tweede bi.ad Stadsnieuws GROOTE BRAND AAN DEN SPAARNDAMMERWEG HET KATHOLICISME IN DUITSCHLAND VRIJDAG 31 JANUARI 1930 BLADZIJDE 1 Vereeniging „Koninginnedag" Eert gevaarlijke uitbreiding voorkomen Een krachtig optreden van de Brandweer Brand te Haarlem Gevonden Voorwerpen en Dieren De Lighaluitvoering Een gran^nt gevonden GELOOF EN WETENSCHAP Lezing van Fr. Muckermann S. J Een uitstapje met aanrijding MO TORRIJDEN' De K. N. M. V.-Film tijdens de R. A. I. Een groot succes! Egyptisch graf ontdekt Decentralisatie besteldienst te Amsterdam SCHAKEN Het schaaktornooi te San Remo Besmettelijke ziekte FINANCIEN Uitgifte ieening VOETBAL Nederl. deelneming aan het Wereldkampioenschap? DAMMEN Om de kampioenschappen van Haarlem en omstreken Om de kampioenschappen van Haarlem en omstreken rukken. Door om het eigenlijke terrein van den brand als het ware een muur van water te vormen tusschen de brandende loodsen en de fabriek was het, na een uur van nard werken, mogelijk, om verdere uitbreiding te voorkomen. De motorspuit had beste diensten bewe zen. Algemeene jaarvergadering van het Centrum Comité Ver. Koninginnedag In ons nummer van gisteren maakten wij brandbaarheid van de stof: parafine en olie. *h een kort bericht melding van den brand, maar ock omdat de brand bijr° niet tot de die op de terreinen achter de Ned. RafLna- i parafineloods en olietanks te beperken was. dery voor Petroleumproducten aan den Alleen door het feit. dat de brandweer di- Spaarndammerweg heeft gewoed. j reet ter plaatse was, is een gevaarlijke uit- Het is vooral aan het vlug en krachtig t breiding voorkomen. Toen gealarmeerd werd. Optreden van de brandweer te danken, dat zat de commandant zelf bij den meldings- de fabriek voor de vlammen gespaard is post: hij liet direct met vol materiaal uit gebleven. Hoe de brand precies is ontstaan, kan hog niet met zekerheid worden vastgesteld. Een feat is. dat de brand het eerst is ont dekt in een der opslagplaatsen, gelegen ach ter de fabriek, alwaar balen parafine en Vaten olie worden bewaard. Om ongeveer één uur was het dochtertje Van de familie Ladru, Florisstraat 111, in een der bovenkamers van het huis. die uvt- öcht geven op de tereinen achter de fabriek van de Ned. Raffinaderij van petroleleum- Producten, aan het werken, toen zij plotse ling op het terrein van de fabriek hoog opslaande vlammen bemerkte. Onmiddellijk trachtte zij door luid te schreeuwen de aandacht van het werkpersoneel, dat op dat oogenblik aan het schaften was, te richten °P den brand. Zelf begon de familie Ladru dadelijk haar huis te ontruimen, daar de brand een grooten omvang dreigde te nemen. Omstreeks dienzelfden tijd waren de 16- Jarige loodgieter Simon Blankert en de 40- Jarige H. Duif bezig in een der loodsen een bak met lood te bekleeden. Zij bemerkten oen sterke brandlucht en toen zij buiten keken, stond de aangrenzende loods in lichte laaie. Dadelijk gangen zij het werk personeel waarschuwen. Een gedeelte daar van waarschuwde het kantoorpersoneel om de brandweer te alarmeeren. Anderen Singer, in aller ijl de naastbijzijnde loodsen ontruimen. Vele balen parafine en vaten olie berden naar buiten gerold, terwijl weer an deren het vuur met zand, water en balen Poeder trachten te blusschen. Echter, het Vuur vond in de parafineloods gretig voedsel en toen de brandweer arriveerde, sloegen de Vlammen hoog op en gaf de brand eeu ®hgstwekkend aanzien. Zware rookwolken Verduisterden de lucht, terwijl een geur van Parafine den blusschers tegenwoei. Aanvan kelijk dacht men, dat ook de fabriek een Prooi der vlammen zou worden, zoodat het kantoorpersoneel, voor alle zekerheid de Voornaamste kantoor-bescheiden in veilig heid bracht, daarbij ijverig geholpen door het personeel van de firma