wimy CACHET d FAIVRE VAN HULST K. SAMSON VERHUIZINGEN GARDESMEUBLES „DE TIJDGEEST" GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE Iv^N- haarlem De heer Jonckbloedt geïnstalleerd Onderwijs in Esperanto van gemeentewege Een geschenk aan het nieuwe Gouvernements gebouw Vele credieten verleend Lijdt niet langer HOOFDPIJN ZENUWPIJNEN RHEUMAT1EK BLOEMEWDAAL RADIO-NIEUWS De „Reus" leent zijn stem KUNST EN KENNIS De Byrd-expecUtie Kan een radio-centrale goede geluids-kwaliteit geven? M. v. Heemsfcsrkstr. - Te!. 15136 DEH HAAS ASexanderpIsin - TeSef. 13052 GVE R Z E ETRAM S PO RT Afd. Befsaragerij - Stoffeerden'! MUZIEK GEMENGD NIEUWS Na den moord in Blijdorp Uit het Amerikaansche Leger Amerikaansch Huis 60 SPAARNE 60 AFSLAG AFSLAG GIERSTRAAT 44 TELEFOON 10942 GPP" 27 GIERSTRAAT 27 Gisteravond kwam de Raad dezer gemeen te ln vergadering biieen onder leiding van den Burgemeester Jhr. J. P. W. van Doom Aanwezig waren alle leden. De agenda bevatte de navolgende punten: I. Onderzoek geloofsbrief van den heer L. A. M. Jonckbloedt Tot leden van de Commissie van Onder soek worden door den voorzitter benoemd de heeren Breed, van Unen en Moolenaar Nadat de geloofsbrief in orde is bevonden wordt de heer Jonckbloedt in de raadszaal binnengelaten en welkom geheeten door den voorzitter II Toelating nieuw benoemd raadslid Spr. wenscht den nieuw benoemde namenr den Raad geluk met zijn benoeming en hoopt dat hij zich in dezen Raad spoedig thuis zal gevoelen. In den raad van Heem stede is gelukkig die atmosfeer van een dracht en elkaar oegrijpen, die in ieder goed geordend gezin hoort te zijn. Het is dan ook een voorrecht om lid van dezen raad te zijn en spr hoopt dat de heer Jonck bloedt tot zijn volle tevredenheid en voldoe ning nog lange jaren lid van dezen raad zal mogen zijn en dat hij met de andere leden prettig zal samenwerken (applaus). lil. Vaststelling notulen De notulen der vergaderingen van 28 November en 12 December 1929 werden met een kleine wijziging vastgesteld. IV. Ingekomen stukken Onder de ingekomen stukken bevond ziek een adres van de te Heemstede gevestigde banketbakkers noudende verzoek bij veror dening te verbieden, dat het op de Zondagen verboden is artikelen uit hunne zaken te vervoeren. Dit adres was gevolgd door een nader schrijven, waarbij dit adres wederom werd ingetrokken, omdat de wet zich tegen een dergelijke verordenir/, verzet. Dit adres wordt vervolgens voor kennisge ving aangenomen. Het in handen van B. en W. prae-advies gestelde advies om salaris-verhooging van den kantoorbediende bij de politie, den heer Steysel was door dezen ingetrokken. De heer Vring vroeg welke redenen hier voor waren D° Voorzitter antwoordt hierop, dat dit niet in dat schrijven stond. Spr. meent ech ter. dit adressant het minder aangenaam heeft gevonden dat een behandeling van dit adres niet zoo vlot is gegaan. De heer Vring zegt gehoord te hebben adressant zijn adres zou hebben ingetrokken omdat hy er minder goede resultaten van vreesde. De voorzitter deelt nog mede, dat van on aangename dingen geen sprake is. Vervolgens wordt op verzoek van Ged. Sta ten nog een wijziging aangebracht in de nieuwe algemeene Politieverordening. V. Vaststelling pensioensgrondslagen Burgemeester en Secretaris Tengevolge van de herziening der jaar wedden van den Burgemeester en den Secre taris wordt voorgesteld met ingang van 1 Januari 1930 de volgende pensioensgrondsla gen vast te stellen: 1. Jhr. J P. W. van Doorn als Burgemees ter op i 6du0. 