Laatste Nieuws Stofzuigerhuis MAERTENS Cheque-koersen Heringa Wuthricfi, Haarlem ^.opKcrs/ Agenda Centrale Verwarming Oliestook-inrichtingen Het kunstmatig verwekken van regen Wederzijdsche gezant schappen in Nederland en in Zuid-Afrika De verdwijning van den generaal De toestand in Spanje Gasontploffing De relletjes te Hamburg De promotie van H. K. H. Prinses Juliana Afscheid Ir. L. C. Dumont Dubbel is het genot met Wybert-tabletten.de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adein zuiver! STADSNIEUWS 1 Februari Nieuwe parochiekerk te Aalsmeer Groote brand aan den Spaarndammsrweg De vermoedelijke oorzaak Door de ambtenaren Coöperatieve Handelsvereenïging „Volharding" BURGERLIJKE STAND liet gestrande schip te Zandvoort STADSSCHOUWBURG Arlekin Het tweede lustrum van het corps van leerlingen der M. T. S. te Haarlem Draad van de tramleiding gebroken Ned. Montesorri-Vereeniging Vereeniging „Voorwaarts" Commandeur in de Orde van het H. Graf Barteljorisstr. 16 - Tel. Ho. 10756 Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparatie# Personalia Man verdronken Een woeste rijder Groote Houtsrtaat Vereeniging R. K. Lyceum Missie-club! De gentleman-zakkenrollef Nog drie medeplichtigen MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANIC Haarlem - Amsterdam Tegen weer en wind bestcinrf AMSTERDAM, 31 Januari Zooals ge meld, zal de heer Veraart morgenmiddag zijn proeven voortzetten tot het kunstmatig ver wekken van regen door het uit vliegtuigen uitstrooien van ondergekoeld ijs. Morgenmid dag te drie uur zullen twee met ijsvoorraad geladen Fokker F. 8-toestellen van Schiphol opstijgen en naar Seheveningen vliegen, in de omgeving waarvan het experiment zal plaats vinden. Bovendien stelt de K. L. M. belangstellen den in de gelegenheid om met volgvliegtuigen de vlucht mede te maken voor den prijs van 35. Het heugelijke feit van het wederzijd sche instellen van gezantschappen in Ne derland en in de Unie van Zuid-Afrika. dat nu is volbracht, heeft het Hoofdbestuur van de NederlandschZuid-Afrikaansche Vereeniging te Amsterdam, aanleiding gege ven. cm de bekende firma „Koninklijke Begeer" N. V. Ateliers voor Edelsmeed- en Penningkunst te Voorschoten uit te noodi- gen een penning te slaan tot herinering er aan. Zij heeft aan deze uitnoodiging bereid willig gehoor gegeven en dezer dagen is de penning gereed gekomen. De wapens van beide landen zijn erop aangebracht, omgeven door tulpen en mie lies, terwijl de band gelegd wordt door een plant der zee, die beide landen verbindt. Aan de achterzijde is gegraveerd: „Wederzijdsche Instelling van gezant schappen in Nederland en in de Unie van Zuid-Afrika 1929." Het hoofdbestuur van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging, in dezen vertegenwoordigd door den voorzitter, prof. dr. J. W. Pont, en den vice-vorzitter, ir. E. Middelberg, heeft heden een exemplaar van dezen penning in Den Haag aangeboden aan Z.Exc. Jhr Mï. F. Beelaerts van Blok land, den Minister van Buitenlandsche Za ken en aan Z.Exc. D. J. De Villiers, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd M nistsr van de Unie van Zuid-Afrika; terwijl deze penning eveneens zal worden aangeboden aan Z.Exc. Gen. J. B. M. Hertzog, Eerste Minister van de Unie van Zuid-Afrika en aan Z.Exc. Dr. H. A. Lorentz, Buitengewcor Gezant en Gevolmachtigd Minister van het Koninkrijk der Nederlanden te Pretoria. De firma „Koninklijke Begeer" zal den penning ook in den handel brengen in de uitvoeringen zilver en brons. PARIJS, 30 Januari. N. T. A. Naar Havas bericht, heeft een reiziger aan de politic medegedeeld, dat hij in den trein tusschen Nizza en Parijs twee andere passagiers over een arrestatie in Nizza hoorde praten eerst in het Fransch, daarna in het Letlandsch. Generaal Kutiepow heeft zich in Januari in Nizza opgehouden en was sinds kort naar Parijs gegaan. Hij had voor zijn verdwijning een som van 50.000 francs bij zich gedragen Een ander bericht meldt, dat 'n ziekenver pleger van