Hogenbirk. Intusschen was de brand van de parafine loods overgeslagen op een olietank, zoodat, degens de groote hitte, het voor het per soneel onmogelijk was, om nog langer doos het storten van zand en poeder, aan het blusschmgswerk deel te nemen. De brand- Vieer nam zijn taak dan over. Zij was met Vol materiaal uitgerukt. De nieuwe motor dagen, die pas voor enkele dagen door den burgemeester in gebruik is genomen, deed Voor het eerst dienst, en, het zij gezegd, men bereikte er pracht resultaten mede. Met twaalf slangen op de leiding begon de brandweer het blmschimgswerk. De slangen derden door de fabriek gelegd, om zoo doende het terrein van den brand te kun- hen bereiken. Het zink, waarmede de bran dende loodsen bedekt waren, werd docr de Broot hitte zoo warm, dat het sprong. Groote stukken zink vlogen de lucht in, om daarna •het veel geraas in de vuurzee terug te Vallen. Hierdoor werd het blusschingswerk hiet weinig bemoeilijkt en zeer gevaarlijk Bemaakt. Een groote menigte nieuwsgierigen stond het werk van de brandweer gade te slaan. Eij werd echter door de politie op een eer biedigen afstand gehouden. Eindelijk, goed twee uur, was het gevaar Voor uitbreiding geweken. Maar nóg sloegen de vlammen hoog op en eischten een krach tige bestrijding. Van alle kanten trachtte dien het vuur te bereiken, om, door talrijke slangen, de schade tot een minimum te be perken. Dat het blusschingswerk veel gevaar °Pleve;de, blijkt wel uit het feit, dat ver- Schillende brandweermannen werden ge- Wond. Een van hen viel zelfs in een olie- hut; gelukkig werd hij bijtijds door drie col lega's gegrepen. Drijfnat werd hij uit den Put opgenomen en n*ar huis vervoerd. Tegen half drie kon een der motorspuiten terugkeeren; ook vele brandweermannen konden huiswaarts gaan. Het blusschen fcette men echter met onvermoeide kracht door. steeds werden de slangen nog ver- {®Sd, om het vuur langs andere zijden te bereiken. Nog langen tijd gaf men met een tien-, twaalftal slangen water om de smou tende brandhoopen nat te houden. De commandant, de heer J. v. d. Broek die het blusschmgswerk van het begin af Beleid heeft, verklaarde, dat de brand zeer Gevaarlijk was geweest, niet alleen om de Comité ook hem indachtig zouden blijven. Woensdag hieled het Centrum Con' Ver. Koninginnedag zijn algemeene jaar\ gade- dering in de Foyer van de Kroonzaal. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd en beide functionarissen mochten een hartelijk woord van dank in ontvangst nemen, door den voor zitter, den heer W. Worst, uitgesproken en met applaus ondersteund door de vergadering. De contributie voor het lidmaatsrnap der Ver. Koninginnedag bleef vastgesteld op een minimumbedrag van een gulden per jaar. De inning kan geschieden per jaar. half jaar, per maand of per week, met dien verstande, dat bij een jaarlijksche contributie van een gulden per maand te innen, vastgesteld is geworden, dat alsdan het bedrag per maand te betalen vijf en twintig cent zal zijn, te betalen in de vier eerste maanden van het jaar of de vier opeenvolgends maanden, na toetreding als lid; bij een betaling per week, zal zulks gebeuren met tien cent per week, gedurende de eerste tien weken van het jaar, o* de tien opvolgende weken na toetreding als lid der Ver. Koninginnedag. Voor deze betalingen worden bonnen af gegeven en bij inlevering van vier bonnen a vijf en twintig cent of tien bonnen A tien cent, wordt een lidmaatschapkaart verstrekt, die dan toegang geeft tot alle uitvoeringen, terreinen, enz. van Koninginnedag. Door deze nieuwe regeling vertrouwt het Centrum Comité, dat weinigen meer zich zullen onttrekken aan het lidmaatschap der Ver. Koninginnedag. Daar met de a.s. Julianafeesten de plaat sen, waar een en ander vertoond