V ien* onïïn f5Ö.-T»"r,™ 140.- Ni i DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN I I I VRIJDAG 31 JANUARI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17374 ien| JUiUj.' AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DANS EN DRANK De eere-promotie van Prinses Juliana Reusachtige brand 30 huizen geheel verbrand Kon. Ned. Lartdbouw- comite oornaamste leuws Een schip op strand De strafzaak Salomon Liebermann Begrafenis Ir. J. J. Beijnes Groote belangstelling 3 jaar gevangenisstraf geëischt Koningin Natalie van Servië, als kloosterzuster Het gestrande schip weer vlot gekomen mm. Het autobusverkeer HaarlemLeiden De gentleman-zakkenrolle:* Nog drie medeplichtigen Te water geraakt en verdronken J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Een graanmaaldorij afgebrand BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 idne lynenj Postrekening No. 3970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct., per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. HAARLEMSCHE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- en aanbod-adverten- TtES. I4 regels 60 ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 et. per regel. Alleatw>ime'si>i'dit hl tl zijd ingevolge .e verzekeringsvoorwuurden tegen ongevallen verzekerd voor c n der volgende uitkeeringen Levenslangegeheeleongeschiktheiutoiweikendoort TEIR bijeen ongeval met 4 OCfl 'verlies van beide armzn.beide beenen r>f beideoog n| /JjlJ,* doodelijken afloop £>tJU> bij verliesvaneen hand I 4 0C "een voet ot een oog| tU>" bij verlies van een duim ol wijsvingei dij verlies v. een anderen vinger B« de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken heeft de minister president ons kamerlid Annle Meijer toege zegd, dat hy eens zou overwegen, of er van regeeringswege geen maatregelen te treffen zouden zyn tot beteugeling van het dans- kwaad. En als uitvloeisel van deze toezegging be schouwen wy het dezer dagen in de pers verschenen bericht, dat de regeering van plan is, een commissie in te stellen om te onderzoeken, op welke wyze deze volkskan- ker besttftden zou kunnen worden. Bevestiging van dit bericht is tot op heden nog uitgebleven, doch wy hebben alle reden om in de juistheid ervan te gelooven. Natuuriyk zullen eventueele maatregelen alsook de pogingen daartoe onder ons vry gevochten volk op verzet stuiten, hoe zeer ook in de Kamer by gelegenheid der begrootingsdebatten een zekere zedelijk- heidsbevlieging zich van enkele liberalen, sociaal- en vryzinnig-demokraten heeft meester gemaakt. Als het er om gaat, dè,den te stellen en niet alleen braaf te praten zullen alle vryheidsmaniakken wel weer in hun schulp kruipen, ja, de voorgenomen maatrgeelen wel weer trachten te verijdelen. In naam der vrüheid enomdat het toch eigeniyk niet zoo erg noodig is! De liberale „Nieuwe Courant" leverde, In verband met de aangekondigde regeerings- plannen, dezer dagen al een pleidooi voor den modernen dans, en de „Nieuwe Rotter- damsche Courant" gaf te kennen, dat zy een afwyzing van het regeeringsvoorstel tot toe kenning van eenige verbiyfsvergoeding aan de te Den Haag wonende Eerste Kamerle den Veel belangryker vond dan alle moge- ïyke regeeringsmaatregelen tegen het dans- gevaar. De soeiaal-demokraten (om van de com munisten maar niet te spreken) en de vry zinnig-demokraten zullen voor hun colle ga's in de vryheidsliefde zeker niet onder willen doen, en dus zal er in Den Haag wellicht nog een zware strijd gestreden moe ten worden om te komen tot inperking van een kwaad, dat door alle eerlijke, fatsoen- lyke en verantwoordelyke menschen als zoodanig erkend wordt. 