een particulier ziekenhuis dat In de nabijheid van het huis van Kutiepow ligt gisteren medegedeeld heeft, naar Havas be richt, dat hij op den bewusten dag in de nabijheid van den generaal een grijze auto met gesloten vensters en een huurauto heeft bemerkt. Hij heeft gezien, dat toen de gene raal, wiens voorkomen hij precies beschreef, voorbij de grijze auto wilde gaan, een politie agent en 2 burgers zich op hem stortten en hem dwongen in de grijze auto plaats te ne men, welke door de huurauto gevolgd, weg reed. Verkiezingen in Juni? PARIJS, 31 Januari De Fransche och tendbladen vernemen uit Spanje, dat men den indruk heeft, dat de huidige regeering voornemens is, in den loop der maand Juni nieuwe verkiezingen te doen plaats vinden. Het nieuwe parlement kan dan reeds in September of October bijeenkomen. Twee zwaar gewonden BERLIJN, 31 Januari In een huis voor 2 gezinnen te Buchholz bij Berlijn vond van morgen in de vroegte een ernstige gasont ploffing plaats. De bewoner van het perceel op de eerste Verdieping maakte zijn buren opmerkzaam op een sterke gaslucht. Hfj begaf zich naar de keuken en draaide het electrische licht aan. Daarbij is waar schijnlijk een vonk overgesprongen, want op hetzelfde oogenbiik volgde een explosie, waar door de zijmuren van de keuken werden in gedrukt, terwijl de buitenmuren op verschil lende plaatsen scheurden. De bewoner en zijn vrouw werden zwaar gewond. Het huls moest worden ontruimd en dc muren werden door de brandweer gestut. HAMBURG, 31 Januari Omtrent de botsingen van gisteravond tusschen politie en communisten, wordt nog gemeld, dat de po litie ln de Wexstrasse en in de Erbraergassp van de vuurwapenen gebruik heeft gemaakt Een 31-jarige schoenmaker werd door een kogel aan een «chouder gewond. Tegen middernacht was de rust hersteld. Politie-patrouilles bleven den geheelen nacht door de onrustige wijken kruisen. Het verloop der plechtigheid Bij gelegenheid van de promotie van H. K. H. Prinses Juliana tot eere-doctor in ue letteren en wijsbegeerte verkeerde Leiden heden in feestdos. Er hcerschte een levendige drukte, ter wijl van vele huizen de vaderlandsche drie kleur wapperde. Tegen 3 uur vertrok de Prinses, vergezeld door haar paranymphen, jkvr. H. C. de Brauw en mej. N. Michelin in een open rijtuig naar de Universiteit. De paarden droegen versiering in de facultetiskleuren aan den kop. Van axle kanten werd de Prinses levendig toegejuicht. Aan het Academiegebouw aangekomen, werd H. K. H. naar de dameskamer ge'.eid. Even later arriveerden aan het gebouw de leden der Kon. Familie in gesloten auto's aan het gebouw, ontvangen door de leden van den Senaat, prof. Van Wijck, rector- magnificus, Vogel, Huizinga, Krom, Van Sysinga. Verder waren o.m. aanwezig het college van curatoren, jkvr. Baud en jkvr. Baronesse Bentinck, hofdames der Prinses, huisgenoo- ten van ,,'t Waerle" te Katwijk, waar de rnnses vertoefde, hefc voltallige bestuur van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten, praeses-collegii ea. De Senaatskamer bood den gewonen aan blik. Tegenover den schoorsteen, op de ge wone plaats, stond een tafel, waarachter drie eenvoudige stoelen. Daarop namen plaats de rector-magnificus, prof. N. van Wijck, prof. J. Ph. Vogel en de promotor prof. J. Huizinga. Tegenover den rector nam Prinses Juliana plaats, eveneens c-p een eenvoudigen stoel. Verder achter de groene tafel waren ge zeten de leden van den Academischen Se naat, het college van curatoren en een 65- tal hoogleeraren. In de nabijheid der Prinses namen de twee paranymphen plaats, terwijl schuin achter de Prinses de leden der Kon. Familie in drie leunstoelen plaats namen. Allereerst sprak de rector-magnificus, prof. N. van Wijck, een kort welkomstwoord tot de Prinses, Haar Koninklijke Ouders en Haar Koninklijke Grootmoeder. Daarna nam de promotor, prof. J. Hui zinga hoogleeraar in de letteren en wijsbe geerte, het woord, die ongeveer als volgt zeide: „Ik aanvaard gaarne de vereerende taak uit