HEEREN BAAI V N (50.-; 140.- Waïes-Anthrasiet G. KRAAM Co. HENK F1BBE WONINGBUREAU DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 1 FEBRUARI 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17375 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL li 4 i Administratie van vermogens Open en ges oten bewaarneming De eere-promotie van Prinses Juliana Welk weer in Nederland? De kininefabriek te 's-Gravenland Paardenfokkerij Vrouw overreden en gedood Luchtvaartverbinding met Amerika Met doodslag bedreigd De samenstelling der dans-commissie Een simuleerende doofsfomme De Bisschoppelijke Kweekschool te Oudenbosch Koster M. Knoop te Brielle jubileert adm peividU pjpiaêak ECHTE FRIESCHE 20-50cf.per ons oornaamste leuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem »i#lÉi Éif V.'1 per H.L. - franco huis- f 3.10 TURFMARKT 10 - TEL. 11088 NASSAU'TRAAT 14 - TEL. 1378! BUREAUX NAS8AULAAIM 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening Na 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 15 ct-, per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. LEMSCH ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 6A ct p. plaatsing: elke regel meer 15 ct. bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 et per reget Alleabonné'sopdit bl d gijn ingevolge ue verzekerings voorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levensiangegeheeieongeschiktheid tot werkendoor X TCfl bij een ongeval met f Oïüjfï bij verlies vaneen hand 4 1 CC "verlies van beide armen, beide beenen of beidcoog'.n J 35Jt""d°odelijken afloop aUSJi™ een voet of een oog I L J.' bi] verlies van een 'duim oi wijsvinger 'bij 'n bivak va. n of arm by verlies v. een anderen vinger 325 EEN TEEKEN VAN TEGENSPRAAK Het christelijk gezin moet in de te genwoordige maatschappij zijn, wat in de eerste tijden van het christendom voor de heidensche wereld het kruis Was, n.l. een teeken van tegenspraak. Er was tusschen de eerste volgelingen van Christus en de Grieksche en Ro- meinsche heidenen een scherp onder scheid in de waardeering van het kruis. De christenen vereerden den dwarsbalk en aanbaden den Man van smarten, die er op stierf als een God; de heidenen vervloekten het kruis als een schand hout van slavendood en droomden zich godheden in een wulpsche Venus, een bliksemenden Jupiter, een volmaakten lichaamsbouw als van Apollo. Het kruis was aldus een teeken van tegenspraak. Dit is het in onzen tijd niet meer. Het kruis wordt als eereteeken door christen, jood en heiden op de borst gedragen; het staat wijs en verstandig om de figuur van den Christus als een verheven mensch, een buitengemeen wijsgeer en groot psycholoog te eeren; Franciscus, die de wondeteekenen in zijn handen ontving, wordt ook door de ongeloovige wereld als een bijzonder mensch, een dichter en levenskunstenaar gehuldigd. Zijn beeltenis in extase voor het stralende kruis vindt men met tal rijke madonna's in de kunstverzamelin gen van mannen en vrouwen, die nooit een kruisteeken geslagen of een knie in gebed gebogen hebben. Onze maat schappij is zoo „beschaafd", dat zij ieder de vrijheid laat om te gelooven en lief te hebben wat hij wil. Niemand be hoeft zich meer voor het kruis te scha men. Is dan het tegenwoordige heidendom j zooveel beter dan dat van negentien 1 eeuwen terug? Neen, integendeel. In het uiterlijke slechts is iets veranderd. Het j verschil tusschen geloof en ongeloof is nog minstens even groot. Maar wij moe ten het niet meer zoeken in emblemen, doch in de practische beoefening en beleving van het geloof. En zoo be schouwd is het echt christelijke gezin in onzen tijd het voornaamste teeken van tegenspraak geworden. Het groote gezin is voor de heidensche wereld van thans een voorwerp van hooghartig medelijden. Een moeder met een tal rijk kroost wekt in het openbaar de spottende blikken van gepolijste en be schilderde kopjes der moderne vrouwen en meisjes; een vader van een achtste kind ontvangt gedrukte en geschreven protesten over zijn „misdaad" tegen over zijn echtgenoote en tegenover de overbevolkte maatschappij. Men gruwt niet meer van den Chris tus, maar van degenen, die Zijn wet consequent in practijk durven brengen en daarom zijn de moderne heidenen in hun huichelachtigheid en verwijfdheid misschien nog meer te veroordeelen dan het bedorven geslacht, dat leefde in het begin onzer jaartelling. Wij namen als voorbeeld het groote gezin Natuurlijk gaat het niet om de grootte van ieder bijzonder geval. Er zijn duizenden christelijke echtparen, die zonder schuld en zelfs tot hun op recht verdriet den kinderzegen missen. Het zij dan ook altijd verre van ons i n bijzondere gevallen een oordeel uit te spreken. Maar in zijn algemeen heid staat het vast en de ongeloovige Wereld van thans verkondigt dit zelf openbaar en onbeschaamd, dat moed willige kinderbeperking, de weigering °m volgens de wetten der natuur een gezin te vormen, de brutale levensleus is van den zelfbewusten, onafhankelij- ken wereldling in onzen tijd en dat daarmee in felle tegenspraak staat de Practijk van den oprechten christen, die in volle Godsvertrouwen zijn huwe- hjksplichten vervult. Daardoor al zijn de christelijke gezinnen in het algemeen genomen de teekenen van tegenspraak met de moderne heidenen. Maar die eerste en voorname plicht brengt vele andere mee. Wanneer de kinderen van het christelijke gezin, hoe talrijk ook, niet een opvoeding krijgen, die eveneens in scherp contrast is met den wereld- schen geest, dan zal er het tegendeel Van propaganda van zulk een groot ge- Zin uitgaan. Dan zullen de heidenen Van onzen tijd in die opvoedkundige mislukkingen een verontschuldiging ^zoe ken voor hun eigen misdaden en zij zullen met verwatenheid uitroepen: „zie daar nu dat groote gezin, waarop zoo geroemd wordt; aan de maatschappij levert het slechts onrijpe vruchten, tuchtlooze knapen, lichtzinnige en niets nutte vrouwen." Vandaar, dat met zoo- veel kracht op de christelijke opvoeding der jeugd wordt aangedrongen; uit onze christelijke gezinnen moet een nieuw en beter geslacht opgroeien. Hoe kunnen wij in de opvoeding der jeugd eveneens het christelijk gezin tot eeu teeken van tegenspraak maken? Niet, door onze kinderen dom te hou den; niet door ze van de wereld te ver leemden; niet door ze op te sluiten; niet door ze te tyranniseeren. De Paus waarschuwt daartegen in zijn jongste encycliek uitdrukkelijk. Pius XI herin nert aan een der artikelen van het wet boek van het Kerkelijk Recht, waarin ondubbelzinnig te lezen staat: „De ouders hebben den ernstigen plicht met al hun vermogen te zorgen zoowel voor de godsdienstige en zedelijke als voor de lichamelijke en maatschappelijke opvoeding der kinderen en tevens voor het wereldlijk welzijn van deze kinde ren." Duidelijker kan het niet; en dit is geen wensch of vermaning: het is een stuk wetgeving. Men behoeft dus aan de katholieke kerk niet te verwijten, dat zij oorzaak is van een vermeerdering van het aantal dommen en achterlij ken. Integendeel, heel de geschiedenis der Kerk is één strijd voor beschaving en verhooging van het kunstzinnig en wetenschappelijk peil. Het is dus geheel m de lijn van de leer der kerk om zijn kinderen niet enkel godsdienstige maar ook schoolsche kennis en profane we tenschap bij te brengen. En in den zwa- ren strijd om het bestaan in onze maat schappij is het zelfs dure plicht ieder kind al naar zijn vermogens de grootst mogelijke ontwikkeling te geven. Doch ook zelfs hierin komt het onderscheid tusschen den christen en den wereldling uit. Voor den christen is het een ouderplicht zijn kind geeste lijk tot volle rijpheid te brengen. Hij zal dat doen in overleg met onderwijzers en andere raadgevers zóó, dat een natuur lijke ontwikkeling gewaarborgd wordt. Hij zal niets willen verzuimen, maar ook niets willen forceeren. Daartegenover staat de wereldsche geest, die dwingt en drijft naar ontwikkeling ook buiten en boven den natuurlijken aanleg. Van daar de vele mislukkingen, de vele betweters, de