^Buitenlandsch od\ieuvps MIEREN FEUILLETON DERC2 BLAD VRIJDAG 31 JANUARI 1930 BLADZIJDE t Na de dictatuur in Spanje De communistische agitatie in Duitschiand De cultuurstrijd in Zuid-SIavie De Katholieken en de schoolwet Krachtig protest van Mgr. Bauer Onlusten te Hamburg 4 a 500 werkioozen in gevecht Graaf Bethlen voor het Hongaarsche parlement Bolivia en Paraguay Relletjes na een politieke vergadering De Londensche Vlootconferentie De derde plenaire zitting Zaleski's positie Gemengde Buitenlandsche Berichten Misdaden te Chicago Toenemende sterfte in Duitschiand Drie communistenleiders gearresteerd De verdwijning van dan Russischen generaal Wat Bessodowsky denkt Het Communisme in het Fransche leger Nieuwe arrestaties Achteruitgaande geboortecijfers RADIO-OMROEP Ontploffing in petroleumraffinaderij KORT NIEUWS DE GEHEIMZINNIGE WRAAK Dc toestand te Madrid Het B. T. A. maakt onder voorbehoud mel ding van een telegram uit Madrid aan het Journal, volgens hetwelk eergisteren troepen communisten voor het koninklijk paleis met roode vlaggen zouden hebben gezwaaid, roe pende: „Weg met Berenguer, weg met den koning!" De politie nam de vlaggen in beslag en dreef ook elders in de stad samenscholingen Uiteen. Berenguer zou na een onderhoud met het hoofd der politie hebben besloten stren ge maatregelen te nemen tegen personen, die ongeregeldheden veroorzaken. De rust keert weer Het Ag. Pabra meldt uit Barcelona, dat de toestand volkomen kalm en rustig is gewor den. ft De komende verkiezingen Volgens een bericht van het „Journal" is Berenguer voornemens zoo spoedig mogelijk de leden der beide Kamers door middel van bet algemeen kiesrecht te laten kiezen. Het tijdstip der nieuwe verkiezingen kan hü echter nog niet opgeven. Primo wordt gehuldigd Tot de journalisten heeft Primo de Rivera Verklaard, dat hij zich na de reorganisatie der regeering naar buiten zal begeven om rust te hebben. Heden zullen de provinciale raden der Patriottische Unie hem een feestmaal aan bieden. Het nieuwe Kabinet Het nieuwe Ministerie is als volgt samen gesteld: Generaal Berenguer: Premier en Minister van Oorlog. Marzo: Binnenlandsche Zaken. De Hertog van Alva: Onderwijs. Estrada: Justitie. Vice-admiraal Carvia: Marine. Ma- tos: Openbare Werken. Sangro: Arbeid. Ar- guelles: Financiën, ad interim Economische Zaken. Aangezien de eischen van Cambo niet voor Inwilliging vatbaar bleken ging deze als Mi- nistei heen, evenals de zoon van Mauras, j Graaf Mortera. De oriënt e-ermg van het nieuwe Kabinet is Conservatief. Dc binnenlandsche toestand Volgeens berichten van de „LiberSé", ont vangen via de Spaansche grensplaats Hen- daye, wordt door aldaar aangekomen reizi gers een minder gunstig beeld van den toe stand in Spanje opgehangen. Te Madrid zou de politie slechts met moeite de politieke manifestanten de baas zijn geworden, toen zij zich voor het Koninklijk Paleis verdron gen onder het geroep: „Leve de vrijheid". Te Barcelona zou het tot ernstige botsin gen zijn gekomen. Volgens andere berichten van reizigers uit Spanje zou de toestand zoo critiek zijn, dat slechts een zeer sterke regeering hem mees ter kan worden. Men heeft voorts den indruk gekregen, dat Primo de Rivera heelemaal niet van plan is zich in alle opzichten van het po litiek terrein terug te trekken. Woensdagavond heeft hij een bijeenkomst van de Patriottische Unie gepresideerd en nadrukkelijk verklaard, dat de aanhangers dezer vereeniging, die wel eens een vereeni- ging van zwarthemden genoemd wordt, zich op den strijd moeten voorbereiden, om Span je van de. revolutie te redden. Regeerlngsverklarlng van het nieuwe Kabinet Gistermiddag heeft het nieuwe kabinet op de gebruikelijke wijze den eed aan den koning afgelegd. Hierna zette de minirter- president in enkele