kracht van de bevoegdheid mij opge legd bij besluit van 26 November 1929 en verklaar U, Juliana Louise Emma Maria Wilheïmina, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, te bevorderen tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Ten bewijze hiervan zal U het diploma, door den rector-magnificus en den secreta ris onderteekend en met het groot-zegel der Academie, ter hand gesteld worden." De promotor verklaarde voorts, gaarne van de gelegenheid gebruik te maken, om als promotor een kort woord te mogen spreken. Hij wees op de algemeene beteekenis van de plechtigheid, die de Leidsche Universiteit nog nauwer met het Vorstenhuis verbindt en memoreerde voorts de studie van de Prin ses in de afgeloopen 2 jaar. De Prinses sprak daarna een kort woord van dank. De bul Is in het Latijnsch opgesteld en in renaissance-handschrift gesteld. Hij is vervaardigd door J. v. Krimpen te Haarlem. Het zegel van roode was is met moiré Oranjelint gesloten fin een zilveren dooste. De bul is gesloten ln een wit marokkijn- lederen koker, verzorgd door J. H. J. de Vries Jr., leeraar aan het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs te Amsterdam. In de met Perzische tapijten rijk versierde kleine accademische Senaatskamer werd na de plechtigheid een thé aangeboden. De vorstelijke personen onderhielden zich met verschillende aanwezigen. Daarna reden de Prinses en de paranym phen naar het clubgebouw van de V. V. S. L. In het Paleis aan het Noordeinde te 's-Oiavenhage vindt van avond half 8 het promotie-diner plaats. De brand is vermoedelijk ontstaan, door dat een stoker met een kruiwagen, gevuld met heete Meekaarde, dicht langs de met een zeildoek overdekte parafine heeft ge reden, waarbij een stuk brandend houtskool op dat dekzeil is gevallen. Verbrand zijn, drie achter de fabriek gele gen loodsen, opgetrokken uit gegolfde platen, j waarin balen parafine en Meekaarde in voor- raad lagen opgestapeld. In een dier gebouwen i bevonden zich drie tanks, inhoudende 20.000 liter olie. Genoemde loodsen zijn totaal uit gebrand. Gisteravond, om acht uur, werd gemeld, dat het smeulend vuur weer was opgelaaid, j Met één slang op de waterleiding, heeft de brandweer het vuur weer bestreden. Om kwart voor negen was het vuur gebluscht. Naar wij hedenmorgen vernamen is de schade vrij aanzienlijk. Verzekering dekt de schade. Het geheel werd samengesteld door een Lustrumcommissie, bestaande uit de heeren Addicks, Gevers. Leuven en Langendijk. Woorden van de Lustrumcommissie en Joh. N. Trdmp. De muziek werd gecomponeerd door Jan Odé te Berlijn De algeheele muzikale leiding berust bij den heer Leo Pielage. Dansen van „The Merry Time Sweet- hearts". Speciale, eigen décors. 23.004.00 uur; Galabal in de zalen van j Cal'é-Restaurant Brinkmann, Groote Markt, Haarlem. In origin, doozen h 45 en 65 ets; Zaterdag 8 Februari 1930 Gezellige avond voor leden en introduced Sociëteit „St. Bavo" 6 uur Geel-Wit 7 uur Gewone zittingen 8 uur Tram commissie. St. JosePhsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Van 8 tot 10 uur geopend. Gebouw „Bloemhof" Bloemhofstraat 14 Feestavond Ned. Bond van Vereenigingen van Oud-Leerlingen der Tutnbouwcur- sussen. Paiace Groote Houtstraat 8 uur Bios coopvoorstelling. Luxor-Theater Groote Houtstraat 8'/i uur Bioscoopvoorstelling Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en 9>A uur Bioscoopvoorstellingen Z. D. H. den Bisschop van Haarlem heeft te Aalsmeer een nieuwe parochie opgericht, onder den titel Onze Lieve Vrouw van den Berg Karmel. Tot pastoor dier kerk is benoemd de Zeer- eerw. pater H. C. Heggeiman O. C. Het officieele politierapport van den brand luidt als volgt: Gistermiddag werd, omstreeks één uur, brand gemeld in de Ned. Raffinaderij van Petroieum-produci.en, aan den Spaarndam- merweg, directeur de heer Schoori, woon achtig te Bloemendaal. De brand is ontstaan in een achter de fabriek gelegen loods, waarin parafine en zakken worden bewaard. Op het tijdstip van het