zal worden, speciaal gereserveerd zullen worden voor de leden van Koninginnedag op vertoon van hun lidmaatkaart 1930, is het gewenscht, zich zoo spoedig mogelijk op te geven als lid, wil men van de gemakkelijke wijze var be taling gebruik maken. Het ontwerpprogramma Julianadag, werd met algemeene stemmen aangenomen en wordt ter goedkeuring aan hst hoofdbestuur van Koninginnedag opgezonden. Zoodra deze goedkeuring zal zijn afgeko men, zal publicatie van het programma plaats vinden. De aftredende bestuursleden werden op voorstel van den heer van Maris, bij accla matie herkozen. De voorzitter, de heer W. Worst, had echter reeds lang het voornemen gekoesterd om te bedanken en hoe op aan blijven door bestuur en leden was aange drongen de heer Worst was niet te vermur wen. De heer van Tetering sprak dan ook den scheidenden voorzitter namens het Centrum Comité in hartelijke bewoordingen toe, her dacht de groote werkki ht aan den dag ge legd bij de oprichting van het Centrum Comité, zijn prettigen omgang en samenwer king mst de overige leden, zijn stuwkracht bij het aanwerven van nieuwe leden. Spreker vertrouwde, dat het 'Centrum Comité steeds in gedachten zou blijven bij den scheidenden voorzitter. De heer Worst bracht den spreker dank herdacht op zijn beurt de prettige samen werking in het bestuur en het geheele Cen trum Comité, doch dankte inzonderheid den secretaris en den penningmeester, met welke functionarissen hij sedert de oprichting van het Centrum Comité onafgebroken in den prettigsten zin des woords had samenge werkt. Zijn beste wenschen gingen uit voor den bloei en groei van het Centrum Comité en zeker zou hij steeds met aandacht de werkzaamheden volgen en vertrouwde dat wederkeerig de leden van het Centrum Na deze woorden kwam de zeer moeilijke taak om een nieuwen voorzitter te kiezen, hetgeen uitgesteld moest worden, daar men ernstig naar een geschikt candidaat in het Centrum zou uitzien. Met het oog op de komende werkzaamheden, zal deze verkiezing niet lang uitgesteld mogen worden en het Centrum Comité zal dan ook binnen eenige weken bijeenkomen. Nog eenige zaken van huishoudelijken aard werden bij de rondvraag in behandeling ge nomen, waarna de vergadering gesloten werd. Terug te bekomen bij: Vissers, Tettrode- straat 108, armband. Heins, Zijlstraat 54, bretels. Wit, Cornelissteeg 7, brief. Zwart, le Vooruitgangstraat 81. bont. Bonsel, Joh. v. Vliestaat 83, kinderhandschoen. Dubbe, Soutmanstraat 16, handschoen. Burger- houdt, Vrouwenhekstraat 53, kinderhand schoen. Blankenstein, Oranjestraat 55, geel hondje. Den Hollander, Regulierstraat 14, jekker. Kruif, Bisschop Ottostraat 1, jasje, v. Tongeren, Korte Vlamingstraat 3, ketting. De Bruin. Olycanstraat 8, muts. Anspach. Sophiastraat 53. pet. Roodselaar, 2e Hoog- woerddwarsstraat '45, rijwielbelastingmerk. v. d. Vecht, Karei v. Manderstraat 29, idem. Bureau van Politie, Smedestraat, sleutel. Uitendaal, Tempelierstraat 54, schoolétui met inhoud Mijssen, Sparrenstraat 3, tasch. Kort, K. Poellaan 14, tasch met inhoud v. Apeldoorn, Coltermanstraat 2b, vulpenhou der. Bureau van Politie, Smedestraat, zak. Traditiegetrouw zal dit jaar op 1 Maart a.s. wederom een gymnastiekuitvoering wor den gegeven ten bate van het Haarlemsche Lighalfonds. Deze uitvoering zal evenals vorig jaar worden gegeven door de leer lingen der scholen 17, 18 en 19. onder leiding van den heer B. J. Wieland Los en mej M. B. Roosen. Door de hoofden dezer scholen en de ouder-commissies is de meest mogelijke medewerking toegezegd en de organisatoren vertrouwen wederom ook den volledigen steun van alle ingezetenen van H. en O. te mogen ontvangen, opdat een zoo groot mogelijk batig saldo aan het Lighalfonds zal kunnen wor den afgedragen. Veel