woorden de voornaam ste doeleinden uiteen van de nieuwe regee ring. Deze bestaan in het kalmeeren der op gewonden gemoederen, het afwikkelen van de bestuursaangelegenheden en in het doen overgaan van den uitzonderingstoestand in een constitutioneel normalen. Wat de benoodigde tijd voor dit laatste betreft, dit zal uitsluitend van de omstan digheden afhangen. Primo de Rivera wijdt zich thans uitslui tend aan de Union Patriotica, die hij tot een partij wil maken, ten einde op deze wij ze bij de komende verkiezingen zich te doen gelden. Het telegram bevat geen nieuwe feiten, zoodat men mag veronderstellen, dat het in cident hiermee gesloten is. De propaganda bü de marine De avondeditie van de soc. dem. „Vor- waerts", „Der Abend", publiceert een op 2! Januari gedateerde circulaire van het partij bestuur der communisten, die een soort agenda inhoudt van de te voeren acties en de te nemen maatregelen, speciaal om dc arbeiders los te maken uit de rijen der socia listen. Het blad schrijft: Er is geen dag in de komende maanden waarop niet iets aan de hand is. Alle com munistische hulp-organisaties komen er aan te pas. De Antifa en de communistische jeugdorganisatie, de R F. M. B. en de I F.A de roode frontstrijdersbond en de I.A.H. Van 13 tot 23 Maart Is er een anti-Seve- ring-campagne. Op Paschen zijn er verschil lende betoogingen en meetings. Op Pinkste ren een bijeenkomst van de oppositie in den sportbond te Erfurt. Een groote slag moet de internationale rijkswerkloozendag worden die op 5 Maart zal worden gehouden. Daar- tusschen vallen allerlei jubilea. De twaalfde verjaardag van het roode leger wordt even zeer gevierd als de zestigste verjaardag van Lenin en de Potemkin-opstand van 1905. In een bericht van den commandant var het marinestation te Kiel werden med? dselingen gedaan omtrent de commisti sche actie bij de marine en de gebeurte nissen te Kiel. In October 1929 kwam het commando er van op de hoogte, dat de communisten ir eenlge gevallen erin geslaagd waren, zie' hulp te verschaffen onder het marine personeel. Het in samenwerking met de politie inge- telde onderzoek wees uit, dat de communis ten ijverige pogingen in het werk stelden om contact te krijgen met marine-mannen. Zoo ^ebben bijv. aan een communistisch Oude jaarsfeest in December 1928 verscheidene mariniers deelgenomen. In verschillende als communistisch bekend staande kringen beeft men bij de marine dienende personen in gesprek gezien met communisten. Uit uitlatingen van een communistischer leider kwam men voorts ts weten, dat dc communisten reeds over verscheidene ver trouwenslieden by de marine beschikten In het voorjaar van 1929 vonden aan boort van 't Russische stoomschip „Krasni Prof- intern" büna dagelijks vergaderingen plaats toen het schip voor Holtenau in het ijs lag Deze vergaderingen werden druk bezocht door zeelieden ter koopvaaróy van de an dere schepen, die in het y's vast lagen. Aangezien de vertrouwenslieden der com munisten bü het leger en bij de vloot nie: als leden der communistische party geboekt zyn,' is het heel moeiiyk, hun schuld te be wijzen. Het eenige bewys voor het feit, da: een marineman communistische neigingen heeft, zal dus moeten zyn, zyn omgang me communisten. Volgens berichten uit Belgrado neemt de cultuurstrijd, welke in verband met de nieuwe schoolwet in Zuid-Slavië is uitgebroken, naar aanleiding waarvan het Episcopaat zich met een adres tot den Koning heeft gericht, bui tengewoon scherpe vormen aan. De te Agram verschijnende „Nowosty" bracht dezer dagen een artikel, dat duide lijk ten doel heeft, de Katholieke beweging in Zuid-Slavië in miscrediet te brengen en als tegen den Staat gericht voor te stellen. Dit artikel heeft in Katholieke kringen zeer de aandacht getrokken en