2. H. Vos, als Secretaris op f 5800. Con form word- z. n. st. besloten. VI. Pensionneering Wethouder: B er. W bieden den Raad ter vaststellin? aan eer. nieuwe verordening regelende de pensionneering van de Wethouders. De hee. Rijles zou gaarne zien. dat het artikel omtrent de wachtgeldregeling werd geschrapt. De heer Van Dnen voelt ook niet veel voor de wachtgeldregeling. Wel zou hij er iets voor kunnen gevoelen om iemand die als Wethouder is afgetreden bijv. gedurende één Jaar in he* genot van wachtgeld te stellen Het wacntgeld moet in overeenstemming zijn met de jaarwedde van den Wethouder, die men al? een belooning moet blijven beschou wer., doen niet als een volwaardig salaris. De heer Andretscn acht een lange wacht geldregeling verkeerd, omdat een Wethouder niet medisch gekeurd wordt. Wethouder zijn moet men ook als eer voorrecht beschouwen en daarom meent spr dat er geen prijs zal worden gesteld op een wachtgeld. De heer Vring meent, dat deze nieuwe re- geiing eigenlijk niet afwijkt van de oude. B en W komen langs een achterdeurtje me met eenzelide bepaling terug, die in de vo rige vergadering bestreden is. Deze bepaling is goed voor groote ge meenten. waar net Wethouderschap een vol waardige betrekking is. De voorzitter merkt op, dat het niet is uit gesloten, dat men de functie van Wethou der aanvaardt met eenige opoffering en later wel eens een andere betrekking moet laten loopen. die onvereenigbaar is met het Wethouderschap. Een geleidelijke overgang van het volle salaris naar een zeker mini mum is dan ook niet onbillijk. Overigens zegt spr is deze verordening toen geheel an ders dan de vorige Nu k a n men wachtgeld krijgen en gaat net pensioen in op 60-jariger lee*yd. Keui leuring van Wethouders zou in strijd zljr met de wet. De heer Rijkes merkt op dat ieder tevorer kan weten, dat hij voor onbepaalden termijr wethouder is. Het kan dus ook voor zeer korten tiid zijn De kwestie van opoffering i dus zeer individueel De heei Kwak zou willen voorstellen, da' B en W deze benoeming nog eens onder het oog zien Spr voelt er al veel voor om he' wachtgeld gedurende één jaar na het aftre den uit te keeren Het voorstel van den hee Rijkes om de geheele wachtgeldregeling tf schrapper wordt vervolgens verworpen met 8—7 stemmen. Hierr.a wordt in stemming gebracht een voo'ctel van den neer Andretsch om een wacntgeld uit te keeren gedurende éen Jaat na het aftreden van den Wethouder. Dit voorstel wordt eveneens verworpen met 11 4 stemmen, waarna de verordening z. h st. ongewijzigd wordt vastgesteld. VII Credletaanvrage schoolmeubeler Bosch- en Bovenschool B en W stellen den Raad voor in te wil ligen een aanvrage van het Bestuur der Ver „Bijzondere Prciestantsche school" te Heem stede, om beschikbaarstelling van gelden ui de gemeentekas ten oehoeve van de aan schaffing van 3 handwerkkasten voor he' opbergen van het klassifikaal en noofdelij' materiaal voor net onderwijs in de handwer ken aan de Bosch- en Hovenschool. Conforn wordt besloten. VIII Vergoecl'ng art. 101 L. O.-wet 192' over 1927 B. en W. stellen voor: I. Om het gemiddelde bedrag per leerling van de kosten van instandhouding over het jaar 1927 voor zoover de openbare scholen betreft vast te stellen: a. voor de openbare lagere scholen op f 13.57; b. voor de openbare U.L.O.-school op f 46.56 II. Afwijzend te beschikken op de aanvra gen var. de besturen der bijzondere scholen om vergoeding voor vakonderwijzers aan hun scholen. Ill De vergoeding in de kosten van in standhouding over 1927 vast te stellen als volgt: Voor de K. K. School Heerenweg f 2934.42; idem Kerklaan f 2822.56; id. U.L.O. f 1583.04; voor de R. K School Molenwerfslaan f 2876 84 De heer Jonckbloedt wil op de eerste plaats den Voorzitter dank zeggen, voor diens zeer vriendelijke v oorden bij zijn benoeming tot 'id van den raao. Ten aanzien van uit agendapunt zou spre ker willen vragen of het niet mogelijk is om in het vervolg de aanbesteding voor onderhoudswerken van de gemeente-gebou wen te splitsen in onderhoudswerken voor scholen en voor andere openbare gebouwen. Men krijgt dan een veel zuiverder stand van zaken en dit kan invloed hebben op de uitkeering van de vergoedingen die thans aan de orde zijn Men heeft nu geen ab solute zekerheid over de juistheid van deze cijfers De Voorzitter zou dit willen ontraden, de aanbestedingssom is daar ook te klein voor. Het gaat nu al sinds jaren in de practijk zoo. Bij splitsing zouden zich ook moeilijk heden voordoen. De heer Kwak noemt de vraag van den heer Jonckbloedt van niet geringe betee- kenis. Als lid van het bestuur van een Bijzondere School heeft hij meerdere malen gehoord, dat