet-unie meldt uit Moskou, dat het Opperste Gerechtshof der Sovjet Unie den vroegeren vertegenwoordi ger der export-firma Chlebo-Produkt in Berlijn. Miller Mails, die over de zestigdui zend M uit de kas dier firma en der Wolga- deutschen Bank heeft verduisterd en gewei gerd heeft naar Rusland terug te keeren. vogelvrij heeft verklaard. De Berlijnsche rechtbank heeft Miller tot gevangenisstraf veroordeeld: Miller is uit Berlijn gevlucht. Rooverbende i.u actie. In weerwil van de operaties op groote schaal van politie en militairen om een rooverbende, die aldaar optreedt, te om singelen, duurt de onveiligheid in het Noor den van Palestina voort. In de afgeloopen week hebben die roovers zoowel overdag als 's nachts tal van wandaden bedreven. Zij wisten met hun- buit te ontkomen. Naar de „Vossisehe Zeitung" uit Press- burg verneemt, is het Maandag de politie te Tyrnau gelukt een man te arresteeren, terwijl hij poogde valsche 50 dollarbiljetten te verzilveren. De gearresteerde, die eerst opgaf Jean Goldmann te heeten en uit Karpatho-Rusland te stammen, gaf bij zijn verhoor toe, dat zijn naam Fischer was. De politie is van meening, dat de gearresteer de de door de Duitsche overheid gezochte en in verband met dollarvervalschingen ge signaleerde koopman Franz Fischer is. Op den gearresteerde vond men nog 20 valsche dollarbiljetten. Leeraar en drie leerlingen verdronken Dinsdag was een leeraar van een „Volks- schule" te Vobow met zijn klasse gaan schaatsen rijden, toen plotseling 5 knapen door het ijs zakten. Bij zijn pogingen hen te redden zakte de leeraar zelf door het ijs en verdronk. IJlings toegeschoten hulp slaagde er in 2 der knapen te redden. De overige drie echter verdronken. De leeraar was ge huwd en vader van eenige kinderen. Ter bevestiging van reeds vroeger gedane mededeelingen wordt door den minister van financiën van Newfoundland medegedeeld, dat ae regeering van Newfoundland het voornemen neeft het eiland Labrador te ver- koopen voor den prijs van 60 millioen pond sterling De oppervlakte van het eiland bedraagt 120.000 vierkante mijlen. Pas in het afgeloo pen jaar zijn de eigendomsrechten op het eiland Labrador door de Britsche Privy Council toegewezen aan de regeering van Newfoundland waardoor een einde is geko men aan den rechtsstrijd, die meer dan hon derd jaar heeft geduurd. Naar men zich wellicht herinnert, zijn er echter nog andere pretendenten naar het eiland Labrador, die door deze oplossing niet bevredigd worden n.i. leden der Neder- lansche familie De La Penha, die haar aan spraken op het eiland ontleenen aan een schenking, gedaan door den koning-stad houder Willem III aan een der voorvaderen ^an deze familie, n.l. op 1 November 1697 aan Joseph De La Penha. Diens thans levende nazaten hebben een in Amerika gevestigde maatschappij ge vormd de De la Penha Comp. Inc., welke tegen de door de Britsche Privy Council ge nomen beslissing in beroep zal gaan en de aanspraken van de familie De la Penha zal verdedigen. Een bespreking in de Fransche Kamer. Doriot, het Fransche communistische Ka merlid, heeft een verzoek tot het interpel- leeren van den minister van justitie over de veiligheid der taxi-chauffeurs in de Ka nier ingediend. Met weinig succes echter De interpellatie is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Doriot had de regeering willen verzoeken den chauffeurs vergunning te ge ven wapenen te dragen om zich tegen kwaadwillige passagiers te verdedigen, zulks in verband met de jongste overvallen, waar van verscheidene taxi-chauffeurs het slacht offer zijn geweest. De minister van Justitie, Lucien Hubert, verklaarde dat niemand de gevaren van het beroep van taxi-chauffeur miskent. Tal van