aanleiding gegeven tot een scherp antwoord van dr. Bauer, den aartsbisschop van Agram. Deze zegt daarin, dat de laatste 50 jaar, gedurende welke hij het openbare leven heeft gadegeslagen, niet zoo'n scherpen aanval op de Katholieke Kerk is gedaan, als in dit artikel. Met verontwaardiging wijst de Aartsbis schop de verdachtmakingen terug en zegt, dat duistere internationale machten samensme den om in Zuid-Slavië een godsdienststrijd en een vervolging der Katholieke -Kerk te ontketenen. Over de Haagsche Conferentie Naar het W. B. uit Boedapest meldt, be stond buitengewoon groote belangstelling voor de zitting van het Huis van Afgevaar digden, waar graaf Bethlen zou tpreken over de Haagsche Conferentie. Gistermiddag is het te Neustadt by Ham burg tot botsingen tusschen politie en com munisten gekomen. Vooral bij Kohlenhoefen ontstonden groote oploopen. zoodat de politie verschillende malen charges uitvoerde en de straten op sommige punten ontruimde. Meermalen moest van gummiknuppel en revolver gebruik gemaakt worden, aangezien uit de menigte met allerlei voorwerpen naar de politie werd geworpen. Het is nog niet bekend, of er ook dooden of gewonden zyn. Elf politiebeambten gewond Nader wordt gemeld, dat de poivebeamb- ten voor het in aanbouw zynde gebouw van de Dultsch Nationale Kantoorbedlendenver- eeniging bekogeld werden met steenen en stukken yzer en dat zij met latten geslagen werden. Door schoten, die de politie loste, werd niemand gewond. Elf politiebeambten werden min of meer ernstig gewond.. Te 3 uur gistermiddag duurden de straat gevechten nog voort. De toestand was zeer gevaariyk. Volgens een bericht van ds „Hamburger Anzeiger" werden de gevechten geleverd door vier- tot vijfhonderd werkioozen, meest jonge communisten. De politie werd tot tweehon derd man versterkt. De politie deelde tegen vier uur mede, dat zij er in den loop van den middag in ge slaagd is, de orde te herstellen. Gisteravond opnieuw relletjes Nadat Donderdagmiddag de rust voorloo- pig weer hersteld was, kwam het des avonds tusschen 10 er, 11 uur opnieuw tot botsingen. In de Weistrasse was o.a. een groote barri cade opgeworpen van banken en steenen. Toen de politie bier optrad, werd zy be schoten. zoodat zy genoodzaakt was even eens van de vuurwapenen gebruik te maken, i Er kon nog niet worden vastgesteld, of er I gewonden zijn gevallen. Ongeveer 20 perso nen zyn gearresteerd. Het incident gesloten beschouwd De Minister van Buitenlandsche Zaken van Paraguay heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond telegrafisch de ontvangst bericht van het telegram, dat Sir Eric Drummond namens den voorzitter van den Raad aan de regeeringen van Bolivia en Paraguay heeft toegezonden. Daarin wordt medegedeeld, dat Paraguay nimmer is afge weken van de vreedzame procedure en niet verantwoordeiyk is voor de Incidenten in het gebied van Chaco, die het ter kennis van den Raad'heeft gebracht. CBAAf 'BETm.ËM. Voor het gebouw had zich een groote menigte verzameld. De tribunes waren stampvol. De premier werd by zyn binnen treden door rechts met stormachtige betoo gingen begroet. Teen hy het woord wilde nemen, brak ter linkerzyde een hevig lawaai los. De soc. riepen: Volg het voorbeeld van uw Spaanschen collega! Graaf Bethlen verklaarde slechts een voorloopig rapport te zullen uitbrengen, daar In Den Haag slechts principieel overeen komsten waren getroffen, die zich niet uit strekken over eenige bijzondere kwesties. De definitieve documenten zullen eerst te Parijs worden samengesteld en eerst dan zal de regeering in de gelegenheid zyn van het parlement de ratificatie te vragen. Daarna zette de premier de herstelkwestie uitvoerig uiteen en alle daarmede samenhangende problemen. Zyn betoog werd slechts hier en daar door de