het opvalt, dat de gemeente voor het onderhoud der openbare scholen "etrekkelijk geringe uitgaven behoeft te doen. Daardoor wordt de uitkeering aan de bij zondere scholen automatisch gedrukt. Spr. wil evenwel uitdrukkelijk verklaren, dat hij cr niet aan twijfelt dat de cijfers niet juist zijn. maar het is waar, dat er geen absolute zekerheid is omtrent die cijfers. De heer van Unen, vindt het toch merk waardig dat de heer Kwak eenerzijds zegt. geen wantrouwen te hebben en anderzijds zegt, dat de uitgave voor de openbare scholen toch zoo laag zijn. Dit heeft toch een wrang bijsmaakje. De heer Kwak zegt alleen, wat hij gehoord heeft in de vergaderingen van het bestuur :ler Bijzondere School waarvan hij lid is. De voorzitter zegt over een en ander in le vergadering van B. en W. eens te zullen spreken. Het besluit wordt hierna ongewijzigd vast gesteld. IX. Vaststelling percentage ver strekte gelden Bedrijven. B. en W. stellen voor de jaarlyksche rente, welke door de gemeente gas-, duinwater- en electriciteitsbedrijven zal moeten worden betaald aan de gemeente Heemstede over de in 1929 verstrekte gelden, be temd voor den buitengewonen dienst, te bepalen op 5. Comform wordt besloten. X. Verhuur weilanden bij het Heemsteedsche Kanaal De raad besluit zonder z.h.s. Burgemeester en Wethouders te machtigen, onderehands te erhuren aan den heer N. H. Eldering te Heemstede, voor den tijd van drie achtereen- ,'olgende jaren, zulks met ingang van 1 Ja nuari 1930 en tegen een huurprijs van f 325 per jaar, de perceelen weiland en dijk gele gen tusschen de bocht der Wippervaart en het Kanaal, kadastraal bekend gemeente Heemstede, Sectie A. no. 3024 ged. en 3025, ter gezamenlijke grootte van ongeveer t .98.84 H.A., op den grondslag van de bepa- 'ingen en voorwaarden genoemd in het be staande huurcontract. XI. Aangaan overeenkomst voor verbetering Rijksweg Haarlem Bennebrock B. en W. vragen een crediet van f 5000, /oor den aanleg van een voetpad ter lengte /an plm. 407 M. en ter oppervlakte van plm. 200 M2. langs den Rijksweg Haarlem—Ben- nebroek ten westen van dien weg bij de bui tenplaats „Meer en Berg." Het crediet wordt z.h.st. verleend. XII. Beschikbaarstelling prijzen voor bloemententoonstelling B. en W. verzoeken den raad een crediet te verleenen groot f 25 voor het beschikbaar- ztellen van prijzen voor eene door de R. K 31oemistarbeiders in 1930 te houden bloemen- entoonstelling. Dit crediet wordt toegestaan. XIII. Ruiling van grond aan de Lanckhorstlaan B. en W. vragen den raad een crediet van ingeveer f 1400 voor verbetering van een ge- leelte der Lanckhorstlaan, gelegen tusschen len Bronsteeweg en de Landzichtlaan. Het gevraagde crediet wordt verleend. XIV. Onderwijs in Esperanto Ter vaststelling wordt aangeboden eene erordening betreffende het onderwijs in Es peranto; als gevolg van de instelling van een énjarigen Esperanto-cursus met twee les- ren per week ten behoeve van de leerlingen Ier hoogste klassen van alle openbare en bij zondere lagere scholen in de gemeente, als- nede voor wat oudere kinderen. De heer Rijkes zegt, dat het hem genoe- en doet, dat B. en W. met deze voordracht :ijn gekomen. Spr. houdt een uitvoerige be schouwing over het Esperanto als middel om le verbroedering der volkeren te bevorderen en hoopt dat de taad deze verordening met ■Igemeene stemmen zal vaststellen. De heer de Boer acht het overbodig hier- lan nog veel toe te voegen. Het doet hem genoegen geconstateerd te hebben dat de aad met dit voorstel sympathiseert. Deze verordening wordt vervolgens z.h.st. ongewijzigd vastgesteld. XV. Voorstel t ot van den Zwemvijver verbetering B. en W. vragen een crediet groot f 16.180 oor het oprichten van een nieuwe waterzui- /erlngsinstallatie, het uitdiepen van de bas ins en het aanbrengen van een damwand. De heer Jonckbloedt staat zeer sympathiek egenover dit voorstel. Evenwel wil hij eenige opmerkingen maken. Op de eerste plaats •raagt spr. meer toezicht op de kleedkamers vanneer het zomers zéér druk is aan den wemvijver. Vervolgens vraagt hij of het liet mogelijk