uitbreken van den brand, waren alle arbeiders, met uitzondering van een stoker, ln het schaftlokaal. De brand is ont dekt door den 16-jarlgen loodgieter Simon Blankcrt, Kennemerstraat 50 rood, die ln een aangrenzende loods werkzaamheden verrichtte. Hedenmorgen nam de heer ir. L. C. Du mont, directeur van Openbare Werken, die met ingang van morgen dsn gemeentedienst gaat verlaten, afscheid van zijn ambtenaren. De plechtigheid vond plaats in de smaak vol versierde groote teekenkamer van het bureau aan de Jacobijnestraat, nadat de heer Dumont met echtgenoote en zoon door den hoofdinspecteur E. J. Mühren en den inspecteur J. Elles per auto van zijn woning waren gehaald. Het eerst werd het woord gevoerd door ir. G. W. Ph. Daniëls, adjunct-directeur, die begon met te zeggen, dat de dag van af scheid eerder gekomen was dan verwacht werd. Maar thans gaat de heer Dumont de betrekking vaarwel zeggen, die hem lief was en welke van hem het uiterste had gevergd. Spr. herinnerde eraan, hoe bij het 25-jarig ambtsjubileum van den heer Dumont is ge bleken, hoe groot de waardeering was voor zijn werk. De gemesnte verleende hem dan ook de hoogste onderscheiding, n.l. de gou den medaille, voor het feit, dat hij steeds het allerbeste in hem in dienst der gemeente had gesteld. Spr. had eens de volgende definitie ge hoord: een ambtenaar Is Iemand, die een minimum hoeveelheid werk wil verrichten voor een maximum hoeveelheid geld. Doch als deze persoon den heer Dumont had ge kend, had hij zeer zeker de woorden mini mum en maximum van plaats doen ver wisselen. De heer Dumont was een zwijger, doch zijn weinige woorden sproten voort uit den lust, om dadelijk weer aan het werk te kun nen gaan. Hij begreep: wat, waar en wan neer hij spreken moest. Spr. prees vervolgens de eerlijkheid en op rechtheid van den heer Dumont. De ambte naren vonden in hem een humaan chef, die met zijn ondergeschikten medeleefde, niet alleen op het bureau, maar ook daarbuiten. Spr. herinnerde eraan, hoe de heer Dumont door zijn dagelijkschen gang van zijn wo ning naar het bureau een afstand van 40.000 K.M. had afgelegd of wel viermaal den om trek van de maan. Spr. dankt den schelden den directeur voor alles, wat hij voor de ambtenaren heeft gedaan en wat hij voor hen is geweest. Hun oprechte en vurige wensch is, dat de heer Dumont nog langen tijd van een welverdiende rust zal mogen genieten. Als blijken van erkentelijkheid bood spr. Mr. A. Loosjes' werken: „Noord en Zuid-Holland in beeld" aan, alsmede een tinnen avondmaalstel, bestaande uit beker, kan en schaal en voorzien van inscripties. Nadat Mevrouw Dumont een bloemstuk was aangeboden en spr. den wensch had uit gesproken, dat de zoon de voetstappen van zijn vader zou drukken, eindigde spr. met, de familie Dumont een gelukkig, aangenaam en genoeglijk leven toe te wenschen. (Applaus). De heer Ir. P. F. de Bordes, eveneens adjunct-directeur, roemde den heer Dumont speciaal als ouder collega-bouwkundige, die steeds veel belang stelde in de bouwkunde. De vele jaren van prettige samenwerking maken, dat spr. thans noode afscheid neemt. Spr. gaf uiting aan zijn waardeering voor de stipte eerlijkheid van den heer Dumont, die steeds de belangen der ambtenaren behar tigde. Dankbaar is spr. ook voor de vele nuttige wenken, die hij van den heer Dumont heeft gekregen en hij eindigde met den wensch, dat het den scheidenden directeur gegeven zou mogen zijn, nog vele jaren van een wel verdiende rust te profiteeren. (Applaus). De heer J. M. Lobel, inspecteur, herinner de eraan, hoe de heer Dumont zijn werk aanving met bruisenden lust en kracht. Bij het stijgen der jaren is de lust gebleven, maar de kracht verminderde, waardoor de heer Dumont zich genoodzaakt zag, thans heen te gaan. Veel in Haarlem zal hem echter aan zijn werk blijven herinneren en spr. hoopt, dat de heer Dumont met tevredenheid zal neer zien op dit werk, overtuigd als hij ervan mag zijn, dat hij het heeft verricht in het belang der