soc. onderbroken, waarby van rechts dan krachtig geprotesteerd werd. Gisteravond trachtten te Bremen commu nisten een vergadering van nationaal-socia- listen by te wonen, waar het woord werd gevoerd door het Ryksdaglid Wagner, uit Bochum. Toen zy herkend werden, kwam net tot oneenigheid, waarby stoelpooten kracht moesten bijzetten aan de argumenten. De zaal werd ontruimd, terwijl de politie de samenscholende politieke tegenstanders uiteendreef. Aan beide zyden vielen enkele gewonden. Er hadden ais gebruikelyk eenige arrestaties plaats. Inbreker (die met zyn buit thuis komt): „Hier, Marie, we moeten alles zorgvuldig opbergen, want er zyn een massa inbreke.s in de buurt!" In de derde plenaire zitting van de Vloot conferentie, gistermorgen in St. James Palace, verklaarde de leider der Amerikaan- sche delegatie, Stimson, dat de kwesties, betrekking hebbend op de te volgen metho den en procedure naar een commissie wor den verwezen, welke zal worden samenge steld uit door de op de conferentie ver- egenwoordigde naties aan te wyzen gedele- cerden. Deze zullen nauwkeurig de moge- kheden en het waa schijnlyk effect van le voorgestelde methoden onderzoeken en 'net resultaat van het onderzoek aan de conferentie rapporteeren. Stimson voegde hieraan toe. dat hij door dit voorstel geens- z ns bedoelde de pa ticuliere besprekingen tusschen gedelegeerden stop te zetten. Hy wees op de oude voorstellen van Hugh Gibson, den voorzitter van de vroegere drie mogendheden conferentie en voorzitter van de Amerikaansche delegatie naar de voorbe reidende ontwapen'ngscommissie. Hy wees op de vorderingen die men sedert 1926 had gemaakt en sprak als zyn msening uit, dat de toen opgedane ervaring thans aan het werk der conferentie ten goede zal komen. Ten slotte werd het voorstel van Stimson tot het instellen van een commissie aange nomen, waarna de zitting werd gesloten. Na afloop gaf MacDonald tegenover de aanwezige journalisten uiting aan zyn mee- r.ing, dat men de oplossing van het p.«i- bleem der blobale tonnage binnen afzien- baren tyd zou hebben bereikt en dat de ingestelde commissie tot overeenstemming zou raken. De inhoud van het Fransche compromisvoorstel Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat het Fransche compromisvoorstel, dat in de commissie zal worden onderzocht, be paalt dat elk land het recht heeft, af te wy- ken van de cyfers, gespecificeerd door elk van zyn zes categorieën, binnen zyn totaal tonnage, doch alleen tot een percentage, dat moet worden vastgesteld en na een vastge stelde voorafgaande kennisgeving aan de andere partyen. Naar de „Voss. Z." uit Warschau ver neemt, heeft de begrootingscommissie van den Landdag ook by de derde lezing van de begrooting van buitenlandsche zaken de posten voor de beide fondsen van min st:r Zaleski geschrapt, niettegenstaande cie..s protesten en bedreiging er de consequenties üt te zullen trekken. Waarschynlyk zal de stemming over de jegrooting in het plenum van den Land dag de volgende week plaats hebben. In politieke kringen betwyfelt men, of de ainister inderdaad zal heengaan. Nieuwe reeks. Uit Chicago wordt gemeld, dat daar giste- en weder een bomaanslag is gep'eegd, de vijfde binnen 30 uur, welke een gebouw, .vaarin een groothandel in kruidenierswaren vas gevestigd, totaal verwoe tte. Er werden acht personen gewond en vel? huizen in de amgeving ernstig beschadigd. De schade vordt op 100.000 dollar geschat. In de Chineesche wijk viel een lid eener ilsdadigersbende by het verlaten van zyn rlub In een hinderlaag. Twe onbekenden los- 'en een aantal schoten op hem, waardoor hy loodelijk werd gewond. Verder werden twee personen in een auto 'oodge .choten gevonden. HAMBURG. 