is dat de damwand gedeeltelijk /an beton wordt gemaakt en ten slotte zag ïij gaarne dat dit werk niet in eigen beheer werd genomen, maar werd aanbesteed met een bepaling dat 80 a 90 pet. werklieden uit eigen gemeente worden aangenomen. De heer Andretsch vraagt of het niet moge lijk is dat alvorens deze hooge uitgaven wer den gedaan, eens werd onderzocht of elders bijv. in de Ringvaart geen goede zwemgelegen- heid is te maken. De heer van der Linden onderschrijft de vraag van den heer Jonckbloedt over aan besteding van dit werk. Dit zou vooral voor de werklieden uit de bouwbedrijven zeer aan genaam zijn. Dr. Droog, wethouder, antwoordt vervol gens dat de kwaliteit van het water elders niet van dien aard is, dat aldaar zwemge- legenheid kan worden gemaakt. Wat betreft het toezicht op de kleedkamers zegt hij toe, hierop te zullen letten. Het aantal kleed hokjes is op zeer drukke dagen te klein. Een gedeeltelijke betonwand komt wel wat te duur uit en vordert weer een bedrag van plm. f 4000. Een houten wand is voorloopig ook wel vo' doende. Behalve enkele kleine onderdeelen zegt sp: tos dat dit werk zal worden aanbesteed. Het voorstel wordt vervolgens z.h.st. aan genomen. XVI. Verbuur tuingrond van terrein „Grotstuk" B. en W. stellen den raad voor aan de N.V. Bloembollenkweekerijen Handel voor heen H. M. Ruysenaars Hz., alhier te verhuren voor het tijdvak van 1 Januari 1930 tot 1 Auguctus 1930 en van 1 Augustus 1930 tot 1 Augustus 1935 een perceel tuingrond, gelegen in het „Grotstuk", grcot plm. 527 R.R. 2 Conform wordt besloten. XVII. Ontheffing Bouw- en Woningverordening. B. en W. stellen voor ontheffing van het bepaalde in artikel 15ter der Bouw- en Wo ningverordening voor den bouw van een bol lenloods op het perceel Sectie B. no. 5279 aan de Westzijde van den Heerenweg nabij de Manpadslaan, onder voorwaarde dat de afstand van den Zuidgevel tot de zijwaart- sche erfafscheiding plm. 8 M. zal bedragen. Conform wordt besloten. XVIII. Beschikbaarstelling bedrag voor aanbieding geschenk Gou vernementsgebouw B. en W. vragen een crediet van 1000 voor het aanbieden van een geschenk be staande uit een vloerkleed in de vergader zaal der Staten voor het nieuwe Gouverne mentsgebouw te Haarlem. De heer Andretsch betreurt het, dat de keuze is gevallen op een vloerbedekking. Dit kleed zal na eenige jaren weg zijn. Bloe- mendaal geeft een lichtkroon, dat is een blijvend geschenk. De heer van der Erf acht het niet juist, dat van het geld van de belastingbetalers een bedrag van f 1000 wordt be teed om het hu's van een ander ln te richten. De heer van Unen, hoewel ook altijd gaarne zuinigheid betrachtende kan deze laatste op merking niet onderschrijven Een dergelijk geschenk doet den gemeen schapszin versterken. Bovendien is er een commissie die aangeeft welke geschenken kunnen worden gegeven en dit acht hij zeer practisch. De heer de Boer zegt, dat men ook hier de overheid moet eeren. De zaak van de pro vincie is ook „onze" zaak. De heer Moolenaar zag liever een geschenk in den vorm van een wandbekleeding. Nu wordt het kleed van Heemstede vertrapt! De voorzitter bevestigt dat Heemstede niet geheel vrij was ln haar keuze, die bepaald werd door een commissie. Dit kleed dient voor de vergaderzaal der Staten en is zeer ;eker een waardig geschenk. Het geldt hier het representatiegebouw van de provincie en een dergelijk geschenk ls een bewijs van saamhoorigheid. De heer Rijkes zegt dat ook hem een an der geschenk aangenamer ware geweest. Dit besluit wordt vervolgens zonder hoof delijke stemming vastgesteld. XIX. Aanleg Heemsteedsche Dreef tusschen Camplaan en Havenstraat B. en W. vragen een crediet groot f 60.000 voor aanleg van de Heemsteedsche Dreef tusschen Camplaan en Havenstraat, alsmede voor wijziging van het Wipperplein. Het gevraagde crediet wordt z.h.st. ver leend. XlXa. Voorstel tot verbetering van den Cloosterwcg. Burgemeester en Wethouders vragen den raad hen le. te machtigen voor verbreeding van den Jloosterweg voor de gemeente aan te koopen van het Bisdom Haarlem een strook grond groot