gemeente. (Applaus). Alsnu was het woord aan den heer Du mont zelf, die verklaarde de tot hem ge richte woorden in hooge mate te waardee- ren. Het directeurschap is hem niet steeds ge makkelijk gevallen of gemaakt. Vooral den laatsten tijd niet, maar spr. wist zich steeds gesteund door de goede adviezen en wenken van zijn ambtenaren, waarvoor hij zeer dankbaar is. Spr. wees erop, dat Openbare Werken een zeer bijzonder bureau is. Het staat Moot aan openbare critiek. Dat zou niet zoo erg zijn, als de critiek maar ernstig en deskundig is. Dan werkt ze steunend en opbouwend. Openbare Werken doet veel en heeft veel gedaan. Thans neem Ik afscheid, zegt spr. zeer onder den indruk, en geef dezen wensch en raad mee: blijft de saamhoorigheid en een dracht uitdragen naar buiten, in het belang van de gemeente en het bureau. Spr. dankt allen hartelijk voor de samen werking en waardeering en voor de wijze, waarop men deze afscheidsplechtigheid heeft Ingericht. Met het uitspreken van dank voor de ca- deaux, eindigde spr. (Applaus). Tot slot werden ververschingen rondge diend. Nieuwe graan-zuiginstaliatie Het was vanmorgen feest voor de leden van de Coöperatieve Handelsvereeniging „Volhar ding" aan de Houtmarkt 19. Een nieuwe pneumatische graan-zuiginstal- latie werd in gebruik genomen. De oningewijde zal de beteekenis hiervan niet direct ten volle begrijpen, doch daarvoor dient de mededeeling. dat er een aparte vleu gel aan het gebouw is ontworpen en gebouwd door den heer J. P. A. Nelissen. In dien nieuwbouw is alles zoo economisch en hygiënisch mogelijk ingericht. De werking van de zuiginstallatie is als volgt: In het Spaarne liggen de schuiten ge laden met graan. Door middel van een be weegbare zuigslang, die overal in het ruim van de schepen te brengen is, wordt het graan opgezogen, met een snelheid van 13 'A ton per uur. Via een ondergrondsche buis (dwars onder het straatdek) wordt het graan door een luchtledige ruimte gezogen naar den z.g. reci piënt en vandaar uit gebracht naar den z.g. Entlader. Aan den „Entlader" is een auto matische bascule bevestigd, die een bepaald aantal kilo's kan aftellen en de juiste hoe veelheid registreert. Dan gaat net graan door elevators en transportschroeven naar de silo's en vandaar weer door transportschroeven naar den molen of de magazijnen. De installatie is geleverd door de Mechani sche und Pneumatische Förderanlagen Hart- mann A. G., fOfenbach am Main, vertegen woordigers fa. Prins Co. te Rotterdam. De heer F. de Charo, firmant der firma, deelde ons mede, dat „om de luchtleiding van den recipiënt naar de vacuum-pompen geheel stofvrij te maken, in het systeem Hartmann een gepatenteerde natviller met waterafschei ding is bijgevoegd". De electrische installatie is geleverd door de Heemaf te Hengelo. Nadat de aanwezigen het volledig proces, mede onder leiding van den heer v. d. Berg, gevolgd hadden, en de opslagplaatsen en zui veringen hadden bezichtigd, begaf men zich naar Brinkmann aan de Groote Markt. De heer J W. v. d. Berg, voorzitter van de coöperatieve Handelsvereeniging „Volhar ding," richtte hier een woord van welkom tot de aanwezigen. Spr sprak een woord van dank aan het bestuur en administratie, voor alles wat zij gedaan hadden. Veel medewerking heeft het bestuur mogen ondervinden. Tot groote vreugde van spr. hadden zij voor hun werk een goeden aannemer kunnen vinden, die prachtig werk had geleverd. Maar ook het andere personeel heeft flink medegewerkt in het belang van de coöpera tie, zooals de reizigers, het kantoor- en werkpersoneel. Hierna weidt spr. een weinig uit over het wezen van een coöperatie en hij hoopt, dat de offervaardigheid in de coöperatie steeds grooter zal worden, waarna hij den wensch uitspreekt, dat de coöperatie steeds meer in bloei zal toenemen. Hierna werd gedronken op het welzijn van de coöperatie, waarbij de aannemer, de heer Nelissen, het bestuur gelukwenschte met de tot standkoming van het nieuwe gebouw, terwijl hij den voorzitter dank bracht