't Is treurig, dat d&éirover nog stryd ge voerd moet worden. Toch geven wy den moed niet op. Wanneer de voorstanders van de grootst mogeiyke vryheid tot de ontdekking Komen, dat het der regeering er niet om te doen is, een „onschuldig dansje" onmogeiyk te maken, doch enkel en alleen de excessen tegen te gaan, dan zullen zy hun steun aan een regeeringsplan niet kunnen onthouden. Welnu: haar juiste bedoeling kan de re- geering o.i. niet beter toonen dan door nier verband te leggen tusschen dans en drank. De gelegenheid daartoe is op 't oogenojik, nu de wyziging der Drankwet aan de orde is, buitengewoon gunstig. Wanneer men ertoe Kon komen, de Drank wet in dier voege te wijzigen, dat geen dans- vergunning gegeven of gehandhaafd mag worden voor lokaliteiten, waar (sterke) drank geschonken wordt, dan zouden we al een heel eind in de goede richting komen. Wie kan daartegen eigeniyk bezwaren In brengen? Wanneer het werkeiyk om een „onschuldig dansje" te doen is, behoeft er toch geen drankprikkeling by verlangd te worden En wat een prachtgelegenheid tot bestrij ding van het drankmisbruik in zyn srg- sten vorm wordt hier geboden! Vandaag vindt de eere-promotie van Prinses Juliana plaats. De Prinses zou zich voor haar promo tie. zooals dit by alle promoties gewoonte is, in een landauer, bespannen met twee paarden, naar de Leidsche Universiteit be geven. Haar studievriendinnen, de dames Jkvr. De Brauw en Michelin, die by de promotie als paranjmphen van de Prinses fungee- ren. zouden tegenover haar in het rytuig plaats nsmen. Zooals dit by een promotie in de letteren en wijsbegeerte steeds het geval is, waren de paarden getooid met witte pluimen De Prinses zou. alvorens zich naar de Academie te begeven, vertoeven ten huize van een harer studie-vriendinnen, mej Rcosenboom, aan den Stillen Ryn No. 8. en vandaar omstreeks drie uur langs de Aal markt, Vischmarkt, Korenbrugsteeg, Bree- straat, Steenschuur en Rapenburg, zich naar de Universiteit begeven. De Koningin, de Prins, de Koningin- Moeder en de zuster van den Prins, Groot hertogin van Oldenburg, kwamen in auto's met de leden der hofhouding uit Den Haag. Serenade aan Prinses Juliana De Leidsche vrouweiyke studenten hebben H. K. H. Prinses Juliana aan den vooravond van nare promotie een serenade gebracht. Gisteravond te ongeveer 8 uur arriveerden meer dan 300 dames van de Leidsche Uni versiteit per tram te Katwyk en trokken vervolgens in optocht, met het muziekcorps van de Leidsche politie aan het hoofd, naar c. Men wandelde tot vlak by de villa van de Prinses zonder eenlg geluid te maken, daar men het plan had de Prinses met de sere nade te verrassen. Vlak by 't Waerle, de villa waar de Prinses woont, werden fakkels ontstoken, waarop de Prinses, begeleid door mej. Schoch, directrice van de particuliere zaken van de Prinses, baronesse Sytzama, adjunct-directrice, haar studievriendinnen, freule de Brauw, mej. Michelin en mej. Roo seboom, op het bordes kwam. Nadat de studenten zich in een haiven cirkel rond de villa hadden geschaard, ver licht door de brandende flambouwen, het geen een prachtig effect maakte, hief het muziekgezelschap het V.V.S.L.