ongeveer 330 M2, kadastraal bekend in Sectie A no. 2532 (ged.) tegen den prijs van f 1.50 per M2; 2e een crediet te verleenen groot f 1500, voor vernieuwing van de afscheiding langs de onder le vermelde strook grond en voor verbetering van de bestrating van den Cloos- terweg tot aan de Gasfabriek. Het gevraagde crediet wordt z.h.st. ver leend. Rondvraag Activiteit Brandweer De heer Vring wil een woord van dank spreken voor de buitengewone activiteit van de Heemsteedsche brandweer, hetgeen onlangs :s gebleken bij een schoorsteenbrand in zijn. huis. De brandweer was daar binnen zeer kor ten tijd aanwezig. Ook is hem toen gebleken dat de aanschaffing van een auto-ladderwa gen geen overbodige luxe is te noemen. Postbestelling De heer Rijkes vraagt of B. en W. kunnen bevorderen dat tusschen de laatste buslich ting van half 10 's avonds en de eerste van 's morgens half 10 een nieuwe buslichting kan worden ingevoegd des avonds om half 12. Bovendien wijst spr. er op, dat de loket ambtenaren des middags met hun eene hand hun boterham moeten opeten en met de an dere hand hun werk aan liet loket moeten doen. Dit hoort toch meer thuis in een plat telandsgemeente. De diensturen van de amb tenaren zijn van 's morgens 7.45 tot 's mid dags 4 uur. De voorzitter antwoordt hierop dat de bus lichting van 's morgens 5 uur aan het kan toor te Heemstede blijft bestaan. Wat de bij- buseen betreft, alsmede over het lange wach ten aan de loketten zal hij nogmaals in over leg treden. De bussen worden tegenwoordig per auto door Haarlem gelicht. Bestrating Glipperweg De heer de Boer vestigt de aandacht op een stukje bestrating bij de tramwissel aan den Glipperweg bij de grens van Bennebroek Ook vraagt spr. maximum-snelheid borden bij den Nieuwen Weg in Groenendaal bij het ververschingshuis. Daar gebeuren anders on gelukken. Wethouder Dr. Droog zal dit nader onder het oog zien. De heer van der Erf vraagt of wel eens jekeuringen worden opgemaakt tegen degenen die uit straten komen rijden tegen een be- itaande verbodsbepaling in. De voorzitter antwoordt hierop, dat dit De heer Rijkes vraagt hoe het staat met Bedenkt dat een enkel een oogenblikkelijk geneesmiddel is voor KOORTS OF GRIEP Doosjes win 12 Cachets In Apotheke en Drogisterijen Onschadelijk voor het organisme het vluchtheuveltje bij het Postkantoor. D evoorzitter antwoordt hierop, da dit waarschijnlijk gelegd zal worden bij den in gang van de Postlaan. Hierna gaat de raad in geheime vergade ring over. Een automobilist, die haast had Op den 29sten Januari 1930 reed een luxe auts, komende vanuit de richting Bennebroek in de richting Haarlem op den Heerenweg te Heemstede. Ter hoogte van de Kerklaan reed deze auto met groote snelheid tegen een aldaar staande lantaarnpaal, waar door deze geheel afknapte en het gas er uit stroomde. De auto reed in snel'e vaart door en is tot op heden onbekend gebleven. Door de politie zal een onderzoek worden ingesteld. Auto tegen een boom gereden Gis terennacht reed de bestuurder van een vierwielig motorrijtuig op den Hee; en weg al hier. Ter hoogte van de Zandvcortschelaan reed de -bestuurder met een snelheid van pl.m. 50 K.M. per uur en raakte het beheer over zijn stuur kwijt, met het gevolg, dat hü drie boomen raakte en tegen den vier den boom tot stilstand werd gebracht. De auto werd geheel vernield. De be stuurder dezer auto, genaamd A. J. C. K., kreeg lichte verwondingen aan züne han den. Naast hem zaten G. II. K. en A. C. S. die beide verwondingen opliepen. Op advies van. Dr de G. is S. naar het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem overgebracht en is na aldaar te zijn behandeld naar zijn wo ning vertrokken. Jas gestolen By de politie alhier is aangifte gedaan door E. M. van vermissing van een jas, welke hij eenigen tyd onbe heerd had laten liggen op een bouwterrein aan de Casper Fagellaan. De politie zal een onderzoek naar den onbekenden dader instellen. Gevonden voorwerpen Terug te beko men by wed. Wallet, Heerenweg 22, een zilveren kettinkje met hanger; Hoekema, Lucas van Leydenlaan 14, een wollen