30 Jan. (V.D.) Uit Neu- munster wordt gemeld, dat het daar girier- avond bij de arbeidsbeurs to: nieuwe samen scholingen kwam. De Schuao gr.ep n en ontruimde de straten, waarbij drie commu nistenleiders werden gearresteerd. De hoofd straten van Neumunster we den v otdurrd door politie-patroul les ge.ont.olierd om deel nemers aan den hongermarseh. die op weg zyn naar Hamburg, aan te houden. Een groote afdeeling gendarmerie is gele gerd te E mshorn, dat, naar men vermoed h.t verzamelpunt is voor de deelnemers aan den hongermarseh uit de steden en dorpen ln de omgeving. Op velerlei plaa sen in de omge ving van Hamburg zijn po it'e- en gendarme rie-patrouilles gelegerd om den voor Zaterdag en Zondag aangekondigden communist'srii^n hongermarseh naar Hamburg onmogelijk te maken. In het Gange-kwartier te Hamburg Is het den afgeloopen nacht rustig toege- gaan. Po'it'e-patrouilles doorkruisten den ge- heelen nacht de nauwe straatjes. De voormalige legatieraad by het Sovjet- _,ezantseiiap te Parys, Bessadowskyl heeft rich over ae geheimzinnige verdwynu'ig var. „en Russiscnen genei aal Kcetepow uitgela den. Hy verklaarde dat de verdwenen generaa. ais een tegenstander van het tegenwoordige Russische regeeringssteriel go.d. De gene- -aal werd daarom ook te Parys steeds be waakt. Van een aanslag op aen gene. aal ueeft men echter nooit iets genoord. Bessodowsky is er van oveiwiigd, dat de ieneraal inderdaad ontvoerd is. Een l.d d.r Russische Staatspolitie heeft eens losgela ten, dat de Russische politie in de onmid- iellyke nabijheid van den generaal een po- .tiespion had geplaatst. De generaal had geen gevolg gegeven aar. Jen oproep der Sovjetregeering om naar Moskou terug te keeren. In Epinard is een korporaal van het 171e nfanterie-regiment in hechtenis genomen, die de leider van een communistische cel n dit regiment zou zyn. In Hagenau zouden de communistische dementen van het 12e artillerie-regiment een eigen blad hebben uitgegeven. In den Pruislschen Landdag is ernstig ge sproken over den gezondheidstoestand van het Duitsche volk. De woordvoerder van het centrum wees erop. dat de sterftecijfers in het jaar 1929 buitengewoon zyn gestegen, terwyi de ge boortecijfers zeer zyn afgenomen. In Berlyii en andere groote steden zyn meer sterfge vallen dan geboorten vastgesteld. Wanneer de medische kunst niet zulk een hoog peil had bereikt, aldus spreker, zouden wij reeds over het algemeen een uitstervend volk zyn. Minister Hirtsiefer bevestigde een en ander in hoofdzaak en verklaarde, dat het tydstip. waarop de bevolking zich niet meer vermeer dert. doch stil blyft staan en afneemt, by verdere ontwikkeling var de huidige omstan digheden z.i. niet veraf meer kan z' De geboortecijfers zullen in het bijzonder dalen, wanneer de tijdens en ria den oorlogstijd ge boren „lichtingen" den huwbaren leeftijd be reikt hebben. Er zyn reeds statistici, die Os- rekenen, dat over 10 tot 20 jaar het bevol- kingscyfer van Duitschiand onder de 60 mil- lioen gedaald zal zyn. ZATERDAG 1 FEBRUARI HILVERSUM, 1875 M. 10.00—10.15 Mor- genwyding. 12.152.00 Concert door het AVRO-Trio: 2.00—2.30 Modepraatje door Mevr. de Leeuw van Rees. 2.304.00 Con cert door het Omroep-orkest. 4.004.30 Le zing door F H. Weller over. Het acetyleen» gas als warmtebron voor de autogene lascb» vlam. 4.305.00 Sportpraatje door H. Hol lander 5.00—5.30 Gezondheidshalfuurtjft. Spreke, Dr. B. S. H. Stieler, arts. Onder werp. Het Witte en het Groene Kruis in den strijd voor verbetering van de volksgezond heid. 5.306.00 Duitsch-Gevorderden en sn Conversatie. 6017.45 Concert door de Stafmuziek van het 5e Regt. Infanterie o.l.v. J. R. v. d Glas. In de pauze Causerie door Dr M. de Hartog 8.00 VARA. Orkestconcert. 8.50 VARA-Tooneel 9.15 VARA-Orkestcon- cert. 10.45 VARA-Varia, harmonica en gra- mofoonmuziek. HUIZEN,. Tot 12.15 298 M. Na. 12.15 1071 M. Uitsl. K.R.O.