geld is noodig voor de taak van het Lighalfonds, n.l. te zorgen, dat slachtoffers der tuberculose in staat worden gesteld gezondheid en arbeidskracht terug te winnen. Laten wij allen een handje helpen om het nobele streven van den heer Wieland Los, mej. Roosen en hunne leerlingen tot een gunstig resultaat te brengen. Eergisteren is in een kolenlichter liggende n de Visschershaven te IJmuiden van waar- lit een trawler aan het bunkeren was, een granaat gevonden van 10 c.M. Het gevaar lijke ding was tusschen de kolen uit Duitsch- and gekomen. Direct werd de politie ge waarschuwd, welke er beslag op legde en de granaat later aan de militaire autorit-, uitleverde, die het ding onschadelijk w: 'en. Het nieuwe postkantoor te Zaandam, dat verrezen Is op dezelfde plaats waar het vo- rige stond, ook een nienw, dat echter al spoedig ging verzakken. man was voorzeker de tolk der aanwezigen, toen hij den Eerw. pater in een warm ge voeld dankwoord hulde bracht voor den leer- zamen avond, dien hij den aanwezigen had geschonken. Het waren meest Duitsch-sprekenden of althans leden die geen mceite hebben met het volgen van een in het Duitsch uitge sproken redevoering, die gisterenavond aan wezig waren bij de lezing van pater Fr Muckermann S. J. over „Het Katholicisme in Duitschland en zijn beteekenis voor he. cultuurleven van heden." Alvorens pater Muckermann met eenige welgekozen woorden te introduceeren, deed de voorzitter, Mr. Vorstman, den aanwezi gen enkele mededeelingen, waaruit wij rele- veeren, dat 18 Maart niet. zooals eerst wat aangekondigd, pater Sauson uit Parijs zijn lezing zal houden, doch dat in diens plaats Pater Friedrich Muckermann S.J. Donderdagmiddag brak brand utt op het terrein van een PetroleumraffinaderU aan en Spaarndammerweg te Haarlem. Door kloek optreden van de Haarlemsche brand weer werd uitbreiding voorkomen. op den len April Henri Brémond, naar we meenen van de Académie Frangaise, zal spreken over „La poétique des églises". Daarna verleende mr. Vorstman het woord aan pater Muckermann, wiens rede over „Das Neue Europa" men zich naar hij i meende, nog wel zou herinneren. j Spr. begon met enkele der meest essen- j tieele en meest opvallende verschillen aan te duiden tusschen de katholieken in Duitschland en die in Nedeiland. In de kerk is de godsdienst o-veral hetzelfde, maar in 1 het volle leven ls er verscheidenheid van uiting. In Nederland vormen de katholie ken een meer gesloten eenheid, ook in het openbare leven en zijn ze karaktervoller, I terwijl in Duitschland de katholieken veel meer hebben moeten samenwerken met de protestanten en met den staat. Het katholicisme in Nederland is anders, on fjjngeestig voegde de eerw. spreker er aan toe, dat wanneer er complimentjes ts maken waren, hij wel wist aan welken kant die zouden vallen. Hier kregen o.a. pers en missie-arbeid in Nederland een welverdiende lofprijzing. Dan kwam spr. tot het Katholicisme ir, Duitschland, en deelde hij in enkele ferm en raak geborstelde tafereelen mee, welk as pect de katholieke beweging de laatste jaren heeft gekregen, hoe men er werkt, welke resultaten er verkregen zijn, maar vooral ook, welke middelen Qr, meegaande met de stroomingen en de behoeften van den tijd worden beraamd om er te komen tot steeds grooteren en machtigen invloed. De moderne katholieke beweging in Duitschland is feitelijk begonnen met den Katholiekendag te Maagdenburg. Merk waardig was hier de belangstelling der so cialisten voor deze vergadering. De stad, hoofdzakelijk bestaande uit een socialistisch gezinde bevolking, was geïl lumineerd als voor een stadsfeest; de burge meester zat naast Mgr. Pacelli, den Pause lijken Nuntius op de groote vergadering, en hield er zelfs een redevoering. Daarna ging