hand schoen; N. H. Goossens, Kruisweg 280 Haai- lemmermeer, een rijwielbeiastingmerk; A. Prins, Graaf Florislaan 33, Vogelenzang, een sigarettenkoker; H. Willemse, Kadyk 15, een rijwielbelastingmerk; van Houten, Bleekers- vaartweg 45, een herdershond; A. Bakker, Talmastraat 2, een hoes van autoband; Swan, Zonnebloemlaan 2, Aerdenhout, een horlogeketting; B. van Rooden, Talmastraat 19, een paar voetbalschoenen; P. v. d. Put ten. woonschip Haven, een heerenrijwiel; Bureau van Politie, Raadhuisstraat 27, een heerenvest. Tennisfilm in het Kenn. Lyceum Op Zaterdag 1 Februari, des middags 4 uur, zal de heer C. Vreedenburg uit Schoonhoven, secretaris der Propagandacommissie en hoofdredacteur van „Laion Tennis, voor de afd. Haarlem van den Ned. Lawn Tennis Bond in de aula van het Kenn. Lyceum een hoofdredacteur van „Lawn Tennis", voor de dracht zal verduidelijkt worden door een vertraagde film, waarop de Tennis-sterren Tilden, mej. Bouwman, Timmer en anderen staaltjes van hun kunst geven. vliegers waren biykbaar onbeschadigd, al zaten zij allen onder de sneeuw, en de in strumenten ondervonden geen letsel De grafieken omtrent de meteorologische gegevens bleken nog zeer bruikbaar. Het scheen, dat de instrumenten aan de vliegers hangend, zich reeds spoedig vastgehaakt hadden in de sneeuw en dat de vliegers zelf nog zoowat een vollen dag in de lucht zijn biyven zweven, door de instrumenten als door een anker vastgehouden. Russell Owen me.dde 2ï Januari uit de overwinteringsbasis van Byrd op de ys- barrière van Ross aan de Walvischbaai het volgende; Het bericht, ontvangen van Bendik Johan- sen den ijsloods van de beide expeditiesche pen de „City of New York" en de „Eleanor Bolling", bewyst hoe een groet bezwaar op het oogenblik wordt gevormd door het pak- ys. Er besloten dat enkel de „City of New York" het ijs zal rammen. De „Eleanor Bol ling" is op den terugweg naar Nieuw Zee land, na aan de „City of New York" haar ladmg steenkolen te hebben overgegeven. Johansen, vroeger bij de Noorsche traan- vaart, heeft veel ervaring van ysnavigatie in ewaar pakijs. Hij heeft die ervaring opge daan ter Oostkust van Groenland en in de Witte Zee. Hy heeft overleg gepleegd met een kapitein van den walvischvaarder die ook bekend is met het pakijs. Van de walviechschepen die er dit jaar op uit zijn gegaan, zyn berichten ingeko men, dat de ijstoestand ditmaal zoo on gunstig is als er nog nooit te voren een is geweest voor een Poolexpeditie. Het pakijs is voor dezen tijd van het jaar ongemeen zwaar tusschen 68 gr. Z.B. en 70 gr. Z.B. en het ligt naar het Westen tot heel bij de Bellamy-eilanden. In een radiobericht van Johansen aan Byrd meldt hij: „Van 68 gr. tot 69 gr. Z.B. ligt zwaar, oud, gevaarlijk ijs, van harde samenstelling. Bezuiden 69 gr. Z.B. is het ijs slechts een jaar oud, maar dicht opeengeschoven. Dat laatste üs echter is minder gevaarlijk". Hieruit blijkt dus dat over een breedte van 120 mijl nog zwaar ys ligt, op een lengte, welke naar langdurige ervaring had geleerd, de beste kansen had moeten bie den om er door heen te komen, n.l. by den 78sten meridiaan. Dit ys zal in aanzieniyke mate moeten stuk gaan, wil het schip met machines van zoo weinig paardenkracht als de „City of New York" er doorheen kun nen. Johansen gaf dus als zyn meening aan Byrd te kennen, dat zelfs de .„City of New York" het op dit oogenblik niet behoorde te beproeven. Daarom zal het schip nog een wyie buiten het pakys biyven wachten op de kans. dat dit zich van zelf zal openen. Pas later zal de poging worden gewaagd, het in zuidelijke richting te doorbreken. Steeds meer worden op de geheele wereld de Philips geluidsversterker-installaties toe gepast. Het biykt, dat op velerlei gebied groote verbeteringen met de „Stem van den Reus kunnen worden bereikt. Zoo werd onlangs ter gelegenheid van den kampioensvoetbalwedstrüd in Brazilië, tus schen een elftal van Rio de Janeiro en een uit Santos, een verslag van den wedstrijd ten gehoore gebracht voor het gebouw van een der dagbladen te Rio. Duizenden, die geen plaats in het stadion