aanrandingen zijn in den laatsten tijd op taxi-chauffeurs gepleegd. Er dienen voorzorgsmaatregelen te worden genomen. Allereerst zouden de gedurende den dag geïnde bedragen vóór den avond moeten worden afgedragen, opdat misdadigers, die gewoonlijk gedurende den nacht hun slag slaan, weten dat ze een groot risico loopen. Wat de vergunning tot het dragen van wapenen betreft dit is een delicate kwestie. Indien men vergunning verleent aan taxi-chauffeurs, dan zouden b&nkloo- pers, juweliers en handelsreizigers er met hetzelfde recht om kunnen vragen. De minister zegde toe dat alle maatregelen zullen worden genomen om de veiligheid te verzekeren van een corporatie, die in het stadsleven een rol vervult, welker beteeke nis niemand betwist. De viering van het 7e eeuwfeest van den H. Antonius zal aanvangen den lsten Januari 1931. De feestdag van den H. Anto nius wordt dit jaar zeer plechtig gevierd, vooral natuurlijk in Padua. Dezer dagen werd ter bespreking van dc plechtige viering van het eeuwfeest <i« minister-generaal van de Conventueelen, Pater Ordlich, door den H. Vader in bijzon dere audiëntie ontvangen. Pius XI legde hem het tot nog toe samen gestelde programma voor. Natuurlijk hoopt men, meldt men aan de „Msb." uit Padua, dat de H. Vader zelf ter viering van het feest aldaar zal komen. Wanneer dit niet zoo zijn mocht, zal Paus Pius XI zeker een kardinaal als Pauselijk legaat benoemen. Naar verluidt, is het hoofdpunt van het feestprogramma, de viering van een groot Eucharistisch Congres in Juni 1931. Het Engelsche Lagerhuis heeft Maandag avond zonder stemming het voorstel der regeering tot ratificatie van de facultatieve clausule aangenomen. Elisabeth Lisitzen, een jongedame van 25 jaar, is als attaché aan het ministerie van buitenlandsche zaken van Finland toege voegd. Ze is de eerste Finsche dame, dis zich in de diplomatie begeeft. De Duitsche Rijksdag en de Rijksraad hebben gisteren het wetsontwerp inzake het lucifers-monopolie definitief aangenomen De senaat van de universiteit v nen heeft bondskanselier Scbober doctor in de staatswetenschappen Bij den brand van een woon nabijheid van de Slopeline-mij kwam een geheele familie, man, vrouw en vijf kindere men om. Te Carbondale (Pensylvai een explosie, waaruit een drie personen, waaronder t~ het leven. Vr.: Wie is de uitgev abonnementsprijs van: 1. Het motorrijwiel en d II. De Auto; III. Ons Polderland: IV. De Motorkampioen; V. De Waterkampioen; VI. De Rijwielkampioen? Antw.: I. Uitgeverij J. A. Boom "te Haar lem, 1 per kwartaal; II. Uitgeverij J. A. Boom, te Haarlem, 10 per jaar; III. Bestaat niet meer; IV. Parkstraat 18, Den Haag; V. Bestaat niet; VI. Het tijdschrift „De Rijwielkampioea" bestaat niet. Wel is ons benend het tijd schrift „De Rijwiel-, Motor- en Autohan del", uitgever H. Germs te Doesburg. Vr.: Hoe moet men een konijnenvel be reiden? t Antw.: Zet de huid 2x24 uur in het zout en ontdoe haar van de overtollige vleescïu en vetdeeltjes. Spijker haar vervolgens op een plankje en wrijf haar in met gelijke deelen aluin en kamfer. Herhaal dit 10 a 14 dagen. Klop de huid nu en dan, tot zij soepel geworden is. Vr.: Kunt u mij het beste middel op geven voor het wasschen van e enrood flu- weelen japon? Antw.: Wij doen u twee middelen aan de hand: le. U borstelt de japon eerst goed uit en wascht haar dan met een spons, in terpentijn gedoopt. 