spr. meer in bijzonderheden de verschillende groepen na, welke op dezen katholiekendag het bestudeeren en bespre ken van bijzondere onderwerpen tot taak Het leven immers in het algemeen is an ders geworden. De menschheid van heden leeft niet meer zooals voorheen in huis, werkplaats en kerk; maar daarnaast zijn ge komen de sportvelden, de stadions, de bios copen en de steeds verder doorgedreven techniek. Met dit groote secularisatieproces is een nieuw gevaar in de wereld gekomen, waarvan Z. H. Paus Pius XI terecht sprak als van een groot gevaar, dat het Christen dom langzaam uitbannen zal uit het open bare leven der volken. Zeer suggestief bewees de eerw. spr. dit met eenige pakkende voor- beelden. De Katholiekendag in Freiburg, zoo zei hij o.m., werd bezocht door pl.m. 100.000 men- schen, maar enkele dagen later waren er bij de terugkomst var de Zeppelin op het vlieg- j veld minstens 200.000 aanwezig. De mensche- j lijke ziel is als het ware een globe; er kan een groot altaar in worden gebouwd, doch wanneer daarbinnen nog plaats moet worden j gemaakt voor een bioscoop, een voetbalveld, een fabriek, wordt de ruimte steeds beperkter en bestaat er groote kans. dat liet altaar ten slotte geheel terzijde wordt gedrukt. De vraag mag, moét dus worden gesteld: hoe kunnen wij onze samenleving meer chris telijk maken. Niet alleen de priesters kunnen dezen ar beid volbrengen. Ook de leeken moeten hier toe het hunne bijdragen. De cultuurgebieden moeten teruggewonnen worden voor Christus;' in samenwerking met den priester moet er als een hiërarchisch apostolaat ontstaan, en, naar de woorden van den H. Petrus: een priesterlijk geslacht, belast met het uitvoeren der nieuwe taak. Op de verschillende vraagstukken, opgewor pen door de zoo verschillende nooden van onzen tijd, werd bij gelegenheid van den Katholiekendag te Freiburg dieper ingegaan. Met het ontstaan der groote fabriekscentra en den groei van de havensteden ontstond het nijpende vraagstuk der zielzorg, die meer arbeidskrachten vergt dan er beschikbaar zijn. Het gaat er hier vooral om. den juis- ten toon te treffen bi) het bewerken dezer nieuw dezer modern gerichte arbei dende massa. Dan komt het sexueele probleem ter sprake. Ook dat beziet men op heden van uit een anderen gezichtshoek, namelijk meer in ver band met het zieleleven. Een ander onder deel van het ethisch religieuze vraagstuk vormt het huwelijk. Dit mag niet slechts zijn een verbintenis tusschen twee menschen, want het huwelijk is ook een zielengemeen schap. Wanneer men steeds voorop blijft stellen, dat het huwelijk op de eerste plaats moet zijn een samenleven der zielen, zal er minder gevaar zijn voor mislukkingen, en zal het minder voorkomen, dat. zooals in vele moderne huwelijken, de echtelieden elkaar na enkele jaren van samenleving, niets meer hebben te zeggen: het begin van zoo menige tragedie. In dezen tijd van socialen nood neemt het charitatieve vraagstuk eveneeps een belang rijke plaats in het leven in De socialisten hebben gedwaald door te meenen, dat alleen de organisaties dezen nood zouden kunnen bezweren. Want van grooter gewicht dan de organisatie is de persoonlijkheid. De liefde moet uitgaan van mensch tót mensch, en wanneer dit niet gebeurt zullen de organi saties niets kunnen uitrichten. Deze waar heid heeft men al te zeer vergeten. In het socialisme is niet de liefde, maar het cijfer de allesbeheerschende factor, want het kent niet als het katholicisme den belangeloozen arbeid der religieuzen. In het centrum van de belangstelling staat thans het wijsgeerige vraagstuk van het eigendomsrecht. De katholieken in dezen tijd zullen vasthouden aan de leerstellingen van St. Thomas en de kerkvaders, maar zij voe gen er nog iets aan toe, n.l. dat