waanwijzen, de oneven- wichtigen in onzen tijd. Voor wie de we reld alles is, die eischt van zijn kind ook het onmogelijke- Voor wie de we reld een doorgangshuis is naar een beter leven, die tracht den weg voor zijn kind zoo goed mogelijk te effenen en berust in de talenten, die God zijn kinderen heeft gegeven. Wat voor de schoolsche vorming geldt, is evenzeer waar voor de lichamelijke opvoeding. Ook hier zeggen de christe lijke ouders niet „neen" overeenkomstig de wetten der kerk. Ook lichamelijk moet het kind zoo goed mogelijk ge vormd worden. Maar ook hierbij is de opvoeding al weer middel en geen doel. Een gezonde geest moet er zijn in een gezond lichaam; het lichaam is er om de ziel en niet voor zichzelf. Daarom wijst de christen in tegenstelling met den wereldling alle sport, alle lichaams cultuur af, die er op gericht is van het lichaam een voorwerp van bewonde ring en vereering te maken; die het groote gevaar meebrengt van zinnen prikkeling en het opwekken van lage driften. Twee werelden staan hier lijn recht tegenover elkaar. Moeten wij nog spreken van het ouderlijk gezag? Ook hier weer de scherpste tegenstellingen. Er is een tijd geweest, dat het christelijk werd ge acht, wanneer de vader in het gezin het gezag verbeeldde in den vorm van een God der wrake. De kinderen moesten voor hem beven en zelfs de echtgenoote leefde schroomvallig naast hem. Dat was niet de juiste opvatting van ouderlijk gezag en de Paus wijst dan ook zulk een meening in zijn encycliek uitdrukkelijk af. Het gezag der ouders moet geheel en al vervuld zijn van liefde tot hun kinderen, een liefde, die noodgedwongen straft uit plicht en wei gert om der kinderen bestwil. De liefde en niet de zelfzucht en machtswellust moet in de opvoeding de leidster zijn. Zulk een sterke liefde is een geheel andere dan de dwaze, futlooze genegen heid van ouders, die de theorie aan hangen van de volkomen vrijheid voor het kind. Hun kind mag niet gedwon gen worden; het moet zich kunnen uit leven en eigen zin volgen; anders wordt het niet volkomen mensch! Wie zoo denkt en handelt miskent de zwakheid van de menschelijke natuur, de zondig heid van den menschelijken aard, de geneigdheid tot het kwade. En aldus staan christen en ongeloovige weer lijn recht tegenover elkaar. Helaas geven niet alle christenen in de practijk blijk de beginselen der chris telijke opvoedkunde te kennen, doordat zij zelf niet volop en in alle vezelen christenen zijn. Dan gebeurt het, dat een zoogenaamd christelijk gezin in wei nig of niets verschilt van een modern- heidensch. Het christelijk gezin is dan geen teeken van tegenspraak maar een aan de wereld gelijkvormig huisgezin geworden, tot schande voor de omgeving en schade voor zichzelf, zooals wij na der zullen zien. HOMO SAPIENS :>v, V.'-Y'.vA y Na de toespraken van den promotor en den rector-magnificus sprak Prinses Juliana een kort dankwoord. Het zij mij vergund, zoo zeide zy ongeveer, u, rector-magnificus en u, prof. Huyzinga, dank te zeggen voor de tot mij gesproken woorden en u tevens grooten dank te bren gen voor zulk een bekroning van mijn studie jaren. Op deze wijze zijn nu voor altijd de banden, die mij aan deze academie binden, bestendigd. Ook dank ik u voor de tegemoet- I komende en kiesche wijze, waarop u allen mü als studente behandeld hebt Dankbaar ben ik de hoogleeraren, die mij ds tentamina afnamen, en die mijn studie geleid hebben ben ik allen erkentelijk. Het studentenleven mocht ik in al zijn bekoring meeleven. Het feit, dat mij het eere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend werd, trof I mij bijzonder, want de letteren hebben op mij steeds een groote aantrekkingskracht ge- oefend. Ik stel dit doctoraat dan ook zeer op prijs en het legt mij ook voor de toekomst een verplichting op. die ik hoop mij waardig te betoonen terwijl dit doctoraat ook voor mijn toekomstige taak veie vruenten moge j afwerpen. Steeds zal ik met genoegen daar- j aan terug denken. In de gang werd aan de Prinses een