hadden kunnen krij gen. volgden hier met spanning den gang van het spel. Alle toehoorders, evenals de Braziliaansche dagbladen, waren enthousiast over de uitstekende geluidsversterking, welke met deze installatie werd bereikt. Korten tijd daarna werd de installatie ge bruikt voor het versterken van de redevoe ring van een der voormannen van een poli tieke party, die aanspraken maakt op het presidentschap van het land. Terwijl het by vorige meetings gewoonlijk uitgesloten wae geweest, dac het overgrocte deel van het pu bliek de spr. kon verstaan konden thans door ieder der aanwezigen de toespraken vol ledig worden gevolgd, terwyi het tevens mo gelijk bleek te zijn om de vergadering door middel vsn aankondigingen, welke door luid sprekers versterkt werden weergegeven, op goede wijze te leiden. Bij het nationale Engelsch-Indische con gres te Lahore werd eveneens de „Stem van den Reus" met groot succes gebruikt. De leiders van dit congres waren zeer enthou siast over de uitnemende resultaten welke werden bereikt. Voorts moeten we ook melding maken van het feit, dat niet alleen de Nederlandsche Tweede Kamer het nut heeft ingezien van een geluidsversterker-installatie, maar dat thans ook in het Poolsche parlementsgebouw te Warschau de „Stem van den Reus" voor het versterken van de toespraken zorg draagt Door de expeditie-Byrd wordt d.d. 18 Ja nuari uit Klein-Amerika gemeld: Onder normale omstandigheden zou er geen twijfel aan bestaan, of de schepen, die zuidwaarts gaan om ons te halen, zouden ge makkelijk bij den 180en meridaan door het j pakijs kunnen breken. Dit jaar echter zijn de ijstoestanden ongunstigalles hangt er van af, hoe snel het pakys zal verbrokke len. j De ..zomer"-walvisschen hebben zich dit- maal niet in groot aantal ten Zuiden van het pakys getoond en de weinigen die er nog waren, droegen aan den lyve de be- wijzen mee, dat zij herhaaldelijk leelyk be- fcneld hadden gezeten in het ys. Byrd echter i is geenszins gedrukt onder den toestand. Het eenige onaangename dat er in de si tuatie schuilt, is. dat de schepen wellicht pas zoo laat aan de Barrière zullen arriveeren, dat het inladen in groote overhaasting zal dienen te geschieden ten einde te vermijden, dat zij door de opnieuw bevriezende zee gevangen worden gehouden, want in het Zuidpoolgebied duurt de zomer slechts kort. .Reeds worden de dagen weer killer en be gint de wind te „snijden" Ons verblijf hier zal nu, naar wij hopen, nog maar een week j of drie duren. J De vliegers met meteorologische instru- inenten er aan bevestigd, die een dag of wat geleden van het touw waren losgerukt, zijn aan het Zuiden van de baai zoowat twee mijl ten Z. W. van Kaap Manshoofd te ruggevonden Zij werden gevonden door dr. Francis D. Coman. die den omtrek van de baai nog eens in kaart heeft gebracht. De In „Radio-Nieuws" no. 1. bespreekt Ir. Mak in een uitvoerig artikel eenige principieele vragen omtrent de technische exploitatie van radio-centrales. Hij komt hierbij tot de conclusie, dat, wil een radio-centrale aan de abonné's een ge luidsvolume en kwaliteit leveren, die over eenkomen ïV. t die. welke men met een eigen ontvangtoestel verkrygt, de centrale voor elke luidspreker-aansluiting ca. 10 W. anode- stroom-energie beschikbaar moet hebben Hieruit zou volgen, dat een radio-centrale met b.v. 500 aansluitingen, een vermogen zou moeten hebben van 5 KW., waardoor goede exploitatie waarschynlyk onmogelijk zou worden. De meeste radio-centralen zijn uit gerust met een of meer z.g. 50-W-versterkers. N.V. MEUBELTRANSPORT MIJ. in Binnenland en naar en van Buitenland VERPAKKINGEN VOOR BEGROOT1NGFN OP AANVRAGE KOSTELOOS (Adv.