eigendom verplichtingen met zich brengt, de verplich ting tot liefde en de verplichting om het eigendom niet te misbruiken. Volgde voor de pauze nog een korte, ge drongen bespreking van het politieke vraag stuk in Duitschland en van de eigenaardige positie, waarin de katholieke groep zich daar bevindt, gedwongen als zij is tot samenwer king met de socialistische meerderheid. Het vraagstuk der Geestelijke kuituur werd na de pauze in groote lijnen door spr. uit gestippeld. Op dat gebied zijn vooral in Duitschland vele dingen te betreuren. Histo risch aldus gegroeid en alle met hun geheel eigen oorzaken, maar toch niet minder een feit. Zoo is het bijv. niet te ontkennen, dat het aandeel der katholieken in de literatuur zeer gering is, terwijl het katholieke publiek zijn eigen auteurs niet kent. In Duitschland heeft men nog niet zulke sterke auteurs als een Paul Claudel in Frankrijk en een Pieter van der Meer de Walcheren in Nederland, maar op alle gebied wordt toch hard gewerkt. Wü, katholieken, moeten in dezen tijd zijn de uitdragers van een organische cultuur, een cultuur, die rekening houdt met de natuurwet en den godsdienst en die daaruit is gegroeid. Onze katholieke cultuur moet een scheppende cultuur zijn, zij moet scheppen, waar ande ren er niet meer toe in staat zijn. En dit kan slechts als onze cultuur innerlijk vervuld is, en meer aan de menschen zal geven dan vragen. En daarom vooral moet de katholiek mede lijdend zijn. Hij moet er zich van bewust zijn, dat ieder mensch, hoe hij overigens ook zij, het gelaat draagt van den Christus, en hjj moet als Christus energiek, maar mild en vol liefde en medelijdend optreden. Als een bezorgde moeder moet het katholi cisme, aldus besloot spreker, waken aan de lijdenssponde van de moderne menschheid. Na deze gevoelvolle en dichterlijke perora tie van den gewijden spreker barstte een har telijk en dankbaar applaus los en mr. Vorst- De 31-jarige chauffeur J. v. B. uit Schie dam had zich te verantwoorden ter zake van het feit, dat hij op den hoek Heerenweg- Laan van Rozenburg te Heemstede een boom, een paal, een voor hem rijdende auto bus en ten slotte een bejaarde heer had aangereden, tengevolge waarvan deze laat ste een hersenschudding bekwam. Een en ander vond plaats 19 Juli op een excursie van een gezelschap schoolkinderen uit Schiedam met een tweetal autobussen en werd veroorzaakt doordat bij het stoppen van de eerste autobus voor het van den I-Icerenweg komende verkeer de bestuurder van de tweeds bus, de verdachte v. B., niet tijdig en voldoende wist te remmen. Het O M., waargenomen door mr. An- dringa. legde er den nadruk op, dat aan verdachte het onvoldoende remmen van zijn wagen bekend was. en hij dus op te korten afstand van den vorigen wagen had ge veden: de omstandigheden echter in aan merking nemende, eischte het O. M. 25. hoete, subsidiair 15 dagen hechtenis. De verdediger, mr. H. van Zutphen. be pleitte clementie. Uitspraak over 14 dagen. Alan Rowe, de leider van de expeditie in Egypte, die uitging van de Universiteit van Pennsylvania, heeft een bericht gezonden over de ontdekking van een buitengewoon groot graf, dat naar zijn meening dateert uit den tijd van de eerste dynastie. Het graf is 20 voet lang en 160 voet breed. In zijgewelven zijn verscheidene nummers gevonden. Er is nog niet ontdekt, aan wel ken hoofdpersoon het graf heeft toebehoord Op verzoek van den Directeur-Generaal der P. T. T. vestigen wij er nogmaals de aanaacht op dat het in net belang van een regelmatige behandeling der voor Amster dam bestemde correspondentie noodig is dat in het adres daarvan de naam van het jeste'district (Centrum, Noord, Zuid, Oost of West) mede wordt vermeld. De dagelijksche vertooningen van de K.N. M.V.