2. De japon wasschen in koud, sterk, zoutwater, dat indien de japon zeer vuil is, nog eens wordt ververscht. Vervolgens de japon opspoelen in schoon water en zonder wringen tusschen schoone groote badhand doeken rollen, kloppen en daarna in 'volle lengte ophangen om te drogen, Bijna droog, wordt de japon op zeer dikke, mollige on derlaag aan den verkeerden kant gestre ken. In België is een nieuwe zender, .Radio- Conférence" geheeten, in gebruik genomen. Voorloopig zendt het station slechts Zon dagsmorgens op 274,2 M. uit. 5L Daar hoorde hij zijn nachtelijke bezoeker binnenkomen en over den steenen vloer naar de brits toe sluipen. Een oogenblik van stilte en daarna een zacht sissen, alsof iemand zijn adem met opeengeklemde tanden inzoog de ongenood e gast was tot de ontdekking ge komen, dat de brits leeg was en stond nu in twijfel wat te doen Bij die gedachte rees Sherrington over eind en sprong sprong in de richting, waar hU den man vermoedde. Door de volslagen duisternis vergistte hij zich in den afstand; met een vaart vloog hij tegen iemand op, die op zijn beurt met een doffen smak tegen den muur te recht kwam. Meteen viel er iets kletterend op den steenen vloer. Onder zijn poging om zijn evenwicht te bewaren, probeerde hij den man nog te grijpen. Zijn eene hand schaafde langs de ruwe steenen, de vin gers van zijn andere hand grepen een plooi van een gewaad naar het aanvoelen van de stof te oordeelen de toga van een lama. Hij probeerde nog door een snel ineen klemmen van zijn vingers den plooi vast te houden, maar zijn tegenstander was hem te vlug af. Een harde ruk en hij was los, en terwijl Sherrington nog een poging deed om hem te houden een onbegonnen werk door de volslagen duisternis hoorde hij een vlug schuifelen bij de cel-opening en even daarna zachte, vlugge voetstappen in de gang. De man ontsnapte! HOOFDSTUK XIV Vooruit! Naar Dze-Chu! Een oogenblik bleef Sherrington besluite loos staan. Maar dan, in een duidelijk be seffen, dat een achtervolging door de stikdonkere gang volkomen vruchteloos zijn zou, greep hij in zijn zak naar het onmis bare doosje lucifers, stak de primitieve 'amp aan, en keek rond. Op den grond, vlak voor zijn voeten, lag Ten lang mes, met dubbele snede. Hij bukte zich om het op te rapen, liep ermee naar de lamp en bekeek het aan dachtig. Hij mocht wel dankbaar zijn, dat hij niet had kunF"«» al apenéén krachtige stoot en een wapen als dit ging door en door. Een vlijmscherp lemmet met een zwart houten heft, zonder letters, zonder eenig kenteeken, dat den eigenaar verraden zou hebben. Maar hü had aanwijzingen ge- nog dat gewaad van grove stof en de vlugge zekere bewegingen dat volkomen be kendheid met het terrein verried nie- anders dan de nsevdo er,nik, alias Dr. Stargard kon dat geweest zijn. Maar terwijl hij nog met het mes in zijn hand onder de flakkerende, sputterende lamp stond, kwamen er gedachten die hem aan het twijfelen brachten. De nachtelijke bezoeker was van dien kant van de gang gekomen, waar de slaapcellen van Nlma- tashi en Craydon zich bevonden, hij was echter niet dien kant weer opgevlucht. Op zich zelf was dat een kleinigheid, een ver gissing, verklaarbaar door zijn verlangen om niet achterhaald te worden, maar de zachte voetstappen, die hij gehoord had kirt na den terugkeer van de lama's die den mid- derna-.htdienst bijgewoond hadden, die waren uit de tegenovergestelde richting ge komen. Hij herinnerde zich weer het zachte ge schuifel, den kant op, vanwaar de aanvaller een poosje later gekomen was. Ver waren ze niet gegaandaar was hij zeker van. Diep in gedachten ging hij op de brits zitten en trachtte zich de schuifelgeluiden, zooals hij ze toen gehoorC had, weer te binnen te bren gen Terwijl ujj dacht, betrok zijn gezicht meer en meer. De man kon In die paar oogenblikken onmogelijk het einde van de gang bereikt hebben drie, vier cellen, ja, dat was mogelijk en in een van die cellen bevond zich Craydon, de man, die beweerde, dat hij Stargard niet 'herkend had. Gesteld dat Stargard, of degene die