-Uitz. 11.30—12.00 Gods dienstig half uurtje. 12.151.15 Concert door K.R O.-Trio. 1152.00 Gramofoonmuziek. 2.003.15 Kinderuurtje. 4.004.30 Cursuft Esperanto. 4.30- -5.00 Cursus Engelsch. 5.00— 6.25 Gramofoonmuziek. 6.256.45 Journalis tiek weekoverzicht. 6.457.15 Lezing over: Beroepskeuze. 7.1510.30 Opera-uitzending vanuit Aken. „Schwanda de Doedelzakspeler". Volks opera in z bed/ziven Muziek van Jaromtf Weinberger. In de pauze: Praatje over de Vredes- en Volkenbondstentoonstelling to Den Haag. 10.30—12.00 Concert Cinema-Or kest. DAVENTRK 1554.4 M. 10.35 Morgen- ■vyding. 11.0511 20 Lezing. 1.20—2.20 Orkest concert. 2.55 Rugby-match Schotland-Wales. 4.35 Concert,. H. Blake (sopraan). W. Ander- -on abas. 5.05 Concert op cinema-orgel door R. New 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Sportber 7.05 Cello-recital door I. Ja mes. 7.20 Lezing. 7 40 Lezing. 7.50 Vaudeville. 9 20 Nieuwsberichten. 9.40 Lezing. 9.55 Con- „art. A. Welsh (sopraan). G. Bal' (bari ton). Orkest 10.5012.20. Dansmuziek. PARIJS „Radio Paris". 1725 M. 9.20 Concert. 12.50—2 20 Gramofoonmuziek. 4.05 Kinderuurtje 4 50 Dansmuziek. 5.20 Orkest- concert 6 55 Gramofoonmuziek. 8.35 Piano les. 9.05 Orkestconcert. 9.50 Gramofoonmu ziek LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra- Tiofooninuziek. 9.3510.45 Gramofoonmu- nek 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Concert Orkest en sopraan. 4.50—5.50 Or- k=stconcert 7.20 V'roolijke avond. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. 11.2012.20 Dansmu ziek (Gramofoonplaten). KALUNDBORG, 1153 M. 12.05—12.35 Gramofoonmuziek. 12.35—1.05 Uitz. voor scholen. 2.20—2.50 Kinderuurtje. 2.50—4.50 Concert. Orkest en zangeres. 7.20—7.50 So nate-concert. Piano en cello. 8.35—10.20 Con cert. Orkest en zangeres, afgewisseld door tooneel. 10.2011.35 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Gramofoon muziek. 8 35 Concert. ZEESEN, 1635 M. 6.1512.50 Lezingen en berichten. 1.20—1.50 Gramofoonmuziek. 1 50—3.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert uit Hamburg. 4.50—7.20 Lezingen 7.20 „Mit Ho- litscher durch die Welt". 7.50 Uit Breslau: Orkestconcert. Daarna Berichten. 9.351.20 Opera-bal der Staatsopera. Orkest, koor, bal- et, solisten en dansorkesten. De Pruisische minister van on- derwys en eeredienst dr. Becker heeft zyn ontslag ingediend. Tot opvolger is de vice- president van den provincialen raad var. on- i derwijs Grimme benoemd. By den storm aan de Zuid-Westkust van Frankrijk zijn 6 Engelsche torpedo jagers zoo ernstig beschadigd, dat zy te Gibraltar in het dok moesten gaan, can daar herstellingen te ondergaan. Groote schade. De pas kort geleden voor een bedrag van 114 millioen dollar gebouwde raffinaderij der Petroleum Security's Compagny in het Petroleumgebied der Kettleman Hils is door :en ontploffing zwaar beschadigd. Door de antploffing werd een aantal tanks vernield groote hoeveelheder. benzine en petroleum vloeiden brandend den berg af en staken ver-cheidene tanks in brand. Uit de op 30 K.M. afstand gelegen stad Coa- 'inga zyn do'-toren en verpleegsters opgeroe pen, daar men vermoedt dat bij de ontplof fing menschen zyn omgekomen. Tengevolge van een ontijdige ontploffing van dynamiet by werkzaamhe den werden te Ashland (Kentucky) drie ar beiders gedood, vier andere gewond, wier toestand hacheiyk is. „7 o/ 8 jaar geleden begon ik Kruschen Salts te nemen voor mijn vreeselijke merpijnenIk kart U nu gelukkig mededeelen. dat Kruschen mijn pijnen volkomen genezen heeft en mij ook bevrijd heeft van gahtanvallen. waar ik dikwijls last van had Ik zou met meer buiten Kruschen Salts kunnenik neem geregeld tederen dag de kleins dosis cn ik voel mij tien jaar jonger. Ik beven Kruschen aan al mijn kennissen aan." Mevrouw M K. (Orlgineele brief ter inzage). Wanneer nierpijnen. galaanvallen, rheumatlefc spit ln den rug en slechte spijsvertering zoo snel genezen worden door Kruschen Salts komt dit, omdat de zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts bestaat, maag lever, nieren en Ingewanden aansporen tot normale werking. Kruschen Salts Is verkrijgbaar bil alle apothekers en drogisten a 0.90 en f 1.60 per flacon. 