-lied aan, dat i de Princes, evenals de verdere liederen, die er gespeeld werden, luide meezong. Vervol gens werd gespeeld het Kroningslied, dan Wij leven vrij, en vervolgens Was kommt dort von der Höhe, in de bewerking van den heer Bolderdyk. Hiema zongen de meisjes 1 het Io Vivat. dragenden de kerk betraden, om de plechtige H. Mis van Requiem bij te wenen, die doe* den Vicaris der H. Landstichting, den Hoog- eerw. heer A. A. Sluis, werd opgedragen, waarby de paters J. Riga en J. Eijckelen hem assisteerden, terwijl presbyter-assistens was pastoor Brouwer uit Loenen. In de stijlvolle kerk, die meer dan gevuld was met van heinde en ver samengestroomde belangstellenden, maakte de streng liturgische plechtigheid, waarbij de gezangen werden uit gevoerd door het koor der Paters Francisca nen uit Wychen, diepen indruk. Tal van bekende persoonlijkheden hadden door hun tegenwoordigheid van hun belans- Mej. A. A. P. Couvee, begeleid door de stelling blijk gegeven; wij zagen eo.a., be- dames L. Hamming, D. van Cleeff en A.halve de reeds gister genoemde personen, de n t. a t Knv/j rtf om - heer A. Beijnes uit Haarlem; mr. E. J. baron van Voorst tot Voorst, burgemeester van Ub- Hoogeboom, betrad hierna het bordes en sprak Prinses Juiiana toe. Mej. Couvée overhandigde hierna als ge schenk een album. Het album, dat gisteravond als geschenk van de Vereeniging van Vrouwelijke Stu denten aan Prinsës Juliana is aangeboden, is uitgevoerd door de N. V. Sijthoff's Uit geversmaatschappij te Leiden. Het is een in elk opzicht keurig geslaagd werk, dat volkomen voldoet aan de bedoe ling om aan de Prinses een volledig over zicht te geven van alles wat betrekking heeft op haar studententijd, te Leiden door gebracht. Het album is gekleed in een zwaren band van echt perkament, waarop in de kleur der Vereeniging het V. V. S.-wapen is aange bracht. Met gouden letters is verder op den band gedrukt de datum, waarop de overhan diging heeft plaats gehad, n.l. 30-1-30 en de jaartallen 1927 en 1930, het jaar van begin en einde van den studietijd van de prinses. De eerste bladzijde van het boekwerk be vat de opdracht, luidende als volgt: Aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana ter herinnering aan' Haar 'studietijd aange boden door de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden. Hierna volgen een paar honderd prachtige foto's, alle betrekking hebbend op den tyd, j dien de Prinses hetzij te Katwijk, hetzij te Leiden heeft doorgebracht. De muziek zette na de aanbieding het Wilhelmus in. Vervolgens werden aan ba ronesse van Sytzama en aan mej. Schoch bouquetten aangeboden. De Prinses dankte hartelyk voor het I fraaie geschenk en noodde de studenten te haren huize. In groepjes van 25 begaven de bergen; kolonel Verberne, prof dr. J. Mul- meisjes-studenten zich vervolgens naar bin- j der S.J.. mr. Triebeis, prof. van Puyvelde, ge waar alle leden der Vereeniging gele- Op het Marktplein te Trotting, een voor stadje van Londen, brak gistermiddag een reusachtige brand uit, waardoor 30 huizen, in de meeste waarvan winkels waren geves tigd, geheel uitbrandden, terwijl 20 huizen ernstig door het vuur werden beschadigd. Het vuur was ontstaan in een gordijnen winkel, breidde zich met angstwekkende snelheid uit en tastte de belendende percee- !en aan. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. De schade bedraagt meer dan 75.000 P. St. Het Kon. Ned Landbouwcomité houdt een buitengewone algemeene vergadering Zater dag 1 Maart des morgens om halt tien in de Eerste Kamer. De heer J. B. Westerdyk te Uithuizer- p meeden zal een inleiding houden over; „Op J welke wyze en door wie moet de Wieringer- j meerpolder in cuituur worden gebracht en wanneer en door wie moet de voorbereiding daarvan geschieden? Voorts zal in die vergadering een voorzit ter van het comité moeten worden benoemd. Gistermorgen strandde tijdens mist het En gelsche.' stoomschip „Ronan". In den namid dag kwam het bij vloed weer vlot. Onze fotograaf slaagde er in, onzen lezers door bovenstaand kiekje te laten zien, wat er va naf 't strand van de stranding te merken was. Op den voorgrond het gestrande schip, daarachter de sleepbooten, die hulp kwamen bieden. nen, genheid kregen persoonlijk afscheid van de Prinses te nemen, waarna ververschingen werden aangeboden. Het weer, dat in den aanvang tamelijk goed was, veranderde echter dermate, dat de regen in stroomen neergutste op het oogen- blik, dat de laatste bezoeksters naar binnen gingen. De wachtenden hadden zich in den tusschtijd den tyd gekort met het zingen van liederen en door rondom de muziek te dansen. De Prinses kwam hierna opnieuw naar buiten en sprak, voor alle aanwezigen dui- deiyk hoorbaar, de vo'gende woorden: „Ik dank u wel; ik dank u allen zeer voor uwe komst." Het was een indrukwekkende plechtigheid, de uitvaart en de begrafenis van Ir. J. J. Beynes, die gistermiddag op de Heilige Land stichting plaats had en waarvan wy nog met een kort woord in ons nummer van gisteren konden melding maken. In den somberen, druilerigen morgen reed de lijkwagen, gevolgd door meer dan dertig rytuigen met brandende, omfloerste lan taarns, van het sterfhuis naar de H. Land stichting, waar de Cenakelkerk met den so- beren, stemmigen rouwtooi was versierd. Het was reeds kort voor twaalven, toen de rouw- neraal A. van Grinten, enz. Na de plechtigheden in de kerk werd de kist op de voor het kerkgebouw gereedstaan de baar gezet, waaromheen in wyden kring de aansprekers stonden met de groote me nigte kransen, waarvan vooral die van het: personeel der Haarlemsche fabriek opviel. Toen de lange stoet, waarin vocrop liepen de leden van het Zangkoor der Franciscanen, zich had gevormd, werd de lijkkist (als slip- pendragers deden dienst de vier werkmeesters der fabriek en de tuinman en de chauffeur van den overledene) grafwaarts gedragen, vanwaar, na de korte kerkelijke plechtigheid en nadat de schat van bloemen op de gi-oö# n besla§- was neergelegd (gesproken werd er niet) de Aan bet eind daarvan vroeg de advo- aanwezigen zich, via de poort van Jeruzalem, caat-gensraal op formeele gronden ver- naar den Calvarieberg begaven, waar nog vijf nretiging van het vonnis der Rechtbank en Onze Vaders en Wees Gegroetsn en Glorie zy veroordeeling van verdachte als In primo den Vaders voor de zielsrust van den over- *-ot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van In de voor het Amsterdamse!) Gerechts hof dienende strafzaak tegen Salomon Liebermann heeft de advocaat-generaal mr. A. Baron van Harinxma thoe Slooten, requisitoir genomen. Dit requisitoir nam ruim anderhalt uur ledene werden gebeden en met een kort woord Ir. Beynes, de oudste zoon van den ontsla pene, voor de laatste eer aan zijn vader be wezen dankte. acht maanden preventief. Van verschillende zijden wordt ons mede edccld, dat de Koningin-Moeder van Servië atalie de weduwe van Koning Milan Obre- switch en de moeder van Koning Alexan- '.er, die in 1903 met zijn gemalin vermoord .'erd, tot den katholieken godsdienst is over- igaan, en dat zy in Parijs als kloosterzuster raar intrede heeft gedaan. Deze voormalige oningin is reeds 70 jaar. Zooals wy reeds hebben medegedeeld, is gistermorgen te Zandvoort, ongeveer ter hoogte, waar in 1928 de „Heinrich Podeus" strandde, een schip gestrand. Men hoopte dat met het opkomen van de vloed, om 3 uur, het schip uit eigen bewe ging zou vlot komen. Naar wij thans vernemen, is het schip, vermoedelijk een Scandinavische vrachtboot, gistermiddag by hoog water met assisten tie van drie sleepbooten weer vlot gekomen. 