de aanvaller geweest was, zich met Craydon verstaan had.zich allang met hem ver staan had Een veronderstelling, die op het eerste gezicht vergezocht leek, maar die niet alleen niet ver gezocht, maar zelfs zeer goed mogelijk was. Cravdon's drinkgelag mc den Chinees in Tachien-lu het gevolg die aanval bij het mani-muurtje Nima's vermoedens, het incident met den muilezel Craydo: in gebreke blijven om Janet te hulp te komen, het ongeluk op het steile bergpad, dienzelfden middag in de sneeuw jacht, en als slot Craydon's bewering, dat hij Stargard niet herken had. De laatste bewering was een leugen en een brutale leugen; de drie of meer inciden ten, daaraan voorafgegaan, waren bewijzen, bewijzen, die allen één kant opwezen. Cray don sprak wel van een huwelijk met Janet alsof het iets vaststaands waas. maar dat kon pose zijn. In zijn hart wist hij heel goed, dat er van een huwelijk tusschen hem en zijn nichtje nooit Iets zou komen. Was het dan zoo onmogelijk als het hem om haar geld te doen was dat hij zijn doel door andere middelen probeerde te bereiken? Waaruit die 'middelen bestonden, kon hi) niet zeggen. Of uit moord een zooge naamd verongelukken van Janet en misschien van hem, Sherrington, als mogelijke getui ge. of uit verraad een overeenkomst met Stargard om hem het meisje, de doch ter van Eliot Craydon, of den vader in han den te spelen. Verontrust begon Sherrington zijn cel op en neer te loopen. Een paar maal stond hij op het punt om de donkere gang in te gaan en Craydon tot opbiechten te dwingen. Maar telkens bedwong hij zich. Ten slotte berustte alles op vermoedens; zekerheid, po sitieve zekerheid, had hij op geen enkel punt. De beste tactiek was afwachten oi het hem gelukte Craydon op heeterdaad te be trappen en dan dan moest de wet van de bergen toegepast worden, de eenige wet die in een land als d. t van kracht was. Hij ging op de brits zitten en stak zijn pijp op. Zóó zwaar-rookend, tot net kleine vertrekje vol ijl-blauwen tabakswalm stond, bleef hij nadenken, tot de gong het uur van het morgengebed aankondigde en zóó vond Nima hem, to enhij, een kwartier daarna, op zijn gemak de cel kwam binnenstappen Ho-ho, broeder, begroette de groote Thibetaan hem lachend, wat zie ik? Al zoo vroeg aan het bidden? Daar ben ik zoo wat den heelen nacht mee bezig geweest, op Thibetaansche manier, gaf Sherrington ten antwoord, terwijl hij voorzichtig achter zich greep en den Thibe taan het dolkmes voor hield. Hier heb je een van te gebedskralen. hier op den grond bij mUn brits gevonden. Zoo, zei de Thibetaan, met een ondoor grondelijke uitdrukking in zijn intelligente donkere oogenGe hebt vannacht dus bezoek gehad, broeder! Ja. Wanneer is dat geweestvoor of na uw bezoek bi) onzen arakdrïnker? Mijn bezoek bjj Craydon? Ik ben niet bij Craydon geweest, viel Sherrington ver baasd uit. Dan is er iemand anders geweest. Ik heb er hooren praten.... in een vreemde taal. geen Thibetaansch en geen Chineesch.. uw taal. broeder 1 WatHeb je Craydon Engelsch hoo ren praten? riep Sherrington uit, luider dan gswenscht was door zijn verbazing over dit onverwacht hooren bevestigen van wat hij zelf gedacht had: dat de man, dien hU het allereerst had hooren voorbijsluipen, op weg naar Craydon's cel geweest was. Jaen de lama's hier, al zijn ze ge leerd, kennen die taal niet, antwoordde Ni- ma met een ironisch lachen. Blijft over het meisje, dat den weg hierheen nooit zou heb ben kunnen vinden, zelfs al werd ze niet be waakt, gij broeder, en ge beweert, dat ge niet bij hem in de cel geweest zijt en de neilige in de roode toga, de pelgrim op weg naar het Dze-chu-kloosterIs mijn redeneering logisch?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 9