63. Onder het loopen over de binnenplaat vergat Sherrington alles, wat een paar mi nuten geleden nog zyn volle belangstellln- gehad had: de man, die hem vóór was, he lot van den blanken lama in Dze-chu. He meisje voor hem hield zijn denken gevan gen, hy was zich maar van één gedacht: bewust. Zou ze het zich herinneren? Hoe dikwyis had die vraag zich dienzelfden nacht niet aan hem opgedrongen, terwyi hi. alleen in zyn cel had zitten nadenken, uren lang. Want op dat oogenblik. toen hij haar ir zijn arir.en gehouden en gekust had, toen weu ze maar half by kennis geweest, en daaroi was een volkomen inzinking gevolgd, was zc flauw gevallen. De kan dat ze datgene, wat daar onmlddeliyk aan verafgegaan was, ver geten zou zyn, was dus wel groot. Onder het naderby komen voelde hy die onzekerheid als een spanning, byna niet uit te houden, maar lakby, op een afstand die eiken gelaatstrek achtbaar maakte, zag hy dadelyk dat zyn angst overbodig geweest was. Ze had meer :leur dan gewoonlyk en haar groote donkere ogen keken hem zoo warm-glanzend aan. lat hij het had kunnen uitjubelen van geluk. Ze herinnerde het zich, ze wist het alles nog Janet, fluisterde hy met haar hand in ie zyne. Lief;te! Met een veelbeteekenenden glimlach naar le beide nonnen aan weerzijden van haar rok ze haar hand terug. Hy lachte uitdagend. Laat ze het maar hooren, kindyer- ;taan doen ze het toch niet. Wat heerlyk dat 'e weer heelemaal in orde bent. Een oogenblik betrok haar gezichtje. „Als ij er niet geweest was O, daar denken we niet meer aan, lachte Sherrington, We hebben het netjes opgeknapt - wy, samen. Ja, samen, gaf ze, wat gedrukt, ten ant- voord. Maar 't is jouw kracht Nee, de kracht van den yak, schertste dj, in een poging om haar stemming wat op- imisti:cher te maken. Onderschat die asje- lieft niet. Hy heeft je netjes gedragen, alsof een baal kovwaar was't brave beest! Maar jy hebt me erop gelegd. Erop gegooid moet Je zeggendat is .ichter by de waarheid. En bibberend van angst, dat hy voor dat extra vrachtje bedan- :en zou. Als hy dat gedaan had. Maar hy beeft 't niet gedaanop de een of andere manier wist hij wat een kostbaren last hij vervoerde en daarom liep hy als een hondje achter ons aan. Janet schoot ln een lach om die vergely- king. Maar dan, opeens, betrok haar gezichtje weer, kwam er iets onrustigs de prettinteling in haar oogen verjagen. En Husky? vroeg ze aarzelend. Waar is dieis die goed aangekomen? Ja, gaf Sherrington kortaf ten antwoord Zooeven is hy nog buiten geweest, met ons voor de poortHy brak zijn zin af om op eens, vastbesloten te vragen: „Janet, Is het waar, wat Nima me verteld heeft, dat jullie jy en je neef, onderweg van plaats verwis seld bent?" Met iets ln haar oogen alsof ze tegen haar zin tot antwoorden genoodzaakt werd, knik te ze. Groote God! viel Sherrington uit, dan is hij je voorbygeloopen! Hy heeft me natuurlijk niet gezien, pro beerde ze haar neef nog te verontschuldigen De sneeuw lag al zoo dik en dan met dier rotslgen grond Nee, daarvoor is het pad te smal. zyn yakof hij zelf, 't kan niet anders of ze hebben over je moeten heenstappen Dat heeft de yak dan op zyn geweter gaf ze ten antwoord, ln een laatste pogin: om de kwestie weg te schertsen, 't Schynt dat die dieren ook nog verschillende karak ters hebben.... Sherrington keek haar aan. Hij voelde dat zc maar wat zei, dat ze probeerde hem en zichzelf iets wys te maken. Husky Cray- don, die langs haar heen geloopen was als.