voor zijn vriendelijke woorden, tot hem gericht. Tot slot sprak de heer v. d. Berg nog een kort woord over de gemeenschaps-gedachte. De gemeenschappelijke belangen van de boeren worden het best gediend in een coöperatie. Daar komen zij goed tot uiting: niet ln een Naamlooze Vennootschap, waar voor de boerenstand niet geëigend is. Hierna werd deze bijeenkomst gesloten. heel gemakkelijk, de laatstgenoemde dikwijls moeilijk. Behalve deze twee soorten van handelin- gen zijn er nog, welke voortkomen uit het verstand. Spr. wil het nu hebben over de verstandige handelingen van het kind, met zijn waar nemingsvermogen. Het kind neemt in zijn prilste jeugd zijn omgeving wel in het ge heel op, maar niet in bijzonderheden. In een volgend stadium leeren de kinde ren de verschillende gegevens nader orde nen. Nu ze echter de kennis hebben, ont breekt nog een toepassing. Vervolgens sprak spr. nog over datgene, wat de zin voor realiteit bevordert en over het gesprek. Na de pauze werd gelegenheid gegeven om vragen te stellen, waarvan ruimschoots gebruik werd gemaakt. Ondertrouwd: 30 Januari, F. L. Erken- brecher en D. P. Arends. Getrouwd: 30 Januari, N. Jonker en C. M. Gerster R. de Groot en J. E. v. d. Heuvel L. Broese van Groenou en C. L. Henge- veld. Geboren: 28 Januari, d. v. A. C Milatz— Stut z v. G. JansenRoozendaal z. v. J. A. ProperTanis z. v. E. C Kruseman Aretz—Haagmans d v. A. G. Wieman— 1 Blom 29 Januari: d. v. J. J. v. ElkVie- selman d. v. M. L J. KoestalSerné z. v. B. M. LagamdKuijper z. v. M. C. SlootemakerSchoen. j Overleden: 28 Januari A. C„ 29 d„ d. v. F. H. Tork, Kolkstraat 29 Januari: H. J. Karrenbeid, 73 j, Gen Joubertstraat E. v. Barneveldv. Egdom, 60 j., Heerensingel 1 M. v. Haren—Kerkman, 69 j., Zoetestraat J. Beemsterboer, 82 j. Kamperlaan. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, is gistermorgen te Zandvoort ongeveer ter hoog te, waar in 1928 „De Heinrich Podeus" Is gestrand, vermoedelijk door den mist een schip gestrand. Nader ls gebleken, dat het schip was het Engelsche s.s. „Ronan" op reis van Leith naar Amsterdam. Het "Schip is op eigen kracht viotgekomen en heeft de reis naar Amsterdam vervolgd. Russisch spel-, zang- en dansgezelschap. Na de Blaue Vogel hebben verschillende Russische of pseudo-Russische gezelschap pen ons land bezocht en in meer of mindei geslaagde voorstellingen het publiek van hun aparte kunst doen genieten. Het gezelschap Arlekin, dat gisteravond ten tweede male in den Stadsschouwburg een voorstelling gaf, benadert wei het meest de Biaue Vogel, toen deze voor den eersten keer in ons land optrad. Of dat nu kwam, wijl eenige scènes ons sterk aan die eerste Vogel-voorstelling herinnerden, zooals b.v. de onvergetelijke Wolga-schlepper, dan pop pendans en de vertelling van den groot vader aan zijn kleinkinderen, weten we niet, maar in ieder geval was de indruk welken wij thans kregen, weer zoo sympa thiek, dat wij de spelers als eerste-klas- artisten qualificeeren. Want het is niet al leen het artistieke brutale kleurgegoochel dat het uitsluitend doet, maar het is vooial de sfeer, die de spelers om zich heen weten te scheppen, zoodat men ais 't ware wordt gefascineerd. Dit geldt zoowel voor het ko mische als het dramatische, want in beid; gevallen is er de melancholieke ondergrond die, we zouden haast zeggen, weldadig aan doet, en waarvan het geheim of het be zit slechts de Slaviscne volkeren kennen of hebben. Het is opmerkelijk, dat, hoewel zij soms slechts met twee of drie personen op treden, toch geen oogenbiik de gedachte aar, een leeg tooneel gewekt wordt. Dit ge heimzinnige „middel", alsmede een groote dosis zin voor het practische, zijn tevens oorzaak, dat men bijna zonder oponthoud kan doorwerken. Het is als een mitrailleur van zang, dans en spel, die eenige uren knettert en dan weer verstomt, waarvan den toehoorders na het laatste schot de dreun van het geheel nog in de ooren klinkt. Misschien zou de indruk van de Wolga- schlepper grooter geweest