| LAURENS JANSZOON COSTER POLYHYMNIA Een harmoniecorps, dat in een zaal een tegenover de ruimte evenredigd klankvolume ontwikkelt, schijnt tot de zeldzaamheden te behooren. Althans, hebben wij een dergelijk corps zelden gehoord. Het maakt immer den indruk op ons, dat het volume steeds voor een openluchtuitvosring wo:Ut berekend. Ja, menigmaal gelijkt het, alsof er nooit in een zaal wordt gerepeteerd. Zoo ook thans grootendeels bij de uit voering van de muziekvereeniging „L. J. C.M, in de groc-te zaal van onze Gemeentelijke Concertzaal. Doch is gewoonlijk het „koper" de hoofd- schu'-'Ve, hier moeten we het „hout" ter ve. rording ro-spen. Nu willen wij het in hoóge ligging te sterke klankvolume en de dikwyls minder mooie en onzuivere toon- vorming der clarimetten gaarne voor een deel toeschrijven aan de, vooral voor een dus danig corps, minder gunstige acoustiek en de in den aanvang sterk stijgende tempera tuur der zaal, maar er dient toch bij „L.J.C." een betere „hout"-partij te worden gevormd. En dit in algemeenen zin op te vatten, want ook technisch is deze party niet de beste van het corps. Het „koper" is in verhouding veel beter. Mooie klank en goed spel gaven de tuba's in het thema van het eexste deel van Schu bert's „onvoltooide". Trompetten en trom bones overheerschten niet en bij het op den voorgrond treden, waar de muziek dit ver- elschte, bleef de klank nobel. In het eerste deel werden symphonische werken in arrangement gespeeld. Behalve de genoemde symphonie, Beethoven's „Eg- mont-Ouverture". Wij zijn geen voorstanders van dergelijke arrangementen. De beste houtblazers kunnen de violisten niet vervangen. Zoolang het nog in midden ligging blijft, kan het klanktimbre nog wel eenigermate dienen. Waarom het hooge vi oolspel niet door fluitspel wordt vervangen, is ons een raadsel, ai zou men het alleen maar doen voor afwisseling der klank timbres In het tweede deel hoorden we een grocte fantasie op Weber's Freischuta muziek. Ze bracht goede en minder goede momenten, doch dirigent Meng leidde de zaak met vaste hand en liet zich niets ontglippen. Inplaats van solistische medewerking, die van Hespe, koor Polyhymnia, wiens optreden een welkome afwisseling bood tusschen de instrumentale warken. Etet meest werd Polyhymnia, zeer terecht, gewaardeerd in kleine nummers. Brahm's Wiegenlied en het Russisch Vesperkoor van Bortnianski wer den fraai van klank, met smaak en beheer- schimg gezongen. Schubert's „Salve Reginn" voldeed niet erg. Het is trouwens lang het beste vocale koorwerkje van dezen meester niet. En „Len tedauw" van Loots zal na eenige uitvoerin gen wel aan souplesse in het rythme win nen. Nu klonk het te afgemeten en boven dien bij de sopranen een weinig geforceerd. De zaal was goed bezet. Er heerschte een geanimeerde stemming. Achter m de zaai, by een groepje jongens, iets te geanimeerd, met als gevolg mindere attentie voor de uit voerenden en eenigen hinder voor de aan dachtige luisteraars. Het programma ver" meldde het wei niet, doch wij gelooven dat bedoeld groepje in hoofdzaak kwam voor een „bal na afloop". O. K. De instructie tegen W. Visser, die er van verdacht wordt op 9 October van het vorig jaar in den polder Blijdorp by Rotterdam de 10-jarige Marietje van O. te hebben ver moord, zal spoedig gesloten worden, zoo mo- geiyk over één of twee weken, meldt de „Te legraaf". Er wordt nog gewacht op enkele rapporten, waarvan de indiening echter eiken dag tegemoet gezien kan worden. Ook hoopt men nog den briefschrijver D. B. te vinden, die kort na den moord de politie te Rotter* dam aanbood voor 1000 aanwijzingen t« geven, die spoedig tot de aanhouding van den dader zouden leiden. Hoe dit ook zy, in elk geval zal binnenkort de rechter-commissaris met zyn werk gereed komen. Vermoedelijk zuilen er dan nog wel enkele maanden over heen gaan, alvorens met de behandeling voor de rechtbank aangevangen kan worden. Leeren jekkers, zwart en bruin Nappa, vanaf 17.50 tot 35.Leeren Damesmantels vanaf 55.—; Water proof pypen vanaf 2.90. Verder alle soorten oliekleeding. TELEFOON X488I Aanbevelend: JAC. MORRIS Onze zeldzaam fijtie VOLVETTE EDAMMERS nu 55 cent per pond. Zonder korst iets aparts 12 ct, p. ons 10 verscbe eieren 60 cent Gedurende deze week extra voordeeltge aanbieding DAMES-SCHORTEN - DAG- en NACHTHEMDEN - ONDERJURKEN en DIRECTOIRS - RESTAN TEN TAFELLAKENS - ONTB1JTLAKENS - BEDLAKENS en SLOOPEN. Alle goederen tegen EXTRA LAGE FRIJZÈN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 6