- of Neen, die overheen gestapt was, die haar in de sneeuw had laten liggen! Die he. als een gemakkelijke oplossing van het pro bleem beschouwd had, dat de storm zyr. werk overnam! Met en gezicht, strak en wit van drift, keerde hy zich tot haar: God betere 't! Als ik er aan denk.... barstte hy doldriftig uit. Nee, nee, viel ze hem wat angstig ir de rede. Dat mag je niet denken... Husk; vist niet, dat ik daar lag. Je begrypt wel. dat zoa hij nooit gedaan hebben. Maar me' dien wind en die jachtsneeuw... en alles be dekt met een dikke witte laagJe kor geen meter voor je uit zienen je dacht >bk aan nietsalleen hoe je t uit moes' houden Ze zweeg om Nima, die na een wandelin" over 't besneeuwde voordek, dat oogenblik nvr poor po*- verlegen vriendschappeiyk lachje beant woordde ze zyn joviale begroeting in aet Thibeteensch, maar toen Nima op een af tand van een paar meter bleet staa" ■ceerde ze zich weer naar Sherrington er 'teek Vn Toe,... zeg niet tegen Husky oe- oof me dat? De kerel Is waard, dat ik hem zyn nel omdraai y.ocr in.. 7P P"Pt hnar hf»rid p- zyn arm. Denk er aan myn eerste verzoek 1 —Goed... als jy het wilt1 En Nima hier, zul je hem ook niet /ertellen? Dat is niet meer noodig, gaf hy ter antwoord. Nima vermoedt zoowat allés Maar dat zeg ik je. als hij wist wat ik wee 'or was h. t "it w»t H!'cVv d°n "ire h hals over kop het eerste het beste ravyn .11 de lalaard. Janet keek wat verbaasd by Sherring ton's ongewone heftigheid In haar onirv -as het niets anders geweest dan een voor ie tweede maal tekort schieten op een ki tiek oogenblik, een herhaling van de muil ozel-episode. Maar omdat ze haar doel be -eikt had was door Sherrington's beloft- tot nul teruggebracht bracht ze het ge ;orek op een ander onderwerp. —Waar stonden jullie, jy en Nima, zoo iven aandachtig naar te kyken? Een oogenblik was hij in de verleiding on liet op haar vraag in te gaan. om alles wa' ■>r gebeurd was. alles, wat hij van Husk wist. openhartig met haar te besireker Maar dan kwam weer de rem op dit ver 'angen: wat gaf het of hy haar mosdeloo '•ngerust maakte? Zooals de toestand wn- noeten ze vooruit, hoe flinker hoe beter! Fr dus lachte hij maar even en nam haar mc' naar een plaats, waar vandaan ze de twe owarte stippen tegen de besneeuwde hellirr 'tonden zien. Naar die twee donkere stippen daar '.egde hy haar uit. Kyk, daar op die helling., schuin onder dat groote. kale rotsblok. Janet keek de richting uit waarin zijn tand wees, na even zoeken vond ze de twee stippen, die ondanks het langzame tempo, .vaarin ze zich voortbewogen, aanmerke- ijk hooger gekomen waren. Toen vroeg ze: OTe zyn dat? Een lama-bedevaartganger met zyn nuilezel iemand met dezelfde plaats van sestemming als wy. Hij heeft vannacht ook bier geslaoen waarsch<in'"k is hy van morgen al heel vroeg weggegaan. Ja dit moet weleen van de jongere lama's heeft me tenminste verteld, dat hij naar het Dzechu-klooster ging ter bedevaart. Jannet keerde zich van hem af om nog eens naar de beide bewegende stippen te kyken. Sherrington en Nima volgden haar voorbeeld. Het leek wel, alsof het hun drieën er om te doen geweest was om den man nog eenmaal, voor het laatst, te zien, want juist op dat oogenblik hadden man en muilezel het hoog ste punt van het pad bereikt. Gedurende' een paar seconden waren ze scherp gesilhoust- teerd tegen de gryze lucht, dan begonnen beide gestalten te dalen twee, drie tellen nog en ze waren verdwenen. Even bleef Janet nog naar de piel: s'aan kyken a!sof ze ver wachtte ze weer te zien verschynen; dan keerde ze zich naai de twee mannen er vroeg: (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 9