zijn, indien de habijten van de sohlepper niet zoo uiter mate netjes en gaaf waren en zij boven dien hun zang wat meer van afmattend getrek vergezeld deden gaan. Een wijziging hierin zou o.i. het succes ongetwijfeld vermeerderen. Dit kan de eenigste opmerking zijn voor dit overigens sublieme gezelschap. Daar de conferencier betrekkelijk weinig sprak, miste men ook niet zooveel van hetgeen hij zeide, al vermeerderden zijn voorafgaande explicaties zeer zeker de waar de van de scènes. Het opgetogen publiek klapte lang en hard. Gisteravond brak, omstreeks kwart over 0, de draad van de bovenleiding onder de via duct Kruisweg. Het verkeer werd gedurende een uur door overstappen onderhouden. Programma van de feestelijkheden Zaterdag I Februari 1930 9 uur: Voetbalwedstrijden, georganiseerd door het bestuur der Sportafdeeling op het H. F. C.-terrein aan de Spanjaardslaan te Haarlem. a Leeraren-elftal—leden-elftal, i b Gecostumeerde wedstrijd. 16.3017.30 uur: Receptie van het bestuur in Hotel Royal, Stationsplein, Haarlem. 19.4523.00 uur: Opvoering van de Lustrum revue „Ja maakt wat Mee", ln den Stads- schouwburg, Wilsonsplein, te Haarlem. I De revue bestaat uit drie bedrijven, ver- ideeld in 32 tafereelen. Lezing Dr. Penon In een der bovenzalen van café Brink mann hield gisteravond Dr. Penon, school arts-psychiater te Rotterdam, voor de Ned, Montessori-Vereeniging een lezing over: „De geestelijke ontwikkeling van het schoolgaan de kind." Mevr. M. E. Landde Vries, presidente der afdeeling Haarlem, opende de bijeen komst met een woord van welkom, waarna zij het woord gaf aan den spreker van den avond. Deze spreker sprak eerst geruimen tijd over de handelingen van den mensch. Ons doen en laten heeft niet dezelfde oorsprong. Er zijn handelingen, die de menschen al tijd hebben gedaan, die zij van nature doen en handelingen, die zij uit gewoonte, uit er varing, door belooning of straf verrichten. Deze handelwijze noemt men dressuur-han- delingen. De eerstgenoemde verricht men De Vereeniging van gegageerde en gepen- sionneerde Militairen van het leger in Ned. Oost- en West-Indië „Voorwaarts", afdeeling Haarlem, hield Donderdag haar driemaande- lijksche vergadering in de bovenzaal van de „Korenbeurs" aan het Spaarne. Deze vergadering, die zeer goed was be zocht, stond onder leiding van den voorzit ter, den heer P. A. Loerakker, die in zijn ope ningswoord zijn groote tevredenheid betuig de over de opkomst. Hierna werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd, waarvoor de secre taris den dank van de aanwezigen in ont vangst had te nemen. Na het alwerken van de agenda en het installeeren van twee nieuwe leden, trad de voorzitter als spreker op, met het onderwerp: „Verhooging der Gagementen en Pensioenen". Op duidelijke wijze werd door spreker uit eengezet de onbillijkheid, die er schuilt in het huidige stelsel van gelijkstelling op zestig jarigen leeftijd. Volgens spreker moeten de oudgedienden van voor 1920 steeds voor oogen houden, dat zij het recht hebben van algeheele gelijk stelling, afgezien van leeftijd. Zij zijn de pioniers geweest onder de ongunstigste om standigheden, dus wordt het meer dan tijd. dat de regeering hun diensten erkent, en onverwijld overgaat tot algeheele gelijkstel ling over de geheele linie. Eerst dan zal het onrecht, ons aangedaan, zijn hersteld, al blijft het dan nog een open vraag, of hier aan geen terugwerkende kracht zou moeten worden verleend. Met groote aandacht werd deze rede door de aanwezigen gevolgd. Hierna was er gelegenheid om vragen te stellen, waarvan door enkelen gebruik werd gemaakt, en die naar behooren door spreker werden beantwoord. Deze zeer goed geslaagde vergadering werd te half elf door den voorzitter gesloten. Naar wij vernemen, heeft Z. Exc. Mgr. Barlassina, Latijnsch Patriarch van Jerusa lem, aan den heer J. L. Heümeljer var. Heemstede, het Commandeurskruis der Orde van het H. Graf verleend, waarvan Z. H de Paus de Grootmeester is. Voor het te 