'M? Het Kon. besluit van 4 Jan. 1930, bevat de laatste contraire beslissing van de Kroon met betrekking tot de autobus-consessies. Het Is de beslissing op de beroepen, ingesteld tegen beschikkingen van Gedeputeerde Sta ten van Noord- en Zuid Holland, by welke beslissing de regeering zich vereenigt met het oordeel van beide colleges, dat electri- ficatie van de Noord-Zuid-Hollandsche tram, voor zoover noodig gepaard met spoorver- dubbeling, voor de bollenstreek de meest venschelyke oplossing is. Ook met deiï drie jarigen termyn, dien Gedeputeerde Staten voor de busvergunning hebben aangenomen, vereenigt de Minister van Waterstaat zich. Aan het daarvan afwijkende advies der afdeeling voor geschillen van bestuur van den Raad van State is het volgende ont leend: Op grond van de overgelegde ambtsberich ten moet worden aangenomen, dat op het traject HaarlemLeiden behoefte bestaat aan verkeer per autobus, aangezien de be staande tramverbinding der Noord-Zuid - Hollandsche Tramweg-Maatschappy, in het byzonder tusschen Leiden en Heemstede, on voldoende is te achten. Voor den bovenge- noemden bestaanden autobusdienst is mits dien terecht vergunning verleend. Gedeputeerde tSaten hebben de vergun ning evenwel beperkt tot een tijdvak van 3 jaren, zulks In verband met mogelyke electrificatie van de tramlijn LeidenHeem stede. Aangezien echter met de bedoelde electrificatie nog geen aanvang is gemaakt en er, blijkens de stukken, ook nog geener lei zekerheid bestaat, of en wanneer de Noord-Zu'd-Hollaridcche Tramweg Maat- schappy daartoe zal overgaan, en er alsdan een behoorlyke 20-minutendienst op die lijn zal zijn verzekerd, is er geen voldoende grond aanwezig, de vergunning aan een termijn van drie jaren te binden; te mimdier, daar Gedeputeerde Staten het in hun macht heb ben, met toepassing van artikel 4 der wet openbare vervoermiddelen, de vergunning in te trekken, wanneer de belangen van het ver keer dit mochten vorderen. Nieuwe parochiekerk te Aalsmeer. Graanmaaldery onder Wormer afgebrand. Prinses Juliana is gisteravond te Katwijk door meisjes-studenten gehuldigd. Lezing door kapitein Maas te Amsterdam over de Nederlandsche luchtverdediging. De procureur-generaal bij het Amster- damsche Hof heeft tegen Liebermann 3 jaar gevangenisstraf geëischt met aftrek van t maanden preventieve hechtenis. Tegen den heler van een te Haarlem ge stolen fiets is voor de Amsterdamsche Recht bank I jaar en 4 maanden gevangenisstraf geëischt. De beide verdachten van den roofoverval op den Bussumer grindweg zijn tdt 214 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vandaag vindt aan de universiteit te Leiden de eere-promotie van Prinses Ju liana plaats. Egyptisch graf ontdekt. Het Kon. Ned. Landbouwcomité zal Za terdag 1 Maart een buitengewone algemee ne vergadering houden, o.m. ter verkiezing van een voorzitter. Prof. dr. Joh. Westerdyk is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de phytopatho- logie aan de Amsterdamsche universiteit. Een circulaire van den Minister van Bin nenlandsche Zaken betreffende de financi- eele verhouding tusschen Rijk en Gemeen ten. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de Ryksbegrooting 1930. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kaper over hoofdstuk Binnenland sche Zaken en Landbouw. Inzegening nieuwe Hanze-kantoren t€ 's-Gravenhage. Zal Nederland deelnemen aan de wereld voetbalkampioenschappen? Ernstige onlusten te Hamburg, 11 politie beambten gewond. De derde plenaire zitting van de Vloot- 3onf eren tie. De inhoud van het Fransche compromis voorstel inzake de verdeeling der tonnage. Het nieuwe Spaansche kabinet. In het Hongaarsche parlement werd graaf Uethlen gisteren door de soc. uitgenoodigd het voorbeeld van generaal Primo te volgen. Het incident tusschen Bolivia en Paraguay gesloten beschouwd. Uit Californië wordt een felle petroleum- brand gemeld. De Bisschop van Agram heeft een krachtig protest gepubliceerd tegen de anti-Katholieke campagne, die in Zuid-Slavië in den laatsten tijd word gevoerd. Ernstige brand te Prottlng, waarby 30 hul zen geheel verbrandden en 20 ernstig be schadigd werden. Begrafenis van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Ir. J. I. Beijnes. De droeve stoet op de H. Landstichting. Omtrent de arrestatie in den Princesse- schouwburg van den zakKenroller-in-rok, valt nog te melden, dat de politie thans gekomen is achter de woonplaats van den aangehouden Armeniër. Hij woont n.l. m gezelschap van een vriendin in de buurt van het Hollandsche Spoorstation op een gemeubileerde kamer. Toen daar een onderzoek werd ingesteld, bleken op hetzelfde adres nog te wonen een Rus en een Poolsehe. De twee dames en dc Rus werden ock aangehouden. Met groote waarschynlijkheid wordt aan genomen, dat deze drie in het complot zaten Geen van allen waren bovendien in het bezit van geldige papieren, zoodat zij dezer dagen over de grens zullen worden gezet. Tevens is gebleken, dat het gezelschap slechts korten tijd hier vertoefde. 22 Januari heeft de Armeniër zyn eersten slag geslagen. Hy maakt den indruk van een intelligen- ten, sluwen man en houdt zich voor den domme. Hy is echter door zeer velen her kend, o.m. ook door iemand, dien hij had trachteh te bestelen in het Gebouw voor K. en W. na afloop van een voorstelling. Toen had hy zich echter vlug uit de voeten ge maakt. De schouwburgrat is heden naar het Huls van Bewaring overgebracht. Gisterenavond omstreeks zeven uur is in de Nieuwe Gracht te Haarlem naby het Naseauplein te water geraakt de 28-jarige J. G. Met een reddingsbaak werd hy uit het water gehaald, doch de levensgeesten bleken reeds geweken te zyn. Uit den inhoud van zyn tasch kon men opmaken wie hy was en dat hy waarschniyk kok moet zyn op een zeilboot, zyn woonplaats kon echter nog niet worden vastgesteld. Barometerstand 9 uur v.m.: 750 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5 uur. Hoogste stand: 766.3, te Abecot. Laagste stand: 728.4, te Valencia. Verwachting: Aanvankelyk zwakke tot matigen, to:nemenden Zuid-Oosteiyken tot Zuid-Westelyken wmd. Meest licht bewolkt. Lichte vorst des nachts. Later mogelyk toe nemende bewolking met eenigen neerslag. -Van nacht omstreeks 4 uur is brand uit gebroken in de aan de firma P. Kraij te Am sterdam tosbehoorende gTaanmaaldcry taande te Oost-Knollendam, gemeente vVormer. Snel grepen de vlammen om zich heen en het duurde niet lang, of het kapitale pand tond in lichter laaie. De inmiddels gealarmee: Ce brandweren ,an Wormer en Wormerveer waren spoedig aanwezig met 6 motorspuiten, die met 12 iralen water gaven. Tegen 7 uur had men het vuur bedwongen :n kon de brandweer grootendeels inruk ten. Met uitzondering van de graansilo is het jeheele gebouwencomplex door den brand vernield. Verzekering op beurspolis dekt de schade. De oorzaak is onbekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1