bou- quer aangeboden door een dochter van pref. I v. Eijsinga. De Prinses en haar paranymphen begaven j zich dan naar het Klein Auditorium, waar j de jonge doctor verwelkomd werd door de dames v. Eijsinga, Vogel en Krom en door een aantal vrouwelijke studenten. Hierna kwamen ook de Koningin, de Ko ningin-Moeder en de Prins naar het Klein Auditorium, waar zü de Prinses gelukwensch ten. Ook de andere in de senaatskamer bij de plechtigheid aanwezig geweest z nde per- sonen, kwamen hierheen. Vervolgens werd een thee aangeboden door den Senaat. De vorstelijke personen onderhielden zich met1 tal van aanwezigen. Omstreeks half vijf zijn de Koningin, de Koningin-Moeder en de Prins naar Den Haag teruggekeerd. Toen de vorstelijke personen het voorplein verlieten, werden zij aan de overzijde van het Rapenburg, waar duizenden zich hadden op gesteld, luide toegejuicht. Even later vertrok ook de Prinses, die tot aan het hek uitgeleide werd gedaan door een groot aantal hoogleeraren in ambtsgewaad pn tal van anderen, die bij de plechtigheid waren aanwezig geweest. Op het oogenblik, dat de Prinses in den gereedstaanden landauer stapte, werd door de menigte luid; „Leve de Prinses' aangeheven. Het rijtuig reed vervolgens over de Klok- steegbrug langs de overzijde van het Rapen burg, stapvoets midden door de talrijke me nigte, die zich geestdriftig betoonde, en daar na over de Houtstraatbrug tot vlak voor het gebouw der V. V. L. S., waar een groot aan tal leden stond opgesteld, die bij aankomst van de Prinses het „Io Vivat" aanhieven. De Prinses betrad hierna het gebouw, waar zij receptie hield. Op deze receptie heeft namens het Leidsch Studentencorps de praeses collegii, de heor H. P. de Canter haar een penteekening van het „Waerle" te Katwijk aan Zee van den Leidscher kunstschilder Endee aangeboden. Later is de Prinses per auto naar Den Haag vertrokken, ter deelneming aan het promotiediner dat gisterenavond ten Hove werd gegeven. De promotie-taart was uit nougat vervaar digd en stelde voor de villa ,,'t Waerle" te Kat wijk aan Zee. waar Prinses Juliana gedurende haar studietijd verblijf hield. Het werkstuk was vervaardigd door den Leidschen banket bakker Hulst. Het promotie-diner droeg geheel net karak ter van de gebruikelijke promotie-diners van gepromoveerden aan ds Universiteit. De filiaalinrichting van het K.N.M.I. te Amsterdam meldt: Tot voor eenige dagen scheen het, alsof de winter nergens wilde doorkomen maar thans komen zeer lage temperaturen voor in Fin land en Noord-Scandinavië. Hedenmorgen meldde Sodankyla (Finland) 31 gr. C. is 24 gr. F. en Abisko 23 gr. C. is 9 gr. F. De koude strekt zich verder Zuidwaarts over Scandinavië en Oost-Europa uit. Ons land ligt ai eenige dagen in of nabij bet overgangsgebied tusschen vorst en dooi. Thans ligt over den Oceaan een diepe lage druk; over Finland een tamelijk goed ont wikkeld hooge drukgebied. Welke van deze twee druksystemen en bij- behoorend weer bij ons de eerstvolgende da gen de overhand zal krijgen, is niet te zeg gen. De eerste twee maanden van dezen wintei rijn gekenmerkt door hooge temperaturen De positieve afwijking voor ons geheelc land voor 's morgens 7 a 8 uur bedroeg over December 2.4 gr. C. over Januari 3.2 gr. C. Naar „De Gooi. en Eemlander" verneemt nebben B. en W. van 's Gravenland besloten onder nagenoeg dezelfde voorwaarden ali den vorigen keer vergunning te verleenei aan de N. V. Kinine Cultuur Maatschap pij te Amsterdam tot het bouwen van eer. kininefabriek aan de Gooische Vaart. De jaarlijksche algemeene vergadering van de afdeeiing Noord-Holland van de natio nale vereeniging tot bevordering der paar denfokkerij in Nederland onlangs te Amster dam gehouden, was flink bezocht. De heer B. Biesheuvel uit Halfweg wist handig door de groote agenda heen te so men; als gasten waren aanwezig de heer A. W. Heidema, hoofdmspecteur uit 's-Graven- hage en Dr de Vries, rüksveetee'.tconsuient te Alkmaar. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A. Kaan en K. Kistemaker; en ge kozen de heer D. v. Wieringen. Besloten werd om in den vervolge samen te werken met de leden van landelijke rij- vereenigingen in deze provincie en te trach ten te verkrijgen dat zij tegen gereducecrden prijs kunnen lid worden van het stamboek. Door den heer Siob Junior werd als se cretaris een verslag uitgebracht, waarin c.m. werd gezegd dat de toestand der paarden fokkerij eenigszins stationnair is geworden. Vc.ig jaar 1928 werden door 16 tuigpaard- hengsten (waaronder 3 van afwijkende ras sen) te zamen 490 merriën gedekt, hetwelk in het jaar 1929 503 is geworden. Het aantal gedekte trekpaardenmerriën is zeer achteruit gegaan en wel met ongeveer 300 stuks; daartegenover staat dat ook het aantal koudbloedhengsten met 4 stuks ver minderde, hetgeen ook voor het type tuig- paard wel aanbeveling zou verdienen. Ook in onze provincie is het eisch dat alleen met eersteklas materiaal, zoowel mannelijk als vrouwelijk worden gefokt in dien men kans wil hebben nog iets voor den handel te kunnen leveren. Het hoogste aantal merriën werd door den hengst Koekoek van C. de Vlieger gedekt (89), waarop Derenus van D. v. Wieringen volgt met 72 en Griedel van denzelfden eige- n&nr rnf,t "M mprripn In 1Ö23 worden"er 35 mèrrlKi Ingeschreven ui het stamboek dsr vereeniging. hetgeen met 1927 een verschil van 6 beteekende Het aantal leden is teruggeloopen van 176 op 169, terwijl er zich 8 nieuwe leden hebben aangemeld. Tegenover dezen dus weinig gunstigen toestand staat dat de liefhebberij onder de jeugdige plattelanders voor het paard in de ze provincie zeer toegenomen is. Er dient een nauwe warme vriendschap tusschen fokkers en landelijke ruiters ge sloten te worden. Zij maken nog steeds reclame voor het paard. De verrichtingsproef waarvoor wederom gelden van het departement van defensie uitgeloofd waren, werd door vele paarden van de landelijke ruiters afgelegd. Een zeer heugelijk verschijnsel is het tot standkomen van den bond van tuigpaard- stamboeken; noodzakelijk blijft nog steeds een centrale vereeniging, welke ten doel heeft overal en ten allen tijde reclame voor het paard in het gebruik te maken zooals in Engeland, Amerika en Duitsehland ook met goed resultaat is gedaan. Gisteravond om zes uur heeft op den straatweg HoevelakenAmersfoort een ern stig ongeval plaats gehad. Daar liep de 48- jarige vrouw R. van R., wonende te Amers foort, achter een handkar. Twee auto's passeerden elkaar met gedoofde lichten. De chauffeur van den expeditiedienst S. van Apeldoorn over Amersfoort naar Utrecht, zag de vrouw en den wagen niet, daar de wagen geen lamp droeg en ook geen reflec tor aanwezig was. De vrouw werd aangere den en was op slag dood. Het slachtoffer was ongehuwd. Uit Bern wordt geseind, dat dr. Eckener In een voordracht, die hij te Bern heeft gehoiïden, de verzekering heeft gegeven, dat er van een Noordpoolvaart met de .Zep pelin" niets zal komen. Maar in Maart is de stichting te ver wachten van een Duitsch-Amerikaansrhe maatschappij, die ten doel heeft Europa met Amerika door luchtschepen te verbinden. Het O. M. bij het Gerechtshof te Leeuwar den vorderde twee jaar gevangenisstraf tegen een 24-jarigen arbeider te Oudwoude en een 23-jarigen landbouwer te Leeuwaro*-, die te Dokkumer Nieuwezijlen een rijksveldwachter met doodslag bedreigden, teen deze hen uit een café wilde verwijderen. De veldwachter heeft de mannen met een revolver uit zelf verdediging in de beenen geschoten, nadat hij eerst nog een schot in de lucht had afge vuurd. De Ministers van Binnenl. Zaken en Land bouw en van Justitie hebben ingesteld een commissie, aan wie wordt opgedragen, de Regeering van voorlichting te dienen over dc vraag, in hoever van overheidswege met be trekking tot het dansen maatregelen dienen te worden getroffen. In deze commi sie zijn benoemd: tot lid on voorzitter mr. H. de Bie, rechter in de rechtbank te Rotterdam; tot leden mr. G. van Baren, burgemeester van Delft, mej J. M. J. A. Meijer lid van de Tweede Kamer