's Gravennage gehouden M& chinisten-examen, diploma B, slaagde de neer J. H. Loerakker Haarlem. Gisteravond om zeven uur hoorden tw&- burgers, die op de Rolhuizen liepen, plotse ling een pionts in het water. Zij zagen nog juist even een schedel boven het water uit" komen. Zij waarschuwden de politie, die met be hulp van de Reddingsbrigade, op de aa®" gegeven plaats begon te dreggen. Na eenigen tijd haalden zij een man op- Liggende op een schuit, probeerde m®n dcor kunstmatige ademhaling en een zuur stofapparaat, de levensgeesten weder op t® wekken, hetgeen echter niet mocht gelukken. Omtrent de oorzaak is niet bekend. De man bleek te zijn de 27-jarige J- kok, wonende te Amsterdam. Het lijk is naar het St Elisabeth's Gast" huis vervoerd. De politie stelt een nader onderzoek i®' Hedennacht hebben twee agenten dei» 33-jarigen koopman H. S. naar het bureau overgebracht. De man had met zijn auto tegen e®0 lantaarnpaal in het Kenaupark gereden, daarna was hij dwrs den weg overgestoken en kwam toen aan de overzijde op l»et trottoir terecht De lantaarnpaal en de auto werden beid® beschadigd. Op het bureau bleek, dat de man ond®T invloed van sterken drank verkeerde. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. Voor de leden van de Groote Houtstraat- Vereeniging zal Vrijdag 31 Januari e.k. des avonds te half 9 uur ln de Bovenzaal van Hotel „Central", Groote Houtstraat 176, een causerie worden gehouden door den heer Hylkema, te 's-Gravenhage over „De Ziekte wet". Na afloop wordt gaarne gelegenheid gege" ven tot het stellen van vragen en is er g®" legenheid van gedachte te wisselen over on derwerpen, die de leden bezig houden. Woensdagavond werd de eerste vergadering gehouden van de pas opgerichte Missieclub op het Lyceum. Het doei van deze Missieclub is de missie-liefde onder de leerlingen op te wekken en te bevorderen. Op deze eerste vergadering gaf de Zed" eerw. Pater M. Booner van de Missiecongre* gatie van Mill-Hill een overzicht van het missionarisleven met al zjjn bitterheden, maar ook vertroostingen. Spreker wist de aandacht van de leerlingen tot het einde toe geboeid te houden door zfjn meesleepende taal en de diepe overtul" ging van zijn woorden. Onder de pauze gaf zich een groot aantal leerlingen als lid van de nieuwe missieclub op. Tenslotte bracht de voorzitter, de heer H- Roozen, den spreker dank voor zijn enthou siaste lezing, waarna deze schitterend g®" slaagde eerste missieavond werd gesloten met het missie-gebed. Omtrent de arrestatie in den Princesse- schouwburg van den zakkenroller-in-roK, valt nog te melden, dat de politie thans gekomen is achter de woonplaats van den aangehouden Armeniër. Hij woont n.l. *n gezelschap van een vriendin in de buurt van het Hollandsche Spoorstation op een gemeubileerde kamer. Toen daar een onderzoek werd ingesteld, bleken op hetzelfde adres nog te wonen een Rus en een Poolsche. De twee dames en d® Rus werden ook aangehouden. Met groote waarschijnlijkheid wordt aan genomen, dat deze drie ln het complot zaten- Geen van allen waren bovendien in het bezit van geldige papieren, zoodat zij dezer dage® over de grens zullen worden gezet. Tevens is gebleken, dat liet gezelschap slechts korten tijd hier vertoefde. 22 Januari heeft de Armeniër zijn eersten slag geslagen. Hij maakt den indruk van een inteliigen- ten, sluiven man en houdt zich voor den domme. Hij is echter door zeer velen her kend, o.m. ook door iemand, dien hij nad trachten te bestelen in het Gebouw voor i£- en W. na afloop van een voorstelling. Toen had hij zich echter vlug uit de voeten ge maakt. De schouwburgrat is heden naar het Hu's van Bewaring overgebracht. VRIJDAG, 31 JANUARI Parijs 9.77 9.79 Brussel 34.68 34.70 Lionden 12.H»/„ 2.49 12.11 l0/ii Sew-York (cable 2.491/4 Beriiin 59.50 59.52 öünch 48.06 48.08 Kome 13.02 13.05 Madrid 32.90 33.— 66.49 66.52 Stocknolm 66.80 66.85 66.55 66.60 7.35 7.38 Veenen 35.— 35.05 Warschau 27.— 29.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 2