-film tijdens de R.A.I.-tentoonstelling blijken een groot succes te zijn voor den ac tieven Motorbond. De Ceintuur-bioscoop is lederen dag ge heel vol en honderden bezoekers brengen er een aangenaam uur door met het aan schouwen van het opgewekt motorleven der K.N.M.V 'ers in hun Jubileumjaar 1929. De K.N.M.V.-stand is een der brandpunten van de tentoonstelling. Steeds verdringen zich velen voor het kleine filmtoestel, dat op wekt tot bezoek aan de K.N.M.V.-film, ter wijl er soms handen te kort komen, om alle belangstellenden van gratis toegangskaarten voor het Ceintuur-Theater te voorzien. Het spreekt wel van zelf, dat de krachtige door de K.N.M.V. gevoerde propaganda voor het motorrijden niet nalaat in te slaan, en het is dan ook zeker niet het minst er aan te danken, dat in de Motorrijwielafdeeling alles geheel naar wensch schijnt te gaan. Gisteren wefd de afgebroken parc.j Araiza Vidmar afgespeeld. Het resultaat was re mise. In de week van 1925 Januari heeben ich in deze gemeente 9 gevallen van diph- Iheritis voorgedaan. Door het St. Liduina-Gesticht (beheerd door de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo) te Schiedam, wordt een 5 pet le Hyp. Obligatie-leening uitgegeven, groot 250.000, verdeeld in stukken van 1000. 500 en 100. De koers van uitgifte bedraagt 100 pet. Doel der leening: In November j.l. is een nieuwe uitbreiding tot stand gekomen, welke gelegenheid geeft tot het verhuren van af zonderlijke kamers aan ouden van dagen terwijl tevens een afdeeling werd ingericht voor verzorging van gebrekkige mannen en vrouwen. De hiervoor beschikbaar gekomen plaatsen zijn nu reeds bijna geheel bezet. De laatstgenoemde uitbreiding werd gefi nancierd uit een bij de N.V. Maatschappij voor Kerkelijk Crediet te Amsterdam opge nomen crediet op korten termijn, dat thans uit de opbrengst dezer leening wordt afgelost. Naar de „Sportkroniek" meldt, zal in de Bondsvergadering, die Zaterdag a.s. wordt gehouden, beslist worden of Nederland al dan niet aan den strijd om het wereldvoet balkampioenschap te Montevideo zal deel nemen. De Technische Commissie heeft een rap port uitgebracht, waaruit blijkt, dat ingeval van deelneming, een zeer behoorlijk elftal kan worden opgesteld. In den wedstrijd om net damkampioen schap van Haarlem en Omstreken, begint thans eenige teekening te komen, alhoewel het nog geen der deelnemers is gelukt een noemenswaardigen voorsprong te verkrijgen. Wel hebben Berkemeier en Poppen mo menteel de leiding, doch zij hebben nog een zwaar programma voor den boeg. De stand luidt thans: Nr. Spelers Clubs gesp. gw. rm. vrl. pt. 1 P. A. Berkemeier H.D.C. 7 3 4 0 10 2 J. Poppen id. 6 3 3 0 9 3 E de Boer id. 6 3 2 1 8 4. P. G. van Engelen id. 7 2 4 1 8 5 J. B. Sluiter Jr. id. 7 2 4 1 8 6 B. Dukei id. 6 15 0 7 7 A. de Jong ld. 6 2 3 1 7 8 J. W van Dartelen id. 7 2 3 2 7 9 J P. van Eijk id. 7 2 3 2 7 10 W. Stroo D.C.H. 6 14 16 11 H. Greeuw H.D.C. 4 2 0 2 4 12 H. A. van Abs D.C.H. 5 0 4 1 4 13 J. van Looij H.D.C. 5 12 2 4 14 J. van Berkum D.C.H. 6 114 3 15 J. J. 'P. Kraayer id. 5 0 2 3 2 16 J. Lycklema id. 6 0 2 4 2 Gisteravona ving in hét clublokaal der Damclub „Haarlem' de achtste ronde van de Haarlemsche kampioenswedstrijden aan. De uitslagen luidden: Hoofdklasse. J. P. van Eijk remise met J. Lycklema, P. G. van Engelen, remise met B. Dukel, J. B. Sluiter Jr. wint van A. de Jong, J. W. van Dartelen remise met J. J. P. Kraayer, H. de Boer wint van W. Stroo, F. A. Berkemeier wint van J. van Berkum. De partij J. v. LooijJ. Poppen werd af gebroken en de partij H. Greeuw—H. A. van Abs uitgesteld. De nieuwe auto voor ziekenvervoer van den heer P. F. Scheepmaker, welke te Llsse in een groote behoefte voorziet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 5