te Rotterdam; G. van Veen, adjunctdirec teur van het nutsseminarium voor paedago- jiek aan de gemeente-universiteit van Am- tetdftir!, en H J. Versteeg, hoofdcommis saris van politie te Amsterdam. Tot secretaris is benoemd mr. R. J. Th van der Heijden, advocaat en procureur te s-Gravenhage. De Bussumsche politie heeft iemand aan gehouden, die zonder vergunning ventte. De man, die voorgaf, dat hij doofstom was, nad een kaart bij zich ten name van A. C. Geer- ling, Amsterdam, waarop stond vermeld dat hij 15 jaar in het doofstommen-insti tuut had vertoefd, doch thans vanwege de directie in zijn onderhoud moest voor zien. Het bleek de politie echter, dat deze naam was verzonnen en dat de man reeds gedurende eenige maanden met deze kaart door het land reisde, waarbij hij zelfs veel hulp van de politie heeft gekregen. Toen hem dit werd duidelijk gemaakt, barstte hij in snikken uit en thans blijkt dat hij niet doofstom was. Gedurende een half jaar had hij dit reeds gesimuleerd. Op 1 Mei as. zal de Bisschoppelijks i Kweekschool te Oudenbosch vijf en twintig I jaar bestaan. Uit de oud-leerlingen 'eelt zich een comité gevormd, dat zich ten doel 1 stelt dit jubileum op feestelijke wijze te her- denken. Deze nerdenking zal bestaan in een reünie deT oud-ieerlmgen te Oudenoosch op Don derdag 24 April, waarbij aan net Bestuur der school een huldeblijk zal worden aange boden. Eenige personen, die zich in den loop der jaren voor de school bijzoder verdienstelijk hebben gemaakt, zijn aangezocht, een eere- comite te willen vormen, waarvan Mgr. P. Hopmans van Breda, zich welwillend bereid heeft verklaard, het voorzitterschap te wil len aanvaarden. Secretaris van het uitvoerend comité is de heer P. B v. Eerdenburg, Bilderdijkstraat 6 te Haarlem. Zondag 2 Februari zal het 30 jaar geleden zijn. dat koster M. Knoop door de Bisschop pelijke Commissie werd aangesteld tot custos van de Kapel der H.H. Martelaren \an Gorcum te Brielle. Met de meeste toewijding en nauwgezet heid, heeft koster Knoop al die jaren zijn taak als Koster vervuld. Moge het den 78-jarigen koster, die nog frisch en gezond is, gegeven zijn, onder de bijzondere bescherming der H.H. Martelaren zijn taak als koster der Kapel nog vele jaren te vervullen. Een „hefs luis" in Amerika (ook in ft onsen. Va ponden en ponden) I/raap Jüv 21/utkeêier rt pakje O'S Gouverneur Van Slobbe is naar Curacao vertrokken. De groote legeroefeningen in 1930. Het onderzoek naar de oorzaken van het zinken van het dok „Yulcan II". De samenstelling der Danscommissie. De regeering over het niet-doorgaan der lezing van dr. Borms te 's-Gravenhage. De luchtvaartverbinding Europa-Amerika. B. en W. van 's-Graveiand zullen opnieuw vergunning verleenen tot stichting van een kininefabriek aldaar. De Noordpoolreis van de „Graf Zeppelin" gaat niet door, naar thans definitief beslo ten is. Opgericht is een pensioenfonds voor ge zagvoerders en officieren ter koopvaardij. Een nieuwe parochie is opgericht te Zul- dermeer (N.-H.) Huldiging der Holland-Indië-vliegers. Het Fransche compromis-voorstel ter Londensche viootconferentie gewijzigd. De Italiaansche marinebegrooting sterk verhoogd. De Diisseldorfsche moordenaar schijnt thans Eschweiier onveilig te maken. Uitgebreide amnestie in Spanje aangekon digd. Barometerstand: 735 achteruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden aan gestoken 5.20 uur. - Een origineele „hefsluis" zooals deze te zien is in Peterboro Ont. (Amerika). Het verschil in waterspiegel is hier niet, zoo als gewoonlijk, slechts 1 a 2 meter, maar meer dan 15 meter. Om deze 15 meter te „overbruggen", heeft men een hefsluis ge. bouwd, waarin de boot vaart. Bassin en schip worden dan automatisch 15 meter hooger gevoerd en bij den hooger gelegen waterspiegel wordt het schip dan weer vrijge latei aim. 20/30 en 30,50 N.V, BRANDSTOFFENHANDEL BESTfc LKAN 1 OOR P. BIERENBROODSPOT Rijksstraatweg 147 ^Haarlem-Noord Teli loon 14653

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1